Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 19:05
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !

Title: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: stefanos.f on 06/04/02 at 03:27:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι πραγματικα ΔΕΝ μπορω να πιστεψω πωσ γινετε ο τομεασ του site που ασχολειτε με τα πιο φανταστικα ψαρια του γλυκου νερου, δηλαδη τισ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ, να ειναι αυτοσ που εχει και τισ πιο λιγεσ συμμετοχεσ! Η πιθανοτερη αιτια ειναι αυτη που μου ειπαν σε αρκετα μαγαζια που ασχολουνται αποκλειστικα με την πωληση τροπικων ψαριων! Οι περισσοτεροι που μπαινουν μεσα στο χομπι ξεκινανε με την λογικη του... "Ελα μωρε φερε κανα ωραιο ψαρακι να το βαλω στο ενυδρειο μου για να το γεμισω με κατι" , συνηθωσ αυτο το κατι ασ ειναι και φτηνο! Ευτυχωσ υπαρχουν ομωσ και οι αλλοι που καποια στιγμη αρχιζουν να ψαχνονται και λιγο παραπανω, βλεπουν αυτα τα θαυμασια ψαρια με αυτον μοναδικα απροβλεπτο χαρακτηρα, τον τσαμπουκα και ολο αυτον τον χορο του αρσενικου για να ζευγαρωσει με την θηλυκια και καταλαβαινουν πωσ ανακαλυψαν κατι πραγματικα ξεχωριστο! Παθιαζονται με αυτο και καταλαβαινουν σιγα σιγα πωσ για να τα βγαλεισ περα με αυτα τα ψαρια και γαι να τα καταλαβεισ πρεπει να καταβαλεισ μεγαλη προσπαθεια και να αφιερωσεισ χρονο διαβαζοντασ και μαθενοντασ τησ αναγκεσ του καθε ψαριου ξεχωριστα! Γιατι μην ξεχνιομαστε, στισ αφρικανεσ, ακομη και ψαρια που προερχονται απο την ιδια λιμνη εχουν εντελωσ διαφορετικεσ αναγκεσ απο αλλα απλα και μονο λογω του ογκου τουσ του σχηματοσ τουσ ακομη και του βαθουσ στο οποιο ζουνε! Οποτε περιμενω απο ολουσ εσασ που ασχολειστε με τισ αφρικανεσ να γραψετε εδω για ποιο λογω τισ αγαπατε τοσο πολυ, ετσι ωστε ολοι οσοι επισκεφτουν μετα αυταπου θα εχουμε γραψει να καταλαβουν για ποιον λογω αισθανομαστε ετσι για τισ αφρικανεσ! Polleni περιμενω υποστηριξει, ενταξει? ;D Αφρικανεσ γερα με τσαπουκα! Νομιζω πωσ αυτο παει γαντι στισ αφρικανεσ! ;D ;D ;D Εχει κανεισ αντιθετη αποψη?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: polleni on 06/04/02 at 04:58:16
--------------------------------------------------------------------------------
Τουλάχιστον δεν σου λείπει ο ενθουσιασμός ! Αυτό πρέπει να το ομολογήσω. Εγώ από την άλλη πλευρά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα ήθελα να ξεκινήσουν και άλλοι να κρατάνε αφρικάνες. Η ερώτηση είναι, να τις κρατήσουνε που τις αφρικάνες ; Και ποιές αφρικάνες ; Οταν ακούς για Cyrtocara moorii ή Fossorochromis rostratus σε 200άρια ενυδρεία, λες καλύτερα να κρατάγανε άλλα είδη. Λυπάσαι το κακόμοιρο το ψάρι δηλαδή το οποίο σε τι έφταιξε ; Και δεν συζητάμε το τι φιλοσοφημένες απόψεις μπορεί να ακούσεις για να υποστηρίξει ο καθένας αυτό που κάνει. Υπάρχουνε βέβαια και κάποιοι - φωτεινές εξαιρέσεις - που λένε ότι "αν δεν κάνω πρώτα το ανάλογο ενυδρείο δεν τις παίρνω", και με αυτούς πράγματι αξίζει να αχοληθείς αλλά είναι πολύ λίγοι.. Πας στον άλλον και του λες : "ένα είδος Aulonocara ανά ενυδρείο γιατί κάνουν υβρίδια" και μετά πάει και παίρνει 3 διαφορετικούς αρσενικούς και 1 θηλυκιά. Τον ρωτάς γιατί και ακούς ότι "εμένα δεν κάνουνε υβρίδια" !! Και σε δύο μήνες έχει μάθει βέβαια ότι βεβαίως και κάνουνε υβρίδια. Και μετά πας στην ελληνική αγορά και έχει πήξει ο κόσμος στο υβρίδιο. Βλέπεις ενυδρειάδικο να πουλάει Aulonocara stuartgranti "mbenji" με eggspots στο πτερύγιο και λες καλά στο αρσενικό, εγώ που ξέρω θα την γλυτώσω, στο θηλυκό όμως ;; Δίνει ο άλλος ψάρια σε άλλον χομπίστα και δεν ξέρει να του πει ποιό είδος είναι από αυτά που ΚΡΑΤΑΕΙ στα ενυδρεία του!! Τι ψάχνεις να βρεις τώρα. Καλές οι αφρικάνες αλλά πολύ καλύτεροι οι ξιφοφόροι, οι μονομάχοι και τα guppies αν θες την γνώμη μου. Μα πάρα πολύ καλύτεροι. Και χρώμα έχουνε, και γεννάνε, και απ' όλα κάνουνε !!!

Αυτά..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: fighterfish on 06/04/02 at 07:18:28
--------------------------------------------------------------------------------
χε χε χε

αμα θες polleni να σου δώσω εναν μονομάχο .....
:-* :-* :-* :-* :-*

εχεις δίκιο,
κανονικά στην ελλάδα θα έπρεπε το πιο διαδεδομενο ειδος να ειναι οι αφρικανες, καθοτι τα νερα μας τους κανουν και αν εξαιρεσεις το μεγεθος του ενυδρειου και το κοστος των ψαριων ειναι πιο οικονομικη λύση να εχεις τετοια ψαρια.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι όμως που έχουν να κανουν και με αισθητική. Πολλοί ας πούμε ελκονται περισσότερο απο ενυδρεία που κυριαρχεί το πράσινο παρά με τα layouts με πέτρες που θελουν οι αφρικάνες.

Και μετά είναι και το μεγεθος του ενυδρείου. Αν οι περισσότεροι εχουν ενυδρεία της ταξης του 1 μέτρου, τότε δεν είναι και εύκολη υπόθεση....

Αν και υπάρχεουν και οι τανγκανίκες..... :-*

(ωχχ... θα έχει βγάλει σπυριά μέχρι τώρα...)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: annivas2000 on 06/04/02 at 07:41:20
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και το topic ειναι για τους αφρικανο-lovers θα μου επιτραπει να πω οτι δεν χρειαζονται γενικοτητες οπως...
Quote:Ευτυχωσ υπαρχουν ομωσ και οι αλλοι που καποια στιγμη αρχιζουν να ψαχνονται και λιγο παραπανω

......δηλαδη οι υπολοιποι που εχουμε αλλα ψαρια, τι ειμαστε--ψαχνομαστε λιγο ΠΑΡΑΚΑΤΩ υποθετω......
και αυτο..
Quote:για να τα βγαλεισ περα με αυτα τα ψαρια και γαι να τα καταλαβεισ πρεπει να καταβαλεισ μεγαλη προσπαθεια και να αφιερωσεισ χρονο διαβαζοντασ και μαθενοντασ τησ αναγκεσ του καθε ψαριου ξεχωριστα

...ενω για τα αλλα ψαρια τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις?να τα ριχνεις στο νερο και να τα παρατησεις στο σαλονι σου, ταιζοντας τα οποτε θυμασαι???
Και γιατι θα πρεπει η λογικη του
Quote:αν δεν κάνω πρώτα το ανάλογο ενυδρείο δεν τις παίρνω

να ισχυει μονο για τις αφρικανες????
Και βεβαια λογοι υπαρχουν πολλοι για τις εκαστοτε επιλογες του καθενος που δεν χρειαζεται να τους αναφερω....
Χωρις να παρεξηγηθω δεν θεωρω οτι οι αφρικανες εχουν τις ιδιες απαιτησεις με αλλα (εστω με πολλα) ψαρια, αλλα η απαξιωση των <<μη μυημενων>> και τετοια τσιτατα δεν βοηθουν στην εξαπλωση και το ενδιαφερον <<σχετικα αμυητων-μυημενων>>...
Και για να αναφερθω στο 1ο post που ξεκινησε
Quote:Εχει κανεισ αντιθετη αποψη?

...ναι.






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: polleni on 06/04/02 at 08:08:46
--------------------------------------------------------------------------------
Οταν δηλαδή εσύ διαβάζεις αυτό το κείμενο:

"Οταν ακούς για Cyrtocara moorii ή Fossorochromis rostratus σε 200άρια ενυδρεία, λες καλύτερα να κρατάγανε άλλα είδη. Λυπάσαι το κακόμοιρο το ψάρι δηλαδή το οποίο σε τι έφταιξε ; Και δεν συζητάμε το τι φιλοσοφημένες απόψεις μπορεί να ακούσεις για να υποστηρίξει ο καθένας αυτό που κάνει. Υπάρχουνε βέβαια και κάποιοι - φωτεινές εξαιρέσεις - που λένε ότι "αν δεν κάνω πρώτα το ανάλογο ενυδρείο δεν τις παίρνω", και με αυτούς πράγματι αξίζει να αχοληθείς αλλά είναι πολύ λίγοι.. "

αυτό που καταλαβαίνεις είναι ότι αφορά "αποκλειστικά" τις αφρικάνες ; 'Η οποιοδήποτε ψάρι μεγέθους πάνω από 22 εκατοστά το οποίο μπαίνει μαζί με άλλα 10 σε ενυδρείο των 200 λίτρων το οποίο αφαιρουμένων βράχων κ.λ.π. έχει δεν έχει 150 λίτρα νερό; Υποτίθεται ότι ο μέσος όρος του δείκτου νοημοσύνης των μελών είναι τέτοιος που μπορούν από το ειδικό να πάνε στο γενικό και τούμπαλιν. Και στο κάτω-κάτω, το αυγκεκριμένο θέμα αφορά τις αφρικάνες οπότε ναι, για αφρικάνες μιλάμε. Αφού όμως μπορεί και να μην έγινε κατανοητό να αναφέρουμε ότι το ίδιο και για το pacu, red tail catfish, wolf cichlid, arowana και μερικές ακόμη εκατοντάδες είδη.

Δεύτερον, και πολύ κυριώτερο, δεν απαξιώ καθόλου τον "μη μυημένο" ο οποίος όμως έχει γνώσιν και συναίσθηση του που βρίσκεται και ρωτώντας αντιλαμβάνεται ότι "δεν τον παίρνει". Από εκεί ΑΚΡΙΒΩΣ ξεκίνησα και εγώ. Απαξιώ όμως σίγουρα, όποιον έχει τις Αφρικάνες σε κατάσταση "σαρδέλλας" και πιστεύει ότι είναι και "γνώστης" και δίνει και συμβουλές σε άλλους να κάνουνε το ίδιο, αντί να κυττάξει πως θα "ξεστραβωθεί" να κρατήσει τα είδη και τον αριθμό των ψαριών που τον παίρνει. Και τέλος, ναι, πιστεύω πως μερικά "τσιτάτα" πιθανόν να βοηθήσουνε μερικά ψάρια να ζήσουνε καλύτερα.. Αφού από ό,τι φαίνεται με το "μαλακό" δεν καταλαβαίνουνε όλοι. Ολοι αυτοί οι οποίοι κατά καιρούς αναφέρουνε ότι έχουνε 20 ψάρια σε ενυδρείο 100 λίτρων ή 10 δίσκους σε 60 λίτρα από κάπου πήρανε τις πληροφορίες αυτές. Κάποιος "γνώστης" τους τις είπε. Μαζί με τα τετριμμένα "ασε τι λένε οι άλλοι δες εμένα πως πάνε" κ.λ.π. Οι περισσότεροι έχουν την εντύπωση ότι το σωστό είναι αυτό το οποίο επιτρέπει στα ψάρια να αναπνέουνε και νάχουνε χρώμα.

Σε ΕΝΑ πράγμα όμως έχεις δίκιο - έστω και έμμεσα. Το υπερβολικό ενδιαφέρον βλάπτει. Ασε τον καθένα να το παίζει "γκουρού" και να τελειώνει εκεί η ιστορία. Να κάθομαι εγώ τώρα να σκάω γιατί ο άλλος έχει 50 ψάρια στο 60άρι ενυδρείο του..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: ASCCO1 on 06/04/02 at 18:34:39
--------------------------------------------------------------------------------
Πικρες αληθειες pollleni μου, ευτηχως που οι αφρικανικες κιχλιδες δεν ειναι φτηνο ψαρι αλλιως φαντασου τι θα γινοταν στην ελλαδα απο υβριδια!!!
Αλλα ο τροπος που εθεσε την ερωτηση ο φιλος stefanos ειναι λαθος !!!
δεν μπορουμε να υποτιμαμε ενα διαφορετικο ειδος επειδη ειναι <<φτηνο>>, και μετα αφου ανακαλυπτουμε τις ΚΙΧΛΙΔΕΣ τις οποιες εχουμε πληρωσει ποιο ακριβα να αρχισουμε να διαβαζουμε .!!!!
δηλαδη αν ερχοντουσαν στην ελλαδα halfmoon betta που το καθε ενα στοιχηζει 100 δολαρια τοτε μονο θα εκτημουσαμε τους μονομαχους και θα στρωνομαστε να διαβασουμε,??????
Η αν μπορουσαμε να αγορασουμε στην ελλαδα wild guppies που σιγουρα οι τιμες τους θα ειναι ακριβες , τοτε θα εκτιμουσαμε τα ζωοτοκα???
αλλα βεβαια ελλαδα!!
Αν θεωρουμε λοιπον ενα χομπιστα πετυχημενο επειδη μπορει και συντηρει σωστα Aφρικανικες Κιχλιδες, τοτε με το ιδιο σκεπτικο θα πρεπει να θεωρουμε πετυχημενο ενα χομπιστα ο οποιος συντηρει και αναπαραγη σε σωστες συνθηκες NEON TETRA.
Το εχω πει και θα το ξαναπω το καθε τροπικο ψαρι εχει την δικη του ομορφια και χρειαζεται και την σχετικη προσοχη.
Αν καποτε μπορεσουμε να καταλαβουμε στην ελλαδα οτι κοινωνικο ενυδρειο δεν σημαινει PH 7.0 και ριξε οτι θες εκει μεσα , τοτε θα μπορεσουμε να προχωρισουμε σαν χομπιστες.

Να σημειωθει , οπως πολλοι ξερουν οτι διατηρω MALAWI κιχλιδες.

Υ.Σ μην τους λες polleni μου να αρχησουν να διατηρουν LIVEBEARERS μας φτανουν τα υβριδια BALLON MOLLY , και 1-2 κρουσματα που εχω ακουσει για διασταυρωσεις guppie με platy η' ξιφοφορους δεν θελουμε και αλλα τερατακια :'(

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ , ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: johnny69 on 06/05/02 at 04:01:23
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας φιλοι μου
Τρεις μηνες πριν που σκεφτηκα οτι θα ηθελα ενα ενυδρειο δεν ηξερα καθολου το ποσο ενδιαφερον αυτο θα μπορουσε να ειναι για οποιον το παρει σοβαρα.
Η αρχη εγινε με αυτο εδω το forum. Εδω εμαθα για τις αφρικανικες κιχλιδες και το εψαξα παραπερα. Εκανα post καποιες ισως χαζες ερωτησεις-αποριες πηρα τις απαντησεις που εψαχνα και προχωρησα. Διαβασα πολλες φορες ολα τα post του forum καθως επισης και αρθρα απο διαφορα sites (κυριως του MCH).Το οτι ηθελα αφρικανες το αποφασισα μολις διαβασα και εμαθα για αυτα τα υπεροχα ψαρακια.
Αυτους τους μηνες που δεν εχω κανει post στο forum εχω προχωρησει αρκετα και εχω πια ενα ομορφο και λειτουργικο ενυδρειο. Ξεκινωντας απο μηδενικες γνωσεις σχετικα με το θεμα τους τελευταιους μηνες εκανα τα εξης :
Αγορασα ενα ενυδρειο 205 lt.
Μαζεψα υπεροχη θαλασσινη αμμο την οποια αφου την επλυνα πολυ καλα λιγη λιγη (χωρις χλωρινη και αλλα χημικα) την εβαλα στο ενυδρειο.
Μαζεψα πετρες απο την εξοχη τις καθαρισα παρα πολυ καλα και τις προσθεσα στο ενυδρειο προσπθωντας να φτιαξω πολλες κρυψωνες.
Εβαλα 2 Anubia bateri,1 Anubia nana, 1 Java fern.
Εβαλα ενα εξωτερικο φιλτρο 1000lt/h , ενα θερμοστατη, και 2 λαμπες.
Το ενυδρειο πηρε περιπου 170 lt νερο. Εκανα fishless cycling με αμμωνια, βακτηριδια απο εμπορικο προιον σε μπουκαλακι και καθημερινα test για αμμωνια, νιτρωδη.
15 ημερες μετα ολα ηταν ενταξει. Εφαρμοσα την προταση του κ. Ρεκλου για να φτιαξω το νερο οσο γινεται καλυτερο για αφρικανες. Το νερο μου εχει τωρα PH:8,5 GH:13 KH:14
Πηρα και εβαλα τα πρωτα ψαρακια 3 labidochromis careleus (πολυ μικρα) και 2 Aulonocara Nyassae (1 αρσενικο,1 θηλυκο) , αλλα μαλλον δεν θα βαλω αλλη aulonocara .
Μια εβδομαδα μετα προσθεσα 2 ps demasoni 3 ps socolofi. ( ο φιλος στο pet shop ειχε τις αντιρρησεις του και οτι τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα αγρια , ηταν ομως πανεμορφα και γι αυτο αποφασισα να τα παρω και να δω τι θα γινει . Βεβαια ειναι ακομα παρα πολυ μικρα και ελπιζω οτι θα εξοικιωθουν με τα υπολοιπα.Αλλωστε εαν κατι δεν παει καλα νομιζω οτι ευκολα θα μπορεσω να τα αλλαξω με κατι αλλο στο pet shop ) Το ενυδρειο παντως απεκτησε κινηση και χρωμα.Αυτα τα ψαρια συνεχεια πεινανε και παρακαλανε για φαγητο. Υπαρχουν μικρες αψιμαχιες και κυνηγητα ιδιαιτερα οταν τα ταιζω αλλα τιποτα σοβαρο. Μεγαλη πλακα ειχε οταν ο μικρουλης demasoni μολις μπηκε στο ενυδρειο πηγε να τα βαλει με την Aulonocara η οποια εινα τριπλη απο αυτον και η οποια τον αγνοουσε μεχρι που εκνευριστηκε και τον πηρε στο κυνηγι και δεν ξαναειχαμε τιποτα απο τοτε.
Εχουν προσωπικοτητα αυτα τα ψαρακια. Τωρα κανω εβδομαδιαιες αλλαγες περιπου 30 lt νερου και ενα μηνα τωρα ολα πανε καλα χωρις απροοπτα και δεν νομιζω να βαλω αλλα ψαρια. Η αλγη εχει αρχισει και μεγαλωνει κυριως στις πετρες που ειναι πιο ψηλα. Ακομη δε με εχει ενοχλησει.
Αυτα λοιπον εγιναν τους τελευταιους μηνες.
Τωρα γιατι τα εγραψα ολα αυτα.
Πρωτα γιατι ηθελα να μοιραστω την ικανοποιηση μου για αυτο που εχω κανει μεχρι τωρα. Δευτερον για να τονισω οτι δεν ηταν και τοσο δυσκολο. Τριτον για να μπω σιγα σιγα στην παρεα σας.
Δεν χρειαζεται κανεις να εχει ιδιαιτερες γνωσεις η ικανοτητες απλα μονο να ασχοληθει ελαχιστα.
Η πληροφορια υπαρχει και με το παραπανω στο Internet. Μαγαζια υπαρχουν καλα αρκει καποιος να ψαξει λιγο. Σιγουρα θα υπαρξουν προβλήματα , μπορει να χασω ψαρακια αλλα νομιζω οτι εχω κανει μια καλη αρχη ...
Θα στειλω μολις εχω την πρωτη φωτογραφια του ενυδρειου μου για να μου πειτε τη γνωμη σας .

Ευχαριστω για το χρονο σας και
...Θα τα λεμε







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: BILAS on 06/05/02 at 04:07:04
--------------------------------------------------------------------------------


on 06/04/02 at 18:34:39, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
Να σημειωθει , οπως πολλοι ξερουν οτι διατηρω MALAWI κιχλιδες.

Αχ φιλε μου ASCCO1 να ξερες πως "ψηνωμαι" οποτε τα βλεπω.
Σιγα-σιγα θα γινει και αυτο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: stefanos.f on 06/05/02 at 05:24:33
--------------------------------------------------------------------------------
Να μαι και παλι! ;D Κατ αρχασ θα ηθελα να πω οτι ο σκοποσ που εγραψα αυτα που εγραψα ηταν οτι πιστευα και συνεχιζω να πιστευω οτι αν καποιοσ μαθει τισ αναγκεσ που εχουν οι αφρικανεσ οσο αγριεσ και αν ειναι θα καταφερει να τισ κρατησει με επιτυχια! Το λεω αυτο επειδη στα διαφορα μαγαζια που μπαινω μιλαω με καποια ατομα που εχουν ενυδρεια και θα ηθελαν να κρατανε αφρικανεσ , αλλα δεν το κανουν επειδη καποιοι σοφοι τουσ εχουνε πει οτι ειναι τοσο αγριεσ σε σημειο να εχουνε τακτικα νεκρο καποιο αλλο πιο αδυναμο ψαρι! Ηθελα λοιπον με αυτα που θα γραφονταν εδω να εγιρουμε το ενδιαφερον και αλλον ατομων για τισ αφρικανεσ και οχι να μειωσω αυτουσ που κρατανε καποιο αλλο ειδοσ ψαριου η τισ γνωσεισ του εκαστοτε χομπιστα! Αν εκανα καποιον αλλον να αισθανθει ετσι, ειλικρινα λυπαμε, κατι τετοιο δεν εγινε σκοπιμα :-/! Αλλωστε εγω πρωτα απο ολα ξεκινοντασ, λογω ελειψησ γνωσεων, εκανα πολυ μεγαλεσ βλακειεσ με αποτελεσμα να την πληρωσουν καμια δεκαρια αθωα ψαρακια!ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΠΟΤΕ οτι ειμαι κανενασ ειδικοσ. Αυτο παντωσ που εγραψε ο φιλοσ polleni σχετικα με τα υβριδια και τα καταληλα μεγεθη των ενυδρειων ειναι μια ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ! Στο παραπτωμα μαλιστα τησ σαρδελοποιησησ πρεπει να ομολογησω οτι εχω εχω πεσει στο παρελθον και εγω! Ευτυχωσ μονο για λιγο! Τωρα μονο σε ενα ενυδρειο εχω λιγο παραπανω ψαρια απο οσα θα επρεπε ( 4 Ps. saulosi 1male 3 fem. + 3 Ps. demasoni 1male 2fem. + 5 Ps. zebra 1 male 4fem.) σε μολισ 100 λιτρα αλλα το εχω κανει σκοπιμα επειδη ετσι επαψαν οι τσαμπουκαδεσ αναμεσα στα mbuna! Overcrowed helps to reduce agression! Τα υπολοιπα ενυδρεια ομωσ ειναι κυριλε! Εχω 5 Ps. zebra σε ενυδρειο 80 λιτ. 4 Lab.caruleus σε 80λιτ. 4 Neol.brichardi σε 80λιτ. 4 Lab. trewavasae σε 80λιτ 5 Cyprichromis leptosoma σε 80λιτ. 3 Cyph. frontosa αν και πολυ μικρα ακομα σε 110λιτ. και πολλα πολλα αλλα ακομη, αλλα ολα ανετα να κοβουν οσεσ βολτεσ μπορουν! Γραφω μπορουν και οχι θελουν γιατι αν εξαρτοταν απο αυτα θα ηθελαν τωρα να ειναι στισ λιμνεσ τουσ ελευθερα! Τελοσ παντων! Φιλε polleni πιστευω να μην εχεισ παραπονο για τουσ χωρουσ που τουσ εχω δωσει ε? Αν και καταλαβαινω απολυτα για ποιον λογω λεσ καλυτερα οι υπολοιποι να ασχολουνται με αλλα ειδη! Α και μια ερωτησουλα μιασ και οτι εχεισ πει εωσ τωρα εχει αποδειχτει απολυτωσ σωστο! Εχω δωσει παραγγελια για τον Σεπτεμβριο ενα γωνιακο ενυδρειο 740 λιτρων :-[με σκοπο να βαλω εκει μεσα τα 3 Cyph. frontosa 3 Cyrt. moorii και 5 Alt. calvus, φτανει το ενυδρειο γαι αυτα τα ψαρια η καλυτερα να μην βαλω καποια? Αυτα απο εμενα ;Dνα περνατε ολοι καλα και θα τα ξαναπουμε! Στεφανοs Φ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: polleni on 06/07/02 at 12:38:31
--------------------------------------------------------------------------------
Στέφανε, τα 740 λίτρα μπορεί να είναι από αρκετά μέχρι πολύ λίγα. Εξαρτάται από τις διαστάσεις. Για ψάρια που εύκολα φτάνουνε στην αιχμαλωσία τους 40 πόντους χρειάζεσαι μεγάλες οριζόντιες διαστάσεις (κυρίως μήκος). Το ύψος δεν ενδιαφέρει και τόσο (ίσα - ίσα όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια τόσο το καλύτερο). Στον συνδυασμό που προτείνεις θα απεύφευγα τα C.moorii κυρίως λόγω διαφορετικών παραμέτρων νερού (αλλά και γενικώτερης φιλοσοφίας). Επίσης οι Ταγκανίκες δεν θέλουν μεγάλες αλλαγές νερού (τα Malawi όμως θέλουνε) κ.λ.π.

Δεν ξέρω κατά πόσον τα A. calvus θα την βγάλουνε καθαρή. Ενα ψάρι 40 εκατοστών σπάνια λέει όχι σε μεζεδάκια. Τέλος, έχεις υπολογίζει το μέγεθος των "σπηλιών" που πρέπει να φτιαχτούν για τα τρία frontosa ? Δεν μένουνε και τόσα λίτρα..

Αν υποθέσουμε ότι σου πάνε όλα εντάξει θα αντικαθιστούσα τα C.moorii με κάποιο άλλο είδος (π.χ. Ophthalmotilapia ventralis) χαρακτηριστικό της Ταγκανίκα.

Μιά ιδέα λέω βέβαια..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: stefanos.f on 06/10/02 at 06:07:53
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα τα παραπανω λαμβανονται σοβαρα υπ οψιν φιλε polleni και προχωραω! Υ.Γ Οι σπηλιες για τα frontosa ειναι ηδη ετοιμες! Φτιαγμενες για τις γωνιες του ενυδρειου ετσι ωστε να αφηνουν χωρο!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: batza on 12/08/02 at 18:15:59
--------------------------------------------------------------------------------
κιτα αγαπιτομου παιδι ,συναντισα προχθες τον γιτονα σου αυτον που μενει ακριβος απο κατο σου και συγκεκριμενα κατο απο εκι που εχεις τοποθετισει το 850 λιτ. ενυ δρειο σου. και μου ειπαι οτι τον τελευτεο κερο ακουει κατι περιεργους τριγμους στο ταβανι . α! του λεω μην ανισιχεις καθολου απλος ο μπατσανακις μου περπαταει βαρια να κιμασε ισιχος. καλα δεν του ειπα ??? : :-[ :-/ :'( :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: sijohn on 12/08/02 at 18:52:35
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα έλεγα να του πείς την αλήθεια μπας και φύγει και κάνουμε το κάτω διαμέρισμα του στέφανου, πισίνα ;D με Αφρικάνες
(Άσε που οι απο κάτω είναι φασαριατζήδες) :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ! !
Post by: stefanos.f on 12/10/02 at 13:57:00
--------------------------------------------------------------------------------
Υπερβολες υπερβολες απλα το ταβανι του απο κατω μου εχει κανει μια ''ψιλοκοιλια'' επειδη εχθες ειχε κεφακια ο αρσενικος Cyph.frontosa και ψιλο ταρακουνησε το ενυδρειο ;D ;D ;D
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-03, 02:45
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Πως παει η κιρια frondosa μετα τα κεφια του σιζιγου της
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-03, 02:52
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

batza μάλλον θα συναντηθω με τον Stefanos F μένει κορυδαλλο και εγώ νίκαια! χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-03, 00:48
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Κανονιστε με τα ενιδρια που διατιριτε στον επομενο σισμο να γεμισετε τον πιρεα με αφρικανες
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-03, 22:01
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ε μπατζα η θηλυκια ολο του κρυβετε του μπαγασα και τον βλεπω να τριβετε μονο του στην αμμο τον κακομοιρη Ρε Blade λες να μην ξερει ο μπατζανακης μου που μενω Για αυτο εχει αλλωστε και το παρατσουκλι batza! Ποιος να του το κολησε αραγε ε Αντε να δω ποτε θα τα πουμε απο κοντα ρε!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-03, 23:19
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Έλα ρε Στέφανε το κινητό μου το έχεις στείλε κάνα μήνυμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-03, 00:50
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

που εισε ρε μπατζανακι μουχλιασε το topic σου και ειπα να το φερω στην επιφανια να αεριστει Οι ψαρουκλες τι κανουν ειναι καλα ετιμασεμου πραμα σου ρχομε
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-03, 01:21
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ολα καλα ρε μπατζα οταν ερθεις με το καλο θα δεις και τα νεα ενυδρεια που φτιαξαμε συν τα σχεδια για τα μελλοντικα (εντεκα ακομη τετρακοσαρια)! Ξεκινησαμε επισης αλλα 12 νεα ειδη αφρικανικης κιχλιδας (εχω ηδη 4 νεες θηλυκες μπουκομενες) που δεν ειχαμε εως τωρα, οποτε ετοιμασου να σε τρελανω Ειμαι λιγο στενοχωρημενος μονο με την τελικη αποφαση του Τολη για την μετονομασια του τμηματος σε σκετο "κιχλιδες" αλλα τι να κανουμε.... δεν πειραζει, θα συνεχισουμε την μεγαλη μας αγαπη και τρελα οπως και για οσο περισσοτερο γινετε!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-03, 13:11
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Μην μου στενοχοριτε τον μπατζανακι μου ορε βυορλιτες γιατι θα με ποιακει το κερκυρεικο ορες και θα ερθω αυτου και θα τα καμω ολα σκουτια κουρελια, ορε οι αφρικανικες κιχλιδες σας επιραξανε ,ορε βουρλιστικατε τελια.Σας εδινω διορια να το σιαξετε το τοπικ μπριχου ερθω στην προτεβουσα, αμα ερθω και δεν εχετε καμει τιποτης θα γινει μεγαλο βουρδουγιο κανονιστε την πορια σας .
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-03, 15:17
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

E batza ξεχνα το! Δεν τρεχει τιποτα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08179 seconds with 14 queries