Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-12-15, 08:30
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Σπυρο καλημερα

Οπως ολοι ξερουμε το DNA των οργανισμων στη φυση εμπεριεχει πληροφοριες "γραμμενες" πανω σε γονιδια. Τα γονιδια (μερικες φορες αναφερονται και ως "εξώνια") στην ουσια αποτελουν τις "οδηγιες" που χρειαζεται το κυτταρο για να κατασκευασει πρωτεϊνες.

Οι πρωτεϊνες χωριζονται σε δυο κυριες κατηγοριες:

Ι. Δομικες (κατασκευη μεμβρανων, οργανιδιων κλπ.)
ΙΙ. Ενζυμικες

Οι ενζυμικες πρωτεϊνες ειναι υπευθυνες για τις αντιδρασεις που συμβαινουν στο εσωτερικο του κυτταρου, π.χ. η διαιρεση/πολλαπλασιασμος του κυτταρου ή η καταλυση της αμμωνιας. Οι δομικες πρωτεϊνες ειναι πιο ανθεκτικες απο τις ενζυμικες.

Τα ενζυμα και οι δομικες πρωτεινες εχουν ενα σχημα στο χωρο (αναφερεται ως "τριτοταγη/3D μορφη". Οι κυριοτεροι παραγοντες που επηρεαζουν τις ...επιδοσεις των ενζύμων ειναι

Α. Η θερμοκρασια, και
Β. Το pH

Και οι 2 παραγοντες επιδρουν στην τριτοταγη μορφη, στο σχημα δηλαδη των πρωτεϊνων.

Αν χαμηλωσουμε λοιπον την θερμοκρασια κατω απο τους 23-25'C επιβραδυνεται η λειτουργια των ενζυμικων πρωτεϊνων - ειτε αυτο σημαινει πιο αργη κυτταρικη διαιρεση (growth rate), είτε χαμηλοτερο ρυθμο διασπασης της αμμωνιας, κ.ο.κ.

Στους 4'C (θερμοκρασια ψυγειου) τα βακτηρια παυουν να πολλαπλασιαζονται αλλά δεν πεθαινουν. Μολις ανεβει η θερμοκρασια συνεχιζουν να πολλαπλασιαζονται σα να μη συνεβη τιποτα.

Να φανταστεις οτι βακτηρια και ιοι "αποηκευονται" σε φυαλιδια με 70% γλυκερολη στους -20'C για παντα. Ο λογος που χρησιμοποιειται γλυκερολη ειναι γιατι παγωνει το νερο με αργους ρυθμους και δεν καταστρεφει τις εξωτερικες μεμβρανες των κυτταρων των βακτηριων. Και πραγματικα ενας τροπος να "σκοτωσει" κανεις βακτηρια ειναι ειτε να τα παγωσει με απλο νερο στην καταψυξη (το νερο σχηματιζει spikes οταν παγωνει που τρυπουν την μεμβρανη των κυτταρων). Αλλος τροπος ειναι με εθανολη, και επισης βεβαιως με πολυ οξινο διαλυμα. Το διαλυμα χαμηλου pH (δηλαδη κατω απο 3) θα καταστρεψει το σχημα των δομικων πρωτεϊνων και ετσι θα ...χυθει το περιεχομενο του κυτταρου.

Αλλος ενας τροπος να σκοτωσουμε τα βακτηρια ειναι στερωντας τους την τροφη για μεγαλο χρονικο διαστημα - πλην ομως μολις βρεθει τροφη θα εμφανιστουν παλι... Και βασικα αυτος ειναι ο λογος υπαρξης ζωη στον δικο μας πλανητη (και ισως και σε αλλους).
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-12-15, 15:54
Το avatar του χρήστη zer0c00l
zer0c00l Ο χρήστης zer0c00l δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: Αθήνα , Παγκράτι
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

ως νεος χρηστης ενυδρειου για χελωνα νερου

το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρων με ενδιαφερει η ευκολη αλλαγη νερου αν μπορειτε μια βοηθεια πως θα γινει και που θα βρω τα απαραιτητα υλικα.
__________________
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-12-15, 19:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zer0c00l Εμφάνιση μηνυμάτων
ως νεος χρηστης ενυδρειου για χελωνα νερου

το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρων με ενδιαφερει η ευκολη αλλαγη νερου αν μπορειτε μια βοηθεια πως θα γινει και που θα βρω τα απαραιτητα υλικα.
Στο ποστ 43 γραφω πως μπορει να γινει και με υλικα απο καταστηματα με υδραυλικα.
Απο εκει και μετα, αναλογα το ενυδρειο και το φιλτρο του ο καθενας προσαρμοζεται.

Για λαστιχα, παρε αλφαδολαστιχο διαφανες (δεν χρειαζεται ακριβο ενυδρειακο).

Για αντλια χρειαζεσαι μια που να μπορει να σηκωνει το νερο ψηλα.
Αυτο το βλεπεις απο το μανομετρικο που εχει και οχι τη ροη λιτρων ανα ωρα.
Μια καλη και ρυθμιζομενης ροης (γιατι δεν θελουμε και να μπαινει αποτομα το φρεσκο νερο στο ενυδρειο) ειναι η compact eheim 1000 λ/ω
https://www.eheim.com/en_GB/products...s/compact-1000
με Pumping head (μανομετρικο) στα δυο μετρα.
Σε αυτη μπαινει 16/22 λαστιχο, αλλα υπαρχουν και συνδεσμοι (ανταπτορες) για να ενωνουν μεγαλυτερα με πιο λεπτα λαστιχα, αν δεν σου κανει.

Βαρελι ή δοχειο γενικα (για την προετοιμασια του νερου), καταλληλο για ποσιμο νερο (πχ αυτα τα κεραμυδί βαρελια για τις ελιες) που να χωραει το νερο της αλλαγης

Τωρα βλεπω οτι το ενυδρειο ειναι μονο 60 λιτρα.
Δεν ξερω αν χρειαζεται το συστημα.
Εχεις εξωτερικο φιλτρο?

-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ενζυμα και οι δομικες πρωτεινες εχουν ενα σχημα στο χωρο (αναφερεται ως "τριτοταγη/3D μορφη". Οι κυριοτεροι παραγοντες που επηρεαζουν τις ...επιδοσεις των ενζύμων ειναι
Α. Η θερμοκρασια, και
Β. Το pH
Αν χαμηλωσουμε λοιπον την θερμοκρασια κατω απο τους 23-25'C επιβραδυνεται η λειτουργια των ενζυμικων πρωτεϊνων - ειτε αυτο σημαινει πιο αργη κυτταρικη διαιρεση (growth rate), είτε χαμηλοτερο ρυθμο διασπασης της αμμωνιας, κ.ο.κ.
Ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση.
Η βιολογια λοιπον, οπως καταλαβα και απο το βιβλιο και απο αλλα αρθρα που εχω διαβασει, επηρεαζεται σημαντικα απο τη θερμοκρασια.
Το ποσο και πως επηρεαζεται δεν ενδιαφερει τους περισσοτερους, απλα ο καθενας θελει να καλυπτονται οι απαιτησεις του συστηματος του (ενυδρειου).
Σε αλλα συστηματα μπορει να φανει αμεσως προβλημα απο τη διακοπη της λειτουργιας της βιολογιας, σε αλλα οχι.

Η βιολογια ειναι γνωστο στους περισσοτερους, οτι ποτε δεν χανεται εξ ολοκληρου.
Ακομα και σε ενα ενυδρειο που θα στησω τωρα ολοκαινουριο, μερικα βακτηρια θα υπαρχουν (ετσι ξεκιναει και το στρωσιμο).
Το θεμα ειναι ποτε θα πολλαπλασιαστουν τοσο οσο να καλυπτουν το συστημα.
Αυτα που γνωριζουμε ειναι οτι σε κανονικες συνθηκες, διπλασιαζεται ανα 15-24 ωρες περιπου. Στις συνθηκες συμπεριλαμβανεται και η θερμοκρασια.
Το ιδιο θεμα μας απασχολει και εδω. Ποτε θα ξανακαλυπτει το συστημα.
Και για αυτο το ερωτημα, δεν υπαρχει στανταρ απαντηση για ολα τα ενυδρεια.
-------------------------
Αν εχεις χρονο, (αν και εχω ενα καθηγητη βιοχημικο χομπιστα που τα περναει μαι ματια για ουσιαστικα λαθη ή παραλειψεις) τσεκαρε κι εσυ σε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933 τη μεταφραση των αρθρων σε .. "ενυδρειακη γλωσσα" και αν θες γραψε εκει.
Στο τελος εχω σε λινκ τις πηγες/αρθρα.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-12-15 στις 19:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-02-16, 11:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-02-16, 13:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Και απο το φίλτρο που θα πάει ; δεν μπορει να παει αλλου.

--------------------------------------------
Μόλις τελειώσω με του φιλου το ενυδρείο θα σας βγάλω φωτογραφείες.
Σε αυτό έβαλα 4 βανάκια και ρακορ και ΤΑΦ τύπου LOCK (για να μην έχω σφικτηρες) και ταχυσύδεσμο στην εισοδο απο το βαρέλι.
2 βανακια στην εισοδο , το ενα κόβει την είσοδο απο το ενυδρείο και με το άλλο ανοιγω την εισοδο απο το βαρέλι, και 2 στην έξοδο , με το ένα κόβω το νερό προς το spray-bar και το άλλο ανοιγω προς την αποχετευση. Οταν μπει σε λειτουργια θα έχεται νεότερα. Κόστος για ρακορ, ΤΑΦ και βανακια , 9 Ευρω απο το Praktiker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-02-16, 13:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Το φιλτρο λειτουργει συνεχως και στελνει το νερο του ενυδρειου αλλα της αλλαγης, πισω στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-02-16, 21:56
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση του όλου συστήματος. Κάποιες παρατηρήσεις:
1) Ανοίγω το βανάκι που πρόσθεσα με κλειστά τα βανάκια του φίλτρου και αρχίζει και βγαίνει νερό από το spray bar προς την αποχέτευση. Όταν η στάθμη του ενυδρείου κατέβει χαμηλότερα από το spray bar, σταματάει να αδειάζει.
¶ρα για να αδειάσει περισσότερο, τα βανάκια του φίλτρου πρέπει να είναι επίσης ανοιχτά για να γίνεται κύκλωμα και να αδειάσει όσο θέλουμε.
2) Όσο και να το προσπάθησα στο γέμισμα, δεν μπορούσα να στείλω το νερό απ' το βαρέλι στο ενυδρείο, αντιθέτως μου άδειαζε το νερό του ενυδρείου στο βαρέλι ενώ η αντλία ήταν στην πρίζα (το νερό του ενυδρείου έβγαινε απ' την μεριά που υποτίθεται θα έπρεπε να τραβάει η αντλία). Υποθέτω άρχισε να δουλεύει ανάποδα;
Τι έκανα λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 17-02-16, 22:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι μου φαίνεται πως είναι ανάποδα,
για πες ακριβώς πως τα έχεις βάλει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 17-02-16, 23:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση του όλου συστήματος. Κάποιες παρατηρήσεις:
1) Ανοίγω το βανάκι που πρόσθεσα με κλειστά τα βανάκια του φίλτρου και αρχίζει και βγαίνει νερό από το spray bar προς την αποχέτευση. Όταν η στάθμη του ενυδρείου κατέβει χαμηλότερα από το spray bar, σταματάει να αδειάζει.
¶ρα για να αδειάσει περισσότερο, τα βανάκια του φίλτρου πρέπει να είναι επίσης ανοιχτά για να γίνεται κύκλωμα και να αδειάσει όσο θέλουμε.
2) Όσο και να το προσπάθησα στο γέμισμα, δεν μπορούσα να στείλω το νερό απ' το βαρέλι στο ενυδρείο, αντιθέτως μου άδειαζε το νερό του ενυδρείου στο βαρέλι ενώ η αντλία ήταν στην πρίζα (το νερό του ενυδρείου έβγαινε απ' την μεριά που υποτίθεται θα έπρεπε να τραβάει η αντλία). Υποθέτω άρχισε να δουλεύει ανάποδα;
Τι έκανα λάθος;
Ε ναι, το 1 ειναι φυσικο να γινεται ετσι, αφου εχεις κλειστο το βανακι του φιλτρου.
Το φιλτρο να ειναι ανοιχτο και να λειτουργει κανονκα για να βγαζει το νερο εξω.
Να υποθεσω εχεις βαλεις, κανονικα οπως περιγραφω, το ταφ στο σωληνα εξοδου του φιλτρου? (σε αυτον που στελνει νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο)
Αν ναι, τοτε το οτι δεν στελνει νερο στο ενυδρειο η αντλια, οφειλεται στο οτι βαζεις την αντλια στο ρευμα και αργεις να ανοιξεις το βανακι στο ταφ για να παει νερο στο ενυδρειο. Παραλληλα μαλλον εχεις πολυ χαμηλα τη ορη απο τη ρυθμσι της αντλιας.
Δοκιμασε λιγο πιο δυνατα τη ροη της αντλιας και μολις τη βαλεις στη πριζα ανοιξε αμεσως το βανακι.
Στο φιλτρο, μπορεις αν θελεις να κοψεις τη ορη στη μεση, για να μη ζοριζονται οι σωληνες με τυχων μεγαλη πιεση (νερο απο ερχεται απο το φιλτρο και μαζι νερο που ερχεται απο το βαρελι).

Αλλη αιτια μπορει να ειναι, η αντλια σου να εχει μικρο μανομετρικο κα να μη μπορει να στειλει νερο ψηλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 17-02-16, 23:09
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Στην έξοδο του φίλτρου και μετά από 5 πόντους έκοψα τον σωλήνα και έβαλα ένα Τ. Η μια μεριά του Τ συνεχίζει στο φίλτρο και στην άλλη έχω βάλει ένα βανάκι όπως στις οδηγίες.
Μετά το βανάκι, ένας σωλήνας πάει στο μπαλκόνι για άδειασμα και μόλις τελειώσω, βάζω στον ίδιο σωλήνα τον κυκλοφορητή και τον ρίχνω στο βαρέλι.
Αν τον βάλω στην πρίζα, χωρίς να ανοίξω το βανάκι βέβαια, δεν βλέπω το νερό να πηγαίνει μέχρι το βανάκι. Αν το ανοίξω τώρα, αρχίζει το νερό του φίλτρου και επιστρέφει στον κυκλοφορητή.
Το περίεργο βέβαια με τον κυκλοφορητή είναι ότι έχει 1 είσοδο και 2 εξόδους. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει, αλλά και με το δάχτυλο που βουλώνω την μία έξοδο, δεν αλλάζει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 17-02-16, 23:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην έξοδο του φίλτρου και μετά από 5 πόντους έκοψα τον σωλήνα και έβαλα ένα Τ. Η μια μεριά του Τ συνεχίζει στο φίλτρο και στην άλλη έχω βάλει ένα βανάκι όπως στις οδηγίες.
Μετά το βανάκι, ένας σωλήνας πάει στο μπαλκόνι για άδειασμα και μόλις τελειώσω, βάζω στον ίδιο σωλήνα τον κυκλοφορητή και τον ρίχνω στο βαρέλι.
Αν τον βάλω στην πρίζα, χωρίς να ανοίξω το βανάκι βέβαια, δεν βλέπω το νερό να πηγαίνει μέχρι το βανάκι. Αν το ανοίξω τώρα, αρχίζει το νερό του φίλτρου και επιστρέφει στον κυκλοφορητή.
Το περίεργο βέβαια με τον κυκλοφορητή είναι ότι έχει 1 είσοδο και 2 εξόδους. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει, αλλά και με το δάχτυλο που βουλώνω την μία έξοδο, δεν αλλάζει κάτι.
Η συνδεσμολογια ειναι ΟΚ.
ΟΚ, ειναι φυσικο αν δεν ανοιξεις το βανακι, να μη προχωραει νερο προς το ενυδρειο.
Το υπολοιπο δεν μου ακουγεται καλα.
Αν υπαρχει κι αλλη διεξοδος για το νερο, αυτο φυσικα και θα ακολουθησει την πιο ευκολη οδο, κι αυτη ειναι αυτη που ειναι πιο χαμηλα στο εδαφος. Δλδ η δευτερη τρυπα στη αντλια.
Απο τη στιγμη που θα παρει φορα το νερο να επιστρεφει στο βαρελι, ακομα κι αν κλεινεις την τρυπα, δεν το σωζεις.
Πρεπει να κλεισεις την αλλη εξοδο ερμητικα, πριν ξεκινησει να λειτουργει το συστημα.
Ποια αντλια ειναι ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 18-02-16, 00:22
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αυτή είναι η αντλία:
http://www.igna.gr/index.php/eshop/a...rs-7500-detail
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 18-02-16, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταλαβα.
Κλεισε με σιλικονη τις τρυπες. (αυτη ειναι η δευτερη εξοδος που μου λες υποθετω)
Σιλικονη bison 100% καθαρη.
Χωρις προσθετα δλδ, ουτε να ειναι αντιμουχλικη.
Περιμενεις 2-3 μερες να στεγνωσει καλα πριν μπει στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-03-16, 13:42
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Το έκανα. Το νερό πλέον ανεβαίνει αλλά αργά και βασανιστηκά. Και όσο πέφτει η στάθμη ζορίζεται περισσότερο, τα τελευταία 5-6 λίτρα δεν τα ανεβάζει με τίποτα, πιάνω το βαρέλι και ρίχνω το υπόλοιπο όπως είναι μέσα στο ενυδρείο. Το περίεργο είναι ότι αν κλείσω το φίλτρο και τις βάνες, γεμίζει πιο γρήγορα το ενυδρείο. Αν δουλεύει το φίλτρο, ζορίζει περισσότερο την αντλία. Ή η αντλία δεν είναι δυνατή ή κάτι δεν κάνω σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 05-03-16, 23:08
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

θέλεις αντλια μεγαλύτερη με μεγαλύτερο υψομετρικο
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-03-16, 13:40
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αναλαμπή! Μήπως για όλα αυτά ευθύνεται ο εξωτερικός ριάκτορας;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-03-16, 21:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παιδιά δείτε τι έκανα στο ενυδρείου του φίλου μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89805
Πήρα τα παρακάτω εξαρτήματα
2 Ταυ για 12αρι λάστιχο



4 βανάκια 3/4



και 4 ρακορ 3/4



ξεβίδωσα τα lock από το Ταυ






και έκανα τη παρακάτω συνδεσμολογία



αυτό μπήκε στην έξοδο του φίλτρου /είσοδο του ενυδρείου.
Κλείνοντας το επάνω βανάκι που είναι η εισοδος νερού στο ενυδρείο και ανοίγοντας το πλαϊνό αδειάζει το ενυδρείο
Ακριβώς ένα ίδιο στην είσοδο του φίλτρου / έξοδο από το ενυδρείο
Κλείνοντας το επάνω βανάκι που έρχεται από το ενυδρείο το φίλτρο σταματάει να τραβάει από το ενυδρείο και ανοίγοντας το πλαϊνό που έχω συνδέσει τη σωλήνα που πάει στο βαρέλι τραβάει από το βαρέλι. Έτσι λοιπόν αδειάζω πρώτα το ενυδρείο, γυρίζω τα βανάκια στην αρχική τους θέση και ανοίγω το βανάκι του βαρελιού και κλείνω αυτό που τραβάει από το ενυδρείο και γεμίζω το ενυδρείο.
Στην είσοδο από το βαρέλι ή και στην έξοδο προς την αποχέτευση μπορείτε να βάλετε έναν ταχυσύνδεσμο βρύσης



και στα αντίστοιχα λάστιχα ταχυσύνδεσμο λάστιχου



και έχουμε αυτή τη συνδεσμολογία



και όταν τελειώσουμε ξεκουμπώνουμε τα λάστιχα εισόδου και εξόδου και τα φυλάμε μαζί με το βαρέλι. Τα ρακορ και τα βανάκια πρέπει να είναι 3/4 γιατι ταιριάζουν στα lock όπως ταιριάζει και ο ταχυσύνδεσμος βρύσης. Όλο αυτό λειτουργεί χωρίς άλλη αντλία, μόνο με το φίλτρο
----------------------------------------------
Να τονίσω πως όλα αυτά κόστισαν μόνο 9 Ευρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-03-16 στις 21:47
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-03-16, 21:44
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Το δοκίμασες αν δουλεύει σωστά; Γιατί ξέρω ότι το φίλτρο δεν "τραβάει" το νερό, αλλά το κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-16 στις 08:32
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-03-16, 21:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά τραβάει, το φίλτρο είναι στο πάτωμα και το ενυδρείο δεν είναι ψηλά, σε ύψος τραπεζιού, γύρω στους 80 πόντους + ύψος του ενυδρείου , και το βαρέλι είναι 75 λίτρων.
Πριν το δοκιμάσουμε είχαμε έτοιμη και μια αντλία 600Λ/Ω αλλά δεν χρειάστηκε. Το φίλτρο είναι το Eheim 2233, δεν είναι και κάποιο δυνατό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-03-16, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δοκίμασες αν δουλεύει σωστά; Γιατί ξέρω ότι το φίλτρο δεν "τραβάει" το νερό, αλλά το κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.
Στην εξοδο του φιλτρου το εχει βαλει το συστημα, οποτε το φιλτρο "σπρωχνει" εκει το νερο.
-------------------------
Τακη, το πανω βανακι (προς το ενυδρειο) δεν χρειαζοταν.
Το νερο φευγει απο το ταφ προς την αποχετευση, με τη βαρυτητα. Δεν μπορει να ανεβει στο ενυδρειο οταν ειναι ανοιχτο το βανακι αποχετευσης. Ακολουθει την ευκολη οδο (δλ το ανοιχτο βανακι αποχετευσης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-16 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-03-16, 01:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη, το πανω βανακι (προς το ενυδρειο) δεν χρειαζοταν.
Το νερο φευγει απο το ταφ προς την αποχετευση, με τη βαρυτητα. Δεν μπορει να ανεβει στο ενυδρειο οταν ειναι ανοιχτο το βανακι αποχετευσης. Ακολουθει την ευκολη οδο (δλ το ανοιχτο βανακι αποχετευσης)
Και όμως Σπύρο κάποιο ανέβαινε και επάνω αλλά το πιο πολύ φεύγει για την αποχέτευση, απλά αν κλείνουμε το βανακι αδειάζει πιο γρήγορα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-16 στις 08:32
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-03-16, 16:43
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν έχει πρόβλημα που το καθαρό νερό περνάει απ' το βιολογικό υλικό; Ή αν είναι ίδιες οι παράμετροι δεν μας επηρεάζει σε κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-03-16, 17:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει πρόβλημα που το καθαρό νερό περνάει απ' το βιολογικό υλικό; Ή αν είναι ίδιες οι παράμετροι δεν μας επηρεάζει σε κάτι;
Ετσι ακριβώς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-03-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πήγα σήμερα από εκεί και τράβηξα φωτογραφίες

Είσοδος του φίλτρου από το ενυδρείο




Εξοδος του φίλτρου / είσοδος του ενυδρείου



και η αποχέτευση

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-04-16, 23:13
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Τάκη, πόση ώρα χρειάζεται περίπου να μεταφέρει το νερό απ' το βαρέλι και για πόσα λίτρα μιλάμε;
Με έχει κουράσει να σηκώνω το βαρέλι στο τέλος και να ρίχνω το υπόλοιπο νερό μέσα. Θέλει μεγαλύτερη αντλία αλλά απ' τα 40 ευρώ προτιμώ να το κάνω έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-04-16, 23:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν τον έχω ρωτήσει πόση ώρα κάνει, αλλά μου είπε πως το απολαμβάνει φτιάχνει καφέ και απλά το παρακολουθεί που αλλάζει νερά σχεδόν μόνο του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 30-10-16, 13:46
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Σπύρο καλησπέρα,

έχω διαβάσει με ενδιαφέρον την πατέντα σου κ ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

στην περίπτωση (τη δική μου) που δεν υπάρχει ρυθμιστής ροής στο εξωτερικό φίλτρο, πως πιστεύεις ότι μπορεί να γεμίσω το ενυδρείο? Σκεφτόμουν να έχω κλειστό το φίλτρο και να προσθέσω άλλο ένα βανάκι μεταξύ του φίλτρου και του ταφ, το οποίο θα κλείνει τη πορεία του νερού προς το φίλτρο, ώστε το νερό να φεύγει προς τα πάνω. Αν δεν υπάρχει αυτό το βανάκι, ίσως το νερό να φεύγει προς τα κάτω και να μπουκώσει το φίλτρο. Στην άλλη περίπτωση, δλδ χωρίς το έξτρα βανάκι που προανέφερα και έχοντας σε ταυτόχρονη λειτουργία την αντλία από το βαρέλι και το φίλτρο, φοβάμαι ότι οι ενώσεις (σε βανάκι και ταφ) θα την ακούσουν γιατί θα πρέπει να "εξυπηρετήσουν" διπλάσια ποσότητα νερού.

Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 30-10-16, 16:11
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο αυτό, αλλά προσωπικά όταν δεν κλείσω το βανάκι του φίλτρου γυρίζει το νερό στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 31-10-16, 01:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fouskas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλησπέρα,

έχω διαβάσει με ενδιαφέρον την πατέντα σου κ ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

στην περίπτωση (τη δική μου) που δεν υπάρχει ρυθμιστής ροής στο εξωτερικό φίλτρο, πως πιστεύεις ότι μπορεί να γεμίσω το ενυδρείο? Σκεφτόμουν να έχω κλειστό το φίλτρο και να προσθέσω άλλο ένα βανάκι μεταξύ του φίλτρου και του ταφ, το οποίο θα κλείνει τη πορεία του νερού προς το φίλτρο, ώστε το νερό να φεύγει προς τα πάνω. Αν δεν υπάρχει αυτό το βανάκι, ίσως το νερό να φεύγει προς τα κάτω και να μπουκώσει το φίλτρο. Στην άλλη περίπτωση, δλδ χωρίς το έξτρα βανάκι που προανέφερα και έχοντας σε ταυτόχρονη λειτουργία την αντλία από το βαρέλι και το φίλτρο, φοβάμαι ότι οι ενώσεις (σε βανάκι και ταφ) θα την ακούσουν γιατί θα πρέπει να "εξυπηρετήσουν" διπλάσια ποσότητα νερού.

Τι λες?
Καταρχην δεν ειναι 100% δικια μου πατεντα. Εχω παρει ιδεες απο αλλες κατασκευες και τις προσαρμοσα στα δικα μου πρωτυπα.

Δεν χρειαζεται να εχει ρυθμιστη ροης ή βανακι κλπ το φιλτρο σου.
Απλα αφηνεις το φιλτρο ανοιχτο να λειτουργει κατα την αλλαγη. (φυσικα ειναι απαραιτητο οι σωληνες εισαγωγης να βυθιζονται μεσα στο νερο ακομα και μετα την οποιαδηποτε πτωση της σταθμης κατα την αλλαγη νερου, για να συνεχιζει η ροη του νερου απο το ενυδρειο στο φιλτρο)
Οταν βαζεις το φρεσκο νερο και το φιλτρο συνεχιζει να λειτουργει, ολο το νερο παει υποχρεωτικα στο ενυδρειο αφου το νερο ακολουθει την πιο ευκολη οδο, κι αυτη ειναι η ανοιχτη διοδος του σωληνα προς το ενυδρειο.
Δεν μπορει το νερο της αλλαγης να παει προς το φιλτρο γιατι το φιλτρο σπρωχνει στο ενυδρειο νερο. Ουτε μπορει να παει νερο απο το φιλτρο στο βαρελι, αφου κι εκει υπαρχει η αντλια που σπρωχνει το νερο στο ενυδρειο.

Τα υλικα που χρειαζεσαι ειναι ενα Ταυ (στο σωληνα που στελνει νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο), ενα βανακι και αλφαδολαστιχο μεχρι την αποχετευση και μεχρι το βαρελι.
Το αλφαδολαστιχο αυτο πρεπει να αδειαζει απο το νερο μετα την αλλαγη, για αποφυγη ρισκου αναπτυξης παθογονων βακτηριων λογο στασιμου νερου για πολλες ημερες.
Προσωπικα εχω φροντισει τα ενυδρεια μου να ειναι κοντα σε μπαλκονι, και το βαρελι μπορει να βρισκεται κοντα στο ενυδρειο, οποτε ο σωληνας ειναι μικρος και ευχρηστος.
Αν χρειαστει να ειναι μακρυ το αλφαδολαστιχο, ενδεχεται να χρειαστει διπλο βανακι για ευκολη αποσυνδεση και φυλαξη του, χωρις απονερα στο πατωμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 31-10-16, 08:14
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλημέρα Σπύρο,

Οκ, σ' ευχαριστώ. Η ανησυχία μου ήταν ότι δεν έχει ρύθμιση ροής το φίλτρο αλλά αφού όπως λες, δεν είναι απαραίτητο, δεν έχω λόγο να μη σε εμπιστευτώ. Θα το δοκιμάσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικο φιλτρο Nikos! Φίλτρανση 13 29-09-08 10:15
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
αλλαγη νερου- φιλτρο naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-08-07 11:26
Εξωτερικο φιλτρο ggeos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-11-06 10:26
φιλτρο εξωτερικο alfacom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-07-04 13:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12115 seconds with 13 queries