Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-17, 17:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή φωτοπεριοδος-ανατολη/δυση και προγραμματισμος led controller TC420

δοκιμαζω να προγραμματισω τον κοντρολερ τωρα,φαινεται να εχει θεμα η μπαταρια του(ισως πρεπει να τον ανοιξω και να την αλλαξω-ασχετο) αλλα το ανοιγω το θεμα για να συζητησουμε λιγο πως θεωρειτε πως ειναι καλυτερα να προγραμματιστει ο κοντρολερ για σταδιακη αυξηση του φωτος στο ενυδρειο(αλλα και σταδιακο σβησιμο).

ανεβαζω μια εικονα απτο σεταρισμα που εχω κανει μεχρι στιγμης.
η λογικη ειναι να αναβουν τα φωτα σταδιακα μεχρι ενα σημειο ωστε να εγκλιματιστουν τα ψαρια στο φως,και απο ενα σημειο και μετα,η αυξηση του φωτος μπορει να γινει με πιο γρηγορο καπως ρυθμο,οπως καταλαβαινουμε κιεμεις τη μερα η το σουρουπο.(που ξημερωνει και νυχτωνει γρηγορα απο ενα σημειο και μετα).
εκτος αυτου ομως,προσπαθησα να κρατησω και ενα μικρο χρονο στο σβησιμο, με ελαχιστο φωτισμο "ημιφως", γιατι φανταζομαι πως αυτη θα ειναι η καλυτερη ωρα του ενυδρειου
στο καναλι 3,ειναι η θερμη λευκη λεντοταινια και θα ειναι η πρωτη που θα αναβει και η τελευταια που θα σβηνει τελειως.
οι αλλες 4 ειναι ψυχρο λευκο φως.
προσεξτε επισης πως το προγραμμα ξεκιναει με το σβησιμο,αφου συμβαινει την ιδια μερα αλλα νωριτερα στην ουσια.(το βραδι απτις 12 και μετα)

οποιος εχει κοντρολερ και τον εχει προγραμματισει ανεβαστε αν θελετε τις ρυθμισεις σας να τις δουμε,και πειτε αν εχετε παρατηρησει κατι στη συμπεριφορα των ψαριων σας,η αν αλλαξατε κατι εξαιτιας της.
γενικως οποιος θελει πειτε τη γνωμη σας μπας και βγαλουμε ακρη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.JPG
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  56,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture2.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  27,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-01-17 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-17, 18:20
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο θέμα που σίγουρα ενδιαφέρει πολύ κόσμο μιας και είναι πολύ όμορφο να "ξημερώνει" και να "νυχτώνει" στο ενυδρείο ακόμα και αν δεν ξέρεις arduino

Δε γνωρίζω πως ακριβώς προγραμματίζεται ο συγκεκριμένος κοντρόλερ όμως ένα σχεδιάγραμμα σαν αυτό ή αυτό (δεν επέχουν τόσο πολύ μεταξύ τους) λογικά θα βοηθούσε στον προγραμματισμό. Κάποιες απότομες βυθίσεις είναι λογικά περίοδοι συννεφιάς. Επίσης από αυτά φαίνεται ότι ξημερώνει πολύ διαφορετικά απότι νυχτώνει. Τέλος, αν και δεν ξέρω σε πόσα ενυδρεία μπορεί να έχει αυτό εφαρμογή αλλά είναι περισσότερο θεωρία ή φαντασία, ίσως αν είναι 3 ή 4 οι λάμπες να ήταν πιο "φυσικό" το αποτέλεσμα. Δηλαδή ξημερώνει από τη μία μεριά του ενυδρείου σιγά σιγά με μία λεντοταινία μικρής έντασης, ανεβαίνει ο ήλιος φωτίζουν ταυτόχρονα η ταινία της ανατολής και οι μεσαίες - κύριες λάμπες, στη συνέχεια σβήνει η ταινία της ανατολής για να φτάσουμε στην άλλη μεριά με μία αντίστοιχη ταινία μικρής έντασης που θα έχει το ρόλο της δύσης. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-17, 19:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι "βυθισεις" εχουν ενδιαφερον.
δεν ξερω αν μπορουν να εχουν εφαρμογη στο ενυδρειο,η αν θα ειναι απλα στιγμες που στην πραξη θα στρεσαρουν τα ψαρια.

ισως με ελαφρες αυξομειωσεις του φωτος να μην ειναι θεμα βεβαια.
αν και θα προτιμουσα αυτο να γινεται τυχαια και οχι σε φιξαρισμενες στιγμες καθε μερα.που σημαινει πως θα πρεπει να βαλουμε κοντρολερ στον κοντρολερ για να γινει


παντως αυτο που λες για τις λαμπες που θα αναβουν απτη μια μερια του ενυδρειου μου αρεσει.
πρεπει να το σκεφτω λιγο πως μπορει να γινει πρακτικα.με τις λεντοταινιες οπως τις εχω τωρα κατα μηκος,σε εμενα δεν νομιζω πως μπορει να γινει ευκολα παντως.
θα μπορουσε να γινει πολυ πιο εκολα με led modules νομιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-17, 21:51
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Από τις ρυθμίσεις σου φαίνεται ότι για επτά ώρες έχεις νταλα φως, σβήσιμο στο 0% μεσα σε μόλις μία ώρα. Για δεκατεσσερις ώρες σχεδόν όλα στο μηδέν και μετά όλα στο φουλ μέσα σε μια ώρα πάλι. Δεν θα το θεωρούσα και ομαλή κλιμακωση.
Στο δικό μου το μηδέν σε όλα το έχω από τη μιάμιση τα ξημερώματα έως τις δύο μισή το μεσημέρι και με πιο μεγάλη διάρκεια κλιμακωσης πριν και μετά το 'νταλα ηλιος'!!
Αν θα ήθελες προτάσεις αλλαγής του δικού σου setup θα σου πρότεινα να μεγαλώσεις την κλιμακωση πριν και μετά.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-17, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις αδικο,το σκεφτηκα μηπως το τραβαγα σε περισσοτερες ωρες.
δεν το εκανα για τους εξης λογους:

πρωτον δεν εχω δει τα ψαρια μου να χρειαζονται περισσοτερο απο πεντε-δεκα λεπτα για να ξεθαρρεψουν απτη στιγμη που θα αναψουν τα φωτα.(τωρα ειναι ON-OFF κατασταση-που ειναι και το χειροτερο να γινεται,αλλα και η χειροτερη στιγμη οσον αφορα το στρεσαρισμα).απτη στιγμη που θα αναψουν τα φωτα και περασει το πρωτο σοκ,αρχιζουν και ξεθαρρευουν.
στο σβησιμο δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα,γιατι εχουν ηδη αρχισει και καταλαβαινουν μονα τους ποτε πλησιαζει η ωρα που θα σβησουν τα φωτα.λιγη ωρα πριν,εχουν ηδη μαζευτει στην ακρη και δεν κοβουν βολτες οπως νωριτερα.ισως αυτο να γινεται και στο αναμα,αλλα δεν μπορω να τα δω τοσο καθαρα εκεινη την ωρα με σβηστα φωτα,η θα λειπω απτο σπιτι.

δηλαδη η μια ωρα που εχω βαλει την κλιμακωση πριν και μετα,πιστευω πως ειναι υπεραρκετη.παντα σε συγκριση με αυτο που γινεται τωρα και οτι εχω δει στα ψαρια.

δευτερον,αυτο σημαινει πως το τροφοδοτικο και τα φωτα θα δουλευουν περισσοτερες ωρες.αυτο συνεπαγεται και καταναλωση,αλλα και φθορα και φυσικα θα λειτουργουν και ωρες που δεν ειμαι στο σπιτι.
φυσικα αν αυτο ειναι προτιμοτερο για τα ψαρια δε θα σκεφτω τα υπολοιπα,αλλα οπως εγραψα παραπανω δεν εχω δει να ειναι απαραιτητο.

και βεβαια δεν ειναι προβλημα,οποιαδηποτε αλλαγη χρειαζεται γινεται ευκολα.
απλα ανεβασα ενα πρωτο σεταρισμα για να ακουσω γνωμες και τι κανετε εσεις.δεν τον εχω συνδεσει ακομα τον κοντρολερ

αρχικα ειχα σκεφτει να το κανω να τραβαει σε ολη τη διαρκεια της ημερας,αλλα μου φανηκε υπερβολη(η εστω, μη απαραιτητο).
οταν εκανα αυτη τη ρυθμιση,σκεφτομουν μηπως να προσθετα μιση με μια ωρα στο αναμα και στο σβησιμο.
αλλα οπως ειπα,και αυτο δεν μου φαινεται απαραιτητο.
ξαναλεω-με βαση οτι εχω δει μεχρι τωρα απτα ψαρια...

τριτον,ισως εχεις δικιο και να ειναι καλυτερα να εχω δωδεκα-δεκατεσσερις ωρες μερα(με μεταβαλομενη φωτεινοτητα) και δεκα ωρες νυχτα,παρα 9 ωρες μερα και 15 νυχτα.σιγουρα ειναι πιο φυσικο...

αλλα χρειαζεται?ειδικα αν υπαρχει και φως στον εξωτερικο χωρο.
αν ηταν σε σκοτεινο δωματιο συνεχεια θα ελεγα ναι.αλλα υπαρχει φως στο δωματιο κατα τη διαρκεια της μερας.οχι δυνατο-απτο παραθυρο- αλλα υπαρχει. αρα το ιδιο δεν ειναι το αποτελεσμα στην ουσια?

το αναμα γινεται στις 4, οπου το φως(εδω που μενω εγω τουλαχιστον στο βουνο) εχει αρχισει να μειωνεται.
επομενως,πιστευω πως ειναι σωστη η επιλογη της ωρας εκεινης για σταδιακο αναμα.

αυτο που γινεται τωρα,ειναι πως ενω μειωνεται το φως της μερας εξω(και στο δωματιο) μπαμ, αναβουν τα φωτα 100%.
αυτο θελω να αποφυγω.
οταν λειψω για μερες,οποτε θα ειναι κλειστα τα παντζουρια και δεν θα υπαρχει αλλο φως ακτος απτο φωτιστικο,μπορω ανετα να προσθεσω ενα προγραμμα με αυξημενη φωτοπεριοδο.

ισως να κανω και λαθος.αυτο προσπαθω να βρω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-01-17 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-17, 10:24
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Γιώργο καλημέρα και μπράβο για το πολύ ωραίο θέμα που άνοιξες.
Είναι σίγουρα κάτι το οποίο θα απασχολήσει και εμένα στο άμεσο μέλλον.

Σχετικά με τις ώρες φωτισμού (φωτοπερίοδος) θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι το φως που μπάινει κατά την διάρκεια της ημέρας στο δωμάτιο που έχουμε το ενυδρείο είναι το "καλύτερο" !!!
Είναι το πιο φυσικό και η αυξανόμενη ένταση του (για αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν μιλάω για ενυδρεία που είναι μπροστά σε παράθυρο και τα βαράει ο ήλιος) είναι η πιο ομαλή.

Σε ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα σχετικά με την ένταση του φωτισμού στα ενυδρεία μας (για ημέρα και νύχτα, για συννεφιά) είχα αναφέρει ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμαι τον τρόπο που αισθανόμαστε εμείς την ένταση του φωτός την ημέρα ή την νύχτα με το τον τρόπο που την αντιλαμβάνονται τα ψάρια μας.

Υπάρχουν ψάρια που ζούν σε βάθη μεγαλύτερα από τα 15 - 20 μέτρα και σε νερά θολά ή σκούρα, υπάρχουν ψάρια που ζούν σε βάθος μέχρι 3 μέτρα όπου ο φυσικός φωτισμός είναι πολύ έντονος και ξεκάθαρος, και υπάρχουν ψάρια που ζουν σε εντελώς σκοτεινά νερά αν και είναι σχετικά κοντά στην επιφάνεια.

Το να βγάλουμε έναν γενικό κανόνα φωτοπεριόδου πιστεύω ότι θα ήταν λανθασμένος.

Πιστεύω ότι τα πάντα ξεκινάνε από τι ψάρια φιλοξενούμε, το βάθος που ζούν στην φύση τα ψάρια, την ποιότητα και καθαρότητα του νερού, το εξωτερικό περιβάλλον (ψάρια που ζουν σε σκιερά μέρη λιμνων ή ποταμών με πυκνή τροπική βλάστηση), και κατόπιν μπορούμε να δώσουμε ο καθένας (αν θέλει βέβαια) μια όσο το δυνατόν πιο φυσική απόδοση του φωτισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-17, 11:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω!
το φυσικο φως ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.
δυστυχως δεν ειναι αρκετο στο δωματιο που εχω το ενυδρειο.
επισης συμφωνω πως εξαρταται και απτα ψαρια κ σε τι βαθος ζουνε.
το προβλημα ειναι πως τα δικα μου ζουνε σε ποταμι κ οχι σε λιμνη και η σταθμη στα σημεια οπου ζουν,παιζει καθολη τη διαρκεια του χρονου.(περιοδοι βροχων,ξηρασιας κλπ).
δηλαδη τα βρισκουν και σε δυο μετρα βαθος,αλλα τα εχουν δει και στα 15.(ειναι το μονο ειδος αγγελοψαρου-αποτι εχω διαβασει-που ζει σε τετοια βαθη).

οποτε τι κανεις?
βρισκεις μια μεση λυση,αντιγραφοντας ενα σημειο οπου τα ψαρια αισθανονται ασφαλεια και ζουν ησυχα.
η γνωμη μου ειναι πως το ιδανικο τετοιο μερος ειναι αυτο που θα επιλεξουν να αναπαραχθουν στη φυση.δηλαδη απο μισο εως δυο μετρα βαθος αποτι εχω καταλαβει ως τωρα(εκτος αν κανω λαθος).
σε αυτα τα βαθη,υπαρχει αρκετο φως ακομα.
ε?...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-01-17 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-17, 13:29
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως αυτο που λες για τις λαμπες που θα αναβουν απτη μια μερια του ενυδρειου μου αρεσει.
πρεπει να το σκεφτω λιγο πως μπορει να γινει πρακτικα.με τις λεντοταινιες οπως τις εχω τωρα κατα μηκος,σε εμενα δεν νομιζω πως μπορει να γινει ευκολα παντως.
θα μπορουσε να γινει πολυ πιο εκολα με led modules νομιζω...
Δεν αναφέρομαι αναγκαστικά από δεξιά προς τα αριστερά αλλά και από μπροστά (οθόνη) προς τα πίσω (πλάτη). Αν βρω το βιντεάκι στο youtube θα το βάλω να το δεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα χρειαζεται?ειδικα αν υπαρχει και φως στον εξωτερικο χωρο.
αν ηταν σε σκοτεινο δωματιο συνεχεια θα ελεγα ναι.αλλα υπαρχει φως στο δωματιο κατα τη διαρκεια της μερας.οχι δυνατο-απτο παραθυρο- αλλα υπαρχει. αρα το ιδιο δεν ειναι το αποτελεσμα στην ουσια?

το αναμα γινεται στις 4, οπου το φως(εδω που μενω εγω τουλαχιστον στο βουνο) εχει αρχισει να μειωνεται.
επομενως,πιστευω πως ειναι σωστη η επιλογη της ωρας εκεινης για σταδιακο αναμα.

αυτο που γινεται τωρα,ειναι πως ενω μειωνεται το φως της μερας εξω(και στο δωματιο) μπαμ, αναβουν τα φωτα 100%.
αυτο θελω να αποφυγω.
οταν λειψω για μερες,οποτε θα ειναι κλειστα τα παντζουρια και δεν θα υπαρχει αλλο φως ακτος απτο φωτιστικο,μπορω ανετα να προσθεσω ενα προγραμμα με αυξημενη φωτοπεριοδο.

ισως να κανω και λαθος.αυτο προσπαθω να βρω...
Σίγουρα πέρα από το να αντιγράψεις ένα φυσικό περιβάλλον όσο καλύτερα μπορείς, το ενυδρείο είναι ένα κόσμημα μέσα στο σπίτι το οποίο θα πρέπει να μπορείς να το χαζεύεις. Οπότε αν ανάβουν τα φώτα και ακολουθούν τη φυσική πορεία της ημέρας έξω τότε χάνεις το χάζι μιας και όλοι λίγο πολύ λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι (και τώρα πχ νυχτώνει στις 5 το απόγευμα). Δε νομίζω ότι μπορείς να τα έχεις όλα και δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που ακολουθούν στο ενυδρείο τους τη μέρα όπως εξελίσσεται έξω από το παράθυρο. Πιο πιθανό να την... αργούν λιγάκι προς τέρψη οφθαλμών. Επίσης αν σηκωθεί κάποιος το βράδυ και ανάψει τα φώτα του σπιτιού πάλι τα ψάρια θα επηρεαστούν ή αν ξυπνάει πολύ νωρίς. Προφανώς αν συνεχίσω με τη λογική αυτή θα φτάσουμε σε υπερβολές.

Οπότε η χρυσή τομή νομίζω πως είναι η όσο γίνεται καλύτερη αντιγραφή του φωτισμού που θα είχαν στο φυσικό τους περιβάλλον (σε ώρες και ένταση) σε συνδιασμό με μία σχετική χρονοκαθυστέρηση ώστε να μπορούμε να το απολαμβάνουμε και εμείς. Οι εξωτερικές πηγές φωτισμού δε μπορούν να ελεγχθούν εκτός και αν βάλεις παραβάν γύρω γύρω κάποιες ώρες τις ημέρας. Επίσης η προσθήκη διακριτικού moon light βοηθάει το κομμάτι ενυδρείο-κόσμημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-17, 22:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση... εσύ κάτι πρέπει να πίνεις. Νερό από ρυάκια... μήπως;
Τόση κουβέντα για μια ανατολή-δύση... που έχεις ρυθμίσει να αρχίζει στις 16.00 και να τελειώνει στις 01.00.
Πας καλά ρε;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-17, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αστα ρυακια και γραψε τιποτα χρησιμο!
εσενα περιμενω να απαντησεις απτην αρχη

κατσε να βαλω καρτα να σε παρω τηλεφωνο και θα βρασουν τα αυτια σου απτο κινητο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-01-17 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-17, 19:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΑΝ περίμενα να βάλεις κάρτα... θα τα λέγαμε το καλοκαίρι.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-17, 20:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενταξει,αυτα που ηθελα νακουσω τα ακουσα.και ας πηρες εσυ
ευχαριστω κυριε Νικο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-17, 20:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΠΑΡΑΚΑΛΩ... κύριε Γιώργο.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ ΓΙΑ ΛΕΝΤΟΤΑΙΝΙΑ sfk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 30-10-13 16:42
Μια αλλη αποψη για την ανατολη-δυση και γενικα το φωτισμο μικρου ενυδριου χαρης12666 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 04-09-11 12:22
ανατολη-δυση(για ακομα μια φορα) LIAKAROS Γλυκό νερό - Γενικά 4 09-11-08 23:14
Μπορω να πετυχω ανατολη-δυση σε φωτιστικο της juwel? Stelios_Rjk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 28-11-07 20:03
Ανατολη - Δυση προβληματισμοι..... ater Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 21-12-06 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06317 seconds with 16 queries