Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-15, 15:56
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Καινούριος στο φόρουμ - ενυδρείο με χρυσόψαρα

Χαιρετώ τους χρήστες του φόρουμ. Είμαι νέος στο φόρουμ, όπως και στο χόμπι. Αγόρασα πριν 2 μήνες ένα ενυδρείο 90 λίτρων (80 εκατοστά μήκος) και έχω μέσα 2 fancy χρυσόψαρα και ένα comet κόκκινο. Τα fancy που έχω βάλει είναι ένα Oranda (red cup) και ένα Fantail (σε calico χρωματισμο).

Τα ψαράκια μου χαίρουν - φαινομενικά τουλάχιστον - άκρας υγείας. τα ταΐζω 3 φορές τη μέρα περίπου, είναι μικρά πολύ. Είναι υπερ κινητικά και σκαλίζουν το βυθό συνέχεια. Αλλάζω 20-30 λίτρα νερού κάθε 13 - 15 ημέρες. Δεν έχω κάποια πραγματική απορία. Απλά διαβάζω ότι θα έπρεπε το ενυδρείο μου να είναι πάνω από 1 μέτρο λόγω του comet, καθώς και ίσως πάνω από 120 λίτρα χωρητικότητας. Τα χρυσοψαράκια μου πάντως προς το παρόν είναι αρκετά μικρά, 5-10 εκτατοστά οπότε ακόμα και αν απαιτείται μεγαλύτερο ενυδρείο καθώς θα ενηλικιώνονται, φαντάζομαι προς το παρόν ο χώρος που τους έχω είναι υπέρ αρκετός (?).

Ο κύριος λόγος που γράφω αυτό το ποστ, πέραν του ότι έχω ενθουσιαστεί με τα χρυσόψαρα και διαβάζω πολύ συχνά στο google ό,τι βρω που μπορεί να κάνει τις συνθήκες διαβίωσής τους καλύτερες για να ζήσουν όσο γίνεται καλύτερα και περισσότερο, είναι για την χωρητικότητα του ενυδρείου μου και αν και πότε θα μου δημιουργήσει πρόβλημα κατά τη γνώμη σας.

Επίσης, στο όλο πλαίσιο του ενθουσιασμού μου, να σας πω ότι ενώ στην αρχή με φοβόντουσαν - λογικό - και όταν έβαζα χέρι στο νερό για να φτιάξω κάτι ή στις αλλαγές νερού τρόμαζαν, τώρα τρώνε και από τα χέρια μου ενώ το ένα κάθεται και να το χαΐδεύω. Είναι αξιολάτρευτα πραγματικά και τρελαίνομαι να τα χαζεύω - τρελαίνονται και κοπέλες όταν έρχονται σπίτι να τα βλέπουν

Καλώς σας βρήκα παιδιά, οποιοδήποτε καλοπροαίρετο σχόλιο πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει, θα σας είμαι υπόχρεος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-15, 16:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα χρυσά σου!
Το ενυδρείο είναι οκ για την ωρα (για τα fancy) , αργότερα σε κάνα χρονο θα δεις και μόνος σου οτι θέλουν μεγαλυτερο χώρο.
Το κομετ θέλει πολλά λίτρα και 1.20 min μήκος ενυδρείου σε τελικο μέγεθος..
Εγώ θα πρότεινα να το αποχωριστείς απο τώρα ..
Τι φίλτρο έχεις ;
Μετρήσεις εχεις;
Πως εστρωσες το ενυδρείο;
Οι αλλαγές σου να είναι εβδομαδιαίες περί το 40-50% του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-15, 17:16
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου

Το φίλτρο που έχω είναι το εργοστασιακό που είχε το ενυδρείο μέσα, ΒΙΟΒΟΧ με αντλία. Θα σε γελάσω ποιο ακριβώς είναι, είναι μεγάλο πάντως και το νερό είναι κρυστάλλινο, άοσμο, ολοκάθαρο. Το ενυδρείο είναι μάρκα aquatlantis.

Μετρήσεις γενικά δεν κάνω - το ξέρω ότι θα έπρεπε, δε γνωρίζω όμως τι χρειάζεται να αγοράσω και τι να μετράω. Θα το εκτιμούσα αν με κατατόπιζες. Το ενυδρείο το έστησα με BiotopolR και Denitrol για 2 εβδομάδες. (έβαζα 5-10 ml Denitrol για 12 μέρες)

Το καλοκαίρι τώρα με τους καύσωνες έβαζα σε γυάλα νερό με παγάκια, αφαιρούσα 2-3 λίτρα ζεστού νερού και πρόσθετα το κρύο νερό (αφού έλιωναν τα παγάκια φυσικά και αφού προσέθετα Biotopol να μετατρέψω το νερό βρύσης σε νερό ενυδρείου) να πέφτει η θερμοκρασία. Μπορεί να το έκανα και καθημερινά αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να αποχωριστώ το comet. Κανένα από τα 3 βασικά δε θέλω να αποχωριστώ, ήδη τα θεωρώ "οικογένεια". Προτιμώ να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα εάν το βρίσκετε τόσο απαραίτητο και να πουλήσω το παλιό και ας είμαι στριμωγμένος οικονομικά. Πάντως το comet είναι ακόμα πολύ μικρό. Θέλω να πιστεύω ότι έχω 3-4 μήνες ακόμη περιθώριο εύκολα πριν την μετάβαση σε μεγαλύτερο και τελικό ενυδρείο. Εσείς θα μου πείτε όμως.

Με αυτά τα 3 χρυσόψαρα που έχω, ένα ενυδρείο με minimum 1,20 μέτρα μήκος και 150 λίτρα, θα είμαι καλά φαντάζομαι ακόμα και μετά την ενηλικίωσή τους, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-15, 19:56
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου
Καταρχας εχεις κανει καποια παρουσιαση του ενυδρειου?Αν δεν εχεις κανει κανε αν θελεις,για να μας δωσεις μια εικονα περι του τινος προκειται ωστε να υπαρξει και η καταλληλη βοηθεια απο πλευρα τιυ καθε συνχομπιστα.. φιλικα παντα..!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-15, 20:36
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

πέρα από αυτά που ήδη έχω αναφέρει για το ενυδρείο?.. εσωκλείω και 2 φωτογραφίες του πάντως, σημερινές.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9050.JPG
Εμφανίσεις:  3224
Μέγεθος:  69,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9052.JPG
Εμφανίσεις:  887
Μέγεθος:  70,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-15, 20:39
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ναι αν πας εκει που λεει ενυδρεια με χρυσοψαρα θα καταλαβεις τι εννοω...ομορφα τα χρυσοψαρα σου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-15, 21:26
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Λοιπόν.. αν κατάλαβα καλά...

Ειδος ενυδρείου: Aquatlantis, με φίλτρο
Διαστάσεις: Εσωτερικές διαστάσεις 80 Χ 40 Χ 30
Όγκος: 90 λίτρα καθαρά
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 Commet , 1 Oranda (red cup) και 1 Fantail (σε calico χρωματισμο).
¶λλοι συγκάτοικοι :
Φυτά: ψεύτικα / πλαστικά
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι μπλε έντονο
Φόντο:
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: λάμπα (άγνωστα τα watt, συγχωρέστε με) ο ήλιος δεν το βλέπει καθόλου!
Διάρκεια φωτισμού:
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: DIY εσωτερικό φίλτρο με 8 λίτρα περίπου ελαφρόπετρα, σφουγγάρια και προς το παρόν 2 αντλίες 600 Λ/Ω sun-sun
Μέσα Θερμανσης: έχω θερμοστάτη αλλά δεν τον έχω συνδέσει, πληροφορήθηκα ότι για χρυσόψαρα δε χρειάζεται
Μέσα Ψύξης: υπό κατασκευή
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Οχι
Παράμετροι:

pH: άγνωστο
Γενική σκληρότητα (GH): άγνωστο
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): άγνωστο
Αμμωνία (ΝΗ3): άγνωστο
Νιτρώδη (ΝΟ2): άγνωστο
Νιτρικά (ΝΟ3): > άγνωστο
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): αλλαγή του 30% του νερού κάθε 10-15 μέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 27 αυτή τη στιγμή χωρίς ανεμιστηράκια

Αν ξέχασα κάτι σημαντικό, συγγνώμη παιδιά. Αρχάριος εδώ.. θέλω να τα προσέξω πάντως και να μεγαλώσουν κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Ευχαριστώ και πάλι μέχρι στιγμής για το εγκάρδιο καλωσόρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-15, 21:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αρχικα θα σου πω οτι μου ειπανε και εμενα οι αρχαιοτεροι...
1)τα φυτα τα πλαστικα ψευτικα πρεπει να βγουνε ωστε να.μην υπαρξει καποια περιπτωση τραυματισμου των ψαριων..
2)Το χαλικι σε τετοιους χρωματιαμους κυριως στρεσαρει τα ψαρια παρα να τα χαλαρωνει..
3)Ο θερμοστατης οντως δεν χρειαζεται διοτι εχουμε κρυα ψαρια...εχει διαφορα θεματα περι αυτου του ζητηματος για να ενημερωθεις...
4)Ανεμηστηρακια,για του χρονου καλο θα ηταν να.αποκτησεις ωστε να εχεις μια σταθερη θερμοκρασια ωστε να.μην ξεπερασει τους 30 που τυχαινει καμια.φορα..
5)πρεπει τουλαχιστον να παρεις καποια τεστακια αν οχι υγρα που ειναι τσιμπημενα καποια σαν στικς που ξεφευγουν λιγο στις μετρησεις αλλα τουλαχιστον θα εχεις μια ιδεα...
6)Σταθεροποιησε τις αλλαγες σου εβδομαδιαια...καθε κυριακη λογου χαρη...
-------------------------
οσο για την λαμπα μεσα πανω πρεπει να γραφει τα χαρακτηριστικα της...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 30-08-15 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-15, 21:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλο διαβασμα!!!
σε καλο δρομο εισαι αλλα κατι πρεπει να κανεις με τη διακοσμηση να δειχνει λιγο πιο φυσικο..τωρα μπλε χαλικια και ψευτικα διακοσμιτικα ειναι καπως επικινδυνα για τα ψαρακια και για την γενικη εικονα του ενυδρειου.
πιο καλα να βαλεις καμια πετρουλα,καμια ριζουλα και κανενα σκληρο φυτο..

σιγα σιγα θα ψαξεις και για μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι μεγαλωνουν γρηγορα τα ατιμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-15, 21:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οκ, το φίλτρο είναι καλό για το ενυδρείο.
Τεστ θέλεις οπωσδήποτε για να δεις εαν έστρωσε το φίλτρο.. αυτήν την στιγμη δεν το γνωρίζεις...
Επίσης θέλεις να ξέρεις τα νιτρικά σου για να δεις ποτε και ποσο θα κανεις αλλαγή νερου.
Θα πρεπει να πάρεις λοιπον υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρικά,νιτρώδη.. τα αλλά δεν χρειάζονται για χρυσόψαρα.
Την δουλεια με την ψύξη θέλει να την ψαξεις λίγο με ανεμιστηρακια και κοντρολερ (υπαρχουν αρκετά θέματα στο φορουμ), τα παγάκια δεν είναι λύση.
Όσο για το κομετ , ενήλικο θα χρειαστεί 200+ λίτρα , εχεις ακόμα καιρό να το σκεφτείς.
Το ενυδρείο βλέπω όμως θέλει αλλαγές...
Θα πρεπει να φύγει το χρωματιστό χαλίκι μαζί με τα ψεύτικα διακοσμητικά.
Το μπλε χαλίκι μπορεί να στρεσσαρει τα ψάρια , όπως μπορεί και να αποβάλει χρωμα στο νερό... χωρια που το σύνολο δεν δείχνει φυσικο..
Μπορείς να βρεις φθηνό χαλαζιακό ή βασαλτικο χαλίκι /άμμο κατάλληλο για ενυδρειο που σε συνδυασμό με κάποια ρίζα και κάποια εύκολα φυτά ,όπως ανουμπια,βαλισνερια κλπ να φτιαξεις ενα ομορφο φυσικο περιβαλλον για τα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-15, 22:12
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Μία απορία έχω. Αυτό με το χρωματιστό χαλίκι το έχω ξανακούσει ότι μπορεί να ξαβάψει. Τι το βάζουν τότε οι βλάκες προς πώληση; Για να σου πεθάνουν τα ψάρια και να πάρεις καινούρια; Συγνώμη που βρίζω κιόλας. Τα τεστ θα τα κάνω σίγουρα. Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω τις απαραίτητες αγορές.

Επίσης.. πώς μπορώ να βάλω το καινούριο χαλίκι και να βγάλω το παλιό χωρίς να τα αναστατώσω? Είδα ένα ποστ σχετικό στο θέμα αλλά ήταν για να προσθέσεις νέο χαλίκι, όχι για να αφαιρέσεις το παλιό πρώτα. Τα υπόλοιπα εύκολα.. θα βγάλω τα ψεύτικα φυτά και θα βάλω 2 από τα προτεινόμενα φυσικά που μου είπατε.

Τον βράχο που έχω... φαντάζομαι τον αφήνω, τους αρέσει, περνάνε και στην τρύπα του ανάμεσα, το βλέπουν σαν παιχνίδι.. δεν ξέρω πάντως και η αντίκα ναυάγιο φάσηπ που έχω βάλει μαρεσει.. την έχουν συνηθίσει, κρύβονται πίσω της, τρώνε πάνω της.. αλλά σίγουρα εσείς ξέρετε καλύτερα.

Ανεμιστηράκια κτλ.. από άνοιξη τώρα, άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία και το βλέπω ότι δε ζορίζονται.

Πάντως ευτυχώς, δείχνουν υγιέστατα, ζωηρά και χαρούμενα μέχρι στιγμής, πάντα ψάχνουν τροφή και όταν με βλέπουν να ανοίγω το καπάκι έρχονται πάνω.. γνωστός που ασχολείται (δεν έχω άνεση μαζί του και δεν του ζήτησα πολλές πληροφορίες) μου είπε όσο τα βλέπεις να τρώνε και να ψάχνουν για τροφή, είναι υγιή.

Το θέμα μου κυρίως είναι πώς να βγάλω το χαλίκι και να βάλω το νέο χωρίς να τα στρεσάρω γιατί είναι ήσυχα και περνάνε καλά προς το παρόν. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-15, 22:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

μεγαλος μεντορας ο κ.Τσαλα φιλε μου...αμα τον ακουσεις και αυτον αλλα και πολλους αλλους χωρις να θελω να αδικησω καποιον για την εμπειρια του θα μαθεις παρα πολλα...χαρη στον φιλτατο και οχι μονο.οπως προανεφερα ετοιμαζω μελετη ενυδρειου που θα στηθει για την χαρα και την ευχαριστηση των χρυσοψαρων μου
-------------------------
δικη μου αποψη...αποχη τα βγαζεις προσωρινα κανεις τις απαραιτιτες αλλαγες και τα ξανατοποθετεις..στην.κηφισια εχει.μαγαζι με πολυ φθηνη χαλαζιακη αμμο ειτε λευκη ειτε μαυρη..5ευρω τα 10 κιλα πιστευω θα ειναι ικανοποιητικη για το.ενυδρειο σου...τωρα που ειναι μικρα οπως προαναφερθηκε μην.ζοριστεις.για αλλαγη.ενυδρειου..αλλα καποια στιγμη πρεπει να.γινει και αυτο...φαντασου οτι εγω ξεκινησα με μια 5 λιτρη γυαλα και τωρα ειμαι στα 300 λιτρα και ετοιμαζω ενα 750 λιτρο και εκλεισα προσωπικα...
-------------------------
αααααα και κατι που ξεχασα οι πετΣοπαδες απλα θελουν να.πουλησουν...οποτε δεν τους ενδιαφερει κατι αλλο χωρις βεβαια.να.υπαρχουν.και οι εξαιρεσεις..φιλικα παντα
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 30-08-15 στις 22:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-15, 23:02
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να σαι καλα φιλε.. το 300αρι το ενυδρειο τι θα το κανεις? Μηπως.... το παρω εγω οταν παρεις το 750αρι

αν και φαντάζομαι ήδη θα εχεις βρει αλλον ενδιαφερομενο.. πάντως είναι τρέλα τα ψαράκια. Κολλάς.. και είναι αξιαγάπητα. Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας και που είστε άτομα με γνώσεις αλλά και αγάπη για αυτά τα πλάσματα.

Είχα και παλιότερα ψαράκια και δεν είχα καθόλου σωστή καθοδήγηση από κανέναν..

Θα σας κρατώ ενήμερους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-15, 00:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα. με διαβασμα και μελετη στα διαφορα θεματα, θα τα πας σουπερ. και οποιαδηποτε απορια εχεις να ρωτας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-15, 02:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν διαβασεις αυτο πιστευω θα σου λυθουν πολλες αποριες
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.

Αν δεις αυτο το βιντεο με το κομετ και τι μεγεθος μπορει να φτασει, θα καταλαβεις γιατι ακομα και τα 120 εκ και 300 λιτρα που ειναι το ενυδρειο αυτο, ειναι οριακα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....769#post896769
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-15, 05:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!
λοιπον για το ενυδρειο και τη διακοσμηση ειναι ολα σωστα οπως σου εχουν πει ολοι ηδη πιο πανω.
καποια απο αυτα πρεπει να αλλαξουν αμεσα οσο γινεται τωρα που ειναι νωρις ακομα(οπως η διακοσμηση και τα φυτα) και καποια(οπως το ενυδρειο) θα πρεπει να τα αλλαξεις μεσοπροθεσμα για να γλυτωσεις τυχων προβληματα αργοτερα.

διαβασε οπωσδηποτε τα λινκ που σου εδωσε ο delta66 απο πανω,θα σε βοηθησουνε παρα πολυ.

το αλλο σημαντικο που πρεπει να προσεξεις αμεσα("χτες" κιολας)ειναι το φιλτρο σου.χρειαζεται αμεσα στρωσιμο και χρειαζεσαι αμεσα τεστ για μετρησεις στο νερο σου.
μεχρι να τα κανεις αυτα,ελαττωσε το ταισμα σε μια φορα τη μερα η ακομα και μερα παρα μερα.αλλαγες οπωσδηποτε με αντιχλωριο μια φορα την εβδομαδα η και πιο συχνα οποτε χρειαζεται(αγορασε αυτο θα σου χρειαστει ειδικα τωρα στην αρχη γιατι κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας εκτος απτην αποχλωριωση-και ειναι κ πιο οικονομικο στη δοσολογια του)

διαβασε οπωσδηποτε τα υπομνηματα του φορουμ στους αρχαριους και τα υπομνηματα στην κατηγορια με τα χρυσοψαρα.
δωσε μεγαλη βαση στα υπομνηματα που γραφουν για την αμμωνια,τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο του φιλτρου.
ειναι ζητημα ζωης και θανατου για τα ψαρια και επειγει...

ειναι ολα εδω.

οσο πιο αμεσα τα κανεις αυτα,τοσο καλυτερα για τα ψαρια σου και για σενα.
οτι απορια εχεις ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-15, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν μπορεις να κανεις εξοδα για τεστ, ζητα να σου κανει αν εχει περισσεμα κανενα παιδι εδω ενα τσεκαρισμα σε NH3 NO2 (αν και πιστευω οτι θα ειναι οκ πια οι μετρησεις και οτι δηλητηριο ηταν να φανε το φαγανε κι ο θεος βοηθος να μη βγαλουν συντομα τις ζημιες τα ψαρια) και παρε τεστ μονο για ΝΟ3 για να κανεις πιο συχνα και να μπορεσεις να βρεις τι ρουτινες σου (αλλαγων νερου). Απλα κρατα τα ΝΟ3 κατω απο 25ppm πριν την αλλαγη.
Αλλα κι αυτο μπορει να το γλυτωσεις, αφου μπορουμε κι εμπειρικα μερικοι να σου πουμε τι αλλαγες χρειαζονται περιπου, για συγκεκριμενη ιχθυοφορτωση, σε συγκεκριμενα λιτρα, με συγκεκριμενο ταισμα, για να ειναι safe το νερο.
Φαινεται κι απο τις αλγες, απο τη διαυγεια του νερου, το χρωμα του, τη μυρωδια του κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-15, 15:10
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.. λοιπόν, για αρχή έβγαλα τα ψεύτικα φυτά την ίδια ημέρα που με συμβουλεύσατε. Πριν 3 ημέρες άλλαξα τον βυθό όπως με συμβουλεύσατε επίσης, έβαλα λευκό χαλίκι. Μένει τώρα να αγοράσω αληθινά φυτά από αυτά που μου προτείνατε και σε κανα 3μηνο - προς Χριστούγεννα το κόβω - θα πάρω ενυδρείο 300 λίτρων.

Πιστεύω μέχρι τότε τα μικρά μου θα είναι μια χαρά στο παρόν ενυδρείο. Σας στέλνω φωτογραφίες με τις αλλαγές που έκανα. Δεν το περίμενα, αλλά έγινε πολύ πιο όμορφος ο βυθός με αυτή την αλλαγή. Του πάει περισσότερο το λευκό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9115.JPG
Εμφανίσεις:  894
Μέγεθος:  56,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9116.JPG
Εμφανίσεις:  575
Μέγεθος:  55,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-15, 16:44
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ναι οφειλω να συμφωνησω...απλο και λιτο...βεβαια χωρις να.θελω να φανω περιεργος...τα ψαρακια φλερταρουν με την επιφανεια...προσπαθησε να κανεις κανα τεστακι τουλαχιστον απο τα καρτελακια τα φθηνα αλλα οχι τεραστιας ακριβειας...σε κατατοπιζουν στο περιπου...10¤ κανουν περιπου..εσυ θα αγοραζεις τα χριστουγεννα εγω θα πουλαω καλη αρχη παντως
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-09-15, 17:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βιαστηκες κ δεν ρωτησες

δυστυχως το λευκο χαλικι δεν ειναι καλη επιλογη για τα περισσοτερα ψαρια σε ενυδρειο.
αντανακλα πολυ το φως και στρεσαρει τα ψαρια.
σε ενα σωστα στημενο ενυδρειο,τα χρυσοψαρα(ειδικα αυτα) θα τα βλεπεις συνεχως να γυρνανε σε ολα τα σημεια του ενυδρειου.απτο βυθο(σκαβοντας στην αμμο) μεχρι την επιφανεια.

διαβασε λιγο τα θεματα στα χρυσοψαρα για να δεις πως να το στησεις καταλληλα και να αποφυγεις λαθη και εξοδα χωρις λογο.

η γνωμη μου ειναι να τον αλλαξεις τον βυθο με σκουροχρωμη αμμο 2-5mm.καφε η μαυρη.

προσεξε ομως γιατι οι αλλαγες και τα λαθη και η χρηση λαθος υλικων προκαλει στρες στα ψαρια και το στρες προκαλει ασθενειες και μετα αλλα τρεχαματα...

εκτος απτο στρες που θα προκαλει το πολυ φως(λογω της αντανακλασης) ειναι και λαθος επιλογη πρακτικα το λευκο γιατι ειδικα με τα χρυσοψαρα η βρωμια θα φαινεται πολυ,και λογω του φωτος θα εχεις και αρκετη αλγη στο βυθο.
αν ειναι τριχοειδης πρασσινη θα ναι καλη για τα χρυσοψαρα,αλλα αν ειναι τιποταλλο μπορει να εχεις προβληματα.εκτος απτο πως φαινεται οπτικα....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-09-15, 19:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλή η προσπάθεια αλλά θα συμφωνήσω με τον Γιώργο (kgf12345) , τα χρυσόψαρα δεν θέλουν και ιδιαίτερα δυνατό φως, έτσι και αλλιώς δεν το χρειάζεσαι γιατί δεν μπορείς να έχεις και πολλά και ιδιαίτερα φυτά.
Βγάλε επίσης και αυτα τα διακοσμητικά, δεν προσφέρουν τίποτα, αντίθετα , ίσως προκαλέσουν και πρόβλημα , το υλικο που ειναι φταγμένα ειναι αμφίβολου ποιότητας, και πιανουν και τσαμπα χώρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-15, 21:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το χαλικι ειναι χαλαζιακο?
οντως αντανακλα το λευκο και στρεσσαρει, παρολαυτα αν ειναι καταλληλο και δεν ανεβαζει το ph , μπορει να μεινει εαν πεσει ο φωτισμος και ψιλοφυτευτει το ενυδρειο (ανουμπιες ,βαλισνεριες, κλπ)...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-09-15, 02:28
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

γεια σου γειτονα Nitro!
και συ αργυρουπολη βλεπω! Ωραια τα χρυσα σου
αν θελεις βγαλε αυτη τη διακοσμηση και βαλε κατι σε ποιο φυσικο στυλακι
ριζα ξυλο, πετρες, αληθινα φυτα
κυριως φυτα για να γινεται ο κυκλος του αζωτου οπως θα διαβασες φανταζομαι
και επειδη εισαι αρχαριος , μην αγορασεις απο πετ σοπ φυτα, εκτος απο το οτι ειναι αθλιες οι συνθηκες γενικοτερα , τα εχουν και ακριβα, ψαξε λιγο στις αγγελιες εδω , εχουν ευκολα φυτα που δεν τρογωνται απο τα ψαρια (γιατι τα χρυσα εχουν μια ταση να τσουρομαδανε τα λεπτα φυλλα)

με μια ριζα και ανουμπιες πανω της θα εισαι πολυ κομπλε!


εγω που εχω στα 120 λιτρα δυο κονγκολεζακια και μαυρο χαλικι με λιγακι μπλε σκουρο , σπαει λιγο το μαυρο και δεν στρεσαρει τα ψαρια
μπορεις αν θες να σπασεις την ασπριλα ανακατευοντας τα χαλικια
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-11-15, 17:42
Nitro Ο χρήστης Nitro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: Αθήνα / Αργυρούπολη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ θερμά για τα σχόλια και τις συμβουλές σας, χαίρομαι που βοηθάτε και δείχνετε μεράκι και ενδιαφέρον. Τα ψαράκια μου χαίρουν άκρας υγείας και ήδη ψάχνω για ενυδρείο 300άρι - 500άρι. Είμαι ενθουσιασμένος!! Θέλω να βάλω περισσότερα μέσα και θέλω να έχουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Δεν φλερτάρουν με την επιφάνεια τα ψάρια, έτυχε στις φωτογραφίες. Τα ταιζω και αρακά 1-2 φορές την εβδομάδα, μετά από νηστεία μίας ημέρας. Τώρα αυτό που μένει είναι από την κοινότητα αυτή να βρω ένα ενυδρείο μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση, 300-500 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο για χρυσόψαρα εκτάκτως!! nikkoin Ενυδρεία με χρυσόψαρα 14 11-10-14 23:31
φυτά για ενυδρείο με χρυσόψαρα bouldoza Χρυσόψαρα 18 16-07-10 22:03
Ενυδρείο με χρυσόψαρα !!! parpdim Χρυσόψαρα 3 31-01-10 19:04
Ενυδρείο για Χρυσόψαρα! aggelospgr2010 Χρυσόψαρα 11 23-01-10 14:19
καινούργιο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα.HELP. birdy Αρχάριοι γλυκού νερού 16 26-04-09 18:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12149 seconds with 14 queries