Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-03, 17:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Αγορες μη προβλεψιμες - Συμπεριφορες τρελες

Γεια χαρα σε ολους σας.
Σαν νέο μελος και μετα από παροτρηνση του George μεταφερω καποιες αποριες από άλλη στηλη και εμβαθυνω σε αυτο
Το site σας είναι θαυμασιο.Οι γνωσεις πολλες και οι γνωμες ακομα περισσοτερες.Ομορφο πραγμα ο πλουραλισμος.
Ειμαι ενας σχετικα παλιος ενυδρειας και ξεκινησα απο δισκους.Απο τοτε πολυ νερο μπηκε στο αυλακι και στα ενυδρεια μου φυσικα....
Τελευταιο 6 μηνο απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο με κιχλιδες Malawi.Εμαθα πολλα πραγματα από το ιντερνετ αλλα η εμπειρια είναι πανω από όλα,ετσι ρωταω εσας.
Sorry για την πολυλογια,και να περασω στις αποριες μου
Το ενυδρειο μου ειναι το εξης.

-200lt
-1 Synodontis Eupterus
-2 Synotilapia Mpampa 1m-1f
-3 Lapidochromis colreleus 2m-1f
-3 Ps. Demasoni (mikra akoma)
-3 ps. Saulosi (μικρα ακομα)μαλλον 2m 1f
-2 ps. mix (δεν γνωριζω το ειδος.. )

Τα 3 ειδη pseudotropheus τα διαλεξα επειδη δεν μοιαζουν ιδιαιτερα και μεταξυ τους και υποθετω πως δεν θα πρεπει να εχω προβληματα.Εχετε καποια εμπειρια πανω σε αυτο?Φανταζομαι αρκετη...
Οσω για τα Labidochromis και τα mpampa τα πηρα μικρα και δεν γνωριζα το φυλο τους.Ηδη τα 2 male labidochromis τρωγονται σχεδον καθε μερα εδω και 1 περιπου μηνα,κυνηγανε τις ουρες τους και μετα δαγκωνονται στομα με στομα,το περιεργο ειναι οτι ο Cynotilapia Mpampa που ειναι το κυριαρχο αρσενικο μπαινει στη μεση.Γιατι?
Επισης υποπτευομαι πως τα Saulosi μου ειναι 2m 1f παλι...Τα Demasoni πως τα ξεχωριζουμε βρε παιδια?Το 1 ειναι ο πολυ τσαμπουκας και εχει πολυ εντονο χρωμα σε σχεση με τα αλλα δυο.
Ειναι αυτο καποιο δειγμα...
Ειναι εκπληκτικα ζωντανα και περιμενω πως και πως για το πρωτο ζευγαρωμα+απογονους.

P.S.1 Λογικα δεν θα επρεπε να εχω ηδη καποιες προσπαθειες για ζευγαρωμα? Το μονο δειγμα που εχω είναι ότι πριν από ένα μηνα ο κυριαρχος του ενυδρειου εκεινη την εποχη(ενας Pseudotropheus-Μαυρος με κιτρινο περιγραμμα στην ουρα-τι είναι?) πριν ο cylotylapia mpampa του παρει τα ηνια,κρατουσε ολο των κοσμο στην μια πλευρα του ενυδρειου και ειχε την θυληκια στην πλευρα του κατω από την ανουμπια.Τις επομενες μερες όμως η θηληκια ετρωγε κανονικα αρα δεν ειχε αυγα…

P.S.2 Για Nimpochromis livingstoni και Venestus τι ενυδρειο ειναι καταλληλο?Ουτε λογος για mbuna μαζι τους, ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω για το χωρο σας
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-03, 20:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν και αλλοι εδω μεσα ειναι πιο ειδικοι απο εμενα θελω να παρατησρησω τα εξης :
1. Εχεις τρια ειδη pseudotropheus...αυτο σημαινει οτι αν ζευγαρωσουν θα εχεις υβριδια
2. 2m+1f labidos = πιθανα προβληματα συμπεριφορας
3. 1+1 mpampa.....το ιδιο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-03, 02:36
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το προηγούμενο σχόλιο δεν στερείται βάσεως και ειδικά εφόσον και τα χρώματα δεν απέχουνε και πολύ ούτε και τα μοτίβα μελανίνης.

Το θέμα δεν είναι αν θα σου φάνε τα mbuna (αν τα πάρεις μικρά τα Nimbochromis δεν θα σου τα φάνε - τουλάχιστον για 1-2 χρόνια) αλλά το τελικό μέγεθος των ψαριών (περίπου 22-23 εκατοστά τα αρσενικά) τα οποία κάνουν ένα τέτοιο ενυδρείο μικρό.

Πιστεύω ότι ένα ενυδρείο 500-600 λίτρα με μήκος (κατά προτίμηση) γύρω στο 1.70 έως 1,80 είναι ικανοποιητικό για τα Nimbos.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-03, 03:18
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Και εναμισι μετρο καλο ειναι ειναι Γιωργο Μη με στεναχωρεις βραδιατικα
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-03, 22:57
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας , αν και αυτο θα σε στενοχωρησει λιγακι, τα παιδια εχουν απολυτο δικιο που σε προειδοποιουν για πιθανοτητα ζευγαρωματος μεταξυ διφορετικων ειδων Pseudotropheus, πραγμα που σημαινει οτι μετα θα πηξεις στα υβριδια! Τωρα στα ειδη που αναφερεις πως εχεις δυο αρσενικους για καθε μια θηλυκια εχω να σου πω μονο ενα πραγμα, συντομα (αν οχι ηδη) θα εχεις μεγαλα προβληματα, πιθανοτατα ακομη και νεκρη την εκαστοτε θηλυκια! Ξεφορτωσου τους παραπανω αρσενικους και φερε επιπλεον θηλυκες! Μπορω να σου πω αρκετα σχετικα με ζευγαρωμα για τα ψαρια που κρατας, εφοσον μαζι με το φιλαρακι μου εχουμε ηδη ζευγαρωσει με επιτυχια Ps.saulosi, Ps.demasoni και L.caeruleus, αλλα θα ηθελα πρωτα να ξερω ποιο απο τα ειδη Pseudotropheus σκοπευεις να κρατησεις τελικα! Αυτα και εδω ειμαστε και παλι!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-03, 13:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Γεια σε ολους.
Το σαββατοκυρικο απεκτησα αλλη μια θυληκια Labido και ειμαι σε ψαξιμο θυληκιας cynotilapia mpampa.Τα pseudotropheus που εχω τα mix που εχω ειναι μαλλον υβριδια και θα τα βγαλω απο αυτο το ενυδρειο,ετσι μενω με 2 ειδη ps. δηλαδη demasoni και saulosi.Πιστευεται οτι θα υπαρχει προβλημα μεταξυ τους?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-03, 13:57
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Αν η θυληκες demasoni μοιαζουν με τις SAULOSI δεν την γλιτωνεις με τα υβριδια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-03, 15:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Oχι ρε παιδια... Οι θυληκιες saulosi ειναι κιτρινες ενω οι demasoni ειναι με ριγες μπλε σκουρο σαν ps. zebra αλλα σε ποιο μικρο μεγεθος.Εαν τωρα βαλω και ps. Flavus που εχουν λευκο χρωμα δεν πιστευω να εχω προβλημα ετσι? Οπως καταλαβα αυτο που μετραει ειναι το χρωμα του καθε ειδους και οχι εαν το ειδος ειναι το ιδιο,οπως pseudotropheus για παραδειγμα...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-03, 16:48
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ναι εχεις δικιο οτι οι θηλυκες τους εχουν διαφορετικη εμφανισει (αν και εγω θα ελεγα πως η θηλυκες Ps.saulosi μαλλον περισσοτερο πορτοκαλι ειναι, παρα κιτρινες) αλλα εχει παρατηρηθει επανειλημενα υβριδισμος, ειδικα στα Pseudotropheus, ακομη και αν δεν μοιαζουν μεταξυ τους αυτα που τελικα ζευγαρωσαν! Γι αυτο εγω θα απεφευγα να κρατησω μαζι δυο ειδη οπως τα Ps.demasoni και τα Ps.saulosi λογω της παρομοιας εμφανισεως των αρσενικων του καθε ειδους! Αν το κυριαρχο αρσενικο του ενυδρειου σου ειναι ενα αρσενικο Ps.demasoni τι θα το εμποδισει να ζευγαρωσει καποια στιγμη και με μια θηλυκια Ps.saulosi, ειδικα απο την στιγμη που εχεις "κακη αναλογια" αρσενικων-θηλυκων! Εγω προσωπικα θα κραταγα τα Ps.demasoni και τα Lab.caeruleus και θα φροντιζα να μεινω σε αυτα τα γκρουπ με εναν μονο αρσενικο και τουλαχιστον τεσσερις θηλυκες για το καθε ειδος! Μια γνωμη λεω μονο ετσι...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-03, 21:09
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μιας που κάνεις ανακατάταξη στα ψάρια σου, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επιλέξεις ποιο είδος Pseudotropheus θέλεις και να διώξεις τα υπόλοιπα φτιάχνοντας ταυτόχρονα και τις σωστές αναλογίες αρσενικών-θηλυκών κάθε είδους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-03, 12:16
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αυτο θα προσπαθησω να το διορθωσω,βεβαια ειναι κατι αρκετα δυσκολο τουλαχιστον για εμενα γιατι αντε στα labidochromis caureleus ξερω πια τι θα παρω,για cynotilapia mpampa ομως που ποιο μικρα ειναι ιδια?που εκτος απο το κυριαρχο αρσενικο ολα τα αλλα μου φενονται οτι ειναι ιδια?Τα demasoni to idio?Αντε τα saulosi αν βρεις σχετικα μεγαλα να το καταλαβεις αν ειναι μικρα που ειναι ολα πορτοκαλι χρωμα?Ολα αυτα με φρεναρουν αν και ψαχνω να βρω.Τα μαγαζια δεν βοηθανε και πολυ σε αυτο.Εως και καθολου αρκετες φορες ,και δεν νομιζω πως αυτο ειναι μονο δικο μου προβλημα.Εαν προσπαθησω μεσω ερασιτεχνων αναπαραγωγεων θα βγαλω καποια ακρη πιο ευκολα?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-03, 12:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα αγοραζοντας μικρα (4-5 εκ) pseudotropheus socolofi,cyn.afra,aulonocara κλπ.
Κανεις δεν μπορει να σου πει ποιο ειναι το αρσενικο και ποιο το θηλυκο αν το ψαρι δεν ειναι μεγαλο.
Δυστηχως....πρεπει να παρεις αρκετα...και οταν μεγαλωσουν να απομακρυνεις αυτα που δεν χρειαζεσαι και να τα ανταλλαξεις με αλλα.
Το καλο ειναι να εχεις φιλους με ιδια ψαρια ετσι ωστε να μπορειτε να ανταλλασετε μεταξυ σας.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-03, 15:29
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ε Discos αν θελησεις καποια στιγμη να κανεις καποιες ανταλλαγες εγω και ο Ναθαν εδω ειμαστε! Αλλα ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος που προαναφερθηκε και απο τον Γιωργο! Δηλαδη μεγαλυτερα γκρουπ ετσι ωστε αργοτερα να εχεις την δυνατοτητα της επιλογης! Ξερω οτι τωρα κατι τετοιο μπορει να σου φαινεται ολοκληρη ιστορια αλλα σε λιγο καιρο θα σου ειναι παιχνιδακι!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-03, 15:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Ε Discos αν θελησεις καποια στιγμη να κανεις καποιες ανταλλαγες εγω και ο Ναθαν εδω ειμαστε! :
ναι αλλα τα ψαρια που θελετε εσεις να σας δωσουμε για ανταλλαγη...δεν τα εχει κανενας
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-03, 15:57
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή



Ναι ξερω γιατι το γραφεις και εχεις και δικιο! Αλλα μερικες φορες τυχαινει να ενδιαφερομαστε και για ψαρια που ηδη εχουμε! Αλλωστε σου δινω την ευκαιρια αν θες να πας να παρεις ενα ψαρι που να με ενδιαφερει και να σου το ανταλαξω με ψαρια δικα μου που θα υπερβαινουν δυο και τρεις φορες την αξια του ψαριου που θα μου φερεις! Για παραδειγμα μπορεις να μου φερεις τρια Tropheus moorii Kachese που ψαχνω και να σου δωσω 10 Ps.saulosi! Νομιζω πως δεν ειμαι ουτε παραλογος ουτε αδικος!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-03, 16:28
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

δεν εισαι αδικος αλλα τα ψαρια που ζητας....δεν τα εχω ποτε σε μαγαζια....
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-03, 14:27
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ειμαι περιεργος να δω πως θα κανετε την ανταλαγη(( ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΑΘΗΝΑ))???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-03, 15:42
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

πρίν 6 μήνες είχα 2 Moorii Kachese 1 tropheus duboisi 2 tropheus Kaizer
Έχεις πολλά ψάρια για 200 λτ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-03, 17:07
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ο αριθμος των ψαριων μπορει να φαινετε μεγαλος αλλα λογο του Aquascapping και της ηλικιας τους ειναι ακομα τελειο.Ετοιμαζω κατι καλο τωρα και οταν ελθει η ωρα θα κανω καποιο topic για να "αντλησω" πληροφοριες και λοιπες λεπτομερειες...Τοτε το παρον ενυδρειο θα μεινει με 10 ενηλικα
mbuna και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.Ορεξη να εχουμε
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-03, 19:22
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

μπράβο! ειναι ακριβώς αυτό που είπες...
Όρεξη να έχουμε! χεχε αν δε την είχαμε δε θα είχαμε τρελαθεί με τις ψαρούκλες μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05996 seconds with 12 queries