Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-07-13, 20:27   #1
Έχω μπερδευτεί...
 
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs
Senior Member
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος 12-07-13, 20:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους σας.....εχω ενα ενυδριακη 30 λιτρων κ εχω μεσα 3 τετρα νεον 2 μολι 1 3υφοφορο 2 τετρα 1 πελκο κ αυτη την στιγμη φτιαχνο ενα ενυδριο 125 λιτρον ερωτηση ποια ψαρακια τεριαζουν μετα3υ τους απ ολα αυτα?ποια μπορω να βαλω στο νεο ενυδριο?κ ποσα απο καθε ειδος???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 12-07-13 στις 20:59.
Εμφανίσεις: 3057
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-13, 20:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους σας.....εχω ενα ενυδριακη 30 λιτρων κ εχω μεσα 3 τετρα νεον 2 μολι 1 3υφοφορο 2 τετρα 1 πελκο κ αυτη την στιγμη φτιαχνο ενα ενυδριο 125 λιτρον ερωτηση ποια ψαρακια τεριαζουν μετα3υ τους απ ολα αυτα?ποια μπορω να βαλω στο νεο ενυδριο?κ ποσα απο καθε ειδος???
Η άποψή μου είναι, αν σου αρέσουν οι ξυφοφόροι να κρατήσεις αυτόν και διώξεις όλα τα άλλα. Φυσικά θα αυξήσεις τον αριθμό. Νομίζω πως η αναλογία πάει 1αρ/3θυλ . Φτιάξε ένα κοπαδάκι λοιπόν των 10 - 15 ατόμων το οποίο θα σου πολλαπλασιαστεί εύκολα και θα σου δώσει την χαρά της γέννας. Τα μόλι είναι στην ίδια κατηγορία αλλά νομίζω πως υβριδίζουν με τους ξυφοφόρους. Τα νέον μπορείς να τα κρατήσεις με τα τέτρα σου κάνοντας 2 κοπαδάκια από 10-15 άτομα το κάθε ένα αλλά θέλουν επεξεργασία στο νερό τους. Δεν ξέρω τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις και γι' αυτό δεν στα προτείνω. Όσο για τον πλέκο, αν είναι από αυτούς που γίνονται τέρατα (που το πιο πιθανόν να είναι) δεν κάνει για το ενυδρείο σου. ¶σε που αν το φυτέψεις, την άλλη μέρα θα βρίσκεις τουλάχιστον το 1/3 των φυτών σου στην επιφάνεια.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-13, 20:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, τα neon, τα τετρα (τι ειδος?) και ο πλεκο ταιριαζουν αλλα ειναι λιγο δυσκολα για αρχαριο. Ο πλεκο βεβαια ταιριαζει μονο ως προς το νερο, οχι ως προς τα λιτρα (προσωπικα θα τον εβαζα σε πανω απο 2-3 μετρα ενυδρειο αφου μιλαμε για ψαρι που γινεται 30-40 ποντους).
Τα παραπανω βεβαια -εκτος απο τον πλεκο- ειναι κοπαδοψαρα οποτε δε νοειται να μενουν 2-3 μονα τους...
τωρα οσον αφορα τους ξιφοφορους και τα μολυ (επισεις κοπαδοψαρα και τα δυο ειδη) ειναι πολυ ασφαλεστερη επιλογη για αρχαριους αφου δε χρειαζεται καμια ιδιεταιρη προετοιμασια το νερο τους (σε αντιθεση με τα αλλα που θελουν μαλακο και οξινο σκουρο νερο, αρα οσμωση, καταπα, τυρφη κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-13, 20:42
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

δλ συνολο αν κρατησο 3υφοφορους μολι κ τετρα ποσα ποσα ψαρακια μπορει να εχει το 125 λιτρα δλδ συνολο κ ανα ομαδα ποσα??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-13, 20:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
δλ συνολο αν κρατησο 3υφοφορους μολι κ τετρα ποσα ποσα ψαρακια μπορει να εχει το 125 λιτρα δλδ συνολο κ ανα ομαδα ποσα??
Συνονόματε μάλλον δεν κατάλαβες τα παραπάνω. Ή ξυφοφόρους - μόλι ή νέον - τέτρα. Είναι ψαράκια διαφορετικών νερών, οπότε δεν μπορείς να τα κρατήσεις όλα μαζί. Πρέπει να διαλέξεις. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη αν ταιριάζουν και οι ξυφοφόροι με τα μόλι γιατί ναι μεν είναι ίδιας φυλής ψάρια αλλά είναι τόσο ίδια που υβριδίζουν. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό αλλά ψάξτο λίγο. Αν ισχύει αυτό τότε οι επιλογή ξυφοφόροι - μόλι παύει να ισχύει και ισχύει το ξυφοφόροι ή μόλι.
Να δώσεις μεγάλη σημασία σε αυτό που σου είπαμε πιο πάνω για την προετοιμασία του νερού αν διαλέξεις νεον - τέτρα, γιατί αν δεν το κάνεις τα ψαράκια σου δεν θα περνάνε καλά και αντί για χαρές θα σου δίνουν συνέχεια ασθένειες και θανάτους....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-13, 20:55
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

ααα συγνωμη τωρα καταλαβα...ωραια φιλε μου κ αν τεριαζοθν μολι ξυφοφορη ποσα μπορω να βαλω στα 125 λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-13, 21:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα συγνωμη τωρα καταλαβα...ωραια φιλε μου κ αν τεριαζοθν μολι ξυφοφορη ποσα μπορω να βαλω στα 125 λιτρα?

Βάλε από ένα κοπαδάκι 10-15 ατόμων από το κάθε ένα. Διάβασε λίγο για την αναλογία όμως που πρέπει να έχεις στο κοπάδι. Νομίζω πως πάει όπως σου έγραψα και πιο πάνω 1αρ/3θυλ. Μην σου φαίνονται λίγα τα ψαράκια γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα θα σε κάνουν μπαμπά και δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-13, 21:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα, παράλληλα με το νέο ενυδρείο, να ξεκινήσεις διάβασμα στην ενότητα των αρχαρίων

Το ότι φτιάχνεις μεγάλο ενυδρείο, περιορίζει απλά τα προβλήματα
Χωρίς διάβασμα και με ελάχιστη εμπειρία, είναι πολύ πιθανό να επαναλαβεις τα λάθη που έκανες στο 30λιτρο

Επίσης, ελπίζω να μην κρατήσεις τα ψάρια που θα "μείνουν" στο 30λιτρο...αλλά να τα πουλήσεις - χαρίσεις - επιστρέψεις

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-13, 21:20
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

αυριο κιολας φιλε μου θα παω στο πετ σοπ μηπως τα δοσω θα κρατησω μονο τα μολι κ τον 3υφοφορο μπας κ αρχισουν να μπενουν τα πραγματα σε μια τα3η..σας ευχαριστω πολυ ολους...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-13, 21:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο κιολας φιλε μου θα παω στο πετ σοπ μηπως τα δοσω θα κρατησω μονο τα μολι κ τον 3υφοφορο μπας κ αρχισουν να μπενουν τα πραγματα σε μια τα3η..σας ευχαριστω πολυ ολους...!!!
Αφού έχεις τη διάθεση να τα επιστρέψεις, βάλε μια αγγελία μήπως τα θέλει κανείς Λαμιώτης...

Κι αν δεν βρεθεί, τα γυρίζεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-13, 21:26
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

σωστος ο Σακης....παιδια στην περιπτοση που τα δοσω στο πετ σοπ δινουν καθολου χρηματα?η τσαμπααα τα περνουν?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-13, 21:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος ο Σακης....παιδια στην περιπτοση που τα δοσω στο πετ σοπ δινουν καθολου χρηματα?η τσαμπααα τα περνουν?
Ενα φιλικο χτύπημα στον ώμο...κι αν σου δώσουν!
(Πέρα απ την πλάκα - Εξαρτάται αν είναι γνωστός.Πχ εγω έχει τύχει να επιστρέψω και να πάρω κάποια ενυδρειακά)
Μπορείς να τους ρωτήσεις...και βλέποντας & κάνοντας
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-13, 21:32
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος ο Σακης....παιδια στην περιπτοση που τα δοσω στο πετ σοπ δινουν καθολου χρηματα?η τσαμπααα τα περνουν?

Αν εισαι τυχερος μπορει να σου δωσουν καμια τροφη.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-13, 21:34
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

κ τους αφηηνουμε κ τοσα λεφταα εε!!λοιπον αυριο θα παωα να δοσο τα τετρα τα τετρα νεον κ το πελκο κ θα εχω μονο 2 μολι κ εναν ξυφοφορο να παρω μια θυλικια 3υφοφορο λετε?να εχω αυτα τα 4 οσπου να πανε στο νεο τους σπιτι..!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-13, 21:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
κ τους αφηηνουμε κ τοσα λεφταα εε!!λοιπον αυριο θα παωα να δοσο τα τετρα τα τετρα νεον κ το πελκο κ θα εχω μονο 2 μολι κ εναν ξυφοφορο να παρω μια θυλικια 3υφοφορο λετε?να εχω αυτα τα 4 οσπου να πανε στο νεο τους σπιτι..!
Μέχρι να τα βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο, μην αγοράσεις άλλο ψάρι
Ο αρσενικός στο 30λιτρο θα κυνηγά συνεχώς τη μία θηλυκιά (αυτή που λες να αγοράσεις) και θα την στρεσάρει

Λίγη υπομονή και μετά θα πάρεις ακριβώς τα ψάρια που χρειάζεσαι
Να έχεις στο μυαλό σου, πως αν αρχίσουν να γεννάνε, μετά δεν θα σταματάνε
1-2 χαρέμια απ το κάθε είδος (προσωπική άποψη) είναι υπεραρκετά για το μεγάλο ενυδρείο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05311 seconds with 14 queries