Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-10, 13:13
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Προσαρμογή - Καραντίνα. Ερωτήσεις!

Γεια σας παιδιά! Έχω μερικες ερωτησούλες σχετικά με τα ζητήματα της προσαρμογής και καραντίνας των νέων ψαριών που πρόκειτα να βάλουμε σε ενυδρείο που ήδη τρέχει.

Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 260L με 5 μεσαία σκαλάρια (περιμένω ακόμη να δω ζευγάρι), 4 gold ancistrus και 6 corydoras sterbai. Την Παρασκευή περιμένω ένα νεαρό ζευγάρι Microgeophagus ramirezi, ένα νεαρό ζευγάρι Cleithracara maronii και 10 νεαρά silver hatchetfish (Gasteropelecus sternicla). Τα ψάρια θα προέλθουν απο ενυδρείο με θερμοκρασίες-σκληρότητες παρόμοιες με τις δικές μου.

Έχω διαβάσει πολύ στο φόρουμ τα θέματα τα σχετικά με προσαρμογή-καραντινα νέων ψαριών, αλλά έχω ακόμη μερικές απορίες. Το ενυδρείο που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για προσαρμογή-καραντίνα είναι ένα 55 λίτρων (με θερμοστάτη και φίλτρο φυσικα). Σκοπεύω να βάλω όλα τα ψάρια εκεί και με τη μέθοδο "σφουγγάρι σε σωληνακι" να μεταγγίσω αργα αργα νερό απο το κυρίως ενυδρείο. Το ερώτημά μου είναι πόσο κατα τη γνώμη σας πρέπει να κρατήσω τα νέα ψάρια στο μικρό ενυδρείο πριν τα βάλω στο μεγάλο? Έχω διαβάσει συμβουλές για μια-δυο βδομάδες, αλλά φοβάμαι μήπως στρεσσαριστούν υπερβολικά τόσα ψάρια σε τόσο μικρό ενυδρειο, που σημειωτέον είναι και εντελός γυμνό, μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σαν καραντίνα ή γεννηστρα. Πόσο διάστημα θα με συμβουλεύατε να τα κρατήσω στο μικρό "μαντρι"? Επίσης να τα βάλω όλα μαζί στο μεγάλο ενυδρείο ή καλύτερα σταδιακά, με μερικές μέρες απόσταση?

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-10, 13:35
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

ωντας απειρος θα επιλεξω να σου απαντησω γιατι μου εκανε εντυπωση ο ορος καραντινα εχω διαβασει αρκετα μεσα στο φορουμ και πουθενα δεν συναντησα το οτι τα ψαρια για να προσαρμοστουν πρεπει να ειναι καποιο διαστημα (εσυ αναφερεις για 1-2 βδομαδες) σε ενυδρειο καραντινα.Αν υποθεσω οτι αναφερεσε σε υγιη ψαρια τοτε φιλε μου οχι δεν χρειαζετε ενυδρειο καραντινα οπως ειπες και μονος σου τζαμπα θα στρεσαριστουν κανονικα την προσαρμογη και μεσα στο ενυδρειο που θα τα φιλοξενησεις.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-10, 14:37
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλο μου φαινεται το συστημα σου αλλα νομιζω ειναι πολλα τα ψαρια σε τοσο μικρο χωρο θα σου πουν και οι πιο εμπειροι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

H "καραντίνα" (εντάξει μπορεί να μην είναι ο πλεον δόκιμος ο όρος, έκανα απευθείας μεταφραση του quarantine που χρησιμοποιείται στα αγγλικα) έγκειται στο να σιγουρευτείς οτι τα νέα ψάρια είναι καλά στην υγεία τους ώστε να μη μεταφέρουν αρρώστιες στο ενυδρείο! Δες κι εδώ: http://www.theaquariumwiki.com/Microgeophagus_ramirezi στην παράγραφο "Acclimation".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-10, 15:00
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

το διαβασα φιλε μου αν αυτο ισχυει για τα ramirezi πραγματικα δεν το ηξερα και απο οσο εχω διαβασει στο φορουμ κανενας κατοχος δεν πρεπει να το εχει κανει αν πιστευεις οτι το ζευγαρι που θα παρεις μπορει να διατρεχει κινδυνο προωρου θανατου και χρηζει τετοιας παρακολουθησεις ποιος ο λογος να το παρεις ψαξε να βρεις ενα υγιες ζευγαρι απο υπευθυνα πετ σοπ η ακομα καλητερα απο συνχομπιστα οσο για την προσαρμογη τα ιδια πραγματα λεει σε διαστημα 45λ - 1ωρα προσθετεις σιγα σιγα νερο απο το ενυδρειο σου.Καλο θα ηταν να μας πεις τι φιλτρο εχεις, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου για να σου απαντησουν οι εμπειροτεροι αν μπορεις να βαλεις ολα τα ψαρια μεμιας μεσα στο ενυδρειο.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-10, 15:35
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fear81 Εμφάνιση μηνυμάτων
το διαβασα φιλε μου αν αυτο ισχυει για τα ramirezi πραγματικα δεν το ηξερα και απο οσο εχω διαβασει στο φορουμ κανενας κατοχος δεν πρεπει να το εχει κανει
δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%F1%E9%FE%ED

Για τα ψάρια, είναι απο καλή πηγή (χομπίστα όχι pet shop) αλλά απ όπου κι αν προέρχονται πλην του ενυδρείου μου, είμαι - και πιστεύω ο καθένας πρέπει να είναι - πάντα επιφυλακτικός! Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 4 μήνες χωρίς προβλήματα, με καλές μετρήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-10, 18:10
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Μαλλον εκανα λαθος (οσο ζω μαθαινω) παρολο αυτα το ενυδρειο - καραντινα σου ειναι μικρο για να υποδεχθει 14 ψαρια και δεν ξερω αν μπορει να τα υποστηριξει - συντηρησει τα υλικα του φιλτρου σου εκτος και αν η ολη διαδικασια που με παρεπεμψες θα την πραγματοποιησεις μονο για τα ramirezi τοτε παω πασο το ενυδρειακι θα ειναι μια χαρα μεχρι υπο προυποθεσεις και για μονιμη κατοικια κανει.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-10, 18:45
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μωρέ το ξέρω οτι είναι μικρό, αυτό ειν το πρόβλημά μου! Για αυτό άνοιξα και το thread, να πάρω καμμια ιδέα! Σκεφτόμουν να βαζα τα hatchetfish στο μεγάλο ενυδρείο αμέσως μετά την προσαρμογή και να καραντίνιαζα μετά μόνο τις νανοκιχλιδες που θεωρούνται πιο επιρρεπείς σε ασθένειες για κανα 2 βδομάδες... Καμμιά άλλη συμβουλή παίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-10, 00:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η καραντινα σε αυτα τα λιτρα προυποθετει οτι θα "περνουσες" λιγα λιγα τα ψαρια απο εκει. αλλιως θα κανει ακριβως το αντιθετο για το οποιο προοριζεται. συνωστισμος-στρεςς-κακης ποιοτητας νερο=αρρωστιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-10, 03:38
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Προσωπικα αφηνω τα νεα ψαρια σε καραντινα γυρω στις 15 μερες για να ειμαι σιγουρος. Αν βαλεις ομως τοσα ψαρια σε αυτα τα λιτρα μαλλον θα υπαρξει προβλημα, οπως ειπε κι ο Πανος.

Υ.Γ. Ανεφερες πιο πανω οτι η καραντινα ειναι μια γυμνη γυαλα...Μπορεις να χρησιμοποιεις για κρυψωνες πλαστικα φυτα,γλαστρακια,πετρες κτλ
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-10, 16:09
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Πάνο έχεις δίκιο... Η μαζική παραγγελία των ψαριών οφείλεται καθαρά στο να κάνω οικονομία στα μεταφορικά έξοδα, μιας και είμαι σε αρκετά απομακρυσμένη πόλη.
Αν θεωρήσουμε οτι τα πλέον ευαίσθητα είναι οι νανοκιχλίδες, να άφηνα τα δυο ζευγάρια 2 βδομάδες όπως προτείνετε στην καραντίνα (ίσως κοιτάξω να την σουλουπώσω και λίγο με καμμια κρυψώνα, όντως) και τα hatchetfish να έμπαιναν την ίδια μέρα (μετά απο προσαρμογή φυσικά) στο κυρίως ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το θεμα ειναι πως δεν ξερεις ποιο ψαρι μπορει να μεταφερει κατι στο ενυδρειο σου και τα ψαρια που ηδη εχεις...
ετσι αν δε περασουν ΟΛΑ τα ψαρια απο καραντινα ειναι ρισκο. αν βαλεις καποια σε καραντινα καλυτερα να βαλεις αυτα που ερθουν και ισως δε τα βλεπεις και στην καλυτερη κατασταση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-10, 16:44
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωραία, αυτό θα κάνω! Ευχαριστώ Πάνο!
Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-07-10, 14:44
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ένα update για να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν με τις συμβουλές τους! Λοιπόν τα ψάρια έφτασαν σήμερα το πρωί σε 4 σακκουλάκια (5 hatchetfish, 5 hatchetfish, το ζεύγος των ραμ και το ζεύγος των keyhole). Είχα αποφασίσει αν όλα τα ψάρια φαίνονταν καλά να καραντινιάσω μια-δυο βδομάδες μόνο τα ραμ και τα keyhole στο 55αρι. Δυστυχώ αλλάξανε τα πλάνα μου γιατί 2 απο τα hatchetfish ήρθαν νεκρά. Μάλλον το σοκ της μετάβασης απο τις αγγλικές στις σκωτσέζικες θερμοκρασίες! Οπότε, και μιας και όλα τα υπόλοιπα φαίνονται υγιή και ζωηρά (αχ μα τι όμορφα είναι τα ραμ, υπέροχα χρώματα, φουσκωμένες κοιλίτσες, ερωτεύτηκα!) ακολούθησα την κοινή λογική και αποφάσισα να καραντινίασω τα 3 hatchetfish που ήταν στο ίδιο σακκουλάκι με τα 2 νεκρά. Τα υπόλοιπα ψάρια ύστερα απο πολύ αργή διαδοχική προσαρμογή μπήκαν στο κυρίως ενυδρείο.

Μιας και οι εργασίες αυτές έγιναν πρωί είχα ένα θέμα με το φωτισμό. Φυσικά κράτησα τις λαμπες του ενυδρείου κλειστές και το υπάρχον φως ήταν μόνο αυτό απ το παράθυρο. Είχα ένα άγχος πάντως για το πως θα υποδεχτούν τους νεοφερμένους τα αγγελόψαρα... Ευτυχώς τα keyholes και τα ραμ αντιμετώπισαν μια σχετική αδιαφορία πέρα απο μερικές διερευνητικές ματιές και πλησιάσματα, αλλά αυτά που τραβούν των παθών τους των τάραχο είναι τα 5 hatchetfish! Είναι γύρω στα 3-4cm και τα αγγελόψαρα δεν τα αφήνουν σε ησυχία! Παρά το γεγονός οτι παραείναι μεγάλα (και σε μήκος και ειδικά σε ύψος!) για το στόμα τους τα κυνηγούν και τα τσιμπούν με μεγάλη ζέση ακόμα και μες στο μαύρο σκοτάδι! Κι αυτό παρά το γεγονός οτι θεωρούνται και συμβατά είδη ρε γαμώτο! Δεν τα βλέπω καλά τα πράματα. Σκέφτομαι να τα βάλω στην καραντίνα με τα άλλα 3 αλλα δε θέλω να κολλήσουν και τίποτα, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Μάλλον θα τα αφήσω στο μεγάλο ελπίζοντας τα αιμοδιψή αγγελόψαρα να κάλυψουν σύντομα την περιέργειά τους!
Anyway, σας ευχαrιστώ όλους για τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-07-10, 15:28
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Να σου ζησουν!!
Λυπαμαι για τα ψαρακια που χαθηκαν...

Τα hatchetfish ειναι δεινοι αλτες κι αν θυμαμαι καλα η συμπεριφορα αυτη ειναι αμυντικη....Ελπιζω να εχεις σκεπασμενο ενυδρειο γιατι σε αντιθετη περιπτωση μπορει να τα βρεις στο πατωμα, αν συνεχιστει το κυνηγητο με τα σκαλαρια
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-07-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ thab! Ναι, φυσικά είναι σκεπασμένο το ενυδρείο. Αλλά τελικά το κυνήγι πήρε άσχημη εξέλιξη! Ένα απο τα hatchetfish ήδη απεβίωσε με δαγκωνιές απο τα αγγελόψαρα που θύμιζαν τα τα "σαγόνια του καρχαρία" οπότε όλα τα hatchetfish μεταφέρθηκαν εσπευσμένα στο 55αρι. Σκεφτομαι να τα μεγαλώσω εκεί ώσπου να αποκτήσουν ένα πιο αξιοπρεπές μέγεθος πριν τα ξαναρίξω στο λάκκο των λεόντων. Αυτα τα αγγελόψαρα, όσο όμορφα κι αν είναι, είναι τόσο επιθετικά τα άτιμα! Προσεύχομαι τουλάχιστον να μη δω να κάνουν τσαμπουκάδες στις νανοκιχλίδες όταν ανοίξουν τα φώτα, θα μπω μέσα να τα χωρίσω λέμε!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-10, 17:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι κιχλιδες...και δεν επιτιθενται μονο με σκοπο να φανε ενα ψαρι αλλα και απο περιεργεια και για να επιβεβαιωσουν την κυριαρχια τους. στα δικα μου ενυδρεια προσπαθω να προσθετω τις κιχλιδες παντα τελευταιες για να αποφυγω ακριβως τετοιες καταστασεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-07-10, 19:22
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ippokampos Εμφάνιση μηνυμάτων
(αχ μα τι όμορφα είναι τα ραμ, υπέροχα χρώματα, φουσκωμένες κοιλίτσες, ερωτεύτηκα!)
Μήπως πήρες balloon ;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-07-10, 01:25
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Οχι οχι προς θεού! Φουσκωμένες κοιλίτσες εννοώ σε αντιδιαστολή με τις μαζεμένες που είναι ένδειξη κακών! Είναι άγριου τύπου, προερχόμενα απο αναπαραγωγή χομπίστα και επιβεβαιωμένο ζεύγος. Είναι πανέμορφα, και απο την πρώτη μέρα φάγαν με πολύ όρεξη κατεψυγμένα bloodworms, οπότε (μην τα ματιάσω) ελπιζω να μου ζήσουν καιρό και να τα δώ και γονείς! Βέβαια με τα αιμοδιψή αγγελόψαρα δεν θα δει προκοπή ο γόνος στο κυρίως ενυδρείο... αν δω να έχουμε δράση θα τους δώσω λίγη ιδιωτικότητα! Τελικά είναι πολύ ωραίο να βγάζει η βρύση σου νερό 6.5-7 pH και με σκληρότητες της πλάκας (άσχετο!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δυσκολία στην Προσαρμογή! Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 05-04-10 00:07
καραντίνα ??? duaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 03-03-09 21:34
Προσαρμογή από κατεψυγμένη-ζωντανή σε αποξηραμένη τροφή alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 12 16-12-08 00:48
καραντίνα....σε δοχείο PET??? cobaingr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 19-11-05 23:30
Προσαρμογή Cristos Δίσκοι 4 09-02-05 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06366 seconds with 13 queries