Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-10-15, 13:36   #1
Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά!
thanastasiou
Member
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thanastasiou Ο χρήστης thanastasiou δεν είναι συνδεδεμένος 20-10-15, 13:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είναι εντυπωσιακό πως κάποια αυτονόητα πράγματα προκαλούν τρομερή εντύπωση σε έναν αρχάριο όπως και εγώ. Έχω ένα ενυδρείο που λειτουργεί περίπου 50 ημέρες. Κάθε εβδομάδα κάνω τις αλλαγές μου ακολουθώντας πιστά τους κανόνες. Χθες κατά την αλλαγή διαπίστωσα ότι είχε μειωθεί η ροή στο εξωτερικό μου φίλτρο. Με μια κανάτα και το χρονόμετρο διαπίστωσα ότι ήταν περίπου 100 λίτρα την ώρα από τα 200 μίνιμουμ που δίνει ο κατασκευαστής. Θα πιασαν βρώμα τα σφουγγάρια σκέφτηκα και πιθανόν και οι σωλήνες. Σήμερα λοιπόν ανοίγω το φίλτρο πλένω τα σφουγγάρια (με νερό ενυδρείου φυσικά) τα ξαναβάζω όλα στη θέση τους, στην πρίζα και ....τζίφος! Η ροή μειώθηκε κι άλλο, και η αντλία άρχιζε να κάνει σαν παλιό Ford. Πανικόβλητος ανοίγω το φίλτρο βγάζω έξω την φτερωτή καθαρίζω, και φυσικά το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο. Πάνω που άρχισα να σκέφτομαι ότι πάει χάλασε το φίλτρο, σκέφτηκα τους σωλήνες (είχα ρωτήσει μάλιστα εδώ και πως να τους καθαρίσω προκαλώντας βέβαια την θυμηδία των πιο έμπειρων ....βγάζοντας τους φυσικά). Πήγα αγόρασα το ειδικό συρματόσχοινο με τις βούρτσες στην άκρη.
Είναι απίστευτο τη βρώμα βγήκε από τους σωλήνες. Όταν ξανάβαλα το φίλτρο στην πρίζα άρχισε πάλι τα αγκομαχητά σιγά σιγά όμως η ροή αποκαταστάθηκε. Τα γκαπάκια μάλιστα τρέχαν στην έξοδο του φίλτρου και κολυμπάγανε κόντρα κατενθουσιασμένα.
Συμπέρασμα:
-καθαρίζουμε και τους σωλήνες οι οποίοι για κάποιο λόγο είναι διαφανείς (...οι δικοί μου δεν ήταν πια) και
-φυλλαράκια από την camboba caroliana βρίσκω πλέον και μέσα στον καφέ μου. Όμορφο φυτό αλλά.....
Εμφανίσεις: 1961
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-15, 15:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα με το ενυδρειο, παει και η συντηρηση. Ενα φυτεμενο ενυδρειο για παραδειγμα ή ενα ενυδρειο που πεφτει μονιμα ζωντανη ή κατεψυγμενη τροφη, ειναι πιθανο να "βρωμιζει" πολυ πιο γρηγορα απο ενα αλλο ενυδρειο. Ολα ειναι θεμα παρατηρησης. Η ροη του φιλτρου ειναι ενα καλο δειγμα για να καταλαβουμε οτι χρειαζεται συντηρηση.

Γενικα, καλα ειναι μετα απο καποιο διαστημα λειτουργιας του ενυδρειου, να εχουμε καποιους συγκεκριμενους χρονους συντηρησης του φιλτρου. Για το καθαρισμα των σωληνωσεων, επισης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-15, 19:53
thanastasiou Ο χρήστης thanastasiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Το ενυδρείο έχει κάποια φυτά, αλλά δεν περίμενα μέσα σε ενάμισυ μήνα οι σωλήνες να βουλώσουν από μάκα! Η απορία μου είναι αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία μετα το αρχικό τους στήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-15, 20:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanastasiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο έχει κάποια φυτά, αλλά δεν περίμενα μέσα σε ενάμισυ μήνα οι σωλήνες να βουλώσουν από μάκα! Η απορία μου είναι αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία μετα το αρχικό τους στήσιμο.
δεν εχω καθαρισει ποτε τις σωληνωσεις των φιλτρων μου και ουτε σκοπευω να κανω κατι τετοιο αν δεν μειωθει η ροη.ποτε δεν παρατηρησα τετοιο φαινομενο που αναφερεις ποσο μαλλον σε 1,5 μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-15, 20:06
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Πλέον έχω καθιερώσει καθαρισμό των σωλήνων με το ειδικό μάκτρο κάθε μήνα, ουσιαστικά δηλαδή κάθε 4 εβδομαδιαίες συντηρήσεις. Ψάχνοντας για την αιτία του πρωτεινικού φιλμ άνοιξα κι εγώ ανύποπτος των σωλήνα τον εσωτερικό στο καπάκι της juwel και μόλις το φώτισα με το φακό έπαθα έμφραγμα, μιλάμε είχα χάσει το 30% τουλάχιστον και με επιείκεια του διαθέσιμου χώρου ροής, εννοείται καθαρισμός και στο σωληνάκι εξόδου και του κυκλοφορητή με το μάκτρο που είχε η juwel ειδικά γι αυτό, κάτι ξέρουν κι αυτοί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-15, 20:13
thanastasiou Ο χρήστης thanastasiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

¶ρα λοιπόν δεν είναι κάτι που παρουσιάζεται μόνο στα καινούργια ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-15, 20:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε 1.5 μηνα ειναι οντως υπερβολικο να λερωσουν τοσο πολυ οι σωληνες, αλλα μην ξεχναμε οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Στα δικα μου τους καθαριζω 1-2 φορες το χρονο, παντως (οταν παραγινει το κακο) και σιγουρα δεν πεφτει αισθητα η ροη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-15, 20:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Και το δικο μου στους3-4 μηνες θελει καθαρισμα.Εχω βαλει αλφαδολοστιχο δεν ξερω αν εχει καποια σχεση η ποιοτητα του σωληνα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-15, 22:01
thanastasiou Ο χρήστης thanastasiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

εγώ πλέον οταν ο σωλήνας χανει την διαφάνεια του θα καθαρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-15, 09:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ωπα παιδια μια διευκρινηση, μονος μου αποφασισα να το κανω καθε μηνα, το ενυδρειο δουλευε 10 χρονια και δεν ειχα καθαρισει εσωτερικα τις σωληνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶μμος και καθαριότητα.. Demetra Αρχάριοι γλυκού νερού 4 20-03-15 15:56
Καθαριότητα Τζαμιων mmamatsis Γλυκό νερό - Γενικά 14 01-04-13 10:02
Τεχνιτή λίμνη σε κήπο dimpep Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 27 16-05-12 14:07
Σχετικά με καθαριότητα HeliosPanoptes Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-12-11 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04575 seconds with 13 queries