Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-10, 08:01
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΥΤΑ

Καλημερα, εχω μεγαλο προβλημα με τα φυτα μου... παλαιοτερα δεν ειχε εμφανιστει και αναπτυσσονταν ικανοποιητικα... τελευταια ομως (λογω υποχρεωσεων το εχω εγκαταλειψει καπως) χανω σταδιακα τα φυτα με το απογοητευτικο αποτελεσμα που βλεπετε... διαβασα το σχετικο αρθρο αλλα ισως μια "αυτοψια" να ειναι καλυτερη για πιο σιγουρα συμπερασματα... ενημερωτικα βαζω iron και potassium καθε εβδομαδα... καμια βοηθεια Pls
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  41,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6040152 b.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6040153 b.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  27,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-10, 08:08
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Δεν μας λές σε τί συνθήκες αναπτύσσονται τα φυτά σου; (όγκος, φωτισμός, χορήγηση διοξειδίου κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-10, 08:14
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 120 lt εργοστασιακα (το γνωστο του καρφουρ), φωτισμο SYLVANIA 25W ο οποιος λειτουργει για 12 ωρες καθημερινα περιπου και εχω ενα σακουλακι ανθρακα στο φιλτρο 100g ... τον οποιο τωρα που το λες εχω να τον αλλαξω αρκετους μηνες ! δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες χρειαζεσαι, οπως θα εχεις καταλαβει ειμαι νιουφις !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-10, 08:30
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

o ανθρακας δεν εχει να κανει, αν θες να δεις χαρα μεσα εκει, αλλαζεις τη λαμπα σου σε grolux και προσθετεις μια ακομα...
παιρνεις και ενα flourish γενικο και εισαι κομπλεουρας για αρχη...

αν θες να το εμβαθυνεις κι αλλο μπλεκεις και με διοξειδια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-10, 08:38
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
o ανθρακας δεν εχει να κανει, αν θες να δεις χαρα μεσα εκει, αλλαζεις τη λαμπα σου σε grolux και προσθετεις μια ακομα...
παιρνεις και ενα flourish γενικο και εισαι κομπλεουρας για αρχη...

αν θες να το εμβαθυνεις κι αλλο μπλεκεις και με διοξειδια...
δηλαδη με τις λαμπες και το flourish θα φυγουν και οι "κηλιδες" απο τα φυτα? εγω υπεθεσα οτι υπαρχει καποιο ειδος "αρρωστειας"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-10, 08:43
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

οι κηλιδες αποτι βλεπω ειναι greenspot αλγη...(αν βλεπω καλα)

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δυναμωσεις τα φυτα σου ωστε να υπερνικησεις τις ανταγωνιστικες αλγες και την αναπτυξη τους...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-10, 08:58
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

και εγω για greenspot αλγη το βλεπω με το απειρο μου ματι

θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και θα επανελθω... η grolux ποσα Watt πρεπει να ειναι ? Τ8?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-10, 09:24
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

δοκιμασε να φτασεις στο μισο βατ ανα λιτρο
η φωτοπεριοδος να μειωθει στις 8 ωρες
οτι θες Τ5 η Τ8, ξεκινα το ετσι και μετα απο λιγο καιρο προσθεσε και ανακλαστηρες για βελτιστη αποδοση..(οχι ολα μαζι μην σου κανουν κανα μπραφ οι αλγες)

αν οντως ειναι αλγη και βλεπω καλα τοτε εγω θα εκοβα σιδηρο θα εβαζα λιγο γενικο και αναλογα τι θα μου δειχνανε τα φυτα θα προσθετα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-10, 09:27
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Από εμπειρία σου λέω οτι το ενυδρείο σου δεν είναι για φυτεμένο. ¶ν θες να μεγαλώσεις φυτά εκεί μέσα θα πρέπει να αυξηθεί ο φωτισμός και να φτάσει τουλάχιστον 0,5 W/lt. Εγώ άλλαξα το καπάκι και έβαλα overtank φωτιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-10, 09:37
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου θα πρεπει κατα την γνωμη μου να παρεχεις διοξειδιο(κοιτα για diy για πιο οικονοιμικα) και καποια σχετικη λιπανση γιατι αλλιως τα φυτα δεν αναπτυσονται σωστα ενω οι αλγες θα εχουν φουλ αναπτυξη.Τοτε μπορεις να αναβαθμισεις και τον φωτισμο σου.Παροτι ο φωτισμος σου τωρα ειναι λιγος σε watt η 2η φωτο δειχνει αλγη πραγμα που σημαινει οτι λειπουν απο τα φυτα co2 και λιπανση σε σχεση με τον φωτιοσμο σου.Παντως αφου διαβασα οτι εχεις 12 ωρες φωτοπεριοδο(ειναι πολυ ακομα και αν εχεις διοξειδια κτλ) μπορεις απλα να την μειωσεις σε 8 χωρις να κανεις κατι απο αυτα που προανεφερα και να δεις πως θα παει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-10, 09:50
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Ίσως να κάνω και λάθος αλλά βλέπω μία φτέρη και μία ανούμπια, που δεν χρειάζονται και τόσο το φως. Η μονη άλγη που βλέπω (όσο μπορώ από τις φωτό) είναι λίγο σποτ στην ανούμπια. Το μαύρισμα στα φύλλα της φτέρης δεν μοιάζει με άλγη.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-10, 09:57
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να κάνω και λάθος αλλά βλέπω μία φτέρη και μία ανούμπια, που δεν χρειάζονται και τόσο το φως. Η μονη άλγη που βλέπω (όσο μπορώ από τις φωτό) είναι λίγο σποτ στην ανούμπια. Το μαύρισμα στα φύλλα της φτέρης δεν μοιάζει με άλγη.

επισης βλεπουμε και βαλισνεριες και εκτος των αλλων βλεπουμε και σκαλαρι με χρυσοψαρο...

το θεμα για μενα ειναι πως θα αποκτησει τις ιδανικες συνθηκες ωστε να μπορουν να ευδοκιμησουν ευκολα και μετριας δυσκολιας φυτα, και απλα με μια μικρη χορηγηση σιδηρου και καλλιου δεν γινεται αυτο προσπαθω να εξηγησω...
επισης εχεις δικιο για το σαπισμα της java fern ειναι συνηθες φαινομενο και δεν νομιζω οτι αποτελει προβλημα. φτερη ειναι, εκει που μαυριζει εκει πεταει καινουρια βλασταρια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-10, 12:26
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

καταρχην σας ευχαριστω ολους που δειχνετε ενδιαφερον

για αρχη, θα ξεκινησω απο την πιο οικονομικη και ευκολη λυση, οπως του να μειωσω τη φωτοπεριοδο στις 8 ωρες... αν δεν δω βελτιωση σε καμια εβδομαδα (που ειναι και το πιθανοτερο απο οτι καταλαβα) τοτε θα προχωρησω σε επιπλεον λιπανση (και ισως σε διοξειδιο) σε συνδυασμο με μεγαλυτερη λαμπα... δεν ξερω αλλα το διοξειδιο μονο που το ακουω μου κανει καπως :/

επειδη δεν βρηκα flourish γενικο περαν σιδηρου και καλλιου, εχουμε να προτεινουμε καποιο συγκεκριμενο?

επισης οντως υπαρχουν και βαλισνεριες, στα τελευταια τους ομως μιας και τις τρωνε... οσον αφορα τις φτερες δυστυχως αν αρχισουν να μαυριζουν, απλα μετρανε αντιστροφα χρονο ζωης... εχω βαρεθει να μαζευω μαυρισμενα σαπια φυλλα που επιπλεουν...

ΥΓ. φίλε Αλεξ το βραδυ ο κυριος χρυσοψαρος θα παει πισω στον πετσοπα, λαθη του αρχαριου ειναι αυτα εχω ακομη 2 black ruby, 1 silver, 1 alpino, 1 ξιφοφορο αρσενικο, 1 γλυφτη και τα 2 σκαλαρακια... και σκεφτομαι ποιοα ακομη να δωσω....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-10, 12:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

To seachem flourish ειναι οτι πρεπει για το σταδιο που βρισκεσαι(βεβαια να προσαρμοσεις την δοσολογια συμφωνα με το ενυδρειο σου αφου η δοσολογια που λεει το σκευασμα αναφερεται σε φουλ φυτεμενο).Οσο για το διοξειδιο μην σου ακουγεται καπως αφου τα φυτα τραβουν διοξειδιο για να παραγουν οξυγονο(επισης μια λυση για διοξειδιο ειναι το seachem excel)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-10, 13:07
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

επειδη καταλαβαινω οτι θες ενα ενυδρειο με μερικα εκολα φυτα και οχι φουλ φυτεμενο με τρελα φυτα κ.λ.π., εγω σου προτεινω φωτοπεριοδο 8 ωρες 50watt+- flourish γενικο και τιποτα αλλο
(ισως καποια στιγμη να χρησιμοποιησεις το καλλιο και τον σιδηρο που εχεις ηδη)

μιλαμε δηλαδη για μια grolux 30 watt 6ευρω
ακροφυσια κ.λ.π. arcadia σταρτερ μπαλανς 25 ευρω
γενικο λιπασμα 7 ευρω

υπολογιζεις χοντρικα ενα σαρανταρι
στα γραφω ετσι για να ξερεις περιπου που παιζεις

στο μελλον και ανακλαστηρες και για τις δυο λαμπες αλλο ενα ταληρο και καθαρισες...

χαρουμενα φυτα, χαρουμενος κι εσυ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-10, 13:21
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
To seachem flourish ειναι οτι πρεπει για το σταδιο που βρισκεσαι(βεβαια να προσαρμοσεις την δοσολογια συμφωνα με το ενυδρειο σου αφου η δοσολογια που λεει το σκευασμα αναφερεται σε φουλ φυτεμενο).Οσο για το διοξειδιο μην σου ακουγεται καπως αφου τα φυτα τραβουν διοξειδιο για να παραγουν οξυγονο(επισης μια λυση για διοξειδιο ειναι το seachem excel)
απο οτι ειδα το seachem flourish εχει πολλα συστατικα... αν το χρησιμοποιησω τελικα, να κοψω το σιδηρο και το ποτασιο ? btw μολις εκανα και μετρησεις στο νερο...

ΝΟ3 : 250 !!!
ΝΟ2 : 1
GH : 8
KH : 3~6
PH : 8
CL2 : 0.8

ασχετο: μια βαλισνερια εχει μεγαλωσει τοσο πολυ (η αλλη εμεινε ατροφικη) που εχει φτασει στην επιφανεια και επιπλεει σχηματιζοντας κουβαρι... να την κοψω απο πανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-10, 13:28
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι ειδα το seachem flourish εχει πολλα συστατικα... αν το χρησιμοποιησω τελικα, να κοψω το σιδηρο και το ποτασιο ? btw μολις εκανα και μετρησεις στο νερο...

ΝΟ3 : 250 !!!
ΝΟ2 : 1
GH : 8
KH : 3~6
PH : 8
CL2 : 0.8

ασχετο: μια βαλισνερια εχει μεγαλωσει τοσο πολυ (η αλλη εμεινε ατροφικη) που εχει φτασει στην επιφανεια και επιπλεει σχηματιζοντας κουβαρι... να την κοψω απο πανω ?
Αυτό που χρειάζεσαι άμμεσα είναι αλλαγή νερού.... 50% μέχρι να πέσουν τα ΝΟ3 κάτω από το 30

Αν κόψεις από πάνω το φύλλο της βαλισνέριας θα σαπίσει. Κόψε από πολύ χαμηλά τα μεγάλα φύλλα της.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-10, 13:32
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Αλεξ η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα μια "ζουγκλα" αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειμαι ικανος και εχω τις γνωσεις κυριως για να τα καταφερω... συνηθως οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα και εγω ειμαι σε σταδιο που ηδη χανω τα λιγα :/

Το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο που δινεις... πιο πολλα εχω φαει στο να αντικαθιστω χαλασμενα φυτα, αρκει να λειτουργησει... thanx
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που χρειάζεσαι άμμεσα είναι αλλαγή νερού.... 50% μέχρι να πέσουν τα ΝΟ3 κάτω από το 30

Αν κόψεις από πάνω το φύλλο της βαλισνέριας θα σαπίσει. Κόψε από πολύ χαμηλά τα μεγάλα φύλλα της.
η πλακα ειναι οτι μολις προχθες αλλαξα το 20% του νερου !!! ειναι νορμαλ να εχω τοσο ψηλα ΝΟ3 ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sir George : 04-06-10 στις 13:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-10, 13:42
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Τα νιτρικά σου είναι πολύ ψηλά. Κάνε αυτό που σου υπέδειξε ο Λεωνίδας (lion)
Το ενυδρείο θέλει υπομονή. Μην βιάζεσαι, ακολούθησε τους κανόνες για τα φυτεμένα και όλα θα πάνε μιά χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-10, 13:43
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

μην απογοητευτεις μαυτο που θα σου πω, αλλα εχεις αστρωτο φιλτρο και ειναι πιο σημαντικο στην παρουσα φαση απο τα φυτα σου γιατι αν δεν κανεις κατι θα αρχισεις να χανεις και ψαρια...

αγοραζεις τεστ για αμμωνια,
μετρας,
αλλαγη νερου
μπολιασμα
και αποφασισε ποια ψαρια θα κρατησεις γιατι οπως βλεπεις εχεις τοσα πολλα νιτρικα που και καθε μερα να κανεις αλλαγη παλι θα ανεβαινουν ραγδαια...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-10, 16:42
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

μηπως πρεπει να κανω και κατι με τον ανθρακα? εχω να τον αλλαξω πανω απο 4 μηνες, λογικα δεν ειναι off? ή να τον αφαιρεσω εντελως ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-10, 21:08
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Τον άνθρακα να τον αφαιρέσεις. Ρουφάει ότι κακό, αλλά και ότι καλό (πχ λιπάσματα) υπάρχει στο ενυδρείο σου.

Αναφέρεις ότι είχες παραμελήσει το ενυδρείο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανες αλλαγή και πόσο;

Έκανες καμμία αλλαγή νερού; Ξαναμέτρησες νιτρικά (ΝΟ3);
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-10, 22:34
Το avatar του χρήστη psyroukis
psyroukis Ο χρήστης psyroukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 60
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον άνθρακα να τον αφαιρέσεις. Ρουφάει ότι κακό, αλλά και ότι καλό (πχ λιπάσματα) υπάρχει στο ενυδρείο σου.

Αναφέρεις ότι είχες παραμελήσει το ενυδρείο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανες αλλαγή και πόσο;

Έκανες καμμία αλλαγή νερού; Ξαναμέτρησες νιτρικά (ΝΟ3);
Λίγα λογια και σωστά.
__________________
Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-10, 07:56
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον άνθρακα να τον αφαιρέσεις. Ρουφάει ότι κακό, αλλά και ότι καλό (πχ λιπάσματα) υπάρχει στο ενυδρείο σου.

Αναφέρεις ότι είχες παραμελήσει το ενυδρείο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανες αλλαγή και πόσο;

Έκανες καμμία αλλαγή νερού; Ξαναμέτρησες νιτρικά (ΝΟ3);
Αλλαγες νερου κανω συστηματικα 1 φορα το μηνα σε ποσοστο 10%~15% (μη βαρατε συμβουλη πετσοπα) ... οταν λεω παραμελησα εννοω οτι μπορει καποιες φορες να το αλλαξα μετα απο 1,5 μηνα, να μην εχω βαλει πχ flourish για αρκετο καιρο κλπ...

ειχα κανει μετρησεις στις αρχες του στησιματος (Οκτωβρη-Νοεμβρη).. εκ τοτε ποτε ξανα... τελευταια αλλαξα το νερο την Τεταρτη στο ιδιο παντα ποσοστο...

χθες βραδυ αλλαξα παλι νερο (περιπου το μισο) και αφαιρεσα τον ανθρακα... μιλαμε η σκουπα βυθου εβγαλε απειρο πραγμα (την οποια btw προμηθευτικα προσφατα και την χρησιμοποιησα για πρωτη φορα την Τεταρτη!)... θεωρω οτι ειμαι σε καλο σταδιο αν κρινω απο τα παιχνιδια των rubies που ειχα να τα δω πολυ καιρο να παιζουν... βεβαια σε μια μερα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει αυτη η ψυχολογικη αναστροφη που νομιζω οτι βλεπω... ο βουκεφαλας ο χρυσοψαρος επεστραφη στον πετσοπα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-10, 08:07
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγες νερου κανω συστηματικα 1 φορα το μηνα σε ποσοστο 10%~15% (μη βαρατε συμβουλη πετσοπα) ... οταν λεω παραμελησα εννοω οτι μπορει καποιες φορες να το αλλαξα μετα απο 1,5 μηνα, να μην εχω βαλει πχ flourish για αρκετο καιρο κλπ...

ειχα κανει μετρησεις στις αρχες του στησιματος (Οκτωβρη-Νοεμβρη).. εκ τοτε ποτε ξανα... τελευταια αλλαξα το νερο την Τεταρτη στο ιδιο παντα ποσοστο...

χθες βραδυ αλλαξα παλι νερο (περιπου το μισο) και αφαιρεσα τον ανθρακα... μιλαμε η σκουπα βυθου εβγαλε απειρο πραγμα (την οποια btw προμηθευτικα προσφατα και την χρησιμοποιησα για πρωτη φορα την Τεταρτη!)... θεωρω οτι ειμαι σε καλο σταδιο αν κρινω απο τα παιχνιδια των rubies που ειχα να τα δω πολυ καιρο να παιζουν... βεβαια σε μια μερα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει αυτη η ψυχολογικη αναστροφη που νομιζω οτι βλεπω... ο βουκεφαλας ο χρυσοψαρος επεστραφη στον πετσοπα
Ξεκίνα πιο συχνές και μεγαλύτερες αλλαγές νερού. Οι μικρές και αραιές αλλαγές σου εκτόξευσαν τα ΝΟ3 στο 250.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-10, 08:41
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω, αυτο θα κανω, αν και το οτι εχω το ενυδρειο στο γραφειο με δυσκολευει.... ερωτηση, θεωρεις οτι τα 8 ψαρακια ειναι πολλα για το ενυδρειο ??
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-06-10, 12:10
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Νέες μετρήσεις:

ΝΟ3 : 100
ΝΟ2 : 1
GH : 16 !
KH : 6
PH : 8.4
CL2 : 0

από ότι φαίνεται έχω δρόμο μπροστά μου

πάντως μετα την αφαιρεση του ανθρακα, τον περιορισμο του φωτισμου σε 8 ωρες και τις αλλαγες νερου (δεν ξερω αν επαιξε και αυτο ρολο) οι "κηλίδες" στα φύλλα φαίνεται ότι αρχίζουν να εξασθενούν... εχω την εντυπωση ομως οτι τα φυλλα δειχνουν να μην ειναι τοσο "ζουμερα" ... κάτι σαν να ξερένονται ένα πράγμα

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-06-10, 19:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αμμωνια εχεις μετρησει?

Στη θεση σου δε θα ανυσηχουσα για τα φυτα .... τα ψαρια υποφερουν σε αυτες τις συνθηκες! Θα πρεπει να αρχισεις να δινεις .. πριν ... !!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-10, 11:32
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

δεν εχω μετρησει αμμωνια ουτε καν ξερω ποιο τεστ ειναι που την μετραει, ουτε ποσο πρεπει να ειναι η σωστος δεικτης αμμωνιας

η αληθεια ειναι παντως οτι μετα την αποτυχημενη γεννα των σκαλαριων (τα αυγα σε 3 μερες φαγωθηκαν) παρατηρω περιεργη συμπεριφορα οχι μονο των σκαλαριων που καθονται σε μια γωνια μονιμως και δεν πολυκινουνται, αλλα και των υπολοιπων συγκατοικων που τρομαζουν και πεταγονται με το παραμικρο... ουτε καν να πλησιασω στο ενυδρειο μπορω (τροπος του λεγειν) αμεσως πανικοβαλλονται
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-10, 15:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά το τεστ για την αμμωνία είναι το... τεστ αμμωνίας (NH3/NH4)!
Και θα πρέπει να είναι 0! Οτιδήποτε διαφορετικό είναι τοξικό! Για τρέξε λίγο το ζήτημα της αγοράς του και δες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με φυτα ANEMOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 28-03-13 10:04
προβλημα με φυτα mixalis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 07-10-08 09:14
Προβλημα Με Τα Φυτα kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-11-05 01:27
Προβλημα Στα Φυτα hoby Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-10-05 13:37
προβλημα στα φυτα vakadin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-04 02:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11311 seconds with 14 queries