Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-07, 17:54
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή Palludarium έτοιμο!

Γεια σε όλους!
Μόλις ετοίμασα ένα μικρό palludarium χρησιμοποιώντας ένα ενυδρείο 60 λίτρων και μια ξυλοκατασκευή από πάνω για να βάλω και φυτά εκτός νερού. Το υποβρύχιο τμήμα του palludarium θα έχει ύψος 30 πόντους και άλλους 30 βάθος. Η όψη είναι 60 πόντοι. Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι hemichromis lifalili και από εκεί και πέρα ίσως κάποια corydoras και ένα μικρό πλεκόστομο. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω και νέον ή άλλα σμηνόψαρα. Επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας για φυτά που θα μπορούσα να βάλω εκτός νερού ή άλλα υδρόβια που φυτεύονται μέσα στο νερό αλλά αναπτύσονται και έξω. Τέλος σαν αμφίβια σκέφτομαι να βάλω 4 μικρά καβουράκια (red claw crabs http://www.aqualandpetsplus.com/Bug,...law%20Crab.htm) για τα οποία διάβασα σε διάφορα sites ότι είναι ακίνδυνα για άλλα ψάρια και συνηθίζονται σε κοινωνικά ενυδρεία, το ίδιο δε μου διαβεβαίωσαν και στο πετ σοπ - το οποίο είναι από τα συνιστώμενα από το GAB και έχω κάποια εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ένσταση στην επιλογή μου για τα καβουράκια ή κάποια εναλλακτική πρόταση. Όποτε μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό!
Ευχαριστώ όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν!
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-07, 18:04
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

xmmm...μεγαλες προσδοκιες για ογκο νερου που με ενα προχειρο υπολογισμο φαινεται να φτανει με το ζορι τα 50 λιτρα!Ενστασεις πολλες δηλαδη.
Αφου θες καβουρακια βαλε μονο καβουρακια μεσα και κανα σαλιγκαρι. Αλλιως μονο ενα μικρο κοπαδακι απο 5-6 νεον.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους!
Μόλις ετοίμασα ένα μικρό palludarium χρησιμοποιώντας ένα ενυδρείο 60 λίτρων και μια ξυλοκατασκευή από πάνω για να βάλω και φυτά εκτός νερού. Το υποβρύχιο τμήμα του palludarium θα έχει ύψος 30 πόντους και άλλους 30 βάθος. Η όψη είναι 60 πόντοι. Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι hemichromis lifalili και από εκεί και πέρα ίσως κάποια corydoras και ένα μικρό πλεκόστομο. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω και νέον ή άλλα σμηνόψαρα. Επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας για φυτά που θα μπορούσα να βάλω εκτός νερού ή άλλα υδρόβια που φυτεύονται μέσα στο νερό αλλά αναπτύσονται και έξω. Τέλος σαν αμφίβια σκέφτομαι να βάλω 4 μικρά καβουράκια (red claw crabs http://www.aqualandpetsplus.com/Bug,...law%20Crab.htm) για τα οποία διάβασα σε διάφορα sites ότι είναι ακίνδυνα για άλλα ψάρια και συνηθίζονται σε κοινωνικά ενυδρεία, το ίδιο δε μου διαβεβαίωσαν και στο πετ σοπ - το οποίο είναι από τα συνιστώμενα από το GAB και έχω κάποια εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ένσταση στην επιλογή μου για τα καβουράκια ή κάποια εναλλακτική πρόταση. Όποτε μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό!
Ευχαριστώ όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν!
Πολύ χαίρομαι που αρχίζει δειλά δειλά και αναπτύσσεται το παλουντάριουμ στην Ελλαδίτσα μας!
Ερωτήση: Από πάνω θα είναι ανοιχτό (με κρεμαστά φωτιστικά) ή κλειστό με καπάκι?
Απαίτηση : Φωτό της όλης κατασκευής!
Ενστάσεις: Σε 54 λίτρα όγκο νερού τα lifalili τα βλέπω πολύ δύσκολα. Πάντως αν τα βάλεις μην βάλεις και κορυντόρας. Γενικώς τα lifalili είναι αρκετά επιθετικά ψάρια κατά τη διάρκεια της γέννας.΄
Φυτά: Περιμένω από ένα φίλο που έχει φυτώριο ένα πολύ ωραίο γρασίδι (εκτός νερού). Αν βρεθεί θα σε ενημερώσω
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-07, 19:21
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι, όντως μεγάλες προσδοκίες, κι εγώ σκέφτομαι ότι όλα αυτά που θέλω ίσως είναι πολλά. Είναι το πρώτο palludarium που φτιάχνω και λειτουργεί λίγο σαν πείραμα... Μου αρέσει πολύ η ιδέα του palludarium και ίσως φτιάξω και μεγαλύτερο!
Θα ανεβάσω φωτογραφία σύντομα, μου άρεσε πολύ το palludarium που παρουσίασες φίλε Liolios, το είχα ήδη δει σε άλλο site και ομολογώ ότι ήταν το έναυσμα για να ασχοληθώ με το δικό μου! Οτιδήποτε βρεις σε φυτό κατάλληλο για palludarium ενημέρωσέ με καθώς όπως είπα δεν έχω πείρα και σκοπεύω να μην βάλω φυτά μέχρι να μάθω κάποια πράγματα...
Η κατασκευή είναι κλειστή με καπάκι που έχει μια σίτα για εξαερισμό, λάμπες έχω 2χ24 W, όλο το ύψος είναι 60 cm επομένως μένουν 30 πόντοι για τα φυτά, από εκεί και πάνω βρίσκεται το καπάκι με τις λάμπες.
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-07, 19:33
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

http://www.aquaticplantcentral.com/f...tfinder/go.php
ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΟΤΟ
παρακαλω

ΚαΛη ΣυΝεΧεΙα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 25-01-07 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-07, 19:44
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι για να δείξει σωστό ένα παλουντάριουμ χρειάζεται αρκετό ύψος. Σε 30 πόντους (τόσο είναι και το δικό μου) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με φυτά εκτός νερού και οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 25-01-07 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-07, 20:53
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Έχω κάνει μια κατασκευή από βράχο (φελιζόλ με άμμο) και ρίζες και εκεί πάνω υπάρχει χώρος για λίγα φυτά, ακόμα είναι στη φάση του κολήματος και δεν μπορώ να βγάλω φωτό, μόλις ετοιμαστεί θα σας το δείξω για να καταλάβετε..
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-07, 20:54
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Και πολύ καλά θα κάνεις, για να μπορούμε να συζητάμε σε συγκεκριμένη βάση
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-07, 22:51
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ορίστε και μερικές φωτό για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε palludarium γι αυτό να είστε επιεικείς Το ενυδρείο είναι μικρό και η ξυλοκατασκευή από πάνω δική μου. Τα φυτά που φαίνονται τα έβαλα δοκιμαστικά, καθώς δεν άντεξα να το αφήσω άδειο... Στη πρώτη φωτό προσπάθησα να βγάλω τον βυθό όπου έχω διαμορφώσει ένα σύνολο με ρίζες που φαίνονται σαν η συνέχεια του κορμού που υπάρχει στην επιφάνεια.Στο βυθό υπάρχουν προσωρινά κάποια κλαδέματα από άλλο ενυδρείο. Σημειωτέον ότι ο βυθός είναι μάλλον σκοτεινός εκτός από το μπροστινό τμήμα.Θέλω οπωσδήποτε ένα φυτό που μεγαλώνοντας θα καλύψει το κουτί εσωτερικά γιατί τώρα όπως είναι άδειο είναι αντιαισθητικό. Δεξιά, στο βράχο είναι η έξοδος του φίλτρου που έχω διαμορφώσει σαν πηγή, γι αυτό και οι φουσκάλες στην επιφάνεια.Περιμένω προτάσεις από τους γνώστες, για ψάρια και φυτά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0016.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  44,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0017.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  33,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0018.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  55,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0019.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  23,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0004444.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  79,3 KB  
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-07, 12:22
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Ωραία προσπάθεια!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-07, 14:54
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Ωραία προσπάθεια και καλή ιδέα η ξύλινη προέκταση, όμως η έλλειψη τζαμιού μπροστά θα σου δημιουργήσει ένα πρόβλημα: δε θα έχεις την απαραίτητη υγρασία στο τμήμα που θα βρίσκεται εκτός νερού. Παρότι έχει χρησιμοποιήσει κόντρα πλακέ θαλάσσης, θα σου πρότεινα να το περάσεις και με ειδικό βερνίκι. Πιστέυω ότι αργά ή γρήγορα θα σου "πιτσικάρει".

Την όλη κατασκεύη εκτός νερού, μπορείς να την καλύψεις με διάφορα είδη κισσού ή με άλλα ψηλά φυτά. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τις ονομάσιες τους για να στα πω συγκεκριμένα (ίσως να μπορούσε να βοηθήσει ο KostasG εδώ). Πάντως κάνε μια βόλτα σε κάποιο μεγάλο φυτώριο και θα εκπλαγείς με αυτά που μπορείς να βρεις!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-07, 14:58
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Υπάρχει τζάμι για την πρόσοψη αλλά δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα γιατί δεν έχω βρει τους κατάλληλους μεντεσέδες. Θα κάνω μια βόλτα προς Αθηνάς αύριο να ψάξω. Εννοείται ότι θα κάνω βόλτα σε πολλά φυτώρια και ελπίζω να βρώ κισσούς με μικρά φύλλα.Περιμένω και τον KostasG για ονόματα
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-07, 23:24
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

να πω οτι ειδα το palludarium του γιωργου απο κοντα και ειναι απιστευτο οι φοτο το αδικουν μπραβο πολυ ωραιο γιωργο!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-07, 23:32
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

frits συγχαρητήρια,αν και δε ξέρω και πολλά απο palludarium οι photo που είδα είναι θαυμάσιες, μπραβο σου έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!!!
Παρατήρησα μόνο οτι ο βυθός είναι κάπως "σκοτεινός" ,πιστεύω πως εάν δώσεις περισσότερο φως στο νερό θα πάρει χρώμα όλη η εικόνα και, τα δύο επίπεδα θα γίνουν ένα ενωμένο σύνολο! Σίγουρα ο κισσός που θα βάλεις θα "δείξει" καλύτερα αν έχει μικρά ανοιχτόχρωμα φυλαράκια μιας και το μέγεθος του χώρου δεν είναι πολύ μεγάλο...Συνέχισε αυτή τη καταπληκτική δουλειά!!!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-07, 01:32
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια!!!
Ήδη έχω αρχίσει να ψήνομαι για μεγαλύτερο αλλά θα χρειαστώ και μεγαλύτερο σπίτι για αυτό που σκέφτομαι, οπότε το αφήνω προς το παρόν
Τελικά έβαλα ένα ζευγάρι hemichromis lifalili με την προοπτική να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο φυτεμένο που σκοπεύω να φτιάξω αργότερα. Για άλλα ψάρια τώρα τι λέτε? Φυσικά δεν έχω και πολλές δυνατότητες λόγω έλλειψης χώρου.. Βάζω και μερικές φωτό όπου φαίνεται καλύτερα ο βυθός, ο οποίος είναι σκοτεινός λόγω της κατασκευής που έχω φτιάξει. Για φυτά βυθού λοιπόν θα χρειαστώ κάποια με λίγες έως ελάχιστες απαιτήσεις σε φως, οι ανούμπιες νομίζω κάνουν αλλά δεν ξέρω και πολλά άλλα Περιμένω τις προτάσεις σας, θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία της κατασκευής!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  012.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  100,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  013.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  100,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  016.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  91,9 KB  
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-07, 02:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιωργο νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλεις πολλα φυτα κατω..καμια ανουμπια ναι και κατι πισω πισω...κοιτα στο υπομνημα για χαμηλες απαιτησεις στα φυτεμενα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.
Πολύ ωραίο το paludarium σου frits
Σχετικά με τη κάλυψη της ξυλοκατασκευής,αυτό που θα έκανα είναι το εξής:Θα έπαιρνα φλοιό φελλόδεντρου(πουλάνε τα διάφορα pet shop που ασχολούνται και με ερπετά.Το πουλάνε σε σχήμα κορμού κούφιου) θα τον έβαζα σε νερό να μουλιάσει για να μπορέσει να καμφθεί χωρίς να σπάσει και μετά θα τον ίσιωνα και θα του έδινα τελοσπάντων το σχήμα που ήθελα και θα τον άφηνα να στεγώσει(με βαρύδια πάνω του να τον κρανάνε στο σχήμα που του δώσαμε.Μετά,κατάλληλο κόψιμο και κόλλημα με σιλικόνη στην ξύλινη κατασκευή,να καλύωει πλήρως όλο το ξύλο.Έτσι έχουμε μια αδιάβροχη ξύλινη κατασκευή πλεον με όμορφο σχήμα που μπορούμε βάζοντας μια αντλεία να στέλνει νερό σε διάφορα σημεία της με σωληνάκι αέρος(υπάρχουν αντάπτορες για της αντλείες για να το κάνεις αυτό) ,που θα έχουμε περάσει από πριν πίσω από το φλοιό για να μην φαίνεται,να την φυτέψουμε με διάφορα επίφυτα όπως βρομελιάδες(τα μικρότερα είδη Vriessia,Tilandsia),μικρά επιφυτικά ορχεώδη(μόνο από internet αυτά,δεν βρίσκεις Ελλάδα),υδρόβια βρύα(java moss,christmas moss,Fontinalis antipyretica) αλλά και γιατί όχι και με Anubias.
Για φυτά που ξεκινούν από μέσα στο νερό και βγαίνουν και έξω,τα διάφορα Hygrophila τα πάνε θαυμάσια και με μηδαμινή υγρασία αέρος.
Επίσης για να ομορφύνει ακόμη περισσότερο η μετάβαση από νερό σε ξηρά,θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις βρύα που θα βγαίνουν και έξω και μέσα στο νερό...

Αυτά νομίζω,οτι άλλο θες,ρώτα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-07, 10:42
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Οι ανουμπίες (σχεδόν όλα τα είδη) είναι πανεύκολα φυτά με ελάχιστες απαιτήσεις σε φωτισμό, προέρχονται και από ποτάμια της Αφρικής όπως και τα lifalili που έχεις βάλει! Επίσης αν έχεις πολύ υγρασία επιβιώνουν και εκτός νερού. Ρίξε μια ματιά εδώ: www.tropica.com για φυτά, δες τι σου αρέσει και τα ξαναλέμε.
Πάντως για τα lifalili εξακολουθώ να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

edit:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τη κάλυψη της ξυλοκατασκευής,αυτό που θα έκανα είναι το εξής:Θα έπαιρνα φλοιό φελλόδεντρου
¶ψογη ιδέα! (για ακόμα μία φορά μαζί γράφουμε?)
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Έτσι φαίνεται

Οι Anubias θα μπορούσαν επίσης να χρησιμοποιηθούν για τη μετάβαση από το νερό στη ξηρά,θα ήταν ιδιάτερα ωραίο αν έβαζες μια να μεγαλώσει από μέσα στο νερό και να πάει σιγά σιγά μπροστά από το ξύλο που έχεις να βγαίνει έξω από το νερό,κάπως λοξά.
Ως αναρρηχιτικό,με αρκετή υγρασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Hydrocotyle leucocephala.Μπορείς μάλιστα να προβλέψεις για μια θήκη με χώρα στον φελλό και να το φυτέψεις εκεί...Επίσης,ως φυτό εδαφοκάλυψης μπορείς να χρησιμοποιήσει Marsilea,αρκεί οι ρίζες να είναι υγρές.Μπορείς να αυτή να τη φυτέψεις σε χώμα αν θες.Για κάποια μέρη του φελλού,όπως οι γωνίες,θα ήταν ωραίο να τα καλύψεις με Java fern,δείχνει πολύ ωραία εκτός νερού...Σε εκείνα τα σημεία όμως θα πρέπει να προβλέψεις τρεχούμενο νερό όμως γιατί πρέπει να είναι συνεχώς βρεγμένες οι ρίζες...
Και σχετικά με τους μεντεσέδες,να είναι ανοξείδωτοι γιατί σε λίγο καιρό θα σκουριάσουν και μάλιστα πάρα πολύ με όλη αυτή την υγρασία που θα υπάρχει...Επίσης καλό είναι τα τζάμια να μην αφήνουν ορατό κενό μεταξύ τους για να μένει η υγρασία στο paludarium και να μην φεύγει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-07, 16:49
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις!!
Ωραία η ιδέα με το φελλόδεντρο Κώστα, αρκεί να βρω που το πουλάνε. ¶ν μπορείς να μου στείλεις με πμ κάποιο πέτσοπ θα με εξυπηρετούσες πολύ! Αυτό με το σωληνάκι για να στέλνω νερό δεν το κατάλαβα Εννοείς να βάλω ένα σωληνάκι που θα στέλνει νερό πάνω στο φλοιό του φελλόδεντρου το οποίο μετά θα κυλάει μέσα στο ενυδρείο??? Επίσης τα java fern μπορούν να φυτευτούν έξω από το νερό αν οι ρίζες τους είναι μέσα? Ευχαριστώ για τα ονόματα τώρα μένει να δούμε αν τα γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες των φυτωρίων Αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο που να εκτιμάτε θα ήταν πολύ καλό!! Ήδη έχω προγραμματίσει επίσκεψη σε ένα που μου σύστησε ο Liolios Σωστή και η σκέψη για τους ανοξείδωτους μεντεσέδες, δεν το είχα σκεφτεί!
Για τα hemichromis, τώρα που τα βλέπω μέσα μου φαίνεται πως έχεις δίκιο, ο χώρος είναι μικρός για αυτά... τι να κάνω είχα φάει κόλλημα με αυτά τα ψαράκια, αλλά όπως είπα υπάρχει η προοπτική να μπουν σε φυτεμένο ενυδρείο 100 λίτρων που θα το κάνω species tank μόνο για πάρτη τους
Με αυτή την προοπτική λοιπόν τι προτείνετε για άλλα ψάρια στο palludarium? Το συνηθισμένο είναι νέον, γατοψαράκια κλπ αλλά θα ήθελα και κάτι διαφορετικό. Μια καλή ιδέα είχε πάλι ο Liolios αρκεί τα ψαράκια που μου είπε να βρεθούν στην Ελλάδα Αν υπάρχουν κι άλλες προτάσεις πείτε μου
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-07, 18:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σχετικά με το σωληνάκι,εννοώ να βάλεις μια υδραντλεία κάπου μέσα στο ενυδρείο,να της προσαρμόσεις έναν αντάπτορα για να μπορεί να στέλνει το νερό μέσα από σωληνάκια αέρος,και να περάσεις τα σωληνάκια πίσω από τον φελλό και να τα οδηγήσεις στα μέρη του φελλού που θα φυτέψεις φυτά...Το νερό,ναι θα επιστρέφει στο ενυδρείο...
Για την Java fern,αυτό που είπα είναι οτι μπορείς να την φυτέψεις στον φελλό αρκεί να έχεις οδηγήσει κάποιο σωληνάκι εκεί για να βρέχει τις ρίζες της...
Όλα τα φυτά που ανέφερα με εξαίρεση τις βρομελιάδες και τα επιφυτικά ορχεώδη,μπορείς να τα βρείς σε pet shop μια και είναι υδρόβια φυτά και μάλιστα τα φέρνουν σχετικά συχνά(μπορώ αν θες να σου πω και που θα βρείς το καθένα από αυτά... ).Τις βρομελιάδες θα τις βρείς εύκολα σε φυτώρια αρκεί να έχουν καλό τομέα τροπικών φυτών...Καλό θα ήταν να πάρεις τα μικρότερα είδη...Ιδιαίτερα καλό θα ήταν ένα είδος Tilandsia με λογχοειδή φύλλα πουβγάζει ένα πλατύ ροζ ανθικό σχηματισμό πάνω στον οποίο βγάζει τα άνθη...Θα το βρεις εύκολα και είναι σχετικά μικρό.Όταν πάρεις,βάλε φωτό του και θα σου πω και πως θα το φυτέψεις...
Τα ορχεώδη που σου είπα,μόνο από ιντερνετ...δεν τα φέρνουν.
Δεν έχω κάποιο φυτώριο να σου συστήσω...Η ποικηλία είναι σχεδόν πάντα μικρή...Έχω δει σε κάποια ωραία ποικηλία σε φυτώρια που είναι στο Μενίδη αλλά και στα βλάχικα αλλά δεν θυμάμαι διεύθυνση και ονομασία...Στα βλάχικα τα περισσότερα έχουν καλή ποικηλία...Γενικά όταν πας να ψάξεις για φυτά,πήγαινε μόνο σε φυτώρια που έχουν μεγάλα θερμοκήπια.Αυτά συνήθως έχουν την καλύτερη ποικηλία σε τροπικά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-07, 19:11
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

ok αυτό με το σωληνάκι το κατάλαβα, δύσκολο αλλά θα το επιχειρήσω Αν σπάσω τη ροή του εξωτερικού φίλτρου ώστε να υπάρχουν 2 έξοδοι, μία από την πηγή και μία από σωληνάκια που θα καταβρέχουν τον φλοιό λές να δουλέψει?? Γιατί για να βάλω και δεύτερο φίλτρο το βλέπω χλωμό λόγω έλλειψης χώρου
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-07, 20:37
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιωργο για ανλτια νερου μιλησε ο κωστας οχι δευτερο φιλτρο μια απλη αντλια γυρω στα 300λ.α.ω θα ναι οκ νομιζω ας μας πουν και αυτοι που το χουν δοκιμασει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-01-07, 01:12
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

οπ αυτό δεν το ήξερα, τι είδους αντλία εννοείτε? δεν έχω και μεγάλη πείρα από εξοπλισμό ενυδρείων, μήπως υπάρχει κάποιο λίνκ?
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-07, 10:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ορίστε μια φωτό από τον αντάπτορα που λέω...

Και αυτό που λες πάντως να κάνεις θα δουλέψει αν χωρίσεις τη ροή και τη στείλεις με spraybar φελλό αλλα δεν θα έχεις επιλεκτικότητα οσον αφορά που θα πέφτει το περισσότερο νερό και που λιγότερο...Με άλλα λόγια δεν θα μπορείς να δημιουργήσεις λιγότερο και περισσότερο υγρές περιοχές...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-01-07, 18:38
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Θα το κάνω με αντλία τελικά. Κώστα πήρα και την Tilandsia, το πιο μικρό είδος που βρήκα σε φυτώριο που πήγα, βάζω φωτό και περιμένω οδηγίες για φύτεμα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tilandsia.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  50,0 KB  
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-01-07, 21:30
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Πανέμορφο φυτό και υγιές μπράβο σου καλή επιλογή! Τελικά με τον κυσσό τι έγινε ?Βρίκες κανέναν με μικρά φύλα για να καλύψει τη ξύλινη επένδυση?...

Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος πως περνάω photo η οποία είναι αποθηκευμένη στο pc μου? Πατάω εισαγωγή εικόνας αλλά μου ζητάει να δώσω link απο κάποιο site στο οποίο υπάρχει κάποια photo! Με ποιό τρόπο περνάω κατευθείαν μια photo απο τον υπολογιστή μου στο post ???

__________
GhostShip
_________

www.cretAquarium.gr
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-01-07, 22:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στη σελιδα που ανοιγει για να απαντησεις, λιγο πιο κατω απ' το "καταχωρηση απαντησης", εχει προσθετες επιλογες, επελεξε "διαχειριση συνημμενων αρχειων" και σε καθοδηγει αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-01-07, 22:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κατω κατω απο την επιφανεια που γραφεις εχει μια λεζαντα που λεει ''προσθετες επιλογες"πατα διαχειρηση συννημενων αρχειων και στο νεο παραθυρο ¨αναζητηση''αφου βρεις την εικονα πατα ανεβασμα και κλεισιμο παραθυρου αυτα...βασικα ηταν ασχετο και χαλαει η συνεχεια γιαυτο αμα το διαβασεις ας σβηστει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-01-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτήν ακριβώς έλεγα.Καλή επιλογή...
Τον φελλό τον ετοίμασες;Αν όχι θα πρέπει να περιμένει η Tilandsia γιατί μάλλον θα φυτευτεί στον φελλό...Εσύ για που τη προόριζες;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Liolios + Filou (Palludarium Κεντρικής Αμερικής) Liolios Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 12 15-01-07 15:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11715 seconds with 14 queries