Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-16, 19:02
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Μου την επεσαν οι αλγες

Οπως λεει και ο τιτλος σε νεο ενυδρειο /1,5 μηνες/, εκανε την εμφανιση της καφε αλγη σε πετρες και φυλλα καθως και πρασινη νηματοειδης. Τα φυτα micranthenum monte carlo,staurogyne, alteranthera reiniki mini, κυριως το monte carlo αρχικα αρχισε να λιωνει τα κατω φυλλα αλλα τις τελυταιες εβδομαδες εχει αρχισει να πεταει δρομεις.
Το ερωτημα τωρα ειναι - ψαρια η γαριδουλες και αν ναι ποια ειδη δεν θα κανουν το monte calo κομματια μεχρι να δεσει καλα?
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-16, 19:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Με σκαλωσε λιγο το ερωτημα σου μπροστα στην αρχη του ποστ σου....αλλα για να απαντησω, το Trumpet, τα ramshorn, οι τσερι, εμενα το μοντε καρλο δεν το κανανε τιποτα. Ισως τα trumpet snail στην αρχη λογω της αγαπης για τον βυθο, να κανανε καμια ανασκαφη αλλα τιποτα το ανυσηχητικο. Οσον αφορα τις αλγες, συμπληρωσε την φορμα με τις πληροφοριες για το ενυδρειο σου μπας και φανει απο εκει η αιτια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-16, 19:33
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Και που τα βρισκω αυτα τα ευλογημενα σαλιγκαρακια και τις γαριδουλες γιατι τις τελευταιες 2 εβδομαδες οργωνω την θεσσαλονικη αλλα υπαρχει μια σχετικη ελλειψη απο γαριδουλες.
-------------------------
φορμα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 07-11-16 στις 19:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-16, 19:37
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
Καλως ηρθες.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-16, 19:47
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Πληροφορίες

Διαστάσεις:180x65x75
Όγκος:860lt
Κατηγορία:
Φυτά:micranthenum monte carlo,staurogyne, alteranthera reiniki mini
Ψάρια / ¶λλα είδη: υπο σκεψη
Διακοσμητικά υλικά:Ξυλα 1 ριζα, χαλικι 150κιλα μαυρο χαλαζιακο, 60 κιλα seachem flourite
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: LED 9X30w -3RGB +6 cool white 6000-6500K
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες
Φιλτράρισμα: 2080 + ενας κινεζος που ειχα εφεδρεια 1500lt/h μιας και εσπασα τα βανακια απο το tetra 1200 + 2 κυκλοφορητες 1200lt/h + σκιμερακι επιφανειας eheim
Θερμοστάτης: 2x300w
Λίπανση: seachem flourish, iron,
Παροχή CO2: 5λιτρη μπουκαλα με aquamedic 1000

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 50% την εβδομαδα 2/3 βρυσης και 1/3 ΑΟ
Θερμοκρασία:25C
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-16, 19:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Για να βοηθήσεις τον κόσμο γίνε πιο συγκεκριμένος ως προς τον τρόπο λίπανσης αλλά και τις ποσότητες, δηλαδή το γενικό και το σίδηρο πόσο ρίχνεις; 10 ή 50 ml και κάθε πότε; Επίσης συχνότητα αλλαγών νερού και ποσοστό, κι ό,τι άλλες πληροφορίες που θα βοηθήσουν στη διάγνωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-16, 19:57
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Για την καφε αλγη εμφανιζεται σε νεα ενυδρεια.Τισ περισσοτερες φορες κανει τον κυκλο της και φευγει.Για την νηματοειδη ......βλεπω ριχνεις σιδηρο χμμμμμ.Κοιτα το
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-16, 19:41
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που τα βρισκω αυτα τα ευλογημενα σαλιγκαρακια και τις γαριδουλες γιατι τις τελευταιες 2 εβδομαδες οργωνω την θεσσαλονικη αλλα υπαρχει μια σχετικη ελλειψη απο γαριδουλες.
-------------------------
φορμα???

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-16, 22:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εξαρταται απτο ποσο διοξειδιο ριχνεις, καθως και απτο ποσο κορεσμενο σε αερια ειναι το νερο του ενυδρειου. Απτη στιγμη που ανοιγει η μπουκαλα και καθως οι αναγκες για co2 ειναι υψηλοτερες στην αρχη της φωτοπεριοδου, ο κορεσμος σιγα σιγα ολο και αυξανεται μεχρι που στο τελος ο ριακτορας πλεον δεχεται παραπανω διοξειδιο αποσο μπορει να διαλυσει. Εγω με τον μιξμαξ ριακτορα εχω φυσαλιδες αλλα μονο στο τελος της φωτοπεριοδου.

Sent from my U7 Plus using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-16, 23:26
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

20000 lumens σε 850lt είναι 23 lumens ανά λίτρο σε συνδυασμό με το 75 ύψος δεν είναι ότι καλύτερο, αν δεν πάνε τα φυτά καλά πάνε οι αλγες. Πρέπει να αφαιρέσεις τις άλγες και τα χαλασμένα φυτά να κάνεις θεραπεία με οξυζενέ και να προσθέσεις πιο εύκολα φυτά και γρήγορης ανάπτυξης ,ακόμα δεν έχει ξεφύγει το θέμα οπότε σωνετε, τα φυτά που έχεις δεν ξέρω κατά πόσο θα πάνε με αυτό το φωτισμό και ύψος ενυδρείου.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-16, 02:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν ισχύουν τα νούμερα του φωτισμού σου που γράφει πιο πάνω ο φίλος johnpecn πολύ φοβάμαι ότι αυτό είναι το πρόβλημά σου, χαμηλός φωτισμός ως προς την ένταση και σε συνδυασμό με μεγάλο ύψος σου δημιούργησε το πρόβλημα. Πρέπει να προσθέσεις φωτισμό ώστε να επιταχύνει η ανάπτυξη των φυτών να απορροφήσουν θρεπτικά κι αυτό θα σου λύσει σταδιακά το πρόβλημα. Οσο για την estimative index δεν χρειάζεται προς το παρόν να πάρεις σκόνες αν έχεις ήδη λιπάσματα εταιρίας απλά θα πρέπει να ξέρεις τι ppm προσθέτουν τα συγκεκριμένα, για της seachem τα έχω γραμμένα κι αποθηκευμένα στον υπολογιστή μου αλλά τα βρίσκεις και στην ιστοσελίδα της εταιρίας στον calculator που έχει. http://www.seachem.com/calculators.php
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-16, 09:40
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Καλημερα.
Ο υπολογισμος w/l η τα lm/l αναφερονται στις λαμπες φθορισμου και εχει συζητηθει παρα πολες φορες για το αν ισχυει για ολα τα ειδη φωτισμου. Λογω του υψους ειχα 2 επιλογες η MH η LED, διαλεξα την δευτερη επιλογη οχι λογω κοστους αλλα λογω του οτι μπορουσα να το κρυψω μεσα στο καπακι. Να εγινε τετοια πατατα τωρα...
Στο δικο μου το μυαλο υπολογιζω καπου στα 500λιτρα καθαρο ογκο νερου και αποσταση απο της λαμπες απο40 μεχρι 60 εκατοστα /τοση ειναι η ανυψωση του βυθου - διορθωστε με εαν κανω λαθος.
-------------------------
Για το nitrogen μου βγαζει οτι για να παω απο τα 5 στα 15 ppm πρεπει να ριχνω 330ml την εβδομαδα ειναι σωστο αυτο ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 09:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-16, 14:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το διαιρεις δια 5.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-16, 22:08
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Όχι για 500 λίτρα αύξηση απο 5ppm σε 15 ppm θέλει 330 ml/εβδομάδα.
-------------------------
Κάποιος άλλος για τον φωτισμό;
Έχω μια επιλογή να το αυξήσω σε 30000 lumen που δίνει περίπου 60lm/lt καθαρού όγκου νερού. Θα βοηθήσει η θα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ειναι ο φωτισμός το πρόβλημα. Ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί οποία αλλαγή αυξάνει το κόστος αρκετά. Να το κάνω η δεν είσαι τόσο σίγουρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 22:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-16, 22:23
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι για 500 λίτρα αύξηση απο 5ppm σε 15 ppm θέλει 330 ml/εβδομάδα.
-------------------------
Κάποιος άλλος για τον φωτισμό;
Έχω μια επιλογή να το αυξήσω σε 30000 lumen που δίνει περίπου 60lm/lt καθαρού όγκου νερού. Θα βοηθήσει η θα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ειναι ο φωτισμός το πρόβλημα. Ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί οποία αλλαγή αυξάνει το κόστος αρκετά. Να το κάνω η δεν είσαι τόσο σίγουρος.
Ναι αυτό σημαίνει ότι για 10ppm αύξηση θες 330ml δια του 5 θες συνολικά 66ml εβδομαδιαίως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-16, 22:39
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Κατσε γιατί κόλλησα τώρα γιατί δια του 5;;;;;
-------------------------
Τώρα το είδα γράψε ακυρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-16, 23:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

αμα αυξησεις τωρα τον φωτισμο πιθανα θα πανε ολα χειροτερα , εχω γραψει και πιο πανω θες προσθηκη φυτων γρηγορα σε αναπτυξη ωστε να φουντωσουν να ισοροπησει το συστημα ,τα φυτα που εχεις θα την παλεψουν με το φωτισμο σου, απλα θα παρουν κεφαλι η αλγες,

τα λουμεν ανα λιτρο τα υπολογιζεις στα μικτα, δεν ειναι ακριβης μετρηση σαν τα par απλα ειναι ισως καλυτερη απο τα watt/lt

επισης ο λογος που σιγα σιγα επικρατουν ειναι οτι ισχυουν για ολες τις λαμπες φθορισμου ,λεντ κλπ

απανταω ξανα τα ιδια ,δεν ξερω αν θες την γνωμη μου απλα επειδη ειπα καποια πραγματα πιο πανω μην σε εχω μπερδεψει κι αλλο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-16, 19:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει λόγος για μέρα παρά μέρα αφού δεν έχεις και ζωντανά, τα φίλτρα τα κλείνεις προληπτικά όση ώρα ρίχνεις οξυζενέ μόλις σταματήσουν οι μπουρμπουλήθρες τα ξανανοιγεις κάποιοι κάνουν και αλλαγή νερού πριν τα ανοίξουν εγώ δεν κάνω.
-------------------------
https://youtu.be/9b6xPlasgY8
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 15-11-16 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-16, 19:47
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ποτε θα ξερω ανα εχει αποτελεσμα? ΑΛλαγη ουτε εγω εκανα απο την μια εριξα συνολο 150ml και απο την αλλη απο την διασπαση εχουμε νερακι και οξυγονο.
Απο φυτα τωρα τι θα μου προτεινατε?
Αυριο περιμενω 20 amano shrimp για να βοηθησουν τα σαλιγκαρια στον περιορισμο της hair algea. Θα εχουν προβλημα λες οι γαριδες η οχι.
Ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-16, 21:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ριξτο στοχευμενα με συριγγα πανω στις αλγες αλλιως στα 800 λιτρα δεν κανει δουλεια το οξυζενε και ειδικα αυτο που κυκλοφορει με 3% περιεκτικοτητα, αν ριξεις επανω στις αλγες τις δεις να αφριζουν και μετα δεν γινετε τιποτα παει να πει οτι δεν κανει δουλεια στις αλγες σου το οξυζενε,

απο εκει και περα θα εβαζα φυτα οπως σεσιλιφλορα ,hygrophila polysperma και difformis τα οποια ειναι γρηγορης αναπτυξης και χαμηλων απαιτησεων
Τα φυτα αυτα με το καταλληλο κλαδεμα μπορουν να κανουν απιστευτα scapes
Μολις πιασουν αυτα σε καμμια βδομαδα ριζωσουν και αρχισουν να αναπτυσσονται θα τις φανε λαχανο τις αλγες

ο καλυτερος τροπος να φυγουν οι αλγες ειναι να παρουν μπροστα τα φυτα
καπου ειχα διαβασει τον Tom Barr που ελεγε σε καποιον που ρωταγε για τις αλγες , να σταματησει να κοιταει τις αλγες και να δωσει βαση στα φυτα ,τοτε θα φυγουν και οι αλγες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί τη ευκαιρία θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί υπάρχει ασάφεια ως προς το θέμα, φωτισμό και λίπανση υπολογίζουμε με τα μεικτά ή με τα καθαρά λίτρα;
Τα λιπασματα επι των καθαρων λιτρων ειναι το σωστο,

τα watt lumen εγω τα υπολογιζω επι των μεικτων αλλα δεν εχει και τοση σημασια μιας και τα watt και τα lummen ανα λιτρο ειναι στο περιπου, ετσι για να συννενουμαστε πιο πολυ, παραδειγμα καποιος με ενυδρειο 200 λιτρα και υψος ενυδρειο 30 εκατοστα με 0.7 watt/lt εχει πιο πολυ φωτισμο διαθεσιμο για τα φυτα απο καποιον με παλι 200 λιτρα ενυδρειο αλλα με 60 εκατοστα υψος που εχει 1 watt/Lt και απο εκει και περα μπαινει και στην μεση το στησιμο το υψος του βυθου κλπ
εγω δεν κοιταω ουτε watt ουτε drop checker στο δικο μου ,κοιταω αν πανε καλα τα φυτα η οχι
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 15-11-16 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-16, 22:11
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Στοχευμένα έριξα, άφρισαν και τώρα κάποιες ώρες μετά κάποιες μοιάζουν λίγο πιο ξεβαμμένες δεν ξέρω ίσως ειναι η ιδέα μου. Θα το συνεχίσω για 2-3 ημέρες και αν δεν ξεραθεί και πέσει το παρατάω.
Τώρα για τις γαρίδες που ρώτησα λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-16, 22:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αμα δεν ριξεις απευθειας απανω στις γαριδες κανενα προβλημα , και εγω εδω και 2 μερες κανω θεραπεια με οξυζενε ,και εχω μεσα 100 γαριδες και γοννο πολυ

https://www.youtube.com/watch?v=ppytfZvykZY
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-16, 00:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα αφου δεν εχουν ανεβει οι σκληροτητες πως γινεται ν ανεβει το ph; Ειναι η αλκαλικοτητα συναρτηση των σκληροτητων; Οι τιμες που δινει ειναι της Αθηνας και το νερο οταν βγαινει απ τη βρυση εχει ph 7.3 αλλα οσο περναει η ωρα θα φτασει το 7.8 με 8.0 και ξανα ρωτω που ειναι το περιεργο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΓΕΣ Akakios Miskos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 18-06-12 14:50
Aλγες sx21 Malawi 8 02-10-11 09:31
Αλγες και O2 chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 12-10-09 14:32
GH KH επεσαν erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-12-07 22:57
Αλγες Nrgman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 03-07-06 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09237 seconds with 13 queries