Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-14, 18:41
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Post δημιουργεια ενυδρειου με σκαλαρια

Οπως λεει ο τιτλος θελω να φτιαξω ενυδρειο και εξοπλησμο για ενυδρειο με κυριο προταγωνιστη τα σκαλαρια. τι σκευτομαι τωρα.
Ενυδρειο:διαστασεις 1.20μ-55υ-35π. , εξωτερικο φιλτρο diy , φωτισμος led diy.
Ψαρια:4 Pterophyllum scalare (αυτα με τις ασημι-μαυρες ριγες),6 corydoras pepper,1hypostomus,και αλλα ψαρια με βαση τις συμβουλες σας
Φυτα:bacopa caroliniana,xmas moss,vallisneria gigantea
Υποστρωμα:6 κιλα Fluval Stratum για αρχη, μετα θα δω με τι θα συμπληρωσω

επισης το ενυδρειο θα το φτιαξω εγω(εκτος αν βρω καποιο φθηνο) οποτε και καποια συμβουλη σας ειναι ευπροσδεκτη.


ελπιζω να με βοηθησεται με την κατασκευη και να με συμβουλεψεται-διορθωσεται για τις επιλογες που προτεινα πιο πανω.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-14, 20:11
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πες μας τις μετρήσεις του νερού στην περιοχή σου
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-14, 20:28
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

δεν εχω τεστ για να κανω μετρησεις. για τα υπολοιπα εχετε καμια παρατηρηση ή συμβουλη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-14, 20:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα τα εξης:

-εφοσον θα το κανεις μονος σου, αν μπορουσες να δωσεις λιιιιιιγο υψος παραπανω (ισως και σε συνδυασμο με λιγο πλατος), θα ηταν καλυτερο για τα σκαλαρια.
-για υποστρωμα δε βρισκω λογο να βαλεις Fluval Stratum. Μπορεις να το κρατησεις στην ακρη για καποιο αλλο ενυδρειο. Αλλωστε, δεν φτανει με τιποτα για αυτα τα λιτρα. Παρε λευκη χαλαζιακη αμμο απο μια μαντρα, θα ειναι το καλυτερο για τα corydoras.
-Pleco δεν θα εβαζα σε αυτο το ενυδρειο, γινεται πολυ μεγαλος. Μπορεις να βαλεις κανενα ειδος ancistrus, καλυτερα.

Φυσικα, τα ψαρια που θελεις, απαιτουν μαλακο νερο, οποτε θα πρεπει να σκεφτεις τροπους επεξεργασιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-14, 21:58
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

το fluval το εχω ηδη στο 100αρι που τρεχει εδω και 3 μηνες. τον pleco σκευτομαι να το κρατησω μεχρι να φτασει το ανωτερο επιτρεπτο οριο για το ενυδρειο. για περισοτερο πλατος και υψος το σκευτομαι αλλα για 5-10 ποντους επιπλεον.Και ευχαριστω που μου θυμισες την αμμο. να ρωτησω ομως , πως μπορω μα μαλακωσω το νερο εκτος απο α/ο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-14, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε επειδή είχα σκαλάρια να σου δώσω μερικές συμβουλές. Τα σκαλάρια είναι λίγα τα 4 που θες να βάλεις, πρέπει να είναι από 8 και πάνω για να μετριάζεται η επιθετικότητα, αλλιώς θα γίνει ρινγκ το ενυδρείο σου και ειδικά αν δημιουργηθεί ζευγάρι , θα πέφτει πολύ ξύλο, για να βάλεις όμως 8 , φοβάμαι πως το ενυδρείο σου δεν κάνει, αυτό που κατάλαβα πως ένα ενυδρείο για να φιλοξενήσει σκαλάρια θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1,50μ Χ 60υ Χ 50π τουλάχιστον, τότε θα τα δεις σε όλη τους τη μεγαλοπρέπεια. Επίσης θα πρέπει να βάζεις τύρφη ή και Α/Ο να μαλακώνεις το νερό και να το κάνεις όξινο. Αν θες να προχωρήσεις και σε γέννες τότε θα χρειαστείς και άλλο ενυδρείο για να βάζεις το ζευγάρι να γεννήσει. Πρέπει να κάνεις τακτικά μετρήσεις , και η γνώμη μου είναι να μη βάλεις κάποιο υπόστρωμα, απλή χαλαζιακή άμμο όπως σου είπε και ο φίλος nazgul είναι μια χαρά. Γενικά δεν είναι και από τα πιο εύκολα ψάρια, θέλουν το τρόπο τους, αλλά αυτό αν θες λύνεται, όρεξη να υπάρχει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-14, 22:06
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ευχαριστω για την συμβουλη σου τακη αλλα 1,50 μου ειναι πολυ μεγαλο. επισης σκοπευω να τα παρω μικρα κατι που δεν το διευκρινησα στην αρχη και γεννες δεν θελω. τελος τα φυτα δεν θελουν υποστρωμα σαν το fluval?(δηλαδη φυτευονται κανονικα στην αμμο? :/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-14, 22:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την συμβουλη σου τακη αλλα 1,50 μου ειναι πολυ μεγαλο. επισης σκοπευω να τα παρω μικρα κατι που δεν το διευκρινησα στην αρχη και γεννες δεν θελω. τελος τα φυτα δεν θελουν υποστρωμα σαν το fluval?(δηλαδη φυτευονται κανονικα στην αμμο? :/
Στην άμμο τα έχω και έβαζα λίγες ταμπλέτες στην αρχή, τώρα μετά απο 1,5 χρόνο τίποτα και είναι ζούγκλα. Για τις διαστάσεις στο είπα από προσωπική εμπειρία και για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον.
-------------------------
Και κάτι άλλο, τα μικρά μεγαλώνουν , δεν θα σου μείνουν μικρά για πολύ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 30-03-14 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-14, 01:03
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Και γω αυτα θασου πω, πως τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και θελουν ΑΟ για να εχεις το νερο στα μετρα τους,και ενυδρειο 1,50 με αρκετο υψος 60ποντ, θελουν λυτρααφου τορα θα το κανεις καντο 150χ60,το 35υψος δεν ειναι για σκαλαρια.Δεν θελεις γενες αλλα δεν θα σε ρωτησουν, και με 4 ψαρια θα σκοτωνει το ενα το αλλο,το εχω ζησει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-14, 06:14
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω αυτα θασου πω, πως τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και θελουν ΑΟ για να εχεις το νερο στα μετρα τους,και ενυδρειο 1,50 με αρκετο υψος 60ποντ, θελουν λυτρααφου τορα θα το κανεις καντο 150χ60,το 35υψος δεν ειναι για σκαλαρια.Δεν θελεις γενες αλλα δεν θα σε ρωτησουν, και με 4 ψαρια θα σκοτωνει το ενα το αλλο,το εχω ζησει.
μαν τσεκαρε πιο πανω 55 υψος ειπα οχι 35


και θα βαλω 8 σκαλαρια μετα απο τις συμβουλες σας. τελος κατι γενικο που θελω να ρωτησω, μπορω να βαλω ξερω γω μονο θυλικα ή θα γινεται και παλι σφαγη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-14, 08:11
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ηλία θα σου πω από προσωπική πείρα με τα σκαλάρια τι έχω δει. Κατά αρχάς κανένα ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο για αυτά τα ψάρια όσο μεγάλο και αν είναι. Λέμε για ένα ψάρι που θα φτάσει τους 20 πόντους κολυμπά απίστευτα γρήγορα και έχει φανταστικό χαρακτήρα. Οπότε πιο μήκος και πιο ύψος και πλάτος. Σε ενυδρείο 80Χ45 ύψος Χ 35 πλάτος είχα 2 ζευγάρια και γέννες μου έκανα και σκοτώνονταν μεταξύ τους και όλα αυτά σε νερό βρύσης. Τα μετέφερα μετά από 2 χρόνια σε ενυδρείο 150 Χ 65 ύψος Χ50 πλάτος. Η ίδια συμπεριφορά. Πρόσθεσα σταδιακά και άλλα σκαλάρια με σκοπό να μειωθεί η επιθετικότητα. Έχω φτάσει τα 12 σκαλάρια διάφορων ηλικιών αλλά η επιθετικότητα είναι στα ίδια επίπεδα με την αρχή που είχα μόνο 4. Κοπάδιασμα δεν έχω δει ποτέ από αυτά τα ψάρια και ας λένε πως κοπαδιάζουν. Τα δικά μου είναι σκόρπια διαδήλωση. Τώρα που τα έχω σε μαλακό νερό από Α/Ο δεν είδα καμία αλλαγή ούτε στην συμπεριφορά ούτε στα χρώματα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, βάλε 6 ψαράκια στο ενυδρείο σου να τα χαρείς και αν τα πάρεις από πολλή μικρά και τα μεγαλώσεις θα εκπλαγείς από τον χαρακτήρα του ψαριού. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-14, 10:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σταμάτη τα σκαλάρια το ξέρουμε όλοι πως είναι ψάρια με χαρακτήρα και μάλιστα ιδιαίτερο χαρακτήρα, εγώ είχα 6 (3 ζευγάρια ζευγαρωμένα με γέννες συνέχεια) σε 1,10μ Χ 45υ Χ 32π, το ενυδρείο είχε γίνει σφαγείο, μέχρι και Botia clown μου σκότωσαν. Χάρισα τα 4 (2 ζευγάρια ζευγαρωμένα) σε ένα φίλο και τα άλλα 2 τα έδωσα αλλού. Αυτά που χάρισα μπήκαν σε ενυδρείο 1,50 Χ 55 Χ 55, ο φίλος έβαλε άλλα 4, ε λοιπόν το ενυδρείο είναι παρθεναγωγείο, υπάρχουν κάποιες εντάσεις αλλά όχι κάτι σοβαρό, τα ψάρια έχουν πλέον το χώρο τους και όλα κυλούν ήρεμα.
Τα σκαλάρια είναι και λίγο τύχη, αν σου τύχουν στριμμένα, θα σου κάνουν ρινγκ το ενυδρείο, αλλά πιστεύω πως αν βρουν το χώρο τους ηρεμούν κάπως, και όσο πιο πολύ χώρο τους δώσεις τόσο ποιό εύκολα θα επικρατεί μια σχετική ειρήνη.
Και όταν λέμε κοπαδόψαρο δεν εννοούμε πως κοπαδιάζουν, απλά, όσο πιο πολλά είναι, τόσο πιο μεγάλη ισορροπία δυνάμεων υπάρχει, και αναγκαστικά δεν τσακώνονται τόσο εύκολα.
Για αυτό πιστεύω πως θέλουν χώρο, και όσο πιο πολλά , τόσο πιο καλά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-14, 11:26
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αυτό ακριβός λέω και εγώ Τάκη ότι τα σκαλάρια είναι θέμα χαρακτήρα πόσο ήρεμα ή άγρια θα είναι. Επίσης το ένα ζευγάρι που είχες δώσει, τώρα βρίσκεται στο δικό μου ενυδρείο. Γενικά σε ότι ενυδρείο τα περιορίζουμε αυτά διεκδικούν το χώρο τους με ότι αυτό συνεπάγεται. Όσα περισσότερα τόσο περισσότερες διεκδικήσεις για τον χώρο που θα τους ανήκει. Πάντος είναι πανέξυπνα ψάρια.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-14, 15:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβός λέω και εγώ Τάκη ότι τα σκαλάρια είναι θέμα χαρακτήρα πόσο ήρεμα ή άγρια θα είναι. Επίσης το ένα ζευγάρι που είχες δώσει, τώρα βρίσκεται στο δικό μου ενυδρείο. Γενικά σε ότι ενυδρείο τα περιορίζουμε αυτά διεκδικούν το χώρο τους με ότι αυτό συνεπάγεται. Όσα περισσότερα τόσο περισσότερες διεκδικήσεις για τον χώρο που θα τους ανήκει. Πάντος είναι πανέξυπνα ψάρια.
Πήρες τα μαυροκίτρινα σκαλάρια που είχα ; Την έκανες φίλε μου, πολύ τσαμπουκάδες, αλλά γεννάνε και συνέχεια.
Οχι απλά πανέξυπνα, γάτες, αλλά και κοινωνικά, έτρωγαν από το χέρι μου, αλλά αυτά τα συγκεκριμένα πολύ τσαμπουκάδες βρε αδερφέ μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-14, 17:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοπάδιασμα δεν έχω δει ποτέ από αυτά τα ψάρια και ας λένε πως κοπαδιάζουν. Τα δικά μου είναι σκόρπια διαδήλωση.
Το κοπαδιασμα σε πολλα ειδη κιχλιδων που ζουν σε κοπαδι, καταργειται οταν δημιουργειται ζευγαρι που παει για αναπαραγωγη.
Επισης κοπαδιασμα για πολλα ειδη κοπαδοψαρων, δημιουργειται μονο οταν υπαρχει εξωτερικος κινδυνος ή μετακινηση.
Τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα.
Αν δεν βλεπουμε στο ενυδρειο κοπαδιασμα, οφειλεται σε αλλους λογους και οχι στο ψαρι.
Οταν κραταμε ενα κοπαδοψαρο σε αναλογικα μικρο ενυδρειο, δεν θα δουμε κοπαδικη κινηση, παρα μονο αν τρομαξει θα δουμε να χωνονται ολα μαζι σε καμια γωνια του ενυδρειου, Αυτο φυσικα δεν ειναι κοπαδιασμα προς θεαση, αλλα προς αποφυγην.
Την διατηρηση τους σε ομαδα στο ενυδρειο, την τηρουμε για αλλους λογους περισσοτερο, κατι που και παλι δεν μας εξασφαλιζει τιποτα, αφου μεγαλο ρολο στη συμβιωση παιζουν οι χαρακτηρες των εκαστοτε ψαριων, ιδιως αν ειναι κιχλιδες που εχουν μεγαλυτερη νοημοσυνη.

Κοπαδια αγγελοψαρων:





-------------------------

Ενα παραδειγμα απο το κοπαδιασμα ενος αλλου γνωστου κοπαδοψαρου, που γινεται σε ενυδρεια διαφορετικων διαστασεων και αριθμου ατομων.
Στο πρωτο ενυδρειο τα διατηρεις ζωντανα (καλως εχοντων των πραγματων), στο δευτερο μπορεις και να κανεις παρατηρηση της συμπεριφορας τους.
Σκεφτειτε τα ενυδρεια και τα ψαρια, σε αναλογια διαστασεων αγγελοψαρων. Ειναι το ιδιο πραγμα.

6 καρδιναλιοι σε 22 λιτρα
BORKED


100 καρδιναλιοι σε 500 λιτρα
BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-03-14 στις 17:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-14, 19:57
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

λοιπον απο την μερια των σκαλαριων με καλυψατε. τωρα δεν παμε σιγα σιγα για το φιλτρο? εστω για 250λιτρα (μην αρχισετε να λετε οτι δεν χωρανε τα σκαλαρια ) ποσα λιτρα/ωρα πρεπει να ειναι η αντλια νερου, τι βιολογικα υλικα να βαλω και κυριως ποσα λιτρα να ειναι ο καδος του φιλτρου. υπενθημιζω οτι θα ειναι diy εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-14, 20:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον απο την μερια των σκαλαριων με καλυψατε. τωρα δεν παμε σιγα σιγα για το φιλτρο? εστω για 250λιτρα (μην αρχισετε να λετε οτι δεν χωρανε τα σκαλαρια ) ποσα λιτρα/ωρα πρεπει να ειναι η αντλια νερου, τι βιολογικα υλικα να βαλω και κυριως ποσα λιτρα να ειναι ο καδος του φιλτρου. υπενθημιζω οτι θα ειναι diy εξωτερικο φιλτρο.
Θεωρητικά η ανακύκλωση του νερού θα πρέπει είναι πάνω από 3 φορές την ώρα, δηλαδή μια αντλία 750 l/h και πάνω θα ήταν οκ, αλλά επειδή η θεωρία απέχει λίγο από την πράξη θα σου πρότεινα 2 αντλίες 800 l/h, και σου προτείνω 2 για λόγους ασφαλείας, και να σου σταματήσει η μία, η άλλη θα τα βγάλει πέρα άνετα. Από βιολογικό υλικό τώρα, μια που το φίλτρο σου θα είναι εξωτερικό και DIY θα σου πρότεινα να βάλεις ελαφρόπετρα από 6-7 λίτρα και πάνω, έτσι και αλλιώς είναι πάμφθηνη, 2 Ευρώ τα 12 λίτρα. Στην είσοδο του φίλτρου 1 σφουγγάρι μέτριο και 1 ψιλό και χώρος για ενυδρειακό βαμβάκι και πιστεύω πως θα είσαι πλήρως καλυμμένος, ίσως για πολλούς τα 6-7 λίτρα ελαφρόπετρα και πάνω είναι πολλά, αλλά να είσαι σίγουρος πως δεν θα σε κρεμάσουν ποτέ.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-04-14, 06:45
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

οποτε 8-9 λιτρα ο καδος . και απο αντλια μπορω να βαλω με 1000λιτρα/ωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-04-14, 09:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε 8-9 λιτρα ο καδος . και απο αντλια μπορω να βαλω με 1000λιτρα/ωρα?
Να σου πω τι θα έκανα εγώ, θα έφτιαχνα ένα κάδο που να χωράει 7-8 λίτρα υλικό, τα σφουγγάρια , τον θερμαντήρα και 2 αντλίες. Όπως σου είπα παραπάνω , προτείνω 2 αντλίες. Επίσης να έχεις υπόψη σου πως τα υλικά να μην είναι σφιχτά μεταξύ τους αλλά χαλαρά για να υπάρχει έντονη ροή νερού και να μη ξενερίζουν οι αντλίες ή η αντλία. Ένα σχήμα του φίλτρου που θες να κάνεις θα βοηθούσε. Πως το φαντάζεσαι ; Σαν σαμπ δηλαδή ; Οτιδήποτε άλλο είναι λίγο δύσκολο, πχ κλειστό , θα σε παιδέψει να το κάνεις να κλείνει αεροστεγώς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-04-14, 10:15
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω τι θα έκανα εγώ, θα έφτιαχνα ένα κάδο που να χωράει 7-8 λίτρα υλικό, τα σφουγγάρια , τον θερμαντήρα και 2 αντλίες. Όπως σου είπα παραπάνω , προτείνω 2 αντλίες. Επίσης να έχεις υπόψη σου πως τα υλικά να μην είναι σφιχτά μεταξύ τους αλλά χαλαρά για να υπάρχει έντονη ροή νερού και να μη ξενερίζουν οι αντλίες ή η αντλία. Ένα σχήμα του φίλτρου που θες να κάνεις θα βοηθούσε. Πως το φαντάζεσαι ; Σαν σαμπ δηλαδή ; Οτιδήποτε άλλο είναι λίγο δύσκολο, πχ κλειστό , θα σε παιδέψει να το κάνεις να κλείνει αεροστεγώς
βασικα θελω να το κανω σε σωληνα pvc αλλα η εισοδος να ειναι στην κατω ταπα και η εξοδος στην πανω. αλλιως θα το κανω σε βαρελακι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-04-14, 12:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα θελω να το κανω σε σωληνα pvc αλλα η εισοδος να ειναι στην κατω ταπα και η εξοδος στην πανω. αλλιως θα το κανω σε βαρελακι.
Ρίξε μια ματιά σε αυτά, να ξέρεις όμως πως τα κλειστά DIY φίλτρα δεν είναι τόσο εύκολα, θέλουν και δουλειά αλλά και να προσέξεις κάποιες λεπτομέρειες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%EB%F4%F1%EF
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770
http://www.aquaticplantcentral.com/6...r-step-by-step

δες και ανοιχτό τύπου σαμπ
εσωτερικό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32759
και εξωτερικά
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1381233012
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1381233497
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....654&page=2/#45
Επειδή όλα τα φίλτρα μου είναι diy αποφεύγω τα κλειστού τύπου γιατί δεν είναι τόσο εύκολα στη κατασκευή αλλά και στη συντήρηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-04-14, 15:14
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

στο δευτερο λινκ ειναι το δικο μου φιλτρο και τρεχει απο τοτε μεχρι σημερα απροβληματιστα......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-14, 15:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
στο δευτερο λινκ ειναι το δικο μου φιλτρο και τρεχει απο τοτε μεχρι σημερα απροβληματιστα......
Για πες μας επ' ευκαιρία.
Η συντήρηση και ο καθαρισμός είναι εύκολος ;
Πόσα λίτρα βιολογικό υλικο έχεις σε πόσα λίτρα νερό και με τι ιχθυοφόρτιση ;
Είναι βασικές πληροφορίες για ένα φίλτρο και μετά από 2 χρόνια λειτουργίας οτι πρόβλημα θα είχε, θα το είχε δείξει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-04-14, 18:27
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Είναι παν εύκολος. Και οι αλλαγές είναι για την πλάκα. Έχω μέσα 5λίτρα σιποραξ και το έχω σε 300 λίτρα με 8 σκαλαρια, 15 καρδιναλιους και 15 κορυ. Το ανοίγω για καθάρισμα μια φορά τους 3 μήνες. Έτσι σαν ρουτίνα και όχι γιατι μπουκωνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-04-14, 20:04
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

λοιπον απο την πλευρα του φιλτρου με καλυψατε. Θα φτιαξω εξωτερικο με pvc (και να μην μου κανει θα μου μεινει η αντλια και ισως να δοκιμασω sub αλλιως θα παρω ετοιμο)

απο φωτησμο τι να κανω? θελω να φτιαξω diy led.

takιs gt φωτιστικο σαν το δικο σου με καλυπτει?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-14, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον απο την πλευρα του φιλτρου με καλυψατε. Θα φτιαξω εξωτερικο με pvc (και να μην μου κανει θα μου μεινει η αντλια και ισως να δοκιμασω sub αλλιως θα παρω ετοιμο)

απο φωτησμο τι να κανω? θελω να φτιαξω diy led.

takιs gt φωτιστικο σαν το δικο σου με καλυπτει?
Φίλε Ηλία είμαι πολύ ευχαριστημένος από το δικό μου. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με αυτά τα led είναι πως θέλουν προστασία από την υγρασία, για αυτό έφτιαξα το κουτί από διάφανο πλεξιγκλάς. Και από αντοχή, έχω τα πρώτα led που έβαλα πριν 14-15 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά με τα καινούρια, το έφτιαξα σιγά σιγά με δοκιμές, ξεκίνησα με 7-8 και τώρα έχω 30 περίπου, ίσως και να είναι πάρα πολλά. Το ενυδρείο έχει γίνει πλέον καραfull φυτεμένο, ίσως και σε υπερβολικό σημείο. ¶λλο ένα μυστικό είναι πως πρέπει να τα απλώσεις σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου για να καλύψεις όλες τις περιοχές, σε αυτό παίζει ρόλο βέβαια και το ύψος που θα τα βάλεις. Εγώ δυστυχώς λόγω του καπακιού, πού είναι μόνο 7 πόντους ύψος, τα έχω 1-1,5 πόντο πάνω από την επιφάνεια του νερού. Πιστεύω πως σε εσένα δεν χρειάζονται τόσα πολλά, αφού θα βάλεις και σκαλάρια, τα σκαλάρια δε θέλουν και πολύ έντονο φως, το αντίθετο, τους αρέσουν τα σκούρα νερά χωρίς έντονο φωτισμό. Αν πιάνουν τα χέρια σου, άνετα το φτιάχνεις. Επίσης να σου πω πως τροφοδοτικό, μετά από πολλές δοκιμές, έβαλα ένα παλιό τροφοδοτικό από υπολογιστή και σώθηκα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-04-14, 09:21
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

τελος μια ερωτηση για συνδιασμο με σκαλαρια. Εκτος απο τα 6 corydoras και εναν pleco τι αλλο μπορω να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-04-14, 10:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν εχεις ορεξη για ακομα πιο συχνες αλλαγες νερου βαλε κι αλλα 2 αγγελοψαρα
Ο πλεκο μονο θα κανει μισο κιλο σκατο την ημερα οταν μεγαλωσει (και μεγαλωνει πολυ)

( τα λεω χυμα γιατι δεν καταλαβαινεις μαλλον οτι περισσοτερα και μεγαλυτερα ψαρια ισον και περισσοτερη συντηρηση εκτος απο στριμωγμα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-04-14, 10:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος μια ερωτηση για συνδιασμο με σκαλαρια. Εκτος απο τα 6 corydoras και εναν pleco τι αλλο μπορω να βαλω?
Θα σου πρότεινα pleco να μη βάλεις, γίνεται μεγάλο ψάρι και χρειάζεται από μόνο του 200-250 λίτρα, έχω ακούσει πως υπάρχουν και μικρόσωμα pleco αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-04-14, 10:42
Το avatar του χρήστη Ηλιας21
Ηλιας21 Ο χρήστης Ηλιας21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2013
Περιοχή: νεα περαμος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

βρε παιδια αμα μεγαλωσει ο pleco σε σημειο που να μην "επιτρεπεται" να ειναι στα λιτρα μου θα τον δωσω. Αλλα δεν μου απαντησατε τι συνδιασμο μπορω να κανω με στα σκαλαρια , εκτος απο ψαρια βυθου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
scarale tank


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκαλαρια??? petros ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 27-11-12 22:20
Σκαλαρια zouper ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 06-08-12 10:08
σκαλαρια kostas/poseidonas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 01-09-11 13:51
σκαλαρια tsagod Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-02-08 16:13
Δημιουργεια reef 90l. AMAZONIOS Reef 14 11-06-07 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13353 seconds with 14 queries