Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 12-02-16, 20:04
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εε ναι μια χαρα τωρα ομολογω...μπραβο
-------------------------
Εεε τωρα ναι..ολοφανερη η διααφορα των 28 μερων...περιμενα βεβαια να εχουν μεγαλωσει πιο πολυ αλλα μαλλον ειμαι βιαστικος
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 12-02-16 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 12-02-16, 20:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή








-------------------------



-------------------------
α ναι ? εγω νομιζα οτι χωρις λιπασματα και χωρις νερο οτι τα πανε μια χαρα , αργα λες μεγαλωνουν ? Σε δυο βδομαδες που θα το γεμισω και αρχισω λιγο λιγο τη λιπανση και το co2 φυσικα απο την πρωτη μερα λες να απλωσουν πιο γρηγορα ? Παντως η flame moss απλωνει προς καθε κατευθυνση και μεγαλωνει πολυ ομορφα ειναι εκπληκτικη !!!! Η ελεοχαρις απλωνει αργα και σταθερα προς το παρον και ανουμπιες για τον πολυ αργο ρυθμο αναπτυξης οι περισσοτερες εχουν αναπτυξει ήδη ενα καινουργιο φυλλο οποτε σε γενικες γραμμες καλα δεν ειμαι >
?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 12-02-16 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 12-02-16, 20:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι ναι ολα μια χαρα..εγω ειμαι ο βιαστικος μην αγχονεσαι
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 15-02-16, 13:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα σε όλους σήμερα παρέλαβα το σύστημα με μπουκάλα C02 που περίμενα απο Γερμανιά σε λίγες μέρες λογικά και αφού συναρμολογήσω το σύστημα και είναι όλα έτοιμα θα γεμίσει το ενυδρειο αφου πρωτα προετοιμάσω το νερό σε βαρέλι προετοιμασιας και ρίξω το ph με προσθήκη τύρφης , λέτε να λειτουργήσει ? Επίσης δεν ξέρω τι θα κάνω με το χρώμα που θα μου βγάλουν τα drift woods , δεν θα ήθελα να βάλω άνθρακα στο φίλτρο μου , έχει εξάλλου ζεόλιθο μέσα . Πείραζει έαν υπάρχει μια καφετι απόχρωση στο νερο , που θα μειώνεται εξάλλου και σταδιακά με το χρονο και με τις αλλαγές ? Υπαρχει περιπτωση να μου δυσκολέψει το χρώμα του νερού τη φωτοσύνθεση στα φυτα ?
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 15-02-16, 13:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Οχι δεν υπαρχει προβλημα ισα ισα απο οσο εχω ακουσει ειναι καλυτερο το νερο για την διαβιωση των ψαριων...αληθεια ψαρια θα βαλεις?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 15-02-16, 14:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το σκουρόχρωμο νερό όπως και να έχει εμποδίζει την ποσότητα του φωτός που θα φτάνει κάτω. Αλλά επειδή αφ ενός δεν μιλάμε για κατάσταση....Αμαζόνιου και εφ εταίρου για βάθος νερού κάποια 50-60 εκατοστά και όχι μέτρα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Σε ότι αφορά τα ζωντανά, πάρτι θα κάνουν με τέτοιο νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 15-02-16, 15:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα ήθελα να βάλω άνθρακα στο φίλτρο μου , έχει εξάλλου ζεόλιθο μέσα .
Ζεόλιθο γιατί έχεις στο φίλτρο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 15-02-16, 17:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν υπαρχει προβλημα ισα ισα απο οσο εχω ακουσει ειναι καλυτερο το νερο για την διαβιωση των ψαριων...αληθεια ψαρια θα βαλεις?
Ναι ψαράκια θα βάλω ένα ζευγαράκι guppies για επιλεκτικη αναπαραγωγή blue moscow , απο ασπόνδυλα - γαρίδες red cherry και ίσως κανα σαλικγαράκι rams εαν έχω άλγες πανω απο το επιθυμητο επιπεδο αλλιώς σαλιγκαρια δεν θα μουν . Ολά αυτα όμως 2 μήνες μετα αφου στρώσω το νερο ( στρώσιμο με τροφή )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκουρόχρωμο νερό όπως και να έχει εμποδίζει την ποσότητα του φωτός που θα φτάνει κάτω. Αλλά επειδή αφ ενός δεν μιλάμε για κατάσταση....Αμαζόνιου και εφ εταίρου για βάθος νερού κάποια 50-60 εκατοστά και όχι μέτρα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Σε ότι αφορά τα ζωντανά, πάρτι θα κάνουν με τέτοιο νερό...
Ωραία άρα θα το αφήσω με το χρώμα του ξέρω ότι αρέσει στα ψαράκια , εξάλλου με αλλαγή 30% κάθε βδομάδα θα μειώνεται αρκετά η σκούρα ο΄ψη του νερού , και κάποιους μήνες μετά υποθέτω ότι τα ξύλα θα σταματήσουν να βγάζουν χρώμα ... 55 εκ. ύψος εαν βγάλουμε όμως και τα 12-15 εκ. ύψος που έχει το υπόστρωμα π.αμε στα 40εκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζεόλιθο γιατί έχεις στο φίλτρο ;
Δεν ξέρω Τάκη έτσι μου ήρθε τον είχε μέσα . Κάπου διάβασα ότι ο ζεόλιθος τραβάει τα πάντα και μερικές φορές επηρεάζει και τις παραμέτρους του νερού . Είναι αλήθεια αυτό ? Μάλιστα κάποιοι τον χρισημοποιουν και στο υπόστρωμα σε φυτεμένα ενυδρεια . Λες να βάλω κάποιο άλλο υλικό φιλτραρίσματος στη θέση του ? Το φίλτρο χωράει πολλά λιτρα υλικο . Εχει γύρω γύρω σφουγγάρια , στον κάτω όροφο επίσης σφουγγάρι , στον δευτερο όροφο ζεόλιθο και στον πάνω όροφο βιολογικό μακαρόνι .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-02-16 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 15-02-16, 17:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να τον βγάλεις τον ζεόλιθο, τραβάει την αμμωνία και έτσι αποδυναμώνεται η βιολογία, επίσης τραβάει και λιπάσματα όπως ο άνθρακας. Θα τον έχεις μόνο για έκτακτες περιπτώσεις, πχ αν για κάποιο λόγο έχεις αύξηση αμμωνίας. Θέλει προσοχή η χρήση του, και αν για κάποιο λόγο βάλεις αλάτι θα αφήσει όλη την αμμωνία πάλι πίσω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 15-02-16, 18:05
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Α ναι αυτο ειχα διαβασει κάπου οτι αποδυναμώνει τα ωφέλιμα βακτήρια και συνεπώς όλη την βιολογια του ενυδρειου . ¶ρα στην θέση του να βάλω βιολογικό μακαρόνι ή κάποιο άλλο υλικό βιολογίας?
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 15-02-16, 20:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ναι, βαλε βιολογικό υλικό, και αν δεν έχεις παρε ελαφρόπετρα, απο το Praktiker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 15-02-16, 21:15
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν εχω ξαναχρισιμοποιησει ελαφροπετρα ποτε ? Χρησιμευει σε βιολογικη , χημική ή μηχανική φιλτρανση?
-------------------------
Την κλασσική ελαφρόπετρα ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-02-16 στις 21:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 15-02-16, 21:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τη κλασσική
αυτή http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
αν κάνει λέει ;
απο τα καλύτερα βιολογικα υλικά

δες τι έχω στα χρυσόψαρα




διάβασε και εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89833
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83903

μόνο να τη πλύνεις καλά γιατι έχει σκόνη
με 2 Ευρω θα έχεις για μια ζωή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 15-02-16, 21:24
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

¶ρα μήπως να βγάλω και το μακαρόνι και να βάλω και στους δυο οροφους βιολογικη ελαφροπετρα ? Και να αφήσω μονο στον κατω κατω όροφο σφουγγάρι και γύρω γύρω που έχει >?
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 15-02-16, 21:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να μη βγάλεις βιολογικό υλικό, αφού το πλήρωσες, αστο εκει, μια χαρά είναι. Αργότερα αν θες να αντικαταστήσεις βάζεις ελαφρόπετρα, και επίσης θα χάσεις βιολογία, τωρα την έχεις ανάγκη. Μόνο τον ζεόλιθο βγάλε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 15-02-16, 21:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλα ναι αλλα χαμενο δεν θα παει θα πηγαινε σε ενα απο τα λοιπα ενυδρεια που λειτουργουν ηδη . Θα παω αυριο μια βολτα απο το ΙΚΕΑ να παρω ενα σακι 12 Λιτρα αμα κανει τοση καλη δουλεια και ειναι και πολυ φτηνο !
-------------------------
Με μια πρωτη ματια παντως μοιαζει παραπολυ με τον ζεολιθο ίσως εχει λιγο πιο λεπτη κοκκομετρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-02-16 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 15-02-16, 21:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πρακτικερ πήγαινε
τις τελευταίες φορές έχω βρει πολύ καλή ποιότητα
θα βρεις λίγα μαύρα πετραδακια μεσα, αν μπορεις βγάλτα, και έχει πιο σταθερή κοκομετρία, του leroy ήταν κάπως ανακατεμένα χοντρά με μικρά κομμάτια, και ΠΑΡΑ πολυ σκόνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 15-02-16, 21:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια πρωτη ματια παντως μοιαζει παραπολυ με τον ζεολιθο ίσως εχει λιγο πιο λεπτη κοκκομετρια
δεν έχει καμία σχέση, έχει πολλους πόρους και είναι πολύ πιο ελαφριά, ο ζεόλιθος είναι σαν χαλίκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 15-02-16, 21:50
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι θα την δοκιμασω , Ικεα θα παω εκτος εαν δεν βρω μετα Λεροι Μερλιν . Στα χρυσοψαρα ποσο καιρο την εχεις ? δεν θελει αντικατασταση μετα απο 9μηνες οπως τα περισσοτερα βιολογικα υλικα?
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 15-02-16, 21:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όπως όλα τα υλικά θέλει βράσιμο ή αντικατάσταση, η ελαφρόπετρα επειδή είναι φθηνή δεν αξίζει το κόπο να τη βράσεις, τη πετάς και βάζεις καινούρια
κάθε 6 με 9 μήνες αλλάζεις το 1/3
στο φυτεμένο την ειχα 2 χρόνια μόνο με ελαφρυ ξέβγαλμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 15-02-16, 22:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλα ναι σε βαρια φυτεμμενα οι χρονοι λογικα πανε πολυ πισω αφου υπαρχουν τα φυτα το καλυτερο και φυσικοτερο φιλτρο . Ωραια αφου δουλευει με χρυσοψαρα , φανταζομαι θα δουλεψει τελεια με 2 guppies και μερικες red cherry στα 240 λιτρα :P
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 15-02-16, 22:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μιά χαρά θα σου δουλέψει, και μετά θα καταλάβεις πως τσάμπα πλήρωσες λεφτά για βιολογικό υλικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 15-02-16, 22:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Το eleocharis ειναι πολυ πυκνό-χοντρό άσχημα φυτεμένο. Μικροτερες συστάδες.
Στη συνεχεία δες τι θα γινει εδω με αυτο το φυτο. Καλη επιτυχία.

http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html

επισης οι αριθμοι
Water Conditions: 70-83° F, KH 4-8, pH 6.5-7.5
Supplements: High Quality Aquarium Fertilizer
Μoderate lighting of 2 watts per gallon or more

Αυτο ισχυει οταν ειναι submersed, τωρα εφοσων ειναι emersed ειναι καλυτερο να το αφησει οπως εχει, απλα θα μπορουσε να το αραιωσει λιγακι.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 15-02-16, 22:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ηδη το εχω φυτεψει σε μικρες τουφες απο την 3 μερα .
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 15-02-16, 22:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν το γεμισες ή οχι το ενυδρειο.
Να ξερεις οτι τα φυτα θα αναπτυσονταν γρηγοροτερα σε submersed μορφη, τωρα τα ανεπτυξες emersed ,καποια φυτα θα χασουν το φυλωμα τους και θα αναπτυξουν καινουριο, αν βρουν και τις σωστες παραμετρους...
Συμφωνω με τον τακη για ελαφροπετρα αν δεν εχεις αγορασει αλλο υλικο.
Ζεολιθος δεν χρειαζεται ουτε στο φιλτρο ουτε στο υποστρωμα.
Το μονο που χρειαζονται τα φυτα σου ειναι φωτισμός τον οποιο θα καλυπτεις με co2 και λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 16-02-16, 19:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Submerged θα γινει το ενυδρειο σε λιγες μερες αφου γεμισει με νερο
-------------------------
Παιδιά σήμερα πήρα βαρέλι προετοιμασίας νερού 220λιτρα , σε περιπου 7-10 μέρες τελειώνει το dry start και θα γεμίσω το ενυδρειο όμως έχω κάποιες απορείς που θα ήθελα εαν μπορείτε να με βοηθήσετε .

1. Πόσες μέρες πριν πρέπει να βάλω το νερο στο βαρέλι προετοιμασιας πριν το βάλω στο ενυδρείο ?

2. Με το Co2 το ph θα πέσει λίγο , έχω πάρει όμως και 1.2λιτρα τύρφη για να ρίξω κι άλλο το ph ουσιαστικά θέλω να πάει 6,9-7,0 απο 8,0 . Την τύρφη να την βάλω στο βαρέλι προετοιμασιας μέσα σε τούλι ή όταν γεμίσω το ενυδρειο μέσα στο φίλτρο , ή μήπως και στο βαρέλι και στο φίλτρο ίδια ποσότητα τύρφης ? Επίσης πόση ποσότητα τύρφης θα πρέπει να βάλω περίπου για 240 λίτρα έτσι ώστε το ph απο 8 στο νερό βρύσης να πάει στο 6,9-7,0 ?

3. Επίσης είναι απαραίτητο να γεμίσω και να αδειάσω 1-2 φορές το νερό του ενυδρείου για να μην μαζευτούν πολλά θρεπτικά στοιχεία στη στήλη του νερού και μ δημιουργήσουν άλγες ?

4. Επειδή έχω δύο διαχυτήρες έναν κεραμικο εσωτερικό και ένα εξωτερικό ISTA Mix μπορώ να πετύχω καλύτερη διάχυση χρησιμοποιώντας και τους δύο ταυτόχρονα ή καλύτερα μόνο έναν ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 16-02-16 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 16-02-16, 20:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα γκαπυ που προανέφερες δεν θέλουν όξινο νερό,
Το νερό δεν χρειάζεται άδειασμα γέμισμα αφού δεν λιπαινεις(και να λιπαινεις ίσως να μην χρειάζεται, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα) βάλε σιγά σιγά το νερό και κάνε μετρήσεις αν δεις κάτι περίεργο κανείς αλλαγή (έχεις έτοιμο φίλτρο στρωμένο; αν όχι ή αμμωνία είναι επικίνδυνη για άλγες ) . Το διοξείδιο θα στο ρίξει το pH από το 8 σίγουρα στο 7.2-7.4 οπότε θα είσαι εντάξει, τα φυτά που έχεις δεν είναι δύσκολα φυτά μην ασχολείσαι τόσο με το pH ,δυαχητηρα βάλε μόνο τον εξωτερικό. Το ανέφερα και πριν μέρες,δεν υπήρχε λόγος για dry start ,αυτό που πρέπει να σ ανησυχεί δεν είναι πιο pH είναι ιδανικό για τα φυτά ,αλλά τι προσαρμογή θα έχει ή parvula.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 17-02-16, 15:37
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκαπυ που προανέφερες δεν θέλουν όξινο νερό,
Το νερό δεν χρειάζεται άδειασμα γέμισμα αφού δεν λιπαινεις(και να λιπαινεις ίσως να μην χρειάζεται, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα) βάλε σιγά σιγά το νερό και κάνε μετρήσεις αν δεις κάτι περίεργο κανείς αλλαγή (έχεις έτοιμο φίλτρο στρωμένο; αν όχι ή αμμωνία είναι επικίνδυνη για άλγες ) . Το διοξείδιο θα στο ρίξει το pH από το 8 σίγουρα στο 7.2-7.4 οπότε θα είσαι εντάξει, τα φυτά που έχεις δεν είναι δύσκολα φυτά μην ασχολείσαι τόσο με το pH ,δυαχητηρα βάλε μόνο τον εξωτερικό. Το ανέφερα και πριν μέρες,δεν υπήρχε λόγος για dry start ,αυτό που πρέπει να σ ανησυχεί δεν είναι πιο pH είναι ιδανικό για τα φυτά ,αλλά τι προσαρμογή θα έχει ή parvula.
Ναι το ξέρω ότι τα ζωοτόκα γενικά θέλουν σκληρό νερο με υψηλο Ph , μολλυ 7,0-8,5 , πλάτυ 7,0-,8,0 αλλά τα guppies μπορούν να ζήσουν άνετα από όσο έχω ενημερωθεί σε ph 6,8-7,2 που είναι και το ιδανικό για αυτά ! Φιλτρα στρωμένα υπάρχουν αρκετά στα άλλα ενυδρει που έχω και δεξαμενές , όμως θα ήθέλα να αφήσω το νερό να κάνει τον κύκλο του με το στρώσιμο της τροφής και όχι να βάλω μπόλι από άλλο ενυδρείο . Νομίζω είναι το πιο ασφαλές . Όσο για το ph θα ήθελα οπωςδήποτε να πάει στο 6,9-7,0 γιατι διάβασα κάτι άρθρα και εφημερίδες του εξωτερικού που ειδικεύονται στις μοςς και τονίζουν ότι η μοςς ευδοκιμούν σε κρύα νερά <24C και με ελαφρώς όξινο ph 6,0-,7,0 ιδανικά . Θέλουν πολύ φως για να γίνουν πυνκες και πράσινες ειδικά κάποις πιο απαιτητικές όπως μια εξ αυτών η Flame που έχω στο ενυδρειο αλλά και Co2 . Βεβαια και με χαμηλό φως και χωρίς co2 μπορουν να επιβιωσουν με πολύ πιο φτωχ ανάπτυξη . Όσο αναφορά την eleocharis mini sp. που έχω για carpet σίγουρα θα μου χαλάσουν κάποιες φύτρες το θετικό εινα ομως οτι απο οσο βλέπω θα υπάρξει μια έκρηξη σε 1-2 βδομάδες αφού κάτω απο το υπόστρωμα έχει απλώσει και δημιουργούνται παντού νέα φυτράκια το βλέπω απο το μποροστινό τζάμι . Αυτά είναι ήδη μέσα στο νερό οπότε πιστεύω πολύ γρήγορα με το που το γεμίσω θα ανακάμψει .

Προφανώς με το που το γεμίσω και για 2-3 βδομάδες δεν θα ρίξω κανένα λίπασμα , ή πολύ λίγο ανάλογα και αργοτερα θα πάω στην δόση που αναφέρεται μια φορά την βδομάδα για τα λίτρα μου . Η αλήθεια εναι οτι δεν ξέρω εαν θα το ξανααδείασω και θα το ξαναγεμίσω γιατι θα προετοιμάσω με τύρφη το νερο οποτε ειναι κρίμα να το πετάξω ...

Δεν ξέρω έχω τρομερό άγχος όσο πλησιάζει η ώρα μην κάνω κάτι λάθος ή με τα λιπάσματα ή με το δειοξείδιο και τα χαλάσω όλα .. Και ειδικά μετις ποσότητες ..
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 17-02-16, 15:56
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Όλα καλά θα τα κάνεις γιατί βλέπω ότι διαβάζεις πολύ και έχεις όρεξη...
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 18-02-16, 13:18
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα έχω κάποιες αποριές σχετικά με τις μετρήσεις του νερού . Έκανα υγρά τέστ φτηνής εταιρίας σε PH , KH και GH .

Αρχικά έχω τις μετρήσεις μου απο το νερό βρύσης εδώ στην Θεσσαλονίκη , είναι οι εξής :

α. Ph : 7,8-8,0

β. Kh : 11 dh

γ. Gh : 12 dh

Έπειτα έκανα μετρήσεις στο λιγοστό στάστιμο νεράκι που υπάρχει σε μία γωνιά όπου το υπόστρωμα έχει μικρότερο ύψος , είναι το νερό που μαζευέται εδώ και ενα μήνα + από τους διαρκείς ψεκασμούς , περισασιακά βέβαια το μαζεύω δεν το αφήνω να συκγεντρωθεί σε μεγάλη ποσότητα . Οι μετρήσεις λοιπόν έχουν ως εξής :

α. Ph : 7,3-7,5

β. Kh : 6 dh

γ. Gh : 10 dh


Επίσης μέτρησά και το νερό που ψεκάζω με το ποτιστίρι αυτές τις μέρες και παρουσίασε τις εξής μετρήσεις :

α. Ph : 7,6-7,8

β. Kh : 4 dh

γ. Gh : 5 dh



Οι φόβοι μου είναι οι εξής : βασικά υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις νερού βρύσης με το νερό που ψεκάζω τόσο καιρό ( water for injection 75% νερο βρύσης 25% ) αναλογικά περίπου ειδικά στο kh που παίζει βασικό ρόλο για την προσαρμογή και ανάπτυξη των φυτών . Το ph ξέρω ότι θα ρυθμιστεί στο βαρέλι αλλά και στο φίλτρο του ενυδρείου αφού θα βάλω κάλτσες με τύρφη μέσα και στα δύο και στο βαρέλι λέω να το κάνω 4-5 μέρες πριν γεμίσει το ενυδρειο για να έχω φτάσει στο επιθυμυτό ph. Το Kh ξέρω ότι θα μαλακώσει-πέσει με τα driftwoods ως ένα βαθμό αλλά έως οτου να γίνει αυτό θα πάρει κάποιες μέρες ίσως και βδομάδες !!! Όπου φοβάμαι την ξαφνική αλλαγή του KH απο 4 ( νερό ψεκασμού) τώρα στο 11 ( νερού βρύσης ) !!! Δεν ξέρω εάν με η τύρφη θα επηρεάσει προς τα κάτω μόνο το ph ή και το kh ? Μακάρι δηλαδή να πέσει και το kh παράλληλα με το ph τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα λογικά ??? Τέλος το GH πάει μαζί με το KH ? αν πέσει το ένα πέφτει και το άλλο ? Το Gh επηρεάζει καθόλου τα φυτά ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για όσους ξέρουν να μου απαντήσουν !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μεταφέρω ψάρια για 25 με 27 ώρες kornek Γλυκό νερό - Γενικά 32 28-02-11 23:24
Τι γίνεται σε άλλες χώρες. Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 19-02-10 12:02
Βοηθεια χήρες και καρδιναλιοι! Oakenfold Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-01-09 12:16
Μετακόμιση 12 ώρες απόσταση k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-03-08 12:46
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09968 seconds with 14 queries