Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-09, 16:10
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή μετακομιση απο 80 λιτρα σε 400!!!

θα κανω την μετακομιση του παλιου μου ενυδρειου σε ενα RIO 400

τωρα εχω μεσα 2 κλοουν και 25 κιλα ζωντανο βραχο και 4 κιλα αραγωνιτη ,ενα εξωτερικο EHEIM 2213 και ενα ντελτεκ mce 600....

Πια ειναι η σειρα που πρεπει να ακολουθησω? Επισης να πω οτι η αλλαγη ειναι σε διαφορετικο σπιτι με αποσταση 20 λεπτα περιπου με αμαξι...

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει η δυνατοτητα να προετοιμασω απο πριν 400 λιτρα νερο, Ετσι οπως το σκευτομαι εγω θα κανω το εξεις.....

1. γεμιζω το RIO μεχρι περιπου την μεση , (Για να μπορω να ριξω τον βραχο μεσα , χωρις να μινει εξω απο το νερο πανω απο μιση ωρα.) και Ριχνω το αλατι

2. μεταφερω τον ζωντανο βραχο βραχο και τον τοποθετω

3. ριχνω 30 κιλα ζωντανο αραγωνιτη που εχω αγορασει

4. γεμιζω με το υπολοιπο νερο μαζι με το υπολοιπο αλατι που πρεπει

5. περιμενω 1 ημερα να διαλυθει με τους κυκλοφοριτες και τελος μεταφερω τα ψαρια

6. το εξωτερικο EHEIM 2213 , το καταργω και δεν το βαζω καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-09, 17:00
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Γεμισε παραπανω απο το μισο ενυδρειο με αλατονερο και αστο να δουλεψει 2 μερουλες να διαλυθει καλα το αλατι.
Ριξε βραχους αραγωνιτες και κανε προσαρμογη τα ψαρια (φροντισε να εχεις φερει σε παραπλησια επιπεδα τις αλατοητες και τις θερμοκρασιες στα δυο ενυδρεια).
Ποτε δε ριχνουμε αλατι απευθειας σε ενα ενυδρειο με ζωντανους οργανισμους γιατι θα τους καψουμε.
Το εξωτερικο κανε το χημικο αν θελεις.
__________________
Bill the Mastoras


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilakis : 23-06-09 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-09, 22:54
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω την μετακομιση του παλιου μου ενυδρειου σε ενα RIO 400

τωρα εχω μεσα 2 κλοουν

6. το εξωτερικο EHEIM 2213 , το καταργω και δεν το βαζω καθολου

Τα Δύο κλοουνάκια καλύτερα δώστα από στο μαγαζί που τα πήρες να στα φιλοξενήσει κανένα μήνα μέχρι να ετοιμάσεις το ενυδρείο χωρίς άγχος.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εσωτερικό της juwel για χημικό και να καταργήσεις το 2213 αν θέλεις.

Πάρε άλλα δέκα κιλά ΖΒ και επιπλέον κυκλοφορητές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-09, 07:20
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι ο βραχος σου.δε θελεις κυκλοφοριτες παραπανω.κανε ενα ωραιο aquascape(εφοσον εχεις τα καταληλα κοματια) λειτουργικο να εχεις καλυτερη κυκλοφορια και να εκμεταλευτεις οσο περισσοτερη επιφανεια βραχου γινετε. το 10% ειναι για τα νταμαρια που εκαναν παλια.ΔΕΝ ειναι κανονας
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-09, 22:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι ο βραχος σου.δε θελεις κυκλοφοριτες παραπανω.κανε ενα ωραιο aquascape(εφοσον εχεις τα καταληλα κοματια) λειτουργικο να εχεις καλυτερη κυκλοφορια και να εκμεταλευτεις οσο περισσοτερη επιφανεια βραχου γινετε. το 10% ειναι για τα νταμαρια που εκαναν παλια.ΔΕΝ ειναι κανονας


Sifnos νομίζω ότι πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσεις να γράφεις ότι σου κατέβει και να αποπροσανατολίζεις άτομα που προσπαθούν σιγά- σιγά να μπουν στον κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου. Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτό τον τρόπο μειώνεις το επίπεδο του forum που σε φιλοξενεί;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-09, 22:28
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ενα συγχρονο aquascape σου προσφερει καλυτερη κυκλοφορια, μεγαλυτερη αξιοποιηση του βραχου αρα καλυτερη αξιοποιηση βιολογιας , περισσοτερα οφελημα λιτρα. κοιτα για παραδειγμα το ενυδρειο του ΤΕΟ. δεν ακολουθει το νομο του 10%. προσεχε τον τροπο σου και καλο ειναι να εισαι πιο ευγενης και να διαβαζεις λιγο περισσοτερο. το οτι μαθαμε 2 πραγματα δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και εξεληξεις στο χωρο
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-09, 22:55
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα συγχρονο aquascape σου προσφερει καλυτερη κυκλοφορια, μεγαλυτερη αξιοποιηση του βραχου αρα καλυτερη αξιοποιηση βιολογιας , περισσοτερα οφελημα λιτρα. κοιτα για παραδειγμα το ενυδρειο του ΤΕΟ. δεν ακολουθει το νομο του 10%. προσεχε τον τροπο σου και καλο ειναι να εισαι πιο ευγενης και να διαβαζεις λιγο περισσοτερο. το οτι μαθαμε 2 πραγματα δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και εξεληξεις στο χωρο
Να είσαι σίγουρος ότι ήμουν πέραν του δέοντος ευγενής με την περίπτωση σου.
Αυτά που γράφεις σωρηδόν και καθημερινά αγγίζουν τα όρια της βλακείας. Πρέπει να το σταματήσεις αυτό γιατί οι «συμβουλές» σου βλάπτουν την εικόνα του GAB και ίσως βλάψουν και κάποιους αρχάριους χρήστες του.
Γιαυτό κοίταξε να είσαι πιο προσεχτικός, από εδώ και πέρα, σε αυτά που απαντάς και να σέβεσαι αυτόν που έχει διαλέξει το ίδιο forum με σένα για την ενημέρωση του.
Καλό βράδυ να έχεις…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-09, 00:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ηρεμία !!!! Όλες οι απόψεις είναι σωστές από την στιγμή που...τεκμηριώνονται και επαληθεύονται.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-09, 00:53
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρεμία !!!! Όλες οι απόψεις είναι σωστές από την στιγμή που...τεκμηριώνονται και επαληθεύονται.

Πιο επαληθεύεται; Το ότι οι κυκλοφοριτές που επαρκούν για 80 λίτρα επαρκούν και στα 400 ή ότι με 25 κιλά βράχο μπορείς να κάνεις ένα σωστό και ωραίο aquascape ;

Ηρεμία υπάρχει αρκετή!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-09, 02:41
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Από εμένα περιμένεις να σου πω ποιο ? Εγώ που γενικά είμαι υπερβολικός σε αυτά τα θέματα. ΄....δεν
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-09, 08:47
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο επαληθεύεται; Το ότι οι κυκλοφοριτές που επαρκούν για 80 λίτρα επαρκούν και στα 400 ή ότι με 25 κιλά βράχο μπορείς να κάνεις ένα σωστό και ωραίο aquascape ;

θυμαμαι καποια στιγμη στο RC ειχε βγει ΤΟΤΜ ενυδρειο με full sps με κυκλοφορια χ10, και ειχε προκαλεσει πολλη εντυπωση...
επισης στο ενυδρειο μου 500 λιτρα εχω 40 κιλα βραχο και το θεωρω ψιλονταμαρι, και εντελη δεν καταλαβα, τι θεωρεις σωστο aquascape, οτι δεν θα μπορει να στηριξη βιολογια, και τι ωραιο αφου ειναι ορος τελειως υποκειμενικος...
τελος και ασχετο, θεωρω οτι ειναι δουλεια των moderators να αναφερουν στον αλλον οτι λεει βλακειες, και σιγουρα οχι τοσο χοντροκομενα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-09, 23:35
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
θυμαμαι καποια στιγμη στο RC ειχε βγει ΤΟΤΜ ενυδρειο με full sps με κυκλοφορια χ10, και ειχε προκαλεσει πολλη εντυπωση...
επισης στο ενυδρειο μου 500 λιτρα εχω 40 κιλα βραχο και το θεωρω ψιλονταμαρι, και εντελη δεν καταλαβα, τι θεωρεις σωστο aquascape, οτι δεν θα μπορει να στηριξη βιολογια, και τι ωραιο αφου ειναι ορος τελειως υποκειμενικος...
τελος και ασχετο, θεωρω οτι ειναι δουλεια των moderators να αναφερουν στον αλλον οτι λεει βλακειες, και σιγουρα οχι τοσο χοντροκομενα...


Αγαπητέ enzo το χοντροκομμένα μάλλον ταιριάζει γάντι στο συμπαθή ,κατά τα άλλα, sifnos που πετάγεται σα γκουρού των πάντων και «απαντάει» σε κάθε, μα σε κάθε ερώτηση που γίνεται, τη στιγμή που οι γνώσεις του είναι εμφανώς ελλιπείς. Το αποκορύφωμα δε, είναι ότι είναι και ισχυρογνώμων και δεν αναγνωρίζει κανένα λάθος.

Το ότι δεν του έχει γίνει μέχρι τώρα ούτε μια παρατήρηση επί του τούτου από κάποιον mod αποτελεί και για μένα μεγάλη απορία. Γνώμη μου είναι ότι ο συγκεκριμένος κατεβάζει χωρίς λόγο το επίπεδο γνώσεων του forum που τον φιλοξενεί.

Φυσικά και ευτυχώς για κάποιον που ψάχνει κάποια πληροφορία ζωτικής σημασίας μπορεί να τη βρει και να τη διασταυρώσει πολύ εύκολα στο web. Αλίμονο και κρεμόμαστε από τη γραβάτα του sifnos για να μάθουμε κάτι.

Τώρα enzo σχετικά με αυτά που γράφεις περί νταμαριού στο ενυδρείο σου και για κυκλοφορία 10 * ότι είναι αρκετή, θα παροτρύνω τους αναγνώστες αυτού του θέματος να ανατρέξουν στην παρουσίαση του ενυδρείου σου στις 3/12/06 και εκεί μπορεί να κρίνει κάποιος πόσο αληθή είναι αυτά που υποστηρίζεις.
Νομίζω ότι πρέπει να σεβόμαστε πρώτα τον εαυτό μας και φυσικά όλους τους άλλους που εμπιστεύονται το συγκεκριμένο φόρουν και ψάχνουν για πληροφορίες και να μην τους παραπλανούμε χωρίς λόγο δε συμφωνείς;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14440
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-09, 05:58
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να ηρεμήσουν τα πνευματα!Φίλε Nikman πιστευω πως γνωρίζεις την διαδικασία αναφοράς ενός ποστ που κρίνεις ως "μη βάσιμο" ή "επικίνδυνο" ώστε οι συντονιστές να πράξουν τα δέοντα!Επίσης χαρακτηρισμοί τύπου "κρεμόμαστε από τη γραβάτα του sifnos" ή "Αυτά που γράφεις σωρηδόν και καθημερινά αγγίζουν τα όρια της βλακείας" δεν είναι του επιπέδου του GAB και θα έπρεπε να λείπουν!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-09, 07:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι αποψεις που τεκμηριωνονται ειναι καταρχας αποδεκτες μιας και προσφερονται για κριτικη και σχολιασμο. Σιγουρα αποψεις του στυλ ετσι ειναι επειδη το λεω ΕΓΩ δεν βοηθανε. Προσωπικες επιθεσεις (οσο και αν καποιος νιωθει να τον πνιγει το δικιο) καλο ειναι να αποφευγονται, καθοτι τελικα δεν βοηθανε το κλιμα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-06-09, 16:10
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παιδιά αν πιστεύετε ότι έριξα το επίπεδο του GAB σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, δε ήταν αυτή η πρόθεση μου, όπως και δεν έχω πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με άτομα που εκτιμώ επειδή κάποιος γράφει σωρηδόν ανακρίβειες .
Αγαπητέ netblues δεν με πνίγει τίποτα, κανένα δίκιο, καμιά μισαλλοδοξία καμιά ματαιοδοξία, το αντίθετα μάλιστα σπάω μεγάλη πλάκα με τα γραφόμενα του φίλου sifnos και δεν θα ξαναγράψω τίποτα σε προσωπικό επίπεδο γιατί το φαινόμενο sifnos δεν με απασχολεί. Όπως είπα τη πληροφορία μπορεί να τη βρει και να τη διασταυρώσει κάποιος εύκολα σήμερα.
Φίλε madfdg την διαδικασία αναφοράς που λες δεν τη γνωρίζω. Ότι έγραψα το έγραψα σκεπτόμενος τους νέους χρήστες του gab και αρχάριους στο κόσμο του θαλασσινού που ψάχνουν τα πρώτα βήματα για να ξεκινήσουν ένα θαλασσινό ενυδρείο και πέφτουν πάνω στον sifnos που έχει ανεβάσει , με το ένα και με το άλλο, τον αριθμό των μηνυμάτων του λες και φανερώνει κάτι αυτό το νούμερο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω netblues τι σημαίνει τεκμηρίωση για σένα. Δηλαδή αν ένας που γράφει στο RC ή οπουδήποτε αλλού βγει και πει ότι ξέρεις εγώ στο ενυδρείο μου που είναι 1000 λίτρα δεν έχω skimmer, δεν έχω φίλτρα, δεν έχω μεγάλη κυκλοφορία, για φωτισμό έχω λάμπες Τ8 μισό βατ το λίτρο, δεν κάνω αλλαγές νερού, έχω λιγότερο από 10% βράχο και δείτε πόσο καλά πάνε τα sps… Αποτελεί τεκμηρίωση αυτό; Αλλά κι ακόμα αν αυτό αποτελεί τεκμηρίωση , θα πρέπει να το προτείνομε σαν πρώτη και μοναδική λύση σε αρχάριους, εκμεταλλευόμενοι την πιθανή άγνοια τους
Την στιγμή που εμείς έχουμε ακολουθήσει αυστηρά τη πεπατημένη;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-06-09, 16:24
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δεν πιστευω πως έριξες το επίπεδο , πιστευω όμως πως τέτοιοι χαρακτηρισμοί δεν χωράνε εδώ!Ειλικρινά εξεπλάγην προσωπικά που τους χρησιμοποίησες μιας και η πορεία σου δείχνει ευγενικό και άνθρωπο του διαλόγου!Θεωρώ πως το "ξέσπασμα" δεν θα επαναληφθεί!

Ξέρεις πολύ καλά πως το χόμπυ μας έχει κάποιους άτυπους κανόνες (πχ ελάχιστη ποσότητα βράχου για βιολογία 10% του όγκου του νερού ή 30χ κυκλοφορία για reef ή δυνατό σκιμμαρισμα σε συστήματα με μεσαίο προς μεγάλο πλυθησμό ψαριών)οι οποίοι έχουν ειπωθεί απο επιστήμονες - χομπύστες και βασίζονται απο την εμπειρία τους έως και την επίσημη βιβλιογραφία!Αυτά παραδεχόμαστε , αλλα πάλι είμαστε εδώ για να συζητήσουμε κάθε αντίθετη άποψη που έρχεται στο χώρο μας (πχ άποψη Borneman περι skimmerless συστημάτων)!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-09, 17:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να σε ρωτήσω netblues τι σημαίνει τεκμηρίωση για σένα. Δηλαδή αν ένας που γράφει στο RC ή οπουδήποτε αλλού βγει και πει ότι ξέρεις εγώ στο ενυδρείο μου που είναι 1000 λίτρα δεν έχω skimmer, δεν έχω φίλτρα, δεν έχω μεγάλη κυκλοφορία, για φωτισμό έχω λάμπες Τ8 μισό βατ το λίτρο, δεν κάνω αλλαγές νερού, έχω λιγότερο από 10% βράχο και δείτε πόσο καλά πάνε τα sps… Αποτελεί τεκμηρίωση αυτό; Αλλά κι ακόμα αν αυτό αποτελεί τεκμηρίωση , θα πρέπει να το προτείνομε σαν πρώτη και μοναδική λύση σε αρχάριους, εκμεταλλευόμενοι την πιθανή άγνοια τους
Την στιγμή που εμείς έχουμε ακολουθήσει αυστηρά τη πεπατημένη;
Τεκμηριωση δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι επειδη εβαλα 100 ασχετα ψαρια σε 200 λιτρα και ταχω δυο χρονια και δεν επαθαν τιποτε αυτο σημαινει οτι αυτο που εκανα ειναι σωστο (για να απαντησω με ενα πιο χοντρο παραδειγμα). Μερικα πραγματα ομως σε αυτο το hobby ειναι της μοδας και αργοτερα αναθεωρουνται (πχ φιλτρο βυθου...) Εαν εβγαινε καποιος πριν 30 χρονια (εαν υπηρχαν φορα) και ελεγε οτι το φιλτρο βυθου ειναι προβληματικο θα επεφταν πανω του διαφοροι να τον "φανε".
Με τη σημερινη γνωση και τεχνολογια μπορει καποιος ευκολα να τεκμηριωσει την προβληματικοτητα ενος φιλτρου βυθου.
Λεω απλως οτι πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι σε διαφορετικες αποψεις οταν υποστηριζονται σχετικως καλα, οπου αυτο ειναι εφικτο.

Και γενικοτερα προς ολους, ας προσπαθησουμε να κρατησουμε τους τονους χαμηλους, γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα καταληγωντας σε δυσαρεστες καταστασεις και δεν "λεει"...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-06-09, 17:37
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
η πορεία σου δείχνει ευγενικό και άνθρωπο του διαλόγου!Θεωρώ πως το "ξέσπασμα" δεν θα επαναληφθεί!

Νάσαι καλά

Ξέρεις πολύ καλά πως το χόμπυ μας έχει κάποιους άτυπους κανόνες (πχ ελάχιστη ποσότητα βράχου για βιολογία 10% του όγκου του νερού ή 30χ κυκλοφορία για reef ή δυνατό σκιμμαρισμα σε συστήματα με μεσαίο προς μεγάλο πλυθησμό ψαριών)οι οποίοι έχουν ειπωθεί απο επιστήμονες - χομπύστες και βασίζονται απο την εμπειρία τους έως και την επίσημη βιβλιογραφία!Αυτά παραδεχόμαστε , αλλα πάλι είμαστε εδώ για να συζητήσουμε κάθε αντίθετη άποψη που έρχεται στο χώρο μας (πχ άποψη Borneman περι skimmerless συστημάτων)!
¶λλο συζητώ κι άλλο προτείνω και δεν έχω πρόβλημα να προτείνει ο οιοσδήποτε το οτιδήποτε αρκεί να το έχει δοκιμάσει πρώτος αυτός. Αυτό είναι για μένα τεκμηρίωση. Μιλάω για τα Ελληνικά δεδομένα. Τώρα το κάθε Αμερικανάκι που τη Δευτέρα στήνει ένα ενυδρείο κομπλέ και τη Τρίτη του κάνει παρουσίαση εγώ και πες με καχύποπτο δεν το εμπιστεύομαι.

Τώρα όσον αφορά τα διάφορα αποφθέγματα των γκουρού του χόμπι είναι απολύτως σεβαστά, αλλά οι διαφορετικές τεχνικές διατήρησης ενυδρείου που είναι αντίθετες με κάποιες άλλες παλαιότερες θα πρέπει αυτός που θέλει να τις μνημονεύει να τις κατέχει και να τις εξηγεί λεπτομερώς. Για παράδειγμα το να λες απλά ότι ο Borneman είναι οπαδός του skimmerless δε λέει κάτι.


Στα δικά μας τώρα, γνώμη μουείναι ότι το κύρος ενός φόρουμ εξαρτάται άμεσα από την ειλικρίνεια των απαντούντων και όχι από τις δήθεν συμπεριφορές των μελών του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-06-09, 23:47
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

εισαι αστειος...


για την πληροφορηση σου: www.reefcentral.com για αρχη μετα μου λες και συνεχιζουμε.εχεις πολλα να μαθεις.κι εγω σιγουρα ακομα περισσοτερα. εμεις εδω λεμε τη γνωμη μας και δεν επιβαλουμε οτι μας εμαθε ο προπαππους μας.αλλωστε για μια οδο υπαρχουν παραπανω απο μια διαδρομες. Ειναι χομπι και οχι μπουσουλας.

αυτη ειναι η χαρα και η συγκινηση που προσφερει το χομπι.

εγω επι των λεγομενων σου περιμενω να παρουν θεση οι θεσσαλονικης που εχεουν και τον γκουρου του βραχου.να δουμε τι θα που και αυτοι για το 10 %.παντως μην ανοιγεσαι πολυ.

ΥΓ: οι χομπιστες του RC αμερικανακια και δε σου λενε τιποτα????αμερικανακι και ο Ερικ??
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-06-09, 17:12
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Nikman - Sifnos μπορειτε να τα πειτε και με πμ οσα δεν εχουν σχεση με το ποστ ή να ανοιξετε ενα αλλο θεμα για να παιξουμε ολοι μπαλα!

Αυτο που εχω παρει εγω σαν μπουσουλα με την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια και οχι μονο ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΟΙ!
(Ο Borneman ειναι κατα της χρησης του σκιμερ , ενω ο Calfo γουσταρει overskimming! Tι εχετε να πειτε πανω σε αυτον? )

Δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε βαλε 10 κιλα βραχο για καθε 100 λιτρα για τον πιο απλο λογο ,
οτι βραχος με βραχο διαφερει στο βαρος σε σχεση με τον ογκο που καταλαμβανει μεσα στο ενυδρειο.
Επισης δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε οτι πρεπει να χρησιμοποιεις σκιμερ (αν και ειμαι υπερ της χρησης του)
εφοσον μπορεις να παιξεις με την φιλτρανση σου με παμπολλους τροπους.

Στο θεμα του βραχου ειμαι υπερ της δημιουργιας αερατων aquascape με 7-8% βραχο για να εχουνε χωρο τα ψαρακια για κολυμπι.

Κωστα οπου νομιζεις οτι πρεπει να μετακινηθουν καποια ποστ σε αλλο θεμα καντο.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-06-09, 17:44
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ρε αλητη κατεβα γρηγορα απο τη γραβατα μου .τι ειναι αυτα που λες?εισαι παραλογος ασχετος και φαινομενο, μαζεψου ε? ειπαμε. οι αλλοι δεν ξερουν.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-06-09, 19:24
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο που εχω παρει εγω σαν μπουσουλα με την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια και οχι μονο ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΟΙ!
(Ο Borneman ειναι κατα της χρησης του σκιμερ , ενω ο Calfo γουσταρει overskimming! Tι εχετε να πειτε πανω σε αυτον? )

Δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε βαλε 10 κιλα βραχο για καθε 100 λιτρα για τον πιο απλο λογο ,
οτι βραχος με βραχο διαφερει στο βαρος σε σχεση με τον ογκο που καταλαμβανει μεσα στο ενυδρειο.
Επισης δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε οτι πρεπει να χρησιμοποιεις σκιμερ (αν και ειμαι υπερ της χρησης του)
εφοσον μπορεις να παιξεις με την φιλτρανση σου με παμπολλους τροπους.

Στο θεμα του βραχου ειμαι υπερ της δημιουργιας αερατων aquascape με 7-8% βραχο για να εχουνε χωρο τα ψαρακια για κολυμπι.


Εγώ εκεί που διαφωνώ είναι ότι ενώ έχετε εφαρμόσει μία μέθοδο στησίματος και συντήρησης του ενυδρείου σας την οποία εμπιστεύεστε γιατί την έχουν εμπιστευτεί κι άλλοι και βλέπετε ότι αποδίδει και στο σύστημα σας, όταν γίνεται μία σχετική ερώτηση υποστηρίζετε άλλα, με αποτέλεσμα να μπερδεύετε αυτόν που ρώτησε αλλά και πολλούς που διαβάζουν το θέμα.
Δηλαδή πετάτε κουβέντες του στιλ για παράδειγμα «βραβεύτηκε ενυδρείο με κυκλοφορία 10 επί» Αυτό αν δεν μπεις σε λεπτομέρειες να εξηγήσεις τι και πως δημιουργείς σύγχυση.
Λες τώρα εσύ ότι προτιμάς συστήματα με λιγότερο βράχο γιατί έτσι τα ψάρια θα έχουν περισσότερο χώρο για να μπορούν να κολυμπούν. Λάθος και το γνωρίζεις,το ψάρι θέλει πρώτον πολλούς χώρους για να κρυφτεί, να νιώσει ασφάλεια για να κολυμπίσει και αυτό το πετυχαίνεις σωστά μόνο αν βάλεις βράχο πάνω από το 10% των λύτρων σου. Νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα είδη των ψαριών του θαλασσινού, αλλά αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο πες μου το μπορεί να είμαι και λάθος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-06-09, 20:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

τα φορουμ δεν ειναι για να δινουν μασημενη τροφη ουτε για να ανακαλυπτουν απο την αρχη τον τροχο.δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη λυση και οδος.και ευτυχως.τοτε θα γραφαμε σε ενα χαρτι τι χρειαζεται και τελος.δε θα σκαγαμε.ειναι δικαιωμα του καθ ενος να πιστευει αυτο που δουλευει σε αυτον.σωστο σε ενα εδυδρειο ειναι αυτο που το κανει να δουλευει σωστα.ωστοσο αυτο δε σημαινει οτι δε θα κοιταμε τις εξεληξεις ή οτι θα κλεινουμε τα ματια μας σε κατι καινουργειο ή πολυ περισσοτερο σονι και καλα να μην κανεις τιποτα αλλο απο αυτο που εκανες εσυ ή εγω ή ο καθ ενας στο ενυδρειο του.εχω δει ενυδρειο 300 λιτρα με 50 κιλα βραχο μια χαρα δουλευε μια χαρα τα σκασε μια χαρα ευχαριστημενος ειναι ο ανθρωπος με το αποτελεσμα.να κανουμε δηλαδη ολοι το ιδιοκαι ποιος σου ειπε οτι το 10% εξασφαλιζει κρυψωνες???το ιδανικο δηαλαδη θα ηταν το 50%??μισο νερο μισο κρυψωνα?το στησιμο εξασφαλιζει κρυψωνες.το να λες δηλαδη ενα ποιημα σε καποιον πως να στησει το ενυδρειο του ειναι ενδειξη επιπεδου??ειδες πως αυτα που λεω δεν ισχυουν?το εψαξες?νομιζω χρωστας μερικες συγνωμες για τον τροπο σου
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-06-09, 20:11
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Μη κολλας με τα νουμερα γιατι οπως σου ειπα ολα ειναι σχετικα.
Εγω π.χ. αγοραζω fiji premium που στον ιδιο ογκο με τον plain indonesian εχει το μισο βαρος.

Τωρα το αερατο aquascape δε σημαινει απουσια κρυψωνων. Αν ψαξεις αλλα ποστ μου θα διαπιστωσεις οτι εχω αναφερθει πολλες φορες στην αναγκη δημιουργιας κρυψωνων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ εκεί που διαφωνώ είναι ότι ενώ έχετε εφαρμόσει μία μέθοδο στησίματος και συντήρησης του ενυδρείου σας την οποία εμπιστεύεστε γιατί την έχουν εμπιστευτεί κι άλλοι και βλέπετε ότι αποδίδει και στο σύστημα σας, όταν γίνεται μία σχετική ερώτηση υποστηρίζετε άλλα, με αποτέλεσμα να μπερδεύετε αυτόν που ρώτησε αλλά και πολλούς που διαβάζουν το θέμα.
Δηλαδή πετάτε κουβέντες του στιλ για παράδειγμα «βραβεύτηκε ενυδρείο με κυκλοφορία 10 επί» Αυτό αν δεν μπεις σε λεπτομέρειες να εξηγήσεις τι και πως δημιουργείς σύγχυση.
Τι διαφημισα-προτεινα και δεν το υποστηριξα με επιχειρηματα?
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-06-09, 20:27
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Να με συγχωρήσετε αλλά τα άσχετα, με το θέμα, ποστ θα διαγραφούν!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-06-09, 20:30
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Ξεκινησε αλλο θεμα και μετεφερε τα εκει , εχει ενδιαφερον.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-06-09, 20:34
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινησε αλλο θεμα και μετεφερε τα εκει , εχει ενδιαφερον.
+1.ειπωθηκαν πολλα και βαρια τοσο σε προσωπικο επιπεδο οσο και σε επιπεδο διαδοκασιων στο χομπι.δεν μπορουμε να προσβαλουμε ανθρωπους και υποληψεις και απλος να διαγραφουμε ενα ποστ.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-06-09, 20:34
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

χωρίς τα ποστ με τους χαρακτηρισμούς όμως!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-06-09, 20:52
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

για να δουμε κατα ποσο θα ζητηθει συγνωμη προς του θυγωμενους και να διαγραφουν οι χαρακτηρισμοι.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-06-09, 22:36
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων



Τι διαφημισα-προτεινα και δεν το υποστηριξα με επιχειρηματα?



Νομίζω ήμουν σαφής τι δεν κατάλαβες;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ floridis Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 04-09-08 08:06
μετακομιση dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 18 30-06-08 01:25
Μετακομιση netblues Greek Aquarist's Boards 7 12-02-08 14:02
Μετακομιση-θεραπεια HoG Bettas 5 03-12-07 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10196 seconds with 13 queries