Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-07, 13:11
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή φωσφορικα

Παιδια καλησπερα. Εχω το εξης προβλημα..τα φυτα μου δεν αναπτυσσονται σχεδον καθολου.Υπαρχει διοξειδιο αλλα μετα απο μετρησεις τα φωσφορικα μου ειναι 6mg. Tο νερο της βρυσης εχει φωσφορικα 5mg!!! Ερωτηση..τα φυτα μπορει να μην αναπτυσσονται λογω φωσφορικων? Το νερο που πινω ειναι ακαταλληλο για τον ανθρωπο? Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-07, 13:18
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης Peristeri Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα. Εχω το εξης προβλημα..τα φυτα μου δεν αναπτυσσονται σχεδον καθολου.Υπαρχει διοξειδιο αλλα μετα απο μετρησεις τα φωσφορικα μου ειναι 6mg. Tο νερο της βρυσης εχει φωσφορικα 5mg!!! Ερωτηση..τα φυτα μπορει να μην αναπτυσσονται λογω φωσφορικων? Το νερο που πινω ειναι ακαταλληλο για τον ανθρωπο? Ευχαριστω εκ των προτερων
Tα φωσφορικα ειναι θεμιτα σε ενα ενυδρειο αλλα η ποσοτητα που αναφερεις(6ppm) μου φενεται υπερβολικα πολλα.Συνηθως μεχρι 1 ppm ειναι καλα.Μηπως κανει καποιο λαθος το τεστ?
Το οτι εχεις CO2 δεν λεει και πολλα.Το CO2 για να "δουλεψει" θελει και φως.Πες μας λιγο για τις υπολοιπες παραμτρους του νερου σου καθως και τα φωτα που εχεις.Λιπασματα χρησιμοποιεις?Τι φυτα εχεις?Βοηθησε λιγο να καταλαβουν και οι υπολοιποι και να σε βοηθησουμε φιλε μας...
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-07, 13:23
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ονομασιες φυτων δεν γνωριζω να πω την αληθεια.Απο λιπασματα ολη τη σειρα seachem.Φωτισμος metal halide 2 70αρες.Οι υπολοιπες παραμετροι του νερου ειναι φυσιολογικες.Το τεστ σιγουρα δουλευει σωστα γιατι εκανα τεστ σε εμφιαλωμενο και μου εδειξε 0,3 mg.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-07, 13:35
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Σε εμφιαλομενο 0.3;;;;;Παλι πολυ μου φενεται.Κανονικα θα πρεπε να ταν 0,τελωςπαντων.Υποστρωμα εχεις?Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?Λιτρα?Αν δεν πεις αναλυτικα στοιχεια του ενυδρειου δυσκολα καποιος θα σε βοηθησει.Βαλε και καμια φωτο απο τα φυτα που εχεις.Οι λαμπες σου λογικα πρεπει να ειναι οκ.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-07, 14:34
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα , λειτουργει ενα χρονο,φωτο δε μπορω να ανεβασω, υποστρωμα 4 εκατοστα της jbl κι απο πανω 3 εκατοστα χαλικι
-------------------------
καμια ιδεα?
-------------------------
καμια ιδεα?
-------------------------
[quote=Δημητρης Peristeri;197998]Το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα , λειτουργει ενα χρονο,φωτο δε μπορω να ανεβασω, υποστρωμα 4 εκατοστα της jbl κι απο πανω 3 εκατοστα χαλικι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης Peristeri : 09-09-07 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-07, 00:43
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης Peristeri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομασιες φυτων δεν γνωριζω να πω την αληθεια.Απο λιπασματα ολη τη σειρα seachem.Φωτισμος metal halide 2 70αρες.Οι υπολοιπες παραμετροι του νερου ειναι φυσιολογικες.Το τεστ σιγουρα δουλευει σωστα γιατι εκανα τεστ σε εμφιαλωμενο και μου εδειξε 0,3 mg.
Η περίσσεια φωσφορικών στο ενυδρείο συνήθως προκαλεί άλγες... στον άνθρωπο, καρκινογενέσεις!
Σιγουρέψου οτι το τέστ πο έχεις "μετράει" σωστά... πάρε και ένα ακόμη άλλης μάρκας για να το τσεκάρεις...

Πρέπει να τα είχαμε πεί μαζί στα γραφεία του συλλόγου... οι metal halide που έχεις, ποιάς εταιρείας είναι???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-07, 09:44
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

βάλε κάλλιο (Potasium) αυτά τα δύο αλληλοεξαρτώνται...
αν τα φυτά είναι κίτρινα, βάλε και σίδηρο, αλλα πρόσεχε να μην δεις το χαλίκι σου και το φίλτρο να μαυρίζει λίγο..λόγω οξείδωσης..
τσέκαρε και τα επίπεδα οξυγόνου...το πρωί..
όλλα αυτά συνδυάζονται..

είχα και εγώ φώσφορο στην αρχή..
αλλα με το ποτάσιο, έφτασε να βάζω κιόλας..
διάβασε...και κανένα ξένο φόρουμ αν μπορείς..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-07, 15:15
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Το τεστ ειναι της jbl και το εχω τσεκαρει οτι ειναι σωστο. Εχω φροντιστηριο 100 μετρα περα απο το σπιτι και σημερα εκανα τεστ στο νερο του φροντιστηριου και μου εδειξε μηδαμινες ποσοτητες!! Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εφοδιαστω με 2 50λιτρα μπιτονια για τις αλλαγες μου....κουραστικο αλλα τι να κανω..Οντως προκαλει καρκινογεννεσεις? Γιατι το νερο του σπιτιου εναι τοσο χαλια? Φταινε οι παλιες σωληνωσεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03766 seconds with 12 queries