Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-06-10, 12:35   #1
Σκαλαρι vs Betta Splenders
ArChanGelOs16
Junior Member
Εγγραφή: 15-03-2010
Περιοχή: a8ina
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ArChanGelOs16 Ο χρήστης ArChanGelOs16 δεν είναι συνδεδεμένος 07-06-10, 12:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα...εχω ενα μικρο διακοσμητικο ενυδρειο 50 λιτρων κ μεσα ζουν ενα σκαλαρι (γτ το ταιρι του μας αφησε χρονους κ μια φιλη μου το εδωσε) κ εναν μονομαχο....Μεχρι χθες ολα κυλουσαν καλα...ο μονομαχος το κινηγουσε λιγακι,το τσιμπαγε καμια φορα,πραγμα π θεωρησα λογικο...σημερα ομως ο μονομαχος δν τολμα να κουνειθει γιατο το σκαλαρι τον κανει φυλο κ φτερο!!!!του εχουν μεινει υπολειμματα πτεριγιων κ αναγκαστηκα τον εβαλα σε ενα μικροτερο ενυδρειο 10λιτρων μονο του....τι πιστευεται οτι πρεπει να κανω αν συνεχειστει η ιδια συμπεριφορα απο το σκαλαρι....το σκαλαρι δεν ειναι ειρηνικο ψαρι?
Εμφανίσεις: 2675
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-10, 12:42
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

το σκαλαρι δεν κανει για τα λιτρα σου φιλε μου δυστυχως πρεπει να το δωσεις η να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι αν δεν το κανεις το πιο πιθανο ειναι να πεθανει και αυτο...δες κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36037

και ιδιαιτερα

Παράθεση:
Εννοειται πως ένα σκαλαρι που γινεται μεγαλυτερο από 20 ποντους ουτε κατά διανοια μπορει να φιλοξενηθει σε ενυδρειο 50-60 λιτρων που βλεπουμε συχνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-10, 12:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

διαβασε εδω www.tsamisaquarium.gr ο μονομαχος με το σκαλαρι ειδικα σε τοσα λιτρα ειναι πολυ λανθασμενη επιλογη...απο τη μια γιατι ο μονομαχο εχει το συνηθειο να τσιμπαει ουρες και απο την αλλη γιατι το σκαλαρι μπορει να γινει πολυ επιθετικο...συμβουλη μου να δωσεις και τα δυο ψαρια και να βαλλεις κατι που να αρμοζει στα λιτρα σου...τα πτερυγια και των δυο ψαριων θα ξαναφτιαξουν με αλλαγες και προσθηκη αλλατιου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-10, 12:45
ArChanGelOs16 Ο χρήστης ArChanGelOs16 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2010
Περιοχή: a8ina
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

προοπτικη για μεγαλητερο ενυδρειο υπαρχει κ για πολυ σηντομα...το θεμα ειναι τι να κανω τωρα με τα 2 ψαρια...να τα 3αναβαλω μαζι η οχι?κ γιατι αυτη η συμπεριφορα απο το σκαλαρι!?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-10, 12:47
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ArChanGelOs16 Εμφάνιση μηνυμάτων
προοπτικη για μεγαλητερο ενυδρειο υπαρχει κ για πολυ σηντομα...το θεμα ειναι τι να κανω τωρα με τα 2 ψαρια...να τα 3αναβαλω μαζι η οχι?κ γιατι αυτη η συμπεριφορα απο το σκαλαρι!?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε εδω www.tsamisaquarium.gr ο μονομαχος με το σκαλαρι ειδικα σε τοσα λιτρα ειναι πολυ λανθασμενη επιλογη...απο τη μια γιατι ο μονομαχο εχει το συνηθειο να τσιμπαει ουρες και απο την αλλη γιατι το σκαλαρι μπορει να γινει πολυ επιθετικο...συμβουλη μου να δωσεις και τα δυο ψαρια και να βαλλεις κατι που να αρμοζει στα λιτρα σου...τα πτερυγια και των δυο ψαριων θα ξαναφτιαξουν με αλλαγες και προσθηκη αλλατιου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

οχι μην τα ξανα βαλεις μαζι παλι θα τον χτυπαει ...εξαλου ο μονοχαμος παει παντα μονος και τα λιτρα αυτα ειναι πολυ λιγα για τα σκαραλια..εκει μεσα μπορει να ζησει ανετα μοναχα ο μονομαχος με πολλα φυτα ισσως και κανενα σαλιγκαρι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-10, 12:51
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλημερα και σε σενα!! Απο σκαλαρια δεν εχω καθολου εμπειρια, αλλα εχω την εντυπωση οτι θελουν πολλα περισσοτερα απο 50 λιτρα και υψος ενυδρειου πανω απο 50 εκατοστα αρα ο χωρος που του παρεχεις ειναι αρκετα περιορισμενος και ισως και γι αυτο να εγινε επιθετικο.
Το ενυδρειο σου ποσο καιρο τρεχει? Ειναι στρωμενο? Μετρησεις για αμμωνια, νιτρικα, νιτρωδη εχεις κανει? Δωσε μας καποιες πληροφοριες.
Με μονομαχους εχω ασχοληθει αρκετα (εχω μια αδυναμια σε αυτο το ειδος) και αυτο που μπορω να σου πω απο τη δικη μου εμπειρια ειναι οτι σε κοινωνικο ενυδρειο ειχα ΠΑΝΤΑ προβλημα. Ακομα και με ''ειρηνικα'' ψαρια, οι μονομαχοι μου κατεληγαν με φαγωμενες ουρες και κηνυγητο μεχρι θανατου. Τωρα εχω 1 μονομαχο σε 80 λιτρα και συμβιωνει μονο με σαλιγγαρια οποτε εχω βρει την ησυχια μου και εγω και αυτος!!!
Καλα εκανες και τον απομακρυνες σε αλλο ενυδρειο, αλλα προσοχη στο 10λιτρο οσον αφορα τις συνθηκες του νερου. Λιγο αλατακι η μελαφιξ θα βοηθησει στην αναπλαση των πτερυγιων.
Αυτα απο μενα..Περιμενε και τους πιο εμπειρους σε θεματα σκαλαριων!!!!

5 λεπτα μου πηρε να απαντησω και κοιτα ποσοι με προλαβαν...Η ταχυτητα σε αυτο το φορουμ ειναι αλλο πραγμα!!!!!!!
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-10, 12:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

+oτι και απο τις δυο μεριες θα υπαρξει η αναγκη να οριοθετησει το καθενα την περιοχη του...πραγμα που σημαινει οτι σε τοσα λιγα λιτρα τα αποτελεσματα θα ειναι ολεθρια για καποιο απο τα δυο ψαρια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-10, 12:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κανεις θεραπεια στο μονομαχο σου στο 10λιτρο για την ωρα...
παιρνεις το μεγαλυτερο ενυδρειο που ειχες στο προγραμμα για να βαλεις το σκαλαρι και αφου ελευθερωθει το 50λιτρο βαζεις το μονομαχο εκει
καλη αναρρωση ευχομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκαλαρι g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 8 22-11-08 22:24
SOS ΓΙΑ ΣΚΑΛΑΡΙ pagasious Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 29-03-07 14:15
σκαλαρι? naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 22-02-07 01:00
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04861 seconds with 15 queries