Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-05-17, 20:05  
Ερωτήσεις για πρώτο ενυδρείο γλυκού νερού
eri1784
Junior Member
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος 08-05-17, 20:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους σας! Πήρα κι εγώ την απόφαση να ασχοληθώ με το χόμπυ του ενυδρείου και μετά από πολλή μελέτη στα θέματα του φόρουμ είπα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, για να ξεκινήσω να μαζεύω τον εξοπλισμό μου!

Αν και έλεγα να ξεκινήσω με ένα 60άρι, τελικά μου φαίνεται πως θα καταλήξω σε 105άρι και συγκεκριμένα στο Aquael Leddy 80 (γνώμες; ), στο οποίο και θα φιλοξενήσω για αρχή έναν αρσενικό μονομάχο. Πιστεύετε ότι τα 105 λίτρα θα είναι αρκετά για να βάλω και 2 θηλυκές ή να τον αφήσω μόνο του?

Στα του υποστρώματος τώρα. Θα βάλω ένα στρώμα θρεπτικού υποστρώματος κι από πάνω ένα στρώμα gravel 1-3mm. Το θρεπτικό υπόστρωμα είναι καλύτερα να είναι ενεργητικό (πχ tetra plant complete substrate) ή παθητικό (πχ manado); Θα πρέπει να το ενισχύσω με ταμπλέτες; Πρέπει να το ενισχύσω με κάτι άλλο?

Επίσης είπα να βοηθήσω τα φυτά με CO2. Να προτιμήσω ταμπλέτες ή φιάλη? Τα πρώτα φυτά που σκέφτομαι να βάλω είναι Anubias, Vallisneria και Ludwigia. (Το leddy 80 έχει πάνω δικιά του λάμπα 16w και θα του έχω μια φωτοπερίοδο 8 ωρών.)

Αυτές είναι μερικές ερωτήσεις για αρχή. Περιμένω απαντήσεις/σχόλια/γνώμες/οδηγίες προς ναυτιλομένους και σίγουρα θα επανέλθω με περισσότερες απορίες!
Εμφανίσεις: 6090
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 12-08-17, 15:07
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eri1784 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ τα υγρά τεστ της API. Στην αρχή έκανα κάθε μέρα μετρήσεις, τώρα τις αραίωσα κάθε 2 ή 3 μέρες. Αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, θα πρέπει να δω στο τετράδιο που σημειώνω αναλυτικά ημερομηνίες/εργασίες.

Το ενυδρείο έχει υπόστρωμα tetraplant complete substrate κι από πάνω χαλίκι μικρόκοκκο μαύρο. Έχω 2 ξύλα, τα οποία είχα βράσει και μετά τα είχα αφήσει σε νερό κοντά 20 μέρες να βγάλουν ρητίνες. Από φυτά έχω ανούμπιες δεμένες στα ξύλα και αρκετές κρυπτοκορίνες, οι βαλισνέριες δεν άντεξαν, αλλά είχαν ταλαιπωρηθεί αρκετά γιατί έκαναν 2 μέρες να φτάσουν και μάλλον δεν άντεξαν την ζέστη. Επίσης είχα βάλει και γρασιδάκι, αλλά μάλλον πάει για βγάλσιμο, έχει μαραζώσει τελείως. Έχω φωτοπερίοδο 6,5 ωρών, αλλά λίπανση και CO2 δεν χρησιμοποιώ ακόμα.

Επειδή είχα ένα πρόβλημα με την αντλία του εξωτερικού φίλτρου, ξεκίνησα να τρέχω το ενυδρείο με ένα μικρό εσωτερικό μόνο με σφουγγάρι. Μέχρι να έρθει η καινούρια αντλία ξεκίνησε να ανεβάζει αμμωνία και είδα και λίγα νιτρώδη, αλλά 3 μέρες μετά την προσθήκη του εξωτερικού φίλτρου τα νιτρώδη εξαφανίστηκαν (έχω αφήσει και το εσωτερικό φίλτρο, με σκοπό να το βγάλω όταν σταθεροποιηθούν οι συνθήκες στο ενυδρείο). Αυτό έγινε 30 Ιουλίου. Τα φυτά τα έβαλα την ίδια μέρα που προσέθεσα το εξωτερικό φίλτρο.
Η πιο πρόσφατη μέτρηση έγινε την Τρίτη 8 Αυγούστου και είχα NH3=4, NO2=0,25 και NO3=0. Απόψε μετά τη δουλειά θα ξανακάνω μετρήσεις και θα δω αν καταφέρω να βγάλω κάποια καλή φωτογραφία.
-------------------------
Εντάξει, μπορείτε να με κράξετε ομαδικά, μόλις μέτρησα κι έχω NH3=0, NO2=2-5, NO3=5. Να'τα τα πολυπόθητα νιτρικά.
Για αναλυτικές ημερομηνίες κοιτώντας το τετράδιο μου βλέπω ότι:
το ενυδρείο ξεκίνησε στις 19/07,
τα φυτά μπήκαν στις 27/07,
πρώτη φορά μέτρησα νιτρώδη στις 28/07,
στις 29/07 πρόσθεσα το εξωτερικό φίλτρο,
στις 31/07 μηδένισαν τα νιτρώδη και τα ξαναείδα στις 5/08.
Και σήμερα 10/08 μηδένισε αμμωνία, έχω φουλ νιτρώδη και μέτρησα πρώτη φορά νιτρικά.
Όλο αυτό το διάστημα η θερμοκρασία ήταν στους 28 βαθμούς, εκτός απο την τελευταία βδομάδα που άφησα να ανέβει στους 30-31 βαθμούς.
Δυστυχώς δεν καταφέρνω να ανεβάσω τις φωτογραφιες που έβγαλα
Συνεχίζω κανονικά με την τροφή κι ας μείνει μέρες χωρίς αλλαγή?
Μονομαχινες 4-5 και πάνω εκτός αν τα φυτά έχουν στρωθεί για καιρό και είναι πυκνή η βλάστηση . Όταν ΤΙΣ παρεις Ν είμαι ίδιο μέγεθος και να ΤΙΣ βάλεις όλες μαζί 105 μπορείς να βαλεισ και 6 άντε 7 ανάλογα την φιλτρανση κατά την γνώμη μου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-08-17, 10:26
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους! Επιστρέφοντας βρήκα σχεδόν μηδενική αμμωνία (μεταξύ 0 και 0,25), μηδέν νιτρώδη και 20 νιτρικά. Να περιμένω καμιά βδομάδα κι αν έχω ακόμα τις ίδιες τιμές μπορώ να προχωρήσω σε αλλαγή νερού?
Τα φυτά μου νομίζω δεν άντεξαν, πλέον και οι κρυπτοκορίνες και μερικές ανούμπιες έχουν καφέ σημαδάκια πάνω και μερικές τρυπούλες. Να τα βγάλω όλα και να βάλω καινούρια μόλις στρώσει κι άλλο το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-08-17, 14:00
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eri1784 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους! Επιστρέφοντας βρήκα σχεδόν μηδενική αμμωνία (μεταξύ 0 και 0,25), μηδέν νιτρώδη και 20 νιτρικά. Να περιμένω καμιά βδομάδα κι αν έχω ακόμα τις ίδιες τιμές μπορώ να προχωρήσω σε αλλαγή νερού?
Τα φυτά μου νομίζω δεν άντεξαν, πλέον και οι κρυπτοκορίνες και μερικές ανούμπιες έχουν καφέ σημαδάκια πάνω και μερικές τρυπούλες. Να τα βγάλω όλα και να βάλω καινούρια μόλις στρώσει κι άλλο το φίλτρο?
Βαλε την λαμπα ποιο πανω μη τα καις! Βαλε κανενα λιπασμα iron
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-08-17, 17:13
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποια πατέντα για να στερεώσω το καπάκι πιο ψηλά για να μην τα καίει η λάμπα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο. alexandertm8 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-12-13 00:20
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Κοράλι σε ενυδρείο γλυκού νερού Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 6 31-05-07 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09145 seconds with 15 queries