Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-03, 00:03
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Συμβουλές...

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Για να κάνω μετρήσεις σε NO2 - NO3 - NH3 πρέπει να πάρω 3 διαφορετικά test kits ή υπάρχει κάποιο που τα δείχνει όλα μαζί;

Τι προιόν προτείνετε για τα test;

Το μόνο κιτ που έχω είναι της tetra, για τη μέτρηση του pH, το οποίο παρεμπιπτώντως είναι γύρω στο 8,5 με 9 στο ενυδρείο μου.Είναι πολύ μεγάλη αυτή η τιμή; Τι πρέπει να κάνω για να μεταβληθεί, αν χρειάζεται;

Εχω εξωτερικό φίλτρο με 3 κουβαδάκια.Και τα 3 είναι γεμισμένα με υαλοβάμβακα.Τι πρότείνετε να βάλω; Μήπως να έχει το πρώτο υαλοβάμβακα, το δεύτερο κεραμικά μακαρόνια και το τρίτο άνθρακα;

Οι υαλοβάμβακες, 2-3 μέρες μετά την εβδομαδιαία αλλαγή του νερού, γίνονται ήδη καφέ. Είναι φυσιολογικό αυτό; η έχω πολύ βρωμιά μέσα στο ενυδρείο;

Πώς αντιμετωπίζετε τα περιτώμματα των ψαριών στον πυθμένα; Έχω 3 platy και ένα gappy, και κάνουν κακά τους σαν τρελλά, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να μεινει καθαρός ο βυθός από τα μακαρονάκια τους...

Χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα σκούπα βυθού, αλλά δεν φαίνεται να βοηθάει πολύ..Η συγκεκριμένη σκούπα, συνδέεται σε εξωτερική αεραντλία, ρουφάει προς τα πάνω φιλτράρει σε υαλοβάμβακα τις βρωμιές και ξαναρίχνει κάτω το νερό. Πώς μπορεί να καθαρίσει αλλιώς ο βυθός με τη μέθοδο του siphoning που διάβασα; Μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να ενοχληθούν τα ψάρια;

Το ρωτάω αυτό γιατί τώρα, προκειμένου να σκουπίσω το βυθό, είμαι αναγκασμένος να βγάλω εκτός όλα τα διακοσμιτικά, φυτά, πέτρες κλπ για να μπορεί να υπάρχει ελευθερος χώρος στη σκούπα να κινείται...Μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό;


Αυτά τα λίγα για την ώρα, και ζητώ προκαταβολικά συγνώμμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά...είμαι νέος και ζητώ ταπεινά τα φώτα σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-03, 02:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Διαφορετικα τεστ για καθε παραμετρο. Aquarium Pharmaceuticals και Tetra δουλευουν μια χαρα για μενα.

Εκτος αν σκοπευεις να βαλεις ψαρια με ιδιαιτερες αναγκες για μαλακο-οξινο νερο, ασε τις παραμετρους της βρυσης σου οπως ειναι.

Υαλοβαμβακας - βιολογικο υλικο. Ανθρακα μονο αν υπαρχει λογος να φυγουν τιποτα φαρμακα.

Αν γινονται καφε σε 2-3 μερες οι υαλοβαμβακες μαλλον ταιζεις πολυ - η εχεις καποιο ξυλο μεσα που δεν προλαβε να "παλιωσει".

Δεν χρειαζεται να μετακινεις ντεκορ-φυτα. Σκουπιζε τα ακαλυπτα σημεια, καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου, με το ιδιο λαστιχο με το οποιο τραβας νερο. Μπορεις να δενεις με ενα λαστιχακι ενα ξυλο (εγω χρησιμοποιω κινεζικα sticks) στην ακρη του σωληνα , και να ανακατευεις ****** το χαλικι με το ξυλο - οι βρωμες θα αναδευονται και ο σωληνας θα τις τραβαει, αλλά σε αρκετη αποσταση ωστε να μην τραβαει και το χαλικι:
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-03, 03:51
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τόλη,
Πολύ καλή η ιδέα σου, οι ιδέες DIY πάντα μου άρεσαν, δεν καταλαβαίνω κάτι.

"Gravel cleaners", όπως εδώ http://www.petsmart.com/fish/shoppin.../psearch.shtml δεν υπάρχουν;
Εγώ έχω το μικρότερο μέγεθος, ο σωλήνας έχει διάμετρο κάπου 2cm, μπορεί να χωθεί σε όποια κρυψώνα θέλεις, με το άλο μου χέρι έχω μισοτσακισμένο τον σωλήνα για να μπορώ να το σταματάω όποτε χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-03, 16:27
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

>Υαλοβαμβακας - βιολογικο υλικο. Ανθρακα μονο αν υπαρχει λογος >να φυγουν τιποτα φαρμακα.

Τι ακριβώς εννοείς με το βιολογικό υλικό; Τι θα πρότεινες να πάρω; Τα ψάρια που έχω ειναι gappy και platy. Με ποια σειρά θα πρέπει να μπούν τα υλικά στα κουτάκια; Π.χ. στο πρώτο υαλοβάμβακας, στο δεύτερο κεραμικά κυλινδράκια και στο τρίτο τι;


>Δεν χρειαζεται να μετακινεις ντεκορ-φυτα. Σκουπιζε τα ακαλυπτα >σημεια, καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου, με το ιδιο λαστιχο με >το οποιο τραβας νερο.


Οταν τραβάς νερό με το λάστιχο, βάζεις τη μία άκρη στο νερό, την άλλη στο στόμα σου και ρουφάς λίγο μέχρι να δώσεις ροή στο νερό; (με τον κουβά σε χαμηλότερο επίπεδο φυσικά από αυτό του πυθμένα του ενυδρειου..Αν φτάσει νερό στο στόμα σου κατά λάθος, δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία σου, δεδομένου ότι υπάρχουν στο νερό αμμωνίες, νιτρικά, περιτώματα, άλγη, βακτηρίδια κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο;

Γενικώς πόσο επικίνδυνη είναι η επαφή με το νερό του ενυδρείου; Μέχρι τώρα το έριχνα στο νεροχύτη της κουζίνας..υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

Έχω ακούσει πως μπορείς να ποτίσεις λουλούδια με νερό από ενυδρείο..Ξέρεις αν είναι αυτό σωστό;


Συγνώμμη για τις πολλές ερωτήσεις..αλλά..όντας αρχάριος...καταλαβαίνεις..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-03, 16:48
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παντως αντι να ρουφας λιγο νερο για να δωσεις την πιεση που λες μπορεις να βαζεις το λαστιχο στο ενυδρειο για να γεμισει με νερο, μετα να κρατας τις δυο ακρες κλειστες με τα δαχτυλα σου και τη μια να τη βγαζεις εξω (κλειστη) στον κουβα που λες.. Αμα αφησεις ελευθερες τις ακρες θα υπαρχει ροη χωρις να χρειαστει να ρουφηξεις και ενδεχομενως να μπει στο στομα σου καμια σταγονα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-03, 16:49
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από soulmate
Οταν τραβάς νερό με το λάστιχο, βάζεις τη μία άκρη στο νερό, την άλλη στο στόμα σου και ρουφάς λίγο μέχρι να δώσεις ροή στο νερό;
(μπλιάχ!!!)
Αυτό που ανέφερα ποιό πάνω κάνει σιφόνη (έτσι γράφεται αυτόματα.
Έχει μια αντεπίστροφη βαλβιδούλα στο πανω μέρος, το κουνας 2-3 φορές πάνω-κάτω και ξεκινάει να τραβάει. Εννοείται οτι το άλο άκρο του λάστιχου είναι ποιό χαμηλά.

Για τις γλάστρες έχω ακούσει ότι κάνει καλό. Τα περιτώματα είναι καλό λίπασμα.
Εγώ προτιμώ να το πετάω στην λεκάνη και όχι στην κουζίνα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-03, 17:22
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ενας αλλος τροπος για να ξεκινησεις κατεβασμα του νερου στον κουβα ειναι να ενωσεις το λαστιχο της σκουπας με το λαστιχο που φερνει το καθαρο νερο απο το φιλτρο. Ετσι του δινει την ωθηση και συνεχιζεις κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04465 seconds with 12 queries