Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-21, 10:01
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Βοήθεια για αγορές

Χαιρετώ την παρέα που ορισμένους τόσο που τους έχω διαβάσει νιώθω ότι ήδη τους ξέρω,

Θα ξεκινήσω ζητώντας σας συγγνώμη για την ταλαιπωρία που θέλω να σας βάλω.

Δεν είχα ποτέ και είμαι εντελώς αρχάριος στο χόμπι του ενυδρείου στην πράξη, αλλά πήρα επιτέλους την απόφαση να ξεκινήσω. Βρίσκομαι σε μέρος όπου δεν έχει εξειδικευμένα καταστήματα για να απευθυνθώ, παρά μόνο γενικά petshop. ¶ν και η άποψή μου είναι ότι εσείς είστε πολύ πιο ειδικοί.

Θα ήθελα εάν κάποιος έχει το χρόνο να με πάρει απ' το χέρι και να μου κάνει μία λίστα, με όλο τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ από το μηδέν, σύμφωνα με αυτό που θα σας περιγράψω στο περίπου ότι θέλω.

Το ιδανικό στο κεφάλι μου είναι ένα 175-200 L φυτεμένο ενυδρείο γλυκού νερού. Καθότι αρχάριος η λογική πρόταση θα ήταν να πάω σε κάτι έτοιμο με εξοπλισμό. Ωστόσο θα ήθελα να πάω σε ενυδρείο με εξωτερικά φίλτρα και τον ιδανικό φωτισμό για αυτά που θα έχει μέσα. Και εδώ είναι που ζητάω την βοήθειά σας, γιατί όσο και να διαβάζω με 0 εμπειρία δεν γίνεται, χάνομαι στις επιλογές. Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε από γυάλα μέχρι έπιπλο, φίλτρα, υλικά φίλτρων (βιολογικά; ), φωτισμό, θερμοστάτη, θερμόμετρο, (εάν χρειάζεται) κυκλοφορητή κυματισμού, φυτά, τι υποστρώματα χρειάζονται, φροντίδα του νερού (τεστ, κ.λπ., για το νερό θα σας πω παρακάτω), και ό,τι άλλο δεν έχω ιδέα ότι χρειάζεται ή είναι μικροπράγματα που βοηθάνε στην καθΆ ημέρα πράξη. Επίσης με προβληματίζει και η υψηλή θερμοκρασία στην Ελλάδα τα καλοκαίρια.

Καθώς αντιλαμβάνομαι ότι το μπάτζετ για κάτι τέτοιο θα είναι αρκετά υψηλό, μέσα σε όλη την δουλεία που σας βάζω να κάνετε εάν μπορούσατε να βάζετε διπλές προτάσεις με φθηνότερες εναλλακτικές, σε όποιον εξοπλισμό δεν ρίχνουν την ποιότητα ζωής των οργανισμών οι φθηνότερες εναλλακτικές, θα ήταν χρήσιμο.

1. Όσον αφορά το νερό, το νερό της βρύσης εδώ δεν είναι πόσιμο και θεωρείται σκληρό έχω την εντύπωση, δεν ξέρω εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Σκεφτόμουν να βάζω εάν γίνεται από μία θερμή πηγή που έχουμε με πόσιμο νερό (σας επισυνάπτω και την ανάλυσή του, η οποία είναι αναρτημένη, εάν έχετε γνώσεις πάνω σε αυτά).
2. Για τους ζωντανούς οργανισμούς δεν αναφέρω κάτι, καθώς σκέφτομαι να αφήσω 1,5-2 μήνες κενό, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς χρειάζονται, να δω και εγώ πως λειτουργούν όλα τα υπόλοιπα πρώτα.
3. Για τα φυτά ό,τι θεωρείται εύκολο για αρχή αλλά και να είναι πυκνό στο σύνολο.
4. Για το CO2 έλεγα με τον πρόχειρο τρόπο της μαγιάς, θα γίνεται με αυτών των λίτρων ενυδρείο;

Εάν μπείτε στον κόπο να με βοηθήσετε, μίας και εσείς θα το στήσετε στην ουσία, και οραματιστείτε κάποια σύνθεση ζωντανών οργανισμών – φυτών, θα ήμουν παραπάνω από χαρούμενος να την μοιραστείτε. Δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις, όλα όμορφα είναι. Τα κλασικά για αρχάριους, αν και με φοβίζουν λίγο τα ζωοτόκα γιατί δεν θα έχω που να τα πάω. Θα μπορώ να τα διαχειριστώ;

Ζητάω πάρα πολλά, το ξέρω. Ελπίζω να έχετε χρόνο να ασχοληθείτε.

Σας ευχαριστώ ήδη για όλους τους οδηγούς που έχετε γράψει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1005 (1).jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  81,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-21, 14:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Απεριόριστο budget?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-21, 15:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Για αρχή ναι. Αρκει να είναι value for money. ΓιΆ αυτό και απευθύνομαι σε εσάς. Κυρίως θέλω να αποφύγω να πάρω κάτι και μετά να χρειαστεί να το αντικαταστήσω γιατί δεν είναι αρκετό.
Δεν με ενδιαφέρει να είναι high end, απλά για να είναι. Για λογικά - αρχάρια πλαίσια μιλάμε. Να κάνουν την δουλειά τους, να μην ταλαιπωρούν τις ζωές που θα είναι μέσα, και εγώ να μην μετανιώσω που δεν έδωσα Χ ¤ παραπάνω και αναγκαστώ να δώσω 3Χ ¤ αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-21, 14:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα ελεγα να αρχισεις με ενα έτοιμο σετ πχ της Jewel , για ενα φυτεμενο με σωστή ιχθυοφορτιση αρκει το εσωτερικό φίλτρο. Δεν χρειάζεται να εχεις οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο ουτε co2 .

Τα βασικα σε ενα φυτεμενο είναι το καλο υποστρωμα που ειναι μια καλη επένδυση, σωστη επιλογη φυτων και υπομονή.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-21, 17:49
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που ζήτησα χρειάζεται πολύ από τον προσωπικό χρόνο του καθενός. Η λογική ήταν να προμηθευτώ κατευθείαν με εξοπλισμό έμπειρου, αν και αρχάριος, για να γλιτώσω τον περιττό εξοπλισμό λόγω κόστους, αλλά και για να μην γεμίσω με πράγματα που δεν χρησιμοποιώ...

Θα το πάω διαφορετικά· ρωτώντας συγκεκριμένες ερωτήσεις αφού πάρω τα βασικά. Έχω ήδη ξεκινήσει excelακι.

Υπομονή υπάρχει! Για κάποιο λόγο μου φαίνεται ενδιαφέρον και χωρίς ψάρια ένα ενυδρείο

Θα επανέλθω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-21, 19:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ειναι πολυ καλο που ξεκινας με έρευνα. Θα ειναι το πρώτο σου ενυδρείο?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-21, 19:42
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολυ καλο που ξεκινας με έρευνα. Θα ειναι το πρώτο σου ενυδρείο?
Ναι το πρώτο, πάντα μου άρεσαν και από το 2018 το έχω στο μυαλό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-21, 19:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γιατι δε ξεκινας με κατι μικρότερο? Πχ 100 λιτρα που ειναι πιο ευκολο στη διαχείριση?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-21, 20:35
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δε ξεκινας με κατι μικρότερο? Πχ 100 λιτρα που ειναι πιο ευκολο στη διαχείριση?
Γιατί έχω την εντύπωση πως είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα τα λάθη στα μεγαλύτερα, αν έχω καταλάβει σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-21, 22:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ψάρια

Γεια σας και πάλι!

Προσπαθούσα να αποφύγω την επιλογή των ψαριών από τώρα αλλά είναι αναπόφευκτο. Θέλω να καταλήξω στα υπόλοιπα και όλο βρίσκω μπροστά μου τις απαιτήσεις των κατοίκων (λογικότατο).

Υπενθύμιση: η ιδέα είναι 200 L αρκετά φυτεμένο.
Οι προτιμήσεις μου είναι:
Corydoras Sterbai / julii, Clown Loach (μήπως να πάρω κατευθείαν γάτα τελικά; )
White Cloud Mountain Tetra, Ember tetra, Rosy Barb

Οι πληροφορίες είναι όλες στο διαδίκτυο, αλλά για να είμαι σίγουρος θέλω να τα ρωτήσω όλα και εδώ.
Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από αυτά μπορούν να συνδυαστούν. Τι αλλαγές (+/-) προτείνετε; Τα γατόψαρα τα επέλεξα γιατί μου αρέσουν, φροντίζουν όμως και για την άλγη ή θα χρειαστώ κάποιο Algea Eater (Siamensis κατά προτίμηση), τα οποία και αυτά όμορφα είναι; Αριθμό από κάθε είδος, έτσι για να ξέρω; Ο μέσος όρος ιδανικών ρυθμίσεων για αυτά ποιος είναι;
Κάτι άλλο· θα χρειαστεί αντίστροφη ώσμωση σε σκληρό νερό ή κυκλοφορητή κυματισμού; Έχουν κάποια άλλη ιδιαίτερη ανάγκη ή υπάρχει κάτι απαγορευτικό;

Επιπλέον έχω άλλες δύο άσχετες ερωτήσεις για χρυσό βατόμουρο, μη βαρέσετε.
1. Τα ενυδρεία πρέπει να είναι σε εντελώς σκοτεινό χώρο; Δεν μιλάω να τα χτυπάει ο ήλιος ή να είναι δίπλα σε παράθυρο, ο φωτισμός του χώρου μέσα από κουρτίνες τους προκαλεί άλγη;
2. Αυτή είναι για πολύ αργότερα αλλά το έχω απορία· ένα ενυδρείο με χαλί, πως σκουπίζεται ό,τι μένει και από τα φυτά αφού δεν χρησιμοποιείται σκούπα βυθού; Επιφανειακά πάνω στο φυτό;

Αυτά τα λίγα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-21, 22:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Let's keep it simple..

1. Καλο υποστρωμα αποτελεί επένδυση γιατι θα βοηθήσει τα φυτα.
2. Μεγαλη φυτομαζα εξ αρχης με εύκολα ειδη γρηγορης ανάπτυξης για καλη ποιοτητα νερού. Αλγες δεν ειναι απαραίτητο οτι θα εχουμε. Εαν εχουμε χρειαζεται παρέμβαση στην αιτια οχι στο αποτέλεσμα και κανενα ψαρι δεν είναι λυση.
3. Πολλα ψαρια ιδιου είδους κανουν καλύτερο φυσικο αποτελεσμα. Προσωπικά προτεινω πάντα να μη μπερδεύουμε τα ψαρια διαφορετικων ηπείρων. Δλδ ειτε Ασία ειτε Αμερική.

Η Ασια για το νερό μας εχει πολλες επιλογές θα πρότεινα ενα κοπαδοψαρο οπως rasbora espei και ενα χαρεμι pear gourami.
Tα clown loach γίνονται πολυ μεγαλα και ειναι αρκετά ατιθασα. Θα ελεγα να τα αποφύγετε.

4. Δεν θελουμε να χτυπαει ηλιος το ενυδρείο κατα κανονα αλλα οχι και να ειναι σε σκοτεινό σημείο.

Δειτε στο seriously fish τα προφιλ των ψαριων που σας ενδιαφέρουν .
Πχ https://www.seriouslyfish.com/specie...-macracanthus/
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-21, 22:51
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Με βοήθησε αρκετά στο να κατευθυνθώ και με έβαλε σε σκέψεις που δεν είχα κάνει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Let's keep it simple..
Με πιάνουν τα τελειομανιακά μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Πολλα ψαρια ιδιου είδους κανουν καλύτερο φυσικο αποτελεσμα. Προσωπικά προτεινω πάντα να μη μπερδεύουμε τα ψαρια διαφορετικων ηπείρων. Δλδ ειτε Ασία ειτε Αμερική.
Δεν είχα σκοπό να μπουν όλα. Όποιο ήταν συμβατό με τα γατόψαρα ή ποιο από αυτά μπορεί να μπει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Και εγώ στο μυαλό μου έχω να είναι ένα μόνο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα clown loach γίνονται πολυ μεγαλα και ειναι αρκετά ατιθασα. Θα ελεγα να τα αποφύγετε.
Ναι το είδα και εγώ μετά και το μετάνιωσα που το έβαλα στην λίστα αλλά δεν ήθελα να το κάνω edit out. Τα rasbora espei δεν τα είχα δει, πανέμορφα!

Υ.Γ.: Μη μου μιλάς στον πληθυντικό, εκτός αν το θες! Εμένα στις ερωτήσεις δεν ήταν ευγενείας, απλά αναφερόμουν σε όλους, παρόλο που μόνο εσύ ασχολείσαι Σε ευχαριστώ και πάλι, θα επανέλθω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορές εξοπλισμού ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 21-07-13 17:00
κριτήρια αγοράς φωτιστικού karxarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 22-09-09 14:11
Αγορές kostis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-02-08 12:17
Πρόταση αγοράς kangouras Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 17-12-04 14:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05530 seconds with 14 queries