Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-14, 01:55
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Σμέρνα σε ενυδρείο!!

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη δημιουργία ενός ενυδρείου για μία σμέρνα!! Στην περιοχή ανάμεσα Αμαλιάδα-Πύργου, έχω ένα εξοχικό και στην περιοχή αυτή υπάρχουν πολλές σμέρνες με μέγεθος που ξεκινάει από τα 10cm! Πόσο εύκολο είναι να διατηρήσω μία σε ένα ενυδρείο? Ακολουθώ τις ίδιες οδηγίες για ενυδρεία μεσογειακού νερού, είναι ανθεκτικό είδος γενικά και πόσο μέγεθος ενυδρείου χρειάζομαι για μια σμέρνα 10-15 cm? Μπορώ να πάρω βράχο και άμμο από την θάλασσα? Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 17-02-14 στις 01:57 Αιτία: ειδοποίηση με email
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-14, 02:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ενδιαφερουσα σκεψη και καλωσηρθες. Δυστηχως ομως πρεπει να λαμβανουμε υποψην το τελικο μεγεθος του εκαστοτε ψαριου οχι το τωρινο. Η σμερνα εχει ενα τελικο μεγεθος 80+ εκατοστα. Εκτος του τεραστιου μηκους που θα χρειαστεις, δεν νομιζω να μπορει τιποτα αλλο μαζι της. Αξιζει λοιπον να στησεις ενα ενυδρειο τοσο μεγαλο μονο για την σμερνα?

Θα περιμενω και εγω να απαντησουν εμπειροτεροι γιατι θαταν καλη ιδεα οντως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-14, 02:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

500 λιτρα για μια σμερνα καλα θα ειναι αλλα συμφερει να κανεις κατι τετειο ?

και ιδικα για μεσογειακη


κοιτα εδω

http://www.liveaquaria.com/product/p...89&pcatid=1689

http://www.liveaquaria.com/product/p...133&pcatid=133
http://www.liveaquaria.com/product/p...131&pcatid=131
http://www.liveaquaria.com/product/p...136&pcatid=136

http://www.liveaquaria.com/product/p...122&pcatid=122


http://www.fishbase.org/summary/8594

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-14, 02:35
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να διευκρινήσω οτι τα λατρεύω αυτά τα πλάσματα, ειδικά από τότε, που, από δικιά μου ανοησία, μία από αυτές, αν και καμακωμένη από ψαροντεουφεκά, με δάγκωσε (δεν είμαι μαζοχιστής...)
Επίσης δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να το βασανίσω, γι αυτό και ζητάω βοήθεια από το forum!!
Ναι θα άξιζε μόνο και μόνο μια σμέρνα για μένα!!
Ο λόγος που θα το έφτιαχνα το ενυδρείο, είναι για να την παρατηρήσω και φυσικά θα ήμουν διατεθιμένος όταν μεγάλωνε να την αφήσω στο φυσικό της περιβάλλον και αν μπορέσω να βρω μία άλλη μικρή!!
Απλά δεν γνωρίζω μέχρι το μέγεθος π.χ. 30 cm πόσο μεγάλο ενυδρείο θα πρέπει να έχω!!
Ευχαριστώ!!
-------------------------
Σε ευχαριστώ κι εσένα harris samos!! Πολύ καλές πληροφορίες!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 17-02-14 στις 02:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-14, 09:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

BORKED
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-14, 10:51
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι σε δάγκωσε……. μήπως προσπάθησε να σε δαγκώσει; Αυτά τα πλάσματα δεν είναι για ενυδρείο φιλε μου. Ασχολούμαι με το υποβρύχιο ψάρεμα πάνω από 20 χρονια και εχω συναντήσει αρκετές. Προσωπικά δεν τις ενοχλώ, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για ενυδρείο. Ιδικά όταν αισθανθούν κίνδυνο, θέλουν μεγάλη προσοχή. Αντί να δαπανήσεις ολο αυτό το ποσό για να κρατάς ένα τέτοιο ψαρι μέσα σε μια γυάλα, επένδυσε τα χρήματα σε μαθήματα αυτόνομης κατάδυσης. Θα μπορείς να τις θαυμάζεις στο φυσικο τους περιβάλλον χωρίς κίνδυνο και για σένα και για το ψαρι. Ασε που θα δεις και αλλα απίστευτα ζωντανά που υπάρχουν στην θάλασσα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-14, 11:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Για όσους βρεθούν στο ενυδρείο του Cretaquarium - Θαλασσόκοσμος έχει κάτι πολύ ωραία ενυδρεία με σμέρνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-14, 11:38
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Με δάγκωσε φίλε μου, και να φανταστείς ότι ήταν καμακωμένη στο κεφάλι!! Την είχα περάσει για ψόφια, και την πασπάτευα, αλλά ήταν εντελώς αδύναμη και κατάφεραν να ανοίξουν το στόμα της!! Τα δόντια πάντως, ξυράφια!! Ήμουν Τρίτη Δημοτικού όταν έγινε!! Από τότε πολλές φορές χτυπάω χταπόδια στα βράχια και μαζεύονται και τις παρατηρώ!!
Γιατί με αποθαρρύνετε ρε παιδιά????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-14, 16:52
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

πως θα την πιάσεις χωρείς να την τραυματίσεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-14, 17:04
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Πολύ ωραιο ζωντανο και ενδιαφερον.Ειναι πολύ παρεξηγημενο από τους ψαραδες.Σε ένα μεγαλο ενυδρειο θα είναι μια χαρα μονη της.Το χταποδι είναι το αγαπημενο της θήραμα.Απλα θελει προσοχη στον τροπο που θα την πιασεις για να την μεταφερεις.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-14, 17:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
πως θα την πιάσεις χωρείς να την τραυματίσεις ?
Ένας τρόπος απλός... είναι με κιούρτο.... μετά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-14, 17:27
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

εγώ παντός και με το το ψαροντουφεκο στο χέρι όταν τις βλέπω φεύγω σαν τον άνεμο από τα βράχια ξέρω ότι αν δεν τις πειράξεις δεν σε πηραζουν άλλα φίλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά είναι περίεργα ψαρια και μυστήρια αν τα καταφέρεις και το κάνεις θέλω να δω βιντεο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-14, 17:30
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Mηπως μερικα ψαρια καλο θα ηταν να τα αφηναμε στην ησυχια τους
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-14, 17:32
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

συμφωνώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-14, 17:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ πάντως ενυδρείο για σμέρνα... ΔΕΝ θα έφτιαχνα. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα ζωντανά.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-02-14, 17:44
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι και η σμέρνα αρκεί ο φίλος μας να έχει καταλάβει τι πάει να πει ενυδρείο θαλασσινό με ότι συμπεριλαμβάνει αυτό κόστος εξοπλισμού και κόστος συντήρησης
p.s το μικρότερο που προτείνω είναι 300 λίτρα για μεσογειακό .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-14, 17:58
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα ζωντανά.-

Όλα έχουν ομορφιά αλλά δεν την βλέπουν όλοι.
Κομφούκιος
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-14, 20:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κυρτο βαλε με λιγο χταποδι μεσα και περιμενε


εγω προσωπικα μετα απο μια που κοντεψε να μου δωσει φιλακι το κεφαλι τις ιταν σα λυκοσκυλο τις αλλες τις ριχνω φαπες και φευγουν


μαζεψε σιγα σιγα εξοπλισμο και φτιαξε ενα 400 λιτρα για να εισαι αρχηγος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-14, 02:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!! Το αν κάτι είναι όμορφο είναι υποκειμενικό!! Έχω ένα ball python και 2 ταραντούλες και τα βρίσκω πανέμορφα, σε αντίθεση με το 99% του πληθυσμού... Όπως είπα και στην αρχή, τα μεγέθη που βλέπω στο εξοχικό μου, ξεκινάνε από τα 10cm!! Χτυπώντας ένα χταπόδι μαζεύονται δεκάδες σμέρνες 10-15 cm!! Έχω πιάσει πολλές φορές με απόχη μικρές τέτοιες σμέρνες, χωρίς να τις βασανίσω ή να τις τραυματίσω καθόλου, για παρατήρηση σε ένα μεγάλο δοχείο, τις οποίες ελευθέρωνα μετά από λίγη ώρα!!
Απλά θα ήθελα να έχω σε ενυδρείο ένα τέτοιο πλάσμα!!
Επίσης ξαναλέω ότι σκοπός μου δεν είναι να γεράσω μαζί της και να την δω να φτάνει 2 μέτρα, αν φτάσει π.χ. 30 cm και δεν χωράει στο ενυδρείο, θα την ελευθερώσω!!
Πάνω απ' όλα δεν θέλω να υποφέρει κανένα ζώο και προσπαθώ συνεχώς να παρέχω τις καλύτερες συνθήκες!!
Έχω διαβάσει στο forum για την διαδικασία που χρειάζεται και είμαι διαθέσιμος να την ακολουθήσω!!
Γιατί με αποθαρρύνετε γαμώτο

Επίσης, ρωτώντας σε ένα pet shop στην περιοχή μου, μου είπε ο μαγαζάτορας, ο οποίος είχε παλαιότερα σμέρνα στο μαγαζί του, οτι αν βάλω άμμο και βράχο από το μέρος που την πιάσω, και ένα θερμοστάτη και ένα καλό βιολογικό φίλτρο, αλλάζοντας 30% το νερό ανά 2 μέρες (είμαι δίπλα στην θάλασσα) δεν θα χρειαστώ τίποτα άλλο γενικά!!

Έχει καμία βάση, η συνεχόμενη αυτή αλλαγή του νερού ή όχι? Προσπαθούσε να με κάνει να καταλάβω ότι όλα τα "πολύπλοκα" φίλτρα κλπ... έχουν σαν στόχο το να μην αλλάζουμε συνέχεια το νερό!!

Thanx παιδιά!!
-------------------------
Επίσης να προσθέσω για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, έστω να παρατηρησει μία μικρή σμέρνα σε ένα μεγάλο δοχείο, οτι οι σμέρνες είναι άριστες στο άλμα επί κοντώ!! Μπορούν άνετα να πηδήξουν όσο το μήκος τους και να πεταχτούν έξω από το δοχείο!! Τουλάχιστον οι μικρές που έχω παρατηρήσει!! Εννοείται ότι θέλει προσοχή, ακόμα και σε αυτές με μικρό μέγεθος!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 02:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-02-14, 10:35
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει ενυδρείο που μπορεί να προσφέρει τις ιδανικές συνθήκες σε κανένα ψάρι. Τώρα, αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο με το πενταπλάσιο του όγκου σου και σου προσφέρουν τα πάντα, θα μπορέσεις να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου; Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-02-14, 10:56
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει ενυδρείο που μπορεί να προσφέρει τις ιδανικές συνθήκες σε κανένα ψάρι. Τώρα, αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο με το πενταπλάσιο του όγκου σου και σου προσφέρουν τα πάντα, θα μπορέσεις να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου; Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
και εγω μαζι σου σε αυτο που λες αλλα ας μην υπερβαλουμε γιατι αν το παμε ετσι κανενα ψαρι δεν θα επρεπε να ειναι σε ενυδρειο!!και ο μονομαχος στο φυσικο του περιβαλον εχει ολοκληρα στρεμματα εκτασης να κολυμπησει αλλα αν μπει σε ενα 60 λιτρο θα ειναι μια χαρα!Αλλα αποψη μου ειναι να μην γυρισουμε το θεμα του παιδιου στις συζητησεις περι μεγεθους ενυδρειων γιατι δεν ειναι ο πρωτος που θα επιχειρισει κατι τετοιο και οπως προανεφερε δεν θα την παει τελικο μεγεθος!παντα φιλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-02-14, 11:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Φιλε μπαμπούλα δυστυχώς σε λίγο δεν θα υπάρχουν θάλασσες και λίμνες που να έχουν τις ιδανικές συνθήκες και ήδη υπάρχουν αρκετές λίμνες που τις έχουμε καταστρέψει όπως και θάλασσες p.s ετοιμάζουμε και την μεσόγειο με τα χημικά τις Συρίας anyway ,
προς pagokoftis τι διαστάσεις σκέφτεσαι για ενυδρείο ?

ένα skimmer το χρειάζεσαι οπωσδήποτε μπορεί να γίνει και DIY, στον βράχο που θα τοποθετήσεις κατοικεί η σχετική βιολογία και δεν χρειάζεται κάποιο φίλτρο , όλα γίνονται και χωρίς μεγάλο κόστος μην αποθαρρύνεσαι

επίσης αν κανεις αλλαγές από θάλασσα καλό θα ήταν το νερό να περνάει και από μια UV-C
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-02-14, 11:41
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο το θέμα του χώρου. Ένα τέτοιο ψάρι είναι θηρευτής, Οπότε κλείνοντας το σε μια γυάλα και παρέχοντας τροφή του καταργούμε το κυνηγετικό ένστικτο. Έπειτα, αυτό το ψάρι ζει από τους 10 πόντους νερού μέχρι τα τάρταρα. Θα πρέπει να προσαρμοστεί σε ένα σταθερό βάθος. Είναι νυχτόβιο και ζει σε σκοτεινά θαλάμια . Σε ένα ενυδρείο θα ζει μόνιμα στρεσαρισμένο, εκτεθειμένο στην κοινή θέα. Στο τέλος θα το αφήσει σε κάποια ακτή και θα πρέπει να επιβιώσει. Στην θάλασσα μας υπάρχουν τόσα πολλά είδη στην ρηχή ζώνη, που θα μπορούσε να στήσει ένα υπέροχο μεσογειακό. Η τελική απόφαση είναι δικιά του.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-02-14, 13:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Προσωπικά έχω κρατήσει χταπόδι για εξάμηνο οπότε δεν μπορώ να αποθαρρύνω τον φίλο μας ίσα ίσα που ανακαλύπτεις πολλά πράγματα παρατηρώντας τα
και σε βάζουν και στο trip να μάθεις ακόμα περισσότερα για την υδρόβια ζωή και όχι μόνο .
p.s στα ενυδρεία που έχω δει σμέρνες ποτέ δεν τις είδα στρεσαρισμένες όπως και το χταπόδι που φιλοξενούσα ποτε δεν ήταν στρεσαρισμένο σε κοινή θέα ίσα ίσα που το " διασκέδαζε " μπορώ να πω και γούσταρε και χάδια λες και ήταν σκύλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-14, 14:32
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Μ αρεσει που το συζητατε ακομα το θεμα

Ελεος ρε παιδια, το ψαρι δεν κανει για κανενα ενυδρειο......
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-14, 14:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

καλησπέρα, όσο κι αν φαίνεται περίεργο συμφωνώ ότι τα ζωάκια θα πρέπει να ζουν ελευθερα!! Γι αυτόν τον λόγο πήρα αρχικά τις 2 ταραντούλες, οι οποίες σε μένα έχουν τον δεκαπλάσσιο χώρο από τον μέγιστο που προτείνουν, με αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας!! Ο ball python ήταν δώρο-υιοθέτηση!! Δεν θα μπορούσα π.χ. να έχω κατοικίδιο κάποιο πουλί, μέσα σε ένα κλουβάκι στερώντας του τον απέραντο ουρανό!!
Δεν ξέρω αν το σώζω...
Η σμέρνα που σκέφτομαι να βάλω θα είναι γύρω στα 10 cm, τι μέγεθος ενυδρείο να θέλει? 100x50x50 cm είναι καλά λέτε μέχρι να φτάσει τα 20 cm? Μετά θα την αφήσω!!
Κι εγώ σκεφτόμουν ένα skimmer, 2 μικρούς κυκλοφορητές, αεραντλία και μια λάμπα UV-C!! Για την άλγη δεν είναι αυτή αν δεν κάνω λάθος? Και σκοτώνει και βακτήρια? Έχω δει να κάνει το πράσινο ενυδρείο, κρύσταλο πάντως!!! Δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και θέρμανση!!
Αλλάζοντας και το 30% του νερού ανά 2-3 μέρες νομίζω θα είμαι εντάξει!!
Το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα, θα δώσω ότι χρειαστεί ώστε να είναι όλα οκ, απλά προσπαθώ να αποφύγω 1002 συμπράγκαλα , χωρίς βέβαια να λείπει κάτι βασικό!!!
Στο ίδιο ενυδρείο αργότερα θα μπορούσα άνετα να βάλω αχινούς, ή αστερίες, ή ένα χταπόδι, πάλι για μικρό διάστημα!!
-------------------------
disc-postman , hate you
-------------------------
Πάντως μετά τα λινκς του harris samos, είδα ότι υπάρχουν πάρα πολλά είδη και πολύ εντυπωσικά μάλιστα σμερνών, για ενυδρεία!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-02-14, 15:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν είναι άποψη, είναι ερώτηση και προβληματισμός.

Όταν πιάνουμε ένα μικρής ηλικίας ψαράκι από την θάλασσα και το μεγαλώνουμε σε ενυδρείο , όπου διδάσκεται μια ρουτίνα διατροφής και ζωής προστατευμένης, όταν μετά το αφήνουμε ελεύθερο μεγαλωμένο πια, θεωρώντας ότι κάναμε και το καθήκον μας απέναντι στην φύση, του χαρίζουμε την ελευθερία του ή το κάνουμε εύκολο θήραμα;
Είναι το ένστικτο αρκετό να το προστατέψει από τους φυσικούς εχθρούς του;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-02-14, 16:22
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, δεν ξέρω αν φτάνει το ένστικτο, αυτός είναι και ένας λόγος που δεν θέλω να κρατάω για μεγάλο χρονικό διάστημα ζωάκια και ένας από τους λόγους που επέλεξα τις ταραντούλες, όπου η τροφή δεν τους προσφέρεται έτοιμη!!
Από την άλλη, αν σκεφτούμε ότι για κάθε ένα άνθρωπο, σε όλη του τη ζωή, πόσες εκατοντάδες ψάρια (φαγητό) αντιστοιχούν, δεν νομίζω οτι διαταράσουμε την ισοροπία της θάλασσας, αιχμαλωτίζοντας ένα ψαράκι για λίγο χρονικό διάστημα, έστω και αν αλλάξει ο τρόπος διαβίωσης του!!
¶λλο πράγμα είναι να αλλάζεις την διαβίωση ενός ζώου, το οποίο μπορει να καταλήξει βορά άλλων ζώων (φυσική διαδικασία πολλών ζώων) αφήνοντάς τοπάλι στο φυσικό του περιβάλλον και άλλο πράγμα να βάζεις ένα χρυσόψαρο σε μία γυάλα μεγέθους νεροπότηρου, καταδικάζοντάς το σε βασανιστικό θάνατο, πετώντας το μετά στα σκουπίδια!!
Σίγουρα πολλοί θα διαφωνείτε, αλλά αυτή είναι η άποψή μου!!
Πάντως από ιδία εμπειρία, άνθρωποι που έχουν ξεκινήσει να ασχολούνται με κατοικίδια, έχουν μάθει να τα σέβονται γενικότερα!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-14, 16:23
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παρολο πυ ασχολουμαι με το ψαροντουφεκο εγω και χρονια δεν νομιζω η σμερνα να εχει και πολλους εχθρους εκτος του ανθρωπου....(αυτο το γραφω μονο πληροφοριακα και οχι για να υποστηριξω το να μπει ή το να μη μπει σε ενυδρειο)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-14, 17:36
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

η σμερνα ειναι φοβερο ψαρι ,γιατι να παρεις ομως μια απο το φυσικο περιβαλον? ειναι πολυ κριμα!οσο καλα και να την εχεις δεν ειναι θαλασσα και βασικα δεν υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο εχει πολλα ειδη εκτροφης , κανε ενα 400λιτρο ενυδρειο με μια snowflake eel 30-35 eyro κοστος και θα εισαι τελειος αν μπορεις και μεγαλυτερο ενυδρεο ακομα καλυτερα

δες και εδω http://www.liveaquaria.com/product/p...131&pcatid=131
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
σμέρνα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08957 seconds with 14 queries