Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-05, 15:14
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Question golden ballon μολυ

Hi,
Σε ολους εχω ενα ενυδριο 60Λ και θα ιθελα οπιοσ ξερει κατι για τα golden ballon μολυ ασ μου πει π.χ περη αναπαραγωγης αλλα θα ηθελα να ρωτησω ακομα κατι γινετε ακτοσ απο αυτα τα μολυ να βαλω και αλλα μολυ αλλου ειδους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deMetrIs : 25-10-05 στις 20:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-05, 13:05
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

χάθηκαν τόσα ωραία ψαράκια? αυτά είναι μεταλλαγμένα λόγω Cernobil! Προσωπικά τα θεωρώ πολύ κακόγουστα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-05, 13:54
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

θελω να βαλω μολυ!!! αλλα αφου δεν σου αρεσουν οκ. εσυ τι μολυ λεσ να βαλω που να εχουν ζωηρα χρωματα και μαζι δοσε λιγεσ πληροφοριεσ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-05, 13:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις κανονικα mollies - να μην ειναι balloon.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-05, 13:28
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Αν βάλεις ballon δεν θα πρέπει να βάλεις τα selfin molles γιατί θα έχεις διαστατρώσεις και για μένα δεν θα είναι καλό. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο έχω μόνο ballon, ένα ζευγάρι που κάθε μήνα γεννάει 50-60 μικρά (το ενυδρείο είναι 180lt) τα μεγαλώνω όπως και τα γκάπι μόνο να ξέρεις πως είναι πολύ πιο ευαίσθητα απο τα γκάπι και θα έχει απώλειες, σε μένα τουλάχιστον έτσι γίνεται, (γκαπάκια ή πλάτυ δεν έχω χάσει ποτέ). Να ξέρεις πως καλό θα είναι το ενυδρείο να είναι καιρό στημένο και τα μαύρα είναι πιο ευαίσθητα σε ick fougus κλπ πρέπει να διατηρείς το νερό πάρα πολύ καθαρό. Για μένα, ξέρω πως πολύ δεν συμφωνείται γιατί είναι ιβρύδια, είναι πανέμορφα ΑΑΑ υπάρχουν 2 τύποι ένας που η μούρη δεν έχει πολύ έντονες γωνίες είναι στρόγγυλη περίπου σαν τα πλάτυ και ο άλλος που έχει γωνίες γωνίες, για μένα αυτά είναι τα πιο όμορφα, και πιο μπολονέ. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου. Στα λίτρα που έχει θα έλεγα να βάλεις ένα ζευγάρι ή 1 αγόρι με 2 κορίτσια γιατί θέλουν χώρο. Ξέχασα να σου πως πως μπορεί να σου τύχει να μην γεννήσουν στο δικό μου ενυδρείο το πρώτο ζευγάρι που είχα πάρει μου ήταν έτοιμη και μου γέννησε μέσα σε 24 ώρες αλλά δεν ξαναζευγάρωσε γιατί ο αρσενικός δεν ............ ενώ το άλλο όπως είπα παραπάνω κάθε μήνα και στην αρχή που την είχα μόνη της, την είχα πάρει τη μέρα που γέννησε γιατί μου την είχα κρατήσει με τα μωρούλια, ξαναγέννησε μετά απο ένα μήνα χωρίς αρσενικό, αυτό συμβαίνει πολλές φορές με τα ζωοτόκα αλλά σε μένα πρώτη φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-05, 18:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα balloon δεν ειναι υβριδια. Ειναι mollies κανονικα, επιλεγμενα γενιες μετα απο γενιες, απο ψαρια με γενετικες ανωμαλιες (ατροφικη σπονδυλικη στηλη). Περα απο το οτι αισθητικα για κανεναν ενυδρειοφιλο δεν θαπρεπε να φαινονται "ομορφα" αυτα τα αναπηρα ψαρια, και πρακτικα εχουν προβλημα, μιας και δεν μπορουν να κολυμπησουν σωστα.
Αν τα εχετε, δωστε τους οσο πιο καλες συνθηκες ζωης γινεται, δεν φταινε αυτα σε τιποτα στο κατω κατω.
Αν δεν τα εχετε, ΜΗΝ βοηθατε στην "εμπορικοτητα" τους αγοραζοντας τα (το ιδιο ισχυει και για τα red parrots, fluorescent zebras και άλλα βαμμενα ψαρια). Δεν ειναι μονο θεμα αισθητικης, αλλά και αρχης - ολοι οι οργανωμενοι χομπιστες και συλλογοι παγκοσμιως ειναι κατά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκαπυ και μολυ τεριαζουν? stel Ζωοτόκα 8 20-10-05 22:09
golden barbus-σχολια. iraklis Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-06-05 22:06
Αυγα Golden Ramirezi netblues ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 01-03-05 19:23
HELP ME!!!! ΑΡΩΣΤΟ ΜΟΛΥ stav99 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 01-04-03 12:39
ΕΠΕΙΓΟΝ !!! GOLDEN SEVERUM newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 23-12-02 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03824 seconds with 13 queries