Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-14, 13:18
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Thumbs up Συμπεράσματα από τις κιχλιδες μας!!!

Θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θεματάκι, προκειμένου να μοιραστώ μαζί σας το θέμα της αναπαραγωγής και το θέμα μεγέθους των ψαριών που εισάγουμε στο ενυδρείο μας,μετά απο τις αλλαγές που έχω κάνει σε είδη,ποσότητα ψαριών και λίτρα ενυδρείου...
1. Κιχλιδες που εισάγονται μικρές 3 έως 5 εκ. σε ένα ενυδρείο έχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπαραχθούν, αποτι μεγαλύτερες που έχουν ήδη ζευγαρώσει και έδωσαν γέννες σε άλλο ενυδρείο...
2. Ζευγάρι που έδωσε γέννες, αν χωριστεί δύσκολα ξαναζευγαρωνει με άλλο είτε αρσενικό είτε θηλυκό...
3. Επίσης ζευγάρι που μεγάλωσε πχ σε 180-200 λίτρα είναι σχεδόν αδύνατον να δώσει γέννα σε άλλο μικρότερο ή με διαφορετική ψαροσυνθεση, ενώ υπάρχουν κάποιες πιθανότητες αν τα λίτρα είναι περισσότερα πχ 300-350, ή οι συγκάτοικοι όμοιοί με τους προηγούμενους...
Τα συμπεράσματα επαναλαμβάνω είναι μόνο δικά μου και δεν βασίζονται σε κάποια μελέτη η έρευνα αλλά θα ήθελα τα δικά σας,να τα μοιραστείτε μαζί μου και με όλο το φόρουμ, δώστε μας λίγη από την εμπειρία σας λοιπόν....
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-14, 14:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε saxlina
κατά τη γνώμη μου δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε γενικεύσεις στο θέμα που βάζεις (μέγεθος ψαριού και σχέση με αναπαραγωγή) γιατί
1) το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, ακόμα κι αν είναι τα ίδια λίτρα ή έχει τους ίδιους κατοίκους, 2) το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό, ειδικά οι κιχλίδες που διαμορφώνουν και προσωπικότητα.
Και στις 3 παρατηρήσεις σου εγώ έχω διαφορετικές
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-14, 14:04
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

1.πολυ πιθανον
2.εδω διαφωνω
3.σε μικροτερο ενυδρειο λογικο ειναι να μη θελουν να ζευγαρωσουν οταν πριν ζουσαν και ζευγαρωναν σε ενα μεγαλυτερο..

4.εγω πιστευω οτι οταν δωσεις το καταλληλο ενυδρειο δεν υπαρχει κανενα προβλημα να αντιμετωπισεις..δλδ,αν δωσουμε στα ψαρια μας θεωρητικα ενα ενυδρειο 3000λιτρα με αρκετες πετρες και σωστες συνθηκες τοτε δε νομιζω οτι θα εχουμε προβλημα με ζευγαρωματα..ισα ισα που θα γεμισει ο τοπος μικρα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-14, 16:15
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Μα αυτό ήθελα , τις πραγματικές γνώσεις όσων έχουν κιχλιδες...
Σου χει τύχει ζευγάρι που χάλασε να δώσει γέννες με άλλο ταίρι;;;
Αν ναι οκ,δίνεις απάντηση και συνεχίζουμε...θα ήθελα να θέσεις Κι εσύ κάποια δικά σου συμπεράσματα....που δεν συνηθίζονται στα Φόρουμ και μαθαίνονται μετά από χρόνια πείρας...
Προτιμάς ενήλικο χαρέμι με πολλές γέννες αλλά που θα κοστίσει ή μικρά ψάρια για να στήσεις ένα βιοτοπικο;...
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-14, 21:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Προσπάθησα να σου πω και στο προηγούμενο ποστ
ότι ακόμη κι αν, παίζοντας το παιχνίδι των 100 ερωτήσεων, απαντούσαν όλοι
πιθανά να έδιναν διαφορετικές απαντήσεις ο καθένας.
Εκτός από τα βασικά που αφορούν συνθήκες νερού/απαιτήσεις σε λίτρα/φροντίδα κλπ, στα ζητήματα συμπεριφοράς των ζωντανών, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν διαφορετικές παρατηρήσεις που δεν μπορούν να είναι κανόνας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτό ήθελα , τις πραγματικές γνώσεις όσων έχουν κιχλιδες...
Σου χει τύχει ζευγάρι που χάλασε να δώσει γέννες με άλλο ταίρι;;;πολλές φορές
Αν ναι οκ,δίνεις απάντηση και συνεχίζουμε...θα ήθελα να θέσεις Κι εσύ κάποια δικά σου συμπεράσματα....που δεν συνηθίζονται στα Φόρουμ εδώ πάντως το συνηθίζουμε -αλλού βλέπω ότι παίρνεις απαντήσεις από κάτι άσχετους και μαθαίνονται μετά από χρόνια πείρας...
Προτιμάς ενήλικο χαρέμι με πολλές γέννες αλλά που θα κοστίσει ή μικρά ψάρια για να στήσεις ένα βιοτοπικο;...τα έχω κάνει και τα δύο-εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-14, 21:41
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Εντάξει κατάλαβα όλα λοιπόν έχουν απαντηθεί δεν υπάρχει νόημα στην συζήτηση τι θέμα είναι άκυρο..Ευχαριστώ πολύ μπορεί να σβήσει.
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-14, 21:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ε δε κατάλαβες (στράβωσες ή μου φάνηκε?).
Εγώ λέω το αντίθετο. Τίποτα δεν μπορεί να είναι οριστικά απαντημένο-όλα είναι για συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-14, 22:14
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πριν κανα μηνα και στα δυο ενυδρεια μου δεν ξερω τι τους επιασε τους αρσενικους και χωρισαν τις γυναικες τους και βρηκαν ταιρι αλλα θυληκα πιο μικρα σε ηλικια (τα οποια θυληκα ειναι παιδια τους) και πριν το παρω χαμπαρι το ενα απο αυτα τα καινουρια ζευγαρια που προεκυψαν αεριζε τα αβγα του μεσα στη φωλια. η γεννα βγηκε και δεν καταφερα να δω πανω 2-3 μικρα, τα οποια μετα απο 2 μερες εξαφανιστηκαν.

μολις απομακρυνα ολα τα ψαρια απο τις γεννες, αμεσως οι αρσενικοι τα ξαναβρηκαν με τις προηγουμενες θυληκες, και αυτες με τη σειρα τους ξεκικησαν το χορο του ζευγαρωματος. ηδη στο ενα ενυδρειο μετραω καμμια 40αρια μωρα 10 ημερων.

δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, αλλα ολα τα ψαρια μου τα πηρα λιγο πριν ενηλικιωθουν και δεν εχουν αλλαξει ποτε ενυδρειο και ακουασκειπ εδω και 2+ και 1,5 χρονια αντιστοιχα.

δεν πιστευω ομως οτι ειναι τοσο δυσκολο να ξαναζευγαρωσει καποια κιχλιδα αν τις αλλαξεις περιβαλλον η ταιρι, εννοειται σε καταλληλο περιβαλλον και χωρις να τη στριμωξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κιχλιδες anastasia Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-01-12 12:49
Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-09-10 10:59
κιχλιδες PANEAS Malawi 4 08-03-10 22:38
Συμπεράσματα μετά από Έκρηξη Θερμοστάτη! Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 30-12-09 17:17
κιχλιδες epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-09-06 09:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04473 seconds with 13 queries