Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-05-14, 13:45   #1
Υψηλά ΝΟ3 , Μηδέν ΝΟ2
Paparebas
Junior Member
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος 20-05-14, 13:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Σίγουρα ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους μας.
Έχω μια ιδιόρυθμη περίπτωση στο ενυδρείο μου και ήθελα συμβουλές.
Πρόκειται για ένα ενυδρείο 400 λίτρων με ένα σχετικά απότομο ξεκίνημα.
Για να μην πολυλογώ (οι σίγουρα αρκετοι γνώστες που διαβάζουν αυτες τις σειρές θα καταλάβουν με τη μία), είχα ένα καλά στρωμένο ενυδρείο 100 λίτρων που βρέθηκε μέσα στο 400αρι παρέα με το φίλτρο του, κάτι που οι ελάχιστες γνωσεις μου θα το χαρακτήριζαν μια μεγάλη αλλαγη νερου στο 400αρι.
'Ολα πάνε καλα. Τα ψαρια χαρούμενα (η κόρη μου επίσης) αμμωνία μηδέν, ΝΟ2 μηδεν, και... νιτρικα 50+ ακατέβατα. Εννοωντας ότι με μια αλλαγη περίπου 200λιτρα , την επόμενη μερα βρίσκομαι περιπου στα ίδια.
Η μετρηση των ΝΟ3 έχει γίνει με υγρο και χάρτινο δεικτη και είναι περίπου ίδια και με τα δύο τεστ.
Στοιχεία ενυδρείου
400 λίτρα
φίλτρα 2 εξωτερικα και ένα πλαινο (sumb) με βιολογικο υλικο μακαρονι αστερακια κατι βιοσφαιρες απο παλια.
3 αντλιες αέρα + καλη μόνιμη ανατάραξη νερού
Πέτρες : μια λαβα 8,5kg και 3 μικρές 3kg(όλες μαζί)
φυτά 5 (όλα πράσινα χεχε)
Σκαλάρια 5 (ένα 8cm διάμετρο κορμου)
pleco 40cm
pleco 4 cm (lol)
5 molly
ένα πορτοκαλι που δεν ξέρω τι ειναι
γατόψαρα 2
και κάτι μικρουλια που εξακολουθουν να γλιτωνουν απο τα σκαλάρια εδω και πολυ καιρο,

α το ph είναι 7,5 περίπου.

Παρακαλώ πείτε μου ότι λαθη εντοπίζετε (αν έχω κανει και κάτι σωστο δηλ)
Και παρακαλώ αν γνωρίζετε πείτε μου τι κάνω λαθος και δεν μπορώ να στρωσω την κατάσταση με τα νιτρικά.

Ευχαριστώ πολυ και καληηη σας μέρα.
Εμφανίσεις: 12621
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-14, 14:49
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Η ψαροσυνθεση σου θέλει φτιαξιμο....

Νερο πέρνεις απο το δίκτυο ?
Για μετρησε και το νερο του δικτυου σου να δεις για νιτρικα...
Βάλε και μια φωτο .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-14, 14:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες! Για τα ψάρια θα σου πουν οι περισσότερο έμπειροι. Για τα νιτρικά, ίσως να φταίει ότι τα φίλτρα έχεις πάρα πολύ καιρό να τα καθαρίσεις. Πες μας λίγο για τα φίλτρα γιατί δεν αναφέρεις πολλά γι' αυτά. Από τα 2 + σαμπ που έχεις τώρα ποιά λειτουργούσαν στο 100άρι; Τα άλλα είναι καινούργια;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-14, 15:56
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Λοιπον εχω 2 εξωτερικα φιλτρα οπου το ενα λειτουργει 1 χρονο γενικως, και 1 μηνα χωρις καθαρισμα στο παλιο ενυδρειο των 100 λιτρων. Ενα επισης εξωτερικο με καινουρια , και παλια πλυμμενα στη βρυση υλικα. Στο πλαινο sump εχω παλιο πλυμμενο σε βρυση βιολογικο που συγνωμη αλλα δεν ξερω πως λεγεται, ειναι ομως κατι μαυρα αστερια.
Το νερο της βρυσης δειχνει ελαχιστα νιτρικα. Κατω απο 10.
Αν υπαρχει χρονος πειτε μου περισσοτερα για την συνθεση των ψαριων.
Νο2 εινΑι φυσιολογικο να ειναι μηδεν ? Αν ναι απο που ερχονται τα No3?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-14, 16:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

με no2 0 και με no3 πανω απο το 0 ειναι ενδειξη στρωμενου φιλτρου..απλα θα επρεπε το no3 να ειναι 10 και οχι 50..τα σκαλαρια,τα κορυδορας και τα πλεκο θελουν μαλακο νερο με χαμηλο ph.χαμηλοτερο απο το 7.5 που εχεις.αυτο για να γινει πρεπει να επεξεργαστεις το νερο με αντιστρωφη ωσμοση.επισης τα σκαλαρια και τα κορυδορας πρεπει να ειναι ομαδες των 8+ατομων..

τα μολυ θελουν νερο βρυσης και δεν ταιριαζουν εκει μεσα..

το πορτοκαλι που δεν ξερεις τι ειναι βαλε μια φωτο αν μπορεις να σου πουμε εμεις.

τα υψηλα νιτρικα,αν οντως ειναι υψηλα και δεν τα μετρας με χαλασμενο υγρο συνηθως ειναι η απο πολυ φαγητο η απο ανεπαρκη φιλτρανση η απο πολλους κατοικους μεσα στο ενυδρειο..

για αρχη οπως τα βλεπω ο πλεκο των 40cm δεν χωραει σε ενυδρειο κατω απο 1000 λιτρα..γιατι οχι μονο ειναι ενα μεγαλο ψαρι που μεγαλωνει κι αλλο!!! αλλα ειναι και αρκετα ρυπογονο..

ξεκινα φτιαχνοντας την ψαροσυνθεση και ξαναμετρα τα νιτρικα με αλλο υγρο τεστ..πολυ καλο ειναι της api.ισως μπορει και να σου δανεισει καποιος για μια μετρηση να σιγουρευτουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-14, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο 100 λιτρο ειχες τα ιδια ψαρια υποθετω. Ποσα ΝΟ3 ειχες εκει?
Με τι τεστ μετρας? Ημερομηνια ληξης? ποσο καιρο ειναι ανοιγμενο?
Στη βρυση δεν πρεπει να ειχες καθολου, βαση της περιοχης που αναγραφεις οτι μενεις.

ΤΑ ΝΟ2 (οπως και η ΝΗ3/4) πρεπει να ειναι μηδεν, αλλιως δεν εχεις ικανη βιολογια και στρωμενο φιλτρο.

Τα μαυρα αστερακια πρεπει να ειναι API Bio-Chem Stars.
Πολυ καλο βιολογικο υλικο.

Αν δεν ειναι λαθος οι μετρησεις ή βαζεις νερο με ΝΟ3, ή κατι ρυπαινει τοσο το νερο που ανεβαζει πολυ τα ΝΟ3 (με προυποθυση οτι υπαρχει ισχυρη βιολογια που κανει επιτυχως τον κυκλο του αζωτου)

Για τα ψαρια στα ειπανε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-14, 17:24
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Τα τεστ ποιας εταιρείας είναι;Δες ημερομηνία λήξης και πες μας.Τα τεστ της ΑΡΙ είναι μακράν τα καλύτερα.Είναι πολύ καλό που τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι 0 & η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) πρέπει να είναι μηδενική,τα νιτικά (ΝΟ3) δεν πρέπει να περνούν τα 15 για να είσαι καλά.Για να ρίξεις τα νιτρικά αν είναι το μόνο πρόβλημα κάνεις αλλαγή 50-60% του νερού και κάνεις συντήρηση των φίλτρων ( αλλαγή ενυδρειακού βαμβακιού,καθάρισμα των υλικών με νερό βρύσης πολύ καλά εκτός του βιολογικού υλικού<siporax> που θα το καθαρίσεις με νερό του ενυδρείου).Για αντιχλώριο χρησιμοποίησε το Prime 500ml είναι σε προσφορά με 14,70¤,πολύ οικονομικό γιατί αυτή η συσκευασία είναι για 20.000lt(σκέψου πόσο καιρό σε βγάζει) κι εκτός αυτού καταπολεμά και την αμμωνία.Εν τω μεταξύ πετάξου μέχρι τον ''ΩΚΕΑΝΟ'' που είναι κοντά σου και πάρε το NITE OUT II που είναι βακτήρια αλλά καταπολεμά αμμωνία και τοξικά νιτρικά για να μην μεταβληθούν σε νιτρώδη.Πολλοί εδώ μέσα είναι κατά της χημείας και κάνουν στρώσιμο με αμμωνία τι κάνουν;Εγώ φίλε μου το χρησιμοποιώ σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού.Πάρε την συσκευασία των 473ml με 22¤ και θα το 'χεις καιρό.Αν κάνεις την αλλαγή που σου περιέγραψα σήμερα μετά από 3 μέρες χωρίς τάισμα ξανακάνε αλλαγή 30% του νερού και τάιζε λίγο.

Υ.Γ. Αν χρειαστείς τεστ πες μου γιατί ο ''ΩΚΕΑΝΟΣ'' είναι ο ακριβότερος στην πώληση των ΑΡΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-14, 18:09
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

μια ερώτηση φίλε petros-africanos?

λες: καταπολεμά.. και τοξικά νιτρικά για να μην μεταβληθούν σε νιτρώδη..

τα νιτρικά μεταβάλλονται σε νιτρώδη???

και εγώ είμαι κατά τον χημικών ζουμιών του εμπορίου... αλλά το στρώσιμο με αμμωνία που κολλάει..? με το '' πολλοί εδώ μέσα είναι κατά της χημείας και κάνουν στρώσιμο με αμμωνία τι κάνουν? ''

..φιλικά Μάνος...
-------------------------
φίλε paparebas αν θέλεις την γνώμη μου κράτα μόνο τα αγγελόψαρα!
... δώσε τον pleco 40cm τα 5 molly τα 2 γατόψαρα το πορτοκαλί και τον μικρό pleco αν ειναι είδος ανσιστρους που δεν μεγαλώνουν πολύ κράτα τον ..διαφορετικά δώσε και αυτών..

για τα πολλά ΝΟ3 συμφωνώ με τα πιο πάνω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 20-05-14 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-14, 20:06
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Μαζευοντας όλα τα πολυ χρησιμα που μου είπατε μαλλον το συμπερασμα πιθανον να είναι η προβληματική ψαροσύνθεση. Αντε τώρα να πω στην κορη μου ότι ο γλυφταρος (ετσι τον λέει) πηγε να βρει τους φιλους του στο ποτάμι.
Λειτουργώ αρκετα με βακτήρια και βάζω σε κάθε αλλαγη (ισως και συχνότερα)
Έχω βάλει κάτι αμπούλες αλλα κυρίως το <<βρωμερο MICROBE LIFT>>
Αν ωστόσο υποθέσουμε ότι μπορώ να παρεκλίνω λίγο απο την ιδανική κατάσταση (αν μπορώ) υπάρχει κάτι λιγακι πιο ήπιο από το να στείλω όλα τα ψάρια εκτός απο τα σκαλαρακια ?
Έχω επισυνάψει φωτο απο το ενυδρείο και απο το μυστηριώδες ψάρι.

(στο παλιο ενυδρείο δεν ήταν όλα αυτα τα ψάρια. ΟΜΩΣ φιλοξενήθηκε εκεί για μια εβδομάδα ο μεγάλος pleco όπου διαλυσε την βιολογία πιστέυω γενικώς)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1171.jpg
Εμφανίσεις:  624
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1162.jpg
Εμφανίσεις:  1345
Μέγεθος:  57,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-14, 20:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Petros εχεις μετρησεις πριν και μετα τη χρηση του NITE OUT II (χωρις να εχει αλλαξει κατι αλλο στο ενυδρειο, πχ ιχθυοφορτωση, ταισμα κλπ, γενικα αλλαγη στο ρυθμο παραγωγης ρυπων) που να μαρτυρα την μειωση της παραγωγης ή συσσώρευσης γενικοτερα νιτρικων?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1.. πάρε το NITE OUT II που είναι βακτήρια αλλά καταπολεμά αμμωνία και τοξικά νιτρικά για να μην μεταβληθούν σε νιτρώδη.

2. Πολλοί εδώ μέσα είναι κατά της χημείας και κάνουν στρώσιμο με αμμωνία τι κάνουν;Εγώ φίλε μου το χρησιμοποιώ σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού..
Παρατηρησεις:
1. Τα νιτρικα δεν οξειδώνονται σε νιτρωδη (υπο νορμαλ συνθηκες) στον κυκλο του Αζωτου. Αντιθετα παει ο κυκλος.
2. Καθε εβδομαδα στρωνεις και το βαζεις σε καθε αλλαγη?

Το ιδιο το προιον στην περιγραφη του δεν λεει πουθενα για μειωση νιτρικων (ΝΟ3)
Λεει συγκεκριμενα : "Decreases Ammonia & Nitrite Toxicity" (Μειωνει την τοξικοτητα των Νιτρωδων (ΝΟ2) και Αμμωνιας).
Κι αυτο ειναι λογικο και φυσικο αφου λεει πιο κατω οτι περιεχει βακτηρια νιτροποιησης (Contains: Nitrosomonas, Nitrospira and Nitrobactor).
Αυτα τα (το λεει και η λεξη) νιτροποιητικα βακτηρια, παραγουν νιτρικα (ΝΟ3), δεν τα μειωνουν.

(Νιτροποιηση = nitrification = παραγωγη νιτρικων μεσω του κυκλου του αζωτου)

Το λεει και παρακατω:
"promote (προωθει) or stabilize and maintain (διατηρει) nitrification (την νιτροποιηση) in aquarium waters, eliminating the toxic effect of ammonia. MICROBE-LIFT/Nite-Out II liquid nitrifying bacteria contains select strains of Nitrosomonas, Nitrospira and Nitrobacter. Nitrosomonas oxidize ammonia to nitrite and Nitrobacter and Nitrospira oxidize nitrite to nitrate".
(Nitrite = NO2, Nitrate = NO3)
http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-05-14 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-14, 21:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω δε βλεπω κανενα λογο, παντως, να βαζει καποιος βακτηρια σε στρωμενο φιλτρο (ουτε και να στρωσει το φιλτρο με αυτα, αλλα αυτη ειναι μια αλλη κουβεντα). Ποσο, μαλλον, να τα αγορασει ενω δεν εχει.

Η βιολογια ενισχυεται με την ισορροπημενη πορεια του ενυδρειου, ειτε αυτη λεγεται ισορροπημενη εισαγωγη ψαριων, ειτε λογικο ταϊσμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-14, 21:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paparebas Εμφάνιση μηνυμάτων
(στο παλιο ενυδρείο δεν ήταν όλα αυτα τα ψάρια. ΟΜΩΣ φιλοξενήθηκε εκεί για μια εβδομάδα ο μεγάλος pleco όπου διαλυσε την βιολογία πιστέυω γενικώς)
Το αντιθετο.
Δεν τη διαλυει, την κανει να αναπτυχθει και να παραξει νιτρικα.
(ειναι ενας απο τους παραγοντες για αναπτυξη βιολογιας, εφοσον παραγει ρυπους που ειναι "τροφη" της βιολογιας)


Στο ενυδρειο βλεπω πολλα μπιμπλικια ψευτικα.
Καποια μπορει να διαλυονται και να παραγουν ρυπους που καταληγουν σε νιτρικα.
Τσεκαρε παντως και με αλλο τεστ νιτρικων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-14, 21:39
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Περί του θέματος μου ωστόσο δοκιμάζοντας βακτήρια για να σπρώξω λίγο την βιολογία δεν κατάφερα και πολλα. Κάτι δεν παει καλα με το νερο του ενυδρείου η με τα φίλτρα η όπως είπατε με τα ψάρια. Βέβαια δεν είναι και λίγα τα λίτρα για να σηκωνονται τοσο ευκολα τα νιτρικά. Αν το σκεφτομαι σωστά , για να έχω αρκετα ΝΟ3 διασπάται και μπολικη αμμωνία. Από την άλλη έχω 15 μικρά ψάρια σε 400 λιτρα... με στρωμένα φίλτρα απ'οτι μου είπατε. (ΝΟ2 μηδεν ΝΗ3 μηδεν) Τ ι βγάζει 30 γραμμαρια ΝΟ3 σε 400 λιτρα νερο βρε παιδια... και μάλιστα τοσο γρήγορα.:c onfused:
-------------------------
ωω τα μπλιμπλικια τα ψευτικα είναι μια πολυ καλη ιδεα. αυριο τα διωχνω για να ξεκινησω και την διακοσμηση. (απλα εχουν μπει μεσα τωρα για να χαιρεται η μικρη, σιγουρα έχω καλυτερο γουστο απο αυτα που είδατε χεχε)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paparebas : 20-05-14 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-14, 21:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επίσης καθάρισε και τα σφουγγάρια, μπορεί να έχουν μαζέψει περισσεύματα τροφής και να ανεβάζουν νιτρικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-14, 22:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Oπως λεει και ο Τακης, μια σωστη συντηρηση του φιλτρου, παντα βοηθαει. Με προσοχη, φυσικα, μην καταστρεψεις τη βιολογια.

Σκουπα βυθου στις αλλαγες νερου, επισης ισως βοηθησει.

Και φυσικα, μετρησε τα νιτρικα στηη βρυση σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-14, 23:15
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

μπλιμπλικια βγηκαν , κατι υποπτες πετρες επισης εξω... Μονο λαβες και φυτα.
Μετρησα κιολας. Ν03 75+ ΝΟ2 μηδεν ΝΗ3 μηδεν ph 7,5 με 7,2 , αυριο θα αλλαξω 50% (200- λιτρα) και θα πλυνω καλα σφουγγαρια και υλικα και στα 3 φιλτρα. Για τα υλικα με νερο του ενυδρειου, τα σφουγγαρια να τα χαλασω με βρύσης ?
Μηπως το παρακάνω και γινει καμια γενοκτονια βακτηριων και παμε σε μηδεν ΝΟ3 και 75 ΝΗ3 ?
Ευχαριστω για τις συμβουλες !!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1175.jpg
Εμφανίσεις:  563
Μέγεθος:  58,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1176.jpg
Εμφανίσεις:  821
Μέγεθος:  67,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1178.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  45,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-14, 23:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Μην πας σε χημικα για την καταπολέμιση του No3...
Διαβασα παραπάνω αλλα δεν ειδα ποσο νερο και ανα ποτε αλλαζεις .
Καθως και τι ταιζεις και σε ποση ποσοτοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-05-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

NO3 75?????

δε μπορω να πιστεψω οτι ισχυει..ουτε μπορω να πιστεψω πως ζουν τα ψαρια..

πραγματικα πρεπει να ειναι λαθος η μετρηση..αυτο ευχομαι τουλαχιστον!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-05-14, 10:12
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paparebas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα υλικα με νερο του ενυδρειου, τα σφουγγαρια να τα χαλασω με βρύσης ?
Ναι! ΠΟΤΕ νερό βρύσης στα βιολογικά υλικά (τα 'αστεράκια' στην περίπτωσή σου ή τα siporax, ελαφρόπετρα κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-05-14, 12:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι! ΠΟΤΕ νερό βρύσης στα βιολογικά υλικά (τα 'αστεράκια' στην περίπτωσή σου ή τα siporax, ελαφρόπετρα κλπ).
Γιατι "ΠΟΤΕ"?
Καποιες φορες ναι, και μαλιστα βρασιμο, σε ενα μερος αυτων εναλλαξ. (Οχι ολα μαζι).
Ετσι καθαριζουν οι ποροι τους σε βαθος, οι οποιοι βουλωνουν (και δεν καθαριζουν με ενα απλο κουνημα σε νερο απο ενυδρειο) απο νεκρη βιολογια και σκουπιδι, που εμποδιζει την αποικηση σε ζωντανα χρησιμα βακτηρια.
Αν παραμεινουν βρωμικα και συνεχιζουν μαλιστα με τον καιρο να γεμιζουν σκουπιδι τα βιολογικα μεσα στους πορους τους, μειωνεται η ικανοτητα της βιολογικης φιλτρανσης.
Αυτος ειναι και ενας λογος (το βουλωμα) που οι εταιρειες που τα πωλουν, συνιστουν αλλαγη μερους του βιολογικου υλικου. μια στο τοσο. (ο αλλος λογος ειναι οτι συμφερει και οικονομικα)
Εγω βραζω εναλλαξ καθε φορα, ενα μερος (1/3 εως 1/4) του βιολογικου καθε 8-12 μηνες (αφου το ξεπλυνω πρωτα καλα με καφτο νερο βρυσης) και ετσι το καθαριζω σε βαθος. (το βρασιμο αντι της αντικαταστασης, συμφερει εμενα οικονομικα )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-05-14, 15:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι "ΠΟΤΕ"?
Καποιες φορες ναι, και μαλιστα βρασιμο, σε ενα μερος αυτων εναλλαξ. (Οχι ολα μαζι).
Ετσι καθαριζουν οι ποροι τους σε βαθος, οι οποιοι βουλωνουν (και δεν καθαριζουν με ενα απλο κουνημα σε νερο απο ενυδρειο) απο νεκρη βιολογια και σκουπιδι, που εμποδιζει την αποικηση σε ζωντανα χρησιμα βακτηρια.
Αν παραμεινουν βρωμικα και συνεχιζουν μαλιστα με τον καιρο να γεμιζουν σκουπιδι τα βιολογικα μεσα στους πορους τους, μειωνεται η ικανοτητα της βιολογικης φιλτρανσης.
Αυτος ειναι και ενας λογος (το βουλωμα) που οι εταιρειες που τα πωλουν, συνιστουν αλλαγη μερους του βιολογικου υλικου. μια στο τοσο. (ο αλλος λογος ειναι οτι συμφερει και οικονομικα)
Εγω βραζω εναλλαξ καθε φορα, ενα μερος (1/3 εως 1/4) του βιολογικου καθε 8-12 μηνες (αφου το ξεπλυνω πρωτα καλα με καφτο νερο βρυσης) και ετσι το καθαριζω σε βαθος. (το βρασιμο αντι της αντικαταστασης, συμφερει εμενα οικονομικα )
Σωστά! Έκανα λάθος!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-05-14, 17:12
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως αργεις να κανεις αλλαγες νερου?
δεν εχουν προβλημα τα φιλτρα σου αφου παραγουν νιτρικα, ισα-ισα μαλιστα απο οτι διαβαζω πρεπει να εχεις και γα....τες βιολογιες.

σκεψου τι αλλο μπορει να μολυνει το νερο εκτος απο την τροφη και τα περιττωματα των ψαριων και κανε και μια μετρηση νιτρικων στο νερο της βρυσης σου.
μεχρι να στησεις σωστα το ενυδρειο σου σωσε καπως την κατασταση βαζοντας επιπλεοντα φυτα, φακη - κερατοφυλλο - πιστια κ.α. ειναι ρουφηχτρες νιτρικων και θα τα μειωνουν αμεσα. να ξερεις οτι θελουν καταλληλο φωτισμο για να αναπτυχθουνε, ειδικα το κερατοφυλλο και η πιστια που εχω δοκιμασει.

και κατι ασχετο, στο σκαλαρι της φωτο κατι δεν μου αρεσει, το εχεις μεγαλωσει εσυ απο μικρο?

και μακρια απο χημειες γενικοτερα, ουτε βακτηρια, ουτε μπαφερ ουτε τιποτα αλλο. μονο κανα αντιχλωριο να εχεις και αυτο μονο σε περιπτωση αναγκης, οπως και κανενα ηπιο φαρμακακι.
μονο προβληματα δημιουργουν (και στα ψαρια και στην τσεπη).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-14, 09:20
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Καλημέρα,δεν προσβάλω από εδώ τις ιδέες κάποιων απλώς καταθέτω τις δικές μου εμπειρίες.Ο φίλος μου ο Σπύρος ο delta66 τα ξέρει όλα και μ' έχει βοηθήσει αλλά στο στρώσιμο δεν θα έβαζα ποτέ αμμωνία όπως κάνουν άλλοι.Τα 6 από τα 7 ενυδρεία μου τα έστρωσα με βακτήρια,το δε 7ο και μεγαλύτερο με βακτήρια και τροφή όπως με συμβούλευσαν φίλοι από εδώ.Σπύρο δεν είπα ότι το NITE OUT II καταπολεμά τα ΝΟ3 αλλά τα ΝΟ2.Σας παραθέτω τον σύνδεσμο να δείτε.Κάποια στιγμή το 400άρι μου έδειξε ΝΟ3 που δεν διαβάζονταν γιατί το τεστ (υγρό ΑΡΙ)που μετρά μέχρι το 160 δεν είχε μεγαλύτερη ένδειξη για το βυσσινί που μου έδειξε.Έκανα αλλαγή νερού 60%,συντήρηση εσωτερικού κι εξωτερικού φίλτρου,καθάρισμα κρυστάλλων με ξύστρα,σκούπα βυθού και έβαλα Prime & NITE OUT II για το νερό που πρόσθεσα και άφησα ατάιστα τα ψάρια 3 μέρες όπου και μου έδειξε η μέτρηση ΝΟ3~20 γι' αυτό κι
έκανα αλλαγή νερού 30% με τη ρουτίνα του Prime & NITE OUT II.Την επόμενη μέρα έκανα μέτρηση και μου έδειξε ΝΟ3 10-15 και τάισα όπως είχα σκοπό να κάνω με.....κλειστό χέρι όχι βαριά με flakes.
-------------------------
http://www.drsfostersmith.com/images...cdde614cf19478
-------------------------
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.bGQ&cad=rja

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.bGQ&cad=rja

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 22-05-14 στις 09:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-05-14, 09:36
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Εφόσον δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις χημικά(και καλά θα κάνεις) θα σου πρότεινα.

1. Να βάλεις πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης και κατά προτίμηση κάποια pistia ή φακή.
2. Βγάλε τον pleco των 40εκ.(και τον μικρό γιατί θα μεγαλώσει κάποια στιγμή) είναι πολύ ρυπογόνα ψάρια.
3. Καθάρισμα των φίλτρων με νερό ενυδρείου ένα τη φορά ανά μήνα και μη τα πειράξεις μετά για κάνα 3μηνο βλέποντας πως θα πάει
4. Τι υπόστρωμα έχεις και πόσο καιρό το έχεις; Αν είναι αρκετών χρόνων πλύσιμο με νερό ενυδρείου ή αντικατάσταση.

Αυτά τουλάχιστον θα έκανα εγώ για αρχή.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-05-14, 13:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο δεν είπα ότι το NITE OUT II καταπολεμά τα ΝΟ3 αλλά τα ΝΟ2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
πετάξου μέχρι τον ''ΩΚΕΑΝΟ'' που είναι κοντά σου και πάρε το NITE OUT II που είναι βακτήρια αλλά καταπολεμά αμμωνία και τοξικά νιτρικά για να μην μεταβληθούν σε νιτρώδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-05-14, 19:44
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ξανα και ξανά ευχαριστω για τις συμβουλες.
Μια ηλιθια ερωτηση γιατι πρωτη φορα το ακουω.
Φακη απο αυτη που τρωμε ? να την ριξω μεσα οπως ειναι ? ΣΑΣ ΚΟΥΦΑΝΑ μηπως ???

Χρηστο Ζ το σκαλάρι δεν το μεγαλωσα εγω. μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμένος ???

Ειναι 1 μηνα περιπου στο ενυδρειο και η αληθεια είναι οτι κι εμενα κατι δεν μου παει καλα (γι αυτο και η φωτο) αλλα ειναι ορεξατο και χαρουμενο.

Υποστρωμα και χαλικια ειναι καινουρια.
Εκανα μια αλλαγη νερου με τα μπλιμπλικια εξω και η κατασταση με τα νιτρικα φενεται να ομαλλοποιειται.
ειμαι βεβαια ακομα ψηλα αλλα κατω απο 50.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-05-14, 20:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η φακη ειναι η lemna minor. Λεπτομερειες, εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-14, 21:33
Paparebas Ο χρήστης Paparebas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Περιοχή: AG Dimitrios
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Εκανα αλλη μια αλλαγη νερου.. Για πρωτη φορα ειμαι 10- στα ΝΟ3 θα δω τι θα δειξει αυριο. Μαλλον τα μπλιμπλικια τα ψευτικα ηταν.
σκεφτομαι σοβαρα να διωξω pleco , σκαλαρια , μολυ και ξιφοφορους και να παω σε κοπαδιαστα μικρα. Προτασεις ?
Μια τροπικη ψαροσυνθεση ευκολη ?
Μην γελασετε αλλα με τρομαζουν τα τοσο χαμηλα ΝΟ3 πλεον. Αρχισαν να μου αρεσουν τα εντονα σκουρα ροζ χρωματα στους δεικτες..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kamikazi (1).jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  8,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-05-14, 21:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στα λιτρα σου, μπορεις να κανεις θαυματα και οπως καταλαβαινεις, οι επιλογες ειναι παρα πολλες. Το βασικοτερο ολων, ομως, ειναι να στηθει σωστα το ενυδρειο και συμφωνα με τις αναγκες των ψαριων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-14, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paparebas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ηλιθια ερωτηση γιατι πρωτη φορα το ακουω.
Φακη απο αυτη που τρωμε ? να την ριξω μεσα οπως ειναι ? ΣΑΣ ΚΟΥΦΑΝΑ μηπως ???

Υποστρωμα και χαλικια ειναι καινουρια.
Εκανα μια αλλαγη νερου με τα μπλιμπλικια εξω και η κατασταση με τα νιτρικα φενεται να ομαλλοποιειται.
ειμαι βεβαια ακομα ψηλα αλλα κατω απο 50.
1. Οχι. Βαλε κα λιγο ξυδακι, σκορδακι, δαφνη.
Ανοιξε και καμια κονσερβα σαρδελα ή καψε καμια ρεγγα.
Βαλε και λιγο τσιπουρο.
Ετσι ξερα θα την ριξεις?

2. Τα ξεπλυνες καλα τα υλικα? Χαλικια, υλικα φιλτρου κλπ?
Μπορει να σηκωνει κι απο αυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλά Νιτρώδη, Υψηλά Νιτρικά - SOS!! Manos_SKG Αρχάριοι γλυκού νερού 42 04-02-13 12:26
Kh μηδέν! grandbas Γλυκό νερό - Γενικά 6 16-02-10 13:01
Γιατί όλα μηδέν??? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 34 02-02-09 23:41
νιτρικά μηδέν!! theodosis Γλυκό νερό - Γενικά 16 28-01-09 00:03
Oρατότης... μηδέν ! filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 21-03-06 22:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10775 seconds with 14 queries