Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-04, 01:09
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Επάρκεια φωτισμού με λάμπες υδραργύρου

Γεια και χαρά..
Θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος αντικειμενικής μέτρησης του φωτισμού στο ενυδρείο.. και αυτό γιατί το δικό μου έχει διαστάσεις 200Χ70Χ70 .εκ δεν έχει καπάκι και από πάνω του κρέμονται δυο καμπάνες με λάμπες υδραργύρου 120W η κάθε μια ..πως μπορώ να ξέρω με ασφάλεια ότι έχω επιλέξει τα σωστά watt και έχω κρεμάσει τις λάμπες στο σωστό ύψος??
Ευχαριστώ
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-04, 07:21
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

http://aquaticconcepts.thekrib.com/S.../Basics.htm.Το παραπάνω λίνκ θα σε βοηθήσει,ελπίζω!Το θέμα είναι οτι μιλάς για ένα τόνο φυτεμένου ή μου φαίνεται .Χαίρομαι για σένα.Λυπάμαι για μένα που δεν μπορώ να το δώ από κοντά .Μια φώτο θα ήταν επιθυμητή παντως .Το ενυδρείο με φωτισμό φθορίου θα ήθελε από 245-735 βάττ σύμφωνα με τον κλασσικό κανόνα.Δεν ξέρω τι παίζει με τις υδραργύρου,αλλά,αν υποθέσουμε οτι έχεις και σχετικά μεγάλο ύψος,(70 πόντοι),ίσως να είναι ανεπαρκής .Την οριστική απάντηση θα την δώσουν τα φυτά σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-04, 15:04
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος αντικειμενικής μέτρησης του φωτισμού στο ενυδρείο.. και αυτό γιατί το δικό μου έχει διαστάσεις 200Χ70Χ70 .εκ δεν έχει καπάκι και από πάνω του κρέμονται δυο καμπάνες με λάμπες υδραργύρου 120W η κάθε μια ..πως μπορώ να ξέρω με ασφάλεια ότι έχω επιλέξει τα σωστά watt και έχω κρεμάσει τις λάμπες στο σωστό ύψος??
Τι εννοείς αντικειμενική μέτρηση?
Ολα εξαρτώνται από το είδος του φυτεμένου ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις (χαμηλής η υψηλής φροντιδας).
Στην δική σου περίπτωση υποθέτω ότι θέλεις να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο χαμηλής φροντίδας (ανατρεξε στo forum του GAB για οδηγίες γιά ένα τέτοιο τύπο ενυδρείου). Είναι λογικό να κάνεις τέτοιο τύπο με τα λίτρα αυτου του ενυδρείου. Σέ τέτοιες περιπτώσεις από 0,27 w/lt με 0,55 w/lt είναι από επαρκές μέχρι εντάξει, όταν το φώς είναι κοντα στην 0,55 w/lt. Οι λάμπες ατμών υδραργύρου από ότι ξέρω εκπέμπουν περισσότερο φώς από τα αντίστοιχα watt σε λάμπες φθορισμού με μπόλικη ακτινοβολία στο UV range, υποθέτω ότι είναι λάμπες με μετασχηματιστή σε σχήμα καμπάνας.
Παίρνοντας όλα τα παραπάνω υπόψη σου κανόνισε την πορεία σου πολλές αναφορές για χαμηλής φροντίδας ("low maintenance planted tank(s)" είναι το keyword σου) θα βρείς σε διαφορα sites στο ιντερνετ.
Αυτά
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-04, 01:16
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Αντικειμενική μέτρηση κάνει και ένας φωτογράφος με το φωτόμετρο του ..για να καταλάβεις τι εννοώ..
Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τέτοιες λάμπες ίσος μπορούσε να μας φωτίσει περισσότερο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-04, 00:45
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πήρα τηλέφωνο στην PHILIPS και μίλησα με κάποιον που έδειξε ενδιαφέρον και μου είπε ότι οι λάμπες υδράργυρου εκπέμπουν μόνο το 45% του χρωματικού φάσματος και μάλλον δεν είναι κατάλληλες για φυτεμένο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-04, 01:21
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 525
Πήρα τηλέφωνο στην PHILIPS και μίλησα με κάποιον που έδειξε ενδιαφέρον και μου είπε ότι οι λάμπες υδράργυρου εκπέμπουν μόνο το 45% του χρωματικού φάσματος και μάλλον δεν είναι κατάλληλες για φυτεμένο..
Δεν συμφωνώ.
Δεν ειναι το 45% που κάνει την διαφορά.
Αλλα το φάσμα που εκπέμπει η κάθε λάμπα.
Υπάρχουν ενυδρεία φυτεμένα με αυτές τις λάμπες
http://www.dupla.com/e041.htm
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-04, 12:53
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Mη μασάς,όπως σου είπα θα σου δείξουν και τα φυτά τι θέλουν .Ακόμα να το φυτέψεις όμως;Τι περιμένεις; :P .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-04, 23:51
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι θα κάνω δουλεία με τις υδράργυρου πρέπει όμως να βρω πόσα Watt πρέπει να έχω..
Τώρα έχει 2χ 125 w και έχω πρόβλημα καφέ αλγης και BGA..
H φωτογραφία είναι παλιά.. έχω φυτέψει βαλισνεριες που δεν έχουν σταθερή συμπεριφορά στην ανάπτυξη και στον πολλαπλασιασμό τους ..
Την άλλη εβδομάδα θα έχω 2χ 250w και θα συνεχίσω την προσπάθεια για την πολυπόθητη ισορροπία..
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-04, 02:21
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Για τις ίδιου τύπου λάμπες μιλάς φαντάζομαι!Πες μας όμως και άλλες παραμέτρους του ενυδρείου,όπως τι νερό χρησιμοποιείς,αν βάζεις λιπάσματα και τί,πόσα ψάρια έχεις μέσα και αν έχεις CO2 .Βγάλε και καμια πρόσφατη φωτό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-04, 11:38
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Δωσε μας και πληροφοριες για την κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο σου . Η BGA ευνοειται σε συνθηκες χαμηλης ροης .
Σου υπενθυμιζω την συμβουλη του pavlos
Παράθεση:
Ολα εξαρτώνται από το είδος του φυτεμένου ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις (χαμηλής η υψηλής φροντιδας).
Στην δική σου περίπτωση υποθέτω ότι θέλεις να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο χαμηλής φροντίδας (ανατρεξε στo forum του GAB για οδηγίες γιά ένα τέτοιο τύπο ενυδρείου). Είναι λογικό να κάνεις τέτοιο τύπο με τα λίτρα αυτου του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-04, 18:23
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ναι για τις ίδιου τύπου ,αλλάζω μετασχηματιστή και λάμπα .έχω μαλακό νερό 6GH ,6KH 28.5C PH 7.2 εχω co2και ph controller το μαλακώνω με νερό από στήλη ( που πιθανόν να μου έδωσε το κυανοβακτηρίδιο , αλλά τώρα έχω UV να το περνάω..)ανακατεμένο με νερό βρύσης , τώρα έχει μέσα καμία εκατοστή ρίζες βαλισνερια και μερικά άλλα που λυπάμαι αλλά δεν ξέρω πως τα λένε ,έβαζα ότι έβρισκα εδώ με σκοπό να πετύχω και μερικά γρήγορης ανάπτυξης ,έχω και ξύλα ,άνθρακα στο 2260 να μαζεύει το χρώμα , λιπάσματα δεν βάζω συχνά ,θέλω να φτιάξω pmdd γιατί με τα λίτρα που έχω οτιδήποτε άλλο είναι ασύμφορο νομίζω,αλλαγες 200λιτρα /εβδομ.,το 2260 με spray bar δίνει ζωηρή κίνηση στα φυτά σε όλο το μήκος του ενυδρείου , από ψαριά ένας μεγάλος δίσκος (που τον μεγάλωσα στο μικρό ενυδρείο 180λιτρα ) δυο μικροί που αν και τρώνε με κέφι και αρκετά δεν μεγαλώνουν..( εδώ υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με την ικανότητα οξειδοαναγωγής του νερού μου .. λόγο αλγης?? ) ένα κοπάδι καρδινάλιους τέσσερα οττος πέντε κορυντορας και ένα πλακοστομο .. οι φωτογραφίες που έβγαλα χωρίς φλας μου έδειξαν ότι ο φωτισμός του είναι αρκετά πιο αδύναμος από του μικρού μου ενυδρείου και όταν ήμουν έτοιμος να τις αλλάξω ήρθε η BGA που νόμιζα για άλγη και φοβήθηκα την αύξηση του φωτισμού ..μόλις βάλω 2χ 250 w θα τραβήξω μερικές ..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-04, 23:00
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

2x250 w, pmdd, ψάρια σωρό, CO2
Θυμίσου με θα μπλέξεις.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-04, 23:18
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι αυτό που πάω να κάνω δεν είναι &lt;< χαμηλής φροντίδας >> και θα έχω μπελάδες
Το co2 το έχω για να μου κρατάει σταθερό το ph το λίπασμα για να έχουν οι βαλισνεριες και όσο για τα ψάρια δεν είναι και &lt;&lt;σωρός >> για 900 λίτρα ..τα ψάχνεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04830 seconds with 12 queries