Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-10, 21:50
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή σηναντησεις ΠΣΦΕ

θ ηθελα να κανω καποιες καλοπροαιρετες παρατηρησεις παιδια και δεν θα ηθελα να παρεξηγηθουν απο κανενα. Στις τελευταιες 4 συναντησεις το κλιμακιο μας θυμησει ΜΠΙΤ ΠΑΖΑΡ καποιοι το παρατηρησαν αλλα το αφησαν να περασει ετσι λογω οτι μπορει να ηταν παροδικο δυστυχως ομως δεν ηταν παροδικο. θελω λοιπον οσοι συμμετεχετε να δειτε την συναντηση οχι μονο σαν παρε φυτα δωσε φυτα ψαρια κ.τ.λ αλλα σαν μια ευκαιρια που δινεται σε ολους μας να αναπτυξουμε το χομπι μας σε μια ασχολια που θα μας φερει πιο κοντα σε αλλους συναθρωπους μας που εχουν ιδια τρελλα να μαθουμε ο ενας απο τον αλλον να προωθησουμε το συλλογο μας ρε παιδια να προσπαθησουμε να κανουμε κατι που να που θα μας κανει να νιωσουμε την μαγεια του χομπι μας.Υπαρχουν τοσα θεματα που αφορουν το ενυδρειο και γενικα το συλλογο που μπορουμε να βρουμε θεμα συζητησεις ανα πασα στιγμη.Δε λεω καλος ο καφε και το χαχα αλλα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να διξουμε πλεον οτι δεν βρισκομαστε ετσι απλα για να ανταλλαξουμε φυτα κ.τ.λ αλλα ειμαστε μια παρεα που εχουμε στοχο και οραμα. Αυτα ειχα να πω και ξερω οτι καποιοι θα με πουν ρομαντικο καποιοι θα με κραξουν αλλοι θα συμφωνησουν αλλα αυτο που ηθελα να πω και με στεναχωρουσε το ειπα ευχαριστω που με ακουσατε
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-10, 21:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παντα τυχαινει οταν ερχομαι θεσσαλονικη να μην ειναι η πρωτη κυριακη του μηνα...και τωρα που μπορεσα και ημουν..η συναντηση γινεται τη 2η κυριακη...
οποτε δε μπορω να εχω αποψη...ηθελα ομως να πω με την ευκαιρια οτι χαιρομαι που επισημαινεις το εξης σημαντικο. πως δηλαδη ειμαστε μια παρεα που μπορουμε να παμε το χομπυ ενα βημα παραπερα...και αξιζει να το κανουμε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-10, 22:00
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Χρηστο που το εθιξες αυτο το θεμα.Δεν εισαι ο μονος που σκεφτεται ετσι.
Εδω την προηγουμενη φορα δυσανασχέτησαν καποιοι, οταν ηρθαν για να παρουν φυτα και τους ειπα οτι ειναι για αλλους.
Αυτο που γινεται ειναι και η αιτια που δεν θελω να παρεβρισκομαι πλεον σε αυτες τις συναντησεις.
Και το γμτ ειναι οτι οσο παει και μεγαλωνει αυτο.

Δεν θα αναφερθω για τον συλλογο γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει συλλογος σε αυτες τις συναντησεις.

Οσο για τα λεγόμενα του Πανου,οπως παντα ευγενικος.

Και τωρα που το θυμήθηκα.ειχε ερθει ενα παλικάρι εκει την προηγουμενη φορα με 3-4 κυπελλα.
Μηπως τον θυμαται κανενας? Δυστυχως εγω δεν ειδα ουτε μια αναφορα σε αυτον.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-10, 22:06
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Η αποχή όμως δεν βοηθάει σε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-10, 22:31
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

[QUOTE=glazar;

Και τωρα που το θυμήθηκα.ειχε ερθει ενα παλικάρι εκει την προηγουμενη φορα με 3-4 κυπελλα.
Μηπως τον θυμαται κανενας? Δυστυχως εγω δεν ειδα ουτε μια αναφορα σε αυτον.

μιλας για τον Μιχάλη Τσοπανίδη
ο μιχαλης ξαναφερε κυπελα απο τα κοι του
καποιος ειχε παρει και φωτο

αλλα πραγματι κανενας μας δεν ανεφερε κατι για το τοσο σημαντικο γεγονος
ειναι δυσκολο να διαγωνιζεσαι με θηρια και οχι μονο
να τους παιρνεις και τα κυπελα
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-10, 22:43
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων

μιλας για τον Μιχάλη Τσοπανίδη
ο μιχαλης ξαναφερε κυπελα απο τα κοι του
καποιος ειχε παρει και φωτο

αλλα πραγματι κανενας μας δεν ανεφερε κατι για το τοσο σημαντικο γεγονος
ειναι δυσκολο να διαγωνιζεσαι με θηρια και οχι μονο
να τους παιρνεις και τα κυπελα
Για αυτο το ανεφερα Βασιλη. Για ολα τα υπολοιπα που γραφονται τι λες?
Εσυ δλδ εισαι ΟΚ με την κατασταση αυτη?


Παράθεση:
nikosm1

Η αποχή όμως δεν βοηθάει σε τίποτα.

Σορυ φιλε μου αλλα εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο της θεωριας.
"Εσυ τι κανεις?... Αν ενδιαφερεσαι..? και αλλα τετοια."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-10, 23:10
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ίσως δε μου αντιστοιχεί να εκφέρω άποψη στο συγκεκριμένο θέμα καθώς είμαι από τα νεότερα μέλη και οι εν λόγω 4 συναντήσεις είναι και οι μοναδικές που έχω συμμετάσχει. Επίσης δεν έχω βρεθεί ποτέ σε συναντήσεις άλλου κλιμακίου του ΠΣΦΕ ή άλλου φόρουμ για να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Προσωπικά όμως πιστεύω ότι οι μηνιαίες συναντήσεις αυτό το σκοπό εξυπηρετούν. Να γνωριστούν δλδ δια ζώσης άνθρωποι που σε καθημερινή βάση συζητούν, ανταλλάσουν απόψεις και εμπειρίες μέσω διαδικτύου και συγκεκριμένα μέσα στο GAB. Να προσωποποιηθούν δλδ και να ισχυροποιηθούν οι σχέσεις που έχουμε χτίσει μέσα στο φόρουμ. Είναι ταυτόχρονα και μια ευκαιρία να ανταλλάξουμε υλικά (από κλαδέματα μέχρι ζωντανές τροφές κλπ), περιοδικά και λοιπά "προϊόντα" του συλλόγου κ.α που αποτελούν επίσης κομμάτι της δικτύωσης των χομπιστών αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να διακινηθούν από το διαδίκτυο. Δε βλέπω δλδ προσωπικά κάτι μεμπτό ή κάποιο έλλειμα στις συναντήσεις αυτές.

Αν τώρα κάποιοι άνθρωποι προτείνουν και κάποιες άλλες δράσεις για το κλιμάκιο ΒΕ που μπορεί να είναι είτε ψυχαγωγικές (πχ φυσιολατρικές εκδρομές), είτε επιμορφωτικές (πχ εκπαιδευτικές επισκέψεις, σεμινάρια κλπ), είτε εξωστρεφείς για τη γνωριμία περισσότερου κόσμου με το χόμπυ μας και το σύλλογο (πχ συμμετοχή στη ΔΕΘ κλπ), θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι/ες θα το στηρίξουμε με πολύ διάθεση και ανάλογα με τη διαθεσιμότητά μας.

Το ένα πάντως (μηνιαίες συναντήσεις) νομίζω ότι δεν αναιρεί ούτε υπονομεύει το άλλο (λοιπές εκδηλώσεις / δράσεις). Οι παλιότεροι βέβαια γνωρίζετε καλύτερα το χαρακτήρα και το περιεχόμενο που είχαν παλιότερα (ή που θα θέλατε να έχουν όταν τις σχεδιάζατε) οι συναντήσεις αυτές, οπότε η δική σας άποψη βαραίνει πολύ περισσότερο...

Για το Μιχάλη Τσοπανίδη:

Επίσκεψη του κλιμακίου ΒΕ του ΠΣΦΕ στο σπίτι του: http://www.aquarist.gr/PSFE/ekdromikoi/koi.html

Δημοσίευμα της εφημερίδας Μακεδονία: http://www.makthes.gr/index.php?name...rticle&sid=798
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-10, 23:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τωρα που το θυμήθηκα.ειχε ερθει ενα παλικάρι εκει την προηγουμενη φορα με 3-4 κυπελλα.
Μηπως τον θυμαται κανενας? Δυστυχως εγω δεν ειδα ουτε μια αναφορα σε αυτον.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Μιχάλη Τσοπανίδη:

Επίσκεψη του κλιμακίου ΒΕ του ΠΣΦΕ στο σπίτι του: http://www.aquarist.gr/PSFE/ekdromikoi/koi.html

Δημοσίευμα της εφημερίδας Μακεδονία: http://www.makthes.gr/index.php?name...rticle&sid=798
Και επίσης :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29296

Θα μιλήσω όχι μόνο ως Γιώργος αλλά και ως μέλος του GAB από το 2002, ιδρυτικό μέλος του ΠΣΦΕ , πρώην αντιπρόεδρος και νυν μέλος του ΔΣ.

Οι συναντήσεις γίνονται στην Θεσσαλονίκη με πρωτοβουλία του ΠΣΦΕ και είναι ανοιχτές σε ΟΛΟΥΣ τους φίλους του ενυδρείου ανεξαρτήτως εμπειρίας, επιπέδου γνώσεων. Ο ΠΣΦΕ δεν ζήτησε ποτέ "ταυτότητα" από κανέναν και βοήθησε και βοηθά όλους για να πάμε το χόμπυ μας μπροστά.

Γιατί ΟΛΟΙ μαζί μπορούμε.

Αναρωτήθηκε κανείς που βρέθηκαν οι καλλιέργειες (σκουλήκια και δάφνιες) που μοιράζονται δωρεάν, αναρωτήθηκε κανείς που βρέθηκαν και πως αποκτήθηκαν ορισμένα πράγματα όπως γνώσεις, διασυνδέσεις με μεγάλα ονόματα του χώρου κλπ κλπ κλπ ;

Αναρωτήθηκε κανείς πόσες φορές μερικοί "παλαβοί" ξόδεψαν ατελείωτο χρόνο για να φέρουν κοντά σας τα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου παγκοσμίως ; Για να στήσουν σεμινάρια, ομιλίες, εκθέσεις, εκδηλώσεις, εκδρομές ;

Τι είναι οι συναντήσεις ; Χαλαρό καφεδάκι, καλαμπούρι, παζάρι προϊόντων, γνωριμίες αλλά και ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών.
Δεν είναι ο ΠΣΦΕ ένα κλειστό κλαμπ. Είναι ανοιχτός σε όλους. Νέους αλλά και παλιούς. Να βοηθήσουμε αλλά και να βοηθηθούμε.
Με το καιρό κάποιοι απομακρύνονται για τους δικούς τους λόγους.
Αλλά πάντα θα έρθουν από πίσω τους κάποιοι άλλοι με κέφι και μεράκι για να συνεχίσουμε όλοι μαζί.

Ο επίσημος ΠΣΦΕ έχει πάντα παρουσία στις συναντήσεις μέσω των εκπροσώπων του αλλά και μέσω των μελών του.
Και είναι τα ίδια τα μέλη του που πρέπει να μιλήσουν στους νέους για το έργο αλλά και για την παρουσία του ΠΣΦΕ στο χώρο εδώ και χρόνια.

Πάρα πολλές φορές ήμουν αυστηρώς απέναντι στους καιροσκόπους. Οι οποίοι εμφανίζονται μια δυό φορές,μαζεύουν ότι μπορούν, στήνουν τα ενυδρεία τους και μετά εξαφανίζονται.Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό.

Από την άλλη, πάντα χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους που επικροτούν την προσπάθεια μας και μας ανταμείβουν. Όχι μόνο με ένα ευχαριστώ αλλά και με την εγγραφή τους στον σύλλογο.
Σε άλλο ποστ γίνεται ο κακός χαμός και πολύ γέλιο με τον bokosta.
Κι όμως, ήρθε στις συναντήσεις, είδε τι γίνεται και ζήτησε από μόνος του να γίνει μέλος του ΠΣΦΕ.

Έτσι πρέπει να σκέφτονται όλοι.
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 08-01-10 στις 23:50
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-10, 23:27
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

λοιπον να το θεσω αλλιως για να γινω τελειος ομος και κατανοητος εαν δεν υπηρχαν τα κλαδεμα και συναφει που αναταλλασονται δωρεαν ποσοι νομιζεται οτι θα ερχονταν στις συναντησεις ???????? ρωτησε κανενας απο τους καινουργιους σε εισαγωγηκα πλυν μερικων εξεραισεων τι ειναι και τι κανει ο ΠΣΦΕ......... τελος παντων δεν θα μπω στο τριπακι να κανω τον κακο παλι απλα με ενοχλει το γεγονος του <<παιρνω και δεν δινω δεκαρα>> για τον συλλογο γιατι χωρις εμας που παιρνουμε τζαμπα βαζω και τον εαυτο μου, μεσα κλιμακιο δεν θα υπαρξει!!!!!!!!! ασ το στιριξουμε λοιπον
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris129 : 08-01-10 στις 23:56
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-10, 23:36
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Εγώ που θα πουλήσω σε ποιά κατηγορία ανήκω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-10, 23:56
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δικιο εχεις .Υπαρχει αναφορα στον Μιχαλη και αν δεν κανω λαθος το
τελευταιο μηνυμα στο post εκεινο ηταν 15-01-09.

Εγω αναφερομαι στην τελευταια συναντηση που ηρθε η οποια ηταν 12-09.
Μια υπενθυμιση ,την οποια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα την ζητουσε ουτε ο ιδιος, αλλα δεν θα ηταν κακο να γινει, ειδικα την στιγμη που ηρθε με τετοια καινουργια επιτυχια.

Οπως επίσης και για τα αλλα 2 Link που παραθετει ο Neos τις ημερομηνιες που βλεπω ειναι το 2006 και Απρ 22, 2007.

Και επειδη ισως να μην "καταλαβατε" την ερωτηση μου, την παραθετω ξανα:

"....Και τωρα που το θυμήθηκα.ειχε ερθει ενα παλικάρι εκει την προηγουμενη φορα με 3-4 κυπελλα.
Μηπως τον θυμαται κανενας? Δυστυχως εγω δεν ειδα ουτε μια αναφορα σε αυτον. "

Το θεμα βεβαια δεν ηταν μονο αυτο, που αφορουσε τον Μιχαλη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-10, 00:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω....ήρθε ο Μιχάλης...έφερε τα κύπελλα αλλά δεν έγινε καμία αναφορά για την διάκριση του στην συνάντηση ;

(Ρωτάω γιατί δεν ήμουν παρών)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-10, 00:16
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
θ ηθελα να κανω καποιες καλοπροαιρετες παρατηρησεις παιδια και δεν θα ηθελα να παρεξηγηθουν απο κανενα.

Με την ίδια καλή διάθεση να πω κι εγώ τη γνώμη μου!

Στις τελευταιες 4 συναντησεις το κλιμακιο μας θυμησει ΜΠΙΤ ΠΑΖΑΡ καποιοι το παρατηρησαν αλλα το αφησαν να περασει ετσι λογω οτι μπορει να ηταν παροδικο δυστυχως ομως δεν ηταν παροδικο.

Οι περισσότεροι από εμάς πλέον συχνά έχουμε περισεύματα από κλαδέματα και άλλα ζωντανά. Επειδή ούτε το χόμπυ μας είναι φθηνό, αλλά και η πλειοψηφία τουλάχιστον από εμάς δεν είμαστε άνθρωποι που διαθέτουμε ούτε ιδιαίτερα πολλά χρήματα να επενδύσουμε στο χόμπυ, αλλά ούτε και πολύ χρόνο για να τρέξουμε από τη μιά άκρη της πόλης στην άλλη για 2-3 ριζούλες, δεν το βρίσκω αξιόμεμπτο! Δεν είναι κρίμα όλα αυτά να καταλήξουν στον κουβά; Η συνάντηση απλά παρέχει τη διευκόλυνση τόπου και χρόνου!

θελω λοιπον οσοι συμμετεχετε να δειτε την συναντηση οχι μονο σαν παρε φυτα δωσε φυτα ψαρια κ.τ.λ αλλα σαν μια ευκαιρια που δινεται σε ολους μας να αναπτυξουμε το χομπι μας

Μέσα από το πάρε δώσε όμως αναπτύσεται και το χόμπυ! Είδα φυτά που ποτέ δεν είχα συναντήσει σε μαγαζιά και εάν τα είχα δει δεν τα είχα πρόσεξα ποτέ μου. Ρωτώντας "Παιδιά τι δίνετε;" έμαθα για τις απαιτήσεις κάποιων φυτών και απέφυγα σκοπέλους (όπως του να πάρω κούμπα σε ενυδρείο χαμηλων απαιτήσεων). Έμαθα για ασπόνδυλα, για ψαράκια για τεχνικές διατήρησής τους. Γιατί εκεί κι όχι αλλού; Γιατί εκεί τα είχα μπροστά μου. Και τα ίδια αλλά και αυτούς που είχαν την μέχρι τώρα εμπειρία της φιλοξενίας τους! Αυτό δεν προάγει το χόμπυ μας;

σε μια ασχολια που θα μας φερει πιο κοντα σε αλλους συναθρωπους μας που εχουν ιδια τρελλα να μαθουμε ο ενας απο τον αλλον να προωθησουμε το συλλογο μας ρε παιδια να προσπαθησουμε να κανουμε κατι που να που θα μας κανει να νιωσουμε την μαγεια του χομπι μας.

Κρις κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά στο τραπέζι όσους καθόμαστε! Έχεις δει πιο ετερόκλητη παρέα; Από ανθρώπους που δε βγάλαν το σχολείο, μέχρι ανθρώπους με πτυχία και master. Από φοιτητές, ανεργους, δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους και επιχειρηματίες. Από ελεύθερους και οικογενειάρχες. Από 18 ετών έως +50 (εάν δεν κάνω λάθος). Αφουγκράσου! Όλοι μιλάνε! Για τι μπορεί να μιλάνε όλοι αυτοί στα πηγαδάκια τους; Τι κοινό ενδιαφέρον μπορεί να έχουν; Τί τους ενώνει;
Η μαγεία του χόμπυ!

Σε αυτά τα πηγαδάκια, και εσύ ήσουν μέσα, έμαθα για το πως θα βελτιώσω τη διάταξη του φωτισμού στο καπάκι του ενυδρείου μου. Εκεί μου εναφέρθηκαν εργαλεία που δεν ήξερα ότι υπάρχουν για να γίνει σωστή δουλειά (τροχάκι). Εκεί έμαθα πως θα απαλλαγώ από το κολλημένο εσωτερικό φίλτρο μου, το πως θα βουλιάξουν τα ξύλα μου...
Εάν έχεις κάποια ιδέα που θα μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα τη μαγεία του χόμπυ μας, πες την και να δούμε πως να την υλοποιήσουμε!!!

Υπαρχουν τοσα θεματα που αφορουν το ενυδρειο και γενικα το συλλογο που μπορουμε να βρουμε θεμα συζητησεις ανα πασα στιγμη.

Προτείνεις να γίνονται δηλαδή καθολικές και συντονισμένες συζητήσεις επάνω σε συγκεκριμένα θέματα; Γιατί θέματα του συλλόγου δεν αναρτώνται αρχικά τουλάχιστον στο GAB;
Νομίζω οι προτάσεις σου θα ακουστούν από όλους μας με ενδιαφέρον! Και όποιου άλλου έχει να προτείνει κάτι!!!

Δε λεω καλος ο καφε και το χαχα αλλα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να διξουμε πλεον οτι δεν βρισκομαστε ετσι απλα για να ανταλλαξουμε φυτα κ.τ.λ αλλα ειμαστε μια παρεα που εχουμε στοχο και οραμα.

Μα το όραμά μας και ο στόχος μας (η σωστή διάδοση της ενυδρειοφιλίας και η εξασφάλιση των καλύτερων δυνατόν συνθηκών διαβίωσης για τα είδη που φιλοξενούμε) πληρώνεται και μέσω του GAB (που χωρίς αυτό αμφιβάλω εάν θα υπήρχαν συναντήσεις πέρα των Αθηνών και θα βασανίζαμε οι περισσότεροι από μας χρυσόψαρα σε γυάλες, με την απορία τί έχουν τα έρημα και ψοφούν) και μέσω των συναντήσεών μας. Τα ανταλλάξιμα είδη είναι απλά ένα ακόμα γρανάζι στο μηχανισμό αυτό! Σκέψου ότι για κάποιους αυτό μπορεί να αποτελέσει την αφορμή για να έρθουν κοντά μας και τελικά πόσα θα αποκομίσουν σε γνωστικό επίπεδο πλέον! Ανεπίδεκτοι θα υπάρχουν πάντα, αλλά με το να γίνουμε αυστηροί ή απόλυτοι μάλλον θα απομακρύνουμε χομπίστες από κοντά μας. Όχι για τα φυτά που ενδεχωμένως θα στερηθεί κάποιος, αλλά για το αίσθημα της απαγόρευσης που θα γευτεί...
Κάποιος μπορεί να "τρώει ξύλο" από τη γυναίκα του, από τα παιδιά του, από το αφεντικό του και να έρχεται ακριβώς για την χαλαρή παρεϊστικη ατμόσφαιρα που επικρατει, τον καφε και να πει δυό λόγια γύρω από τη μούρλα του ενυδρείου, χωρίς να τον κοιτάνε σαν ηλίθιο οι άλλοι...


Αυτα ειχα να πω και ξερω οτι καποιοι θα με πουν ρομαντικο καποιοι θα με κραξουν αλλοι θα συμφωνησουν αλλα αυτο που ηθελα να πω και με στεναχωρουσε το ειπα ευχαριστω που με ακουσατε

Καλά έκανες και τα είπες γιατί πάντα μέσω των γόνιμων και μη εριστικών συζητήσεων σαν και αυτή, ΠΑΝΤΑ βγαίνει κάτι καλό!!!
Οφείλουμε ένα συγνώμη στον Μιχάλη Τσοπανίδη που δεν τον αναφέραμε ούτε αυτόν, ούτε τις πολύ μεγάλες διακρίσεις που κατέκτησε σε διεθνή διαγωνισμό ΚΟΙ στην Ιαπωνία!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-10, 00:17
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

ναι Γιωργο αυτο λεει ο Γιωργος
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-10, 00:19
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή για να καταλάβω....ήρθε ο Μιχάλης...έφερε τα κύπελλα αλλά δεν έγινε καμία αναφορά για την διάκριση του στην συνάντηση ;

(Ρωτάω γιατί δεν ήμουν παρών)
ναι Γιωργο
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-10, 00:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι Γιωργο αυτο λεει ο Γιωργος
Ωραία λοιπόν. Ήταν υποχρεωμένος κάποιος να το κάνει ;
Να βγάλει λόγο ή να παρουσιάσει τον Μιχάλη στους υπόλοιπους ; Όχι φυσικά.
Ο Μιχάλης είναι γνωστός εδώ και χρόνια σε όλη την Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.
Και αφού λοιπόν εσύ glazar είδες ένα παλικάρι σε μια γωνία με ένα σωρό κύπελλα γιατί δεν πήρες την πρωτοβουλία να ανοίξει μια κουβέντα στην συνάντηση για τον διαγωνισμό και τις διακρίσεις του ;

Και για να απαντήσω και σε εσένα chris...το ξέρεις ότι ο ΠΣΦΕ είναι ανοιχτός σε συζητήσεις και προτάσεις είτε στις συναντήσεις είτε σε συζητήσεις στο φόρουμ του συλλόγου.
Σίγουρα θα ήθελα και εγώ να μιλάμε περισσότερο για τον σύλλογο και για τις δραστηριότητες του στις συναντήσεις.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-10, 00:33
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

Πανο ολα καλα αυτα που λες αλλα ξανα ρωταω γιατι μαλλον δεν μπηκες στο νοημα ειπα πλυν μερικων εξεραισεων ποσοι ηταν αυτοι που ειπαν να γινουν μελοι του κλιμακιου του ΠΣΦΕ γιατι εαν τι δεις απο την αλλη γιατι να γινεις αφου μπορεις να ερθεις να παρεις φυτα, ασπονδυλα, ψαρια γνωσεις, και οτι αλλο θελεις χωρις να γινεις μελος.ερωτω λοιπον αυτο το κλιμακιο δεν θελει την στιρηξη μας
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-01-10, 00:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο ολα καλα αυτα που λες αλλα ξανα ρωταω γιατι μαλλον δεν μπηκες στο νοημα ειπα πλυν μερικων εξεραισεων ποσοι ηταν αυτοι που ειπαν να γινουν μελοι του κλιμακιου του ΠΣΦΕ γιατι εαν τι δεις απο την αλλη γιατι να γινεις αφου μπορεις να ερθεις να παρεις φυτα, ασπονδυλα, ψαρια γνωσεις, και οτι αλλο θελεις χωρις να γινεις μελος.ερωτω λοιπον αυτο το κλιμακιο δεν θελει την στιρηξη μας
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-01-10, 00:37
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο ολα καλα αυτα που λες αλλα ξανα ρωταω γιατι μαλλον δεν μπηκες στο νοημα ειπα πλυν μερικων εξεραισεων ποσοι ηταν αυτοι που ειπαν να γινουν μελοι του κλιμακιου του ΠΣΦΕ γιατι εαν τι δεις απο την αλλη γιατι να γινεις αφου μπορεις να ερθεις να παρεις φυτα, ασπονδυλα, ψαρια γνωσεις, και οτι αλλο θελεις χωρις να γινεις μελος.ερωτω λοιπον αυτο το κλιμακιο δεν θελει την στιρηξη μας
Χρειάζεται την εθελοντική στήριξή μας αλλά όπως είπε και ο george:

"Οι συναντήσεις γίνονται στην Θεσσαλονίκη με πρωτοβουλία του ΠΣΦΕ και είναι ανοιχτές σε ΟΛΟΥΣ τους φίλους του ενυδρείου ανεξαρτήτως εμπειρίας, επιπέδου γνώσεων. Ο ΠΣΦΕ δεν ζήτησε ποτέ "ταυτότητα" από κανέναν και βοήθησε και βοηθά όλους για να πάμε το χόμπυ μας μπροστά."

Δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κανέναν...

Και να διευκρινίσω πως είμαι μέλος...
Αν και θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι από μόνοι μας!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-01-10, 00:41
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο ολα καλα αυτα που λες αλλα ξανα ρωταω γιατι μαλλον δεν μπηκες στο νοημα ειπα πλυν μερικων εξεραισεων ποσοι ηταν αυτοι που ειπαν να γινουν μελοι του κλιμακιου του ΠΣΦΕ γιατι εαν τι δεις απο την αλλη γιατι να γινεις αφου μπορεις να ερθεις να παρεις φυτα, ασπονδυλα, ψαρια γνωσεις, και οτι αλλο θελεις χωρις να γινεις μελος.ερωτω λοιπον αυτο το κλιμακιο δεν θελει την στιρηξη μας
Επειδή αυτά δεν μας τα προσφέρει ο Π.Σ.Φ.Ε. αλλά οι υπόλοιποι χομπίστες.
Αυτό που μας προσφέρει ο Π.Σ.Φ.Ε τι είναι; και κάνω την ερώτηση εντελώς καλοπροαίρετα γιατί εδώ και ένα χρόνο μέσα στο φόρουμ δεν το έχω καταλάβει
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-01-10, 00:47
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

δεν ονομασα ποτε ουτε μπω στο τριπακι <<εγω ναι και αυτος οχι>> απλα μια παρατηρηση εκανα
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-01-10, 00:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο Συλλογος εχει συμβαλλει σε παρα πολλα πραγματα για το χομπυ, φερνοντας ζωντανες τροφες, σπανια ψαρια και φυτα και διασπειροντας τα στους χομπιστες, πιεζοντας με ζητηση πολλους επαγγελματιες να γινουν πιο σοβαροι και να φερουν εμψυχο και αψυχο υλικο που δεν το ξερανε ουτε οι ιδιοι, διοργανωνοντας σεμιναρια (και στην επαρχια, και με πολυ κοπο), φερνοντας διεθνη ονοματα, εκδιδοντας ενα υπεροχο περιοδικο, καθιερωνοντας συναντησεις παντου, και αλλα πολλα.
Εαν καποιος το αναγνωριζει αυτο, γιαυτον τον λογο γινεται μελος, για να βοηθησει τον ΠΣΦΕ να συνεχισει. Δεν γινεται μελος για να παρει πεντε φυτα και δυο ψαρια δωρεαν, αυτο γινεται πια παντου σε επαφη με τα μελη των φορουμ.
Καλο ειναι να αναφερεται λοιπον στους πιο νεους η συμβολη του ΠΣΦΕ στο χομπυ, καλες ειναι και οι συζητησεις για τα ενυδρεια και πως τα κραταμε, και... καλο ειναι και που ανταλασσονται φυτα ψαρια κλπ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-01-10, 00:49
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Συλλογος εχει συμβαλλει σε παρα πολλα πραγματα για το χομπυ, φερνοντας ζωντανες τροφες, σπανια ψαρια και φυτα και διασπειροντας τα στους χομπιστες, πιεζοντας με ζητηση πολλους επαγγελματιες να γινουν πιο σοβαροι και να φερουν εμψυχο και αψυχο υλικο που δεν το ξερανε ουτε οι ιδιοι, διοργανωνοντας σεμιναρια (και στην επαρχια, και με πολυ κοπο), φερνοντας διεθνη ονοματα, εκδιδοντας ενα υπεροχο περιοδικο, καθιερωνοντας συναντησεις παντου, και αλλα πολλα.
Εαν καποιος το αναγνωριζει αυτο, γιαυτον τον λογο γινεται μελος, για να βοηθησει τον ΠΣΦΕ να συνεχισει. Δεν γινεται μελος για να παρει πεντε φυτα και δυο ψαρια δωρεαν, αυτο γινεται πια παντου σε επαφη με τα μελη των φορουμ.
Καλο ειναι να αναφερεται λοιπον στους πιο νεους η συμβολη του ΠΣΦΕ στο χομπυ, καλες ειναι και οι συζητησεις για τα ενυδρεια και πως τα κραταμε, και... καλο ειναι και που ανταλασσονται φυτα ψαρια κλπ!
Καλύφθηκα, ευχαριστώ
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-01-10, 00:50
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αυτά δεν μας τα προσφέρει ο Π.Σ.Φ.Ε. αλλά οι υπόλοιποι χομπίστες.
Αυτό που μας προσφέρει ο Π.Σ.Φ.Ε τι είναι; και κάνω την ερώτηση εντελώς καλοπροαίρετα γιατί εδώ και ένα χρόνο μέσα στο φόρουμ δεν το έχω καταλάβει
το σεμιναριο το konιngs ησουν.......... μαλλον δεν ησουν στο << βιοτοπικες καταδυσεις>.??????αααα και σημιωστε η πορτα ηταν ανοιχτη για ολους μελοι και μη
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-01-10, 00:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μας προσφέρει ο Π.Σ.Φ.Ε τι είναι; και κάνω την ερώτηση εντελώς καλοπροαίρετα γιατί εδώ και ένα χρόνο μέσα στο φόρουμ δεν το έχω καταλάβει

http://www.aquarist.gr/PSFE/activities.htm

όπως επίσης την ηθική και υλική υποστήριξη του σε ΟΛΕΣ τις εκδηλώσεις,σεμινάρια και ομιλίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ανεξαρτήτως των φόρουμ και των ατόμων που τις οργάνωσαν.

Ακόμα και τις ζωντανές τροφές που έχουν γίνει ανάρπαστες τον τελευταίο καιρό στις συναντήσεις, ο ΠΣΦΕ τις ξεκίνησε φέρνοντας τις πρώτες καλλιέργειες από το εξωτερικό πριν χρόνια (όταν τότε ήταν άγνωστες στους χομπίστες της Ελλάδας).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-01-10, 00:52
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

George παλι δεν καταλαβες τι εγινε. ή οχι ?
Ηρθε, ειδαμε τις φωτογραφιες που εφερε και εμεινε εκει το θεμα.

Ο,τι ειδαν τα 20 ατομα που ηταν εκει.

Δεν εγινε πουθενα αλλου αναφορα μετα.

Το οτι ειναι καποιος γνωστος παντου δεν δινει λιγοτερη σημασια στην επιτυχια αυτη.

Ουτε ειπα οτι θα πρεπει να το κανει κανεις απο υποχρεωση.Εσυ δλδ το θεωρεις υποχρεωση να αναφερεις ενα τετοιο γεγονος?

Και οσο αφορα το θεμα που αναφερει ο Χρηστος,ποσοι ειναι αυτοι που ερχονται στις συναντησεις οταν βλεπουν οτι θα φερουν καποιοι φυτα ή διαφορα άλλα και μετα δεν ξαναερχονται?Μεχρι την επομενη φορα που θα δουν κατι αλλο που θα τους αρεσει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-01-10, 01:02
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:

Και οσο αφορα το θεμα που αναφερει ο Χρηστος,ποσοι ειναι αυτοι που ερχονται στις συναντησεις οταν βλεπουν οτι θα φερουν καποιοι φυτα ή διαφορα άλλα και μετα δεν ξαναερχονται?Μεχρι την επομενη φορα που θα δουν κατι αλλο που θα τους αρεσει.
Προσωπικά εμένα δεν με πειράζει, από το να καταλήξουν στα σκουπίδια ας μπουν σε οποιοδήποτε ενυδρείο, αν και πιστεύω ο καθένας επιλέγει που θα χαρίσει τα φυτά του και αν πιστεύει ή τον "χαλάει" ότι ο άλλος το βλέπει καιροσκοπικά ας μη του δώσει την επόμενη φορά.

Πάντως αν υπάρχουν τα συγκεκριμένα άτομα πρέπει να είναι ελάχιστα γιατί εγώ στις συναντήσεις βλέπω μια χαρά παιδιά με αγάπη στο χόμπυ και κάθε φορά που πήγα να πουλήσω κάτι τελικά το χάρισα γιατί επίσης έχω πάρει πολλά. εξάλλου είναι το χόμπυ μας και δεν πρόκειται να πλουτίσουμε κερδίζοντας 20 ευρώ παραπάνω και ουσιαστικά από χόμπυ να γίνει επάγγελμα, τότε χάνει όλη την ευχαρίστηση

προσωπικές γνώμες πάντα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-01-10, 01:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μαλλον φταιει οτι ειμαι Αθηναιος (?) και δεν καταλαβαινω για ποιο θεμα μιλατε!!

Δε ξερω για τα αλλα που συζητατε ... Αυτο που ξερω ειναι τι μπορουμε να προσφερουμε εμεις στον Συλλογο! Αν δεν τον υποστηριξουμε ολοι θα ειναι αδυναμος και δε θα μπορεσει να μας δωσει τιποτα απολυτως!
Εγω παντως το σεμηναριο το χαρηκα και το θεωρω μια πολυ καλη αρχη!
Λιγη καλη διαθεση να υπαρχει και ολα γινονται! Μια ομαδα ατομων το εκανε πραγματικοτητα! Οσο πιο μεγαλη ειναι αυτη η ομαδα ολο και πιο πολλα πραγματα θα γινονται!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-01-10, 01:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

glazar υπαρχουν αναφορες και στο σαιτ του Συλλογου και στο GAB για τις επιτυχιες του κου Τσοπανιδη, και δεν εχουμε κανενα προβλημα (απεναντιας ειναι χαρα μας) να τα ανανεωνουμε, μονο που ο κος Τσοπανιδης τρεχει μερικες φορες πιο γρηγορα απο οτι προλαβαινουμε (και καλα κανει!!).

Οσο για το οτι καποιοι ερχονται και για τα δωρεαν δωρα μονο, τι να κανουμε? Να τους επισημανουμε και να τους διωξουμε? Ας ερχονται κι ας εκτιθενται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-01-10, 01:16
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

Εγω παντως θα το θεσω θεμα την κυριακη στο κλιμακιο και ας γινω κακος ελπιζω να ειναι εκει ολα τα παιδια για να βγει κατι καλο απο την συζητηση
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΣΦΕ??? Αber Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 8 13-10-09 08:14
πσφε τονυ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 17-08-07 18:08
ΠΣΦΕ tolis_1234 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 19 25-02-05 23:56
Ο ΠΣΦΕ στο In.gr jpatou Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 14-01-05 23:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11101 seconds with 13 queries