Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 19:09
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή tanganyika vs mallawi i think both

Title: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 09/27/02 at 18:54:45
--------------------------------------------------------------------------------
Απο τι βλεπω καποιος πρεπει να κανει την αρχη γιατι μια βδομαδα τωρα οι αφρικανοι ειναι σε ληθαργο . Για αυτο σας παρακαλω ανταποκριθειτε και πειτε μου ,Τι γνωμη εχετε για την συνυπαρξη μερικων ειδων (οχι vegeterian) Tanganyika με malawi(haps) σε ενυδρειο 450λιτρων.
σκεφτομαι τα παρακατω ειδη
1+2 altolamprologus calvus
2 neolamprologus sexfasciatus or tretocephalus
2 cyrtoacara moori
1+3 labidochromis
1+2 electric blue ahli
1 synodontis eupterus
μπορει και κατι ακομα αμα βρω κατι καλο και σχετικα ηρεμο σε hap.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 19:47:19
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικά είμαι εντελώς ΚΑΤΑ του μίγματος κιχλίδων (αφρικάνικων) από διαφορετικές λίμνες! ΙΜΟ θα πρέπει να επιλέξεις με ποια είδη θέλεις να ασχοληθείς. Tanganyika or Malawi?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 09/28/02 at 13:51:11
--------------------------------------------------------------------------------
προσωπικα θα ελεγα οχι!!!
γιατι>>>
αν και διατηρω C.MOORI ( HAPS) με L. CAERULEUS ( MBUNA)
το προβλημα ειναι στην διατροφη τους, τα mbuna ειναι φυτοφαγα ενω τα HAPS δεν ειναι. αυτη η μιξη δεν ειναι και οτι καλυτερο .
τωρα ταγκανικα haps με malawi haps , δεν ξερω?? αλλα σαν ιδεα δεν μου αρεσει το ανακατεμα αυτο( ΙΜΟ) :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: spyros on 09/29/02 at 05:34:28
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω πιστευω οτι αν τα παρεις τα mbuma μικρα μπορουν να προσαρμοστουν στις διατροφικες συνηθειες των αλλων ειδων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 09/29/02 at 05:56:04
--------------------------------------------------------------------------------
Σπυρο το προβλημα ειναι οτι αν αλαξεις διατροφικες συνηθειες σε ενα mbuna υπαρχει περιπτωση να σου παρουσιασει ευκολα malawi bloat.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 09/29/02 at 06:07:39
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι μόνο υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί, αλλά οι πιθανότητες θα φτάσουν πολύ ψηλά. Η αιτία που παρουσιάζεται το malawi bloat είναι λόγω λανθασμένης διατροφής στο ψάρι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 09/29/02 at 13:52:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ενταξει τα λαμπιντο μπορει να ειναι μπουνα αλλα δεν ειναι αυστηρα χορτοφαγα οπως τα μετρακλιμα,ψευδοτροφεους,λαμπεοτροφεους,τροφεους.Κ ανονικα τρωνε εντομα,μικροοργανισμους αλλα και αλγη.Αλωστε δεν ειχα σκοπο να του ριξω τιποτα μπριζολες και κοκορετσια μεσα.Τωρα θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος λογος(οχι αισθητικης και γουστου ) ασυμβατοτητας μαλαουι με τανκανικα (οχι χορτοφαγων).Ευχαριστω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Tolis on 09/29/02 at 17:39:53
--------------------------------------------------------------------------------
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...42&start=0


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 09/29/02 at 18:11:06
--------------------------------------------------------------------------------
Μαιστα,δεν ειχα προχωρισει μεχρι εκει κατω αλλιως ξεκινησε αλλιως κατεληξε το συγγεκριμενο τοπικ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: spyros on 10/05/02 at 15:05:51
--------------------------------------------------------------------------------
Eγω εχω venustus kai ahli με mbuma και τα ταιζω δυο τρεις φορες την εβδομαδα artemia και δεν εχουν προβλημα.Τωρα αν τα ταιζεις αποκλειστικα με artemia,σκουληκι κτλ,σιγουρα θα εχεις προβλημα με τα mbuma.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/09/02 at 18:46:04
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα αποφασισα να μην πειραματιστω ουτε καν με τα λαμπιντος ποσο μαλον με τανγκανικα γιατι τωρα μπηκαν πριζες στο κεφαλι μου για αυστηροτερο βιοτοπο και συνυπαρξη μονο haps στο ενυδρειο μου (και του πουλιου το γαλα θα τα ταιζω χωρις να παιζει προβλημα ευαισθητων στομαχιων και τυψεων τυπου εδωσα 10 σοκολατακια στο σκυλο μου λες να παθει τιποτα?σημ. δεν εχω δωσει ουτε ενα σοκολατακι στο σκυλο μου προς αποφυγη παρεξηγησεων ).θελω να ρωτησω κατα τη δικη σας γνωμη ποσα ψαρια τυπου και μεγεθους nimbochromis,cyrtocara,protomelas,dimidiochromis μπορω να βαλω μεσα στα 470 λιτρα, 10 με 14 συμφωνα με το MCH ειναι οκ για τα 125γαλονια ενοει ομως ψαρια σαν τα παραπανω (20με25εκ) η μαζι με μικροτερα π.χ 15εκ otopharynx,ahli,copadichromis)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: nonenun on 10/09/02 at 19:24:41
--------------------------------------------------------------------------------
Για αυτά που θες (20-25 εκατοστά) θα σου έλεγα 8 άτομα το maximum για άριστες συνθήκες. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου ;; Να θυμάσαι ότι απο τα είδη που ανέφερες κανένα δεν φτάνει τα 25 εκατοστά και (αν βάλεις ζευγάρια) οι θηλυκές είναι σημαντικά μικρότερες. Επίσης, τα 470 λίτρα μείον τους βράχους και την άμμο είναι λιγότερα. Τέλος, θέλει προσοχή στην διακόσμηση ώστε α) να σου δουλεύει σαν κρυψώνες και β) να μη σου φάει όλο το χώρο..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/10/02 at 18:18:35
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρειο ειναι 150Χ50Χ60 σκεφτομαι να βαλω τριαδες η τετραδες απο καθε ειδος ωστε να κρατησω η μονα αρσενικα η ζευγαρια, αντε αμα μου αρεσει καποιο ιδιαιτερα(και ειναι και αυταρχικος σατραπης) να του χαρισω δυο θυλικες.Βεβαια με τετοια γκαντεμια που με δερνει(ακουσων ακουσων με καλεσαν για την ασκηση Γοργω στο στρατο για μετεκπαιδευση 5-8 Νοεμβριου στην Νεα Χαλκηδονα ολοι οι γιατροι του κοσμου δεν με σωνουν) μπορει να μου βγουν ολα θυλικα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/10/02 at 18:53:44
--------------------------------------------------------------------------------
Συγγνώμη, όταν είπα 8 άτομα εννούσα σύνολο 8 άτομα. Αν βάλεις τετράδες μιλάμε για δύο μόνον είδη.... Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θες.. Εχε υπόψη σου ότι τα haps (που κατά την γνώμη μου σωστά επέλεξες) δεν χρειάζονται πάνω από 1 θηλυκιά το καθένα.. Οπότε 8 άτομα σημαίνουνε 4 είδη. Μπορείς να ξεκινήσεις με τριάδες ή τετράδες και μόλις σιγουρευτείς για το ζευγάρι (= χρώματα ο αρσενικός και αυγά η κυρία) δίνεις ό,τι περισσεύει.. Για ποικιλία σε χρώματα και συμπεριφορές (αλλά και περίπου ίδιους χαρακτήρες) θα έλεγα Dimidiochromis compressiceps, Nimbochromis venustus, Cyrtocara moorii και το Copadichromis borleyi Kadango / εναλλακτικά το Protomelas taeniolatus. Αυτά έχουν και το πλεονέκτημα ότι οι θηλυκές είναι τελείως διαφορετικές.

Για το πως τα βάζουμε, σχετικά μεγέθη κ.λ.π. ρίξε και μία σχετική μελέτη - είναι ίσως το σημαντικώτερο βήμα για να ξεκινήσεις..

Βέβαια, όταν έρθεις να πάρεις τα D.compressiceps ίσως (λέω, ίσως) να δεις και κανένα άλλο που να σου αρέσει... (χε χε χε !!).. Ναι, υπάρχουνε και εκπληξούλες.. Θα τα πούμε από κοντά τότε.. γιατί με αυτά ειδικά δεν παίρνω ρίσκα με τίποτα..



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/10/02 at 19:14:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το θυλικο του borleyi μου αρεσει πολυ περισοτερο απο το αντιστοιχο του protomelas παντως αυτα τα ειδη που ανεφερες παραπανω ειναι και ενα μεγαλο μερος απο αυτα που με ενδιαφερουν προσθετοντας τα ahli και eclectochromis milomo.Ενοειται οτι δεν θα κρατηθουν ολα αυτα τα ειδη μαζι σε τοσο <μικρο> ενυδρειο.Για τα dimidriochromis να ξερεις οτι δεν προκειται να αλαξω γνωμη υπολογιζε 20 με 30 μερες στρωσιματος χωρις ζωντανους οργανισμους μεσα και προσθετοντας αμωνια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/10/02 at 19:17:29
--------------------------------------------------------------------------------
Τα fryeri αν δεν τα βρεις σχετικά μεγάλα θα έχουνε πρόβλημα με τα υπόλοιπα σε full size και σε αυτό το ενυδρείο. Αν μιλάς για κάτι άλλο μεγαλύτερο αργότερα τότε μπορείς να πάρεις και άλλα είδη. Μην ξεχνάς ότι σε 500 λίτρα ενυδρείο μεγαλώνουνε αργά. Για τελικά μεγέθη υπολόγιζε από 2 χρόνια και πάνω έως πολύ πιό πάνω !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/12/02 at 20:05:20
--------------------------------------------------------------------------------
Παντα υπαρχει η σκεψη για μεγαλυτερο, πριν αποφασισω για την αποκτηση του παραπανω ενυδρειου στα σχεδια μου ηταν οτι σε δυο χρονια που θα μενω μονος μου στο αλλο σπιτι(Ε μπορει και οχι τοσο μονος) να στησω ενα 1200λιτρα 250Χ70Χ70 robust amazon:green,gold severums,jurupari,braziliensis,golden nugget pleco,royal pleco,stingrays,silver dolars.To flash για το 150Χ50Χ60 το εφαγα τον Σεπτεμβριο για δισκους ομως, Οcean green κατα προτιμιση αλλα λογο σπανιοτητας-κοστους του παραπανω ψαριου και γενικα ακριβης τιμης των δισκων που ειναι και αρκετα ευαισθητα ψαρια απομακρυνθηκα λιγο.Μετα αρχισα να διαβαζω λιγο πιο καλα τα βιβλια του Mark Phillip Smith:Lake malawi cichlids,Lake tanganyika cichlids που ειχα παρει το καλοκαιρι (για να μεγαλωσω την παραγγελεια στον αμαζον μαζι με το Οscars by Richard Stratton που πραγματικα ηθελα),και αρωστησα βαρια. Τωρα ενα πραγμα ξερω το μελοντικο ενυδρειο (αμα συνεχισω στα ιδια επιπεδα πορωσης)μαλον θα γινει αλλα ρε παιδια σε ποια Ηπειρο πεφτει ο Αμαζονιος ειπαμε γιατι τωρα τελευταια εχω κατι κενα μνημης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: halvas69 on 10/13/02 at 00:44:37
--------------------------------------------------------------------------------
Αμερική..........Νότια............ ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 10/13/02 at 13:20:47
--------------------------------------------------------------------------------
ENTRERI1221 μπράβο! Εύγε!
The bigger the better! Να ξέρεις ότι οι Αμερικάνικες κιχλίδες που λες (ειδικά τα Oscar) έχουν τις καλύτερες προσωπικότητες σε ψάρια... θα τα βρεις πολύ ενδιαφέρον. Προχώρα το... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/16/02 at 19:07:44
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο δεν προσεξες απ'οτι μου φενεται το υπονοουμενο για τον Αμαζονιο.Ωραιες οι κιχλιδες της Αμερικης αλλα με μεγαλυτερες απαιτησεις χωρου και με μακραν λιγοτερο εντυπωσιακα χρωματα απο τις αντιστοιχες της Αφρικης .Τωρα για προσωπικοτητα δεν μπορω να πω για τα μαλαουι γιατι δεν εχω μεχρι τωρα αλλα για τα Αμερικανικα εχεις δικιο γιατι και εγω ενα geophagus braziliensis και ενα green severum εχω και ξερω. ΙΜΟ Ενα τεραστιο ενυδρειο comunity με haplochromines σου δινει περισοτερα ειδη με μεγαλυτερη ποικιλια αληλεπιδρασης και χρωματων που εγω σαν φωτογραφος ανθρωπος της εικονας δηλαδη δεν εχω παρα να εκτιμησω περισοτερο.Καλα βεβαια κατσε να στησω το 470αρι αυριο να το απολαυσω κανα δυο τρια χρονια και βλεπω για το μεγαλο δεν ειναι σωστο να κανω σχεδια απο τωρα πριν καλα καλα μπω στα midleweiqht.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/16/02 at 19:43:12
--------------------------------------------------------------------------------
Με το ρημάδι το site δεν μπορούμε να μιλάμε και όποτε θέλουμε.. Λοιπόν, από ό,τι θα δείτε στο τέλος Νοεμβρίου - που είναι η σειρά μου - φτιάξαμε με τον Γιάννη ένα ενυδρείο 360 λίτρα (ναι, και άλλο ένα ενυδρείο.. εκτός των δίσκων) με ένα ζευγάρι central american cichlids. Στην αρχή μου φαινότανε περίεργο - με μόνο δύο ψάρια..

Δεν μπορώ να πω καλύτερο ή χειρότερο. Λιγώτερο χρώμα σαφώς, μεγαλύτερο μέγεθος σαφώς.. διαφορετική συμπεριφορά οπωσδήποτε ! Ενδιαφέρον, όμως.. δεν θα άλλαζα τα haps μου !! Φυσικά μιλάμε για προσωπικό γούστο !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 10/17/02 at 11:24:16
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/16/02 at 19:43:12, polleni wrote:
Παράθεση:
- φτιάξαμε με τον Γιάννη ένα ενυδρείο 360 λίτρα (ναι, και άλλο ένα ενυδρείο.. εκτός των δίσκων)


δισκοι ε???
ΝΟ COMMENT :-X :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 10/17/02 at 15:32:39
--------------------------------------------------------------------------------
polleni θυμάμαι πως κάτι μου έλεγες ότι θα στήνατε ένα American cichlid tank αλλά δεν είχατε καταλήξει ούτε στο μέγεθος του ενυδρείου ούτε σε ποια ψάρια θα βάζατε. Τελικά ποια βάλατε;

ENTRERI1221 όντως λάθος κατάλαβα το post σου. Έχεις απόλυτο δίκιο για τις απαιτήσεις του χώρου και τα τεράστια τελικά μεγέθη των Αμερικάνων αλλά όχι και ως προς την ομορφιά τους. Μπορεί πολλά να μην έχουν τα ίδια εντυπωσιακά χρώματα με τις Αφρικάνικες (υπάρχουν μερικά είδη American που έχουν πανέμορφο και ενδιαφέρον χρωματισμό) αλλά μην ξεχνάμε ότι το χρώμα δεν είναι το μόνο κριτήριο ομορφιάς. (Κάποιος που έχει γαλάζια μάτια δεν σημαίνει ότι έχει πιο ωραία μάτια από κάποιον που έχει καστανά. Παίζει ρόλο και το Σχήμα και πολλά άλλα τέλος πάντων).. ---> Το ίδιο ισχύει και εδώ.
Και δεν συζητώ για την ανωτερότητα των χαρακτήρων των Αμερικάνων... έτσι?!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: stefanos.f on 10/17/02 at 16:06:27
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε polleni δεν ξερω αν με θυμασαι, ειμαι ο Στεφανος που εφτιαξε ολοκληρο μπανιο στην γυναικα του για να παρει το ενυδρειο των ονειρων του. Ε ναι λοιπον, εδω και καποιες εβδομαδες ειμαι ιδιοκτητης ενος ενυδρειου 840 λιτρων!!! Προς το παρων εχω μεσα 7 Cyph. frontosa τα οποια μεγαλωνα σε καποια αλλα ενυδρεια και τωρα ηθελα την προσωπικη σου γνωμη για το αν θα ηταν καταληλο να προσθεσω αλλα δυο διαφορετικα γκρουπ των 7 ατομων το καθενα απο καποια Tropheus species! Θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σου! Α και τωρα που το θυμηθηκα, τι εγινε με την γυναικα σου? Την καταφερες για το 2000αρι ενυδρειο που ηθελες να φτιαξεις? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/17/02 at 17:57:14
--------------------------------------------------------------------------------
ASCCO1 > Είναι πολύ καλό (για την ψυχική ηρεμία και των δύο μας) το ότι δεν κάνεις σχόλια.. ειδικά δε δηλητηριώδη σχόλια !!! Και ξαναλέω : ΔΕΝ είναι δική μου επιλογή... Εγώ μόνον την φροντίδα τους έχω !!

GIORGOS > Το μέγεθος είναι 360 λίτρα και από αυτά που μπήκανε (Κεντρικής Αμερικής) χωράνε μόνον δύο και αυτά με το ζόρι... Δεν μπορώ να πω παραπάνω.. δυστυχώς (έχουμε και ένα site να φροντίσουμε και θέλουμε να έχετε και κάποια αγωνία και ενδιαφέρον.. χε χε χε)

STEFANOS.F > Από όσα ξέρω, τα είδη του γένους Tropheus θέλουνε species tank (λόγω τροφικών αναγκών αλλά και φοβερής επιθετικότητας απέναντι στα άλλα είδη του ιδίου γένους). Επίσης δεν νομίζω ότι οι υπάρχοντες κάτοικοι θα πούνε όχι σε ένα μεζεδάκι και οι διαφορές στα μεγέθη είναι τεράστιες !!!

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία είδα 2 τέτοια άτομα ξεχωριστού είδους να κυνηγάνε το ένα το άλλο μέχρι σκοτωμού σε ενυδρείο των 150 λίτρων. Αλλα είδη Ταγκανίκας πιθανόν να μπορούσανε να μπούνε (έχω δει ας πούμε Α.calcus) τα οποία με το σωστό aquascape ζούσανε άνετα με τις frontosa. Συγχαρητήρια για την ενυδρειάκλα.. Δεν είδα τίποτα φωτογραφίες όμως.. (το e-mail μου το έχεις !!!)

ΥΓ. Α, και εσύ μπάνιο πλήρωσες ;; Για το επόμενο διαπραγματευόμαστε την κουζίνα τώρα.. Για να δούμε.. Ευτυχώς θα είναι το τελευταίο γιατί με την λογική "χτίσε για να κάνεις ενυδρείο" μούχει στοιχίσει ο κούκος αηδόνι ανά λίτρο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Tolis on 10/17/02 at 18:21:23
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδη εγω που την γλυτωνω μονο με ενα τραπεζακι τηλεορασης να μην μιλαω ε?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/18/02 at 02:23:10
--------------------------------------------------------------------------------
Θα έλεγα ότι ναι.. Μάλλον περισσεύει !!

Δυστυχώς το σπίτι μας έχει μόνο δύο μπάνια τα οποία τα φτάξαμε.. αλλιώς θα την έβγαζα καθαρή με κανένα καζανάκι και τα σχετικά !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 10/19/02 at 08:19:23
--------------------------------------------------------------------------------
Τώρα τι να πω και γω...? Τουλάχιστον θα έχετε πάντα μοντέρνα σπίτια!!! :P :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: stefanos.f on 10/19/02 at 13:15:18
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε μου polleni υποσχομαι συντομα να δεις και φωτογραφειες του συγκεκριμενου ενυδρειου αλλα και βιντεο το οποιο εχω ηδη τραβηξει με ψηφιακη βιντεοκαμερα! Μηπως εχει κανεις σας ιδεα για το πως θα μπορουσα να τα προβαλω στο site γιατι εγω ειμαι ψιλο ασχετος με αυτα? ??? Κυριε Toli αν την εβγαλες καθαρη μονο με ενα τραπεζακι τηλεορασης , τοτε μου φαινεται πως πρεπει να στειλω την γυναικα μου να κανει παρεα με την δικια σου για να μαθει να ειναι λιγοτερο απαιτητικια! ;D ;D ;D Ναι μεν εχουμε μοντερνα σπιτια κυριε Γιωργο αλλα με τα λεφτα που χαλασα για το ενυδρειο θα μπορουσα να ειχα φτιαξει αλλα τεσσερα ομοια με το πρωτο !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: sijohn on 10/19/02 at 17:37:49
--------------------------------------------------------------------------------

on 10/19/02 at 13:15:18, stefanos.f wrote:
Παράθεση:
Κυριε Toli αν την εβγαλες καθαρη μονο με ενα τραπεζακι τηλεορασης , τοτε μου φαινεται πως πρεπει να στειλω την γυναικα μου να κανει παρεα με την δικια σου για να μαθει να ειναι λιγοτερο απαιτητικια! ;D ;D ;

Μή το κάνεις μή το κάνεις. Γιατι θα γίνει το αντίθετο, καί θα του ζητάει μετά να της φτιάξει μπάνια,(γιά βραβείο), τής κλάσης τών ενυδρείων του


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 10/20/02 at 15:29:13
--------------------------------------------------------------------------------
δυστηχως ολοι κατι δινουμε στις γυναικες μας , για να φτιαξουμε κανενα ενυδρειο, :'( :'( αλλος ενα μπανιο , αλλος μια κουζινα ,εγω ενα ανοξειδωτο υπερ συνχρονο αποροφυτηρα :-/ :-/ ΚΑΙ Ο ΤΟΛΗΣ ΜΑΣ ενα τραπεζακι :-X
;D ;D οτι μπορει ο καθενας << λιγωτερο ;D ;D>>


<< προς polleni>>
αστειο ηταν , καλα καλα δεν ξανακανω τετοιου ειδους αστειακια!!!

Υ.Σ καλο θα ηταν τα μυνηματα αυτα να μην τα διαβασουν οι γυναικες μας((( για το καλο μας!!!))


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: sonia on 10/21/02 at 03:42:35
--------------------------------------------------------------------------------
Yπαρχει ξερεις και η αλλη περιπτωση...του μουλοχτου...το φερνεις και κανεις την παπια μετα(σε μενα εχει πιασει τρεις φορες μεχρι τωρα, δηλαδη οσα και τα ενυδρεια μου)...
Τωρα για τα ανταλλαγματα...υπαρχει και εκει μια αλλη περιπτωση στην οποια ομως οι ρολοι εχουν αντιστραφει, δηλαδη: να θελω εγω να βαλω σε ενα σημειο του σπιτιου ενυδρεια, και να διαπαραγματευομαστε για ενα κοτετσι( ο αρραβωνιαστικος μου το αποκαλει κουμασι-εμενα παντως κοτετσι μου θυμιζει-)με περιστερια...
Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι τα σιχαινομαι αυτα τα βρωμοπουλα...μπλιαχ!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/21/02 at 06:04:36
--------------------------------------------------------------------------------
Το "μουλωχτό" δουλεύει αν το ενυδρείο είναι μέχρι κάποιο μέγεθος και δη έτοιμο. Το ακουμπάς και προετοιμάζεσαι για την μάχη. Αν είναι 2,5 μέτρα και θέλει και τρεις μέρες φτιάξιμο, μόνο με λουτροκαμπινέδες την βγάζεις καθαρή..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/21/02 at 09:32:37
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω το πλασαρω σαν εργο τεχνης στην μανα μου και την βγαζω καθαρη. Για να βαλω το 200 στο σαλονι και οχι στο μαγαζι μου που ειταν η αρχικη μου σκεψη οι μονες απωλειες που ειχα ηταν να φορτωθω 2 πινακες και να κανω πιο overstocked το δωματιο μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/21/02 at 09:43:05
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι αλλο που θελω να ρωτησω.Ποιο ειναι το μινιμουμ γεια 1+2 haplochromis obliquidens,60X30X30 ειναι καλα?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: polleni on 10/21/02 at 14:06:23
--------------------------------------------------------------------------------
Ενα 80χ40χ30 είναι καλύτερο. Αν και τα συγκεκριμένα δεν είναι από τα πιό άγρια (θεωρούνται σχετικά ήρεμα για Victorians) εν τούτοις σε πολύ μικρά ενυδρεία θα έχεις πρόβλημα. Και το 60άρι είναι μικρό για αυτά..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 10/21/02 at 17:54:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ελα ομως που δεν υπαρχει 80.Το 60 θα μου το δωσει η κοπελα μου που δεν το χρησιμοποιει για να το βαλω στο μαγαζι μαλον για tanganyikan shell dwellers με βλεπω τελικα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: sijohn on 10/22/02 at 09:26:39
--------------------------------------------------------------------------------
Περί μουλωχτού ο λόγος.
Ένας φίλος ο Δημητράκης μου έφερε ένα ενυδρείο 80cm για να του το πάω δώρο στη γιορτή του. Τώρα ή θα μου το φέρει καπέλο η γυναίκα του, Ή δεν θα πει τίποτα, και θα μου το κάνουν δώρο στη γιορτή μου
:


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: paparatsi on 10/22/02 at 09:35:27
--------------------------------------------------------------------------------
Με την ιδια απατη Πηρα και εγω το 80αρι.Αφου το αγορασα εβαλα την κοπελια μου να μου το φερει σπιτι .Τι χαρα εκανα οταν ειδα το δωρο δεν μπορειτε να φανταστειτε ;D ;D ;D ;D ;D

Γλυτωσα απο την γκρινια και απο το αθλιο 40λιτρο με το οποιο ξεκινησα...........

Κανεις δεν γκρινιαζει οταν φερνουν ενα δωρο στο σπιτι απλα προσπαθεις να βρεις χωρο για να το στησεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 15:22:44
--------------------------------------------------------------------------------
μμμμμμ. ωραια ιδεα αυτη , αν μιλαμε βεβαια για ενα ογδονταρι ενυδρειο!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 10/23/02 at 16:33:05
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί Μάνθο? Σκέφτεσαι να σου "κάνω" δώρο ένα 1500άρι μήπως...?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 10/24/02 at 04:25:55
--------------------------------------------------------------------------------
Mην μου βαζεις τετοιες ιδεες !!!, γιατι θα πρεπρι να γκρεμιζω τοιχους!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: sijohn on 10/24/02 at 04:54:06
--------------------------------------------------------------------------------
Μάνθο πότε είναι η γιορτή σου;; ??? Πρέπει να έρθω να βοηθήσω το Γιώργο, θα είναι πολύ βαρύ το 1500άρι. Όσο για τον τοίχο θα τον γκρεμίσει η γυναίκα σου με τα αντικείμενα που θα μας πετάει. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: BILAS on 10/24/02 at 05:09:08
--------------------------------------------------------------------------------
Eμενα μου το πηρε δωρο κανονικα και με το νομο :P η κοπελια μου.
Και εχθες μου εκανε δωρο ο αδερφος μου ενα 55 ;D ;D
Μανθο αμα πεταξεις το κρεβατι απο την κρεβατοκαμαρα χωραει μια χαρα :P :P.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: sijohn on 10/24/02 at 05:22:47
--------------------------------------------------------------------------------
Νά μια ωραία ιδέα Βασίλη. Τι λες τώρα… Πετάς το κρεβάτι, βάζεις στη θέση του ένα ενυδρείο 2 μέτρα επί 1,50 και στην επιφάνεια ένα φουσκωτό στρώμα, και έχεις το συνδυασμό ενυδρειοκρεβατοκαμαραμπάνιο, αλλά μετά δεν ξέρω αν θα έχω γυναίκα :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Koulio on 10/25/02 at 10:01:56
--------------------------------------------------------------------------------
επειδη ολο αγοραπωλησιες/ανταλλαγες/μετακομισεις
γινονται εδω..... και ειμαστε

out of topic again (οπως θα ελεγε και ο Τολης)

ΜΑΝΘΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ...... ;D ;D ;D

ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ASCCO1 on 10/28/02 at 12:26:59
--------------------------------------------------------------------------------
;D ;D
ολο αστειακια ειμαστε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 12/08/02 at 18:45:13
--------------------------------------------------------------------------------
Επιτελους μετα απο σχεδον 2μηνες εστρωσε το αναθεματισμενο το ενυδρειο και μπηκαν πολλα ψαρια μεσα ωστε να μη πεινασουν τα καημενα τα βακτηρια που ειχαν καλομαθει με τοσα καπακια αμωνιας που τους ταιζα αυτες τις ατελειωτες μερες υπομονης.Εγω φταιω βεβαια που εκανε τοσο πολυ καιρο να στρωσει γιατι ημουν λιγο υπερβολικος στις ποσοτητες αμωνιας που εριχνα, ειδικα την πρωτη φορα το ξεφτιλισα τα ψαρια λοιπον που κολυμπανε τωρα στο ενυδρειο μου ειναι τα εξης
5 cyrtocara moori 4cm
4 dimidiochromis compresiceps 5cm
2 protomelas taeniolatus 7cm (m+f θελω να πιστευω)
4 otopharynx lithobates(red top) 6cm
2 synodontis eupterus 15cm
Ενοειτε οτι θελω να βγουν ζευγαρια μεσα απο ολα αυτα τα ψαρια και να απομακρυνθουν αυτα που περισευουν μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.Τωρα στο μυαλο μου ειναι αλλα δυο ειδη που με ενδιαφερουν venustus και fryeri μαλλον θα παρω και απο αυτα συντομα με σκοπο να κρατησω στο τελος 4 ειδη(ζευγαρια) απο τα εξι αναγραφομενα. Αυτα που θα μου αρεσουν περισοτερο και
δεν θα μουν δημιουργουν προβληματα.Τα dimidiochromis ειναι σιγουρο οτι θα τα κρατησω because Im in love ανεξαρτητως το κοστος του ρισκου που πηρα μαζι τους μεγεθος,επιθετικοτητα ενοω οχι τιποτα αλλο προλαβαινω μερικους χα χα ;D ;D ;D ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: stefanos.f on 12/10/02 at 14:22:05
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεψε με καταλαβαινω απολυτα την αγαπη και την πορωση που καταλαμβανει οσους ασχολουντε με αφρικανικες κιχλιδες, ΑΛΛΑ πιστευω πως το ενυδρειο σου ειναι οριακα φορτωμενο! Μην κοιταζεις μονο το μεγεθος που εχουν τα ψαρια σου τωρα αλλα υπολογισε το τελικο τους μεγεθος και οτι για να φτασουνε σε αυτο το τελικο μεγεθος χρειαζονται και χωρο, οσο περισσοτερο χωρο τοσο πιο γρηγορα και υγεινα θα φτασουν εκει. Ειδικα απο την στιγμη που εχεις εκει μεσα και Cyrt.moorii τα οποια γινονται ψιλο γομαρακια! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 12/10/02 at 16:37:03
--------------------------------------------------------------------------------
Στεφανε δεν ξερω αν προσεξες παρακατω οτι δεν θα κρατησω ολα αυτα τα ψαρια αλλα 4 ζευγαρια.Εγω πιστευω οτι 8 ψαρια, 4 απο αυτα θυλικα που ειναι μικροτερα στο μεγεθος δεν ειναι υπερβολικα για 150Χ50Χ60.Δεκα με τα γατοψαρα ξεχασα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: Giorgos on 12/10/02 at 16:51:36
--------------------------------------------------------------------------------
Με τέσσερα ζευγάρια από αυτά που αναφέρεις και δύο γατόψαρα θα είσαι perfect!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: stefanos.f on 12/10/02 at 18:48:44
--------------------------------------------------------------------------------
Προσεξα οτι σκοπευεις να επιλεξεις τεσσερα ζευγαρια και με αυτα θα εισαι οντως μια χαρα! Αρκει ομως να αποφασισεις πια θα ειναι αυτα τα τεσσερα ζευγαρια μεσα στους επομενους 12 μηνες! Το γραφω αυτο γιατι η γενικη αναπτυξη (τουλαχιστον για τα ειδη που αναφερεις εσυ) αυτων των ψαριων λαμβανει χωρα τους πρωτους 18 - 24 μηνες και αν κρινω απο το μεγεθος των ψαριων που αναφερεις εχεις περιπου εναν χρονο για να αποφασισεις! Μην παρεις σε παρακαλω στραβα αυτο που σου λεω, (δεν ειμαι ξερολας) απλα εχω δει με τα ματια μου την αναπτυξη απο Ot.lithobates και Cyrt.moorii σε 500αρι ενυδρειο με αλλα 12 ψαρια και την αναπτυξη των ιδιων ψαριων σε 400αρι ενυδρειο με μονο δυο επιπλεον ψαρια και η διαφορα στην αναπτυξη στη δευτερη περιπτωση ηταν πραγματικα εντυπωσιακη! Ασε που τα ψαρια στο 400αρι αρχισαν περιπου 7-8 μηνες νωριτερα το ζευγαρωμα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: tanganyika vs mallawi i think both
Post by: ENTRERI1221 on 12/11/02 at 11:39:53
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο ακριβως θελω και εγω δεν μου αρεσουν καθολου τα υπερφορτωμενα ενυδρεια.Μπορει να κανω και το αλλο να κρατησω σε ζευγαρια αυτα που κατα την γνωμη μου εχουν ομορφοτερα θηλυκα αλλα και μου αρεσουν περισοτερο δηλαδη με σειρα προτιμισεως dimidiochromis,cyrtocara,venustus και απο τα αλλα κραταω ενα αρσενικο protomelas και ενα otopharynx δεν σκευτομαι πια καθολου για fryeri.Αλωστε δεν ειναι αναγκη να ζευγαρωνουν ολα μου τα ψαρια μπορει να γινει κουραστικο μετα απο λιγο καιρο αντε να ψαχνεις να τα δωσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09096 seconds with 14 queries