Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-07-09, 17:13   #1
Απο την θεωρία στην πράξη
 
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade
Junior Member
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος 13-07-09, 17:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Βασικα Καλησπερα σας(Σταθης Ψάλτης ftw για όσους θυμούνται ακόμα),

Μετά απο ένα 3μηνο περίπου μελέτης στο φόρουμ και εν γένει του διαδυκτιου,είπα να περάσω απο τη θεωρία στην πράξη.Ετσι λοιπον και έκανα, αγοράζοντας σήμερα το Juwel Rekord 600.(95euros).

63 λιτρα,καθαρά δεν ξέρω ακριβώς ποσα(γυρω στα 53 λογικα),που μυριζουν κανουριο πλαστικο.(καλη φαση).το ενυδρειο δεν το εχω τεσταρει ακομα για στεγανοτητα(ελπιζω να ειναι ολα cool),αλλα ας μπουμε στο ψητο.

Tοποθετησα τα υλικα του φιλτρου(4σφουγγαρια:μπλε,πρασινο,μαυρο,υαλοβαμβακα ς).
- Ερώτηση : ειμαι καλυμμένος με αυτά?


Το στρωσιμο του ενυδρειου εχω σκευτει να γίνει με τον 3ο τροπο(για διαφορους λογους) αυτου του ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
-Ερώτηση : Πως πρεπει να τη ζητησω την αμμωνια απο το φαρμακειο,σε τι περιεκτικότητα, καθως και η " σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας" που αναφέρεται στο ποστ στρωσιματος πόση αντιστοιχει στα λίτρα μου ?

Το ενυδρειο θα εχει φυσικα φυτα,και ειναι υποτυπωδες aquascape που το επεξεργάζομαι.Λέω να παίξω με κεραττοφυλλο(Ceratophyllum demersum),Egeria densa,riccia fluitans,javva moss καθως και καμια anubia nana(ελπιζω να βρισκονται ευκολα ολα τους στα pets).Eπισης θα ήταν χρησιμες και μερικες πετρες αλλα με προβληματιζει η καταλληλοτητα τους.
- Διπλη ερωτηση : Στις πετρες τι πρεπει να εξετάσω οταν τις αγορασω απο το pet ? To στρωσιμο του ενυδρειου θα ηταν καλο να ξεκινησει αφου τελειωσει το "aquascape"(φυτα πετρες ξυλα αμμος(εχω σκευτει και καποια σημεια με λευκη αμμο) χαλικι) ?

Το ph του δυκτίου μου το τέσταρα με υγρό τεστ τετρα και ειναι στο 7.5 με μια ταση προς 8(οχι ευδιακριτη,αρα αποδιδω 7.7 για να ειμαι μεσα).

Το ενυδρειο που λέτε,δεν θα ειχα πρόβλημα να το χαρίσω μόνο σε ένα μονομάχο,γιατι έχουν "προσωπικότητα".
Ακολουθουν guppies η νέον σαν επομένη σκέψη.

Κάθε απάντηση η παρότρυνση θα ληφθεί,σοβαρά υπόψιν, διότι κάθε βοήθεια χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
...Εν αναμονή λοιπόν
(Υ.Γ1. να ευχαριστήσω και κάποιους pet sellers για τις στιγμές γέλιου που μου προσέφεραν,λέγοντας *γκουχ*κίες)
(Υ.Γ2.το budget εχει δικαίωμα να μεταβάλει πολλά απο τα άνωθεν)
(Υ.Γ3. ... και που'σαι ακόμα)
Εμφανίσεις: 8850
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-09, 17:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Razorblade Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα Καλησπερα σας(Σταθης Ψάλτης ftw για όσους θυμούνται ακόμα),

Μετά απο ένα 3μηνο περίπου μελέτης στο φόρουμ και εν γένει του διαδυκτιου,είπα να περάσω απο τη θεωρία στην πράξη.Ετσι λοιπον και έκανα, αγοράζοντας σήμερα το Juwel Rekord 600.(95euros).

Με γειά, και καλώς ήρθες!

63 λιτρα,καθαρά δεν ξέρω ακριβώς ποσα(γυρω στα 53 λογικα),που μυριζουν κανουριο πλαστικο.(καλη φαση).το ενυδρειο δεν το εχω τεσταρει ακομα για στεγανοτητα(ελπιζω να ειναι ολα cool),αλλα ας μπουμε στο ψητο.

Για στεγανότητα, γέμισέ το νερό - και τίποτε άλλο αρχικά, και έχε το υπό επιτήρηση κανά-2 μέρες, μηπως τυχόν και στάξει πουθενά.

Tοποθετησα τα υλικα του φιλτρου(4σφουγγαρια:μπλε,πρασινο,μαυρο,υαλοβαμβακα ς).
- Ερώτηση : ειμαι καλυμμένος με αυτά?

Βασικά ναι. Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις αρκετά για το εσωτερικό φίλτρο της Juwel και τη διαταξη των υλικών. Το μαύρο είναι ενεργός ανθρακας - το αφήνεις 2 βδομαδες να τραβήξει τυχόν χημικά, και μετά το πετάς. Το πράσινο υποτίθεται ότι αποροφά τα νιτρικά (ΝΟ3). Αν σκοπεύεις να έχεις φυτά, τότε πιθανότατα δε θα σου χρειαστεί (μερικοί λένε ότι δεν κάνει τίποτα), ή μπορείς να το αφήσεις μέσα και να μην το αλλάξεις όταν εξαντληθεί ή δράση του (οπότε θα μετατραπεί σε βιολογικό υλικο).

Εγώ (και άλλοι) έβγαλα το μαύρο και το πράσινο, και τα αντικατέστησα με άλλο καλό βιολογικό υλικό (siporax-μακαρόνι, π.χ.) σε διχτάκι.


Το στρωσιμο του ενυδρειου εχω σκευτει να γίνει με τον 3ο τροπο(για διαφορους λογους) αυτου του ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Σωστός!

-Ερώτηση : Πως πρεπει να τη ζητησω την αμμωνια απο το φαρμακειο,σε τι περιεκτικότητα, καθως και η " σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας" που αναφέρεται στο ποστ στρωσιματος πόση αντιστοιχει στα λίτρα μου ?

Ζητάς σκέτη αμμωνία (είναι σε διάλυμα, π.χ. 10%), χωρίς πρόσθετα. Κουνάς το μπουκάλι, και αν αφρίσει, τότε δεν κάνει.

Εγώ αγόρασα ένα μικρό μπουκαλάκι (100ml) αμμωνίας 10%, και έστρωσα 180-λιτρο ενυδρείο, με πολύ μικρή ποσότητα. Θα χρειαστεί να κάνεις έναν υπολογισμό για το πόσο να ρίξεις για να πετύχεις τη συγκέντρωση αμμωνίας που θέλεις. Και για αυτό έχουν γραφτεί αρκετά, κάνε αναζήτηση, η πιάσε την απλή μέθοδο των τριών (τουλάχιστον έτσι την έλεγαν όταν ήμουν σχολείο... ).

Το ενυδρειο θα εχει φυσικα φυτα,και ειναι υποτυπωδες aquascape που το επεξεργάζομαι.Λέω να παίξω με κεραττοφυλλο(Ceratophyllum demersum),Egeria densa,riccia fluitans,javva moss καθως και καμια anubia nana(ελπιζω να βρισκονται ευκολα ολα τους στα pets).Eπισης θα ήταν χρησιμες και μερικες πετρες αλλα με προβληματιζει η καταλληλοτητα τους.
- Διπλη ερωτηση : Στις πετρες τι πρεπει να εξετάσω οταν τις αγορασω απο το pet ?

Κυρίως, να μην είναι ασβεστολιθικές και σου ανεβάζουν τη σκληρότητα του νερού. Επίσης, να μην περιέχουν μέταλα τα οποία μπορεί να σου βγουν στο νερό. Πάντως μπορείς και να πάρεις πέτρες από τη φύση, αρκεί να προσέξεις. Εγώ τις πήρα από παραλία.
Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικές ρίχνεις ακουα-φόρτε επάνω (προσοχή να μην έρθει σε επαφή με το δέρμα σου), και αν αφρίσουν δε σου κάνουν.



To στρωσιμο του ενυδρειου θα ηταν καλο να ξεκινησει αφου τελειωσει το "aquascape"(φυτα πετρες ξυλα αμμος(εχω σκευτει και καποια σημεια με λευκη αμμο) χαλικι) ?

Μπορείς να το κάνεις παράλληλα.

Το ph του δυκτίου μου το τέσταρα με υγρό τεστ τετρα και ειναι στο 7.5 με μια ταση προς 8(οχι ευδιακριτη,αρα αποδιδω 7.7 για να ειμαι μεσα).

Για συνδυασμούς ψαριών έχεις πολλές επιλογές, το καλύτερο είναι να ρίξεις διάβασμα, και αφού καταλήξεις σε πιθανούς συνδυασμούς να τους ανεβάσεις εδώ για κριτική/προτάσεις.

Το ενυδρειο που λέτε,δεν θα ειχα πρόβλημα να το χαρίσω μόνο σε ένα μονομάχο,γιατι έχουν "προσωπικότητα".
Ακολουθουν guppies η νέον σαν επομένη σκέψη.


Εκτός από Ph, κάνε τεστ σκληρότητας KH/GH του νερού σου, γιατί και αυτό θα επηρρεάσει τι ψάρια θα νιώθουν "άνετα" σε αυτό.
Βασικά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα διαλέξεις ψάρια που ταιριάζουν στις παραμέτρους του νερού που ήδη έχεις στη βρύση σου, ή αν θα προσαρμόσεις το νερο στις απαιτήσεις των ψαριών (με χρήση αντίστροφης όσμωσης και άλλων ρυθμιστικών που θα ρίχνεις).



Καλή επιτυχία!
-------------------------
Για τη δοσολογία της αμμωνίας δες π.χ. αυτή τη συζήτηση:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F9%ED%DF%E1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 13-07-09 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-09, 00:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου!!
στις παραπανω απαντησεις θα μπορεις να προσθεσεις και καποιες ακομη που θα βρεις εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
για τις αναγκες των ψαριων ..τις απαιτησεις...και καποια γενικα...

καλος συμβουλος σου σε καθε σου κινηση θα ειναι και το www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-09, 22:18
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εδω γυρω λοιπον ξανα... ,
αφου δοκιμασα για στεγανοτητα 2 ημερες περιπου,δουλεψα και λιγο το φιλτρο δοκιμαστικά,
ταυτοχρονα με απασχολησαν καποια ζητηματα.
Οσον αφορα τα μη ασβεστολιθικα πετρωματα,δεν θα ηταν και τοσο κομψο να παω με το ακουαφορτε στο χερι μεσα στο pet και να "πιτσιλαω" τις πετρες,ουτε και τοσο ευχαριστο για εμενα να αγορασω κατι που θα το δοκιμασω εκ των υστερων(μιας και ειτε χαλικι ειτε πετρες σκευτομαι να τα προμηθευτω απο pet).
Eτσι λοιπον οταν λεμε μη ασβεστολιθικα πετρωματα,ποια πετρωματα ειναι αυτα ονομαστικα ?(πχ χαλαζιας,γρανιτης,βασαλτης κτλ).Υπαρχουν στα pet αυτα η οχι ?
Κατ'επεκτασην οταν αναφερομαστε σε μη ασβεστολιθικη αμμο/χαλικι εννοουμε χαλαζιακο ?Καποιες εταιριες συγκεκριμενες ή ενδειξεις στα σακουλακια ?
Κατι αλλο που με προβληματισε ειναι περι των φυσικων φυτων,διοτι ενδεχομενως να συνεπαγεται και εισοδο σαλιγκαριων,που χωρις την αδεια μου εκτος απο αγενεια εκ μερους τους θα με ξενερωσει και απο αισθητικης πλευρας.Υπαρχει καποιο ειδος προπλυσης/ξεπλύματος των φυτων πριν μπουν στο ενυδρειο ?(και με εκανε να σκευτω κρυο νερο,καθως τροπικα και πλαστικα φυτα πολυ ντεμεκ κατασταση)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-09, 22:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να ζητήσεις χαλαζιακό χαλίκι, συνήθως έχουν τα pet shops και δεν είναι ασβεστολιθικό.
Το ακουαφόρτε το προτείνουμε σαν λύση όταν πας "για κυνήγι πετρών" στο δάσος,παραλία κλπ.
Την πέτρα να την ξεπλένεις λίγο πριν ώστε να μην έχει χώματα ή σκόνη πάνω και αφρίσει τσάμπα.
Για τα σαλιγκάρια τώρα, χλωμότατο να μην σου έρθουν κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-09, 23:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Razorblade Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο που με προβληματισε ειναι περι των φυσικων φυτων,διοτι ενδεχομενως να συνεπαγεται και εισοδο σαλιγκαριων,που χωρις την αδεια μου εκτος απο αγενεια εκ μερους τους θα με ξενερωσει και απο αισθητικης πλευρας.Υπαρχει καποιο ειδος προπλυσης/ξεπλύματος των φυτων πριν μπουν στο ενυδρειο ?(και με εκανε να σκευτω κρυο νερο,καθως τροπικα και πλαστικα φυτα πολυ ντεμεκ κατασταση)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δε συγκρίνεται το ζωντανό φυτεμένο, με τα πλαστικά (δες μερικά aquascapes να καταλάβεις). Επίσης, το ζωντανό φυτό παίζει ευεργετικό ρόλο για το όλο οικοσύστημα του ενυδρείου σου.
Θέλει βέβαια τη συντηρησούλα του.

Πάντως τα σαλιγκάρια είναι μέρος του οικοσυστήματος - αργά ή γρήγορα μάλλον θα σου έρθουν, αλλά μερικά κάνουν και καλό (π.χ. καθαρίζουν νεκρά φύλα, άλγη, κλπ).
Για την αποφυγή σαλιγκαριών μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάλυμα νερού-χλωρίνης 19:1 για ανθεκτικά φυτά (μόνο τα φύλα βουτάμε), ή
διάλυμα υπερμαγκανικού καλίου (αυτό χρησιμοποιώ εγώ - βουτάω όλο το φυτό για λίγα λεπτά). Κάνε αναζήτηση για αυτά, θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Εγώ στην αρχή "κόλησα" ramshorn snails (τα οποία ποτέ δε μου έχουν πειράξει τα φυτά), και από τότε που χρησιμοποιώ τη μέθοδο με το υπερμαγκανικό κάλιο δεν έχει μπει κανένα καινούριο είδος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-09, 23:50
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εχω υποψιν και τα θετικα της υποθεσης των σαλιγκαριων , αλλα πραγματικα μου φαινεται σχεδον εμμετικη η παρουσια τους.Εξ'αλλου οταν λες τον αλλο γυμνοσαλιαγκα δεν το λες για κολακεια.Τι με καβουκι τι χωρις.

Τωρα επι του πρακτεως,μηπως να επαιζα με πετρες και καμια ριζα μονο?Η μηπως και στο ξυλο ελοχεύουν "ξενιστές"?
Καμια ιδεα για 60 λιτρο ?
Θα καταληξω με κανα χρυσοψαρο να γουσταρω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-09, 23:56
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Razorblade Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω υποψιν και τα θετικα της υποθεσης των σαλιγκαριων , αλλα πραγματικα μου φαινεται σχεδον εμμετικη η παρουσια τους.Εξ'αλλου οταν λες τον αλλο γυμνοσαλιαγκα δεν το λες για κολακεια.Τι με καβουκι τι χωρις.

Τωρα επι του πρακτεως,μηπως να επαιζα με πετρες και καμια ριζα μονο?Η μηπως και στο ξυλο ελοχεύουν "ξενιστές"?
Καμια ιδεα για 60 λιτρο ?
Θα καταληξω με κανα χρυσοψαρο να γουσταρω
Για ρίζα, αν πάρεις από πετ σοπ ειδικά για ενυδρείο (π.χ. μοπάνι, σαβάνας) δε θα έχεις πρόβλημα. Αν θες της κάνεις κι ένα βράσιμο για αποστείρωση.

Ιδέες - πολλές! Κάνε μια αναζήτηση για "aquascaping" στο google, ή δες τις αντίστοιχες ενότητες εδώ στο φόρουμ - έχει ένα κάρο παραδείγματα για εμπνευση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-09, 07:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μας ως προς τα χαλικια, και συχνα το πετσοπ δεν κανει δοκιμη, απλως εμπιστευεται τον προμηθευτη του, οποτε το ολο θεμα αναγεται στο τι ειχε πιει ο αποθηκαριος που φορτωσε την παραγγελια στις κεντρικες αποθηκες του χονδρεμπορα, καλο ειναι κατα την αγορα να πεις οτι θα το δοκιμασεις το χαλικι με ακουαφορτε και αν ειναι ασβεστολιθικο θα το πας πισω....
(συνηθως μετα απο αυτο το σακουλακι ανοιγεται και η δοκιμη γινεται επιτοπου..)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

για τα σαλιγκαρια που λες,μιας και ουτε και εμενα μου αρεσουν.αν σου εμφανιστουν μπορεις να βαλεις ψαρια που τα τρωνε ή και παγιδες.
Παντως η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν τα εχεις για λιγο δεν μπορεις να ξερεις αν σου αρεσουνοπως και εμενα με τα ψαρια.στην αρχη δεν μου εκαναν εντυπωση αλλα μεταααααααααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-07-09, 19:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ψαρι που να τρωει σαλιγκαρια στα 55 λιτρα...ΞΕΧΝΑ ΤΟ!
Και οι κλοουν και τα παφερ θελουν πανω απο 200 λιτρα για να μην γινουν επιθετικα και να μην στρεσαριστουν γενικως...
Για τα σαλιγκαρια οι μονες λυσεις ειναι το διαλυμα χλωρινης η να παρεις τα φυτα (κλαδεματα) απο ενυδρειο που διαπιστωμενα δεν εχει σαλιγκαρια.
Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις σαλιγκαρια που τρωνε σαλιγκαρια...αλλα πολλαπλασιαζοντε και αυτα,οποτε μια της αλλης!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-07-09, 19:28
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαρι που να τρωει σαλιγκαρια στα 55 λιτρα...ΞΕΧΝΑ ΤΟ!
Και οι κλοουν και τα παφερ θελουν πανω απο 200 λιτρα για να μην γινουν επιθετικα και να μην στρεσαριστουν γενικως...
Για τα σαλιγκαρια οι μονες λυσεις ειναι το διαλυμα χλωρινης η να παρεις τα φυτα (κλαδεματα) απο ενυδρειο που διαπιστωμενα δεν εχει σαλιγκαρια.
Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις σαλιγκαρια που τρωνε σαλιγκαρια...αλλα πολλαπλασιαζοντε και αυτα,οποτε μια της αλλης!
τα dwarf puffers??δεν μπαινουν???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-07-09, 19:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αυτα μπαινουν ναι!
Αλλα περιμενεις να φανε τα σαλιγκαρια?
το δικο μου μπορω να σου πω κανει παρεα κιολας μαζι τους,το μικρο μεγεθος δεν του επιτρεπει να μπορει να φαει σαλιγκαρια εκτος αν ειναι πολυ πολυ μικρα και πειναει παρα πολυ,τοτε ισως κανει προσπαθεια να φαει ενα και ειναι αμφιβολο αν καταφερει κατι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-07-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα μπαινουν ναι!
το δικο μου μπορω να σου πω κανει παρεα κιολας μαζι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-07-09, 21:48
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Γεια χαρα ξανα ,
Εχω στρωσει στο ενυδρειο περι τα 5cm χαλικι ψιλο,και σημερα προμηθευτικα αμμωνια καθαρη(27-30%) και αντιχλωριο για να αρχισω το στρωσιμο.
Αρα λοιπον στα 60 λιτρα θελω 3mg/l αμμωνια άρα 180mg αμμωνιας συνολικα.
Αφου η περιεκτικοτητα της αμμωνιάς είναι 30 % περιπου , εγω θα πρεπει να ριξω στο ενυδρειο ποσότητα ίση με : 180/0,3=600mg=0,6ml. Σωστός δεν ειμαι ?

-Τωρα ας πουμε οτι η διαδικασια κραταει 3 εβδομαδες περιπου.Τον ανθρακα στο φιλτρο να τον αφησω μεχρι τις 2 πρωτες βδομαδες στρωσίματος ?

-Βασικα το ενυδρειο θα φιλοξενησει ένα χρυσόψαρο(οριακα ενα δευτερο),χρειάζεται να προσθέσω τώρα κάποιο άλλο υλικό στο φίλτρο η να το αφήσω για αργότερα ?

-Καποια άλλη παρατηρηση ?

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-07-09, 21:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Yγρά τεστ αγόρασες ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-07-09, 21:56
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επι του παρόντος έχω μονο για το ph , τα άλλα θα τα πάρω σταδιακά κατα τη διάρκεια στρωσίματος γιατι τα 50αρια μαζεμμένα είναι κάπως πολλά,για αυτό και πάω σίγα σιγά.Δεν βιάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-09, 22:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και πως θα κάνεις μετρήσεις κατά την διάρκεια του στρωσίματος ;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-07-09, 22:49
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
3ος τρόπος:
Αντί να ρίχνουμε καθημερινά συγκεκριμένες ποσότητες αμμωνίας στο νερό και να μετράμε συνεχώς αποτελέσματα (πράγμα που καταντάει τρομερά βαρετό), εδώ ρίχνουμε απλώς μια φορά μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και περιμένουμε. Είναι ο καλύτερος τρόπος γι' αυτούς που δεν έχουν τον χρόνο να περιμένουνε, να μετράνε, να ξαναρίχνουνε αμμωνία και να ξανά-μετράνε και φτου από την αρχή.
Αν δεν έχετε ξαναστρώσει κάποιο ενυδρείο με αμμωνία, θα σας συνιστούσα να μη δοκιμάσετε αυτήν τη μέθοδο.

Με αυτόν τον τρόπο ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια.
Συνεπως κατα τη διαρκεια του στρωσιματος , μιας που 2-3 βδομαδες δεν θα χρειαζονται μετρησεις κατα τον 3ο τροπο.
-------------------------
Παράθεση:
-Τωρα ας πουμε οτι η διαδικασια κραταει 3 εβδομαδες περιπου.Τον ανθρακα στο φιλτρο να τον αφησω μεχρι τις 2 πρωτες βδομαδες στρωσίματος ?

-Βασικα το ενυδρειο θα φιλοξενησει ένα χρυσόψαρο(οριακα ενα δευτερο),χρειάζεται να προσθέσω τώρα κάποιο άλλο υλικό στο φίλτρο η να το αφήσω για αργότερα ?
Περι αυτων των θεματων πως ακριβως πρεπει να κινηθω ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Razorblade : 21-07-09 στις 22:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-07-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

οσο για τα χρυσοψαρα θελουν 50 λιτρα το ενα γιατι γινονται πολυ μεγαλα μεχρι 50 εκατοστα αναλλογα το ειδος
παρε και ενα λινκ για περισσοτερα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-07-09, 11:23
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
οσο για τα χρυσοψαρα θελουν 50 λιτρα το ενα γιατι γινονται πολυ μεγαλα μεχρι 50 εκατοστα αναλλογα το ειδος
παρε και ενα λινκ για περισσοτερα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
Ενδεικτικες περιπτωσεις συναφων λιτρων :

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17545
http://www.goldfish.gr/forum/viewtopic.php?f=17&t=94
http://www.goldfish.gr/forum/viewtopic.php?f=17&t=285
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31013
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
60lt, betta, guppy, neon, στρωσιμο αμμωνια


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CPD στην Κρήτη... gmanes Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-05-09 19:32
φωτογραφια στην υπογραφή ; Θανάσης Greek Aquarist's Boards 10 29-06-06 08:09
Όριο στην μεταβολή ΚΗ. safi Γλυκό νερό - Γενικά 28 15-05-06 16:29
ολα τα reef στην πιστα !!!! γαυρος Reef 8 20-04-06 23:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08550 seconds with 13 queries