Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-02-14, 08:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Lightbulb Απορίες για κύκλο ζωής και επιβίωση red cherry

Καλημέρα σε όλους!

Με αφορμή τη συμπλήρωση 5 μηνών ζωής του ενυδρείου μου, μου προέκυψαν οι εξείς απορίες λόγω του ότι περίπου ένα μήνα πριν είχα μετρήσει συνολικά 4 ψόφιες γαρίδες και δεν έχω παρατηρήσει να αυξάνεται ο πληθυσμός τους στο ενυδρείο μου με βάση την ευκολία τους, το αντίθετο μάλιστα:

Περίπου ένα μήνα πριν, επί 4 διαφορετικές μέρες έβρισκα και από μία ψόφια γαρίδα... να διευκρινήσω ότι όλες οι ψόφιες γαρίδες ήταν ενήλικες και τελικού μεγέθους 1,5-2 cm. Υποψιάστηκα τότε την έναρξη λίπανσης στο ενυδρείο μου, παρόλο που δεν χορηγούσα (ούτε χορηγώ) τη φουλ δοσολογία άσχετα αν έχω πλήρες φυτεμένο, και μάλιστα την έσπαγα σε 2 δόσεις στο καθένα από τα 2 λιπάσματα.
Το ενυδρείο μου για όσους δεν γνωρίζουν είναι αυτό, αλλά οι μετρήσεις που αναγράφονται έχουν διαφοροποιηθεί και για το λόγο αυτό παρακαλώ να αντικατασταθούν στην δημοσίευση της παρουσίασής μου από κάποιον mod

pH: ≈ 6,7-6,8 (λόγω CO2)
Γενική σκληρότητα (GH): (μου έχει τελειώσει το τεστ)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 10% εβδομαδιαία (από νερό βρύσης 7,5 pH)
Θερμοκρασία: 24°C

ερωτήσεις:
- Ποιά η μέγιστη διάρκεια ζωής στα ενυδρεία μας των "ντόπιων" γαρίδων red cherry ?
- Πόσος γόνος σε αριθμό γεννιέται από κάθε αυγωμένη red cherry ??
- Τι αριθμός γόνου επιβιώνει σε φουλ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, χωρίς ψάρια, με αφθονία τροφής και σε ποικιλλία, με μόνους συγκάτοικους μερικά σαλιγκάρια ramshorn, MTS και physa ???

Το θεωρώ "αδιανόητο" να τρέχει το ενυδρείο μου 5 μήνες, να κατοικούνε μόνο γαρίδες, να είναι πιο πυκνοφυτεμένο πεθαίνεις (), να βλέπω συνεχώς αυγωμένες red cherry από την πρώτη μέρα εισαγωγής τους και να μην αυξάνεται ο πληθυσμός τους - το αντίθετο μάλιστα να βλέπω αρκετά λίγες
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο χάρτης της ζωής genecr Ιστοσελίδες στο Internet 0 17-05-12 13:33
Μικρές απορίες περί red cherry + crs kifinas Γαρίδες του γένους Neocaridina 12 11-01-11 14:57
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Διάρκεια Ζωής Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-02-09 15:48
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04215 seconds with 14 queries