Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-07, 15:28
Το avatar του χρήστη dr_yianni
dr_yianni Ο χρήστης dr_yianni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 149
Question Απορια συμβατοτητας λιμνων

Θα ηθελα καποιος αν μπορει με επιχειρηματα , να μου εξηγησει γιατι δεν μπορουμε ,οπως παντου αναφερεται, να βαλουμε στο ιδιο ενυδρειο ψαρια απο τη λιμνη Μαλαουι και απο την Τανγκανικα μαζι. Μιλαω φυσικα για ψαρια με τις ιδιες απαιτησεις σε συνθηκες νερου και διατροφης.
__________________
D c t r_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dr_yianni : 20-02-07 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-07, 19:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ity_greek.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-07, 11:33
Το avatar του χρήστη dr_yianni
dr_yianni Ο χρήστης dr_yianni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή ???

Οκ, αυτο ειναι ενα ΘΑΥΜΑΣΙΟ αρθρο για τη συμβατοτητα των ειδων σε ενα ενυδρειο, διαβαζοντας το ομως προσεκτικα, δεν ειδα σε ΚΑΝΕΝΑ σημειο να απανταει στην ερωτηση που εχω θεσει. Καμια σοβαροτερη προσπαθεια ρε παιδια? Η τελικα αποδυκνυεται πως καποιος διαβασε καπου οτι μαλαουι και τανγκανικα δεν πανε μαζι και το θεμα εξαντληθηκε εκει?
__________________
D c t r_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-07, 13:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Αν θέλεις να αναμίξεις ψάρια από τις δύο αυτές λίμνες γενικά και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις απομίμηση του αντίστοιχου βιότοπου, τότε το παραπάνω άρθρο πιστεύω ότι ουσιαστικά σε καλύπτει αφού δίνει τις κατάλληλες οδηγίες συμβατότητας σε σχέση με κάθε κριτήριο ανεξάρτητα από την πρέλευση του ψαριού. Διότι, αν οι παράμετροι νερού είναι ΟΚ, αυτό που απομένει είναι τα υπόλοιπα κριτήρια όπως για παράδειγμα η διατροφικές ανάγκες, η ιδιοσυγκρασία και η επιθετικότητα, το τελικό μέγεθος, οι ανάγκες κατά την περίοδο ζευγαρώματος κλπ. Αν για παράδειγμα ακολουθούσαμε το κριτήριο της διατροφής τότε aulonocara με Tanganyika θα μπορούσαμε να βάλουμε λόγω όμοιων αναγκών σίτισης όπως έχω δει και σε άλλα site να προτείνεται. Μbuna θα ταίριαζαν ίσως με Tropheus.
Όμως για μένα παραμένει το ενδιαφέρον ερώτημα αν θα έπρεπε να αναμιγνύουμε ψάρια από διαφορετικές περιοχές ή ηπείρους, που στην κανονική τους ζωή δεν θα είχαν ποτέ σχέση μεταξύ τους.
Πράγματι πάρα πολλοί από μας και ιδίως στα κοινωνικά ή φυτεμένα ενυδρεία μας αναμιγνύουμε ψάρια από διαφορετικές περιοχές συχνά δε, παραβλέπουμε και το πρωταρχικό κριτήριο της συμβατότητας παραμέτρων νερού (δεν εξαιρώ φυσικά ούτε τον εαυτό μου). Για τις malawi πάντως όχι δεν το έχω κάνει αυτό.

Δες και αυτό
http://www.aquariumarticles.com/read/?art=801
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-07, 17:38
Το avatar του χρήστη dr_yianni
dr_yianni Ο χρήστης dr_yianni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Ευχαριστω Αντρεα !

Ομολογω οτι και εγω μετα απο αρκετο διαβασμα εχω καταληξει σε αυτο το συμπερασμα, οτι δηλαδη αν εξεραισεις την προελευση των ψαριων (εννοω απο αλλη λιμνη) ,και με δεδομενο το οτι οι αναγκες σε νερου, διατροφη και χαρακτηρα ειναι παρομοιως, τα ψαρια μας μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα, η ακομα και να αναπαραχθουν. Γιαυτο αλλωστε και εθεσα το θεμα αυτο υπο συζητηση.Το θεμα ειναι πως φαινεται να εχει ξεχαστει πως η αρχικη επιδιωξη καθε χομπιστα ειναι να εχει στο σπιτι του, ενα κομματι της φυσης οπως αυτος το φανταζετε και οπως αυτον ευχαριστει, οχι ενα απλο αντιγραφο ενος απειροελαχιστου κομματιου μιας συγκεκριμενης λιμνης. Πραγμα που σημαινει οτι τα ενυδρεια υπαρχουν για να ευχαριστους εμας, τους κατοχους τους, και οχι τα ψαρια. Εννοειτε φυσικα οτι εμεις ειμαστε υπευθυνοι για τη σωστη τους διαβιωση και επιβιωση στον περιορισμενο χωρο που τους παρεχουμε, αρα αναλαμβανουμε τις ευθυνες για αυτο.
Το επιχειρημα πως στην φυση ψαρια απο τανγκανικα και απο μαλαουι δεν υπαρχουν μαζι, ειναι απλοικο, και δεν μπορουμε να στηριχτουμε σε αυτο.Υπαρχουν αλλωστε απειρα παραδειγματα οπου ο ανθρωπος εβαλε το χερακι του και ζωα που δεν υπηρχαν σε μια περιοχη μεταφερθηκαν, επιβιωσαν και εγκατασταθηκαν εκει,χωρις προβληματα (υπαρχουν φυσικα και εδω εξαιρεσεις).
Γιατι λοιπον, υπαρχει αυτο το κολλημα του να μην μπλεκονται οι 2 λιμνες?
__________________
D c t r_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dr_yianni Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι πως φαινεται να εχει ξεχαστει πως η αρχικη επιδιωξη καθε χομπιστα ειναι να εχει στο σπιτι του, ενα κομματι της φυσης οπως αυτος το φανταζετε και οπως αυτον ευχαριστει, οχι ενα απλο αντιγραφο ενος απειροελαχιστου κομματιου μιας συγκεκριμενης λιμνης. Πραγμα που σημαινει οτι τα ενυδρεια υπαρχουν για να ευχαριστους εμας, τους κατοχους τους, και οχι τα ψαρια.
Γιατρέ μου, το "φύση" απο το "παραφύση", μερικές φορές απέχει ΕΛΑΧΙΣΤΑ... Τα ερωτήματά σου φαίνονται λογικά, για μένα όμως είναι ΑΣΚΟΠΑ... Θεωρητικά συμβιώνουν άνετα ένας πίθηκος, μία μαϊμού, ένας ουρακουτάγκος, ένας γορίλας και ένας άνθρωπος, μιας και όλα ανοίκουν στα "ανώτερα πρωτεύοντα" και μάλιστα στα "θηλαστικά" και επιδεικνύουν αρκετή νοημοσύνη... Όλοι αναπνέουν αέρα, τρώνε κανονικά λίγο πολύ τις ίδιες τροφες... εγώ πάντως δεν θα γούσταρα να τα έχω μαζί μου σε χώρο ίσο με μισό στρέμμα (τηρούμενων των αναλογιών) για πάνω απο μία βδομάδα (ίσως να λέω και πολύ!)...

ΥΓ: ...και γιατί στο κάτω-κάτω να μπείς σ'αυτή τη διαδικασία, τη στιγμή που υπάρχουν ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ είδη ΚΑΙ στις δύο λίμνες...???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-07, 19:53
Το avatar του χρήστη GEORGIOS
GEORGIOS Ο χρήστης GEORGIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 93
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην GEORGIOS
Προεπιλογή

Δεν είναι τόσο απλό όσο θέλουμε να το βλέπουμε το θέμα και επειδη εχω πειραματιστεί αρκετά σουλέω καποια πράγματα που έχω διαπιστώσει.Σε καμμία περίπτωση tropheus me mbuna haps kai frontosa μια και τα tropheus είναι απιστευτα κινητικά και ενοχλούν ότι ψάρι και αν υπάρχει μέσα ακόμα και τα μεγάλα haps kai frontosa.χαλάνε γέννες κ.λ.π.και χαλάνε όλη την ησυχία ειδικά με τα mbuna είναι σε συνεχείς μάχες,εκτός και του ότι είναι αποκλειστικά φυτοφάγα.Frontosa ενοχλούνται από όλα τα ψάρια με κίνηση και μεγεθος λίγο μεγάλο και δεν αναπαράγωνται λόγω του stress,και αυτό δοκιμασμένο,επίσης και διατροφικά.Μεγάλα haps και Frontosa απόκλεισε το λόγω ήρεμου χαρακτήρα καθώς και οποιοδήποτε μικρό ψάρι,τρώνε τα πάντα σε μικρό μέγεθος αν μεγαλώσουν Τουλάχιστον 9 εκατοστα ψάρι το μικρότερο που μπορεί να υπάρχει απο οποιαδήποτε λίμνη εκτός τα πολύ γρήγορα.σε γενικές γραμμές πολύ προσοχή ειδικά όταν είναι μεγάλα και θα αρχίσουν να οριοθετούν για αναπαραγωγή.Επίσης σημαντικό είναι και το ph που εναι τελείως διαφορετικό για να δεις συμπεριφορές και χρώματα σωστά.

Παρόλα αυτά εγω διατηρώ παραλληλα με όχι πάντα καλά αποτελέσματα και πλέον το έχω πάρει απόφαση να πάω σε φάση σταδιακά λίμνες και είδη το ανώτερω τρία ανά ενυδρείο η ακόμα καλύτερα species tank.
Το μόνο που μπορεί να εξυπηρετήσει είναι σε δύσκολα ψάρια ανπαραγωγικά να υπάρχει και ευκολο είδος στο ιδιο ενυδρείο για να δημιουργηθούν προυποθέσεις και στα δυσκολότερα ειδη, και σαν οπτική εικόνα

Γιώργος
__________________
400 LIT Tanganika
600 LIT Malawi Haps
240 LIT Tropheus Moorii
100 LIT labido Yellow small
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-07, 22:36
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Γεία σου δόκτορα,
πιστεύω ότι οι φίλοι με κάλυψαν στο θέμα που έθεσες και σάν κατάληξη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: ...και γιατί στο κάτω-κάτω να μπείς σ'αυτή τη διαδικασία, τη στιγμή που υπάρχουν ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ είδη ΚΑΙ στις δύο λίμνες...???
Ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 02:01
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Οι κιχλιδες απο τις δυο λιμνες ειναι γενικα επιθετικα ψαρια. Ειναι δυσκολο να βρεις καλο συνδιασμο ωστε να μην γινεται χαμος μεσα στο ενυδρειο.
Αρα, γιατι να κανεις τα πραγματα ακομα ποιο δυσκολα?
Εγω δεν μπορω να καταλαβω τον λογο.
Ο στοχος δηλαδη ειναι να εχουμε πολλα χρωματα στο ιδιο ενυδρειο? Αν δεν ειναι αυτος, ποιος ειναι?
Αν βαλεις Labindochromis μαζι με καποιες κιχλιδες απο Αμερικη θα τα πανε μια χαρα. Γιατι ομως να το κανεις? Τα Labindochromis πανε μαζι και με τιγρακια. Να βαλουμε και τετοια μαζι?
Δεν ξερω τι επιχειρημματα θελεις, αλλα αν κοιταξεις μια ματια χρονια χομπιστες, θα δεις οτι τετοιους συνδιασμους δεν κανουν ποτε γιατι δεν εχει νοημα ουτε ενδιαφερον. Και αν δεν εχει νοημα και ενδιαφερον εμενα μου αρκει να μην το κανω...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-07, 22:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αποσπασμα απο τη συνεντευξη που εδωσε ο Ad Konings στο περιοδικο μας:

Ποια είναι η γνώμη σας για τη διατήρηση κιχλίδων, από διαφορετικές λίμνες, στο ίδιο ενυδρείο;
Λέω στον κόσμο να μην το κάνει. Κι εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, εκτός από περιπτώσεις που λόγω έλλειψης χώρου τις διατηρούσα μαζί για καμιά εβδομάδα.

Εκτός από θέμα αρχής… υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι’ αυτό;
Εξαρτάται από τα είδη. Δεν θα κρατούσα ποτέ κανένα είδος της λίμνης Malawi με Lambrologines από τη λίμνη Tanganyika. Δεν πιστεύω ότι είναι συμβατά μεταξύ τους. Αλλά αν είχαμε Tropheus spp, τα οποία είναι πολύ δύσκολα είδη να κρατήσεις, εφ’ όσον ξέρεις να τα διατηρήσεις μπορείς να τα έχεις μαζί με m’buna. Πιστεύω όμως ότι αν συνδυάσεις είδη από διαφορετικές λίμνες θα έχεις πολλά προβλήματα.
--------------------------
Εκτος απο το παραδειγμα που λεει κι ο ιδιος, για mbuna με tropheus, που εχουν τις ιδιες διατροφικες αναγκες, αλλα και πολυ αυξημενη επιθετικοτητα (τα tropheus) οποτε πρεπει να εισαι αρκετα πεπειραμενος για να τα κρατησεις μαζι, αλλος συνδυασμος δεν μπορει να υπαρξει - οι διατροφικες συνηθειες των lambrologines ειναι διαφορετικες απο αυτες των mbuna. Ειναι ισως λιγο ιδιες με αυτες των haps, αλλα τα haps γρηγορα θα φανε τα lambrologines.
Και οχι, δεν "αποδυκνειεται πως καποιος διαβασε καπου οτι μαλαουι και τανγκανικα δεν πανε μαζι και το θεμα εξαντληθηκε εκει", και να προσεχουμε τι γραφουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορια monomaxos_lover Bettas 8 11-01-07 20:43
απορια vasilis-arta Bettas 2 21-06-05 15:32
ΑΠΟΡΙΑ NIDAL Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 16-05-05 23:04
ΑΠΟΡΙΑ hlias Bettas 5 14-04-05 21:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05888 seconds with 15 queries