Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-03-11, 19:46   #1
σε περιπτωση διαρροης τι κανουμε;ενυδρειο juwel.
 
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345
Γηραιοί του GAB
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος 14-03-11, 19:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

μετα την αποψινη αλλαγη νερου βλεπω να σταζει το ενυδρειο μου απο κατω στην μπροστα αριστερη γωνια.δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειται για διαροη γιατι οταν γεμιζα μουφυγε λιγο απεξω η σωληνα και ισως επεσε νερο αναμεσα στο τζαμι και το πλαστικο πουχει γυρω γυρω.ισως σταζει οτι μαζεψε εκει μεσα,αν μαζεψε κατι.σε περιπτωση που εχει οντως διαρροη τι κανουμε;το ενυδρειο ειναι juwel κ υποτιθεται εχει 3 χρονια εγγυηση.εχει τυχει σε κανεναν κατι τετοιο;μου φαινεται παραξενο γιατι οσες μερες το εχω δεν ειχα προβλημα.αν εχω προβλημα τι θα κανω με τα ψαρια;
Εμφανίσεις: 12701
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-11, 20:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το juwel rio125 το ειχα περιπου 8 μηνες μεχρι που σε μια αλλαγη παρατηρησα το ιδιο πραγμα με το δικο σου εκανα ακριβως την ιδια υποθεση με σενα οτι επεσε νερο απ την αλλαγη του νερου αναμεσα το αφησα μεχρι που επομενο βραδυ μιας και δουλευα πηγα στο δωματιο και ηταν ψιλοχοντροπλημυρα και το επιπλο παλι της juwel φουσκωμενο στο πλαι απο τα νερα (τσεκαρε το εκει που μπαινουν οι καθετες οι βιδες στη βαση )Εννοειτε οτι το αλλαξα στην εγγυηση εννοειτε επισης οτι δε θα σου κανουν την ζωη ευκολη με την αλλαγη του ενυδρειου εννοειτε οτι ελπιζω και ευχομαι να μην σου εχει συμβει το ιδιο ειναι ψιλοφρικη.Αν συνεχισει αλλαξε το και εμενα απ την βαση καπου εχανε λιγο λιγο μεχρι που φουσκωσε το επιπλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-11, 20:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εφοσον έχεις την εγγυηση, επικοινωνείς με το κατάστημα. Αλλιως, αναλόγως απο που είναι η διαρροή, και ποσο μεγάλη είναι πρεπει να αδειασεις το ενυδρείο κ ή να ξεκολλήσεις το τζάμι ή να περασεις σιλικόνη.

Για τα ψάρια, τα βαζεις ή σε ενα βοηθητικό ενυδρείο, ή σε κουβαδες. Το ιδιο πρεπει να γίνει με το φιλτρο, για να μην χασει την βιολογια.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-11, 22:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ελπιζω να μη μου τυχει κιαυτο τωρα γιατι αυτο μας ελειπε... παντως που τραβηξα λιγο το πλαστικο ειδα οτι εκει αναμεσα εχει οντως νερο.εβαλα χαρτι αναμεσα για να τραβηξει οτι εχει μεινει εκει μεσα και φαινεται να μειωθηκε αρκετα το σταξιμο.σιγουρα δεν το μαζεψα ολο με το χαρτι ομως.θα το αφησω και θα δω τι γινεται το πρωι.αν εξακολουθησει να σταζει θα ταδειασω και θα το παω απτο καταστημα να δω τι θα μου πουνε... επειδη δουλευω στο σερβις καταστηματος και εχω να κανω με πελατες και αντιπροσωπειες καθημερινα,το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι ου μπλεξεις!οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα ειναι μεγαλο μπαχαλο!δε μπορειτε να φανταστειτε δηλαδη για τι κατασταση μιλαμε.αν ξερανε οι εταιρειες με ποιους συνεργαζονται οι μισες θαχανε κλεισει.ελπιζω να μην ισχυει το ιδιο και για τη juwel,αν και αμφιβαλω...
-------------------------
απτην ωρα που σκουπισα μεσα στο κενο αναμεσα απτο τζαμι και το πλαστικο δεν εχει ξανασταξει.ελπιζω αυτο να ητανε ολο και να μην εχω προβλημα.τωρα βεβαια θαχω το νου μου,και ισως καποια στιγμη (αν δεν ξαναεμφανιστουνε σταγονες νωριτερα)να το αδειασω και να βαλω σιλικονη μονος μου γυρω γυρω απο κατω.ισως ειναι και μια καλη ευκαιρια να βαλω και υποστρωμα μεσα.θα δειξει.ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-03-11 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-11, 22:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βασικά, δεν είμαι σιγουρος, αλλα νομίζω πως αν το πειράξεις, χανεις την εγγυηση. Εγω θα το πήγαινα στο μαγαζί παντως...

ΝΑ έχεις υπόψη σου οτι μπορεί να τρεχει και η εξατμιση απο τα πλαινα στο καπάκι. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στα τζουελ, παντως, στο ρεσουν μου, οταν το είχα με καπακι, εβλεπα συνεχώς νερά και ανησυχούσα για το ίδιο πράγμα, και τελικά ήταν αυτό που λέω. Η εξατμιση.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-11, 22:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα χανεται η εγγυηση αν πειραχτει αλλα απο τι θα τη χασω τωρα απτα τζαμια? απτο να μπλεξω με τον καθε μην πω,καλυτερα να παιδευτω μονος μου.μονο για τα ψαρια μου ανησυχω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-11, 02:19
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Μην αγχωνεσαι με αυτο και εμενα στην αρχη μου ειπαν οτι δεν ισχυει η εγγυηση για τον πατο χαχααχχα και οτι δεν γινεται αλλαγη μολις τους ζητησα τα τηλ του προμηθευτη της juwel στην ελλαδα και τους ειπα οτι θα στειλω και email στην juwel τους κοπηκε ο βηχας και το αλλαξαν βεβαια δουλευω ως πωλητης και το ξερω το εργο οποτε αν εχεις και την αποδειξη no stress δε γινεται να μην στο αλλαξει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-11, 02:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω να με καλυψει η εγγυηση γιατι εχω βγαλει το εσωτερικο φιλτρο.οποτε δε περιμενω τιποτα,την εγγυηση για τα τζαμια τι να την κανω;ισα που θα περιμενω καμια βδομαδα τουλαχιστον με τα ψαρια σε κουβα μεχρι να παρω το καινουριο.οποτε χιλιες φορες να κατσω μια μερα στο ρεπο μου να το φτιαξω μονος μου.βεβαια τωρα εγω το κανω λιγο να ακουγεται οπως τανεκδοτο με το γρυλλο,αλλα τελοσπαντων.θαχω το κεφαλι μου ησυχο και δε θα τους ειμαι και υποχρεωμενος στο καταστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-11, 02:36
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εσυ ξερεις καλυτερα ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να πανε ολα καλα
γιατι με το φιλτρο εχουν ενα πατημα, αν και το καλυτερο ειναι να το προσπαθησεις (για καλο και για κακο τσκαρε τα πλαινα νευρα της βασης(juwel) του ενυδρειου αν ειναι οκ)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-11, 02:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα,θα το κοιταξω αυριο και μπορει να παω να ρωτησω τουλαχιστον,ετσι κιαλλιως πρεπει να παω για να παρω σιλικονη.δεν ξερω μηπως μπορω να βρω σε κανα πρακτικερ πιο φτηνα και αν θα κανει για ενυδρειο.θα δουμε...ευχαριστω για τις ιδεες σου παντος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-11, 07:38
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Για πες.... συνεχισε η διαρροη?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-11, 11:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ετσι φαινεται,εξακολουθει να σταζει που και που.βεβαια πολυ λιγοτερο απο χτες αλλα μαλον δε θα το γλυτωσω το αδειασμα.
γ..μ..τ.. και πανω που φαινεται οτι ειχε αρχισει να στρωνει.δουλευω και απογευμα και δε θα μπορεσω να το φτιαξω σημερα οχι τιποταλλο!
θα παω τωρα σε λιγο απτο καταστημα μαλον να δω για σιλικονη.η διαρροη πρεπει ναναι μια σταγονα καθε μιση ωρα περιπου γιατι δε βρηκα σταγονες κατω,μονο υγρασια,αλλα αμα ταφησω μονο χειροτερα θα γινει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-11, 12:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απο ποιο κατάστημα; Μην κάνεις καμια χαζομάρα και πάρεις απο πετ-σοπ. Στα πρακτικερ και λερου κτλπ υπαρχουν με 5¤ / σιλικόνη για ενυδρεία. Μην πας και παρεις καμια απο πετσοπ με 20¤..

Εσυ ξέρεις καλύτερα το ενυδρείο σου. Ομως, εγώ, θα περίμενα λίγο ακομα, ίσως μεχρι αυριο. Μπορεί να μην είναι τίποτα, και τζαμπα να αδειαζεις. Αν είναι όμως... ισως γίνει χειρότερα. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που λενε.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-11, 12:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αυτο σκεφτομαι.αν μπορω να βρω απο πρακτικερ κιετσι φυσικα δε θα παω στο πετσοπ.γιατι εκει θα πηγαινα τωρα.οποτε ταφηνω και θα παω αυριο απογευμα πρακτικερ μαλον.η θα παω να το πω στο καταστημα να δω τι θα μου πουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-11, 15:21
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ετσι φαινεται,εξακολουθει να σταζει που και που.βεβαια πολυ λιγοτερο απο χτες αλλα μαλον δε θα το γλυτωσω το αδειασμα.
γ..μ..τ.. και πανω που φαινεται οτι ειχε αρχισει να στρωνει.δουλευω και απογευμα και δε θα μπορεσω να το φτιαξω σημερα οχι τιποταλλο!
θα παω τωρα σε λιγο απτο καταστημα μαλον να δω για σιλικονη.η διαρροη πρεπει ναναι μια σταγονα καθε μιση ωρα περιπου γιατι δε βρηκα σταγονες κατω,μονο υγρασια,αλλα αμα ταφησω μονο χειροτερα θα γινει.
Αυτο με την υγρασια ειναι το χειροτερο γιατι παει να πει οτι το νερο περναει και το αποροφα το επιπλο απο τις βιδες του πανω κομματιου της βασης αν ειναι της juwel η βαση του ενυδρειου.Παντως στο δικο μου εκει που πιστευω ειχε διαρροη ειναι στον πατο εκει που γινεται η ενωση με την σιλικονη οταν συναντωνται τα 2 κομματια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-11, 15:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αδειασμα-καθαρισμα-σκουπισμα-στεγνωμα εξωτερικα-μπαλκονι-χαρτι κουζινας αναμεσα στο επιπλο και το ενυδρειο-γεμισμα νερο.
Αυριο ελεγχος....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-03-11, 21:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι εννοειται! πηρα σιλικονη σημερα για ενυδρεια.περασα απτο καταστημα και μου ειπε το παλικαρι εκει αν θελω να το παω να το τσεκαρουνε κιεκεινοι και θα το σειλουνε αντυπροσωπεια.μου ειπε οτι στανταρ θα γινει αλλαγη και θα στειλουνε καινουριο αν εχει προβλημα και οτι δεν τους εχει ξανατυχει με juwel.οποτε δεν εχω παραπονο απο κει τουλαχιστον το παληκαρι ητανε πολυ εξυπηρετικο.δεν ξερω και το ονομα του να το εγραφα εδω τουλαχιστον γιατι ητανε πολυ εξυπηρετικος και με καθυσηχασε.το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το στειλω στην αντυπροσωπεια,προτιμω να το φτιαξω μονος μου γιατι εκτος του οτι αν το στειλω θα πρεπει να περιμενω τουλαχιστον καμια βδομαδα με τα ψαρια σε κουβα,θα πρεπει να τσεκαρω και το καινουριο οταν ερθει.οποτε ας φτιαξω αυτο να δω και πως ειναι και να το μαθω και να ξεμπερδευω και πιο γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-03-11, 22:35
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτο είναι λάθος. Και αν δεν το κανεις καλά και συνεχίσει η διαρροή;

Νομίζεις οτι και να το φτιαξεις μόνος σου, δεν θα περασουν ~4-5 μερες;

Αυριο το αδειαζεις, κτλπ και το στεγνωνεις.

Μεθαυριο βγαζεις την παλία σιλικόνη. Περνας νεα. (ή μόνο περνας νεα)

Περιμένεις ~30 ωρες να στεγνωσει καλα. (ισως λεω και λίγο, εξαρταται απο το παχος) (3η μερα)

Το αφηνεις πες δυο μέρες με νερο, να το τσεκαρεις.

Συνολο, 5 μέρες, ΚΑΙ εχεις χασει την εγγυηση, ΚΑΙ δεν εισαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, ΚΑΙ εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες για μελλοντικό προβλημα...

Αφου λες οτι ήταν τόσο εξυπηρετικός και βοηθήτικος, γιατι δεν το εκμεταλλευεσε;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-03-11, 22:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω, για καποιο λογο δε με τρελαινει η ιδεα να το παω στο καταστημα.και η μια βδομαδα αναμονη για αλλαγη ειναι σε ιδανικες συνθηκες ετσι?αμφιβαλω σοβαρα για το αν θα ειναι τοσο.θαχω και με κατι να ασχοληθω,οποτε diy θα γινει η δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-03-11, 22:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγω σου λεω τι θα έκανα εγώ παντως. Απο εκεί και πέρα, δικό σου ενυδρείο, δικό σου πάτωμα, δική σου επιλογη.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-03-11, 22:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και βεβαια,και καλα κανεις και μου λες και σευχαριστω,αλλα σε πρωτη φαση πρεπει να το αδειασω,να βγαλω το πλαστικο τελαρο απο κατω και να δω τι γινεται.μπορει να μην υπαρχει καν προβλημα και να ειναι αυτο που σκεφτομουνα στην αρχη.αφου γινει αυτο βλεπουμεπαντως σευχαριστω που μοιραζεσαι τη σκεψη σου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-11, 22:55
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

απο την στιγμη που σου χανει ειναι πολυ δυσκολο αν βαλεις σιλικονη να εχεις αποτελεσμα , σιλικόνη πανω στην αλλη σιλικονη δεν κανει απολυτως τιποτα , ισως για μερικο καιρο δεν θα εχεις προβλημα μετα ομως θα σου αρχισει να τρεχει παλι. Το ιδιο επαθα και γω παλια με ενα.
Το μονο που μπορεις να κανεις για να εχεις 100% αποτελεσμα ειναι να ξηλωθει ολος ο πατος να καθαριστουν ολες οι σιλικονες καλα γυρω γυρω και να κοληθει παλι με νεα σιλικονη. οποτε καταλαβενεις οτι αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
Απο την στιγμη που στο αλλαζουνε μην το σκεφτεσαι καθολου, δωστο και τραβα παρε απο κανα praktiker κανα πλαστικο δοχειο 60 η 80 λιτρα και βαλε εκει μεσα τα ψαρια, καπου 10 με 15 ευρω εχει.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-03-11, 23:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου για το δοχειο,αυριο που θα το αδειασω για να το δω θα μπορεσω να αποφασισω γιατι προς το παρον δεν ξερω τιποταλλο απτο οτι σταζει.οπως ειπα μπορει να μην εχει καν προβλημα.αμφιβαλω,αλλα ποτε δεν ξερεις.η ελπιδα πεθαινει τελευταια που λενε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-03-11, 23:25
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

γιατι πληρωσες juwel αφου δεν σε ενδιαφερει η ποιοτητα κατασκευης και η εγγυηση που παρεχει? με τη λογικη σου δεν θα ηταν καλυτερα να αγορασεις ενα κινεζικο? η εχεις την εντυπωση οτι αν το επισκευασεις μονος σου θα το κανεις καλυτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-11, 00:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις δικιο οτι οταν το αγορασα (αρχαριος γαρ,και που ακομα αρχαριος ειμαι)διαλεξα αυτο μονο και μονο για την εγγυηση αλλα αυτο δε σημαινει οτι ητανε και σωστη αποφαση.ουτε μου ειπε κανεις οτι το super duper ενυδρειο juwel με τα 3 χρονια εγγυηση και δεν ξερω κιεγω τι αλλο,υπαρχει περιπτωση ναχει διαροη αργοτερα! εκτος αυτου,οταν ξεκινησα ειχα αλλα πραγματα στο μυαλο μου οτι θα εκανα.εγω περιμενα οτι θα εβαζα καμια 15αρια ψαρακια μεσα και κανα καραβακι στο βυθο και θα το εβλεπα και θα μαρεσε.δεν ηξερα οτι θα ανακαλυπτα μετα κατι βιοτοπικα ενυδρεια και κατι τετοια που θα μου αρεσανε και θαθελα να το κανω ετσι.τωρα που σκεφτομαι τι ελεγα οταν ξεκινησα λεω τι μα...ες ελεγα! και μιλαμε για 3 βδομαδες πριν!τωρα ομως τοχω παρει.και μαλιστα νομιζω σε καλη τιμη 80 ευρω τοχανε σε προσφορα.τι να κανω να το παω πισω και να παρω κινεζικο ντε και καλα?και στο κατω κατω γιατι να μη μπορω να το φτιαξω καλυτερο?αμα διορθωσω το προβλημα με τη δουλεια που εκανε η juwel με το ενυδεριο μου οριστε.μανι-μανι εγινε καλυτερο.εγω ετσι το βλεπω.και ετσι κιαλλιως εμενα μαρεσει η διαδικασια της επισκευης.αυτο με τραβαει.δε λεω οτι ειμαι ο σουπερ μαστορας αλλα πιανουν τα χερια μου και διαλεξα να τελειωσω μηχανικος γιατι αυτο μου αρεσε.τωρα απο κει και περα δεν εχω να πω κατι αλλο.βλεπω καθε μερα ανθρωπους που δεν εχουν ουτε την ορεξη ουτε το μυαλο για να φτιαξουν και το παραμικρο πραγματακι που κιενα παιδι θα μπορουσε αν ασχολουνταν.προτιμανε να δωσουνε τσαμπα λεφτα για να το κανει αλλος.ουτε μανιουαλ διαβαζουνε ουτε τιποτα.ολα μασημενη τροφη τα θελουνε!κιεχουνε και παραπονα αν αυτο που πηρανε δεν κανει αυτα που νομιζανε οτι κανει!εγω δεν ειμαι ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-11, 00:23
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Σωστα όλα αυτά που λες. Και εγώ εχω ενα μηνα+ εδω περα και ασχολουμαι με ενα ενυδρείο. Οχι, να επισκευασω την σπασμενη πλατη, οχι να κολλήσω κοντρες, όχι να φτιάξω ξυλινο καπάκι, να κανω τα ηλεκτρολογικά κτλπ κτλπ. Τωρα, μεχρι το ΣΚ, το ενυδρειο θα εχει τελειωσει 100%, και μετά θα χρειαζομαι βαση. Και αυτή DIY θα την κάνω.

Σε καθε αλλη περίπτωση θα σου έλεγα να το κάνεις μόνος σου. Ομως εφόσον ειναι το ενυδρειο που είναι, και οπως λες είναι και στην 3η εβδομάδα λειτουργίας και ανοιξε (!!!!!!) το ορθο είναι να το πας πίσω. Δεν το θεωρεις οτι "αδικηθηκες" οταν σου ανοιξε ολοκαινουργιο ενυδρείο;
Κανενας δεν σε θεωρεί ασχετο, και σίγουρα μπορείς να το κανεις. Το θεμα είναι οτι 99% δεν θα βγεί τοσο καλό όσο ενα καινουργιο, του κουτιου.

Υ.Γ. Το επαγγελμα δεν εχει σχεση! Εδω ήθελα να κάνω μια γραφική παράσταση σε ενα ειδικού τυπου χαρτι, όχι μιλιμετρε (λογαριθμικό, αν θυμάσαι). Ρωτησα εναν φιλο που είναι 4ο ετος μαθηματικό, και μου λεει "δεν ξέρω τι είναι το λογαριθμικο χαρτι"!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-11, 00:31
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δηλαδη αν αγορασεις καινουριο αυτοκινητο και στην περιοδο της εγγυησης χαλασει, θα το επισκευασεις μονος σου και θα το φτιαξεις καλυτερο επειδη σπουδασες μηχανικος και πιανουν τα χερια σου? η τεχνογνωσια και η επισκευη η η κατασκευη προηποθετουν εμπειρια, που στον τομεα του ενυδρειου δεν πρεπει να την εχεις. προσεχε γιατι στο τελος θα χασεις την εγγυηση,(αν παρεμβεις μονος σου) θα ξαναπληρωνεις ενυδρειο και θα κολυμπησει και το σαλονι σου.πληροφοριακα και εγω μηχανικος ειμαι με αρκετα χρονια στην πλατη για αυτο και προσπαθω να σε προστατεψω απο μια ζημια, γιατι τα πραγματα δεν τα εχεις ζηγησει σωστα (φιλικα παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-03-11, 00:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καθε αλλη περίπτωση θα σου έλεγα να το κάνεις μόνος σου. Ομως εφόσον ειναι το ενυδρειο που είναι, και οπως λες είναι και στην 3η εβδομάδα λειτουργίας και ανοιξε (!!!!!!) το ορθο είναι να το πας πίσω. Δεν το θεωρεις οτι "αδικηθηκες" οταν σου ανοιξε ολοκαινουργιο ενυδρείο;
Κανενας δεν σε θεωρεί ασχετο, και σίγουρα μπορείς να το κανεις. Το θεμα είναι οτι 99% δεν θα βγεί τοσο καλό όσο ενα καινουργιο, του κουτιου.
δεν εχεις αδικο,και βεβαια αισθανομαι καπως αδικημενος,αλλα αν μπορω να κανω κατι και να γλυτωσω ταλαιπωρεια και για μενα και για τα ψαρια κυριως(γιατι αυτα ζουνε εκει μεσα) γιατι οχι?δε λεω οτι θα το φτιαξω ντε και καλα.αν υπαρχει οντως προβλημα και ειναι πολυ σοβαρο φυσικα τοτε θα αξιζει περισσοτερο να μπω στη διαδικασια να παρω καινουριο.αλλα πρεπει να το δω πρωτα.αλλιως αν το παω κατευθειαν στο καταστημα θα αισθανομαι χαζος.δε μπορω να κανω αυτα που κοροιδευω(αυτα που εγραψα στο τελος του προηγουμενου μου ποστ) φυσικα θα το κοιταξω και ΑΝ οταν το δω πιστευω οτι μπορω να κανω κατι θα το φτιαξω μονος μου.αλλιως θα παει στη juwel
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αν αγορασεις καινουριο αυτοκινητο και στην περιοδο της εγγυησης χαλασει, θα το επισκευασεις μονος σου και θα το φτιαξεις καλυτερο επειδη σπουδασες μηχανικος και πιανουν τα χερια σου? η τεχνογνωσια και η επισκευη η η κατασκευη προηποθετουν εμπειρια, που στον τομεα του ενυδρειου δεν πρεπει να την εχεις. προσεχε γιατι στο τελος θα χασεις την εγγυηση,(αν παρεμβεις μονος σου) θα ξαναπληρωνεις ενυδρειο και θα κολυμπησει και το σαλονι σου.πληροφοριακα και εγω μηχανικος ειμαι με αρκετα χρονια στην πλατη για αυτο και προσπαθω να σε προστατεψω απο μια ζημια, γιατι τα πραγματα δεν τα εχεις ζηγησει σωστα (φιλικα παντα)
κανενα προβλημα,δεν παρεξηγουμαι.το συγκεκριμενο παραδειγμα ομως δεν στεκει,γιατι πρωτον,δεν προκειται για αυτοκινητο.δευτερον μιλαμε για τελειως διαφορετικη τιμη κοστους και τριτον οσο ασχετος και να ειμαι δεν νομιζω οτι ειναι επιστημη να σφραγισεις με σιλικονη ενα ενυδριο.αλλο το αν αξιζει να το κανεις η οχι.ευχαριστω που προσπαθεις να με προστατεψεις,(και δεν το λεω ειρωνικα)αλλα προτιμω να σχοληθω οσο μπορω και ΑΝ μπορω.

να προσθεσω κατι για να μην παρεξηγηθω,δεν προσπαθω να μειωσω κανεναν ουτε λεω οτι εγω ειμαι κιαλλος δεν ειναι.προς θεου!απλα λεω τη δικια μου γνωμη με βαση πως αντιλαμβανομαι καποια πραγματα.απο καθαρα προσωπικη εμπειρια παντα.ελπιζω να μη θιγεται κανεις.αν θιγεται καποιος απαυτα που λεω ζητω συγνωμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-03-11 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-03-11, 00:50
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

εαν υπαρχει διαρροη, με το να το σφραγισεις δεν λυνεις το προβλημα, απλα το μεταθετεις για αργοτερα. θα χρειαστει ξεκολημα το τζαμη, καθαρισμα της κολλας και ξανακολημα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-03-11, 01:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν αποκλειεται ναχεις δικιο!θα το δω αυριο και θα ποσταρω τα νεα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα όλα αυτά που λες. Και εγώ εχω ενα μηνα+ εδω περα και ασχολουμαι με ενα ενυδρείο. Οχι, να επισκευασω την σπασμενη πλατη, οχι να κολλήσω κοντρες, όχι να φτιάξω ξυλινο καπάκι, να κανω τα ηλεκτρολογικά κτλπ κτλπ. Τωρα, μεχρι το ΣΚ, το ενυδρειο θα εχει τελειωσει 100%, και μετά θα χρειαζομαι βαση. Και αυτή DIY θα την κάνω.
και θα το δουμε υποθετω ε?καμια φωτογραφια οπωσδηποτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-03-11 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΗΕΙΜ faniskriti Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-08-10 00:50
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας! Γιώργος Κ Αρχάριοι γλυκού νερού 0 02-09-09 19:29
Υπαρχει περιπτωση;; Steve Δίσκοι 23 18-07-07 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09115 seconds with 13 queries