Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-06-17, 18:19   #1
Eπιλογη chiller για ενυδρείο
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 14-06-17, 18:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλή μέρα σε όλους!
Εχω αρχίσει, καλώς ή κακώς, να ψάχνω για chiller ενυδρείου. Aπό μία επί τόπου έρευνα σε μαγαζιά, συνειδητοποίησα, πως πολύ λίγα είναι άμεσα διαθέσιμα, ειδικά για ενυδρεία 450 λτ. Βρήκα ένα καινούργιο hailea HC250A. Η τιμή τους , ως γνωστόν είναι γενικώς τσουκτερή, ( άνω των 400 ε). Η πιο ορθολογική λύση, αν το σπίτι ήταν δικό μου, ίσως θα ήταν η αγορά ενός κλιματιστικού για το χώρο με τα ίδια λεφτά! Επειδή όμως σκέπτομαι να μετακομίσω σύντομα, σκέπτομαι να μη καταλήξω σε τέτοια λύση! Εχω όμως και μαύρα μεσάνυκτα από το αντικείμενο! Έχει κανείς δοκιμάσει το συγκεκριμένο μηχάνημα ή έχει κάτι άλλο να προτείνει; Kάνουν θόρυβο αυτά τα μηχανήματα, ή ανεβάζουν πολύ τη θερμοκρασία του χώρου; Πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά ή για τη συγκεκριμένη εταιρεία και μοντέλο;
Ως συνήθως οι πωλητές δε βοηθούν και δε φαίνεται να γνωρίζουν ιδιαίτερα το θέμα. Μου πρότειναν να το συνδέσω στο φίλτρο μου (JBL crystal profi 1901). ¨Ομως οι σωλήνες αυτού του φίλτρου είναι μεγαλύτερης διαμέτρου από αυτές που έχει η υποδοχή του συγκεκριμένου chiller και η σύνδεση, κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί για αυτό το λόγο κάποια πατέντα! Είναι όμως αυτό σωστό και ασφαλές; Δε θα ζοριστεί το φίλτρο ή θα πέσει η ροή στο ενυδρείο; Εναλακτικά, έχω μία αντλιούλα jbl proflow 2000 και μία Κινέζικη WEIPRO WH 2ooo με ονομαστική παροχή 2000 lt/h και οι δύο . H τελευταία έχει και φίλτρο από σφουγγάρι και τώρα χρησιμοποιείται στο δοχείο προπαρασκευής νερού με τύρφη και δέχονται και οι δύο, ίδιας διάμετρου λάστιχο με το chiller. Είναι όμως πολύ πιο ογκώδης. Επιπλέον, δε ξέρω τι παρενέργειες θα υπάρξουν, αν αυξήσω και άλλο τη ροή στο ενυδρείο μου με αυτό το τρόπο! ( Ηδη εκτός του εξωτερικού φίλτρου υπάρχει και ένα εσωτερικό αυτοσχέδιο φίλτρο- σκιμερ, με κυκλοφορητή άλλα 1000 lt/h. Οπότε αν πρόσθετα άλλα 2000λτ την ώρα, μήπως αυτό θα ήταν υπερβολικό για το ενυδρείο; Κάθε βοήθεια ή συμβουλή θα μου ήταν πολύτιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εμφανίσεις: 3684
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-17, 18:48
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε, εχεις σκεφτει να κανεις κατασκευη με ανεμιστηρακια απο υπολογιστη? ειναι αποτελεσματικα και φθηνα και επεισης ειναι ευκολη η κατασκευη..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-17, 19:39
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Είχα την ίδια απορία με σένα πέρσι. Ρίξε μια ματια στο thread που είχα ανοίξει. www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91680

Η επιλογή μου ήταν να βάλω 4 80αρια ανεμιστηρακια με κοντρολερ και όλα μια χαρά. Μείον η εξάτμιση και ο- υποφερτός- θορυβος. Εκτός απο το κόστος (αν τελικά το επιλέξεις) λαβε σοβαρά υποψιν τον παράγοντα των ανταλλακτικών. Χάλασε σε ένα φίλο μου και δε βρίσκει και το chiller θα αξιοποιηθεί σαν κρεμάστρα προσεχώς, όπως το βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-17, 20:15
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

το chiller στον τομεα της καταναλωσης ρευματος πιστευω ειναι καπου στα επιπεδα ψυγειου.. αν δεν κανω λαθος..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-17, 21:54
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

γιατί δεν κοιτάς κάτι τέτοιο;;

http://www.ebay.com/itm/222124782138...N36.S1.R1.TR10

μαζί με έναν stc θα σου στοιχίσει κάνα 40αρι ευρώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-17, 22:12
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι φιλε μου οτι το chiller ειναι μια πολυ ακριβη επιλογη. Εγω στη θεση σου θαπηγαινα σε ανεμηστηρακια. Τωρα αν το εχεις παρει αποφαση, για το θεμα των διαφορετικων διαμετρων των σωληνωσεων θα χρειαστεις καποια συνδεση. Τωρα εαν θα διατηρηθει η ροη η οχι δεν εχω ιδεα.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-17, 22:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η ροή θα μειωθεί σίγουρα και μάλιστα αρκετά. Το chiller πρέπει να μπεί εκτός σπιτιού, το έχεις σκεφτεί? Αν το βάλεις μέσα, θα βγάζει ζεστό αέρα και θα είναι φαύλος κύκλος. Η κατανάλωση είναι υπολογίσιμη.
Προτιμότερο είναι ανεμιστηράκια με μια αυτόματη αναπλήρωση από ένα δοχείο με νερό Α/Ο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-17, 22:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

120αρια ανεμιστηράκια υπολογιστή που ειναι σχετικά αθόρυβα και έναν STC και καθάρισες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-17, 10:45
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Θα πειραματιστώ πρώτα με τη μέθοδο των ανεμιστήρων, που φαίνεται να έχει πολλά πλεονεκτήματα, και ίσως αυτή να είναι η λύση. Με προβληματίζει κάπως το θέμα της εξάτμισης, καθώς δε διαθέτω συσκευή αντίστροφης όσμωσης, και το νερό που αναπληρώνει η αυτόματη πλήρωση, είναι απλά επεξεργασμένο με τύρφη, άρα δεν είναι σχεδόν σαν απεσταγμένο, όπως αυτό ατης α.ο.
Φοβάμαι λοιπόν μην έχω και προβλήματα αύξησης της σκληρότητας του νερού σε βάθος χρόνου. Θα ήθελα όμως να αποφύγω το εχτρα έξοδο της αντίστροφης όσμωσης καθώς η αγορά και αυτού του εξοπλισμού, συν το έξοδο των ανεμιστήρων, φέρνει το συνολικό κόστος κοντά σε αυτό του chiller.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-17, 16:11
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω νέο θέμα αν και το καλοκαίρι μας άφησε σκέφτομαι να κάνω μια αγορά Τσίλερ. Δοκίμασα τα ανεμιστιρακια το καλοκαίρι και δεν με καλύπτουν.
Τωρα όσο αφορά τις μάρκες τι παίζει; υπάρχουν τα επώνυμα teco και τα κινέζικα resun, hailea.
Γενικά είναι αξιόπιστα; τι πρεπει να προσέξω στην αγορά τους;
Για μεταχειρισμένο ψάχνω γιατί τα καινούρια παίζουν στα 400-450 ευρώ πόσο απαγορευτικο
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροη σε chiller delta66 Έλεγχος θερμοκρασίας 4 16-03-15 20:27
Chiller για ενυδρείο 3 00 λίτρα gkontos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 23-04-14 22:41
chiller??? irongud Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-01-11 01:10
EΠΙΛΟΓΗ Skimmer angel1984 Φίλτρανση 1 30-01-07 12:18
Chiller manosdr Έλεγχος θερμοκρασίας 3 14-06-04 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04701 seconds with 15 queries