Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-11, 10:07
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή Tι λετε για αυτό?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265

ή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2266

Τα έχει κάποιος? Γνώμες-εμπειρία? Προβλήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-11, 10:14
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

καλα ειναι και τα δυο
για ποσα λιτρα το θες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-11, 10:23
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

και τα δυο μου κάνουν είμαι στα 180. Δουλεύω ταυτόχρονα και το φίλτρο μαμα του rio.
Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχουν ελαττώματα όπως μου συνέβη με το eheim (την κλασσική διαρροή απο την τρόμπα στην κεφαλή), και σωστή εξυπηρέτηση-ανταλλακτικά... αν χρειαστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-11, 10:26
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

απο οσο ξερω ειναι καλα!
δεν εχουν προβληματα τωρα για το εχειμ που λες εγω εχειμ εχω και ειναι μια χαρα
δεν εχει τιποτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-11, 10:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω το 305.το διαλεξα (αντι του 205)για να μπορω να παω σε περισσοτερα λιτρα χωρις να αλλαξω φιλτρο και γιατι εχει περισσοτερο χωρο για υλικα.3 καλαθια στο 305,2 στο 205.

σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος,αλλα μετα απο 8 μηνες σχεδον που το εχω εχω παρατηρησει οτι καποια θεματα τα εχει.το εξαρτημα που κραταει τους σωληνες στη θεση τους στην κεφαλη(αυτο το ασημι)εχει αρχισει πλεον και δεν καθεται καλα στην κεφαλη.δηλαδη στην ασφαληση και απασφαληση πρεπει να το πιεσω και λιγο η να το τραβηξω αντιστοιχα.

οι σωληνες σπιραλ που εχει(η Fluval λεει οτι σχεδιαστηκανε ετσι για να μην πιανουνε γλυτσα)δε με εχει πεισει οτι ισχυει αφου εχει τυχει να δω κομματια να βγαινουνε οταν ξαναπριμαρω το φιλτρο.βεβαια αυτα μπορει να βγαινουνε απτο φιλτρο και οχι απτους σωληνες,αλλα γενικως το σπιραλ δεν εχω καταληξει αν τελικα με εχει βολεψει η οχι.

το ακροφυσιο της επιστροφης του νερου εχει περιεργο σχημα και η απουσια spraybar δεν βοηθανε πολυ στην αναταραξη επιφανειας η στην κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο.(αναγκαστηκα να βαλω κυκλοφορητη)

τωρα τελευταια στο ανοιγμα ειδα και καποια μικρα κομματακια πλαστικου(στα πλαινα εκει που ασφαλιζει)πολυ μικρα και δεν εχω κανενα θεμα με διαρροες κλπ,αλλα δειχνει οτι υπαρχει θεμα στην ποιοτητα του πλαστικου ισως.
μπορει και να ετυχε βεβαια η να εκανα εγω καποιο λαθος και να το πιεσα(αν και δε νομιζω,αλλα μπορει)

οσον αφορα το χωρο του δεν εχω καποιο προβλημα,τα καλαθια με εχουνε βολεψει,τα σφουγγαρια που εχει στο πλαι για μηχανικα με εχουνε βολεψει στο καθαρισμα,το συστημα που εχει για priming με εχει βολεψει οπως και ο ρυθμιστης ροης του.δεν ειναι κακο φιλτρο,βεβαια αν ητανε να ψωνισω τωρα ξερωντας αυτα που ξερω θα κοιταζα πιο προσεκτικα τον ανταγωνισμο.(οχι οτι τα eheim δεν εχουνε προβληματα)αλλα θα ηξερα ακριβεστερα τι να κοιταξω και να συγκρινω.

κατα τα αλλα,δεν ειχα σοβαροτερα προβληματα και νομιζω οτι για τα λεφτα του ειναι καλη προταση σε γενικες γραμμες.ανταλλακτικα βρισκεις ευκολα και δεν ειναι ακριβα,η καταναλωση του δεν ειναι πολυ μεγαλη και δε με εχει προδωσει μεχρι στιγμης σαν συσκευη.συν το οτι εχει τα υλικα του στανταρ σε ολα τα μοντελα στην τιμη του φιλτρου.(ασχετα αν θα τα χρησιμοποιησεις η οχι)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-11, 12:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Απο τα δύο καλύτερα το 305 , το 205 το έχω σε 100λιτρο και δεν είμαι και πολυ ευχαριστημένος γενικα.
Εχω και εγώ το ιδιο θέμα με το κουμπωμα των σωληνων στην κεφαλή ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-11, 16:20
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Kgf12345,
Πληρέστατος...
Ευχαριστώ πολύ.

Φαίνεται πως όλα τελικά έχουν τα + και τα - τους....
Εχω το eheim pro 3, όλα καλά όλα ωραία.. αλλά στάζει απο την κεφαλή και δεν είναι θέμα φλάντζας.... (τις άλλαξα πριν 15 μέρες)...
Αυτή την στιγμή το χω σε λεκάνη... άκρη δεν βρήκα ακόμη... μίλησα και με Ελλαδα ενώ περιμένω απο Γερμανία mail....
Το πολύ να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα.... είναι θαύμα που δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την υγεία των ψαριών μου....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-11, 18:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καπου διαβαζα ενα θεμα τωρα προσφατα οτι σε καποια μοντελα υπηρχε προβλημα στην παρτιδα και ειχε πολυς κοσμος τετοιο προβλημα και σε καποιες περιπτωσεις την αλλαζανε την κεφαλη με καινουρια απτην αντιπροσωπεια.
δεν θυμαμαι αν επροκειτο για το μοντελο που εχεις ομωςη μηπως ητανε απαντησεις σε δικο σου θεμα κιολας γιατι το διαβαζα καπου εδω μεσα χτες-προχτες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-11, 21:19
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

..και δικό μου θέμα ήτανε, και άλλα παιδιά το έχουν αντιμετωπίσει....
¶λλοι με επιτυχία, άλλοι δεν βρήκανε άκρη....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-11, 01:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κριμα...ελπιζω να βγαλεις ακρη συντομα.ο αντιπροσωπος εδω τι σου ειπε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-11, 17:14
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Έχω το 305 εδώ και 3-4 μήνες. Πράγματι έχω δει βρωμιά όταν ξαναξεκινάω μετά από καθαρισμό. Νομίζω ότι πιάνουν μέσα οι σωλήνες και ξεκολάνε όταν περνάει αέρας μέσα, κατά την επανεκκίνηση.
Ωραίο, βολικό, πολύ χώρο για υλικό φιλτραρίσματος. Καθαρίζει εύκολα. Νομίζω ότι θα συμφωνήσω πως η εξαγωγή του (μάλλον) μειονεκτεί σε σχέση με τα σπρέυ μπαρ - Δεν είχα άλλο εξωτερικό για να είμαι απολυτος στις συγκρίσεις.
Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.
Αυτό με το κούμπωμα του σωλήνα εισαγωγής - εξαγωγής θα το έχω υπόψη μου, για να το προσέχω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-11, 18:23
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Έχω το 405 εδώ και 5 μήνες και είμαι απολύτως ικανοποιημένος!Είναι απτα πιο βολικά(αν όχι το πιο βολικό) στην συντήρηση του και έχει απτις καλύτερες αποδόσεις σε σχέση Watt - λίτρα/ώρα..

Όλα αυτά που γράφει ο kgf12345 σίγουρα θα ισχύουν(μιας και δεν έχει κανένα λόγω να μας κοροϊδέψει) ..εμένα δεν με έχουν απασχολήσει πολλά από αυτά μιας και εξαρχής του έβαλα απλούς σωλήνες-λάστιχα 16-22 και ποτέ δεν χρησιμοποίησα την έξοδο του αλλά πήγα και πήρα ένα απλό spraybar από ένα pet shop!

Με αυτό το εξάρτημα που κρατάει τους σωλήνες στην κεφαλή και εγώ συναντάω μια μικρή δυσκολία στο κούμπωμα-ξεκούμπωμα αλλά όχι κάτι ανησυχητικό για μένα..

Το μόνο ''αρνητικό'' που έχω να πω είναι οτι κάνει λίγο θόρυβο(δεν ξέρω αν ισχύει και το ίδιο με το 305 κ το 205)..καμία σχέση με ένα αντίστοιχο 2217 πχ!!Κάνει αρκετό θόρυβο παραπάνω..


Εν τέλη σου προτείνω και εγώ το 305!!Είναι λίγο too much για 2ο φίλτρο στα 180λ αλλά μόνο κακό δεν θα σου κάνει..και θα το έχεις για ότι ενυδρείο και να πάρεις στο μέλλον....(μιλάμε πάντα για μεγαλύτερο )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-11, 18:33
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Τα έχω και τα δυο, το ένα 205 που τυχαίνει να το έχω σε φυτεμένο έχω παρατηρήσει ότι μου βουλώνει τους σωλήνες πολύ ποιο συχνά και χρειάζονται καθάρισμα, ενώ το άλλο που το έχω σε ένα ενυδρείο με μερικά φυτά μέσα δεν το έχω καθαρίσει ακόμα εδώ και 6 μήνες καθόλου....
Θα σου πρότεινα να πάρεις το 305 σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος και στα τέσσερα που έχω.
-------------------------
Με τους κλασικούς σωλήνες Vag σου έχει καλύτερη ροή?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnsin : 29-11-11 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-11, 18:41
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους κλασικούς σωλήνες Vag σου έχει καλύτερη ροή?
Φίλε John να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δουλέψει ποτέ με τους σπιράλ σωλήνες του μιας και ήξερα το 'πρόβλημα' τους..οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω!Πάντως πυροβολάει..δεν ξέρω αν φταίει το οτι είναι το 405 βέβαια..

Οι κλασικοί σωλήνες-λάστιχα για μένα είναι πιο βολικοί και δεν στουμπώνουν εύκολα..και όταν το κάνουν μετά από 6 μήνες(και αν..) απλά τους πετάς και παίρνεις άλλους μιας και το κόστος τους είναι ελάχιστο!Δεν κάθεσαι καν να μπαίνεις στην διαδικασία να τους καθαρίζεις..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-11, 18:50
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Πολύ σωστά το σκεπτόμουνα να το κάνω στο φυτεμένο που μαζεύει αρκετή γλίτσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-11-11, 19:06
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Το προτείνω ανεπιφύλακτα στα fluval...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-11-11, 22:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων

εξαρχής του έβαλα απλούς σωλήνες-λάστιχα 16-22 και ποτέ δεν χρησιμοποίησα την έξοδο του αλλά πήγα και πήρα ένα απλό spraybar από ένα pet shop! αυτο πρεπει να το κανω κιεγω μαλον.


Με αυτό το εξάρτημα που κρατάει τους σωλήνες στην κεφαλή και εγώ συναντάω μια μικρή δυσκολία στο κούμπωμα-ξεκούμπωμα αλλά όχι κάτι ανησυχητικό για μένα.. αρα ειναι γενικο το φαινομενο.εισαι ο τριτος που το λεει στο ιδιο threadας τοχουμε υποψιν λοιπον.

Το μόνο ''αρνητικό'' που έχω να πω είναι οτι κάνει λίγο θόρυβο(δεν ξέρω αν ισχύει και το ίδιο με το 305 κ το 205)..καμία σχέση με ένα αντίστοιχο 2217 πχ!!Κάνει αρκετό θόρυβο παραπάνω.. κιεμενα κανει ενα ελαφρυ βουητο αλλα πλεον τοχω συνηθισει και δεν το ακουω.ισως να ειναι περισοστερο κραδασμοι απτα γυρω γυρω στο επιπλο παρα απτο φιλτρο,αλλα σιγουρα εντελως αθορυβο σαν να μην εχεις φιλτρο δεν το λες.
δεν ξερω αν υπαρχει εντελως αθορυβο φιλτρο τελικα.ισως ενα eheim 2213 αν θυμαμαι καλα που εχει ενας φιλος εκεινο μου φαινεται εντελως αθορυβο,αλλα μικροαν και δεν το εχω ακουσει νυχτα με απολυτη ησυχια για να ξερω σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-11, 00:17
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

εγω εχω το 205 καποια στιγμη εκανε καποιο θορυβο αλλα μολις καθαρισα την φτερωτη που ειχε πιασει γλιτσα σταματησε ...τον ιδιο θορυβο εκανε και το eheim pro 2073 που εχω μαζι και αυτο μολις καθαρισα την φτερωτη τελος ο θορυβος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να το tanganyika τι λετε? demka27 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 14 25-01-10 10:31
αντε και για να μην λετε NIKOL Φωτογραφίες μελών 25 24-05-08 17:47
τι λετε? dinos99 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 08-11-07 01:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05955 seconds with 15 queries