Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-12, 22:53
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Lightbulb Στήσιμο νέου μονομαχο-ενυδρείου, αναζητούνται προτάσεις & συμβουλές

Επειδή ο νεοαποκτηθής μονομάχος μας ζορίζεται στο 12λιτρο που τον έχουμε προσωρινά, περιμένουμε όπου νάναι ένα (τρίτο ) ενυδρείο (που έχει ξαναδουλέψει πριν καμιά δεκαριά χρόνια, το παλιό μου),
διαστάσεων Μ=60 Χ Π=30 Χ Υ=48.
Συνολικά λίτρα 86, καθαρά περίπου 79.
Πιθανότατα να χρειαστεί και κάποια επισκευή, αλλά αυτό θα το δούμε όταν φτάσει στα χέρια μας. Για την ώρα σχεδιάζουμε τι θα χρειαστούμε και θα μας ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη ή συμβουλή σχετικά με τον εξοπλισμό του και το στήσιμο, ωστε να μην κάνουμε τα συνήθη λάθη, αλλά και άσκοπες αγορές, μια που δεν παίζει οικονομική άνεση, το βαλάντιο είναι μικρό και άρα θα χρειαστούμε την καλύτερη δυνατή σχέση κόστους-απόδοσης.
Θα χρειαστούμε:
-εσωτερικό φίλτρο για 80 λίτρα, ιδανικά με spray-bar και ικανό χώρο για υλικά που θα στηρίξουν τη βιολογία, συν την τύρφη (ωστε να μη χρειαστεί να βάλουμε και βαρέλι). (Ψάχνουμε σε φίλτρα μεταξύ 20 και 40 ευρώ, έχει κανείς να μας προτείνει κάτι?)
- ένα δυο κομμάτια μοπάνι (που έχετε βρει καλύτερες τιμές?Αθήνα? Ιντερνετ? Αλλού?) Τι άλλο ξύλο θα μπορούσε να μπει (εννοείται μετά απο επεξεργασία)?
- Φυτά εύκολα, χαμηλού φωτισμού, γρήγορης ανάπτυξης, χωρίς χρήση CO2, αλλά και ταιριάζουν σε μονομαχιέρα (μέχρι στγμής έχουμε κερατόφυλλο, ανούμπιες, μικροσόρουμ στο πρώτο μας ενυδρείο και περιμένουμε Hygrophyla difformis, ταιριάζουν κάποια απ αυτά? άλλες ιδέες?)
- Λινκ ή μαγαζί για φύλλα catapa και εναλλακτικές για φύλλα ελληνικών δέντρων συμβατών( ξέρω μόνο για πλάτανο και βελανιδιά πως κάνουν)
-Είδος ταιριαστού βυθού και πετρωμάτων, μη ασβεστολιθικών (σκεφτόμαστε για χαλαζιακή άμμο... πέτρες χρειάζονται και αν ναι, ποιές είναι κατάλληλες? Επίσης διάβασα για χώμα χώμα flourite, μήπως θα ήταν καταλληλότερο? από τιμή?)
-Πιθανοί συγκάτοικοι για τον φιλαράκο μας (δεν μας ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, απλά να χει κάποια συντροφιά να μη βαριέται, αλλά και να χει λίγη περισσότερη ζωή το ενυδρείο. Στα 80 λίτρα σηκώνει να βάλουμε μια-δυο θυλικές? ¶λλα ψαράκια μικρά και συμβατά στις παραμέτρους του νερού του?

- ξεχνάω κάτι άλλο σημαντικό? (πέρα απο θερμοστάτη και φωτιστικό που υπάρχουν και ανεμιστηράκια που θα δούμε πρώτα το καπάκι και θα προσαρμόσουμε εμείς ανάλογα)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

----------------------
υποστρωμα για τα εύκολα φυτα χρειάζεται ή μπορω απλά να τα βάλω στην άμμο όσα θέλουν φύτεμα?
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iren66 : 14-08-12 στις 02:29 Αιτία: συμπλήρωση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-12, 02:23
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

για φίλτρο εσωτερικό ρίξε εδώ μια ματία: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows, αρκετές επιλογές σε καλή τιμή με αυτά που ζητάς.

Catapa από εδώ νομίζω ψωνίζουν οι περισσότεροι, πάντως σίγουρα την προτείνουν ελληνικά και ξένα forum http://stores.ebay.com/Amys-Ketapang...id=p4340.l2563
Επίσης ψάξε και φύλα μπανανιάς που προτείνουν εκτροφείς betta.
(http://www.ebay.com/itm/Grade-A-BANA...ht_5345wt_1037)
Flourite δεν υπάρχει λόγος να πάρεις, αφού θες εύκολα φυτά.

Γενικά ο μονομάχος δεν είναι και ο καλύτερος συγκάτοικος, ίσως καμιά γαριδούλα ή σαλιγκάρι, αλλά και πάλι αν τα δεχτεί.. Για να μη λέμε όμως λόγια του αέρα, διάβασε και αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-12, 02:44
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ, πολύ χρήσιμα λινκς! Λέω για κάτι τέτοιο ας πούμε http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2605 αλλά θα προσπαθήσω πρωτα να το δω κι απο κοντά γιατί δε λέει τι υλικά έχει μέσα, ουτε διαστάσεις.

Υπόστρωμα για τα εύκολα φυτά λες πως χρειάζομαι?

Ξέρω ήδη πως ο μονομάχος είναι δύσκολος, πως πρεπει να μπει πρώτος και μετά να δούμε τι και αν θα το δεχτεί. Διάβαζα όμως σε κάποιο άλλο thread πως κάποιος άλλος φίλος τον έχει με pseudomugil furcatus και τα πανε μια χαρα. Επισης πρότεινε ως συγκάτοικους hasemania nana, ή καποιο ειδος corydoras με προτιμηση τα panda, ή τα cherry barbs, δεν εχω προλάβει όμως να μελετήσω γιαυτά ιδιαίτερα, αν και σε πρωτη ματιά τα pseudomugil furcatus δε μου φαίνεται να πολυταιριάζουν σε παραμέτρους... Γενικά ψάχνω κάποιο είδος ειρηνικό, αλγοφάγο και γρήγορο που να μην τον ενοχλεί
Σαλιγκάρι, λες για apple snail ή κατι άλλο?
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-12, 07:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στο θεμα φιλτρου η δικη μυ προταση ειναι ΑΝ σε παιρνει οικονομικα βαλε ενα εξωτερικο, ειναι παντα καλυτερο απο ολες τις αποψεις.
Οσο για συγκατοικους ειναι γενικα πως θα σου τυχει.
Προσωπικα εχω δει οτι γενικα με ψαρια βυθου δεν υπαρχει προβλημα (khuli loach, corrys κτλ) και ταιριαζουν κι οι συνθηκες. Επισεις σαλιγκαρια χρησιμοποιω παντα σε ολα τα ενυδρεια μου και παλι δεν εχω δει προβλημα.
Με τις γαριδες θελει προσοχη, αλλοι μονομαχοι δεν εχουν κανενα προβλημα (εχω ενα τετοιο) και αλλοι ισως τις δουν σα ζωντανη τροφη.
Για θυλικες θελει μελετη το στησιμο του ενυδρειου και σιγουρα αν προχωρησεις σε τετοια δοκιμη πρεπει να εχεις καποια ενυδρεια καβατζα μηπως και δεν πανε τα πραγγματα οπως θα πρεπε. Προσωπικα εχω σε ενα 80ρι ενα plakat με τεσσερις θυλικες καπου δυο χρονια και δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα αλλα μαλλον μου εκατσε
-------------------------
τα καταλληλα ξυλα δε θελουν καμια επεξεργασια εκτος απο ενα πλυσιματακι γιατι χανουν τις ουσιες για τις οποιες τα βαζουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-08-12 στις 07:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-12, 09:47
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Συγκατοίκηση με θηλυκό την ξεχνάς οσες κρυψώνες κι αν υπάρχουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 12:49
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Δυστυχώς Nick, αν και φαίνονται καλύτερα κι απο άποψη υλικών δε σε περιορίζουν, δε μας παίρνει ακόμα, ίσως στο μέλλον προσθέσουμε και εξωτερικό.

Για συγκάτοικους ακόμα είμαι στο στάδιο έρευνας κι ενημέρωσης, θ αργήσουν να μπουν αλλά θα θελα να ψαχτούμε με προτάσεις αρκετά πριν αποφασίσουμε, γιαυτό ρωτάω. Σκεφτόμουν για corry panda ή/και cherry barbs. Kai ta hasemania-nana δείχνουν όμορφα επίσης, καθώς και τα γοητευτικότατα mikrogeophagus ramirezi...τελικά είναι πολλά με ίδιες παραμέτρους και πανέμορφα, γιαυτό μαζεύω γνωμες Επίσης απο ψάρια βυθού (σε στυλ Αncistrus, αλλά σε πιο μικρόσωμο, τι να κοιτάξω?) Σαλιγκάρια apple snail, ε? Τις γαρίδες τις φοβάμαι κι εγώ πως θα τις δει εύκολα για φαγητό :Ρ

Για ξύλα, εκτός απ τα κατάλληλα, τι άλλα ντόπια ξυλα μπορεί να κάνουν, ξερουμε? (πχ διαβάζω για αμπέλι, υπάρχουν κι άλλα? πχ πλάτανος, καρυδιά, μυγδαλιά,κ.α. γνωρίζεις αν θα μπορούσαν να μπουν?

Παιδιά σορυ για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά όσο κι αν διαβάζω καθημερινά για όλα αυτά δεν καταφέρνω να καταλήξω και συχνά μπερδέυομαι περισσότερο, ειναι απίστευτα μεγάλος όγκος πληροφορίας. Πχ σήμερα βρήκα για τον λατερίτη ως υπόστρωμα, τοχ χρειάζονται τα "ευκολα" φυτά χαμηλού φωτισμού? υπόστρωμα γενικά?
------------------
Α! κι η απορία μου επίσης είναι που θα βρω τα ψάρια αυτά, αν και όταν. Γιατί να τα παραγγέιλω εδώ στη Σύρο δεν το κρίνω σοφό, οπότε θα πρεπει να ρθω Αθήνα και να τα ταξιδέψω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς Nick, αν και φαίνονται καλύτερα κι απο άποψη υλικών δε σε περιορίζουν, δε μας παίρνει ακόμα, ίσως στο μέλλον προσθέσουμε και εξωτερικό.
Απο αποψη χωρητικοτητας υλικου για ενα μονοαχακι και το εσωτερικο μια χαρα ειναι, αλλα οπως και να χει ενα εξωτερικο εστω και το μικροτερο ειναι πολυ μεγαλυτερη ευκολια, κι ενα sump (παλι εστω και μικρο) ακομα μεγαλυτερη ευκολια, απο κει και περα οτι μπορει ο καθε ενας κανει, αρκει να το κανει σωστα.
Παράθεση:
Για συγκάτοικους ακόμα είμαι στο στάδιο έρευνας κι ενημέρωσης, θ αργήσουν να μπουν αλλά θα θελα να ψαχτούμε με προτάσεις αρκετά πριν αποφασίσουμε, γιαυτό ρωτάω. Σκεφτόμουν για corry panda ή/και cherry barbs. Kai ta hasemania-nana δείχνουν όμορφα επίσης, καθώς και τα γοητευτικότατα mikrogeophagus ramirezi...τελικά είναι πολλά με ίδιες παραμέτρους και πανέμορφα, γιαυτό μαζεύω γνωμες Επίσης απο ψάρια βυθού (σε στυλ Αncistrus, αλλά σε πιο μικρόσωμο, τι να κοιτάξω?) Σαλιγκάρια apple snail, ε? Τις γαρίδες τις φοβάμαι κι εγώ πως θα τις δει εύκολα για φαγητό :Ρ
Για τα cherry barbs κι εγω εχω την εντυπωση πως κανουν κι ετσι κι αλιως συναντωνται στους βιοτοπους τους, αλλα τελευταια εδω που γραφτηκε εχει αναφερθει πως ειναι fin nippers οποτε καλυτερα να μην το ρισκαρεις.
ψαρακια βυθου νομιζω ειναι ιδανικοτεροι συγκατοικοι, απλα θα δεις να ταιριαζουν στα λιτρα σου.
Σαλιγκαρια (ολων των ειδων, και λαθρεπιβατες φυσικα) τα θεωρω απαραιτητα για ενα υγειες ενυδρειο (ειδικα για υγειη βυθο).
Οι γαριδουλες ΙΣΩΣ ειναι δικοπο μαχαιρι κι εξαρταται αποκλειστικα απο το χαρακτηρα του μονομαχου.

Παράθεση:
Για ξύλα, εκτός απ τα κατάλληλα, τι άλλα ντόπια ξυλα μπορεί να κάνουν, ξερουμε? (πχ διαβάζω για αμπέλι, υπάρχουν κι άλλα? πχ πλάτανος, καρυδιά, μυγδαλιά,κ.α. γνωρίζεις αν θα μπορούσαν να μπουν?
Αυτα που λες ειναι φυλλα οχι ξυλα.
Για αμπελι εχω ακουσει κι εγω αλλα γενικα ξυλα προτιμαω να αγοραζω απο ενυδριακα, με προσωπικη προτιμηση στο mopani.

Παράθεση:
σήμερα βρήκα για τον λατερίτη ως υπόστρωμα, τοχ χρειάζονται τα "ευκολα" φυτά χαμηλού φωτισμού? υπόστρωμα γενικά?
τα ευκολα φυτα δε χρειαζονται απολυτως τιποτα, αν θελαν κατι δε θα ηταν ευκολα
Με υποστρωματα μη μπλεξεις, ουτε οι extreme μποσταναδες δε βαζουν αφου πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο.
Εξαιρεση ειναι καποια υλικα που χρησιμοποιουνται ως κανονικος βυθος (fluritte νομιζω λεγεται ενα που θεωρειται πολυ καλο) αλλα ολα αυτα ειναι για ανθρωπους που συντηρουν πολυ δυσκολα φυτεμενα, και παλι δεν ειναι παννακεια.
Οσο μενεις στα ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι απολυτως τιποτα. Αν πας στην επομενη κατηγορια των μετριων παλι ενα λιπασματακι γενικης χρησης ειναι αρκετο.
Τα υπολοιπα ειναι για φυτεμενα high end υψηλων απαιτησεων.


Παράθεση:
Α! κι η απορία μου επίσης είναι που θα βρω τα ψάρια αυτά, αν και όταν. Γιατί να τα παραγγέιλω εδώ στη Σύρο δεν το κρίνω σοφό, οπότε θα πρεπει να ρθω Αθήνα και να τα ταξιδέψω
Η γνωμη μου ειναι καλυτερα να βλεπεις πρωτα μηπως εχουν διαφορες γεννες συγχομπυστες, ετσι θα εξασφαλισεις μεγαλυτερες πιθανοτητες οτι τα ψαρακια δε θα εχουν ταλαιπωρηθει (φυσικα μπορεις να κρινεις απο τη γνωμη που σχηματιζεις για τον καθε ενα. Δεν ειναι βεβαια απολυτο, -σε οποιονδηποτε κανει αναπαραγωγες μπορει να τυχει πχ ενα peak αμμωνιας- αλλα ειναι πιο σιγουρο)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-12, 18:05
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Για τα cherry barbs σε προηγούμενο post ο Σπύρος (delta) μου είχε πει ότι είναι fin nippers και εμπιστεύομαι τη γνώμη του, οπότε καλύτερα να μην το διακινδυνεύσεις, είναι και ήδη ταλαιπωρημένος ο μονομάχος..
Σαλιγκάρια σίγουρα, και τα apple μια χαρά είναι, και τα zebra, ακόμα και λαθρεπιβάτες. Από βυθόψαρα καλύτερα να αποφύγεις ancistrous λόγω περιορισμένου χώρου και μεγάλου τελικού τους μεγέθους (ανάλογα με το είδος, ελάχιστο 10 cm). Για γαρίδες μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις (με σβηστά φώτα και ταϊσμένο μονομάχο), με την πιθανότητα όμως πάντα να τις δει για φαγητό. Τα cory είναι κοπαδόψαρα και αισθάνονται καλύτερα από 6 και πάνω.

Τα φυτάκια που αναφέρεις δε χρειάζονται υπόστρωμα (έτσι κ αλλιώς μετά από 1 χρόνο χάνει τις ιδιότητές του) οπότε ένα λιπασματάκι γενικής χρήσεως, ίσως και καμιά ταμπλέτα βυθού αν προσθέσεις φυτά με περισσότερες απαιτήσεις.

Ψαράκια μπορείς να παραγγείλεις από pet shop που κάνουν αποστολές (αρκετά αναφέρονται στο φόρουμ) με εγγύηση όμως ότι θα φτάσουν ζωντανά. Μη φοβάσαι το ταξίδι τους, αν γίνει σωστά το πακετάρισμα θα φτάσουν λίγο ταλαιπωρημένα αλλά μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-12, 18:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ψαχνοντας το λιγο βλεπω πως πολλοι λενε οτι τα cherry barbs μπορει να γινουν fin nippers οταν δεν ειναι σε κοπαδι τουλαχιστο 5 ατομων...

Βεβαια οταν υπαρχουν εστω και υποψιες δεν ειναι και τοσο εξυπνο να τα βαλουμε με ψαρακι με τετοια ουρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-12, 22:56
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω για το εξωτερικο που σου προτεινουν. Δες αυτο και αν εχεις χωρο παρτο. Μου φαινεται καλο!
http://www.petcumulus.com/index.asp?...duct&pid=2657#
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-08-12, 12:15
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Νick & Shadow ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις, με καλύψατε μια χαρά
Faster80, είναι μικρό μάλλον για τα λίτρα μου, σ ευχαριστώ όμως.
-----------------
Το νέο ενυδρείο εχει αμπαλαριστεί κι αύριο ξεκινάει και μας έρχεται, αν δε χάνει απ την πολυκαιρία, λογικά Παρασκευή το στήνουμε. Στο μεταξύ, έμαθα πως υπάρχει μέσα και φίλτρο εσωτερικό, αλλά εχει να δουλέψει πολλά χρόνια, οπότε θα το τσεκάρουμε και ανάλογα θα πράξουμε.
------------------
Οπότε για τα cherry το ξεχνάμε τελείως, φυσικά και δεν είμαι διατεθειμένη να το ρισκάρω Καλύτερα panda corry σε κοπαδάκι 5-6. Για τα mikrogeophagus ramirezi που είναι και κουκλιά τι γνώμη έχετε? Δεν θέλω να βάλω τα ίδια τα Αncistrus εννοείται, λόγω του μεγέθους τους, αλλά ψάχνω και δεν μπορω να εντοπίσω ποιό είδος από ψαρια βυθού που τους μοιάζει γίνεται μικρόσωμο...
-------------------
Οκ, τα φυτά ειναι εύκολα , άρα απ ευθείας στην άμμο ή το πολύ με λίγο fluritte απο κάτω. Θα ψάξω και για μοπάνι και θ αφήσω τα πειράματα με άλλα ξύλα.
----------------------
Για ψαράκια, όταν καταλήξουμε, θα βάλω αγγελία μήπως βρω απο αναπαραγωγή συμφορουμήτη, πράγμα που φυσικά και προτιμώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-08-12, 13:31
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλώς να το δεχτείς λοιπόν! Βλέποντας και κάνοντας με το φίλτρο! Βάλε mopani καλύτερα για σιγουριά. Flourite δε χρειάζεται καθόλου, κατ' ευθίαν στην άμμο (το flourite δεν είναι υπόστρωμα-δε μπαίνει δηλαδή από κάτω- αντικαθιστά την άμμο ή το χαλίκι). Αν βρεις ψαράκια από αγγελία ρίξε εδώ μια ματιά για το πώς θα φτάσουν ζωντανά σε εσένα http://www.youtube.com/watch?v=NqmR9qyECMA.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-12, 14:40
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ! Οκ, μόνο μοπάνι λοιπόν Το βίντεο πολύ κατατοπιστικό, είχα τρελή απορία πως μεταφέρονται σώα τα ψάρια. Αν ακουσα καλά κάτι έλεγε ο τύπος για ταμπλέτες οξυγόνου μεσα στη σακουλίτσα, δεν ήξερα καν πως υπάρχει κατι τετοιο!
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-12, 14:56
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τίποτα! Τις χρησιμοποιούν για να έχει σίγουρα οξυγόνο το ψάρι κατά τη μεταφορά, αφήνουν κ αρκετό αέρα στη σακούλα ώστε με την ανατάραξη από τη μεταφορά να εμπλουτίζεται το νερό με οξυγόνο. Έχω πάρει ψάρια από Ταϊλάνδη και έψαχνα να δω με ποιο τρόπο έφτασαν ζωντανά μετά από 10 μέρες!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-12, 15:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βεβαια δεν υπαρχει ταισμα, αλλα οσο να ναι αμμωνια θα υπαρξει εκει μεσα, με αυτο τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-12, 17:41
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βεβαια δεν υπαρχει ταισμα, αλλα οσο να ναι αμμωνια θα υπαρξει εκει μεσα, με αυτο τι γινεται?
Συνήθως βάζουν κάποιο προιόν που δεσμεύει την αμμωνία και προστατεύει τη βλεννογόνο..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-08-12, 17:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι αλλα αυτα τα προιοντα υποτειθεται δε μενουν στο νερο πανω απο 24 ωρες πχ toxivec, prime κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-08-12, 19:44
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σταματάς το τάισμα 3-4 μέρες πριν τη μεταφορά και ταίζεις ξανά την επόμενη της άφιξης. Ένας γενικός κανόνας λέει 50 ml νερού ανά εκ. ψαριού. Γεμίζεις το σακουλάκι που θα τα μεταφέρεις με νερό ενυδρείου, χρησιμοποιείς κάποιο υγρό που δεσμεύει αμμωνία, βάζεις με προσοχή τα ψάρια, βάζεις και μία ταμπλέτα οξυγόνου, κλείνεις αρκετά ψηλά και πολύ καλά τη σακούλα για να παγιδεύσεις περισσότερο οξυγόνο μέσα (με την ανατάραξη του ταξιδιού περνάει στο νερό).Κάποιοι και ανάλογα με το είδος των ψαριών συνιστούν την προσθήκη αλατιού σε μικρή ποσότητα. Παίρνεις ένα κουτί από φελιζόλ (μπορείς να βρεις και από ζαχαροπλαστείο, αυτό που χρησιμοποιούν για το παγωτό) τοποθετείς τη σακούλα και τη σφηνώνεις με εφημερίδες ή ύφασμα στο κουτί για να αποφύγεις χτυπήματα. Αφού φτάσεις, το αφήνεις ακίνητο 30-40 λεπτά και ανοίγεις για να μπει φρέσκος αέρας. Μετά κάνεις κανονικά προσαρμογή στο καινούριο ενυδρείο.
Αυτή τη μέθοδο μεταφοράς ξέρω εγώ..

Έτσι ελαχιστοποιείται η αμμωνία (μειώνονται αρκετά ή ακόμη εκμηδενίζονται οι ρύποι) και υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή οξυγόνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-12, 02:07
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Το ενυδρείο για τον μάγκα ήρθε σήμερα, μόνο που χρειάστηκε μια ψιλοεπισκευή, γιατί στο δοκιμαστικό γέμισμα μας δάκρυσε σε ένα σημείο Ευτυχώς μας στείλανε και 2 φυσίγγια σιλικόνη μαζί (Byson, 100%) και τωρα περιμένουμε λέει για 4 μέρες να δούμε αν όλα είναι οκ. Λέμε να το στήσουμε με μπόλι δικό μας, ωστε να συντομέψουμε το χρόνο. Μπόλι απο άλλον δεν παίζει, γιατί 2 στους 2 που ξέρουμε έχουν άρρωστα ψαράκια, οπότε το φοβάμαι μάλλον. Επίσης βρήκαμε φυτά, μια μέτρια άμμο, όχι ασβεστολιθική και 2 ξύλα μοπάνι που τα χω ήδη σε νερό να φύγει το πρώτο σκούρο χρώμα.
Μαζί με το ενυδρείο ήρθε και το παλιό μου φίλτρο, πρόκειται για ένα Crystal Duo R05 II http://www.amazonios.gr/product_info...42&language=en του οποίου το σφουγγάρι θα μπει στο 120λιτρο και μέχρι να αποικηθεί, θα βάλουμε στη θέση του ελαφρόπετρα ή/και σφουγγάρι που είναι μέσα ήδη 2 μήνες και λογικά θα έχει αναπτύξει καλή αποικία βακτηρίων. Ο θάλαμος του φίλτρου όπου μπαίνει το υλικό, έχει όγκο 340 κυβ. εκατοστά, αρκετό δεν είναι αυτό για να στηρίξει βιολογία για για 70 λιτρα νερού? Αν έχω καταλάβει σωστά, στις 24 ώρες που θα υπάρχει το φίλτρο με τη βιολογία στο νεό ενυδρείο, θα πρέπει να μετρήσουμε μηδενική αμμωνία και νιτρώδη. Σ αυτό το πρώτο 24ωρο είναι καλύτερα να ρίξουμε και τροφή (χωρίς ψάρια εννοώ) ή δεν χρειάζεται? Νερό απ το 120λιτρο καταλαβαίνω πως δεν πρέπει να βάλουμε, αλλά μόνο τα στραγγίσματα απ υλικά του (σωστό?) Κι είναι καλύτερα να το φυτέψω πριν βάλλω το φίλτρο να δουλέψει? ή να βάλω φυτά αφού πρωτα πάρω σωστές μετρήσεις? Συχωράτε με που σας πρήζω, αλλά ο φιλαράκος μας δεν είναι για να μένει στο μικρό για πολύ ακόμα, όπου παρ όλες τις συχνές & μικρές αλλαγές, τη μείωση ταϊσματος και παρ όλο που μηδένισε εκεί η αμμωνία, ακόμα υπάρχουν ανιχνεύσημα νιτρώδη, 0 - 0,5

ΥΓ: Ο Ψάρης μας (λόγω Fin-rot) είναι ήδη μιαμιση βδομάδα σε διάλυμμα αλατιού, οπότε προφανώς και το νέο ενυδρείο του θα πρεπει να χει αντίστοιχο διάλλυμα για 2μιση βδομάδες ακόμα, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-12, 07:57
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Με μπόλι θα στήσεις, προσοχή όμως αφού θα αφαιρέσεις υλικά από το άλλο ενυδρείο μη μείνει χωρίς αρκετά βακτήρια και ανεβάσει αμμωνία. Μέχρι το 1/3 των υλικών πάρε (αν και δε χρειάζεσαι πολύ) και καλού κακού κάνε και μία μέτρηση μερικές ώρες αργότερα στο ενυδρείο "δότη".
Το φίλτρο λογικά αρκεί για 1 μονομάχο (χωρίς να προσθέσεις τίποτε άλλο) έχει όμως κάποιο spraybar ή μπορείς να προσαρμόσεις γιατί είδα ότι γυρνάει 650 λίτρα την ώρα και πιστεύω είναι δυνατή ροή για μονομάχο.
Αν δε ρίξεις τίποτα μέσα στο ενυδρείο πως θα έχει αμμωνία για να δεις μετά στις μετρήσεις αν έχει αρχίσει ο κύκλος του αζώτου? Επειδή όμως θα μπολιάσεις με υλικό το ενυδρείο θεωρείται στρωμένο οπότε ή βάζεις κατ' ευθείαν το μονομάχο για να συντηρηθεί και η βιολογία ή αν θες να είσαι πιο σίγουρη και επειδή είναι ήδη ταλαιπωρημένος, μετά το μπόλιασμα ρίχνεις λίγη τροφή (καλύτερα μέσα σε ένα τούλι, για να μπορείς να τη βγάλεις και να μη μείνει να σαπίσει μέσα στο ενυδρείο), μετράς αργότερα για να δεις ότι υπάρχει αμμωνία και κάνεις ξανά μέτρηση 24 ώρες μετά, για να τσεκάρεις ότι έχεις 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και μετρήσιμα νιτρικά. Εκτός από τα υλικά που θα βάλεις στο φίλτρο, από το μπόλι (λίγο νερό ενυδρείου με μούργα από τα υλικά του στρωμένου) ρίξε το 90% στο φίλτρο και το 10% μέσα στο ενυδρείο (αφού γεμίσεις το ενυδρείο, εννοείται).
Αφού βάλεις την άμμο και τα ξύλα (φρόντισε να επιβεβαιώσεις ότι μπορούν να βυθιστούν, αλλιώς θα χρειαστεί να τα αφήσεις κάποιες βδομάδες μέσα σε ένα κουβά με νερό για να σταματήσουν να επιπλέουν), βάζεις νερό (με τη μέθοδο με το πιατάκι) λίγο πιο πάνω από την άμμο, φυτεύεις, τοποθετείς τον εξοπλισμό (θερμαντήρα, θερμόμετρο, φίλτρο κλπ), γεμίζεις με νερό, τα βάζεις σε λειτουργία και είσαι έτοιμη!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-08-12, 08:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
και 2 ξύλα μοπάνι που τα χω ήδη σε νερό να φύγει το πρώτο σκούρο χρώμα.
ΓΙΑΤΙ?

Εδω κανουμε ολοκληρο αγωνα να κραταμε το νερο οσο πιο καφε γινεται κι εσεις το πετατε?
Αν δεν ηταν και πανακριβα θα τα ανανεωναμε κι ολας συνεχεια
ενα πλυσιματακι θελουν απλα και μετα μπλουμ, οι ουσιες που βγαζουν θα εκτιμηθουν πολυ απο το μονομαχο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-08-12, 08:38
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑΤΙ?

Εδω κανουμε ολοκληρο αγωνα να κραταμε το νερο οσο πιο καφε γινεται κι εσεις το πετατε?
Αν δεν ηταν και πανακριβα θα τα ανανεωναμε κι ολας συνεχεια
ενα πλυσιματακι θελουν απλα και μετα μπλουμ, οι ουσιες που βγαζουν θα εκτιμηθουν πολυ απο το μονομαχο
συμφωνω με το νικ διοτι κι εγω προσπαθω να μαυρισω με φυσικο τροπο το νερο και φανταζομαι με τις αλλαγες θα φευγει σιγα σιγα το χρωμα.....

σου δινω και μια ιδεα για το στησιμο του ενυδρειου σου
οριστε http://www.youtube.com/watch?v=NbBOQkcnq30
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-08-12, 18:05
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα τιπς! Τα ξύλα τα βγαλα απ το νερό μόλις σας διάβασα, οκ Απλά υπέθεσα αρχικά πως η τόση μάκα που εχουν πάνω τους θα πρεπε να ξεπλυθεί λίγο
---------------
Shadow εννοείς πως το φίλτρο έιναι μικρό? Κανονικό spray bar (σαν φλογέρα δηλαδή) δεν έχει. Εχει όμως ένα "ρυγχος" που μπορείς να το στρέψεις όπως βολεύει. Το άλλο που σκεφτόμαστε είναι να βάλουμε σωληνάκι (αλφαδολάστιχο) στη θέση του, με μερικές τρυπούλες (σε τι μήκος αλήθεια? και πόσες?), ωστε να ψεκάζει ουσιαστικά, και εννοείται το φίλτρο σε θέση "slow".
------------------
Την τύρφη (μοιρασμένη σε δυο καλτσάκια και στην ειδική θεση που εχει το φίλτρο) μπορώ να την βάλω απ την αρχή, ή επηρεάζει κάτι στο στρώσιμο? (Βαρέλι προετοιμασίας ακόμα δεν παίζει, ίσως λίγο αργότερα)
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-08-12, 18:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τύρφη (μοιρασμένη σε δυο καλτσάκια και στην ειδική θεση που εχει το φίλτρο) μπορώ να την βάλω απ την αρχή, ή επηρεάζει κάτι στο στρώσιμο? (Βαρέλι προετοιμασίας ακόμα δεν παίζει, ίσως λίγο αργότερα)

οκ, βαλτα αλλα σωστο ειναι να μπαινει ηδη μαλακο νερο στο ενυδρειο γιατι διαφορετικα θα εχεις προβλημα με σκαμπανεβασματα με οτι συνεπειες εχει αυτο.

Η τυρφη δεν επηρρεαζει το στρωσιμο, με μπολι δε θα στρωσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-08-12, 21:55
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Ναι με μπόλι (σφουγγάρι και ξέπλυμα υλικών, αν και δεν είμαι σίγουρη αν πρεπει να ξεπλύνω και την ελαφρόπετρα, που είναι ο κύριος όγκος των υλικών του 120λιτρου- ελπίζω το πιο παλιό σφουγγάρι μέσα συν τα στιψήματα απο τ άλλα δύο να κάνουν τη δουλειά και να μη χρειαστεί να βάλω κι ελαφρόπετρα. Φοβάμαι μην "αδυνατίσει" πολύ η βιολογία στο ενυδρείο "δότη")

Ενας μέρος του νερού της μονομαχιέρας (πχ το 1/3), για να ναι λίγο μαλακότερο, σκεφτόμουν να το αφήσω πρωτα μια-δυο μέρες σε δοχεία, συν το νερό απ τα μοπάνια (καθαρό και αποχλωριωμένο επίσης) και μετά να το βάλω μέσα, με το φίλτρο και την τυρφη ωστε απο 7,3 που έχει τωρα το ψάρι να μην πέσει ξαφνικά σε πολύ χαμηλo Ph, κι αφού ετσι κι αλλιως η τυρφη θέλει κάποιες μέρες για να δουλέψει, λογικά θα κατέβει σταδιακά κι άλλο, ετσι δεν είναι? Τέλος, λέμε να εφαρμόσουμε το ίδιο σύστημα που κάναμε στο 120λιτρο και δούλεψε: μπόλι και σταδιακό γέμισμα νερού στις επόμενες 3-4 μέρες, ώστε και οι τιμές να μην έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά και τα βακτήρια να χουν το χρόνο να λειτουργήσουν υποστηρίζοντας όλο και περισσότερη ποσότητα νερού όσο περνάνε οι μέρες. Μπορεί να ναι η ιδέα μας, πάντως το μεγάλο που το στρώσαμε έτσι, πήγε θαυμάσια κι αφού δεν περιέχει κάποιο σφάλμα λέμε να το ξανακάνουμε με τον ίδιο τρόπο. Παρεπιπτοντως, στο 12αρι εξακολουθώ να ανιχνευω λίγα νιτρώδη, απλά με καθησυχάζει πως τα νιτρικά ανέβηκαν (σ'ημερα πριν την αλλαγή) στα 25.

ΥΓ Στο κοινωνικό στο μεταξύ, έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά το θηλυκό Μόλλυ, σα να χει ησυχάσει απότομα ένα πράγμα, αλλά πολύ ησυχία... εδώ και δυο μέρες αράζει επάνω, δεν πολυ κινήται και δεν παίζει όπως συνήθως, τρώει μόνο ό,τι πέσει κοντά της και αποφεύγει το συνωστισμό, οπότε ή είναι στις μέρες της για γέννα- είναι ήδη πολύ πρησμένη, σχεδόν φαίνονται τα μωρά- ή έχει αρρωστήσει από άγνωστη αιτία και χωρίς οπτικά συμπτώματα. Οπότε γενικότερα είμαστε "στα καρφιά" να δούμε τι πάιζει... Χτες χάσαμε και δεύτερο Guppy απο αυτά που είχαμε κάνει θεραπεία και αφού ειχε συνέλθει και ειχε και επουλωθεί η ουρά του, έγκυούλα κι αυτή...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-08-12, 23:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τυρφη δεν επηρρεαζει το στρωσιμο,
Η τυρφη κατεβαζει το πεχα.
Η νιτροποιηση ειναι πιο ευκολη σε αλκαλικα νερα ομως

Απο την αλλη ομως υπαρχει ο ενδοιασμος.
Η "βιολογια" που θα στηριξει το ενυδρειο αργοτερα (με την τυρφη) πρεπει να ειναι απο "αυτες" που ζουν σε οξινα νερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-08-12, 01:12
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Χμ... άρα τι κάνω? (το "αυγό ή την κότα" Σηκώνει μέση λύση? Δηλαδή να στρώσω (χωρίς τυρφη, αλλά μόνο με φύλλα και ξύλα και προετοιμασία απο βραδύς του νερού, ή και περισσότερο) σ ένα ph γυρω στο 7, ωστε να μην φρικάρει κι ο μάγκας και εν καιρό κι αφου η βιολογία πάει καλά, να κατέβω σταδιακά στο 6,8 (με την τύρφη)? Η βιολογία αν στηθεί σε ουδέτερο περιβάλλον λες να κινδυνέψει με τη μικρή & σταδιακή αλλαγή σε όξινο? (Το μπόλι είναι απο "δοτη" με αλκαλικό νερό, γυρω στο 7,5 με 8 παρά)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-08-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με σταθερες μικρες μεταβολες η βιολογια δε θα κινδυνεψει, αλλα αν πας απο 8 στο 6 δε θα μεινει τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-08-12, 01:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαζουμε ψαρια απο πετσοπ (που 99% τα εχουν σε νερο βρυσης) ή γενικα βαζουμε ψαρια που ερχονται απο νερο βρυσης, στρωνουμε γρηγορα σε νερο βρυσης και αφου βαλουμε τα ψαρια, κατεβαζουμε σταδιακα σε ιδανικες παραμετρους.
Ετσι μαζι με τα ψαρια προσαρμοζεται αργα και η βιολογια στις νεες παραμετρους.
-------------------------
Το μπολι πρεπει να μπαινει σε ενυδρειο με νερο (pH GH θερμοκρασια) οσο πιο ιδιο γινεται με το νερο του ενυδρειου απο οπου ερχεται.
Και τα νιτροποιητικα βακτηρια, οπως τα ψαρια, ειναι ευαισθητα σε αποτομες αλλαγες pH και θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-08-12 στις 01:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-08-12, 10:23
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Ok, αυτό εχει μια χαρά λογική. Και εξηγεί ίσως και γιατί παιδεύομαι τόσες μέρες με το στρώσιμο του 12λιτρου, όπου αν θυμάστε αρχικά είχα κάνει την πατατιά κι είχα βάλει νερό με ph Down, νομίζω τη δεύτερη ή τρίτη μέρα, με διαφορά τουλάχιστον 0,5 αν όχι και παραπάνω οπότε τα στειλα στα θυμαράκια τα βακτήρια απ το μπόλι που έβαλα στην αρχή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Συμβουλές για στήσιμο ενυδρείου 100x40x40 160 λίτρα John-g Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 24 19-07-10 21:38
Προτάσεις/Συμβουλές για τον καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 31-10-07 23:14
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11047 seconds with 13 queries