Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 21:34
test Ο χρήστης test δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή τεστ gh/kh

--------------------------------------------------------------------------------
Title: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/17/02 at 15:15:00
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα πρώτη φορά τεστ για GH/KH. Μέχρι τώρα είχα μόνο για αμμωνία και νιτρικά τα οποία είχαν μέσα χρωματικούς δείκτες. Αυτό όμως δεν έχει τέτοιους δείκτες, δείχνει μόνο ότι πρέπει να μετράς τις σταγόνες που ρίχνεις. Όμως επειδή δεν ξέρω αγγλικά δεν καταλαβαίνω μέχρι πότε πρέπει να ρίχνω σταγόνες. Αν ξέρει κάποιος ας μου εξηγήσει πως ακριβός γίνεται. Το τεστ είναι το ``Tetra test GH/KH``.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: tomeye on 10/17/02 at 15:23:38
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπερα. επειδη εχω το ιδιο τεστ ακου:
Βαζεις 5 ml νερο απο το ενυδρειο και μετα για το gh ριχνεις μια-μια σταγονα μεχρι το νερο να γινει απο κοκκινο σε πρασινο. Ποσες σταγονες εριξες για να γινει πρασινο; τοση ειναι η gh.
Για kh μετρας παλι σταγονες αλλα το χρωμα θα αλλαξει απο μπλε σε κιτρινο.
Ελπιζω να σε κατατοπισα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/17/02 at 16:05:03
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ αυτό ακριβός ήθελα. Πιστεύω ότι κατάλαβα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/17/02 at 17:24:30
--------------------------------------------------------------------------------
Μέτρησα σήμερα για πρώτη φόρα το ph το gh και το kh στο ενυδρείο μου. Βρήκα ph = 8, gh = 8ph και kh = 4. Έκανα επίσης τις ίδιες μετρήσεις και στο νερό της βρύσης μου και βρήκα ph = 7,5, gh = 4ph και kh = 4ph. Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές ; Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να μοιάζουν τόσο οι τιμές με το νερό της βρύσης. Το ενυδρείο μου είναι ένα μικρό 30 L και έχω να κάνω αλλαγή νερού 15 μέρες. Όλα τα τεστ είναι της tetra.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: sonia on 10/18/02 at 03:07:54
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι φυσιολογικο να εχεις μεγαλυτερη σκληροτητα στο ενυδρειο, σε συγκριση με αυτο της βρυσης...
Εχει σχεση με την εξατμιση του νερου...το νερο μπορει να εξατμιζεται,αλλα τα διαφορα αλατα συνεχιζουν να υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο, και να αυξανονται σε καθε εξατμιση.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: ASCCO1 on 10/20/02 at 15:02:43
--------------------------------------------------------------------------------
κατι δεν μου παει καλα με το GH πολυ μικρο το βλεπω για νερο ΕΥΔΑΠ???
τι μαρκα ειναι το τεστ που πηρες?? για να δουμε πως ακριβος λεει οτι δουλευει, μηπως εχεις κανει κατι λαθος στις σταγονες???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: gavros on 10/20/02 at 15:50:03
--------------------------------------------------------------------------------
kh ΕΥΔΑΠ-ΑΙΓΑΛΕΩ μερια..11
πολυ χαμηλα στο βγαζει. ??? ..για ξανα-ματακαντο το τεστ!!! ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/20/02 at 19:08:37
--------------------------------------------------------------------------------
Όλα τα τεστ είναι της tetra.Θα το μετρήσω πάλι και θα σας πω. Το PH=7,5 δεν σας φαίνεται πολύ για νερό βρύσης. Και το 8 δεν είναι πολύ για το ενυδρείο. Πείτε μου αν είναι μέσα σε ανεχτά πλαίσια ή αν πρέπει να κάνω κάτι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/21/02 at 17:04:13
--------------------------------------------------------------------------------
Μέτρησα πάλι το νερό της βρύσης και βρήκα KH=5, GH=7. Όπως λέω και πιο πάνω δεν ξέρω πως λειτουργεί το συγκεκριμένο τεστ. Αν είναι όπως μου λέει ο tomeye τότε οι τιμές είναι αυτές. Ας μου πει κάποιος αν αυτές οι τιμές είναι φυσιολογικές.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: kroud on 10/21/02 at 17:14:47
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι μου μυριζει με το test.Εαν εχεις GH 7 και KH 5 τοτε να ερθω με μερικα μπετονια σπιτι σου για να παρω νερο.
Μου φαινονται πολυ χαμηλες οι μετρησεις σου για αθηνα.Οι τα τεστ ειναι ληγμενα ή κανεις κατι λαθος.
Θα βαλεις 5ml νερο στον μετρητη που σου δινει η εταιρια.Θα παρεις το αναλογο τεστ(GH ή KH),θα ριξεις μια σταγονα και θα το κουνας δεξια και αριστερα ωστε να ανακατευτει σε ολο το νερο.Θα το επαναλαβεις μεχρι να σου γινει πρασινο το νερο για την ολικη σκληροτητα(GH)και κιτρινο για την ανθρακικη(KH)και δωσε μας παλι της μετρησεις.
Ph 7,5 για αθηνα ειναι μια χαρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/21/02 at 17:43:25
--------------------------------------------------------------------------------
Ημερομηνία λήξης αυτό είναι νέο στοιχείο. Δεν ήξερα ότι το τεστ λήγουν. Πάντως έψαξα και τα μπουκαλάκια και το κουτάκι και δεν βρήκα να γραφεί κάπου ημερομηνία λήξης. Συνήθως που την γράφουν; Κατά τα άλλα δεν νομίζω να κάνω κάποιο λάθος μόνο που για την ολική σκληρότητα το χρώμα γίνεται πράσινο και όχι μπλε. Μήπως να αρχίσω να πουλάω νερό;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: tomeye on 10/21/02 at 18:39:07
--------------------------------------------------------------------------------
Οι οδηγιες που σου εδωσα ειναι αυτες που εχει και στο site η εταιρεια. Αυριο θα κανω συγκριση με ενα αλλο τεστ που εχω να σου γραψω συγκριση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: tomeye on 10/22/02 at 16:05:28
--------------------------------------------------------------------------------
Εκανα μετρηση με το τεστ της Tetra και ενα της JBL. Αποτελεσμα 0,5 διαφορα. Αυτο που ειδα στο manual και ισως βοηθαει ειναι οτι σε 10ml νερο εχει ακομα μεγαλυτερη ακριβεια. Δοκιμασε κι αυτο αλλα απο οτι εχω καταλαβει με τα τεστ ποτε δεν εισαι σιγουρος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: kroud on 10/22/02 at 22:49:20
--------------------------------------------------------------------------------
sorry εχεις δικιο.Το διορθωσα Τετοια ωρα τετοια λογια.
Τεστ οντως εχουν καποια ημερομηνια ληξεως αλλα το κακο ειναι οτι δεν αναγραφεται παντα.Οπως κατι παρομοιο γινεται και στις τροφες.Υπαρχουν και εταιριες που ειναι πιο τυπικες σε αυτα τα ζητηματα αλλα οι περισσοτερες που εχω πετυχει δεν αναγραφουν τιποτα.
Μου φαινονται πολυ περιεργες οι μετρησεις σου για αθηνα.???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/23/02 at 17:57:23
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά από ότι μου λέτε το πιο πιθανό είναι να έχουν λήξει τα τεστ. Δεν μου απάντησε όμως κανείς. Αν το PH στο ενυδρείο είναι 8 είναι σε ανεκτά πλαίσια ή πρέπει να κάνω κάτι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: halvas69 on 10/23/02 at 18:04:28
--------------------------------------------------------------------------------
Εξαρτάται τι ψάρια έχεις ή θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρείο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 10/24/02 at 16:42:03
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή τη στιγμή έχω μόνο ένα Gibbiceps pleco (13cm) και ένα Serpae tetra. Θέλω να βάλω ακόμα μερικά Serpae tetra.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: Koulio on 11/20/02 at 05:57:58
--------------------------------------------------------------------------------
καλημερα σε ολους

εχθες εκανα για πρωτη φορα μετρησεις kh/gh

kh 9 / gh 14 / ph 7.5 / no3 20-30

η βρυση βγαζει

kh 6 / gh 11

σημερα εκανα αλλαγη νερου και εβγαλα ενα μικρο υποπτο
βραχο αν και το μαγαζι μου τον εδωσε ως μη ασβεστολιθικο

υπαρχει παροχη co2 και δεν συμπληρωνω νερο που εξατμιζεται

να βαλω και δευτερο μπουκαλι co2 και τι αλλο μπορει να φταιει??

ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: halvas69 on 11/20/02 at 10:12:57
--------------------------------------------------------------------------------


on 11/20/02 at 05:57:58, Koulio wrote:υπαρχει παροχη co2 και δεν συμπληρωνω νερο που εξατμιζεται



Ποιό νερο εξατμίζεται ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: Koulio on 11/20/02 at 10:26:24
--------------------------------------------------------------------------------
αγαπητε γιωργο

δεν εξατμιζεται το νερο απλως το εγραψα για να αποφειγω
απαντησεις οτι μηπως συμπληρωνω νερο που εξατμιζεται
και ανεβαινει ετσι η σκληροτητα




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: polleni on 11/20/02 at 12:00:15
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι προφανές ότι από κάπου (πιθανότατα από τον βράχο που υποψιάζεσαι) πέσαν στο ενυδρείο σου 52 mg / Liter (= ppm) CaCO3. Το μεν ΚΗ μετράει το CO3 ένω το GH τεστ μετράει το ασβέστιο. Από ό,τι βλέπεις η διαφορά είναι η ίδια και στα δύο (3 βαθμοί σκληρότητας ή 52 mg / λίτρο). Αν αυτό συμβαίνει τότε θα πρέπει με τον βράχο μέσα να παίρνεις κάθε μέρα και ψηλότερες τιμές.

Αφήνοντας τώρα τις υποθέσεις, Βάλε τον "ύποπτο" βράχο σε έναν κουβά με νερό και μέτρα GH & KH καθημερινά ή κάθε δύο μέρες για να εξακριβώσεις τι ακριβώς γίνεται.

Ή ρίξε ξύδι (ή λεμόνι) επάνω του να δεις αν αφρίζει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 12/10/02 at 20:41:36
--------------------------------------------------------------------------------
Επανέρχομαι για να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα τελικά. Σήμερα αγόρασα άλλο ένα τεστ της tetra (για ΝΟ3). Σε όσα καταστήματα ρώτησα μου είπαν ότι τα τεστ δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Αυτό που πήρα επίσης δεν γραφεί ημερομηνία λήξης. Τελικά μπορεί να μου πει κάποιος σίγουρα αν τα τεστ έχουν ημερομηνία λήξης και αν έχουν συγκεκριμένα στα τεστ της tetra που θα την βρω; Επίσης δεν μου απάντησε όμως κανείς αν το PH στο ενυδρείο είναι 8 είναι σε ανεκτά πλαίσια ή πρέπει να κάνω κάτι; Αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει και σε αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα και αυτή τη στιγμή έχει ένα gibbiceps(13cm) και επτά Serpae Tetra.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 12:57:33
--------------------------------------------------------------------------------
Βεβαίως και τα τεστ (όπως και τα φάρμακα) έχουν ημερομηνία λήξεως αλλά αυτό που έχω προσέξει είναι ότι η Tetra δεν γράφει σε κανένα προϊόν της ημερομηνία λήξεως!

Όσο για το pH, εξαρτάται τι σκοπεύεις να κάνεις. Το 8 είναι ανεκτό. Δηλαδή μπορούν να ζήσουν τα ψάρια που έχεις σε τέτοιο pH (αν και δεν είναι η καλύτερη τους) αλλά αν σκοπεύεις πχ. για αναπαραγωγή, είναι ανεπίτρεπτα ψηλό.

Και κάτι ακόμα. Ο gibbiceps σε πολύ λίγο καιρό δεν θα χωράει εκεί μέσα πια. Καλύτερα να τον αλλάξεις με κάποιο/α άλλο/α ψάρι/ια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 12/11/02 at 19:34:38
--------------------------------------------------------------------------------
Για το gibbiceps το έχω σκεφτεί αλλά τον έχω ένα χρόνο και δεν θέλω να τον δώσω τον έχω συνηθίσει. Ίσως αργότερα καταφέρω να πάρω λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να έχει μικρότερο πρόβλημα.
Βρίσκω πάντως απαράδεκτο να μην γράφουν την ημερομηνία λήξης σε προϊόντα που λήγουν. Δηλαδή μπορεί το τεστ που αγόρασα να είναι ληγμένο. Ξέρεις μήπως κάποιο τρόπο να προφυλαχτεί κάποιος από μια τέτοια αγορά; Και ρωτάω γιατί η συσκευασία ήταν λίγο σκονισμένη αλλά όταν ρώτησα μου είπαν ότι αυτά δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Συνήθως τι περιθώριο έχουν μερικούς μήνες ή κάποια χρόνια;
Όσο για το ph μου φτάνει να είναι ανεκτό για τα ψάρια. Είμαι πολύ αρχάριος ακόμα για να σκέφτομαι την αναπαραγωγή.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: Giorgos on 12/12/02 at 13:40:09
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θέλεις πραγματικά να κρατήσεις το gibbiceps και να είναι ευτυχισμένο, τότε δεν υπάρχει ΙΣΩΣ στο να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα πρέπει (και θα είσαι υποχρεωμένος) να πάρεις μεγαλύτερο (τουλάχιστον 1 μέτρο μήκος και 50 εκατοστά πλάτος) ενυδρείο.
Γιατί δεν το δίνεις το gibbiceps για να πάρεις ένα Ancistrus που κάνουν φοβερή δουλειά, είναι λιγότερο επιθετικά, είναι πάρα πολύ όμορφα και μένουν σε πολύ μικρότερο μέγεθος.

Οι ημερομηνίες λήξεως σε αυτά τα προϊόντα έχουν περιθώρια μερικών χρόνων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: dalex on 12/12/02 at 21:07:59
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά πρέπει να το δώσω. Αν και δεν είναι τόσο εύκολο να το αποφασίσω. Γιατί όπως έχουν τα πράγματα εγώ δεν μπορώ να έχω ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο. Αν χρειαζόταν λίγο μικρότερο όπως υπολόγιζα θα τα κατάφερνα. Αυτά όμως δεν τα διευκρινίζουν όταν τα αγοράζουμε και τώρα βρισκόμαστε μπερδεμένοι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: polleni on 12/12/02 at 21:32:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ακόμη πιό "τελικά" δεν υπάρχει λόγος να τον δώσεις. Αν μέναμε σε κάποια άλλη χώρα θα συμφωνούσα να τον γυρίσεις για να πάει σε κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο το οποίο να τον χωράει καλύτερα. Στην Ελλαδάρα μας, οι καταστηματάρχες πουλάνε red tail catfish σε ανθρώπους με ενυδρεία 1.5 μέτρο οπότε και να τον γυρίσεις πίσω δεν πρόκειται να περάσει και πολύ καλύτερα.. Μάλλον στα ίδια θα πέσει και πιθανότατα να μην έχει καν την περιποίηση και την φροντίδα που έχει σε σένα με την λογική των περισσότερων ότι τα γατόψαρα είναι "αναλώσιμα" (κυρίως λόγω χαμηλής τιμής και της νοοτροπίας ότι αποτελούν ζωντανούς μαγνήτες καθαρισμού τζαμιών).

Επειδή είχα 5 από αυτούς σε δύο διαφορετικά ενυδρεία (1,50 και 2,85 μέτρων αντίστοιχα) θα σου πω ότι για καλή σου τύχη μεγαλώνουν (ή καλύτερα δεν μεγαλώνουν) ανάλογα με το ενυδρείο που έχεις. Ετσι, μετά από 4 χρόνια, αυτοί που είναι στο μικρό ενυδρείο είναι μόλις 15 εκατοστά ενώ αυτοί στο μεγάλο γύρω στα 25 εκατοστά. Αυτό σημαίνει ότι στο ενυδρείο σου θα έχει μία πάρα πολύ αργή ανάπτυξη και κατά συνέπεια μπορεί να μείνει εκεί για πάρα πολλά χρόνια (υπόψη ότι ζούνε μέχρι και 20 χρόνια). Απλά φρόντισε να μην βάλεις και άλλο γατόψαρο εκεί μέσα. Εφόσον έχεις δεθεί μαζί του - κατά την γνώμη μου - απλά κράτησέ τον. Εκτός αν βρεις εσύ κάποιον που να ξέρεις ότι α) έχει μεγαλύτερο ενυδρείο και β) θα τον φροντίζει και δεν θα τον ξεφορτωθεί μόλις πάρει άλλα 5 εκατοστά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τεστ gh/kh
Post by: Takis on 12/13/02 at 08:58:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πραγματικά, δεν είναι γρήγορη η ανάπτυξη του αν δεν είναι σε μεγάλο ενυδρείο. Αυτός που έχω εγώ στο ένα ενυδρείο είναι τώρα μέσα 2 χρόνια και το μέγεθος του είναι περί τα 13-14 cm. Τον πρώτο καιρό που ήταν μικρός είχε πιο γρήγορη ανάπτυξη, αλλά τώρα έχει φρενάρει και μάλλον παίρνει ελάχιστα πιο πάνω. Φυσικά θα μεγαλώσει κι άλλο, αλλά πολύ αργά.
Έχω δει τέτοια ψάρια να έχουν μήκος 25 cm και να ζουν σε ενυδρεία του ενός μέτρου, αλλά σε αυτό το μέγεθος έφτασαν μετά από κάποια χρόνια!!!
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι η πιο πιθανή εκδοχή αν τον επιστρέψεις να βρεθεί σε ενυδρείο σαν αυτό που σκέφτεσαι και ίσως ακόμα πιο μικρό. Γενικά αυτά τα ψάρια που γίνονται μεγάλα και δεν είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα, δύσκολα έχουν καλά γεράματα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-02, 03:19
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Πολύ χαίρομαι που μου επιτρέπετε (κατά κάποιο τρόπο) να τον κρατήσω. Εγώ θα τον έδινα μόνο γιατί δεν θα έπρεπε με τίποτα να τον κρατήσω σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αν όμως όπως μου λέτε αυτό δεν είναι τόσο τραγικό τότε δεν θα τον δώσω. Σκεφτόμουνα ήδη να πάρω, αργότερα, ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο οπότε αυτό θα είναι ένα επιπλέον κίνητρο. Βέβαια όταν λέω μεγαλύτερο εννοώ 60 έως 80 λίτρα, δηλαδή πάλι θα είναι μικρό για το gibbiceps όμως πιστεύω άπλα να έχει μικρότερο πρόβλημα.[/img]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-02, 04:07
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Ειναι μια καλη δικαιολογια για ποιο μεγαλο ενυδρειο
Λετε να παρω παλι Οσκαρ? Μπας και παρω ποιο μεγαλο ?
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-02, 15:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παλιότερα είχα δει έναν gibbiceps σε ένα 40άρι ενυδρείο (40 cm μήκος) ο οποίος ήταν άνετα 30+ εκατοστά σε μήκος. Ο κακόμοιρος δεν κουνιόταν καν! Αυτό δεν ήταν θέαμα σε pet shop αλλά στο σπίτι ενός γνωστού! Με πληροφόρησε ότι τον είχα περίπου 2 χρόνια και έφτασε σε αυτό το μέγεθος και ότι μεγάλωσε σε αυτό το ενυδρείο! Αυτό που λένε ότι το ψάρι μεγαλώνει ανάλογα τον χώρο που του δίνεις δεν ισχύει. Αντίθετα ισχύει ότι η υγεία ενός μεγάλου ψαριού είναι ανάλογη τον χώρο που του δώσεις.
Τώρα μπορείς να βάλεις έναν gibbiceps ή ένα oscar ή ένα red tail catfish σε 80άρι ενυδρείο και θα μπορέσει να ζήσει. Το πως θα ζήσει είναι το θέμα. Και όταν γίνει αρκετά μεγάλο και δεν υπάρχει άλλος χώρος για να μεγαλώσει, εκεί είναι που θα αρχίσει να παραμορφώνεται και να μην είναι φυσιολογικό το ψάρι.
Αυτό που θέλω να πω είναι κράτα το ψάρι εσύ, αλλά ταυτόχρονα ψάχνε του ένα νέο σπίτι γιατί, πίστεψε με, θα έρθει η ώρα που δεν θα χωράει πια στο ενυδρείο σου και θα συνεχίσει να μεγαλώνει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-02, 03:04
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Φίλε ``Giorgos`` καταλαβαίνω ότι οι συνθήκες που τον έχω δεν είναι ιδανικές αλλά αφού οι `` Takis`` και ``polleni`` συμφωνούν ότι μπορώ να τον κρατήσω θα τον κρατήσω για την ώρα και αργότερα βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς ακόμα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα το μέγεθος του.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-02, 03:26
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Χωρίς να μπούμε σε λεπτομέρειες, το ότι το ψάρι κάνει "κρατει" στην ανάπτυξή του ανάλογα με τον χώρο που έχει είναι γεγονός και μάλιστα έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένα ψάρια (και όχι μόνον οι δίσκοι) μπορούν να μεταβάλλουν τα επίπεδα εκκρίσεως ορμονών τους (κυρίως σωματοτροπίνης και άλλων ορμονών της υπόφυσης) ώστε να καθυστερήσουνε την ανάπτυξή τους. Το οριακό παράδειγμα των κροκοδείλων οι οποίοι μπορούν να σταματήσουνε εντελώς την ανάπτυξή τους αν ο χώρος δεν επαρκεί είχε δώσει το έναυσμα στις αρχές του 90 για τις μελέτες αυτές.

Το γεγονός ότι ο gibbiceps του Τάκη αλλά και οι 5 δικοί μου έχουν πάρει ανάπτυξη ανάλογα με τα ενυδρεία που βρίσκονται (με ίδιες συνθήκες διατροφής, θερμοκρασίας, pH, GH, KH, τύπου τροφής κ.λ.π.) κάτι δείχνει. Με το που μετακίνησα έναν από τους μικρούς στο 140άρι ενυδρείο μόνο του (για να κρατήσει ζωντανό το βιολογικό φίλτρο) πήρε 5 πόντους σε ένα μήνα.. με αποτέλεσμα να τον γυρίσω πίσω άρον - άρον.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έφτασε στον φίλο του Giorgos τα 30 εκατοστά σε 40άρι ενυδρείο σε 2 χρόνια και οι δικοί μου δεν ξεπερνούν τα 25 εκατοστά σε 1300άρι και μάλιστα σχετικά "άδειο" ενυδρείο μέσα σε 5 χρόνια !!. Εκτός αν μιλάμε για καθημερινές αλλαγές της τάξης του 90% και φαγητό του σκασμού. Σε αυτή όμως την περίπτωση το ενυδρείο δεν είναι 40άρι αλλά περίπου 300 λίτρα virtually.

Αυτό το virtually που αναφέρεται στον "εικονικό" όγκο του ενυδρείου είναι μιά άλλη σημαντική παράμετρος η οποία ειδικά στα θαλασσινά ενυδρεία μπορεί και να δημιουργήσει τεράστια προβλήματα ειδικά αν το sump είναι μεγαλύτερο από το κανονικό ενυδρείο οπότε το ψάρι παίρνει δυσανάλογο μέγεθος σε σχέση με το πραγματικό του ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-02, 19:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το παλικάρι που είχε το gibbiceps δεν έκανε καν εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (μέχρι που του το τόνισα ότι πρέπει). Το ότι έγινε τόσο μεγάλο το ψάρι σε τόσο μικρό χώρο πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη διατροφή του. Το gibbiceps "έπαιρνε" καθαρά και μόνο "χορταρικά", πράγμα πολύ σωστό αφού είναι μακρυέντερο και η φυσιολογική διατροφή του είναι ΜΟΝΟ "πράσινη".

Αν θυμάμαι καλά Γιώργο (polleni) οι gibbiceps σου τρώνε κυρίως ότι τρώνε τα υπόλοιπα ψάρια (malawi cichlids) ή τα υπολίμματα των τροφών αυτών. Αυτό παίζει μεγάλο και καθοριστικό ρόλο για την ανάπτυξη του ψαριού.

Έχω διαβάσει για την θεωρία ότι κάποια ψάρια εκκρίνουν κάποια ορμόνη για να καθυστερούν την δική τους ή ακόμη και την ανάπτυξη άλλων ψαριών αλλά απ'ότι θυμάμαι, δεν έχει αποδειχθεί ακόμη.
Οι κροκόδιλοι αν ταϊζονται σπάνια, η ανάπτυξή τους καθυστερείται ή ακόμη... σταματάει.

Εγώ έχω ένα gibbiceps σε 800 λίτρα και είναι 25 cm τώρα. Το θέμα είναι ότι τρώει σωστά. Ποτέ δεν το έχω δει να ψάχνει για αποφάγια των υπόλοιπων ψαριών.
Σημείωση: Το gibbiceps πριν από περίπου 4 μήνες ήταν γύρω στα 18 cm...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-02, 21:50
sijohn Ο χρήστης sijohn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορινθος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Σε αυτή όμως την περίπτωση το ενυδρείο δεν είναι 40άρι αλλά περίπου 300 λίτρα virtually.

Αυτό το virtually που αναφέρεται στον "εικονικό" όγκο του ενυδρείου είναι μιά άλλη σημαντική παράμετρος .
Άν θές γράψε κιάλλα γιαυτή τή παράμετρο, με ενδιαφέρει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08133 seconds with 12 queries