Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-06-10, 12:36   #1
Aρχάριος 2 ημερών! SOS!!
mimakoz13
Member
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος 29-06-10, 12:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά!
Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι απο Κέρκυρα.Παλιά,σε ηλικία 8-10 ετών είχα αγοράσει μια γυάλα με 2 χρυσόψαράκια(ξέρω είναι οδινήρο,διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο forum πάνω σε αυτό το θέμα.
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
Εμφανίσεις: 10895
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-10, 12:56
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

έχεις κάνει το πρώτο σωστό βήμα... παρά τον ενθουσιασμό που διακρίνω ότι έχεις, κρατήθηκες και δεν έβαλες ψάρια στο ενυδρειο σου.

η πρώτη μου συμβουλή για σένα είναι να κρατηθείς μέχρι να βγει το καλοκαίρι για να μην έχουμε συν όλα τα άλλα να συζητάμε και πώς θα κρατήσεις τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου χαμηλά. δεν είναι πολύ! δυο μήνες μόνο.

μέχρι τότε μπορείς να διαβάσεις εδώ μέσα όσα περισσότερα μπορείς σχετικά με μικρά ενυδρεία σαν το δικό σου και να αρχίσεις να προβληματίζεσαι τι ψάρια θα βάλεις μέσα. οι επιλογές δεν είναι πολλές.

όταν κατασταλάξεις τι θα βάλεις μέσα μπορείς να αρχίσεις να διαμορφώνεις κατάλληλα το ενυδρειο σου. θα είναι οι δυο πιο δημιουργικοί μήνες της ενυδρειακης σου καριέρας.

παράλληλα ότι απορία έχεις θα μπορείς να ρωτάς εδώ μέσα και όχι το πετ σοπ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-10, 13:03
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά!
Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι απο Κέρκυρα.Παλιά,σε ηλικία 8-10 ετών είχα αγοράσει μια γυάλα με 2 χρυσόψαράκια(ξέρω είναι οδινήρο,διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο forum πάνω σε αυτό το θέμα.
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
καταρχας καλως ηρθες,
χαιρομαι που μαζι με το ενυδρειο το 30λιτρο δεν σε φορτωσε ο πετσοπας με κανα δυο μαγιατικα..
διαβασε τα υπομνηματα μεχρι να τα εμπεδωσεις και να αρχισεις να τα καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν και γιατι κανουμε καποιες διαδικασιες
τα τεστ που θα χρειαστεις για αρχη ειναι nh3-nh4(ολο μαζι 1 τεστ) και ειναι της αμμωνιας, ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη, ΝΟ3 ειναι τα νιτρικα
αν θες να ξοδεψεις κι αλλα χρηματα ωστε να μαθαινεις την σκληροτητα και το ph του νερου αγοραζεις test gh kai test ph αν θες να μαθεις και την ανθρακικη σκληροτητα αγοραζεις και kh..
(εμπειρικα το καθε τεστ κοστιζει πανω κατω γυρω στα 7-8 ευρω)
και τα 3 πρωτα ειναι απαραιτητα για ξεκινημα οσο και το νερο του ενυδρειου

το στρωτηρι που σου δωσε ο τυπος θα αργησει να σου κανει δουλεια (αν ειναι καποιο καλο προιον και σου κανει), σε ενα 24ωρο δεν φτιαχνεται η βιολογια, μπορει να χρειαστεις 10-15 μερες μπορει και παραπανω αυτο σημαινει πως για τοσες μερες θα εχεις ψαρια που θα ταλαιπωρουνται απο τοξικο νερο και καποια ισως να μην τα καταφερουν...θα μου πεις τι να κανω? η λυση ειναι απλη και ευκολη, διαβασε τα υπομνηματα γιατι η γνωση ειναι δυναμη...!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-10, 13:15
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά!
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
Καταρχη να σου πω καλως ηρθες και κατα δευτερον εισαι παραδειγμα αρχαριου ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ!!!!! Μπραβο και παλι μπραβο!!!!
Πρωτα ενημερωνεσαι και μετα πραττεις...Εγω ως αρχαρια ακουσα τις συμβουλες πολλων ασχετων πετ σοπαδων και δυστυχως αρχισα να ρωταω και να μαθαινω πολλα πραγματα αφου ειχαν ξεκινησει τα προβληματα!!
Στο θεμα μας τωρα, θα συμφωνησω με τον dimitris21. Εφοσον εχεις μπροστα σου χρονο, καλυτερα να μη βαλεις ακομα ψαρακια. Εκτος απο το θεμα της θερμοκρασιας, ισως να χρειαστει να λειψεις για διακοπες και να σου προκυψουν και αλλα ζητηματα (ταισμα, αλλαγες νερου κλπ)
. Τα ετοιμα βακτηρια σε μπυκαλακια απ' οτι εχω δει κι εγω δεν προσφερουν τιποτα, ουτε γινεται να στρωσεις το νερο μονο με αυτα. Αν εχεις χρονο στη διαθεση σου μπορεις να κανεις στρωσιμο του νερου με καθαρη αμμωνια απο το φαρμακειο η αν βιαζεσαι, ζητα απο καποιον να σου δωσει μπολι. Οποιον τροπο και να διαλεξεις, μπορεις να ενημερωθεις σχετικα απο τα υπομνηματα των αρχαριων, απλα το στρωσιμο με μπολι ειναι πολυ πιο συντομο ως διαδικασια.
Για να κανεις μετρησεις στις τιμες του νερου πρεπει να προμηθευτεις τεστακια απο το πετ σοπ. Υπαρχουν υγρα και σε μορφη στικ απλα τα υγρα ειναι πιο αξιοπιστα. (καλη επιλογη ειναι τα τεστ της API)
Τελος θα ηθελα να σου πω οτι χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν. Οτι απορια εχεις να την εκφραζεις ελευθερα και ολοι ειμαστε εδω για βοηθεια!!!!
Καλο ξεκινημα λοιπον!!!
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
αυτο το διμηνο του καλοκαιριου ειναι οτι πρεπει για να κανεις στρωσιμο με αμμωνια...και ψαρια δε βαζεις να μη σε απασχολει η θεμροκρασια...και ισα ισα για το στρωσιμο οι ζεστες κανουν καλο
συντηρεις το ενυδρειο στρωμενο με λιγη τροφη και οταν εισαι ετοιμος βαζεις ψαρακια...
εκει το θεμα βεβαια θελει συζητηση στα λιτρα αυτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-10, 13:36
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες...και καλή αρχή!!!
Γνώμη μου είναι οτι τα βακτήρια κλπ δεν κάνουν δουλειά.Έτσι την πάτησα κι εγώ όταν ήμουν σε ανάλογη περίπτωση με τη δική σου.
Η καλύτερη λύση είναι στρώσιμο με τροφή εφόσον έχεις υπομονή.(Με κοροϊδευαν όλοι οι άσχετοι φίλοι επειδή είχα ενυδρείο 1,5 μήνα χωρίς ψάρια.)
Αλλίως ψάξε για μπόλι απο κάποιον στην περιοχή σου.
Θα χρειαστεί να πάρεις υγρά τέστ NH3/NH4,NO2,NO3 για αρχή( όπως και ο φίλος Cherry προτείνω αυτά της API)
Τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι λίγα και αυτό είναι αρνητικό για κάποιον αρχάριο σαν εσένα καθώς οι μεταβολές στο νερό γίνονται γρήγορα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χρόνος να επέμβεις.

Καλή δύναμη!!!
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-10, 13:41
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

εγώ πάλι σε αντίθεση με την πλειοψηφία θα σου έλεγα να μην δώσεις χρήματα για υγρά τεστ. και με τα στικ μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά που πρέπει να κάνεις σε αυτή τη φάση.
τι κι αν έχεις αμμωνία 0.2 ή 0.5? αρκεί που θα ξέρουμε ότι έχεις αμμωνία.
τι κι αν τα ΝΟ2 είναι λίγο πάνω η λίγο κάτω? αρκεί που θα ξέρουμε ότι έχεις ΝΟ2.
για τα ΝΟ3? τι 30 τι 40 τι 50?
όσο για τα υπόλοιπα δεν θα σχολιάσω καθόλου. όταν έρθει η ώρα να φτιάξεις ένα μεγάλο βιοτοπικο Αμαζονίου το συζητάμε πάλι. αλλά μέχρι τότε η γνώση σου και η εμπειρία σου θα είναι τέτοια που και πάλι άχρηστα θα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-10, 13:47
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το χρόνο που ξοδευετε για εμενα.Με βοηθάτε ειλικρινά πάρα πολυ.
Το απόγευμα θα παω στο pet shop για να αγορασω ενα θερμοστάτη,απο οτι διάβασα αν με το θερμοστάτη ανεβάσω τη θερμοκρασία του ενυδρειου στους 32 βαθμούς το στρώσιμο θα είναι πιο γρηγορο.
Τι τέστ να τους ζητήσω μιας και θα παω?Επίσης,θερμόμετρο για να μετράω το νερό του ενυδρείου που μπορώ να βρω? ειναι καποιο συγκεκριμένο να φανταστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-10, 13:48
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάλι σε αντίθεση με την πλειοψηφία θα σου έλεγα να μην δώσεις χρήματα για υγρά τεστ. και με τα στικ μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά που πρέπει να κάνεις σε αυτή τη φάση.
τι κι αν έχεις αμμωνία 0.2 ή 0.5? αρκεί που θα ξέρουμε ότι έχεις αμμωνία.
τι κι αν τα ΝΟ2 είναι λίγο πάνω η λίγο κάτω? αρκεί που θα ξέρουμε ότι έχεις ΝΟ2.
για τα ΝΟ3? τι 30 τι 40 τι 50?
όσο για τα υπόλοιπα δεν θα σχολιάσω καθόλου. όταν έρθει η ώρα να φτιάξεις ένα μεγάλο βιοτοπικο Αμαζονίου το συζητάμε πάλι. αλλά μέχρι τότε η γνώση σου και η εμπειρία σου θα είναι τέτοια που και πάλι άχρηστα θα είναι.

σωστο εχει μια λογικη...
αν μπεις στην φιλοσοφια να παρεις 6-7 τεστ της απι για 30 λιτρα...τη στρουμφισες απτην αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-10, 14:07
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τωρα το καλοκαιρι δεν θα χρειασθεις το θερμαντικο σωμα για να εχεις
32 βαθμους στο ενυδρειο,θα ανεβει η θερμοκρασια απο μονη της.
Το θερμαντικο σωμα θα το χρειασθεις απο φθινοπωρο και μετα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-10, 14:17
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το χρόνο που ξοδευετε για εμενα.Με βοηθάτε ειλικρινά πάρα πολυ.
Το απόγευμα θα παω στο pet shop για να αγορασω ενα θερμοστάτη,απο οτι διάβασα αν με το θερμοστάτη ανεβάσω τη θερμοκρασία του ενυδρειου στους 32 βαθμούς το στρώσιμο θα είναι πιο γρηγορο.
Τι τέστ να τους ζητήσω μιας και θα παω?Επίσης,θερμόμετρο για να μετράω το νερό του ενυδρείου που μπορώ να βρω? ειναι καποιο συγκεκριμένο να φανταστώ!!!
μην πας να πάρεις τίποτα. ξεκίνα διάβασμα να καταλάβεις καλά τι σημαίνει ενυδρειο, ρώτα όπου έχεις απορίες, έλα σε επαφή με άλλους που έχουν περισσότερη εμπειρία από σένα, συζήτα διάφορα και τέλος Αυγούστου αρχίζεις τις αγορές. παράλληλα ασχολήσου μόνο με το τι ψάρια θα βάλεις μέσα και με το πως θα διαμορφώσεις το περιβάλλον του. τίποτε άλλο.
όπως είπε και ο Πάνος πιο πάνω, αν δεν έχεις πάρε ένα μικρο κουτάκι τροφή, και κανε ότι ταΐζεις ένα μικρο ψαράκι κάθε 2-3 μέρες. όταν θα έρθει η ώρα μετά από δυο μήνες το ενυδρειο σου θα είναι έτοιμο να βάλεις ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-10, 15:51
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

οκ...για να το λες,θα σε ακουσω!
ομως φιλε μου βοηθησε με σε κατι αλλο,θερμομετρο για να μετραω τη θερμοκρασια του νερου στο ενυδρειο που μπορω να βρω ? και πως το ζηταω? στα φαρμακεια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-06-10, 15:53
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ...για να το λες,θα σε ακουσω!
ομως φιλε μου βοηθησε με σε κατι αλλο,θερμομετρο για να μετραω τη θερμοκρασια του νερου στο ενυδρειο που μπορω να βρω ? και πως το ζηταω? στα φαρμακεια?
σε πετσοπ
παρε ενα φτηνο αναλογικο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-10, 20:13
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

παιδια πηρα απο το φαρμακειο καθαρη αμμωνια 10%.
Ποση να βαζω και καθε ποσο?πως θα καταλαβω ποτε πρεπει να σταματησω να βαζω αλλη?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-10, 20:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 εξαρταται το τροπο που θα διαλεξεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-10, 20:17
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

το εχω διαβασει πανω απο 10 φορες!!
αλλα δεν εχω πως να μετρησω την αμμωνια.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω διαβασει πανω απο 10 φορες!!
αλλα δεν εχω πως να μετρησω την αμμωνια.....
Δυστηχως θα πρεπει να βρεις καποιο τεστακι ... να μετρας αμμωνια!! Δεν εχουν τα πετσοπ εκει??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-10, 20:26
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

υπαρχει μονο ενα πετσοπ στην πολη..το οποιο δεν εχει!
με βλεπω να παιρνω καποιο χρυσοψαρο για το παραδοσιακο και απανθρωπο στρωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-06-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει μονο ενα πετσοπ στην πολη..το οποιο δεν εχει!
με βλεπω να παιρνω καποιο χρυσοψαρο για το παραδοσιακο και απανθρωπο στρωσιμο
Μη το κανεις ... ειναι κριμα!!!
Κοιτα εδω: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...ry&id=22&show= στελνει παντου!!!
Μπολι προσπαθησες να βρεις??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-06-10, 20:36
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ολο διαβαζω για το μπολικαι ουτε καν ξερω τι ειναι!!
ο τυπος στο pet shop μου εδωσε κατι μακαρονια, νομιζω ετσι τα ελεγε και τα εβαλε κατω απο το φιλτρο....αυριο παω να μου δωσει υαλοβαμβακα...........
βοηθησε με οσο περισσοτερο μπορεις σε παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-06-10, 20:39
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο και θα καταλαβεις τι ειναι το περιβοητο μπολι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-06-10, 20:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βρεεε μη τρελενεσαι!!!

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
και βαλε μια αγγελια για να δεις αν υπαρχει καποιος κοντα σου να σου δωσει!!

Αν και λογικα θα παρεις ψαρακια απο το πετσοπ ... αρα μπορει να σου δωσει και ο ιδιος ο πετσοπας ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-06-10, 20:40
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

και αυτο το εχω διαβασει αλλες 10 φορες!!
ομως δεν γνωριζω εδω στην κερκυρα κανενα που να γνωριζει απο ενυδρεια και ολα τα σχετικα...δυστυχως
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-10, 20:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχω την υποψία ότι επειδή τώρα ξεκινάς νομίζεις ότι αυτά που διαβάζεις ή είναι υπερβολικά ή άμα δεν τα καταλαβαίνεις 100% με την πρώτη δεν μπορείς να τα κάνεις! Ήρεμα βήματα και μην αγχώνεσαι!

Αγγελία για μπόλι δε θα βάλεις στην εφημερίδα, ούτε θα γυρνάς ψάχνοντας κάποιον! Εδώ μέσα θα βάλεις στις αγγελίες! Αλλά μέχρι τότε ρίχνε αμμωνία και άμα βρεις βρήκες και μπόλι! Κάτσε λίγο να ψάξω πόσο έριχνα εγώ (στο πολύ περίπου γιατί δεν είναι πάντα ίδια και ας έχουν την ίδια περιεκτικότητα %).
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-10, 20:49
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

εβαλα αγγελια εδω στο gab..δες κιολας,ειναι η πιο φρεσκια! χεχε
το ενυδρειο μου ειναι των 30 λιτρων και μεσα εχει 27 λιτρα για την ακριβεια....αν σε βοηθαω με αυτες τις πληροφοριες!!
ευχαριστω εκ των προτερων...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-06-10, 20:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Λοιπόν, στη δική μου περίπτωση είχα πάρει αμμωνία που ήταν συμπυκνωμένη 27-30% και μου την αραίωσε, ώστε να γίνει 9-10%. Στο μέτρημα μου είχε βγει ότι η κάθε μου σταγόνα είχε 1,5mg αμμωνίας, άρα (στο πολύ περίπου ξαναλέω) εσύ για να έχεις 3mg/l με ένα πολλαπλασιασμό το βρίσκεις. Τα τεστ όμως θα ΠΡΕΠΕΙ να τα αγοράσεις! Πάντως μέχρι τότε μια συμβουλή που θα σου δώσω είναι ότι ειδικά στην αρχή και μέχρι να δημιουργηθούν οι πρώτες αποικίες βακτηρίων μη ρίχνεις κάθε μέρα τόσο. Μπορεί ας πούμε τις πρώτες 2-3 μέρες να μην έχει πέσει καθόλου η αμμωνία και μετά να αρχίσεις να βλέπεις τον κύκλο να ξεκινάει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-10, 21:00
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

για την ακριβεια αυτος απο το pet shop μου εδωσε αυτο εδω( τα οποια απο οτι διαβασα ειναι βακτηρια) :

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2708


και ενα αντιχλωριο της ιδια εταιριας.
δεν ειναι αρκετα ε?

((απο μονος μου προμηθευτηκα σημερα την αμμωνια))
-------------------------
επισης ξεχασα να αναφερω οτι τοποθετησε κατω απο το φιλτρο ακριβως το ιδιο με αυτο που σου δειχνω : ιδιας εταιρειας

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2851

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimakoz13 : 29-06-10 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-06-10, 21:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το δύσκολο στην όλη υπόθεση είναι το να καταλάβουμε (νομίζω ότι όλοι το περάσαμε) ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις επαγγελματιών, τους οποίους αξίζει να συμβουλεύεσαι. Αφού ανακάλυψες το forum και βλέπεις πόση γνώση υπάρχει συγκεντρωμένη στα ήδη γραμμένα και αν όχι με μια ερώτηση έχεις την απάντηση που θες το μαγαζί το έχεις για ένα και μόνο λόγο. Μπαίνεις μέσα λες θέλω αυτό και φεύγεις, γιατί ξέρεις από πριν τι είναι αυτό που χρειάζεσαι και κανείς δε θα σου πάρει τα λεφτά άδικα. ¶μα θες να πιάσεις κουβέντα κάν' το, αλλά μην παίρνεις τίποτα για δεδομένο.

Τα βακτήρια αυτά άσ' τα σε μια άκρη και ίσως να σου χρειαστούν σε κάποια έκτακτη ανάγκη, δε σου είναι απαραίτητα αυτή τη στιγμή και ίσως και ποτέ. Το αντιχλώριο που έχεις λογικά είναι το aquatan, το οποίο σύμφωνα με την περιγραφή του δεν απομακρύνει τις χλωραμίνες. Έχω δει πολλούς να το χρησιμοποιούν, εγώ το θεωρώ ανούσιο να μπορώ να έχω κάτι πολύ καλύτερο και φθηνότερο. Πάντως να το πω για λόγους πληρότητας αντιχλώριο βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες για όσα λίτρα νερού βρύσης προσθέτεις και στο στρώσιμο δεν αλλάζεις το νερό (εκτός αν κάτι πάει πολύ στραβά).

Α, τώρα που το θυμήθηκα! Ρίξε ένα ταρακούνημα στην αμμωνία και άμα αφρίσει σημαίνει ότι δεν είναι καθαρή.
-------------------------
Αυτά που σου έβαλε είναι από τα καλύτερα βιολογικά υλικά για το φίλτρο σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 29-06-10 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-06-10, 21:12
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

το εκανα αυτο με την αμμωνια,και ευτυχως,βγηκε καθαρη!!
ομως φιλε ξερεις ποιο ειναι το προβλημα?οτι στην πολη που βρισκομαι δεν εχω επιλογες...ενα πετ σοπ εχω....και αυτον ακουσα,τωρα τον πρωτο λογο τον εχει το forum.
να ρωτησω και κατι αλλο,ειναι αλλο ο υαλοβαμβακας και αλλο αυτο που μου εδωσε να βαλω στο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-06-10, 21:20
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Smile

καλησπερα φιλε μου και καλωσορισες στο GAB . ειμαι και εγω απο κερκυρα. πετ σοπ υπαρχουν πολλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, μετρηση, sos


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 30 ημερών.. kostasblue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 22-01-10 16:02
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Απουσία 4 ημερών... torto Χρυσόψαρα 3 19-07-04 18:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09947 seconds with 13 queries