Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-16, 15:42
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Question Συλλογή ξερής βρύας απο ξύλο.

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα έφαγα φλασια που είδα 2,3 ξύλα που έχω για το τζάκι.
Yποθέτω οτι σύλλεξα βρύα απο πάνω τους.
Εχω ενα terarrium με όλο τον εξοπλισμό του απο πιο παλιά και σκεύτηκα να ασχοληθώ λίγο μαζί του.
Είχα δει διάφορα video τυχαία στο youtube που βάζανε σε μιξερ βρυα με γιαούρτι ή buttermilk.
Έχω αγοράσει φυτόχωμα algoflash για αυτή την δουλειά.
Έχει να δώσει κανείς συμβουλές ή κανα χρήσιμο link?
Θα πετύχω κάτι ή τσάμπα θα μπω στον κόπο?
Όριστε και φωτό απο το ξύλο και την συλλογή.

adult photo sharing

image url

upload
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-16, 16:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μου φαινονται λιγο αψυχα δε ξερω εαν μπορουν αν επανελθουν με ενα ψεκασμα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-16, 16:19
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Αν δηλαδή τα έπλενα λίγο, τα έβαζα σε μίξερ με γιαουρτι για να το πασαλήψω σε επιφάνειες μέσα στο terarrium δεν θα είχα σωστά αποτελέσματα?
Ή αν το έβαζα σε κομμάτια φλοιού και τα κράταγα σε υγρασία?
Με ενδιαφέρει το όλο θέμα αλλά είμαι πολύ νεος και ψάχνω απο κάπου να πιαστώ σε αυτό.
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-16, 16:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δηλαδή τα έπλενα λίγο, τα έβαζα σε μίξερ με γιαουρτι για να το πασαλήψω σε επιφάνειες μέσα στο terarrium δεν θα είχα σωστά αποτελέσματα?
Ή αν το έβαζα σε κομμάτια φλοιού και τα κράταγα σε υγρασία?
Με ενδιαφέρει το όλο θέμα αλλά είμαι πολύ νεος και ψάχνω απο κάπου να πιαστώ σε αυτό.
Για κάνε το πείραμα να δούμε και εμένα με ενδιαφέρει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-16, 17:00
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω σήμερα με το ξύλο, και θα δω πως θα πείσω την κοπέλα μου να το βάλω στο μίξερ...
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 17:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκιμάσω σήμερα με το ξύλο, και θα δω πως θα πείσω την κοπέλα μου να το βάλω στο μίξερ...
Κάνε το όταν θα λείπει χαχαχαχαχα και ξέρεις μετα πλύσιμο καλό πέρνα το και με ξύδι να μην μείνει καμια μυρωδιά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-16, 19:38
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το "κόλπο" με το γιαούρτι το κάνεις όταν έχεις σπόρους από διάφορες moss...
Τους σπόρους τους μαζεύεις την άνοιξη, λίγο πριν ξεραθούν οι moss... Βγαίνουν τότε, καθώς το φυτό λόγω χαμηλής υγρασίας μοιραία θα ξεραθεί, ώστε να διασκορπιστούν και όταν έρθουν πάλι τα κρύα με τις βροχες και την άνοδο της υγρασίας να ξεκινήσει πάλι ο κύκλος..
Ψάξε στις φωτογραφίες στο google βάζοντας "moss spores" στην αναζήτηση, για να δεις πως μοιάζουν οι σπόροι κάθε moss...
Μπορέις να τους αποθηκεύσεις σε ένα στεγανό βαζάκι για χρόνια...
Όταν θελήσεις, τους ανακατέβεις με μια μικρη ποσότητα γιαουρτιού, που προσφέρει ένα όξινο θρεπτικό υπόστρωμα και πασαλείβεις την επιφάνεια που θες να γεμίσεις με moss... Γλάστρα, πέτρες κλπ...
Αν δεν υπάρχει υγρασία ψεκάζεις ΕΛΑΦΡΑ καθημερινά, ώστε να μην πετρώσει το γιαούρτι, αλλά ούτε και να αρχίσει να χύνεται..
Σιγά σιγά η moss θα αρχίσει να φυτρώνει και να "κολλάει" στην επιφάνεια που την έχεις απλώσει...
Μην βάλεις υπερβολική ποσότητα γιαουρτιού, ίσα ίσα για να κολλήσουν οι σπόροι στην επιφάνεια...
Μπορέις να βάλεις και ξερή moss και να την ανκατέψεις με γιαούρτι, καθώς μερικοί σπόροι θα υπάρχουν μεσα... Δεν ζωντανεύει η ξερή moss!!! Επίσης αν δεν υπάρχουν σπόροι μέσα, μην περιμένεις να δεις να φυτρώνει κάτι...
Αφού έχεις τεράριο εύκολα θα την μεγαλώσεις όπου θες, πέτρες, κλαδιά κλπ...
Απλά αν έχεις αυτόματο rain/mist σύστημα, πρόσεχε μην κάνεις το γιαουρτάκι νερουλό και αρχίσει να στάει, γιατί moss θα βγεί, αλλά όχι εκεί που θες
Το έχω κάνει πολλές φορές το κόλπο με επιτυχία!!
Καλή συνέχεια...
-------------------------
Να προσθέσω οτι δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις την άνοιξη να έρθει
Μπορέις να αγοράσεις σπόρους από το ebay και να επιλέξεις από διάφορα δημοφιλή είδη όπως kyoto, red fern, pillow, carpet, lowland κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 14-02-16 στις 19:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-16, 20:10
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Ω! ωραίος! ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες-συμβουλές.
-Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει μια μικρή περίπτωση αν το κάνω στο μπλέντερ και έχει σπόρο να φυτρώσει, σωστά?
Που μάλλον δύσκολο το βλέπω να έχει..
-Θα το ψάξω με τους σπόρους πάντως να παραγγείλω!
Τέλεια! ευχαριστώ.
-------------------------
Αρτεμίσια άσε, καλύτερα να το πω γιατι αν καταλαβει
δεν με βλέπω καλά...
__________________
Think,Draw and Print!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη more2 : 14-02-16 στις 20:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-16, 21:50
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εγώ είχα μια πέτρα με moss παρατημένη κάνα μήνα στο μπαλκόνι με λίγη moss ή οποία ξεράθηκε τελείως ,είχε γίνει κίτρινη σαν στάχυ, την οποία ξαναεβαλα στο ενυδρείο γιατί ήθελα να δω α. γίνει κάτι και όντως τώρα είναι ένα καταπράσινο θαμνακι,Στο βίντεο που είχα ανεβάσει στο θέμα μου "καινούριο στησιμο" είναι ή 15 μέρα περίπου και σε ένα σημείο νομιζω φαίνεται ή ξερή moss ,αυτό έγινε από σπόρους; Ρωταω γιατί δεν ξέρω, πάντως μου έχει ξανατυχει να βάζω κλαδί με υπολείματα ξερής moss και μετά από κάνα μήνα να πετάει καινούριο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-16, 00:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ω! ωραίος! ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες-συμβουλές.
-Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει μια μικρή περίπτωση αν το κάνω στο μπλέντερ και έχει σπόρο να φυτρώσει, σωστά?
Που μάλλον δύσκολο το βλέπω να έχει..
-Θα το ψάξω με τους σπόρους πάντως να παραγγείλω!
Τέλεια! ευχαριστώ.
Να 'σαι καλά!! Ναι μπορεί να έχει!! Δεν βγάζουν όλες οι moss μεγάλους σπόρους, όπως π.χ. η sphagnum moss...
Έχω βάλει συμπιεσμένη (τούβλο) sphagnum moss σε δοχεία για τις δενδρόβιες ταραντούλες που έχω και έχουν πρασινίσει..
Αν θες να την βάλεις να φυτρώσει σε κάποια επιφάνεια πάντως η καλύτερη μέθοδος ειναι οι σπόροι...
Μπορέις να βρεις το ebay πολύ φθηνά irish moss σπόρους, που καλύπτουν ολόκληρη αυλή
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα μια πέτρα με moss παρατημένη κάνα μήνα στο μπαλκόνι με λίγη moss ή οποία ξεράθηκε τελείως ,είχε γίνει κίτρινη σαν στάχυ, την οποία ξαναεβαλα στο ενυδρείο γιατί ήθελα να δω α. γίνει κάτι και όντως τώρα είναι ένα καταπράσινο θαμνακι,Στο βίντεο που είχα ανεβάσει στο θέμα μου "καινούριο στησιμο" είναι ή 15 μέρα περίπου και σε ένα σημείο νομιζω φαίνεται ή ξερή moss ,αυτό έγινε από σπόρους; Ρωταω γιατί δεν ξέρω, πάντως μου έχει ξανατυχει να βάζω κλαδί με υπολείματα ξερής moss και μετά από κάνα μήνα να πετάει καινούριο.
Η ξερή moss, δεν υπάρχει περίπτωση να ζωντανέψει, απλά φαίνεται έτσι καθώς οι σπόροι βρίσκονται μέσα στην περιοχή αυτή και αναπτύσσονται πάνω στην ξερή moss... Αν παρατηρήσεις, λίγο δύκολο στο ενυδρείο που κινείται το νερό, η παλιά moss που δεν έχει προλάβει να αποσυντεθεί καθώς έχει στεγνώσει, θα αποσυντεθέι μέσα στο νερό και θα γίνει ένα είδος σκόνης, το οποίο στη συνέχεια όπως όλα θα γίνει νιτρικά, φωσφορικά κλπ...
Απλά η νέα moss με τα τριχίδιά της θα γαντζωθεί τελικά στην επιφάνεια που ήταν η παλιά moss...
Η moss είναι φυτό και όπως τα υπόλοιπα φυτά, υπάρχει το αρσενικό και το θηλυκό (σε παιδική διατύπωση ) Χρειαζεται το νερό, ώστε τα "σπερματοζωάρια" να ταξιδέψουν από τα αρσενικά κύταρα στα θηλυκά, πράγμα που γίνεται στο γαμετόφυτο, το ίδιο το φυτό... Όταν ολοκληρωθεί το σεξ δημιουργείται το σπορόφυτον το οποίο μεγαλώνει παρασιτικά στο γαμετόφυτο και δημιουργεί τους σπόρους... Σε πολλά είδη είναι "εξωτερικοί" και τους βλέπουμε και τους μαζεύουμε και σε άλλα είδη οι σπόροι δημιουργούνται μέσα στο γαμετόφυτο, ουσιαστικά, μέσα στο φυτό και δεν τους βλέπουμε και παραμενουν μέσα στο ξερό φυτό αν για κάποιο λόγο ξεραθεί λόγω έλλειψης υγρασίας ... Υπο κατάλληλες συνθήκες υγρασίας, ο σπόρος κάνει τη δουλειά του και συνεχίζει το είδος...
Ελπίζω να το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-02-16 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-16, 00:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Mια χαρά, λίγο με τα γαμετοφυτα το χασα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-16, 01:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή


Η διαφορά με τα υπόλοιπα φυτά είναι οτι δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο με την επικονίαση, όπου η "γύρη" ταξιδεύει μέσω των εντόμων από τον μπαμπά φυτό στη μαμά φυτό για να γίνει η γονιμοποίηση... Στις moss ο μπαμπάς και η μαμά βρίσκονται στον ίδιο χώρο μαζί, πολύ κοντά μέσα στο ίδιο πράσινο αντικείμενο που ονομάζουμε moss, απλά πρέπει το "σπέρμα" να περάσει από τα αρσενικά στα θηλυκά κύταρα που βρίσκονται δίπλα και η μεταφορά αυτή γίνεται με το νερό από την βροχή, υγρασία κλπ...
Ελλείψει ριζών επίσης, που θα μπορούσαν να μεταφέρουν νερό από το έδαφος στα "φύλα", αναγκαστικά πρέπει να ζουν σε περιβάλλον με υγρασία ώστε να λαμβάνουν το νερό από τα φύλα απευθείας και να μην ξεραίνονται...
Επίσης καλό είναι ειδικά σε περιοχές με σκληρό νερό, να μην τις ψεκάζουμε με νερό βρύσης, καθώς τα άλατα που περιέχονται στο νερό περνούν σε μεγάλη ποσότητα μέσω του νερού στο φυτό, διαλύοντάς το εσωτερικά, καθώς και εξωτερικά, αφού μετά την εξάτμιση οι κρύσταλοι εναποτιθενται στην επιφάνεια των ευαίσθητων φίλων, κλείνοντας τα "στόματα" των φύλων... Σε αυτή την περίπτωση θα παρατηρήσετε η moss στο πάνω μέρος να αρχίσει να ασπρίζει... Το καλύτερο είναι νερό από ΑΟ+πολύ μικρή ποσότητα νερού βρύσης για τα αναγκαία ιχνοστοιχεία... Στο τεράριο, το νερό που εξατμίζεται, υγροποιείται στην οροφή και πέφτει πάνω στην moss είναι καθαρό νερό, όπως της ΑΟ, οπότε δεν υπαρχει πρόβλημα...
Τέλος πρέπει να υπάρχει πολύ καλή κυκλοφορία αέρα στις εδαφόβιες moss ώστε να μην καταστρέφονται από την μούχλα, που είναι ο κύριος λόγος που μπορέι να τις κάνει να μαυρίσουν και να νεκρωθούν...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-16, 11:15
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

ρε αγορι σε δεκα λεπτα απο το σπιτι σου εισαι στο δασος και η εποχη ειναι καταλληλη για να βρεις παντου ξυλο με φρεσκοτατα βρυα...αυτα μπορει να το εχουν χασει το παιχνιδι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-16, 11:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφερον!
Παγοκοφτη, εχεις να προτείνεις καποιο ειδος μοςς για βιβαριο με 99% υγρασια χωρις κυκλοφορια αερα?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-02-16 στις 13:40
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-16, 13:28
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφερον!
Παγοκοφτη, εχεις να προτείνεις καποιο ειδος μοςς για τεραριο με 99% υγρασια χωρις κυκλοφορια αερα?
Λογικά από τα τοπικά μας είδη εννοείς... Οποιοδήποτε είδος που θα δεις στα δάση μας κάνει... Απλά αν αρχίσεις με σπόρια, ξεφορτώνεσαι το χώμα που έρχεται συνήθως μαζί με τις moss και μπορείς να την "ξεκινήσεις" στο μέρος ακριβώς που θες...
Υπάρχουν moss οι οποίες δεν θέλουν πολύ νερό και το παρατηρείς καθώς γίνονται σκούρες πράσινες αν πολυποτίζεις και άλλες που το νερό ρέει από πάνω τους και δεν έχουν πρόβλημα... Γενικότερα ανάλογα την περιοχή που θα τις βρεις θα διαπιστώσεις από μόνος σου τι συνθήκες χρειάζονται...
Σου παραθέτω περικές φωτό από διάφορες moss που μπορέις να βρεις στην φύση... Οι 4 πρώτες είναι από πέρυσι τον Οκτώβριο, σχεδόν 1.5 χρόνο, τοποθετημένες σε ένα "θερμοκήπιο" που είχα αγοράσει από το πράκτικερ, με μόνη συντήρηση, την συμπλήρωση νερού στο πιατάκι από κάτω μια φορά το μήνα και ένα ελαφρύ ψέκασμα με νερό βρύσης 1-2 φορές τον μήνα... Το νερό εξατμίζεται υγροποιείται στο πλαστικό και πέφτει και ποτίζει τις moss από μόνο του... Από κάτω σαν υπόστρωμα έχω βάλει πετρούλες λάβα 1 εκ. οι οποίες απορροφούν το νερό από το πιατάκι και το μεταδίσουν στις moss που είναι κάτω και στον αέρα...
Φωτισμό, ότι περνάει από ένα παράθυρο που ποτέ δεν βλέπει άμεσα τον ήλιο...
Επίσης αν παρατηρήσεις στις φωτό, φυτρώνουν διάφορες πρασινάδες/φυτάκια, τα οποία όμως λόγω έλλειψης χώματος είναι ψιλοκαταδικασμένα, αλλά αναπτύσσονται αρκετά πριν ξεραθούν και απο τους σπόρους δημιουργηθούν καινούρια κλπ κλπ κλπ...
Στην τελευταία φωτό, είναι moss πάνω σε πέτρα, σε ενυδρείο που ίσα ακουμπάει το νερό στα πλαϊνά της και λόγω τριχοειδών φαινομένων ποτίζεται ολόκληρη... Εϊναι από τα Χριστούγεννα...
Όσον αφορά τον αέρα, όπως γίνεται και με τα αερόφυτα, οι moss βασίζονται στον υγρό αέρα για την απορρόφηση, διοξειδίου και άλλων σημαντικών αερίων για την επιβίωσή τους..
Επίσης η νο1 αιτία καταστροφής τους, η μούχλα και οι μύκητες αποφεύγονται με την κυκλοφορία του αέρα...
Μπορεί να μην είχες ποτέ πρόβλημα, αλλά αν κάτι ψοφήσει μέσα και μπορεί να είναι ένα μεγάλο κουνούπι.. η έλλειψη κυκλοφορίας αέρα θα ενθαρύνει την μούχλα η οποία θα αρχίσει να μαυρίζει την moss...
Μπορέις για να το αποφύγεις να βάλεις αρκετά isopods που υπαρχουν σε αφθονία στην Ελλάδα τα οποία τρώνε νεκρά έντομα κλπ... ώστε να μην δημιουργηθεί μούχλα...
Κυκλοφορία αέρα είναι και το να ανοιγοκλείνεις το καπάκι/παράθυρα από το τεράριό σου για 1-2 λεπτά τη μέρα για να ανακυκλωθεί ο αέρας...
Οι παραπάνω moss στο "θερμοκήπιο" παίρνουν αέρα από 2 μικρές τρυπίτσες μισού εκατοστού μόνο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα... αλλά....

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ter1.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  114,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ter2.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  137,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ter3.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  179,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ter4.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  133,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ter5.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  165,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-16, 13:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ελα ρε Pagokofti! Aυτα τα κανουν ξεχωριστη παρουσιαση! Στο ενυδρειο ποιο ειδος εχεις βαλει?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-16, 13:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κατατοπιστικότατος! σε ευχαριστω πολύ.

στο βιβαριο μου εχω isopods (τρώγονται από τους βατραχους αλλα παντα μενει πληθυσμος και επισης το επαναμπολιαζω τακτικα μιας και κρατω καλλιεργειες). ετσι δεν εχω μουχλες...όμως δεν εχω και ανεμιστηρακι για κινηση του αερα. το βιβαριο ανοίγεται για το καθημερινο του ψεκασμα.

ειχα βαλει μος απο τις γλαστρες μου στο βορεινο μπαλκονι που δε βλεπει ο ηλιος και απο αυτή που εχω στα μπονσαι μου αλλα δεν ευδοκιμησε. Θεωρησα ότι εφταιγε ισως η απολυτη υγρασια και η απουσια κινησης του αερα γιαυτο και ρωτησα αν προτείνεις κατι για αυτές τις συνθήκες.

θα κοιτάξω τοτε να δοκιμασω διαφορα ειδη απο τη φυση και μερη με εντονη υγρασια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-16, 14:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Pagokofti φωτιές μας ανάβεις το έχεις τερματίσει το θέμα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-16, 15:31
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Φωτιές δεν λες τίποτα! Πανεπιστημιούπολη ετοιμάσου να σε ξεριζώσω!! αχαχαχχα
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-16, 19:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα ρε Pagokofti! Aυτα τα κανουν ξεχωριστη παρουσιαση! Στο ενυδρειο ποιο ειδος εχεις βαλει?

Μη μου θυμίζεις... Είχα ένα ωραίο terrarium me διάφορες moss, Cryptanthus, Bromeliads, σε βράχους και ξύλα... το οποίο το καλοκαίρι, καθώς έλειπα, αφέθηκε ανοιχτό να πάρει αέρα για μια βδομάδα, και όταν δεν πήγαινε καλά, η λύση ήταν να το βγάλουν στον ήλιο να πάρει τα πάνω του
Δεν έφταιγαν οι δολοφόνοι, εγώ για την ελλειπή ενημέρωση...

Pillow Moss και Anomodon Αttenuatus είναι σε αυτό το μικρό ενυδρειάκι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατατοπιστικότατος! σε ευχαριστω πολύ.
στο βιβαριο μου εχω isopods (τρώγονται από τους βατραχους αλλα παντα μενει πληθυσμος και επισης το επαναμπολιαζω τακτικα μιας και κρατω καλλιεργειες). ετσι δεν εχω μουχλες...όμως δεν εχω και ανεμιστηρακι για κινηση του αερα. το βιβαριο ανοίγεται για το καθημερινο του ψεκασμα.

ειχα βαλει μος απο τις γλαστρες μου στο βορεινο μπαλκονι που δε βλεπει ο ηλιος και απο αυτή που εχω στα μπονσαι μου αλλα δεν ευδοκιμησε. Θεωρησα ότι εφταιγε ισως η απολυτη υγρασια και η απουσια κινησης του αερα γιαυτο και ρωτησα αν προτείνεις κατι για αυτές τις συνθήκες.

θα κοιτάξω τοτε να δοκιμασω διαφορα ειδη απο τη φυση και μερη με εντονη υγρασια.
Να 'σαι καλά!! Μα χαρά είσαι!! Υπάρχουν είδη που δεν ανέχουν απόλυτη υγρασία.. Επίσης και είδη που δεν αντέχουν σε μηδενική ανανέωση αέρα... Πολλά είδη εξαφανίζονται μόνο και μόνο από τον επιβαρυμένο αέρα των πόλεων...
Στο δικό μου είχα 2 ανεμιστηράκια των 4cm, τα μκρότερα νομίζω που υπάρχουν, το ένα κυκλοφορούσε τον αέρα εσωτερικά και το άλλο, έφερνε μικρη ποσότητα αέρα από έξω... Καθώς δεν είχα φτιάξει κατασκευή με chiller για το καλοκαίρι, είχα άλλο ένα μεγάλο πίσω από την πλάτη που φύσαγε σε νερό που κατέβαινε από τον βράχο έτσι ώστε και υγρασία να παράγεται χωρίς να είναι εντελώς κλειστό το σύστημα, αλλά κυρίως να ψύχεται το εσωτερικό όταν έιχα 30-35 βαθμούς εξωτερικά...
Πρέπει δυστυχώς να δοκιμάσεις, δεν υπάρχει κάποια συνταγή που να έχω διαβάσει πουθενά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Pagokofti φωτιές μας ανάβεις το έχεις τερματίσει το θέμα
Αυτό δεν είναι τίποτα, είχα μαζέψει moss για να βάλω στα τεράρια των ταραντουλών μου και περίσεψαν και είπα να μην τα πετάξω γιατί θα τα χρησιμοποιούσα σε νέα το καλοκαίρι, απλά ξέμειναν...
Αν έχεις φαντασία μπορέις να φτιάξεις πολύ ωραία πράγματα με ελάχιστο κόπο και συντήρηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-02-16 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η συλλογή μου gaitan_chris Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 02-12-11 09:12
Συλλογή πετρών stelios_ant Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 13-04-10 15:18
Συλλογή πληροφοριών για DIY sump Βαγγέλης (Dearangelo) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-09-07 09:20
Συλλογή Βιβλίων nkarvounis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 26-08-05 10:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08346 seconds with 14 queries