Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Αναπαραγωγή

Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή, φροντίδα γόνου, γενετική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-10, 15:35
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Ζευγαρωμα χρυσοψαρων τέτοια εποχή;;;;;

Γειά σας και πάλι!!!!!
Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τα χρυσόψαρά μου...έχω δύο μέσα σε ένα ενυδρείο 75λίτρων...τον τελευταίο καιρό (εδώ και 3 βδομάδες περόπου)τα παρατηρώ που συνεχεια κινηγά το αρσενικό το θυληκό όπως όταν φλερτάρουν, το θυληκό δηλαδή μπροστά και στη μέση και πίσω το αρσενικό...αναρωτιέμαι αν ειναι φυσιολογικό να ζευγαρώσουν τέτοια εποχή...έτσι κάνανε την άνοιξη και μετά απο λίγες μέρες γεννήσαν...
το κινήγητό δε σταματά όλη μέρα παραμόνο όταν τα ταίζω....
τί συμβαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-10, 18:40
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Δηλαδή μπορεί να γεννήσουν στον Οκτώβρη; Μα την άνοιξη μόνο δεν ζευγαρώνουν τα χρυσόψαρα;;;;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζήσουν!

Τηλέμαχε σου έχει συμβεί κατι τέτοιο;;;;;
-------------------------
ωχ...συγχωρέστε με που έβαλα σε λάθος τόπο το θέμα μου....και ευχαριστώ που το μεταφέρατε στη σωστή θέση!
Τελικά υπάρχει κανεις που να ξέρει αν ειναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή τέτοια εποχή.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lenia : 04-10-10 στις 18:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-10, 08:02
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Η αναπαραγωγή μπορεί να συμβεί και αυτόν το καιρό και κάθε φορά που έχουμε παρόμοιες συνθήκες.Πιθανον ταιζεις πέραν του δέοντος και με κάποια μεταβολή θερμοκρασίας (αλλαγή νερού με πιο κρυο νερό) ενεργοποιήθηκε η αναπαραγωγική διαδικασία.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-10, 08:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...μετα απο ενα υψηλο ενα χαμηλο βαρομετρικο ειναι ικανο να "κανει τη δουλεια"...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-10, 09:19
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Λοιπόν τώρα που το λετε όσον αφορά το ταισμα τους έχω κάνει το εξής: έχω μειώσει λίγο την έτοιμη ψαροτροφή που τους δίνω γενικά, και άρχισα εδώ και λίγο διάστημα να τους δίνω αρακά-μαρούλι-καροτο...ειδικά τον αρακά τον ''ρημάζουν''....απο τότε που τους άρχισα την φυσική τροφή είναι γενικά πολύ κεφάτα και παιχνιδιάρικα...μου φαίνοται πιο υγιεί!!!! ¶σε που μόλις φάνε αρακά αμέσως ενεργούνται, λειτουργεί μέσα σε λεπτά το έντεράκι τους....την θερμοκρασία τους δεν την αλλαξα εγώ μα ίσως να έπεσε λίγο μιας που και γενικά οι μέρες αυτές είναι πιο δροσερές....στο σπίτι μου μέσα έχει 20 βαθμούς....αλλαγή στο νερό κάνω μικρες κάθε βδομάδα και όταν δω οτι αρχίζει να θολώνει,κάνω μια μεγάλη περίπου μια φορά τον μήνα...τελευταία φορά τους έκανα ένα γενικο και πιο σχολαστικό καθάρισμα....δηλαδή τα έβγαλα εντελώς απο το ενυδρείο τους και άδειασα σχεδόν όλο το νερό, πλένοντας με ένα βετέξ και χωρίς αποριπαντικά τα τζάμια, και τρύβοντας το χαλίκι τους καλά με τα χέρια.
Δεν χρησιμοποιώ καμιά χημική ουσία ποτέ στο νερό τους.
Είχα τραυματική εμπειρία με προηγούμενα ψαράκια και χημικά απο τότε ΤΕΛΟΣ.
Δεν ξερω αν κάνω καλα μα τουλάχιστον έτσι τα ψαράκια μου ζουν πολύ καιρό μαζί μου, πάνε τώρα 3 χρόνια, και γενικώς είναι πολύ υγιεί...φτου φτου...το μόνο που κάνω είναι να αραιώνω πολλές φορές το νερό την βρύσης με νερό απο γύρω χωριά (απο πηγές δηλαδή) που πάμε και πέρνουμε σε μπετονάκια σε αναλογία 30-70(νερό βρύσης) περιπου....
Πάντως αυτό που πιστεύω πιο πολύ οτι συντέλεσε στο φλερτ είναι ο αρακάς και γενικά η φυσική τροφή τους...έχουν αλλάξει στην συμπεριφορά τους πολύ....είναι τόσο ορεξάτα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-10, 09:58
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenia Εμφάνιση μηνυμάτων
...τελευταία φορά τους έκανα ένα γενικο και πιο σχολαστικό καθάρισμα....δηλαδή τα έβγαλα εντελώς απο το ενυδρείο τους και άδειασα σχεδόν όλο το νερό
Αυτή η πράξη πιθανον έδωσε το έναυσμα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-10, 10:12
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η πράξη πιθανον έδωσε το έναυσμα.

Ξέρεις τι με μπερδεύει; Τέτοιες πράξεις έχω κάνει κι άλλες φορές στο παρελθόν.... σχεδόν κάθε 5-6 βδομάδες...μα δεν είδα κάτι διαφορετικό στη συμπεριφορά τους....αυτό όμως που ουσιαστικά έχω αλλάξει και ειναι κάτι που δεν έκανα ποτέ πριν, είναι η διατροφή τους, και εκεί νομίζω οτι πέφτει η μεγαλύτερη βαρύτητα σε συνδιασμό βέβαια και με την αλλαγή νερου-θερμοκρασίας. Όσο το σκέφτομαι τόσο πείθομαι. Πιστεύω τελικά, ότι όλα μαζί έχουν προκαλέσει την διαθεσή τους για ζευγάρωμα...πάντως όπως και να χει χαίρομαι πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-10, 10:29
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ένας λόγος μπορεί να είναι και η πτώση τις θερμοκρασίας στο δωμάτιο.
Ίσως έπιασε ιδανικές θερμοκρασίες ώστε να ενεργοποιηθούν.
¶λλως λόγος μπορει είναι ότι μεγάλωσαν τα χρυσόψαρα σου και είναι ώριμα για αναπαραγωγή.
Σε συνδυασμό με την αλλαγή του νερού –αρακάς Φασόλια – ρεβίθια – κουκιά = φλερτ

Μπορεί ακόμα και να είναι κάτι άλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-10, 11:17
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Σωκράτη μολις διάβασα την παρουσίαση σου με την αναπαραγωγή χρυσόψαρων ranchu...εμεινα άφωνη...!!!!! Απίστευτος!!!!Δεν εχω κατι άλλο να πω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας λόγος μπορεί να είναι και η πτώση τις θερμοκρασίας στο δωμάτιο.
Ίσως έπιασε ιδανικές θερμοκρασίες ώστε να ενεργοποιηθούν.
¶λλως λόγος μπορει είναι ότι μεγάλωσαν τα χρυσόψαρα σου και είναι ώριμα για αναπαραγωγή.
Σε συνδυασμό με την αλλαγή του νερού –αρακάς Φασόλια – ρεβίθια – κουκιά = φλερτ

Μπορεί ακόμα και να είναι κάτι άλλο.


Ποιος ξέρει....κάθετι έχει το ρόλο του....ίσως είναι και κάτι άλλο που εγω δεν έχω δει....ώριμα σίγουρα είναι μιας και είναι παραπάνω απο τριών χρονών και έχουν ξαναγεννήσει την περασμένη άνοιξη...μόνο που τότε δεν το περίμενα και δεν είχα το νου μου....γέννησαν και τα πιο πολλά αυγουλάκια τα έφαγαν μάλλον..βρίκα ελάχιστα πάνω στα φύλα των φυτων και στο χαλικι...και αυτά που βρίκα ήταν λευκά..καναδυο ήταν διάφανα μα κι αυτά μετά απο 2 μέρες πιάσαν κάτι σαν χνούδι πάνω τους, καποιος μυκητας φαντάζομαι, κι έτσι πάει στράφη η γέννα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lenia : 05-10-10 στις 11:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή Χρυσόψαρων:Φροντίδα γόνου. 2o Μέρος SOCRATIS Αναπαραγωγή 32 21-05-16 12:50
Ζευγαρωμα χρυσοψαρων Andros Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 18-02-10 18:35
Υπάρχει τέτοια περίπτωση???? fitos100 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 10-01-10 08:01
ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ Artemis Χρυσόψαρα 3 28-04-05 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04621 seconds with 13 queries