Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-09-10, 12:37
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε συγνώμη αν σε στεναχορήσω αλλά απο την εμπειρία μου πηστεύω οτι τα προβλήματα θα είναι αναπόφευκτα , γιατί υπάρχουν αρκετά λάθη , συμαντικότερα στην συνθέση αλλά και στον υπερβοληκό πλυθησμό !
Συνονόματε συγνώμη που σου "εκλεψα" το ονομα... το ειχα απο αλλο site και δεν ηθελα να τα αλλαξω γιατι μετα τα ξεχναω... και....

Αν για την συνθεση λες για τα haps... υπαρχει ακομα στο μυαλο μου η σκεψη να τα μεταφερω στο αδειο παλιο 110 lt... για την υπολοιπη συνθεση θα διαφωνησω γιατι τα ειδη που εχουν επιλεγει συμφωνα με την βιβλιογραφια ειναι μετριας επιθετικοτητας (Pseudotropheus Αurora, Pseudotropheus socolofi, Metriaclima greshakei
Red Top Ice Blue) εως ειρηνικά... Labidochromis Caeruleus Yellow, Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) , Iodotropheus sprengerae....


τωρα για τον αριθμο γινεται η συζητηση και βεβαια υπαρχει μια σχετική αντιδραση ... τωρα αν καποιος εχει εμπειρια σε κατι αντιστοιχο 400-500λιτρα 25-30 ψαρια ... καλο θα ηταν να αναφερει την εμπειρια του .... και βεβαιως να την συζητησουμε ωστε να μαθαινουμε ολοι κατι παραπανω απο αυτα που διαβαζουμε στις βιβλιογραφιες....

Αλλωστε γι αυτο δεν ειμαστε ολοι εδω??? για να μοιραστουμε εμπειριες , γνωσεις , λινκσ... και να πουμε και καμια μ@*&@&@ια....

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-09-10, 13:33
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εγω ειχα φτασει να εχω 80 ψαρια (γεννες) στο ενυδρειο μου (600 λιτρα),αλλα,τα ειδη ηταν μονο τρια.Προσεξε λοιπον πολυ καλα και αποφασισε ποσα και ποια θα κρατησεις γιατι οντως τα ψαρια ειναι πολλα αλλα το κυριοτερο ειναι μπερδεμενα.Και μην σε εφυσηχαζει το γεγονος οτι ειναι ειρηνικα ψαρια,οι κιχλιδες δεν ειναι ειρηνικα ψαρια οπως και να εχει,απλα καποια ειναι λιγοτερο επιθετικα και καποια αλλα περισσοτερο.Στην περιπτωση σου επειδη εχεις σχετικα μεγαλη ιχθυοφορτηση μπορει να μην βλεπεις τωρα τσακωμους,οταν ομως τα ψαρια μεγαλωσουν και αρχισουν να ζευγαρωνουν τοτε κατα 80% θα εχεις προβλημα.
Αλλο ενα μειον ειναι οτι δεν θα δεις τις συμπεριφορες των ψαριων οπως θα τις εβλεπες αν ειχες 2-3 χαρεμια και μονο,απο εκει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο οπως θελεις το στηνεις,μονο να μην εχεις θανατους και αρρωστιες στο ενυδρειο και παιδευεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-09-10, 13:56
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειχα φτασει να εχω 80 ψαρια (γεννες) στο ενυδρειο μου (600 λιτρα),αλλα,τα ειδη ηταν μονο τρια.Προσεξε λοιπον πολυ καλα και αποφασισε ποσα και ποια θα κρατησεις γιατι οντως τα ψαρια ειναι πολλα αλλα το κυριοτερο ειναι μπερδεμενα.Και μην σε εφυσηχαζει το γεγονος οτι ειναι ειρηνικα ψαρια,οι κιχλιδες δεν ειναι ειρηνικα ψαρια οπως και να εχει,απλα καποια ειναι λιγοτερο επιθετικα και καποια αλλα περισσοτερο.Στην περιπτωση σου επειδη εχεις σχετικα μεγαλη ιχθυοφορτηση μπορει να μην βλεπεις τωρα τσακωμους,οταν ομως τα ψαρια μεγαλωσουν και αρχισουν να ζευγαρωνουν τοτε κατα 80% θα εχεις προβλημα.
Αλλο ενα μειον ειναι οτι δεν θα δεις τις συμπεριφορες των ψαριων οπως θα τις εβλεπες αν ειχες 2-3 χαρεμια και μονο,απο εκει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο οπως θελεις το στηνεις,μονο να μην εχεις θανατους και αρρωστιες στο ενυδρειο και παιδευεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.
Φιλε Κωστα η καλυτερη τοποθετηση που εχω διαβασει τοσες μερες και αυτο γιατι επιτελους μιλησε καποιος περιγραφοντας την εμπειρια του... 80 ψαρια σε 600 λιτρα??? για πες τι γινοταν εκει μεσα? για να φτασεις απο το 60 ας πουμε στο 80 ενδιαμεσα θα ειχες γεννες αρα καλα ακουγεται... τσακωμους ειχες? θανατους ειχες? για κανε αναλυση της εμπειριας αν δεν σε κουραζω... με ενδιαφερει παρα πολυ....

Ευχαριστω....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-09-10, 14:18
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Θανατους δεν ειχα,τσακωμους ομως ειχα καποια στιγμη.
Και λεω καποια στιγμη γιατι,το ενυδρειο ξεκινησε με 17 ψαρια.
Ενα χαρεμι Ασει White Tail (1αρσ.-4θηλ.),ενα χαρεμι Λαμπιδοχρομις (1αρσ.-4θηλ.) και ενα χαρεμι Αφρα White Top (2αρσ.-5θηλ.).
Oσο τα μικρα ηταν εως 3-4 εκατοστα δεν υπηρχε κανενα προβλημα,οταν ομως μεγαλωσανε και θελανε κι αυτα να ζευγαρωσουν αρχισανε οι σφαλιαρες.Τα μεγαλα αρσενικα πλακωνανε τα μικρα αρσενικα και τα μπουκωμενα θηλυκα εδιωχναν οποιο ψαρι πλησιαζε κοντα στην τρυπα που κρυβοταν επειδη ειχε τα αυγα στο στομα της.
Γι αυτον τον λογο αρχισα κι εγω να δινω ψαρια,και για να αποφυγω τους καυγαδες αλλα κυριως για να λιγοστεψουν τα ψαρια ,τα οποια ειχαν γινει παρα παρα πολλα.
Στην συνεχεια επειδη δεν μπορουσα να τα πιανω,το ξεστησα και τωρα τα εχω δωσει σχεδον ολα και το παω για αλλο ειδος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-09-10, 16:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

africano δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά επειδή επιμένεις....
Είναι δικαίωμα του καθένα να βάζει 3 όσκαρ σε 50 λίτρα, γκάπυ σε 500, γκάλαχερ σε ενυδρείο, 30 mbuna+haps σε 300 κλπ ή
να προσπαθεί να αντιγράψει μια εικόνα που βλέπει απο ένα δημόσιο ενυδρείο μερικών χιλιάδων λίτρων ή κάποιας λίμνης ή να μιμηθεί αμερικάνικες και ασιατικές μ@κ@κ@ς.
Όμως δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει απο τα λάθη του,αφου έχουν προηγηθεί πάρα πολλοί άλλοι και η γνώση και η εμπειρία τους είναι(ή μπορεί να γίνει) πιά με το διαδίκτυο και δική του
Επειδή ξεκίνησα πριν την εμφάνιση του διαδικτύου θυμάμαι ότι σαν μαθητής ακόμη, είχα σε ένα 200(?)λιτρο καμιά 30αριά mbuna και Haps ανάκατα με ελάχιστες πέτρες και καθόλου φυτά.
Είχα γέννες (το ένστικτο των ψαριών δεν μπορείς να το περιορίσεις)και αρκετά επιβίωναν,πολλά υβρίδια(στο τέλος έβγαιναν όλα καφετιά),λίγους θανάτους(απο bloat-που δεν ήξερα τότε τι το προκαλούσε-και απο διαμάχες των αρσενικών).
Όλα εκείνα τα πανέμορφα ψαράκια (τα εύρισκα σε τιμοκαταλόγους προμηθευτών γνωστού μαγαζιού της πόλης και τα έφερνα με παραγγελία απο την Γερμανία αφού ήταν εντελώς άγνωστα τότε και στους εμπόρους) δεν είχαν την δυνατότητα σ' εκείνο το ενυδρείο να δείξουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά (που τώρα χαίρομαι να παρατηρώ ). Είχα έναν ζωντανό πολύχρωμο πίνακα, όπως αυτούς που παραθέτεις με λινκ, και τίποτα περισσότερο.
Το χόμπυ έχει κάνει άλματα απο τότε και ζητάει αυτό το περισσότερο (που είναι και αναγκαίο για τα ζωντανά που φιλοξενούμε).
Και είναι ανάγκη αντί να γυρνάμε πίσω να πάμε,όλοι μαζί, ακόμα πιο μπροστά
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-09-10, 16:44
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-09-10, 17:13
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
africano δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά επειδή επιμένεις....
Είναι δικαίωμα του καθένα να βάζει 3 όσκαρ σε 50 λίτρα, γκάπυ σε 500, γκάλαχερ σε ενυδρείο, 30 mbuna+haps σε 300 κλπ ή
να προσπαθεί να αντιγράψει μια εικόνα που βλέπει απο ένα δημόσιο ενυδρείο μερικών χιλιάδων λίτρων ή κάποιας λίμνης ή να μιμηθεί αμερικάνικες και ασιατικές μ@κ@κ@ς.
Όμως δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει απο τα λάθη του,αφου έχουν προηγηθεί πάρα πολλοί άλλοι και η γνώση και η εμπειρία τους είναι(ή μπορεί να γίνει) πιά με το διαδίκτυο και δική του
Επειδή ξεκίνησα πριν την εμφάνιση του διαδικτύου θυμάμαι ότι σαν μαθητής ακόμη, είχα σε ένα 200(?)λιτρο καμιά 30αριά mbuna και Haps ανάκατα με ελάχιστες πέτρες και καθόλου φυτά.
Είχα γέννες (το ένστικτο των ψαριών δεν μπορείς να το περιορίσεις)και αρκετά επιβίωναν,πολλά υβρίδια(στο τέλος έβγαιναν όλα καφετιά),λίγους θανάτους(απο bloat-που δεν ήξερα τότε τι το προκαλούσε-και απο διαμάχες των αρσενικών).
Όλα εκείνα τα πανέμορφα ψαράκια (τα εύρισκα σε τιμοκαταλόγους προμηθευτών γνωστού μαγαζιού της πόλης και τα έφερνα με παραγγελία απο την Γερμανία αφού ήταν εντελώς άγνωστα τότε και στους εμπόρους) δεν είχαν την δυνατότητα σ' εκείνο το ενυδρείο να δείξουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά (που τώρα χαίρομαι να παρατηρώ ). Είχα έναν ζωντανό πολύχρωμο πίνακα, όπως αυτούς που παραθέτεις με λινκ, και τίποτα περισσότερο.
Το χόμπυ έχει κάνει άλματα απο τότε και ζητάει αυτό το περισσότερο (που είναι και αναγκαίο για τα ζωντανά που φιλοξενούμε).
Και είναι ανάγκη αντί να γυρνάμε πίσω να πάμε,όλοι μαζί, ακόμα πιο μπροστά
Mε εκφράζεις απόλυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-09-10, 17:34
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
africano δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά επειδή επιμένεις....
Είναι δικαίωμα του καθένα να βάζει 3 όσκαρ σε 50 λίτρα, γκάπυ σε 500, γκάλαχερ σε ενυδρείο, 30 mbuna+haps σε 300 κλπ ή
να προσπαθεί να αντιγράψει μια εικόνα που βλέπει απο ένα δημόσιο ενυδρείο μερικών χιλιάδων λίτρων ή κάποιας λίμνης ή να μιμηθεί αμερικάνικες και ασιατικές μ@κ@κ@ς.
Όμως δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει απο τα λάθη του,αφου έχουν προηγηθεί πάρα πολλοί άλλοι και η γνώση και η εμπειρία τους είναι(ή μπορεί να γίνει) πιά με το διαδίκτυο και δική του
Επειδή ξεκίνησα πριν την εμφάνιση του διαδικτύου θυμάμαι ότι σαν μαθητής ακόμη, είχα σε ένα 200(?)λιτρο καμιά 30αριά mbuna και Haps ανάκατα με ελάχιστες πέτρες και καθόλου φυτά.
Είχα γέννες (το ένστικτο των ψαριών δεν μπορείς να το περιορίσεις)και αρκετά επιβίωναν,πολλά υβρίδια(στο τέλος έβγαιναν όλα καφετιά),λίγους θανάτους(απο bloat-που δεν ήξερα τότε τι το προκαλούσε-και απο διαμάχες των αρσενικών).
Όλα εκείνα τα πανέμορφα ψαράκια (τα εύρισκα σε τιμοκαταλόγους προμηθευτών γνωστού μαγαζιού της πόλης και τα έφερνα με παραγγελία απο την Γερμανία αφού ήταν εντελώς άγνωστα τότε και στους εμπόρους) δεν είχαν την δυνατότητα σ' εκείνο το ενυδρείο να δείξουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά (που τώρα χαίρομαι να παρατηρώ ). Είχα έναν ζωντανό πολύχρωμο πίνακα, όπως αυτούς που παραθέτεις με λινκ, και τίποτα περισσότερο.
Το χόμπυ έχει κάνει άλματα απο τότε και ζητάει αυτό το περισσότερο (που είναι και αναγκαίο για τα ζωντανά που φιλοξενούμε).
Και είναι ανάγκη αντί να γυρνάμε πίσω να πάμε,όλοι μαζί, ακόμα πιο μπροστά
+100000
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-09-10, 09:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
africano δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά επειδή επιμένεις....
Είναι δικαίωμα του καθένα να βάζει 3 όσκαρ σε 50 λίτρα, γκάπυ σε 500, γκάλαχερ σε ενυδρείο, 30 mbuna+haps σε 300 κλπ ή
να προσπαθεί να αντιγράψει μια εικόνα που βλέπει απο ένα δημόσιο ενυδρείο μερικών χιλιάδων λίτρων ή κάποιας λίμνης ή να μιμηθεί αμερικάνικες και ασιατικές μ@κ@κ@ς.
Όμως δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει απο τα λάθη του,αφου έχουν προηγηθεί πάρα πολλοί άλλοι και η γνώση και η εμπειρία τους είναι(ή μπορεί να γίνει) πιά με το διαδίκτυο και δική του
Επειδή ξεκίνησα πριν την εμφάνιση του διαδικτύου θυμάμαι ότι σαν μαθητής ακόμη, είχα σε ένα 200(?)λιτρο καμιά 30αριά mbuna και Haps ανάκατα με ελάχιστες πέτρες και καθόλου φυτά.
Είχα γέννες (το ένστικτο των ψαριών δεν μπορείς να το περιορίσεις)και αρκετά επιβίωναν,πολλά υβρίδια(στο τέλος έβγαιναν όλα καφετιά),λίγους θανάτους(απο bloat-που δεν ήξερα τότε τι το προκαλούσε-και απο διαμάχες των αρσενικών).
Όλα εκείνα τα πανέμορφα ψαράκια (τα εύρισκα σε τιμοκαταλόγους προμηθευτών γνωστού μαγαζιού της πόλης και τα έφερνα με παραγγελία απο την Γερμανία αφού ήταν εντελώς άγνωστα τότε και στους εμπόρους) δεν είχαν την δυνατότητα σ' εκείνο το ενυδρείο να δείξουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά (που τώρα χαίρομαι να παρατηρώ ). Είχα έναν ζωντανό πολύχρωμο πίνακα, όπως αυτούς που παραθέτεις με λινκ, και τίποτα περισσότερο.
Το χόμπυ έχει κάνει άλματα απο τότε και ζητάει αυτό το περισσότερο (που είναι και αναγκαίο για τα ζωντανά που φιλοξενούμε).
Και είναι ανάγκη αντί να γυρνάμε πίσω να πάμε,όλοι μαζί, ακόμα πιο μπροστά
Επειδη νομιζω οτι το θεμα παρατραβηξε και βλεπω ανθρωπους να εχουν μια λυσσαλεα αντιδραση θα πω τις σκεψεις μου οσο πιο ηρεμα μπορω και ελπιζοντας να κλεισουν οι οποιες παρεξηγησεις...

Συμφωνω απολυτα στην κριτική ακομα και στην εντονη....
Ομως θεωρω οτι πρεπει να γινεται μετρημενα, με σεβασμο και επιχειρηματα. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο...
Πριν 20 μερες σας εγραψα Βοηθεια ειμαι αρχαριος και τα εχω κανει.....μανταρα και ολοι σας με συμβουλεψατε.. και γω εκανα μια νεα αρχη με ενα νεο ενυδρειο και περισσιο ενθουσιασμο...
Αλλα να μην ξεχναμε οτι ο αρχαριος ειναι παντα αρχαριος με οτι αυτο συνεπαγεται.. ενθουσιασμο, βιασυνη... κτλ

Σε ενα παιδι παντα λες οτι η φωτια καιει αλλα αυτο αν δεν καει δεν σε πιστευει... αυτο ισως δεν πρεπει να το ξεχνουν οι εμπειροι. Και οι αρχαριοι οπως και τα παιδια χρειαζονται υπομονη, επιμονη και διαθεση να βηθησεις να διορθωθουν τα λαθη που σιγουρα θα γινουν.

Εγω στις 20 αυτες μερες αλλα και στον 1 χρονο που προηγηθηκε διαβασα και πιστεψε με διαβασα πολυ. σε 3 διαφορετικα forum ελληνικα και τα διπλασια αγγλικά... μπορει να μην εγινα εμπειρος αλλα μια ιδεα του τι παιζει και τι αποψεις υπαρχουν την εχω.. και συνεχιζω να πιστευω οτι εκανα με την βοηθεια σας / τους μεγαλα βηματα μπροστα...

Σιγουρα ειμαι στην αρχη της διαδρομης ...μιας διαδρομης που ελπιζω να μην τελειωσει για πολλα χρονια... οποτε ως συμβουλη (ανθρωπινη και οχι ενυδρειακή) μην ριχνετε τον ενθουσιασμο ενος νεου χομπιστα με φρασεις του στυλ " αυτο ειναι και αυτο θα κανεις και τελος εμεις ξερουμε" ... κατι τετοιο μονο αντιδρασεις δημιουργει...

Mε συναρπαζει παντα το νεο - ελληνικο στυλακι... 10 εκ ανθρωποι που ζουνε κυριολεκτικα σαν ζωα εχουν ΠΑΝΤΑ δικιο ...οι υπολοιποι 4 δις ειναι απλα μ@λ*κ$ς.... το γεγονος οτι, οτι υπαρχει στο ενυδρειο μας για να μην πω στη ζωη μας ολοκληρη, ερχεται απο το εξωτερικο δεν μας λεει τιποτα... γιατι εμεις ξερουμε...

περιεργως ενας μακρινος μας συγγενης ελεγε ...ενα μονο ξερω οτι δεν ξερω τιποτα....

κριμα που δεν μας χαρακτηριζει πια αυτη η σεμνοτητα...

Με απωθει ειλικρινα αυτο το υπεροπτικο, αυταρχικο στυλακι καποιων...οχι ολων μην παρεξηγηθω....

Συγχωρεστε με για αλλη μια φορα που δεν θα ακολουθησω τους ξερολες και θα παω με τους ηλιθιους ....που ξερεις μπορει και να εχουν δικιο!!! λεω εγω τωρα....

αλλωστε αυτοι οι ηλιθιοι Αγγλοι, Αμερικανοι, ιαπωνες, κινεζοι... διοικουν ολο το πλανητη .... μην ξεχνιομαστε..... μονο απο ενυδρεια δεν θα ξερουν....


... αλλα η επιστημη ειναι επιστημη και η βιβλιογραφια βιβλιογραφια μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Τα χομπι οπως και τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη εξελισονται... σημερα ειναι αυτα τα δεδομενα αυριο αλλα... και τα πειραματα ειναι αυτα που εχουν φτασει την ανθρωποτητα εδω που ειναι σημερα.. με ολα τα καλα και τα κακα που αυτο συνεπαγεται...

Τελος η εμπειρια ειναι εξισου σημαντικη οπως και οι ανθρωποι με μερακι και αισθημα ευθυνης... σε ολους αυτους απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω.... :rock: :rock: :rock:

keep up the good work.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Will be in touch....

Οσο για το ενυδρειο ηδη εβγαλα τις αυλονακαρες και στην πορεια αν τα καταφερω θα βγαλω τα περισσια ψαρια απο τα μεγαλα χαρεμια π.χ. Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) βγαζοντας ενα αρσενικο και ενα θυληκο...

σε καθε περιπτωση θα σας κραταω ενημερους.....

PS Οι υπολοιποι ας αναλογιστουν/ θυμηθουν τα λαθη και τις παραληψεις τους οταν αυτοι ξεκινησαν αλλα και πολυ πολυ αργοτερα ..... πριν και μετα την εμφανιση του internet... ο αλανθαστος πρωτος το λιθο βαλετο....

εγω θα συνεχισω να ειμαι εδω και να σηκονομαι στα ποδια μου μετα απο καθε λιθοβολισμο.... και δυστηχως για καποιους θα συνεχισω να λεω την αποψη μου ελευθερα... και να μεταφερω γνωση και εικονες... αλλωστε απο οτι θυμαμαι δημοκρατια εχουμε ...νομιζω???

Αν δεν υπηρχαν ανθρωποι να λενε την γνωμη τους αψηφωντας τις συνεπειες ακομα θα νομιζαμε οτι η γη ειναι επιπεδη και ο ηλιος περιστρεφεται γυρω της!!!!

Συγγνωμη αν σας κουρασα....

Καλημερα και καλη συνεχεια σε ολους....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-09-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη νομιζω οτι το θεμα παρατραβηξε και βλεπω ανθρωπους να εχουν μια λυσσαλεα αντιδρασημήπως είσαι λίγο υπερβολικός? θα πω τις σκεψεις μου οσο πιο ηρεμα μπορω και ελπιζοντας να κλεισουν οι οποιες παρεξηγησεις...

Συμφωνω απολυτα στην κριτική ακομα και στην εντονη....
Ομως θεωρω οτι πρεπει να γινεται μετρημενα, με σεβασμο και επιχειρηματα. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο...ότι ειπώθηκε έτσι ειπώθηκε
Πριν 20 μερες σας εγραψα Βοηθεια ειμαι αρχαριος και τα εχω κανει.....μανταρα και ολοι σας με συμβουλεψατε.. και γω εκανα μια νεα αρχη με ενα νεο ενυδρειο και περισσιο ενθουσιασμο...
Αλλα να μην ξεχναμε οτι ο αρχαριος ειναι παντα αρχαριος με οτι αυτο συνεπαγεται.. ενθουσιασμο, βιασυνη... κτλ

Σε ενα παιδι παντα λες οτι η φωτια καιει αλλα αυτο αν δεν καει δεν σε πιστευει... αυτο ισως δεν πρεπει να το ξεχνουν οι εμπειροι. Και οι αρχαριοι οπως και τα παιδια χρειαζονται υπομονη, επιμονη και διαθεση να βηθησεις να διορθωθουν τα λαθη που σιγουρα θα γινουν.

Εγω στις 20 αυτες μερες αλλα και στον 1 χρονο που προηγηθηκε διαβασα και πιστεψε με διαβασα πολυ. σε 3 διαφορετικα forum ελληνικα και τα διπλασια αγγλικά... μπορει να μην εγινα εμπειρος αλλα μια ιδεα του τι παιζει και τι αποψεις υπαρχουν την εχω.. και συνεχιζω να πιστευω οτι εκανα με την βοηθεια σας / τους μεγαλα βηματα μπροστα...

Σιγουρα ειμαι στην αρχη της διαδρομης ...μιας διαδρομης που ελπιζω να μην τελειωσει για πολλα χρονια... οποτε ως συμβουλη (ανθρωπινη και οχι ενυδρειακή) μην ριχνετε τον ενθουσιασμο ενος νεου χομπιστα με φρασεις του στυλ " αυτο ειναι και αυτο θα κανεις και τελος εμεις ξερουμε" δεν είδα να λέει κάποιος κάτι τέτοιο... κατι τετοιο μονο αντιδρασεις δημιουργει...

Mε συναρπαζει παντα το νεο - ελληνικο στυλακι... 10 εκ ανθρωποι που ζουνε κυριολεκτικα σαν ζωα εχουν ΠΑΝΤΑ δικιο ...οι υπολοιποι 4 δις ειναι απλα μ@λ*κ$ς.... το γεγονος οτι, οτι υπαρχει στο ενυδρειο μας για να μην πω στη ζωη μας ολοκληρη, ερχεται απο το εξωτερικο δεν μας λεει τιποτα... γιατι εμεις ξερουμε...

περιεργως ενας μακρινος μας συγγενης ελεγε ...ενα μονο ξερω οτι δεν ξερω τιποτα....

κριμα που δεν μας χαρακτηριζει πια αυτη η σεμνοτητα...

Με απωθει ειλικρινα αυτο το υπεροπτικο, αυταρχικο στυλακι καποιων...οχι ολων μην παρεξηγηθω....

Συγχωρεστε με για αλλη μια φορα που δεν θα ακολουθησω τους ξερολεςαν εννοείς τα μέλη του GAB κάτι παρεξήγησες και θα παω με τους ηλιθιους ....που ξερεις μπορει και να εχουν δικιο!!! λεω εγω τωρα....

αλλωστε αυτοι οι ηλιθιοι Αγγλοι, Αμερικανοι, ιαπωνες, κινεζοι... διοικουν ολο το πλανητη .... μην ξεχνιομαστε..... μονο απο ενυδρεια δεν θα ξερουν....


... αλλα η επιστημη ειναι επιστημη και η βιβλιογραφια βιβλιογραφια μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Τα χομπι οπως και τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη εξελισονται... σημερα ειναι αυτα τα δεδομενα αυριο αλλα.συμφωνούμε.. και τα πειραματα ειναι αυτα που εχουν φτασει την ανθρωποτητα εδω που ειναι σημερα..δεν χρειάζεται όμως να εφαρμόζουμε μεθόδους Μέγκελε για να εξακριβώσουμε τα εξακριβωμένα με ολα τα καλα και τα κακα που αυτο συνεπαγεται...

Τελος η εμπειρια ειναι εξισου σημαντικη οπως και οι ανθρωποι με μερακι και αισθημα ευθυνης... σε ολους αυτους απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω.... :rock: :rock: :rock:

keep up the good work.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Will be in touch....

Οσο για το ενυδρειο ηδη εβγαλα τις αυλονακαρεςκαι πολύ σωστά έκανες και στην πορεια αν τα καταφερω θα βγαλω τα περισσια ψαρια απο τα μεγαλα χαρεμια π.χ. Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) βγαζοντας ενα αρσενικο και ενα θυληκο...

σε καθε περιπτωση θα σας κραταω ενημερους.....

PS Οι υπολοιποι ας αναλογιστουν/ θυμηθουν τα λαθη και τις παραληψεις τους οταν αυτοι ξεκινησαν αλλα και πολυ πολυ αργοτερα ..... πριν και μετα την εμφανιση του internet... ο αλανθαστος πρωτος το λιθο βαλετο....

εγω θα συνεχισω να ειμαι εδω και να σηκονομαι στα ποδια μου μετα απο καθε λιθοβολισμο.πάλι υπερβάλλεις... και δυστηχως για καποιους θα συνεχισω να λεω την αποψη μου ελευθερακανένας δεν σε εμπόδισε να πεις αυτά που θέλεις... και να μεταφερω γνωση και εικονες... αλλωστε απο οτι θυμαμαι δημοκρατια εχουμε ...νομιζω???

Αν δεν υπηρχαν ανθρωποι να λενε την γνωμη τους αψηφωντας τις συνεπειες ακομα θα νομιζαμε οτι η γη ειναι επιπεδη και ο ηλιος περιστρεφεται γυρω της!!!!ακριβώς και σήμερα δεν χρειάζεται να κάνουμε πειράματα για να το εξακριβώσουμε,ούτε θυσιάζουμε πιθηκάκια για να δούμε αν η ατμόσφαιρα του ¶ρη είναι βιώσιμη

Συγγνωμη αν σας κουρασα....

Καλημερα και καλη συνεχεια σε ολους....
Καλή και ακόμα καλύτερη συνέχεια και σε σένα!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-09-10, 11:03
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φιλε μου Afrikano,κανενας δεν σε λιθοβολησε και κανεις δεν σου ειπε να κανεις κατι με το ζορι.Ισα ισα που εγω σου ειπα αυτο:απο εκει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο οπως θελεις το στηνεις,μονο να μην εχεις θανατους και αρρωστιες στο ενυδρειο και παιδευεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.
Δεν καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου και τον λογο που σε εκανε να γραψεις το παραπανω ποστ.
Παντως καλα εκανες και εβγαλες τα ψαρια που εβγαλες και ακομα καλυτερο θα ηταν να ηρεμησεις και να μην παρεξηγεις τα μελη που το μονο το οποιο θελουνε ειναι να σε βοηθησουν και να σε προσταψουν απο λαθη,που ενδεχωμενος σε απογοτευσουν.

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-09-10, 11:12
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

ΟΚ λοιπον εκλεισαν τα παραπανω... για πειτε τωρα για ενα θεμα που δεν εχω ακουσει αποψεις... το θεμα ειναι φωτισμος!!!

στο δικο μου εχω 2 χ high daylight...54W 120cm

και νομιζω οτι το φως παραειναι εντονο για mbuna...

απο την αλλη σε καποια ενυδρεια βλεπω οτι ο φωτισμος τονιζει τους χρωματισμους των φαριων και νομιζω οτι δεν ειναι τοσο εντονο το φως.. απο την αλλη ειναι αυτοκαλο για τα φυτα???

τι μου προτεινεται να βαλω...

βλεπω επισης οτι παιζει πολυ το ειδος marine blue...

εσεις τι λετε?? εταιρεια Watt τυπο ονομα ...

Αναμενω....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-09-10, 11:20
Κωστας13 Ο χρήστης Κωστας13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις την μια με μια Sylvania Grolux οι οποιες ειναι και πολυ φθηνες λαμπες αλλα και πολυ καλες για τα φυτα που εχεις.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις κι αλλα φυτα στο ενυδρειο μπορεις να αλλαξεις και τις δυο σου λαμπες με Grolyx.Οσο για τα χρωματα των ψαριων θα δειχνουν καλυτερα με μια και μια λαμπα,αλλα αν προσθεσεις κι αλλα φυτα ισως χρειαστει να τις αλλαξεις και τις δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-09-10, 11:43
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις την μια με μια Sylvania Grolux οι οποιες ειναι και πολυ φθηνες λαμπες αλλα και πολυ καλες για τα φυτα που εχεις.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις κι αλλα φυτα στο ενυδρειο μπορεις να αλλαξεις και τις δυο σου λαμπες με Grolyx.Οσο για τα χρωματα των ψαριων θα δειχνουν καλυτερα με μια και μια λαμπα,αλλα αν προσθεσεις κι αλλα φυτα ισως χρειαστει να τις αλλαξεις και τις δυο.
Να υποθεσω οτι αυτη που προτεινεις ειναι daylight αλλα πιο καλη - πιο απαλη ??? και οκ αλλαζω την μια με την Sylvania Grolux την αλλη ???

ειδα σε μαγαζια πολλες λαμπες..... ροζ γαλαζιες μπλε κτλ ειναι καλες ???
η μουφα?? υπαρχουν για καποιο λογο σε σχεση με το καθε ειδος??? πχ τα περισσοτερα mbuna κατοικουν σε βαθος 15-40 μετρα αρα εκει σε τετοιο βαθος δεν θα εχει και πολυ φως σωστα???

για πειτε αποψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-09-10, 11:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ish_greek.html

Διάβασε τα ΟΛΑ :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-09-10, 12:22
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

¶ν έχω καταλάβει καλά μερικοί χρησιμοποιούν και (ακτινικές) δλδ από τα θαλασινά πετυχαίνοντας ενδιαφέρον χρωματισμούς.Τ΄ψρα αν είναι σωστό ή λάθος ας πεί κάποιος πιο έμπειρος γιατί δεν μπορώ να εκφέρο άποψη.Είναι η θέση μου τέτια που έλεγε και ο Λαζόπουλος.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-09-10, 12:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Διάβασε κι εσύ το πρώτο λινκ του Γιώργου
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-09-10, 21:53
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων

Οντως πολυ αναλυτικο το αρθρο ειχα διαβασει το γενικο αρθρο για τις κιχλιδες malawi εξου και το over-stoking που αναφερεται στο αρθρο του ....

... αλλα δεν ειχα δει το κειμενο για τον φωτισμο ο οποιος ..θελει δουλεια για να γινει σωστα η κατασταση ...αντε να δω πως θα βαλω εξτρα λαμπες!!!! που θα λειτουργουν ανεξαρτητα!!!

παντως αν εχετε προτασεις για εταιρεια και συγκεκριμενο τυπο για μπλε...ενημερωστε...
-------------------------

Some hours later....

Θελοντας να καλυψω και το κεφαλαιο φωτισμος ....αλλαξα την μια απο τις μαμισιες λαμπες high lite Τ5 και συγκεκριμενα την nature με μια high lite - marine blue... μιας και το φως ηταν πολυ δυνατο για τις κιχλιδες. ...

Επιπλεον για να ομαλοποιησω την μεταβαση μερα - νυχτα εβαλα ενα DIY συστημα με μια λαμπα sera deep blue T8 που λειτουργει με χρονοδιακοπτη ξεχωριστό για 2 ωρες πριν ανοιξουν οι κεντρικες και 2 ωρες αφου κλεισουν ....

Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 marine blue) και για monnlight 1x sera deep blue T8
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite + 2 ωρες πριν και μετα 1x sera deep blue T8

και κλεισαμε για τωρα μιας και εμεινα και αφραγκος !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 30-09-10 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-10-10, 22:16
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παιδια...

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις.. βλεπω πολλα ψαρακια αργα το απογευμα και το βραδακι να εχουν το κεντρικό πτερυγιο τους τεντωμενο πανω... αλλα το βλεπω συχνα και σε αρκετα ... μεγαλη διαφορα σε σχεση με πριν μερικες μερες ... μπορει να υποθεσει κανεις γιατι????
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-10-10, 15:49
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια...

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις.. βλεπω πολλα ψαρακια αργα το απογευμα και το βραδακι να εχουν το κεντρικό πτερυγιο τους τεντωμενο πανω... αλλα το βλεπω συχνα και σε αρκετα ... μεγαλη διαφορα σε σχεση με πριν μερικες μερες ... μπορει να υποθεσει κανεις γιατι????
Θετικό είναι αυτό. Τα ψάρια έχουν τα πτερύγια τους μαζεμένα όταν είναι στρεσαρισμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-10-10, 21:57
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

το κανουν και τα θυληκά ή μονο τ αρσενικά ????
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-10-10, 09:44
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Aκομα ψηλοτερα η αριστερη στοιβαδα.....




Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-10-10, 14:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Η τελευταιες πετρες μπηκαν για 2 λογους ..πρωτον για να φυγουν οι διαφορετικες πετρες (πχ ασπρες) που ειχαν μεταφερθει απο το παλιο ενυδρειο και δευτερον για να κρυφτει οσο γινεται το εσωτερικο φιλτρο...

Κρυψωνες νομιζω οτι εξαρχης υπηρχαν αρκετες τωρα ακομα περισσοτερο ... Φανταστειτε οτι περι τα 8-10 ψαρια τα βλεπω μονο κατα το φαγητο την υπολοιπη ωρα ειναι καπου κρυμμενα ...τοσο που ειχα αρχισει να φοβαμαι οτι εχουν θαφτει εκει μεσα ...

Μαλιστα ενα socolofi απο χθες αγνοειται ... δεν το ειδα στο βραδυνο φαγητο και αν δεν το δω και σημερα .... θα αρχισω να το ψαχνω...

Ειναι λογικο κατι τετοιο ? συμβαινει δλδ να μην βγει ενα ψαρι απο τις πετρες για μια μερα ή και περισσοτερο?
η πρεπει να ανησυχησω???
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-10-10, 23:02
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Πληροφορίες ενυδρείου

Juwel Rio 400
Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 cm
Όγκος: περιπου 400 lt
Κατηγορία: Λιμνη Malawi

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 15oolt/h & eheim professinal3 600 (2075) 1250lt/h
(2250lt/h : 350lt καθαρά= 6.5)

Κυκλοφορητης : Bioflow 4oolt/h (ανενεργος)

Ψάρια:
Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f),---> στοχος ειναι 1m-4f
Pseudotropheus socolofi (1m+3f)(?)--->στοχος ειναι 1m-5f
Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f),
Iodotropheus sprengerae (2m+4f)--->στοχος ειναι 1m-4f
Metriaclima estherae (1m+3f)(?), --->στοχος ειναι 1m-4f
Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue alpino (1m+1f),


Διακοσμητικά υλικά: 36 κιλα αραγωνιτης +10 κιλα χαλαζιακη άμμο, πέτρες, 45 κιλά λαβα
Φυτά: Vallisneria (5) crinum (1) Echinodorus (2) Alternanthera reineckii Pink (2)
Λιπασμα : Seachem Flourish

Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 color) και για monnlight 1x sera deep blue T8
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite + 0,5 ωρες πριν και μετα 1x sera deep blue T8

Θερμοστάτης: Juwel 300 w
Ψηξη: ενα μεγάλο εξωτερικό αναμιστηρακι

Τροφή :
JBL novo malawi flakes
Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical Spirulina GRANULAT
και μια φορα την εβδομαδα κατεψηγμενα Mysis της Οcean Νutricion


Παράμετροι:

pH:8.1
Γενική σκληρότητα (GH):18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 24.5-27.5






Ειναι με φωτισμο day+marine blue
[IMG]http//img691.imageshack.us/img691/8525/img6223bx.th.jpg[/IMG] [img]http//img692.imageshack.us/img692/6453/img5997b2.th.jpg[/img]
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-10-10, 23:16
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

πολυ καλο μου αρεσε πολυ το στησιμο και το ειδος των ψαριων
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-10-10, 20:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μερικες φωτο ακομα ....

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-10-10, 22:51
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Αφρικανε το ενυδρειο σου εχει γινει πολυ ομορφο!μου αρεσει πολυ το στησιμο των πετρων!
το μονο που με χαλαει λιγο ειναι τα φυτα στο κεντρο μπροστα..προσωπικα θα τα εβγαζα!βεβαια αυτο ειναι θεμα καθαρα προσωπικο και αισθητικης!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-10-10, 16:24
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια chris7 ... προς το παρον λεω να τα αφησω να ηρεμησουν λιγο τα ψαρακια γιατι ενα μηνα τωρα ολο αλλαγες κανω!!! αρχισα με 5 φυτα και εφτασα στα 20!!!

Στη πορεια μπορει να τα βγαλω αυτα στη μεση... αν δεν τα βγαλουν τα διαβολακια απο μονα τους!!!!

καλη συνεχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-11-10, 11:15
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

link για video (κλεινοντας 2 μηνες)

http://img577.imageshack.us/img577/1849/file19682.mp4
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-11-10, 11:58
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Φίλε μου το ενυδρείο σου οπτικά είναι πολύ όμορφο.Οι πέτρες είναι οι κόκκινες λάβα έτσι.Είχα ακούσει οτι δεν κάνουν για MALAWI μιας και είναι αρκετά αιχμηρές.Σε λίγο καιρό στήνω το δικό μου και κοιτάω για πέτρες και μου αρέσαν πολύ οι λάβα οι μαύρες που είχε ο ερμής αν δεν μπώ στην διαδικασία να φτιάξω βέβαια. Είχες κάποιο πρόβλημα με τραυματισμούς ψαριών;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Ενυδρείου 360 lt (Λίμνη Malawi) mgiokas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 44 02-03-15 19:19
Παρουσίαση ενυδρείου Malawi georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 47 23-04-10 20:35
Παρουσίαση Malawi 240 λίτρα Yannis_K Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 20 25-03-09 13:01
Παρουσίαση Malawi KOKOBAS Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 05-06-08 23:52
Παρουσίαση ενυδρείου malawi Andreas301 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 49 07-01-08 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13620 seconds with 13 queries