Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-18, 13:55
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Άρρωστος μονομάχος με απελπισμένη αεροσυνοδό!

Παιδιά καλησπέρα,
έχω εδώ και μέρες που διαβάζω στο φόρουμ και σε κάποια ξένα site για το ψαράκι μου τον Σοφοκλη, ένας μονομάχος.
Τον έχω εδώ και ένα χρόνο, αγορασμένος από pet shop στο Dubai όπου και ζω. Όταν τον πήρα λοιπόν, τον έβαλα σε ένα 6λιτρο «ενυδρείο»-γυάλα που είχα από τον Σοφοκλη Νο1 ο οποίος πήδηξε έξω από το τη γυάλα και μας άφησε χρόνους! Το πρόβλημα είναι ότι τους τελευταίους 3-4 μήνες ο Σοφο είναι συνέχεια άρρωστος με Fin rot! Του έχω κάνει πολλές φορές τη θεραπεία με Bettafix σε ένα δοχείο 1lt και μόλις γιατρεύεται, μεγαλώνουν τα φτερά του και τον βάζω πίσω στο 6λιτρο μέσα σε 2 μέρες πάλι με Fin Rot. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3-4 μήνες και έτσι αποφάσισα να το ψάξω λίγο το θέμα. Διαβάζοντας λοιπόν διαφορα έχω καταλήξει στο ότι έχω κάνει τραγικό λαθος προσφεροντασ του μια ζωή μέσα στη γυάλα και προφανώς έχει αρρωστήσει από την αμμωνία που συγκεντρώνεται! Σίγουρα χρειάζομαι ένα ενυδρείο περίπου 50λιτρα και πάνω, φίλτρα, τεστ, φυτακια, λάμπες, θερμαντικά, και διαφορα άλλα, συν το στρώσιμο του ενυδρείου! Και ξεκινούν οι ερωτήσεις:
1. Τι πρέπει να κάνω με το Σοφό που είναι άρρωστος;; Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 6λιτρο με terramycin γιατί το Fin Rot έχει προχωρήσει πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω! Επίσης από τα τόσα φάρμακα και πήγαινε-έλα στα δοχεία, ο Σοφό έχει αγριεψει, ανοίγει πτερύγια και βράγχια.
2. Η ανησυχία μου είναι ότι μέχρι να στήσω το ενυδρείο και να το στρώσω και να τον βάλω σε ένα σωστό περιβάλλον θα έχει ψοφήσει! Επίσης ανασταλτικός παράγοντας είναι φυσικά η δουλειά μου. Λόγο του ότι ταξιδεύω δεν είμαι ποτε στο σπίτι πάνω από 2-3 ημέρες, και λείπω περίπου 2-3 μέρες κάθε φορά! Δλδ 3 μέρες εκτός/1-2 σπίτι, κάπως έτσι! Οποτε δεν είναι εφικτό να αλλάζω κάθε μέρα νερά κλπ. Υπάρχει κάποια λύση για την περίπτωση μου;
3. Το νερό βρύσης που έχουμε στο Dubai δεν θεωρείται κατάλληλο, οποτε χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω με το «στήσιμο» του νέου ενυδρείου; Έχω προμηθευτεί κάποια Indian Almond leafs, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ και πρέπει να τα χρησιμοποιήσω, αφού δεν έχω καν τεστ για τα νερά.
4. Επίσης έχω βρει κάποιον στο Dubai που πουλάει ένα ενυδρείο έτοιμο με πέτρες και φυτά, περίπου 65λιτρα χωρητικότητα αλλά είναι αρκετά ανεβασμένος ο πυθμένας οποτε ο χώρος που κινούνται τα ψάρια είναι αρκετά μικρότερος! Αξίζει να συζητήσουμε την αγορά κάτι τέτοιου ή θα προτείνατε να ψαχτώ μόνη μ; Επίσης να σημειώσω ότι οι τιμές για όλα τα είδη ενυδρείου είναι πολύ υψηλές στο Dubai και οι επιλογές αρκετά περιορισμένες! Το καλό είναι ότι ταξιδεύω πολύ Αμερική και αλλου, οποτε μπορώ να φέρω εξαρτήματα από άλλες χώρες.
Πραγματικά έχω πελαγώσει με την κατάσταση αλλά δεν έχω επιλογές, ο Σοφό πρέπει να γιατρευτεί και να κάνουμε upgrade σε ένα όμορφο μεγαλύτερο και σωστό σπίτι για εκείνον!
Είμαι έτοιμη να ακούσω τις συμβουλές και τις προτάσεις σας προτιστως για την γρήγορη ανάρρωση του!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-18, 18:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες
Καλά τα πήγες με το διάβασμα σε καλό δρόμο είσαι .
Πόσο σου πουλάει ο άλλος το ενυδρείο ??? Εγω θα το έπαιρνα έτοιμο και θα έβαζα τον Σόφο μέσα γιατι είναι στρωμένο .
Αλλιώς παίρνεις ένα 40 λιτρο βάζεις άμμο ενυδρειακή και 4-5 ανουμπιες σε ένα ξύλο, φίλτρο με βιολογικό υλικό και τον βάζεις πάλι μεσα . Δεν θα περιμένεις καιρό γιατι με ανουμπιες (φυτά) δεν θα έχεις αμμωνία !
Επίσης ο Σόφο θέλει θερμοστάτη, πάνω απο όλα και θερμοκρασία 27 .
Θα στρώσει μόλις τον βάλεις σε ενυδρείο θα δείς , δεν έχει fin rot απλά γίνονται κουρέλι τα πτερύγια επειδή κρυώνει . Τζάμπα τρώει φαρμακα .
Κοίτα τι σε συμφέρει και βάλε τον για να ζήσει
Mε το τάισμα δεν θα έχεις θέμα όσο είσαι εκει ταίζεις , όταν λείπεις νηστεία ή παίρνεις μια αυτόματη ταίστρα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-18, 23:19
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Αρτεμισία ευχαριστώ για την απάντηση! Περιμένω ώρες εδώ μέσα ελπίζοντας σε μια γνώμη από κάποιον!
Το ενυδρείο ο τύπος μου το πουλάει 300€ περίπου αλλά έχω κάποιες ανησυχίες:
Το παιδί που τα φτιάχνει ασχολείται κυρίως με τη διαμόρφωση των φυτών κλπ παρά με την εκτροφή ψαριών! Βέβαια είναι μια πολύ καλή δουλειά όπως φαίνεται και στις φωτό! Τον ρώτησα για τα ψαράκια που έχει μέσα και μου είπε ότι ενίοτε του πεθαίνουν γιατί δεν είναι ανθεκτικά οποτε νομίζω δεν ασχολείται με το στρώσιμο του φίλτρου, οποτε από αυτή την άποψη δωρον άδωρον. Επίσης το ενυδρείο αυτό δεν έχει καπάκι και την ίδια στιγμή όπως βλέπεις ο πυθμένας του είναι πολύ ανεβασμένος, που σημαίνει ναι μεν 65 λίτρα χωρητικότητα αλλά για το Σοφό δεν το κόβω να μένουν πάνω από 40 λίτρα. Επίσης έχει μέτρα κάποιες πέτρες που τις βλέπω πολύ κοφτερές και δεν έχει ιδιαίτερες κρυψώνες παρά μόνο μια χαμηλή βλάστηση! Έτσι λοιπόν κατέληξα στο να μην το αγοράσω αν και τα λεφτά δε μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά

Τώρα στην άλλη φωτό βλέπεις τον εξοπλισμό που έχω ήδη αγοράσει για το 60λιτρο με καπάκι και φως που θα πάρω μεθαύριο! Πριν βάλω φυτά λέω να του βάλω λίγο αλατάκι και να τον αφήσω κανένα μήνα με αλλαγές νερού ένα εβδομάδα κ να δω πως θα πάει! Η κοπέλα στο aquarium shop μου έδωσε ζωντανά βακτήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου και μου είπε να ρίξω μέσα όλο το μπουκαλακι! Φυτά θα πάρω μόλις δω κάποιες σταθερές μετρήσεις στο ενυδρείο!
Δεν ξέρω αν ακούγεται καλή η τακτική που έχω στο μυαλό μου, αν θέλει κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει διαφορετικά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9C26817A-D03E-4D2C-9E22-0B2C4C973B89.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  44,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  37D1ACD8-9B7E-453F-92C5-B7FD46628A97.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  55,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  25C12E55-47D5-43DE-A739-351AF95749F5.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  B14AE109-A99C-467B-BE98-FCBCE82B69A0.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  44,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-18, 23:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα απαντησω σε λίγο γιατι ειμαι εξω 😊 τα βακτήρια δεν θα κανουν τιποτα 😟 τα καταστήματα κανουν την δουλεια τους.
Καλα εκανες και δεν το πηρες , ακου εκει 300 ευρω! Τρελα!
Παρε του ενυδρείο και βαλε φουλ anubia και θα του αρέσει και θα στρώσει χωρις να ανεβάζει αμμωνία για να βλάψει τον Σοφο 😉
Θα το κοιταω το θεμα σου για οτι χρειαστείς, δεν ειμαστε κοντα να κολλήσουμε 1 τζαμπα να σου δωσω και φυτα να ησυχάσεις.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-18, 23:40
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία,
να είμαι ειλικρινής τα 300€ είναι πολλά χρήματα αλλά όλα στο Dubai είναι υπερεκτιμημένα και πανάκριβα, γιαυτο και δε μου φάνηκαν παρά πολλά! Εγώ θα προσπαθήσω με τα βακτήρια μιας και τα αγόρασα και φυσικά θα κάνω αυτά που μου είπες! Τώρα όσον αφορά την απόσταση, ερχομαι κάθε τόσο Ελλάδα, θα έρθω μέσα στον Απρίλη οποτε αν είσαι Αθήνα μπορούμε να το κανονίσουμε!
Άμμο ενυδριακη δεν έχω, δυστυχώς πριν λίγες μέρες πήρα ένα πολύ πολύ ψιλό βοτσαλάκι από aquarium shop, αλλά δεν είναι τόσο ψιλό όσο η άμμος, ελπίζω να κάνει. Πήρα αυτό το όμορφο ξύλο και θα βάλω επάνω τα φυτακια που λες αλλά έλεγα πρώτα να βάλω λίγο αλάτι και μετά να βάλω τα φυτά. Επίσης πήρα και κατεψυγμένη τροφή bloodworms γιατί μέχρι τώρα του δίνω pellets τα οποία έκλεισα στο σακουλάκι με zip αλλά φοβάμαι μήπως είναι πολυκαιρισμενη! Έχω και ένα τεράστιο βάζο με bloodworms αποξηραμένα αλλά είναι επίσης ανοιγμένη συσκευασία εδώ και καιρο(με καπάκι πλαστικό από πάνω βέβαια)
Επίσης αν βάλω αλατακι νομίζω είναι ένα γραμμάριο/λίτρο! Διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Περιμένω απάντηση σου οποτε μπορέσεις και ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη στήριξη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-18, 01:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Λοιπόν μόλις έρθεις Ελλάδα μου στέλνεις μηνυμα
Τώρα τι μπορείς να κάνεις για να σώσεις το ψάρι .
1. Πάρε ένα πλαστικό κουτί (σαν αυτα για αποθήκευση αντικειμένων) 50 ή 60 λίτρα.
2. Πάρε ένα οικονομικό φιλτρο μικρό .
3. Βιολογικό υλικό φίλτρανσης κεραμικό , μάρκα δεν μας νοιάζει sera , fluval ότι βρείς .

Θα βάλεις στο φίλτρο το βιολογικό υλικό , θα πλύνεις το πλαστικό , θα γεμίσεις νερό απο την βρύση (αν δεν κάνω λάθος το νερό εκει είναι αφαλάτωσης ) βάλε και 4 εμφιαλωμένα , τον θερμοστάτη στο 27 , επιμένω να βρείς φυτά Ανούμπιες 2 και να βάλεις τον Σόφο μέσα μέχρι να έρθεις .

Μόνο έτσι θα τον σώσεις . Τα βακτήρια δεν θα κάνουν τίποτα !
Το αλάτι γιατί να το βάλεις ?
Μην ταίζεις τίποτα κατεψυγμένο σε γυάλα η μικρό ενυδρείο χωρίς φίλτρανση , μόνο κακό κάνεις .

Όλα σου τα λέω εντελώς φιλικά και μόνο επειδή νοιάζεσαι και μπήκες στην διαδικασία να τον σωσεις .

Υ.Γ. Το ξύλο βάλε το απο τώρα σε ένα κουβά με νερό γιατι θα κάνει 1 μήνα να βουλιάξει .

Ενυδρείο μπορείς να πάρεις μαζί σου στην επιστροφή στο αεροπλάνο ? Ψάρια έχω βάλει στο αεροπλάνο πολλές φορές (μεταξύ μας ) αλλά για ενυδρείο δεν ξέρω ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-18, 01:48
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Πηγαινε παρε αμεσα ενα ενυδρειο 20-30 λιτρα με ολο τον εξοπλισμο του (φιλτρο, θερμαντηρα, φως).

Εχε στο μυαλο σου οτι χρειαζεσαι καπακι στο ενυδρειο του μονομαχου γιατι πηδαει και μπορει να τον βρεις στο πατωμα.

Χαλικακι ψιλο χαλαζιακο κατα προτιμηση (για να μην επηρρεαζει τις τιμες του νερου).

Βαλε αμεσως (μην περιμενεις μετα το αλατι) φουλ φυτα ταχειας αναπτυξης για να σου κατεβαζουνε οσο μπορουνε ποσοστα NH3/NO2/NO3.

Μετρα καθημερινα την αμμωνια (και οχι μονο) μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου,
εχε και καποιο σκευασμα τυπου ammo lock (αχρειαστο να ειναι)
σε περιπτωση που ανεβει σε ψηλα επιπεδα μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο.

Αλατι εγω θα εβαζα λιγακι (κακο δε κανει), επειδη αντιμετωπιζεις φιν ροτ συν οτι θεραπεια του κανεις με φαρμακα.
Αναλογια αλατιου δεν θυμαμαι, θα σου πουν οι πιο εμπειροι.

Ισως και καποια βιταμινη (μουλιασμα τροφης σε νερο ενυδρειου με βιταμινη και ταισμα)
θα εκανε καλο στο μονομαχο σου τωρα που ειναι ταλαιπωρημενος.

Μειωσε και τις ωρες φωτισμου του για να εχει χρονο να ξεκουραζεται περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-18, 13:43
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα. Διαφωνώ Αρτεμήσια με το κουτάκι γιατί το πλαστικό έχει διαφορετική «ανοχή» στην θερμότητα και μπορεί να αλλάξει η θερμοκρασία και η θερμάστρα να τρελαθεί. Πιστεύω η ιδανική λύση είναι φυτά φυτά φυτά. Ανούβιες κερατόφυλο εύκολα και δυνατά φυτά. Θα πήγαινα σε ενυδρειακό αλάτι αφού το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο (δεν υπάρχει) αν μπορείς αύξησε κατα 2 βαθμούς θερμοκρασία από εκείνους που βάζεις.
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-18, 14:11
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ειναι καλυτερο δηλαδη να τον αφησει στην γυαλα ?
Καλα κανεις και διαφωνείς αλλα σε πλαστικα δοχεια εχω κρατησει ψαρια και 6μηνο ποτε δεν έπαθαν τιποτα .
Για οικονομικό και προσωρινό δοχείο ειναι μια χαρα οταν καποιος θελει να σωσει το ψαρι του και να μην δώσει τοσα λεφτά μαζεμένα. Δεν ειναι τοσο ευπαθει σε θερμοκρασιες καθως σε ολα ειχα θερμοστατη.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-18, 14:31
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Μάλλον μπορεί να μιλάμε για διαφορετικό πλαστικό δοχείο ίσως έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου. Αν είναι έτσι το δοχείο πρέπει σίγουρα να είναι άκαμπτο σε θέμα περιεκτικότητας του πλαστικού
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-18, 15:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όλα τα πλαστικά δοχεία PET και PP είναι μια χαρά στις θερμοκρασίες που θέλουν τα τροπικά ψάρια και μια καλή οικονομική λύση για κράτησή τους.

Ο θερμαντήρας μετράει θερμοκρασία νερού, δεν επηρεάζεται πουθενά από τον τύπο δοχείου στο οποίο έχουμε το νερό
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-18, 15:29
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα, είμαι ευγνώμων για τις απαντήσεις!
Λοιπόν το ενυδρείο που θα πάρω μεθαύριο είναι κάτι σαν αυτό που φαίνεται στη φωτό, με καπάκι φως και φίλτρο! Θερμαντήρα και βιολογικό υλικό έχω ήδη πάρει!

Προς την Αρτεμισία και kill_bill: Το νερό στο Dubai είναι αφαλάτωσης όντως και γενικά θεωρείται μαλακό, και χωρίς πολλά άλατα, αλλά πρέπει να έχει αρκετό χλώριο νομίζω! Οποτε εγώ χρησιμοποιώ και για το Σοφό εμφιαλωμένο που παίρνω σε μεγάλες μπουκάλες 20λιτρων περίπου! Αν μπορώ να χρησιμοποιήσω βρύσης να το κάνω, έχω κ κάποιo conditioner αντιχλωριακό, θα ανεβάσω φωτό αύριο βράδυ από Dubai(Αμερική ταυτην).
Ενυδρείο θα μπορώ πιστευω να πάρω, αρκεί να είναι συσκευασμένο σε κούτα! Θα κατέβει cargo όμως, οποτε υπάρχει κίνδυνος να σπάσει αν έχεις κάτι υπόψιν, πες μου διαστάσεις να ρωτήσω στο αεροδρόμιο αν μπορώ να το βάλω καμπίνα
Την κατεψυγμένη τροφή θα την ξεκινήσω στο μεγάλο ενυδρείο, στη γυάλα μέχρι τώρα του έδινα pellets. Τα φυτά εφόσον είναι τόσο απαραίτητα θα προσπαθήσω να τα βρω και να πάρω μεθαύριο με το που γυρίσω.
Τώρα όσον αφορά το υπόστρωμα θα ανεβάσω επίσης φωτό να μου πείτε αν κάνει για το φύτεμα φυτών αυτό που έχω πάρει! Σίγουρα δεν είναι χαλαζιακό, το πήρα από aquarium shop, είναι φυσικό ψιλό βοτσαλάκι σαν αυτό που βρίσκεις στις όχθες ποταμού! Είναι πολύ όμορφο και θα ήθελα να βάλω αυτο(αν κάνει φυσικά).
Στη γυάλα έχω κολλήσει μια λεντοταινια, αλλά επειδή τον ταράζει δεν την ανάβω σχεδόν ποτε.

Ελπίζω να κάλυψα άπαντες στη συζήτηση, μόνο εγώ έχω μείνει με απορίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9192C533-0EC1-469A-A618-DEA9A612BA67.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  43,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-18, 15:46
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λοιπόν πως έχει το πλάνο:
Παίρνω φίλτρο και του βάζω μέσα το βιολογικό υλικό
Ενυδρείο ή πλαστικό δοχείο 60lt, βάζω το φίλτρο και το θερμαντηρα
Στρώνω κάτω το χαλίκι και γεμίζω νερό εμφιαλωμένο
Βάζω μερικά φυτά ανουμπιες
Και ρίχνω μέσα το Σοφο να συνέλθει!
Μετράω τις τιμές του νερού κάθε ποτε;;
Αλάτι ενυδρείακό τελικά που πήρα να βάλω ή όχι; Αν ναι σε τι αναλογία;
Μήπως να βάλω λίγο Melafix που είναι ακίνδυνο;

Α! Το ξύλο είναι ενυδρειακό(με σφάξανε στο pet shop 40$) και γράφει επάνω αν δεν βουλιάζει να το βράσω λίγο! Οποτε μπορεί να μη χρειαστεί να περιμένω ένα μήνα μέχρι να βουλιάξει, τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-04-18, 15:59
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Ενα ενυδρειο σαν αυτο που δειχνεις θα ειναι μια χαρα για το μονομαχο σου.

Αληθεια τι διαστασεις εχει?

Αγορασε το οσο πιο αμεσα μπορεις και ξεκινα με οσα ειπαμε.

Ο θερμαντηρας που ηδη πηρες ποσα watt ειναι?

Το βοτσαλακι που λες, δεν θα κανει κακο.
Απλα πιθανοτατα να ειναι ασβεστολιθικο και να σου επηρρεαζει λιγο τις τιμες του νερου προς τα πανω.

Οσον αφορα αυτες τις τιμες και την αφαλατωση που αναφερεις,
τεσταρε τιμες ph/kh/gh του νερου σου για να δουμε πως θα κινηθεις.

Τσεκαρε λιγο και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-18, 16:15
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Το ενυδρείο που δείχνω είναι 50*40*25 δλδ περίπου 50lt, μπορεί όμως να πάρω και 60αρι αλλά με καπάκι και φως, στο ίδιο concept

Ο θερμαντηρας είναι Fluval στα 100W, κάνει μέχρι για 100Lt νερό, πήρα τον μεγαλύτερο για να μην είναι συνέχεια αναμένος. Στο Dubai έχουμε συνέχεια σε λειτουργεία τα a/c οποτε τον χρειάζομαι.

Όσον αφορά το βοτσαλάκι δε νομίζω να είναι ασβεστολιθικό, θα τρελαθώ! Μου είπε ότι είναι κατάλληλο και δεν επηρεάζει το νερό! Για σιγουριά θα κάνω το τεστ με το ακουαφορτε

Ωραία, άρα θα χρειαστώ τεστ κ για kh, gh γιατί το kit της API που πήρα είναι μόνο για ph, ammonia, nitrite & nitrate

Το φυλλάδιο το έχω διαβάσει, και μακάρι να τα ήξερα από την αρχή να οργανωθώ πριν πάρω το Σοφο, αλλά την πάτησα αποτι φαίνεται όπως και πολλοί άλλοι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-04-18, 16:41
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Μήν ξεχνάς το αντιχλώριο!
αλλιώς δεν μπορεί να αποικίσει το φίλτρο η βιολογία..!
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-04-18, 17:27
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Oποιο ενυδρειο και να παρεις πανω απο 20-30 λιτρα για μονομαχο ειναι μια χαρα.

Απλα οσο μεγαλωνει ο ογκος του νερου, τοσο πιο ευκολα κρατας σταθερες συνθηκες στα παντα.

Συν οτι αν παρεις ενα 50-60 λιτρα οπως λες,
θα μπορεις στο μελλον (οταν ο παππους Σοφος μας αφησει απο γηρατεια),
να εχεις περισσοτερες επιλογες στο τι θα μπορεις να φιλοξενησεις εκτος απο μονομαχο.

Ο θερμαντηρας ισως σου ειναι ψηλος για το ενυδρειο που λες (τσεκαρε διαστασεις),
και θα προτιμουσα λιγοτερα watt για 50-60 λιτρα ωστε να μην ανεβαζει πολυ γρηγορα τη θερμοκρασια.

Παρε το διπλο τεστ gh/kh της Api αν το βρεις και εισαι πληρης απο τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-04-18, 17:44
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θερμαντηρας ισως σου ειναι ψηλος για το ενυδρειο που λες (τσεκαρε διαστασεις),
και θα προτιμουσα λιγοτερα watt για 50-60 λιτρα ωστε να μην ανεβαζει πολυ γρηγορα τη θερμοκρασια.

Παρε το διπλο τεστ gh/kh της Api αν το βρεις και εισαι πληρης απο τεστ.
Βασίλη στις φωτό δείχνω το θερμαντηρα! Κοιταξα στο Ίντερνετ και λέει 28cm είναι αυτοσ Και ο μικρότερος των 50W το ίδιο σε υψοσ! Δεν μπαίνει ολόκληρος στο νερό, περίπου 22 εκατοστά μέσα στο νερό. Θεωρείς πως είναι ακατάλληλος;; Αν είναι να τον πάω πίσω να πάρω τον μικρότερο και τα τεστ που λες! Επίσης θα χρειαστώ και τεστ για χλώριο;; Να τα πάρω όλα να ξεμπερδευω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CCD138B6-A7B6-4A20-9B22-3491ADC0551C.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  32,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  B7193C39-A83D-4275-9569-93DFE5C1161F.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  56,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-04-18, 18:07
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι ειναι ακαταλληλος, ειπα οτι ειναι overkill.

Αν το χωραει σε υψος το ενυδρειο που θα παρεις, κρατησε τον.
(συνυπολογιζοντας παντα και το υψος του χαλικιου που δεν θα ακουμπαει ο θερμαντηρας)

Αλλιως παρε καποιο μικροτερο σε υψος.

Μπορεις παντα να το τοποθετησεις και πλαγια.

Περι ορεξεως...

Τεστ για χλωριο θεωρω πως δε χρειαζεσαι εφοσον κανεις σωστη χρηση αντιχλωριου.

Κοιτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809 για φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-18, 06:07
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα,
Είμαι πίσω στο Dubai και οι εξελίξεις έχουν ως εξής:
Μέτρησα εχθές NH3, NO2,NO3 στη γυάλα και είχα μετρήσεις 0,25/0/0 αντίστοιχα θερμοκρασία στους 25,5 C. Ο Σοφο ορεξάτος αλλά το πτερύγιο της ουράς συνεχίζει να κονταίνει εκτός από ένα μικρό σημείο προς τα κατω(θα προσπαθήσω να βάλω φωτό). Άλλαξα το 20% του νερού με φρέσκο, έβαλα Melafix και ένα μικρό κομματάκι almond leaf, και προσεύχομαι.
Όσον αφορά το ενυδρείο που πρέπει να στηθεί άμεσα οι επιλογές είναι:
1.Ένας τύπος που ασχολείται με aquascaping μπορεί να μου κολλήσει ενυδρείο στις διαστάσεις που θέλω, να βάλει υπόστρωμα, φυτά και φίλτρο και να κου το στήσει μέσα στο σπίτι, τιμή μου είπε περίπου στα 100-130€ Και θα είναι έτοιμο σε 2-3 μέρες. Μου είπε πως αν θέλω φυτεμένο δε μπορώ να βάλω καπάκι ισχύει;;;;
2. Έχω βρει έτοιμο φυτεμένο στα 80lt χωρίς ψάρια μέσα, θα πάω να το δω σε λίγο, με φίλτρο και φως στα 150€ επίσης χωρίς καπάκι
3. Άλλη επιλογή είναι να πάρω σκέτη τη γύαλα και να το στήσω μόνη μ, που θα πάρει πιστευω περισσότερο χρόνο και χρήμα, και μπορεί να μη βγει και σωστή δουλειά!

Τι θα προτείνατε;;
Επίσης το βοτσαλάκι που έχω ήδη είναι στην τελευταία φωτό, αλλά νομίζω είναι χοντρό και δεν κάνει, τι λέτε;
Επίσης από την εικόνα πως σας φαίνεται η κατάσταση του; Έχει και τα λευκά σημάδια στο σώμα οποτε σίγουρα είναι άρρωστος τι κάνω;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-18, 06:09
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ορίστε και οι φωτό
Στην τελευταία φαίνεται κ το βοτσαλάκι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  494D2EAA-5373-45B4-9EC0-40540EA96CD5.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  F3277F4C-D697-465B-A8BD-7BBA6865BCCF.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  D694EBB6-94C4-49EE-8469-186D06F78E6D.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90F5ADBA-E59F-4BC4-95BB-3F32F0E8CDC3.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6D7B8222-FE36-4D1B-B4F0-5FE6928C614D.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-18, 08:48
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Βασικα επειδη μετρας αμμωνια ζητησε απο καποιον φιλο εκει, που πιστευω οτι εχεις, λιγο μπολι (βιολογικο υλικο) να σου δωσει να βαλεις στο φιλτρακι. Αν δε βρισκεις αλλαζε νερο (80%) οσο πιο συχνα μπορεις.

Για το βοτσαλακι αν ειναι χαλαζιακο ειναι οκ για να μην επηρεαζονται οι παραμετροι του νερου και να μενουν σταθερες.

Απεφυγε οτι πλαστικο ή ψευτικο διακοσμητικο, μακροπροθεσμα μονο κακο κανουν.

Στη θεση σου, και επειδη φαινεται οτι εχεις πολυ ορεξη, θα επελεγα τη λυση να μου φτιαξουν ενα ενυδρειο στα μετρα που θελω και ισως να μπει σε καποιο χωρο του σπιτιου που εγω θελω οχι οπου "χωραει".
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-04-18, 14:54
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Για να φιλοξενεις μονομαχο χρειαζεσαι καπακι.

Οποτε δεν υπαρχει καποιο νοημα στο να κοιτας ενυδρεια χωρις καπακι,
η ενυδρεια ιδιοκατασκευες που κατα 98% θα ειναι και αυτα χωρις καπακι.

Φυτεμενα μια χαρα γινονται με καπακι.
Και οχι απλα φυτεμενα...

Μη ακους τι σου λενε για να σου πουλησουν διαφορα.

Γνωμη μου πηγαινε παρε αμεσα ενα καινουργιο ενυδρειο,
με φιλτρο, φως τ5 ή λεντ και καπακι κανονικα,
απο 20-30 λιτρα μεχρι οσο σηκωνει η τσεπη σου,
και ξεκινα με οτι ειπαμε.

Αν δεν εισαι για αμεση αγορα ενυδρειου,
κανε αυτο που σου ειπε η Αρτεμισια με το πλαστικο κουτι και φιλτρο μονο.

Η προσευχη δεν θα σου κανει τιποτα...

Το βοτσαλακι δεν μου αρεσει προσωπικα, επειδη ειναι αρκετα χοντρο.
Θα εβαζα κατι πολυ πιο ψιλο,
λιγο πριν την κοκκομετρια της αμμου
και χαλαζιακο οπως σου ειπα.

Το να βαλεις χαλικακι μεσα και 5-6 φυτα δεν ειναι τιποτα,
μη φανταζεσαι σεναρια στο μυαλο σου,
ουτε χρειαζεται να στο φτιαξει κανενας αλλος,
θα στερησεις απο τον εαυτο σου μια απο τις χαρες αυτου του χομπυ??
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-18, 00:13
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ΄

Λοιπόν, έχω εξελίξεις γιατί σήμερα πρώτη μέρα που γύρισα σπίτι έπρεπε να επέμβω άμεσα!
Πήρα ενυδρείο με καπάκι, 40 λίτρων και ξεκίνησα τη μετακόμιση!
Έπλυνα το ενυδρείο με καυτό νερό, γέμισα 20 λίτρα εμφιαλωμένο που είχα και το υπόλοιπο βρύσης που έκατσε 4-5 ώρες με αντιχλωριακό! Το συμπλήρωσα στο ενυδρείο! Έβαλα κεραμικό υλικό από φίλτρο άλλου ενυδρειου(για μπόλι) και τα βακτήρια που είχα αγοράσει από το aquarium shop στο μπουκαλάκι! Το μεγάλο θέμα ήταν με το heater, γιατί δε δούλεψε επειδή το αγόρασα και αυτό από Αμερική δουλεύει σε πρίζα 110V και πάει άχρηστο Κρίμα είναι και Fluval και κου κόστισε 40$ �� έτρεχα να αγοράσω άλλο αλαφιασμενη
Έβαλα και 3 φυτά που πήρα μια anubia nana, ένα Cryptocoryne wendtii και μια μικρή Vallisneria και φυσικά το ξύλο που ακόμα στέκεται όρθιο
Μόλις έπιασε το νερό 27,5 βαθμούς έβαλα το Σοφο με σακουλιτσα να εγκλιματιστεί! Κάθε λίγο έβαζα και λίγο νεράκι μέσα να του έρθει μαλακά
Μετά από λίγο τον αφησα μέσα και διαπίστωσα πως η ροη του νερού ήταν πολύ δυνατή για κεινον !!!!! Άρχισα να δένω το φίλτρο με σφουγγάρια στην άκρη κ νομίζω μειώθηκε λίγο. 3 ώρες τον παρατηρούσα... τπτ ο καημένος, όλο κινείται! Δε φαίνεται να τον παρασέρνει η ροή αλλά την ίδια στιγμή δεν ησύχασε να κοιμηθεί! Δεν ξέρω αν είναι από το στρες ή αν δεν μπορεί να βρει κάπου να κουρνιάσει, θα τον παρατηρήσω τις επόμενες μέρες
Έκανα μετρήσεις με τα υγρά και είχα
NH3 <0,25(πρασινιζε λίγο το κιτρινακι οποτε δε νομίζω να ήταν 0)
NO3 0
NO2 >5
Φαίνεται να πήγε καλά το μπόλι, αν κ είναι πολύ νωρίς, να δούμε τι θα δείξουν οι μετρήσεις τις επόμενες μέρες...
Του έδωσα και κατεψυγμένη τροφή(bloodworms) και δεν άφησε κολυμπηθρόξυλο!

Για να δούμε τώρα πως θα πάει...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-18, 09:22
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Ταϊζε ελαχιστα, κανε καθε μερα μετρησεις και μικρες αλλαγες (20%) για να αντιμετωπισεις την αμμωνια.
Θα δουμε τις επομενες μερες αν εχει πιασει το μπολι απ'τις μετρησεις.
Το καυτο νερο δεν χρειαζοταν, υπαρχουν κι αλλοι τροποι απολυμανσης αλλα δεν πειραζει, τωρα εγινε.
Τι φιλτρο εχεις; Εχει spray bar; Φωτο;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-04-18, 17:02
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Έκανα σήμερα πρωί πρωί μέτρηση και είχα
NH3 0
NO3 0
NO2 10 ας ελπίσουμε ότι το μπόλι πήγε καλά! Επίσης μέτρησα και PH 6,8, είναι οκ;
Ταΐζω λίγο αλλά ο μικρός λυσσάει με ότι του ρίξω, τον λυπάμαι να μένει νηστικός, είναι κ αρρωστος...
Για το φίλτρο που με ρωτάς panos_auk, είναι ένα φίλτρο που ήταν με το ενυδρείο, top filter Jebo 338 400l/h Σήμερα συμπλήρωσα επιπλέον νερό και έπεσε ακόμα λίγο η ροη
Έχω ξεκινήσει μια θεραπεία με paraguardτης SeaChem
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-04-18, 22:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τον φίλτρο δείχνει ότι... πάει να "στρώσει".
Η μεταφορά (αλλαγή ενυδρείου) γίνεται με διαφορετικό τρόπο... αλλά τώρα έγινε.
ΔΕΝ παθαίνει τίποτα τρώγοντας λίγο... ΜΗΝ πανικοβάλλεσαι.
Ο μονομάχος είναι ψάρι, που ζει σε μαλακό νερό... και στο 7,2-7,4 όμως να είναι το ΡΗ... ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.-
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-04-18, 18:10
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σήμερα έχω πραγματικά πανικοβληθεί!! Τον τσέκαρα το πρωί και όλα καλά, του έριξα τη δεύτερη δόση Paraguard, τον τάισα, άναψα τη λάμπα και έφυγα!

Γύρισα τώρα το απόγευμα και βρήκα την εικόνα που βλέπεται!

Δείχνει σα να έχει μασουλησει το κοιλιακό πτερύγιο στις άκρες! Στο μεταξύ βγάζοντας φωτό με φλας συνειδητοποιώ πως η ουρά του είναι γεμάτη λευκές κηλίδες! Διαβασα πως μπορεί να μασουλάει την ουρά επειδή τον ενοχλεί το πολύ φως, είναι δυνατόν;; Η λάμπα έμεινε ανοιχτή περίπου 7 ώρες, όχι παραπάνω

Εν δω μεταξύ πήρα και ένα ακόμα ενυδρείο 80lt φυτεμένο φουλ, με στρωμένο φίλτρο και CO2! Μήπως να τον μεταφέρω σε αυτό;; Έχω πελαγώσει πραγματικά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3AF43E54-E270-4A90-9C5A-6D7A14B1AFF8.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  49,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-04-18, 23:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Χαλάρωσε γιατί... στον πανικό, γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη.
Προσπαθείς να διορθώσεις την κατάσταση... και αυτό είναι το σημαντικό.
Είναι δυστυχώς πικρή αλήθεια ότι... σε "άστρωτο" ενυδρείο ΔΕΝ είναι καλό να υπάρχει ψάρι, αλλά το βοηθάς με αλλαγές νερού.
Επίσης σε "άστρωτο" ενυδρείο... με το να ρίχνεις φάρμακο... δυσκολεύεις το "στρώσιμο" του... και αφού χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού... η δραστική ουσία, πιθανότατα "πάει" περίπατο".
Σε θεραπευτική αγωγή πηγαίνουμε σαν έσχατη λύση και έχοντας κάνει... έγκυρη διάγνωση.
Θα έλεγα εν συντομία λοιπόν πως... ΙΣΩΣ να ΜΗΝ είναι και ότι καλύτερο... εν προκειμένω.
Θεωρείς ότι υπάρχει πιθανότητα να του έσκισε την ουρά... η εισαγωγή του φίλτρου;
Να ξέρεις ότι η ουρά και τα πτερύγια ξαναγίνονται εν καιρώ... εφ' όσον οι συνθήκες νερού είναι καλές.
Μπορείς να βάλεις μερικές γενικές φωτογραφίες, από το ενυδρείο, το φίλτρο κλπ.;
ΜΗΝ μπαίνεις σε διαδικασίες, που θα σε προβληματίσουν περισσότερο... και τα φυτά χρειάζονται φροντίδα (υπάρχουν από εύκολα έως δύσκολα) αλλά και η εξοικείωση με το διοξείδιο του άνθρακα (CO2).
Πήγαινε βήμα-βήμα... για να αποκτήσεις, την εμπειρία.
Αυτό το χόμπι θέλει... πολύ υπομονή.-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-04-18, 23:44
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σας γράφω τις εξελίξεις από το ενυδρείο και το Σοφο
Τις 3 τελευταίες μέρες, μετράω
NH3 0
NO3 0
NO2 0
PH 6,4
27,5 C
Να επισημάνω ότι έχω κάνει μια αλλαγή νερού 20% πριν τρεις μέρες γιατί δε μετρούσα αμμωνία! Έχω ρίξει 2 δόσεις melafix στα 40lt και ο Σοφο δείχνει να συρρικνώνει πτερύγια μέρα με τη μέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει πλέον! Μέσα στο ενυδρείο έχω βάλει μόνο Indian almond leaves και ένα ενυδρεικό ξύλο που έχει πιάσει μια απίστευτη γλίτσα γύρω του. Τα 3 φυτά τα έβγαλα διότι θέλουνε φως το οποίο αποτι παρατήρησα προκαλεί στρες στο ψάρι

Τώρα με το 2ο ενυδρείο:
60lt καθαρά,full φυτεμένο με φυτά, έχει και κάποια σαλιγκαράκια μέσα, αλλά επειδή εδώ και καιρο δεν είχε ψαράκια μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, οι τιμές είναι μηδενικές επίσης NH3 0, NO3 0, NO2 0 και PH 7,4.

Έχω λοιπόν 2 άστρωτα ενυδρεία, ένα φουλ φυτεμένο και ένα χωρίς φυτά! Σκέφτομαι να ρίξω το PH στο φυτεμένο και να μεταφέρω το Σοφο εκεί, χωρίς καθόλου φάρμακα κλπ και να δω πως θα παει, τι λέτε;; Ή μήπως τον έχω τρελάνει στα πήγαινε έλα και να τον αφήσω στην ησυχία του εκεί που είναι;; Με το ξύλο που είναι μέσα στη γλίτσα τι να κάνω, να το βγάλω; Τραβάω μεγάλο ζόρι με αυτό το μπέρδεμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος μονομάχος (;) thanasis987 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 27-03-17 17:03
Άρρωστος μονομάχος Athinatr Ασθένειες-Θεραπείες 90 26-05-16 11:23
Άρρωστος μονομάχος?? george1995 Bettas 33 09-09-10 12:19
Άρρωστος μονομάχος! Fin Rot??? Artsi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 21-08-09 14:59
Άρρωστος μονομάχος Antonisjk Bettas 11 15-05-09 18:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13939 seconds with 16 queries