Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:56
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Μηπως δεν ταιριαζουν?

Title: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: pokou on 01/29/02 at 15:45:42
--------------------------------------------------------------------------------
Το αγαπημενο μου pacou μετακομησε.
Καινουργιοι κατοικοι 3 Labidochromis caeruleus
Και πολλες πετρες
Μπορω να βαλω Nimbochromis venustus?

Cyrtocara moorii?

Ευχαριστω για την βοηθεια.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Devilsnake on 01/29/02 at 15:59:49
--------------------------------------------------------------------------------
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που έβαλες τα labido και θέλεις να βάλεις και αυτά?

Τα labido είναι mbuna fish δηλαδή πετρόψαρα κυρίως και δεν ξεπερνάνε τα 10εκ.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι είναι πολύ εύκολο να ζευγαρώσουν άρα από την ώρα που έχεις 3 να είναι 1 αρσενικό + 2 θηλυκά.

Σε αντίθεση με τα Venustus + Moori που είναι non mbuna ψάρια που ζουν σε πιο βαθιά και ανοιχτά νερά και το σημαντικότερο γίνονται περισσότερο από 20εκ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: pokou on 01/29/02 at 16:06:23
--------------------------------------------------------------------------------
100 lt καθαρο νερο

Καμμια καλυτερη προταση?
Για συγκατοικους?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Devilsnake on 01/29/02 at 16:27:12
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι μικρό το ενυδρείο για αφρικάνικες κιχλίδες.

Δεν έχεις την δυνατότητα για πολλά είδη.

Ίσος να ήταν καλή λύση να βάλεις κάποια mbunas ακόμα όπως Melanochromis.

Να αποφύγεις Pseudotropheus γιατί γίνονται πάρα πολύ επιθετικά.

Επίσης μπορείς να βάλεις κάποιους Neolamprologus από Τανγκανίκα που και αυτοί δεν γίνονται πάνω από 10 εκ.

Σίγουρα θα έχουν και οι άλλοι κάτι να προσθέσουν σε όλα αυτά.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Tolis on 01/29/02 at 18:22:17
--------------------------------------------------------------------------------
Διορθωστε με, αλλά ειχα την εντυπωση οτι τα Melanochromis ειναι πιο επιθετικα απο τα Pseudotropheus...
Δεν θα συμβουλευα μιξεις Tanganyika και Malawi , ουτε παραπανω κιχλιδες σε ενα 100λιτρο , για καποιον που ξεκιναει...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: ThanMos on 01/29/02 at 19:59:20
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικα φιλε pokou να ξερεις οτι ολα τα παρακατω ειναι μονο η
γνωμη μου και τιποτε παραπανω. Ετσι:
Θα σου προτεινα να μην σκεφτεις καν τα moori και τα venustus
που ανεφερες (Αστα για το δευτερο ...)
Μεινε σε "μικρα" μεγεθη οπως σου ειπαν και οι
αλλοι. Σκεψου οτι θα πρεπει να βαλεις και πετρες στο ενυδρειο
(η μηπως εχεις ηδη? το λεω για τα "100 λιτρα καθαρο νερο").

Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου προτεινω για συγκατοικους Labidochoromis exasperatus (αλλιως λεγονται Melanochromis joanjohnsonae η καπως ετσι ) και Aulonocara
jacobfreibergi που ειναι το πιο επιθετικο ειδος Aulonocara και
εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να ταιριαξει με τα Labidochromis. Με ενα "τουρλου" οπως το παραπανω και καπου 50% "πρασινη" τροφη μαλλον εισαι ενταξει και με τις
διατροφικες συνηθειες των ψαριων σου. Νομιζω ακομα οτι
ενα "τριο" απο το καθε ειδος ειναι υπεραρκετο (μαζι με τα caeruleus ειναι 9 ψαρια). Ολα τα παραπανω ειδη τα εχω εγω στο ενυδρειο μου, τα πανε μια χαρα, μεγαλωνουν, γεννανε
(οχι η Aulonocara αλλα αυτο εινα μια αλλη ιστορια, δεν εχει ταιρι) και νομιζω οτι δεν θα σου δημιουργησουν και το αγχος
να βλεπεις τα ψαρια σου να "σφαζονται" (=>100 λιτρα ειναι λιγα για Pseudotropheus).
Αλλο ενα πολυ καλο ειδος που μπορεις να δοκιμασεις ειναι Iodotropheus sprengerae.
Τελειωνω με τη συμβουλη που δινουν οι αγγλοφωνοι για
τα ενυδρεια: Go slow...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Maria on 01/30/02 at 01:19:46
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που έχω να προσθέσω και γω με την σειρά μου και πάντα με τα δεδομeνα που έχω από την προσωπική μου επμπειρία είναι ότι τα Nimbochromis venustus μιας και δεν είναι πετρόψαρα δεν κρύβονται. Οπότε όσο είναι μικρά -όχι τόσο σε μέγεθος, αλλά σε ηλικία-γίνονται δέκτες επιθετικότητας. Στην περίπτωσή μας ο αρσενικός Nimbochromis venustus παρ΄όλο που ήταν κατά πολύ μεγαλύτερος από τον Ps. Acei βρέθηκε καποια στιγμή με θολά μάτια, μαδημένα πτερύγια και ήταν μονίμως κρυμμένος.Αυτό είχε σαν απότέλεσμα-προφανώς λόγω στρες- το ψάρι να κινδυνεύει να μετακομίσει σε τόπο χλοερό γιαυτό και αναγκαστήκαμε να τον μετακομίσουμε σε άλλο ενυδρείο.

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει επίσης πέρα από το τελικό μέγεθος των ψαριών και οι διατροφικές τους συνήθειες. Λάθος διατροφή μπορεί να οδηγήσει και πάλι σε ασθενειες και μάλιστα με ολέθρια απότελέσματα.

Για τα Ps. Socolofi μου τώρα:παρ΄όλο που τα Ps. είναι όντως επιθετικά, στο δικό μου 80άρι ένα ζευγάρι τα πηγαίνει πολύ καλά και μάλιστα ζευγαρώνουν συχνότατα. Όσο όμως έίχα 2 ζευγάρια μαζί υπήρξαν προβλήματα. Προσοχή, δεν προτείνω τα Ps. για συγκατοίκους, απλά μεταφέρω την δική μου εμπειρία και λέω απλώς ότι τελικά μπορεί να λειτουργήσει το σχήμα κάτω από κάποιες προυποθέσεις.


Αυτό που θυμάμαι για τα Aulοnocara sp. είναι ότι πρέπει να αποφεύγουμε να βάζουμε πολλά διαφορετικά είδη μαζί γιατί είναι πολύ πιθανόν να ζευγαρωσουν μεταξύ τους (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

(





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: polleni on 01/30/02 at 02:22:07
--------------------------------------------------------------------------------
Melanochromis chipokae ή Melanochromis auratus για τα 100 λίτρα τα ξεχνάς χωρίς κουβέντα, θα επιβιώσει μόνον ένα ψάρι στο τέλος - ο κυρίαρχος αρσενικός, το δε τέλος δεν θα αργήσει πολύ. (είδες ο Τόλης;; και μποστανάς και αφρικάνος !!!)

Melanochromis johani θα το ξεχάσεις κυρίως λόγω της θηλυκιάς του (μοιάζει χρωματικά στα labido).

Η ιδέα του ΤhanMos ακούγεται καλή.

Το "ήρεμα" mbuna ακούγεται σαν ανέκδοτο βέβαια οπότε εγώ θα πήγαινα στην λύση Aulonocara jacobfreibergi.

Μίξεις Malawi και Tanganyika δεν θα στις συνιστούσα.

Για αρχή - βλ. Τόλης - θα έβαζα απλά τρία Labidos και τίποτα άλλο.

Οταν πάρεις τα Aulonocara φρόντισε να τα πάρεις από κάποιο μαγαζί που να ξέρει τι πουλάει.

Τέλος, η παρουσία ικανού αριθμού από κρυψώνες θεωρείται απαραίτητη, πριν βάλεις ο,τιδήποτε μέσα εκεί.

Σημείωσε ότι ούτε τα Labidos ούτε η Aulonocara είναι χορτοφάγα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Tolis on 01/30/02 at 07:07:40
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβαζω τα homeworks μου οταν ξαπλωνω να λιαστω στο μποστανι.... ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Devilsnake on 01/30/02 at 07:16:27
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω ότι μια Aulonacara που έχει μεγαλώσει και θα θέλει να ζευγαρώσει μέσα σε 100λτ. Μπορεί πολύ εύκολα να σκοτώσει οτιδήποτε υπάρχει γύρω της όπως επίσης και το ταίρι μόλις θελήσει να ξαναζευγαρώσει.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: ThanMos on 01/30/02 at 11:28:57
--------------------------------------------------------------------------------
Αρκετα πιθανο... Τα Iodotropheus ισως ειναι καταλληλοτερα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: pokou on 01/30/02 at 11:35:17
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω φαει τον κοσμο να βρω ψαρια που ειδα σε μαγαζι αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα.
περιγραφη-καθετες σκουρες γκρι ριγες και χρωμα σωματος ποιο ανοιχτο γκρι.
Αν μπορει να καταλαβει κανεις παρακαλω βοηθεια.

???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: ThanMos on 01/30/02 at 11:38:30
--------------------------------------------------------------------------------
Pokou, ΑΝ ειναι κιχλιδες, τα μισα ψαρια του Malawi ταιριαζουν
στην περιγαφη... ;D ;D
Αν ΔΕΝ ειναι, ... ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: pokou on 01/30/02 at 11:58:29
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω-Τι ειναι αυτα?
Μαγαζατορας-Αφρικανες
Εγω-Τι ομως? ???
Μαγαζατορας-Αφρικανες κατι ....... >
Εγω-Πανε μαχιμε τα lab?
Μαγαζατορας-Βεβαιως δεν εχεις προβλημα με κανενα.
(Μεσα στο ενυδρειο του ειχε Labidos, Venustus, απο οτι καταλαβα.)
Για πες μου τωρα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: ThanMos on 01/30/02 at 14:22:17
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ψαρια αυτα τα θελεις διοτι σου αρεσαν η επειδη ο καταστηματαρχης σου ειπε οτι ταιριαζουν με τα labidos?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Takis on 01/31/02 at 11:30:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πρεπει να πω οτι μια συνθεση με αφρικανες για να ειναι επιτυχημενη χρειαζεται γνωσεις και μια καλη δοση τυχης!
Μπορει στο δικο μου ενυδρειο καποια ψαρια να ζουν μαζι χωρις (ιδιαιτερα) προβληματα, και τα ιδια ψαρια σε ενα αλλο ενυδρειο να σκοτωνονται.
Αυτο δεν ειναι βεβαια λογος να βαλει κανεις οτι ναναι με την ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα.
Μικρο ενυδρειο παντως δεχεται λιγα ψαρια, και κατα προτιμηση ενα άρσενικο και δυο ή τρια θηλυκα. Ετσι υπαρχουν ελπιδες για ομαλη κατασταση με τον περιορισμο οτι θα υπαρχουν πολλες πετρες.
Και παντα μιλαμε για mbuna βεβαια!!
Στα 100 λιτρα δεν ειναι καλη ιδεα να μπουνε και haps.
Το δοκιμασα και ξερω.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: zincfree on 02/03/02 at 00:20:42
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ είμαι τελείως (οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως) αρνητικός στα μείγματα Tanganyika-Malawi κλπ.
Ακόμα και αν η χημεία του νερού των κιχλίδων της κεντρικής Αμερικής και της Malawi είναι παραπλήσια (έως σχετικά κοινή), μόνο που τα ψάρια αυτά δεν διαθέτουν καμμία πληροφορία το ένα για το άλλο, εμένα μου αρκεί ως απαγόρευση για να μην τα βάλω μαζί.

Και έχω να παραθέσω χιλιάδες λόγους γι' αυτό. Από πού να πρωτοαρχίσω; Από τη συμπεριφορά, την διατροφή, τη χημεία του νερού;

Σταύρε νομίζω πως εδώ δεν το έθεσες σωστά το πράγμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Devilsnake on 02/03/02 at 14:52:58
--------------------------------------------------------------------------------
"Ακόμα και αν η χημεία του νερού των κιχλίδων της κεντρικής Αμερικής και της Malawi είναι παραπλήσια (έως σχετικά κοινή), μόνο που τα ψάρια αυτά δεν διαθέτουν καμμία πληροφορία το ένα για το άλλο, εμένα μου αρκεί ως απαγόρευση για να μην τα βάλω μαζί."


Καλά το θέτεις το θέμα Αντρικό, αλλά θα θέσω μια άλλη ερώτηση που πιστεύω ότι ταιριάζει από την ώρα που συγκεκριμενοποιείς τόσο πολύ τα πράγματα (κάτι που δεν με βρίσκει αντίθετο και το δέχομαι!)

Αφού δεν θα ταίριαζες Tang με Malawi γιατί να βάλεις μαζί Mbunas και non Mbunas….?





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: ThanMos on 02/03/02 at 16:20:35
--------------------------------------------------------------------------------
Συγνωμη αν παρεμβαινω, αλλα νομιζω οτι οι οροι
mbuna/non-mbuna δεν ειναι τοσο περιγραφικοι
η καθοριστικοι. Υπαρχουν "σαρκοφαγα" "mbuna"
και "φυτοφαγα" "non-mbuna", αν δεν κανω
λαθος. Και παλι συγγνωμη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: polleni on 02/03/02 at 17:23:17
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστό ThanMos, οπότε η ερώτηση μετατρέπεται στο κατά πόσον ο κυνηγός και το θήραμα από συγκεκριμένη μάλιστα λίμνη (που σημαίνει ότι ο καθένας αναγνωρίζει τον άλλο) είναι κάτι που θάπρεπε να γίνεται.

Η απάντηση είναι απλή. Για όποιον θέλει να κάνει μία σωστή δουλειά, οι δύο αυτοί κόσμοι δεν θα έπρεπε να μπλέκονται (όπως ας πούμε τα Tropheus θέλουν species tank). Αυτή είναι η σωστή πληροφορία που οφείλουμε να δώσουμε στον έλληνα χομπίστα.

Από εκεί και πέρα τώρα

α) όταν ο άλλος έχει ένα μόνον ενυδρείο δεν έχει και πολλές επιλογές.

β) δεν ξέρω πόσοι έχουν την διάθεση να το δούνε τόσο σφαιρικά το θέμα και να πούνε ότι θέλουν κάποια mbuna αλλά από non-mbuna θα βάλουν ας πούμε μόνον sand dwellers ή ακόμη φυτοφάγα ή ψάρια που τρέφονται με πλανγκτόν. Και υπάρχουν τέτοια, αρκετά μάλιστα.

γ) όταν η προσπάθειά μας είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων να μην παίρνει ο άλλος 2 oscar για το 80 λιτρο ενυδρείο του ο παραπάνω διαχωρισμός έχει ακαδημαϊκή σημασία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: zincfree on 02/04/02 at 01:11:20
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θα έμπλεκα ποτέ m'buna με non m'buna. Μία εξαίρεση θα έκανα μεταξύ Aulonocara species και των Labidochromis species "yellow", λόγω της σχετικά κοινής τους διατροφικής συνήθειας και της επίσης σχετικής τους συμπεριφοράς. Άλλη μία περίπτωση εξαίρεσης υπάρχει για μένα μεταξύ κάποιων πολύ συγκεκριμένων ειδών non m'buna και insectivores (εντομοφάγα) ή/και zooplantonivores (ζωοπλανκτονοφάγα) m'bunas.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: Devilsnake on 02/04/02 at 09:04:22
--------------------------------------------------------------------------------
"α) όταν ο άλλος έχει ένα μόνον ενυδρείο δεν έχει και πολλές επιλογές. "

Θα κρατήσω αυτό που είπε ο Γιώργος….σαν εξήγηση για αυτά που πρότεινα παραπάνω.

Άλλωστε ξέρεις τις αντιλήψεις μου και τα ενυδρεία που έχω φτιάξει.

Η βιτρίνα πέρυσι τα έλεγε όλα.







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: zincfree on 02/04/02 at 15:30:57
--------------------------------------------------------------------------------
Όταν λοιπόν έχουμε μόνο ένα tank, βάζουμε την ηλίθια ματαιοδοξία μας στην άκρη και φιλοξενούμε μόνο ότι μπορεί να ζήσει με την μέγιστη αξιοπρέπεια στην αιχμαλωσία που μπορούμε να του προσφέρουμε, χωρίς να το παίζουμε συλλέκτες εξωτικών (sic) ζώων.

Ας καταλάβουμε καλά επι τέλους ότι διατηρούμε ζώα στην αιχμαλωσία και αν μη τι άλλο πρέπει να σεβόμαστε τις απαιτήσεις τους και τις ιδιαιτερότητες που τα κάνουν επιθυμητά.

Γιατί όπως λέει και μια παλιά κινέζικη παροιμία που λένε στο χωριό μου: "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους". & - (Τελεία και παύλα).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: polleni on 02/04/02 at 17:48:12
--------------------------------------------------------------------------------
Ξέρεις τι με ενοχλεί σε αυτή την ιστορία ; Οτι όλοι θα εμφανιστούν να συμφωνούν επί της αρχής αλλά κάνουν την εξαίρεση για το δικό τους ενυδρείο.

Ετσι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται, αλλά.. (με το που πάω να το παίξω αναμάρτητος βλέπω τα 2 red blood parrots και καταλαβαίνω ότι καλά θα κάνω να προσέχω τι λέω.. )


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μηπως δεν ταιριαζουν?
Post by: zincfree on 02/05/02 at 00:47:03
--------------------------------------------------------------------------------
Τουλάχιστον έχεις την δικαιολογία ότι τα απέκτησες πριν αποκτήσεις το know how και την επομένη ευαισθησία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05818 seconds with 14 queries