Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 19:10
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ

Title: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/20/02 at 16:38:51
--------------------------------------------------------------------------------
Ενα "κλικ" πριν καποιες εβδομαδες στην σελιδα του MCH, ατελειωτες ωρες με διαβασμα και ξενυχτι με εκαναν να πιστεψω οτι τελικα αξιζει τον κοπο να ασχοληθω και με τις κιχλιδες σε λιγο καιρο.Σιγουρα ολοι αυτοι που μιλανε για την "διαφορετικοτητα" αυτων των ψαριων εχουν δικιο.
Μετα απο συζητηση με την γυναικα μου για τον χωρο που θα βαλουμε το δευτερο ενυδρειο μας (και χωρις φυσικα να της αναφερω τα "σχετικα" που λεχθηκαν σε αλλο post ;D ) καταληξαμε σε ενα σημειο του 2ου σαλονιου μας. (ειπε σχετικα ευκολα το "ναι" - τωρα περιμενω τι θα μου ζητησει σε ανταλλαγμα :'( ).
Υπολογιζω να ξεκινησω να το στηνω στα μεσα Δεκεμβριου (να αποκτησω και καποια μεγαλυτερη εμπειρια αφου αρχισα να ασχολουμαι με το πρωτο ενυδρειο μου τον Ιουλιο ) αλλα μεχρι τοτε πρεπει να αποφασισω για ορισμενα πραγματα ωστε να γινει η καταλληλη προεργασια.
Ξεκιναω λοιπον με τις ΠΟΛΛΕΣ ερωτησεις μου και περιμενω οπως παντα την πολυτιμη βοηθεια σας :
1. Το μηκος του ενυδρειου θα ειναι μεχρι 1,20 (δεν υπαρχει μεγαλυτερος χωρος) οποτε θα ηθελα την γνωμη σας για το υψος και το πλατος.
2. Θα γινει μαλλον παραγγελια γιατι ετσι θα μπορεσω να το κανω οπως εγω θελω.
3. Θα στηριζεται σε μεταλλικη βαση η οποια θα ντυθει με ξυλο για να ταιριαζει με τα γυρω επιπλα ( αχχ γυναικες > )
4. Το πατωμα εχει σανιδι και ελπιζω να αντεξει το βαρος ( αν και επειδη ο τενχιτης ειναι γνωστος ξερω οτι εκανε καλη και γερη δουλεια)
5. Διαβασα οτι το φιλτρο πρεπει να ειναι δυνατο και να "γυρναει" το νερου του ενυδρειου 3-4 φορες την ωρα.Ειναι σωστο αυτο γιατι αν ναι -χωρις να θεωρηθει διαφημιση- ισως να μου προτεινετε μερικα εξωτερικα φιλτρα που εχετε δοκιμασει με επιτυχια.
6. Οι παραμετροι του νερου της βρυσης ΡΗ 8 ΚΗ 12 (νομιζω οτι ειναι ενταξει για κιχλιδες)

Σκοπευω να φιλοξενησω κιχλιδες Malawi και γνωριζοντας τα προβληματα συμπεριφορας τους θα προσπαθησω να εχω οσο το δυνατον περισσοτερα ειδη ψαριων τα οποια να μην γινονται και τερατα σε μεγεθος.
Οι γνωμες εδω διαφερουν κατα ποσο μπορεις να φιλοξενεις Haps και Mbuna χωρις ιδιατερα προβληματα οπως και αν μπορεις να βαλεις μαζι και ψαρια απο την λιμνη Vicrtoria.
Θα ηθελα την γνωμη σας που σιγουρα θα γινει σεβαστη !

Eιναι ολα ομως τοσο ωραια που δυσκολο να επιλεξεις.
Το καλυτερο για εμενα θα ηταν να μπορουσαν να ζησουν "αρμονικα" και χωρις προβληματα ολα μαζι,αλλα με τις κιχλιδες καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις !!


Ειναι ακομη νωρις να ζητησω βοηθεια για το υποστρωμα,τις πετρες και το γενικοτερο στησιμο του ενυδρειου οπως και προτασεις για επιλογη ψαριων (θα γινει οταν ερθει η ωρα του).

Ας παραγγειλω το ενυδρειο και τα συναφη...και μετα...διαβαζουμε....βλεπουμε και αποφασιζουμε !




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: ENTRERI1221 on 10/20/02 at 18:09:55
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο με το καλο.Γνωμη μου ειναι να το παρεις 120Χ50Χ60 για να εχεις και φαρδος(βασικο για aquascape) και υψος. Αλλα το βασικοτερο ειναι οτι με αυτα τα μετρα εισαι στα 300 και οχι στα κλασικα για αυτο το μηκος 240 λιτρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/21/02 at 02:04:09
--------------------------------------------------------------------------------
Kαι ποιο ειναι το προβλημα αν εχω 300 αντι 240 λιτρα ;;

50 φαρδος και 60 υψος ;;;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Tolis on 10/21/02 at 05:57:04
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειναι προβλημα, αντιθετως!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: sot-zoe on 10/21/02 at 09:27:50
--------------------------------------------------------------------------------
120 X 50 X 60 cm = 360 λίτρα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: ENTRERI1221 on 10/21/02 at 09:49:18
--------------------------------------------------------------------------------
Με τις πετρες και ισως εσωτερικο φιλτρο (Juwel) ειναι 300 καθαρα και το δικο μου που ειναι 470 λιτρα με τις πετρες και το φιλτρο ειναι 400λιτρα.Γιωργο ΙΜΟ the biger the better.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/22/02 at 04:31:32
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/20/02 at 16:38:51, george wrote:
Παράθεση:
Διαβασα οτι το φιλτρο πρεπει να ειναι δυνατο και να "γυρναει" το νερου του ενυδρειου 3-4 φορες την ωρα.Ειναι σωστο αυτο γιατι αν ναι -χωρις να θεωρηθει διαφημιση- ισως να μου προτεινετε μερικα εξωτερικα φιλτρα που εχετε δοκιμασει με επιτυχια.
Oι παραμετροι του νερου της βρυσης ΡΗ 8 ΚΗ 12 (νομιζω οτι ειναι ενταξει για κιχλιδες)

Σκοπευω να φιλοξενησω κιχλιδες Malawi και γνωριζοντας τα προβληματα συμπεριφορας τους θα προσπαθησω να εχω οσο το δυνατον περισσοτερα ειδη ψαριων τα οποια να μην γινονται και τερατα σε μεγεθος.
Οι γνωμες εδω διαφερουν κατα ποσο μπορεις να φιλοξενεις Haps και Mbuna χωρις ιδιατερα προβληματα οπως και αν μπορεις να βαλεις μαζι και ψαρια απο την λιμνη Vicrtoria.
Θα ηθελα την γνωμη σας που σιγουρα θα γινει σεβαστη !


Περιμενω απαντηση και για τα παραπανω...ξερω ξερω...ειμαι ανυπομονος ! :P
Αλλα θελει πολυ διαβασμα το θεμα και καλο ειναι να ξακαθαριζονται καποια πραγματα απο την αρχη και να προχωραω χωρις λαθη ! :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 10/22/02 at 14:35:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πρώτον, να ελέγξεις το πάτωμα, μιας και είναι γνωστός ο τεχνίτης και έχεις την δυνατότητα, ώστε να μην έχεις πρόβλημα (μεγάλο) αργότερα.

Η κύρια διάσταση για αυτά τα ψάρια είναι το μήκος. Εφόσον δεν έχεις τον χώρο για πιο μακρύ, δεν πειράζει. Η δεύτερη είναι το πλάτος. Για μένα (αν μπορείς) είναι καλύτερο να το κάνεις 60 cm πλάτος και 50 ύψος... είναι η τελευταία διάσταση. Έτσι θα έχεις τον ίδιο όγκο νερού, μόνο που θα είναι πολύ πιο ωφέλιμο.

Φίλτρα. Προσωπικά, πάντα χρησιμοποιούσα εξωτερικά φίλτρα ΕΗΕΙΜ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το ένα το έχω πάνω από 10 χρόνια και ακόμα λειτουργεί ΑΨΟΓΑ! Απ'ότι έχω ακούσει, πολύ καλά είναι και τα FLUVAL. Το turn over rate (lt/h) πρέπει να είναι περίπου 5 φορές τον όγκο του νερού. Οπότε μιλάμε για φίλτρο/α με κυκλοφορητή που να αντλεί 1500 lt/h. Είναι προτιμότερο να έχεις 2 φίλτρα, οπότε μιλάμε για 2 φίλτρα των 700-800 lt/h. Για μάρκες, κάνε μια αναζήτηση στο internet και σε μαγαζιά για να αποκτήσεις μια άποψη ώστε να αρχίσεις τις ερωτήσεις...για να μην κάνουμε διαφήμιση από τώρα. :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 15:19:25
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο με το ξυλινο δαπεδο θελει προσοχη.
δηλαδη κατω απο καθε παρκε υπαρχουν ξυλινα δοκαρια στηριξης τα οποια εχουν κενο μεταξυ τους, το επιπλο του ενυδρειου(( ποδια τις μεταλικης κατασκευης)) πρεπει να πατησουν ακριβως επανω στα δοκαρια στηριξης Και ΟΧΙ στα κενα αναμεσα!!!! << πιστευω οτι ο τεχνιτης μπορει να σου πει που ακριβως πεφτουν τα δοκαρια>>

Τωρα mbuna με haps σε τετοιο ενυδρειο ((εγω πρωσοπικα δεν θα το εκανα)) και σιγουρα οχι Victorian μαζι με malawi. γατι δεν βαζεις μονο mbuna οι επιλογες ειναι παρα πολλες.????
για malawi PH -- 8,2 KH --15


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/22/02 at 16:40:31
--------------------------------------------------------------------------------
Μηπως τελικα υπερβαλλουμε για την αντοχη ενος ξυλινου δαπεδου ;;;
Εφοσον θα "ντυσω" την μεταλλικη κατασκευη με ξυλο θα μπορουσα να κανω μια βαση απο κοντρα-πλακε ωστε ολο το ενυδρειο να παταει εκει και οχι μονο σε τεσσερα σημεια (στα ποδια της μεταλλικης βασης).
Ετσι θα μοιραζεται το βαρος.
1500 λτ/ωρα ;; Δεν ειναι πολυ ;;
Σχετικα με τα ψαρια μαλλον με mbuna το βλεπω και εγω αλλα ακομα ειναι νωρις.Θελει πολλη διαβασμα η υποθεση !
Σχετικα με το νερο της περιοχης μου ΡΗ8 ΚΗ 12 θα χρειαζονται προσθετα ή ειναι ενταξει ;;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/24/02 at 16:41:11
--------------------------------------------------------------------------------
Κανοντας σημερα μια βολτα στην αγορα,συνεχιζοντας την "ερευνα" για το ενυδρειο που θελω να φτιαξω ειδα διαφορα ενυδρεια που φτιαχνονται "κατα παραγγελια".
Απογοητευτηκα απο την ποιοτητα και το φινιρισμα.
Τελειωματα με καθρεφτες για να κρυβουν τον εξοπλισμο στο καπακι....καπακια που αν τα ανοιξεις μερικες φορες σου μενουν στο χερι...ενυδρεια που μυριζουν σιλικονη απο μακρια...τι να πω !!
Μπορει να ειναι φθηνοτερα απο τα εισαγομενα αλλα την "Επενδυση" την κανεις μια φορα.
Για ενα ενυδρειο 120Χ50Χ70 χωρις καπακι μου ζητησαν 200 Ευρω....συν 50 για την μεταλλικη βαση.
Προσθετουμε λοιπον...το καπακι...φωτισμο...ηλεκτρικα κλπ...φιλτρο εξωτερικο...αντισταση...και ντυσιμο γυρω γυρω με ξυλο...και η τιμη φτανει στα υψη !
Ηταν φυσικο να μου φανει φτηνο ενα ετοιμο ενυδρειο της JEWEL με 700 Eυρω ή της RENA με περιπου 1000 (μαζι με επιπλο-βαση).Και ποιοτικα...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
http://www.rena.net/us/rena_azur.html

ΔΕν ξερω αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: newfish on 10/25/02 at 03:19:51
--------------------------------------------------------------------------------
RENA AZUR 120X40X60 περίπου 260 λίτρα και 120Χ50Χ70 περίπου 380 λίτρα δλδ 50% περισσότερο νερό στο ενυδρείο σου με ότι αυτό συνεπάγεται. (φίλτρο, αντίσταση, φώτα).
Για εμένα αξίζει τον κόπο, εάν βρεις και κάποια καλή κατασκευή να το φτιάξεις κατά παραγγελία.

Μία φορά αγοράζεις το ενυδρείο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: sijohn on 10/25/02 at 05:02:12
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνήσω με τον newfish ότι μία φορά αγοράζεις ενυδρείο, η γνώμη μου είναι υπέρ της παραγγελίας, για να έρθει ακριβώς στο χώρο που θα μπει, και να σου προτείνω για τη βάση, αντί για 4 ή 6 ποδαράκια, να καταλήγει σε μονοκόμματο στρανζαριστό, που θα του κoλλήσης στο κάτω μέρος λάστιχο ή μοκέτα, για να μην αφήσει σημάδια στο πάτωμα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 10/27/02 at 17:41:38
--------------------------------------------------------------------------------
Μαλλον παραγγελια θα γινει το ενυδρειο...τα ετοιμα ειναι πανακριβα. :-/
Ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος υπολογισμου της ηλεκτρικης αντιστασης αναλογα με τον ογκο του ενυδρειου.
Για 120Χ50Χ60 ή 120Χ60Χ70 ποσα Watt χρειαζονται ;;;
Επισης ποιο θα ειναι το μηκος και η ισχυς απο τις λαμπες ;; (πρεπει να το εχω υπ'οψιν για να τις προσαρμοσω στο καπακι).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Tolis on 10/27/02 at 22:47:26
--------------------------------------------------------------------------------
Θερμοστατης-αντισταση 1watt/litre.

Αφου θα το κανεις παραγγελια, καντο 125εκ. ωστε να σου χωρεσουν οι στανταρ λαμπες φθορισμου 36 watt που ειναι 120εκ. (συν τα ακρο...φυσια??). Μalawi tank, αρα ΑΝ βαλεις φυτα, θαναι καποια ευκολα χωρις απαιτησεις σε φως, οποτε 2 λαμπες πιστευω οτι αρκουν.

Διαφωνω στο οτι μια φορα αγοραζεις ενυδρειο!!!!! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/19/02 at 18:45:33
--------------------------------------------------------------------------------
To ενυδρειο μου επιτελους θα ειναι ετοιμο την Παρασκευη ;D
Πετρες μαζεψα πολλες και τις καθαριζω σιγα σιγα με σκετο νερο και τριψιμο με βουρτσα.
Αφου θα κολλησω το φελιζολ με σιλικονη στον πατο...αρχιζει το "χτισιμο" .
Μεχρι πιο υψος πρεπει να "σηκωσω" την κατασκευη ;;
(η επιφανεια του νερου θα ειναι στα 60-65 εκ).
Οι σπηλιες πρεπει να ειναι κλειστες ή να εχουν εισοδο-εξοδο;;
Οι τρυπες που δημιουργουνται αναμεσα στις πετρες πρεπει να ειναι υπολογισμενες ετσι ωστε να χωρανε να περασουνε ολα τα ψαρια απο μεσα ανεξαρτητως μεγεθους ;;;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: polleni on 11/19/02 at 20:06:10
--------------------------------------------------------------------------------
Οι τρύπες να είναι τυφλές αλλιώς δεν λέγονται σπηλιές αλλά διάδρομοι.. Οσον αφορά το μέγεθος, αν μπορούνε να μπούνε όλοι δεν λέγεται κρυψώνα. Κάνε διαφόρων μεγεθών από πολύ μικρές (μπορεί να έχεις και μωρά αύριο - μεθαύριο) μέχρι κανονικές για ενήλικα άτομα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/20/02 at 03:32:46
--------------------------------------------------------------------------------
Και για το υψος ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 11/20/02 at 12:56:28
--------------------------------------------------------------------------------
Όσο σου αρέσει εσένα το ύψος... χωρίς να το παρακάνεις βέβαια. Πάνω απ'όλα να είναι ασφαλές.
Πιστεύω πως 25-30 εκατοστά είναι υπεραρκετα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/20/02 at 18:06:43
--------------------------------------------------------------------------------
Mαζεψα πολλες πετρες απο το κτημα μας οι οποιες πλενονται και τις τριβω με βουρτσα για να φυγουν οι λασπες και τα χωματα.
Να κανω και δοκιμη με ακουαφορτε για να δω αν καποιες ειναι ασβεστολιθικες ;;
Περα απο το πλυσιμο και καθαρισμα...καποιοι λενε για βρασιμο για να φυγουν μικροβια κλπ.Στην δικη μου περιπτωση ειναι αδυνατον να τις βρασω ολες αυτες τις πετρες .
Ολοι παλι λενε για διαλυμα νερου - χλωρινης ... να τις βαζω μια μια σε κουβα με το διαλυμα ;;;
Γιατι να τις βαλω ολες μαζι στην μπανιερα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !
Δυο οροφους πανω-κατω βολτες τις πετρες !!!
Για να μην με πιασει η μεση μου και θελω ορθοπεδικο....εχετε κατι να προτεινετε ;;
Αν δηλαδη πλυθουν απλως καλα...υπαρχει κινδυνος να "εχουν κατι" πανω τους το οποιο να προκαλεσει προβληματα στο ενυδρειο ;;;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 11/21/02 at 12:58:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ενυδρείο με αφρικάνικες κιχλίδες δεν στήνεις; Τότε τι να την κάνεις την δοκιμή με ακουαφόρτε ???;

Έχω βάλει άπειρες πέτρες σε ενυδρεία χωρίς να τις απολιμάνω χωρίς να αντιμετωπίσω απολύτως κανένα πρόβλημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Καλό θα ήταν να τις απολιμάνεις. Μόνο καλό μπορείς να κάνεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: stefanos.f on 11/21/02 at 13:12:43
--------------------------------------------------------------------------------
Ενα απλο πλυσιμο με μπολικο νερο αρκει θα σου ελεγα εγω! Καλο θα ηταν βεβαια να κανει κανεις και αυτα τα τεστακια στις πετρες για να βεβαιωθει οτι δεν υπαρχει κινδυνος για τα ψαρια του. Αλλα εγω μεχρι και σημερα με ενα ξεπλιμα που τους κανω δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/22/02 at 06:06:14
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδη αν καποιες πετρες ειναι ασβεστολιθικες....δεν υπαρχει προβλημα ;;;

Και κατι αλλο...πηγα σημερα σε μαγαζι με υλικα οικοδομων να αγορασω φελιζολ για να βαλω στον πατο του ενυδρειου και ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ.
Εχει μπλε...πρασινα...γαλαζια....κλπ κλπ....ειναι ολα ιδια ;;
Μην αγορασω κανενα και μου λιωσει ή δημιουργησει αλλα προβληματα !!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: sonia on 11/22/02 at 08:12:11
--------------------------------------------------------------------------------
Για φελιζολ , θα τους ζητησεις να σου δωσουν φιμπραν(ειναι ενα γαλαζιο και οχι πολυ χοντρο οπως τα παραδοσιακα λευκα).
Το φιμπραν βγαινει και σε δυο διαφορετικα μεγεθη,το ενα εχει 2,5 ποντους περιπου παχος και το αλλο σχεδον το διπλασιο.
Η τιμη τους ειναι πολυ πιο ακριβη απο τα συνηθισμενα φελιζολ, και πανε περιπου 1000 με 1500 δρχ το τετραγωνικο(ακομα να συνηθισουμε τα € ;D ;D )
Πολυ καλη ιδεα, ειναι να βαλεις απο αυτα τα πλαστικα με τις φουσκες αερα, που χρησιμοποιουν για να συσκευαζουν ευθραυστα υλικα(δεν ξερω πως το λενε με μια λεξη ;D )
Αν στο ενυδρειο σου σκοπευεις να βαλεις Αφρικανες, τοτε οι ασβεστολιθικες πετρες, μονο καλο θεωρειται οτι μπορουν να κανουν .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/22/02 at 09:07:22
--------------------------------------------------------------------------------
και σε τι παχος να το παρω ;;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: ENTRERI1221 on 11/22/02 at 18:26:30
--------------------------------------------------------------------------------
2εκ ειναι οτι καλυτερο αλλα βεβαια εξαρταται και απο το ποσο αμμο θα βαλεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Tolis on 11/22/02 at 19:13:58
--------------------------------------------------------------------------------
Αν εισαι τελειομανης με το aquascape οπως καποιοι αλλοι...ονοματα δεν λεμε, μπορεις να αλοιψεις με σιλκονη το πανω μερος του φελιζολ και να πεταξεις επανω μερικες στρωσεις αμμου ...ουτως ωστε αν και οταν σκαβουν τα τερατακια (και θα σκαβουν νασαι σιγουρος), να μην αποκαλυπτουν την ασπριλα του φελιζολ οταν πιανουν πατο.
(εννοειται αυτο θα γινει εξω απο το ενυδρειο και θα περιμενεις να στεγνωσει καλα πριν το τοποθετησεις μεσα).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: polleni on 11/22/02 at 21:14:25
--------------------------------------------------------------------------------
Ουσιαστικά θυμάσαι δύο βασικά πράγματα. Πρώτον, ότι είναι μία επιπλέον σιγουριά αλλά είναι και ένα χάσιμο ωφέλιμου όγκου νερού. Σε εάν ενυδρείο 80Χ40 (βάση) αυτοί οι 2 πόντοι είναι 6.5 λίτρα τα οποία γίνονται 15 σε βάση 150Χ50. Αν βάλεις και 2 πόντους άμμο (λίγη κατά την γνώμη μου) οι απώλειες γίνονται 13 και 30 λίτρα αντίστοιχα..

Δεύτερον, το "σκάβουν" είναι σχετικό. Μία Αμερικάνικη κιχλίδα (βλ. Oscar) και θα το βρει και θα το κάνει κομμάτια μόλις καταλάβει ότι κόβεται, οπότε ξεκινάς το ψάρεμα. Αν μάλιστα την "ενοχλεί" το σημείο που βρίσκεται τότε θα κάνει θαύματα... Μία Αφρικάνικη κιχλίδα "ανοιχτού νερού" - όχι mbuna δηλαδή, επίσης. Εμένα το βρήκανε κάτω απο 12 εκατοστά άμμο και δεκάδες βράχους. Με τα mbuna τα πράγματα είναι σαφώς πιό ήπια. Με 4-5 πόντους άμμο συνήθως την βγάζεις καθαρή !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: kroud on 11/23/02 at 00:45:52
--------------------------------------------------------------------------------
Aυτο polleni λεγεται γεωτρηση! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/23/02 at 04:08:19
--------------------------------------------------------------------------------
Το φελιζολ πρεπει να μπει σε ολο το μηκος και πλατος του ενυδρειου ή σε κομματια,μονο στα σημεια που πατανε πανω οι πετρες ;;;;;;;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 11/23/02 at 06:14:21
--------------------------------------------------------------------------------
Καλύτερα να μπει σε όλο το "αποτύπωμα" του ενυδρείο για δύο λόγους.

1) Μπορεί κάποια μέρα να θέλεις να αλλάξεις το aquascaping του ενυδρείου, που σημαίνει πως αν έχεις το φελιζόλ σε συγκεκριμένα σημεία, θα πρέπει να αδειάσεις τελείως το ενυδρείο και να τα ξανακάνεις όλα από την αρχή ώστε να ξαναφτιάξεις το φελιζόλ στα καινούρια σημεία που επιθυμείς. Αν όμως το βάλεις σε όλο το αποτύπωμα του ενυδρείου, για να αλλάξεις το aquascaping, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις θέσεις στις πέτρες.

2) Βάζοντας φελιζόλ σε όλο το αποτύπωμα, είναι πιο ασφαλές σε περίπτωση που κάποιο ψάρι μετακινήσει κάποια πέτρα ή προκαλέσει μια πέτρα να πέσει από κάποιο ύψος στον πάτο. Δηαλαδή, προστατεύεις όλη τη βάση του ενυδρείου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/24/02 at 07:14:57
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΚ...το φελιζολ θα κολληθει στον πατο του ενυδρειου με σιλικονη.
Η πρωτη "στρωση" απο σχετικα μεγαλες πετρες πανω στις οποιες θα "χτιστουν" οι υπολοιπες....θα πρεπει να κολληθει πανω στο φελιζολ ;;

Ομως αν το φελιζολ εχει παχος 2,5 εκ και η αμμος που θα μπει μετα θα ειναι μια στρωση 7-8 εκ...οι πρωτες 1-2 στρωσεις απο πετρες θα ειναι θαμμενες μεσα στην αμμο ! Μηπως θα πρεπει να τις "σηκωσω" πιο ψηλα βαζοντας ενα δευτερο κομματι φελιζολ πανω στο πρωτο ΜΟΝΟ στα σημεια που θα υπαρχουν πετρες ;; Ετσι η αμμος θα "πεσει" γυρω γυρω απο την κατασκευη και δεν θα θαψω τις πετρες που ειναι χαμηλοτερα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: ASCCO1 on 11/26/02 at 06:48:13
--------------------------------------------------------------------------------
πρωτα μπαινουν οι πετρες και μετα η αμμο
το οτι θα ειναι μερικες πετρες θαμενες μην σε απασχολει ,το πολυ πολυ να τις καθαρισουν απο την αμμο τα ψαρακια


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/26/02 at 07:01:22
--------------------------------------------------------------------------------
Ψαχνοντας ιδεες για acquascaping στο ιντερνετ...πως σας φαινονται οι παρακατω φωτογραφιες ;;

http://www.cichlid-forum.com/tanks/d...=1&tank=21

http://www.cichlid-forum.com/tanks/d...=3&tank=82

Κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.
Αν υπαρχει καποιο αλλο site με φωτο...πειτε μου ποιο ειναι για να ριξω μια ματια



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/27/02 at 08:17:45
--------------------------------------------------------------------------------
Aπο οτι διαβασα καλο ειναι να αποφευγουμε ειδη που μοιαζουν μεταξυ τους για αποφυγη ζευγαρωματος και υβριδιων.
Ετσι ξεχναω μαλλον την ιδεα για Pseudotropheus saulosi+socolofi μαζι !
Θα aκολουθησω μαλλον την συμβουλη του polleni που φαινεται οτι ειναι τελικα ο καλυτερος συνδυασμος με : Labidochromis+Pseudotropheus socolofi+Aulonocara jacobfreibergi+Cynotilapia afra mbamba
Τα Copadichromis borleyi ηταν καποιο species που δεν το θυμαμαι ομως !! (χαθηκε το post ??? )

Απο πλεκοστομα....τι θα μπορουσα να βαλω ;;;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: polleni on 11/27/02 at 08:22:50
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι απλά Copadichromis borlyi sp. Είναι f1 γενια και επειδή συνελέγησαν από κάποιο περίεργο μέρος οι γονείς τους θα μείνουνε ως sp. (εννοείται ότι δεν θα διαννοούμουνα να δώσω υβρίδια).

Είναι 5 εκ. έκαστον σύνολον 5 άτομα, η μία σίγουρα θηλυκιά (είχε και μικρά..) - και πάνε σετ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 11/27/02 at 11:42:33
--------------------------------------------------------------------------------
Από πλακόστομα ο Glyptoperichtys gibbiceps είναι αυτός που θα άντεχε καλύτερα απ'όλους τις ψηλές τιμές pH/GH/KH. Το κακό του (να το πω καλύτερα ένα από τα κακά που έχει) είναι το τεράστιο τελικό του μέγεθος... ~45cm.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/28/02 at 17:26:53
--------------------------------------------------------------------------------
Καθομαι διπλα σε ενα αδειο ενυδρειο και σκεφτομαι πως θα μπορεσω να "βολεψω" σωληνες...σωληνακια...καλωδια...κλπ κλπ.
Στον πατο κολληθηκε με σιλικονη φελιζολ μπλε 3 εκ.
Μαλλον πρεπει να αποφασισω που και πως θα μπουνε οι σωληνες των φιλτρων (2217+2227 ΕΗΕΙΜ) πριν αρχισω να βαζω τις πετρες.
Αυτος που εφτιαξε το ενυδρειο εκανε ενα λαθος ! Κολλησε τις "κοντρες" στο πανω μερος....χωρις να αφησει χωρο για να περνανε οι σωληνες των φιλτρων.Ετσι στο εσωτερικο του ενδρειου ( στο πανω μερος ) εχει γυρω-γυρω,οριζοντια,τζαμι 5 εκ.
Τα "μπαστουνακια" πρεπει να περασουν απο επανω....με αποτελεσμα να βγαινουν πολυ εξω...και φυσικα να μην ταιριαζουν τα διαφορα εξαρτηματα που τα συνδεουν με τους σωληνες του "καταρρακτη".Πρεπει να κανω διαφορες πατεντες χρησιμοποιοντας πολλες γωνιες ετσι ωστε να τα φερω στην ιδια ευθεια ! Δεν νομιζω να ειναι οτι καλυτερο...μαλλον θα ζοριζεται το φιλτρο.
Υπαρχει προβλημα να ριχνω το νερο απ'ευθειας μεσα στο ενυδρειο βαζοντας απλως ενα κομματακι σωληνα στην ακρη απο τα μπαστουνακια χωρις να χρησιμοποιησω το σωληνακι της ΕΗΕΙΜ με τις τρυπουλες που κανει τον ¨καταρρακτη" ;;;

Και κατι αλλο ... θα εχω καθετα μεσα στο ενυδρειο μου (η αναρροφηση των φιλτρων ) δυο σωληνες 16/22 (σε απαισιο πρασινο χρωμα) με μηκος 55 εκ, εναν στα δεξια και εναν στα αριστερα !!
Πως να τους κρυψω να μην φαινονται ;;;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 11/28/02 at 18:26:52
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν είναι ότι καλύτερα να βάλεις πολλές γωνίες γιατί σε κλειστούς αγωγούς δυσκολεύεται να περάσει ελεύθερα το νερό και δημιουργούνται στροβιλισμοί... δηλαδή νερό εγκλωβισμένο σε ένα σημείο. Αυτό αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, πολύ απλά μην χρησιμοποιήσεις τα spray bars της ΕΗΕΙΜ. Βάλε σκέτο τους σωλήνας (μετά τα μπαστουνάκια) για έξοδο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλώς να τα σημαδέψεις έτσι ώστε να δημιουργούν την επιθυμητή ροή.

Πως να κρύψεις τις σωλήνες εισόδου ε; Με κάποια ψηλά διακοσμητικά... πέτροκατασκευές, φυτά κλπ κλπ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Tolis on 11/28/02 at 19:10:08
--------------------------------------------------------------------------------
Οι απανω κοντρες ειναι ευκολο να ξεκολληθουν περνωντας ενα λεπτο συρμα στην σιλικονη, να πανε στον τζαμα, να γινουν οι τομες και να ξανακολληθουν - το τελευταιο ειναι το δυσκολο, υπαρχει καποιος να βοηθησει?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/29/02 at 03:33:52
--------------------------------------------------------------------------------
Θα το αφησω ετσι τελικα Τολη...αν και μου βγαζει τα μπαστουνακια 5 εκ μπροστα,θα βαλω μια γωνια και ενα κομματι σωληνα και θα ριχνω ετσι μεσα το νερο,αρκετα κοντα στην επιφανεια του νερου και δεν θα χρησιμοποιησω τα spray bars.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: stefanos.f on 11/29/02 at 17:54:35
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει ειδικο ποτηροτρυπανο για γυαλι που ειναι απο καρβιδιο και μπορει να σου κανει τρυπα εως και Φ56mm χωρις να σου σπασει το τζαμι αρκει να μπορεις να τρυπισεις εντελως καθετα! Απεφυγε οσο μπορεις τις πολλες γωνιες! Για να δουλεψεις το συγκεκριμενο ποτηροτρυπανο χρειαζεσαι τρυπανι που να ξεπερναει τις 22000 στροφες το λεπτο!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 11/29/02 at 17:58:03
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστηχως τωρα δεν γινεται τιποτα.
Απλως ψανχω διαφορες πατεντες για το πως θα τοποθετησω τις εισαγωγες και εξαγωγες των φιλτρων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/01/02 at 17:10:57
--------------------------------------------------------------------------------
Και γιατί δεν τρυπάς την πλάτη του ενυδρείου; Είναι η πιο απλή λύση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/01/02 at 17:15:46
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν με αφηνει αυτος που μου εφτιαξε το ενυδρειο.
Φοβαται μην ραγισει.
Θα ερθει αυριο και με ενα διαμαντι θα μου κοψει καποια κομματια απο τις οριζοντιες "κοντρες" που ειναι γυρω γυρω στο πανω μερος του ενυδρειου για να περασουν τα "μπαστουνακια".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/06/02 at 11:25:43
--------------------------------------------------------------------------------
Μαζεψα αμμο απο μια παραλια αλλα προσεξα οτι ειναι γεματη σπασμενα κομματακια απο λευκα κοχυλακια και οστρακα.
Πριν κανω τον κοπο να την πλυνω και να την καθαρισω....τα θρυμματισμενα κοχυλια θα δημιουργησουν προβλημα στο ενυδρειο ή οχι ; ???



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Tolis on 12/06/02 at 11:34:42
--------------------------------------------------------------------------------
Ενδεχομενως να ανεβασουν ελαφρως την σκληροτητα - πραγμα ζητουμενο για τις αφρικανικες κιχλιδες.
Αν καποτε θελησεις να τη χρησιμοποιησεις με ψαρια νερου ουδετερου προς μαλακο, εχε το υπ οψιν σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/06/02 at 11:45:48
--------------------------------------------------------------------------------
mbuna θα βαλω...αρα...no problem


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/08/02 at 06:40:19
--------------------------------------------------------------------------------
Oι πετρες πλυθηκαν καλα και κολληθηκαν με ΠΟΛΛΗ σιλικονη πανω σε φελιζολ(ελπιζω να μην γκρεμιστει το "οικοδομημα",η αμμος πλυθηκε και καθαριστηκε και μπηκε στο ενυδρειο (7 εκ).
Τα δυο φιλτρα (2217+2227) ειναι ηδη σε λειτουργια απο εχθες.
Οι δυο θερμοστατες στους 30 βαθμους.
Αυριο ξεκιναω fishless cycling αφου θα προσθεσω και 30 περιπου λιτρα νερο απο το αλλο μου ενυδρειο μεσα στο οποιο θα εχω ξεπλυνει και το σφουγγαρι απο το φιλτρο του για να προσθεσω βακτηριδια.
Υπομονη λοιπον .... μακαρι να στρωσει γρηγορα για να βαλω τα πρωτα μου ψαρια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 08:20:17
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα σου πρότεινα, αντί να ξεπλύνεις/στήψεις το σφουγγάρι από το άλλο (στρωμένο) φίλτρο, να το βάλεις στο 2217 ώστε να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων αφού το μεγαλύτερο μέρος των αποικιών των βακτηριδίων θα ζει στα υλικά των φίλτρων.

Όταν λες fishless cycling σίγουρα εννοείς στρώσιμο με αμμωνία. ΙΜΕ καλύτερα να βάλεις πρώτα την αμμωνία και να περιμένεις 1-2 μέρες μέχρι να βάλεις υλικά από στρωμένο φίλτρο.

Επίσης όταν αρχίζουν να πέφτουν τα επίπεδα αμμωνίας στο ενυδρείο, να ξαναβάλεις κι άλλα υλικά στο φίλτρο για να εξασφαλίσεις και το ξεκίνημα της δεύτερης ομάδας των βακτηριδίων, αυτά που τρέφονται με ΝΟ2.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/08/02 at 17:19:14
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστηχως το φιλτρο απο το "αλλο" ενυδρειο ειναι ενα εσωτερικο 2012 που εχει μονο ΕΝΑ σφουγγαρι και αν το βγαλω και το βαλω στο 2217 δεν θα εχω φιλτρο στο κοινωνικο μου ενυδρειο.Μια σκεψη ηταν να το αλλαξω με νεο σφουγγαρι αλλα δεν θελω να εχω προβλημα.

Σχετικα με το 2227 (Wet-dry)....πολυ θορυβο κανει ρε παιδια :-/
Δεν ξερω αν φταιει κατι γιατι το 2217 ειναι εντελως αθορυβο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 17:30:13
--------------------------------------------------------------------------------
Τότε να στήψεις το σφουγγάρι απ'ευθείας στο νερό του καινούριου ενυδρείου. Είναι και αυτό πολύ αποτελεσματικό.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που σου κάνει πολύ θόρυβο το wet/dry 2227. Εγώ έχω το 2229 και είναι εντελώς αθόρυβο. Κάνει ακόμα λιγότερο από το 2217 που έχω δίπλα του!
Μήπως έχεις κάνει κάτι λάθος κατά την εγκατάστασή του; Μπας και η υψομετρική διαφορά ξεπερνά το 1.20m ? Ομολογώ ότι είναι λίγο ιδιότροπο στην εγκατάσταση αλλά αξίζει. Μήπως σου κάνει θόρυβο από το air-tube?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/08/02 at 17:39:17
--------------------------------------------------------------------------------
Ο θορυβος ακουγεται ΜΕΣΑ απο το μηχανημα.Κοιταξα τρεις φορες προσεχτικα τα καλαθακια να δω αν εχω βαλει πολυ υλικο....ελεγξα αν πατανε καλα το ενα πανω στο αλλο...ολα φαινονται οκ.
Το ιδιο και οι σωληνες οι οποιοι δεν εχουν γωνιες και σπασιματα.
Οταν λες ιδιοτροπο στην εγκατασταση τι εννοεις ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 17:47:03
--------------------------------------------------------------------------------
Έχει πολλά o-rings (τσιμούχες) που η ΕΗΕΙΜ προτείνει να τις λιπαίνεις με την βαζελίνη που έρχεται μαζί με τα υπόλοιπα σύνεργα. Αν ήμουν στην θέση σου, θα το ξέστηνα το φίλτρο και θα το ξανα-έστηνα από την αρχή προσέχωντας ιδιαίτερα. Εγώ είχα πρόβλημα στο κούμπωμα των καλαθιών. Δοκίμασε να βγάλεις πρώτα τον άξονα (αγωγό) και να κουμπώσεις πρώτα τα καλαθάκια και μετά να βάλεις τον άξονα.

Άλλη μια ερώτηση. Πως το ξεκίνησες/εκκίνησες (prime) το φίλτρο; Ρούφηξες από κάποιο σωλήνα πρώτα και αν ναι, ποιον;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/08/02 at 17:59:47
--------------------------------------------------------------------------------
Τα λαστιχακια ειχαν ηδη αρκετη λιπανση.Το προσεξα αυτο.
Τα καλαθακια κουμπωνουν καλα το ιδιο και ο αξονας.
Απο πανω στο τελος εβαλα ενα ασπρο σφουγγαρι ειδικο για το 2227 (το οποιο δεν το περιειχε η συσκευασια-το αγορασα εξτρα) δεν ξερω αν φταιει αυτο.
Ρουφηξα νερο απο τον σωληνα εισαγωγης ετσι ωστε να γεμισει και μετα εκλεισα την βανα...κουμπωσα το εξαρτημα στην θεση του και εβαλα σε λειτουργεια το φιλτρο αφου ανοιξα τους διακοπτες στο ΟΝ.
Ανεβασα πριν απο λιγο το φιλτρο πιο ψηλα τοπoθετωντας το πανω σε κομματια φελιζολ και ο θορυβος μειωθηκε λιγο.
Καποιες στιγμες σταματαει τελειως η παροχη στην εξοδο και επανερχεται μετα απο μερικα λεπτα. ???
Και κατι τελευταιο...ο σωληνας εισαγωγης...δεν ειναι ολοκληρος γεματος με νερο.Η γωνια απο το "μπαστουνακι" που περναει απο πανω απο το τελειωμα του ενυδρειου ειναι ΠΑΝΤΑ αδεια.Οσο και αν προσπαθησα δεν γεμιζει ΤΕΛΕΙΩΣ αυτο το σημειο !
Μηπως πρεπει να κοντυνω τα λαστιχα ;;
Η υψομετρικη διαφορα ειναι τωρα 1,15
Προσπαθω να καταλαβω τον τροπο λειτουργιας του για να δω τι παει στραβα ! :-/
Ο σωληνας εισαγωγης γεμιζει νερο ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ (μα πολυ ΣΙΓΑ...σχεδον σταγονα σταγονα) και καποια στιγμη το γεμισμα σταματαει.Ο σωληνας εισαγωγης ομως δεν γεμιζει μεχρι επανω ! ???
Αρχιζουν και ακουγονται περιεργοι θορυβοι...και μετα απο πολυ ωρα φαινεται το νερο στον σωληνα εξαγωγης που σιγα σιγα ανεβαινει.Καποια στιγμη αρχιζει και βγαινει νερο (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) αλλα η ροη του δεν ειναι σταθερη.Αλλες φορες βγαινει με πιεση και αλλες οχι.
Οταν βγαινει νερο ...η ποσοτητα αναπληρωνεται απο τον σωληνα εισαγωγης.
Και καποια στιγμη σταματαει εντελως να βγαινει νερο απο την εξοδο....και ο κυκλος ξαναρχιζει !
Ετσι πρεπει να δουλευει ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/09/02 at 11:07:57
--------------------------------------------------------------------------------
Κατάλαβα που έχει πάει στραβά το όλο ζήτημα. Είναι πολύ απλό.

Για αρχή, βγάλε το φίλτρο από το ρεύμα, άνοιξε το και άδειασέ το από το νερό και ξανασύνδεσέ το από την αρχή όπως έκανες. Όλα καλά.
Τώρα είσαι έτοιμος να το βάλεις σε λειτουργεία. Έχουμε 3 σωλήνες, οι δύο είναι της ίδιας διατομής (εισόδου-εξόδου) και η τρίτη είναι μια λεπτή που τραβάει αέρα. Θα ανοίξεις την βάνα εισόδου (αν θυμάμαι καλά είναι η βάνα στα δεξιά του φίλτρου), αφήνοντας την αριστερή βάνα κλειστή, και θα ρουφήξεις την λεπτή σωλήνα... του αέρα. Όταν γεμίσει το φίλτρο, είσαι έτοιμος. Ανοίγεις και την άλλη βάνα και το βάζεις στην πρίζα. Στην αρχή θα κάνει λίγο θόρυβο μέχρι να αδειάσει από το λίγο νερό ο λεπτός σωλήνας του αέρα αλλά μετά από καμιά-δυο ώρες θα σωπάσει.
Το λάθος σου ήταν που γέμισες το φίλτρο χρησιμοποιώντας την σωλήνα εισόδου ενώ έπρεπε να ρουφήξεις την λεπτή σωλήνα του αέρα. Ξαναδοκίμασε και πες μας τι έγινε.

Υπόψην. Το φίλτρο λειτουργεί ως εξής: Πρώτα πετάει νερό από την έξοδο με πολύ πίεση ενώ ο κάδος αδειάζει και μετά, αφού αδειάσει, γεμίζει σιγά-σιγά ενώ από την έξοδο εξέρχεται νερό με πολύ λίγη πίεση. Μετά πάλι από την αρχή. Αυτό είναι το wet/dry. Και πρέπει να λειτουργεί τελείως αθόρυβα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/09/02 at 18:16:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ακολουθησα τις συμβουλες σου.Αδειασα τελειως το φιλτρο και αφηνοντας την βανα εισοδου ανοιχτη ρουφουσα απο το μικρο σωληνακι μεχρι που ερχονταν νερο στο στομα μου !
Εβλεπα τοτε οτι ο σωληνας εισοδου γεμιζε.Το επανελαβα πολλες φορες μεχρις οτου ο σωληνας εισοδου δεν γεμιζε αλλο (ηταν γεματος περιπου μεχρι το υψος του νερου του ενυδρειου).Εβαλα το φιλτρο στην πριζα και ανοιξα τον σωληνα εξοδου.
Αφου εκανε καποιους μυστηριους θορυβους μετα απο λιγο αρχισε να βγαζει νερο απο την εξοδο και συνεχιζε να βγαζει με σταθερη ροη ενω απο την αλλη γεμιζει.
Ποση ωρα κανει για να ολοκληρωθει ενας "κυκλος" ;; Γιατι νερο με πιεση...δεν βλεπω να πεταγεται !
Μεσα στο φιλτρο ακουγεται ενα γουργουρισμα και ηχος νερου να κυλαει (σαν καζανακι οταν γεμιζει :P ??? ) ! Ειναι παντως ενοχλητικο...το 2217 δεν ακουγεται καθολου !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/10/02 at 12:02:30
--------------------------------------------------------------------------------
Aφου αγανακτισα με το "καζανακι" ...εκανα το φιλτρο βιδες και το ξανασυναρμολογησα.
Μολις ξεκινησε εκανε κανονικα ενα "κυκλο" και μετα παλι τα ιδια.
Δεν ανεβαινει το φλοτερ και ακουγεται ενα σφυριγμα σαν αερας να φευγει απο καπου !
Μαλλον καποια φλαντζα μου την κανει την δουλεια !!!
ΔΕν στεγανοποιει και εχει διαρροη αερα !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/10/02 at 16:15:40
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν george, περίμενε να βρω κάτι σημειώσεις που είχα κάνει για την εγκατάσταση αυτού του φίλτρου και θα την βρούμε την λύση. Ναι, και γω αντιμετώπισα κάποιες δυσκολίες την πρώτη φορά που το έστησα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/10/02 at 17:16:01
--------------------------------------------------------------------------------
Eιδα στο site της ΕΗΕΙΜ την σελιδα με τα ανταλλακτικα για το 2227.

http://www.eheim.de/eheim/pdf/english/ersatzteile/2227b2329%20(GB).pdf

Απο οτι προσεξα μου λειπει το ο-ring 7444210 (δεν εχω ιδεα αν ελειπε απο το φιλτρο ή αν χαθηκε).
Ειναι το μικρο δαχτυλιδι απο την βαση του φλοτερ...εχει και ενα μεγαλο (αυτο υπαρχει).
Μαλλον εκει ειναι το προβλημα...αυριο θα αγορασω ενα και θα δω αν δουλευει...αν παντως ξερεις κατι παραπανω πες μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/11/02 at 05:35:53
--------------------------------------------------------------------------------
Πως σας φαινεται ο παρακατω συνδυασμος ψαριων ;;;

Aulonacara Jacobfreibergi 1M+3F
Labidochromis caeruleus 1M+3F
Pseudotropheus socolofi 1M+3F
Cynotilapia Afra mbamba 1M+3F
Labeotropheus trewavasae 1M+3F
Copadichromis borleyi 1M+3F

ή και καποιο Labidochromis sp. "Perlmutt" ή Labidochromis sp. "Red Top Kimpuma" ;;

Ειναι πολλα ;; Θα εχω προβληματα επιθετικοτητας μεταξυ τους ;;; ???
Και φυσικα το μεγαλο προβλημα...θα μου δωσουν αρσενικα και θυληκα οπως θα τα ζητησω ή θα κανω πειραματα ;;; :




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/12/02 at 03:30:33
--------------------------------------------------------------------------------
Tριτη μερα fishless cycling σημερα.Μετρησεις :
Αμμωνια : 3 mg/l
ΝΟ2 : 0,3 μg/l

NO3 δεν μετρησα ακομα...μαλλον ειναι νωρις.
Να συνεχισω να βαζω καθημερινα την ιδια ποσοτητα αμμωνιας ή να την αυξησω λιγο μεχρι να παει στο 5 ;;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: Giorgos on 12/12/02 at 13:30:59
--------------------------------------------------------------------------------
Αύξησε την δόση μέχρι να πάει στο 5 mg/l. Πρέπει να φροντίζεις κάθε μέρα να την ανεβάζεις και πάλι στο 5.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ
Post by: george on 12/12/02 at 14:06:02
--------------------------------------------------------------------------------
Ok Γιωργο.
Νεοτερα με το 2227...το πηρα και πηγα σε ενα μαγαζι που εχει ενα ιδιο σε ενα θαλασσινο ενυδρειο.
Δοκιμασα το δικο μου φιλτρο με τα δικα του σωληνακια.Δεν δουλευε.
Το δικο μου καδο με το δικο του καπακι...τιποτα.
Το δικο του καπακι με το δικο μου καδο...τα ιδια !!
Η πλακα ειναι οτι οταν εβαλε το δικο του να ξαναλειτουργησει...δεν δουλευε ! ???
Κοντεψα να φαω ξυλο....anyway...εχουν σπασει να νευρα μου.
Αυτα :-/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11662 seconds with 12 queries