Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 20:13   #1
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα..
hatzi
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 20:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας λέγομαι Παναγιώτης και έχω σκοπό να ξεκινήσω το χόμπυ του ενυδρείου μιας και πάντα μου άρεσε αλλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα 2-3 γνώμες. Όσον αφορά το ενυδρείο επειδή έχω ενα μικρο θεματάκι με το χώρο στο σπίτι (όχι πολύ μεγάλο με σύνθετο στο τοίχο) δεν με βολεύει να πάρω πολύ μεγάλο ενυδρείο που θα είναι πιο καλό σε επιλογές και πιο εύκολο. Συνεπώς όπως τα έχω σχεδιάσει το μέγιστο που μπορώ να πάρω σε ενυδρείο είναι 80 cm μήκος, (κάτι σε AQUAEL Ecoline 112lt), ενώ το πιο ιδανικό μέγεθος που με βολεύει είναι στα 60cm και εδώ έχω καταλήξει σε 2 επιλογές.

α) AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm) Είναι το ενυδρείο από τα Carrefour που το έχει προσφορά είναι στα 80 λίτρα και από το διαδίκτυο έχω μάθει ότι αξίζει η τιμή του σαν κατασκευή αλλά με διαφορετικά φίλτρο και θερμοστάτη.

β) JUWEL record 60 (60cm*30cm*30cm) Είναι στα 60 λίτρα και από ότι άκουσα είναι από τις καλές εταιρείες και μου είπαν πως έχει βιολογικό φίλτρο δικό του που είναι καλό. Άλλοι λένε ότι δεν είναι...

Από αυτά τα 2 που είναι παρόμοιες διαστάσεις να προτιμήσω το 80 λίτρο ή το 60 λίτρο που θεωρείται καλύτερη κατασκευή;; Έμαθα πώς αυτό του Carrefour δεν είναι τόσο καλά τα κρύσταλλα (είναι τζάμι) και πως μετά από ένα διάστημα θα θολώσει..ΙΣΧΥΕΙ ;;

Πάμε τώρα στις επιλογές... Μου αρέσει ένα τροπικό ενυδρείο κοινωνικό να φτιάξω και έχω κάνει το εξής... Έχω διαλέξει όλα τα ψαράκια που μου αρέσουν και θέλω να σας τα αναφέρω να μου πείτε τι είναι σωστό να συνδυάσω και τι όχι.

1) Tetra Neon ή Cardinal (Έχω διαβάσει πως θέλει κοπάδι οπότε σκέφτομαι μια 6άδα από αυτά ή αν γίνεται 3 και 3)
2) Ramirezi (Ένα ζευγάρι)
3) Rasbora Galaxy (Danio margaritatus) (Είναι τέλειο δεν έχω πληροφορίες και δεν το έχω δει ποτέ σε pet shop)
4) Guppy (Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 3 θηλ 1 αρσ)

5) Συνδυάζονται με tetra ή κάποια από τα υπόλοιπα μια μονομαχίνα ή 2-3 γαριδούλες red cherry ???

Σημ: Δεν ζητάω να τα βάλω όλα μαζί γιατί πιστεύω δεν χωρούν στα λίτρα μου... Θα μου άρεσε να μου δώσετε 2-3 συνδυασμούς με τον μέγιστο αριθμό επιλογών που μπορούν να χωρέσουν είτε αν πάρω το 60 λίτρο (JUWEL)είτε το 80 λίτρο (AQUAEL από Carrefour)...
Τι μου προτείνεται να πάρω από τα 2?
Σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση (να διώξω το σαλόνι) και έπαιρνα το 112 λίτρα θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά μαζί αν συνδυάζονται ??

Με συγχωρείται για το μεγάλο post απλά θέλω 2-3 συμβουλές - ιδέες προκειμένου να κάνω την αγορά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 18414
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 20:39
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι στα 80 λιτρα, ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα ολα τα ψαρια που αναφερεις και η συμβιωση κατα τη γνωμη μου δυσκολη, ακομη και στο 110λιτρο π λες! Ως αρχαριος που εισαι (ειμαστε) θα σου προτεινα γκαπυ, που ειναι και τα πιο "ευκολα"! Τα ramirezi στα λιτρα σου μονο ως ειδος και τα νεον..αν και τα αγαπαω πολυ, παλι δε θα στα προτεινα ακομη τουλαχιστον.. μιας και προτιμουν μια πιο ειδικη μεταχειριση (χαμηλοτερο Ph, μονα τους επισης στα 80λιτρα και καμοια 10ρια στον αριθμο, αρκετα φυτεμενο ενυδρειο με δημιουργια σκιων και χαμηλο φωτισμο)!
οσον αφορα το carefurίσιο ενυδρειο..μαλλον μυθος πρεπει να ειναι! ειχα ενα για αρκετα χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα! και τα τζαμια του ηταν πολυ δυνατα! ειχα ενα ατυχηματακι και ξερω..!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 21:39
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι στα 80 λιτρα, ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα ολα τα ψαρια που αναφερεις και η συμβιωση κατα τη γνωμη μου δυσκολη, ακομη και στο 110λιτρο π λες! Ως αρχαριος που εισαι (ειμαστε) θα σου προτεινα γκαπυ, που ειναι και τα πιο "ευκολα"! Τα ramirezi στα λιτρα σου μονο ως ειδος και τα νεον..αν και τα αγαπαω πολυ, παλι δε θα στα προτεινα ακομη τουλαχιστον.. μιας και προτιμουν μια πιο ειδικη μεταχειριση (χαμηλοτερο Ph, μονα τους επισης στα 80λιτρα και καμοια 10ρια στον αριθμο, αρκετα φυτεμενο ενυδρειο με δημιουργια σκιων και χαμηλο φωτισμο)!
οσον αφορα το carefurίσιο ενυδρειο..μαλλον μυθος πρεπει να ειναι! ειχα ενα για αρκετα χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα! και τα τζαμια του ηταν πολυ δυνατα! ειχα ενα ατυχηματακι και ξερω..!
Αυτό προσπαθώ τώρα να καταγράψω τις απαιτήσεις του καθενός έτσι ώστε να μην έχω αποκλείσεις... Έτσι όπως τα λες προτιμώ του Carrefour εκτός και κάνω καμιά πατέντα και βολέψω στο σπίτι το 112lt...
Και εμένα τα Νεον είναι τα αγαπημένα μου.. Δεν λέω απαραίτητα να τα στριμώξω όλα μαζί.. Ας βολέψω 2-3 επιλογές.. Όχι όλες.
Πάει με κάποια από αυτά Red cherry γαριδούλες ή κατι σε μονομάχο?? (αρσενικο ή θυληκό)

Ευχαριστώ φιλέ για την απάντηση.. και οποίος άλλος μπορεί ας βοηθήσει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 21:46
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ο μονομαχος ειναι ο αγαπημενος μου, αλλα ειναι δυστροπο ψαρι! και ασε τις πατεντες, αμα βρεις χωρο στο μελλον καλως! στα 80 λιτρα χμ.. ramirezi, ή γκαπυ με γαριδουλες και corydoras, ή τα celestial pearl danio!!.. ή ας σου πει και κανενας πιο εμπειρος!! cheers! και καλος ηρθες στο πιο τελειο χομπι!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 22:20
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή τα celestial pearl danio!!..
Αυτά είναι τέλεια αλλά δεν τα έχω βρεί πουθενά να τα δω έστω..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-11, 22:38
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ελα ρε στη πατρα υπαρχουν πολλοι χομπιστες, οπως φανταζομαι και pet shop!! ή κανω λαθος???!!! αν οχι τοτε ζητα απο εδω βοηθεια! να σου χαρισουν δλδη! ή και ν'αγορασεις!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-11, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

να και ενας που ξεκιναει ολοσωστα,ουτε αγορα δεν εχει κανει ακομα

---->hatzi δεν κοροιδευω,φαινεται να ειναι πολυ σπανιο

εισαι στο σωστο φορουμ παντως,καλωσηρθεςρωτα και θα μαθεις,ζητα και θα λαβεις κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-11, 23:10
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σχετικά με τα CPD, όταν χρειάστηκα βρήκα στον Μάνθο (starfish aquariums) όπου και μου τα έστειλε Κρήτη, πολύ καλή επιλογή και πολύ ειρηνικά!
Μόνο που αν θες να κάνεις το βήμα παραπάνω και να δεις αναπαραγωγή, θα πρέπει να είναι μόνα τους στο ενυδρείο. Διαφορετικά μπορείς να τα συνδυάσεις και με γκάπι και γαρίδες red cherry.
Αν βάλεις γκάπι προσοχή, αναπαράγονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και θα χρειαστεί σχετικά σύντομα να δίνεις!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-11, 23:38
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Δυστυχώς παιδιά κάνα 4αρι pet shop έχουμε που ασχολούνται με ενυδρεία...

Και πιστεύω πως είναι σωστό πρώτα να ξέρεις τι θες να κάνεις και αν υπάρχουν οι συνθήκες να το πραγματοποιήσεις.. Γι αυτό άρχισα τις ερωτήσεις πριν κάνω την αγορά...
Δηλαδή έχω κάτι που μου αρέσει στο μυαλό μου αλλά είμαι άπειρος... Μόνο ότι διαβάζω εδώ και κάνα μήνα από Forums.. Οπότε από το να πάω σε ένα pet shop και να ακούσω μόνο την γνώμη του πωλητή καλύτερα να μάθω 5 πράγματα και να ξέρω να κάνω την ιδέα μου πράξη...

Τουλάχιστον έχω καταλήξει στις επιλογές που όπως ανέφερα στην αρχή είναι:
1) Neon tetra
2) guppy
3) ramirezi
4 )CPD
5) red cherry
6) Μονομάχος

Από αυτά ότι μπορώ θα συνδυάσω.. Έστω 2-3 επιλογές από τις 6...

Βλέπω όπως φαίνεται να καταλήγω στο 80 λίτρο Carrefurisio... Και πάμε για αγορά εξοπλισμού που και εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.. Εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο κ.α πολλά..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-11, 00:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το καρφουρισιο (aquael)καλο ειναι,τοχει πολυς κοσμος.αυτο που μπορεις να κανεις για να δεις τι θα ειναι πιο "ευκολο" να κρατησεις ειναι να τεσταρεις το νερο που εχεις για σκληροτητες και ph και να τσεκαρεις σε ποιο ειδος απο αυτα που αναφερεις εισαι πιο κοντα στις τιμες που χρειαζεται.μονομαχο εγω δεν θα εβαζα.ειναι πολυ δυσκολο ψαρι για κοινωνικο και ειναι πολλα τα λιτρα για να βαλεις μονο ενα μονομαχο.εκτος αν θελεις πραγματικα μονομαχο και δε σε νοιαζει το γεγονος οτι θα πρεπει να τον εχεις μονο του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-11, 00:34
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Όχι φυσικά και δεν τρελαίνομαι για μονομάχο...
Κοίταξε φίλε μου έχω σημειώσει για κάθε ένα από τα νουμεράκια που λέω παραπάνω τις μετρήσεις που θέλει το καθένα...
Οπότε όπως τα κοιτάω στις θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα με περίπου 25 C..
Το ΡΗ περίπου στο 7 είναι ιδανικό και για Neon - ramirezi -guppy - CPD..
Στην σκληρότητα GH υπάρχει ένα θέμα με τα guppy.. Τα υπόλοιπα με γύρο στο 10 είναι καλά... Τα Guppy θέλουν 10 με 20... Οπότε οριακά... Στα KH είμαστε εντάξει σε όλα..

Αυτά τα λέω από θεωρίες που έχω διαβάσει ως τώρα.. Το λέω πάλι πείρα δεν έχω, μπορεί και να τα λέω λάθος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-11, 00:51
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
να και ενας που ξεκιναει ολοσωστα,ουτε αγορα δεν εχει κανει ακομα
Κάνεις λάθος φίλε μου,είμαι και γω εδώ ,
με τη διαφορά ότι ήρθα εδώ στο φόρουμ για να κατασταλάξω στο
τύπο του ενυδρείου που θα κάνω.
Η παραγγελία βρίσκεται ακόμη στο δρόμο (ενυδρείο+έπιπλο)
λόγω μιας ατυχίας που είχα με το έπιπλο,ήταν γρατζουνισμένο
και επέστρεψε πίσω
Ομως , εγώ προετοιμάζομαι (πειραματίζομαι εδώ και μια βδομάδα μόνο με
τη σύνθεση του aquascape),η υπομονή μου είναι γαιδουρινή σε σημείο
που να σπάει τα νεύρα των άλλων
Καλωσόρισες συμπατριώτη Παναγιώτη και από μένα και καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-11, 01:05
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ωραίος φίλε.. Καλή αρχή και σε εσένα.. Παραγγελία εκτός Πάτρας? Εδώ που ρώτησες? Γιατί επιλογές δεν υπάρχουν πολλές... Στείλε pm αν θες να μην κάνουμε και διαφήμιση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-11, 01:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα νεον θελουνε ph απο 5.0-7.0
ραμιρεζι 5.0 - 6.0

για καποιο λογο δε βρισκω Ph για τα cellestial pearl danio πουθενα
παντως για τα νεον εισαι οριακα εκτος και για τα ραμιρεζι εντελως εκτος
αυτα συμφωνα με αυτο http://www.fishbase.org/
για τα Guppy Που θελουνε σκληρο νερο εισαι παλι οριακα εντος.αλλα αυτο θαναι πιο ευκολο να το διαχειριστεις.το ανεβασμα δηλαδη σκληροτητας και Ph αν χρειαστει.(ανεβαινει πιο ευκολα αποτι κατεβαινει)

δε στα λεω γιατι θεωρω αδυνατο να βαλεις οτι θελεις μεσα,απλα δεν ξερω ποσο διατεθειμενος εισαι να ασχοληθεις για να τους δωσεις τις συνθηκες που χρειαζονται για να τα χαρεις κιεσυ περισσοτερο τα ψαρια.γιαυτο και μονο.κατα τ'αλλλα αν εχεις ορεξη ολα γινονται
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-11, 01:33
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εγώ τα κοιτούσα απο εδώ http://fishprofiles.com
Και λέει για τα ramirezi 5-7.5 Εκεί βασίστικα... Καλά σίγουρα πρίν βάλω τα ψάρια μέσα στο στρώσιμο θα δω αν μπορώ να διατηρήσω PH και GH εκει που πιστεύω πως ταιρίαζει σε ολα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-11, 01:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το εχω δει κιεγω το site αυτο,δεν το πολυεμπιστευομαι γιατι οι τιμες που δινει εχουν την ταση να εχουν μεγαλο ευρος στην κλιμακα σκληροτητων και οποτε εχω κοιταξει για ψαρι μου φαινονται ολα ιδανικα.οπως επαθες κιεσυ

παντως εχεις επιλογες δεν ειναι οτι δεν εχεις.με λιγο ψαξιμο θα βρεις ψαρακια να βαλεις.θα σου πουνε και τα παιδια εδω μεσα καμια γνωμη,θα βρεις ακρη

βεβαια θα σου πουνε και εκεινοι που εχουνε τετοια ψαρια οποτε θα μαθεις καλυτερα ακομα αποτι σου λεω εγω.

για να πω την αληθεια προσωπικα στα 80 λιτρα θα εβαζα ενα ζευγαρι ραμιρεζι μονο.δεν ξερω αν τα λιτρα αρκουνε(δεν ξερω λεπτομερειες για το ψαρι) αλλα αν ημουνα μεσα στα ορια του αυτα θα εβαζα.νομιζω θα ητανε πολυ ομορφο ενυδρειακι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-11, 01:45
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εννοείται περιμένω προτάσεις και συμβουλές....!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-09-11, 03:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον έχω καταλήξει στις επιλογές που όπως ανέφερα στην αρχή είναι:
1) Neon tetra
2) guppy
3) ramirezi
4 )CPD
5) red cherry
6) Μονομάχος

Από αυτά ότι μπορώ θα συνδυάσω.. Έστω 2-3 επιλογές από τις 6...

Βλέπω όπως φαίνεται να καταλήγω στο 80 λίτρο Carrefurisio... Και πάμε για αγορά εξοπλισμού που και εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.. Εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο κ.α πολλά..
Οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο το καλυτερο για ολους (και για εσενα και για τα ψαρια), οποτε τα 80 λιτρα ειναι καλυτερα.
(το εσωτερικο της juwel παντως ειναι πολυ καλο φιλτρο)

Με ενα 7.5+ πεχα και αρκετα σκληρο νερο (που ενδεχεται να γινει και σκληροτερο με τις λαθος αναπληρωσεις το καλοκαιρι ή/και τιποτα λαθος χαλικια πετρες κλπ) που εχετε στην πατρα, ξεχνας τα 1 και 3 που ειναι ψαρια μαλακου και οξυνου νερου (ιδιως το 3 ειναι ευαοσθητο ψαρι και οχι καταλληλο για νεο χομπιστα).
Το 2 ειναι ΟΚ για το νερο σου αλλα ισως βαρεθεις τις γεννες (ειναι ζωοτοκο) και τι θα κανεις τα μικρα ψαρια που γεμισει ασφυκτικά το ενυδρειο και πρεπει να τα πιανεις μεσα απο το ενυδρειο και να τα δινεις σε χομπιστες ή πετσοπ κλπ.

Το 4 ειναι ανεκτικο στο νερο σου αν και ενα ουδετερο πεχα και μετριας σκληροπτητας νερο θα ηταν καλυτερο.
Αυτο ειναι ωοτοκο, γενναει μεν στα ενυδρεια, αλλα οχι τοσο ευκολα οσο τα guppies.

Οι red cherry με κιχλιδες δυκολα θα επιβιωσουν με τα αλλα ψαρια και ιδιως με τα cpd θα επιβιωσουν αλλα δεν θα δεις γονο.

Ο 6 ειναι αναλογα το χαρακτηρα του καθε ψαριου. Αρπαζονται με αλλους μονομαχους και συνηθως με οτι μοιαζει με μονομαχο (πχ guppy με τις πλουμιστες ουρες) και τις γαριδες δεν τις βλεπω σιγουρες.

Κοπαδι αναμικτο με διαφορα ειδη οπςω ειπες πιο πανω ( 3 και 3 δλδ) δεν ειναι κοπαδι.
Θα προτεινα να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι να το ευχαριστηθεις και εσυ και τα ψαρια.
Και αυτο ειναι απο τα ειδη που αναφερεις cpd ή guppy (αν και δεν ειναι κοπαδι αλλα ειναι κοινωνικα ψαρια) και με το οποιο δευτερο μπορεις να βαλεις και Platy (ζωοτοκα και αυτα γεννανε αβερτα) αλλα ειναι συμβατα και πολυ ομορφα.
Αν ειχες και λιγο πιο χαμηλο πεχα και σκληροτητα θα σου προτεινα μαζι με τα cpd να βαλεις και corydoras bronze που ειναι απο τα πιο "σκληρα" cory και ομορφα. Θελουν ομως στο βυθο αμμο ή πολυ ψιλο αμμοχαλικο (μεχρι 1mm) αλλιως εχουν προβληματα.

Διαβασε και εδω προτασεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Τσεκαρε και το νερο που θελει το καθε ψαρι για να εχεις τις συμβατοτητες.
Μην βασιζεσαι στις ακρες των τιμων πχ το ενα θελει 5-7.3 και το αλλο 7-8.5 και πεις "ΟΚ θα τα εχω ολα σε 7-7.3".
Δεν θα ειναι κανενα ψαρι ευχαριστημενο στις ακρες των τιμων και αν δεν ειναι αυτα ευχαριστημενα δεν θα εισαι και εσυ γιατι στην καλυτερη δεν θα βλεπεις τα ψαρια στην καλυτερη κατασταση τους και στην χειροτερη θα ειναι πιο ευαλωτα σε ασθενειες,
-------------------------
Ποιο ειναι το μπατζετ για φιλτρο?
Υπαρχει χωρος για να τοποθετηθρο το φιλτρο απο κατω και να περνανε οι σωληνες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-09-11 στις 03:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-09-11, 04:38
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου και καλοσορισες στο forum!!!εμενα η γνωμη μου ειναι αν βεβαια εχεις σκοπο να ασχοληθεις αρκετα να παρεις φυσικα το 80λιτρο αφου ειναι περισσοτερα τα λιτρα(μην φοβασαι για τα τζαμια δεν παθαινουν τιποτα..εχω carfourisio ενυδρειο εδω και τρια χρονια και δεν εχει παθει τπτ)και με λιγη παρεμβαση στο νερακι του δικτιου σου(λιγο μαλακωμα δλδ)να βαλεις ενα ζευγαρι ramirezi που ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και σαν συνκατοικους τους ενα κοπαδακι των 7-8 ατομων neon που σου αρεσουν η καρδιναλιους που ειναι περιπου στα ιδια χρωματα η ακομα και ροδοστομους που σχηματιζουν σφιχτο κοπαδι και εχουν απιστευτες συμπεριφορες και ειναι και αυτα εξισου ομορφα ψαρακια!!!βεβαια ισως αυτα που σου λεω να ειναι οριακα για τα λιτρα σου ισως και πολλα...δες αν σου αρεσει καποιος απο τους συνδιασμους που προτεινω και θα μας πουν οι εμπειροτεροι αν ειναι εφικτοι στα σιγουρα!!!αυτα απο εμενα!!οτι αλλο θες εδω ειμαστε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-09-11, 21:23
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο το καλυτερο για ολους ..................
...........ι χωρος για να τοποθετηθρο το φιλτρο απο κατω και να περνανε οι σωληνες?

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές φιλε μου.. Η αληθεια ειναι οτι ο λογος που ειχα εντυπωσιαστει τοσο και ηθελα να ξεκινησω με τροπικα ειναι τα πανεμορφα ΤΕΤΡΑΣ.. Οπως μου λες ομως το νερο ειναι σκληρο και αυτα που θελουν μαλακο νερο και όξινο δεν ειναι ευκολα για αρχη, οπως ΝΕΟΝ και ΡΑΜΙΡΕΖΙ..
Αντιθετα τα Guppy δεν θελουν τοσο οξινο νερο δηλαδη αλλα και πιο σκληρο...

Οπότε οπως τα καταλαβα μου λες δυο συνδυασμους....
Guppies με CPD σε νερο κανονικο ή και κανενα Platty... Τα Cory δεν μου αρεσουν καθολου...

Φιλε Delta δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να συνδυασω 6-7 neon η cardinal με 4 guppy?

Και κατι ακομα η ιδεα του Pantelos με νεον και ραμιρεζι ή ροδόστομους ειναι εφικτη?

Οσον αφορα για το φιλτρο χωρος υπάρχει απο κάτω... Τι προτείνεις για 80 λιτρα? Ενα που να ειναι επαρκες...


Και τελος... O θερμοστατης που εχει μεσα το ενυδρειο ΑQUAEL AQ-100 στα 100W ειναι καλος ή θελει αλλαγη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-09-11 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-09-11, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές φιλε μου.. Η αληθεια ειναι οτι ο λογος που ειχα εντυπωσιαστει τοσο και ηθελα να ξεκινησω με τροπικα ειναι τα πανεμορφα ΤΕΤΡΑΣ.. Οπως μου λες ομως το νερο ειναι σκληρο και αυτα που θελουν μαλακο νερο και όξινο δεν ειναι ευκολα για αρχη, οπως ΝΕΟΝ και ΡΑΜΙΡΕΖΙ..
Αντιθετα τα Guppy δεν θελουν τοσο οξινο νερο δηλαδη αλλα και πιο σκληρο...
Οπότε οπως τα καταλαβα μου λες δυο συνδυασμους....
Guppies με CPD σε νερο κανονικο ή και κανενα Platty... Τα Cory δεν μου αρεσουν καθολου...
Φιλε Delta δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να συνδυασω 6-7 neon η cardinal με 4 guppy?
Και κατι ακομα η ιδεα του Pantelos με νεον και ραμιρεζι ή ροδόστομους ειναι εφικτη?
Οσον αφορα για το φιλτρο χωρος υπάρχει απο κάτω... Τι προτείνεις για 80 λιτρα? Ενα που να ειναι επαρκες...
Και τελος... O θερμοστατης που εχει μεσα το ενυδρειο ΑQUAEL AQ-100 στα 100W ειναι καλος ή θελει αλλαγη?
Οπως καταλαβαινω επιλεγεις ψαρια απο φωτογραφιες και θα εξηγησω γιατι το πιστευω.
Τα ψαρια αρεσουν και για την συμπεριφορα τους.
Δεν θα εχεις δει cory προφανως να κινουνται ομαδικα στο βυθο να βουτανε με το κεφαλι στην αμμο μεχρι τη μεση του σωματος τους για να βρουν τροφη, να καταπινουν αρκετη και να φιλτραρουν τη τροφη στο στομα τους πετωντας την αμμο απο τα βραγχια του. Ουτε θα εχεις δει το περιφημο Τ κατα την αναπαραγωγικη διαδικασια, ουτε το γεμισμα ολων των επιφανειων (συνηθως τζαμιων) με τα αυγα τους.

Ουτε θα εχεις ροδοστομους (που ειναι υπερκινητικοι) να κινουνται σαν σφιχτο σμηνος σε μεγαλου μηκους ενυδρειου. Σε ενυδρειο μικροτερο του ενος μετρου δεν θα εχουν να δειξουν τιποτα ιδιαιτερο.
Και φυσικα σε λαθος παραμερους νερου για τι ψαρι (νερο βρυσης), δεν προκειται να δεις τα χρωματα των φωτογραφιων. Επισης επειδη τα ψαρια μιλανε με τα χρωματα, αν δεν σου δειχνουν τα χρωματα τους κατι δεν παει καλα (αν και καποια επιτηδειοι εκτροφεις γεμιζουν ορμονες καποια ψαρια για να εχουν χρωματα ετσι κι αλλιως, αλλα το τιμημα πληρωνεται συντομα με "ανεξηγητους" συντομους θανατους ή εμφανισεις καρκινωματων)

Τα νεον που ειναι πιο "στατικο" κοπαδι, θα ειναι καλυτερα απο τους ροδοστομους σε μικρο μηκος. Για τα χρωματα ισχυουν τα ιδια.

Χαριτολογωντας θα πω οτι ο μονος τροπος να εχεις "ευχαριστημενα" neon και guppy στο ιδιο ενυδρειο ειναι να μπορεις να χωρισεις το νερο στη μεση σε σκληρο και μαλακο και να πανε τα ψαρια σε καθε μερια.

Επισημαινω για να μη φαινονται υπερβολικα αυτα που γραφω, οτι ουτε τα neon θα πεθανουν, ουτε τα guppies σε νερο μετριων σκληροτητων και πεχα. Απλα εχει μαθει ο οργανισμος τους να αντιμετωπιζει ασθενειες και παρασιτα που ευνοουνται απο διαφορετικες συνθηκες και ετσι αυξανονται οι πιθανοτητες ασθενειων. Επιπλεον αν χρειαστει να βαλεις λιγο ενυδρειακο αλατι για προληψη ή θεραπεια σηψης πτερυγιων των guppy που εχουν λογω μεγεθους τους μια εφεση να φουγκιαζουν (ιδιως και σε μη ιδανικες παραμετρους νερου για guppy) , τα neon δεν αντεχουν στο αλατι τοσο.
-------------------------
Ο θερμαντηρας απο προδιαγραφες (watt) φαινεται επαρκης,

Φιλτρο θα προτεινα σε ενα νεο χομπιστα με το ενυδρειο σου, ενα eheim ecco 200 ή ενα fluval 205 για να εχει πιο ησυχο το κεφαλι του και να ειναι και ευκολο στη συντηρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-11, 22:47
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αυτο ισχυει που λες γιατι δεν εχω εμπειρια ουτε απο συμπεριφορες ουτε απο πειρα.. Κοιταζω τι μου αρεσει οπτικα και εμφανισιακα και το λεω...
Οποτε οπως τα λες το ξεχναω το neon guppy... Τι να λεει για να τα βαλω να μην ειναι ζωντανα τα χρωματα ή να μην ειναι το ενα απο τα 2 καλα..
Ειμαι υπερ της καλης ζωης των ψαριων και της συμπερηφορας τους..
Και παμε ή σε νεον κοπαδι με κατι ακομα με λιγο πιο οξινο νερο... Αλλιως σε guppy platty και CPD...

Θα κοιταξω να βρω ενα απο τα 2 φιλτρα που ειπες... Θα προτιμησω το πιο οικονομικο αν ειναι ισαξια σε αποδοση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-09-11, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να ψαξεις να δεις και σε βιντεο ψαρια. Οχι πως θα ειναι σιγουρο οιτι ολοι θα τα εχουνε σε σωστο ενυδρειο για να καταλαβεις, αλλα ψαχνωντας ολα και και κατι καλο θα βρεις.
Πχ για ροδοστομους δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55644 στα ποστ πιο μετα εχει λινκ με βιντεο
Για cory
εδω ειναι ενα πραγματικο κοπαδι http://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw
Φαι http://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw
Εδω ενα albino (που δεν μου αρεσουν) αλλα προσεξε τα βραγχεια του http://www.youtube.com/watch?v=g9hEdiGqpBo
σκαψιμο http://www.youtube.com/watch?v=zTB0hrRvbMY
http://www.youtube.com/watch?v=lVZBAaoH8_E
Τ-position και αυγα
http://www.youtube.com/watch?v=p-xYj...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7chYyDObjOk
http://www.youtube.com/watch?v=vN5tziibjKI
http://www.youtube.com/watch?v=H8fbrOxxGYo
http://www.youtube.com/watch?v=On_pdjPO1FE

Aν θελεις να βαλεις ψαρια μαλακου νερου θα πρεπει να παρεις αποφαση οτι θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο σε δοχειο με δικο του φιλτρακι και τυρφη για μερες (και σκουρο χρωμα νερου) ή να παρεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης που βγαζει νερο με μηδενικες σκληροτητες και να το ρυθμιζεις με μιξη με βρυσης.

Καλα ειναι και τα δυο φιλτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-09-11, 23:54
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

καλως ηρθες πατριωτη στην παρεα.. σιγα σιγα με τον καιρο θα καταλληξεις στο σωστο ειδος. μην ανχονεσαι ετσι ημασταν ολοι.. στην πατρα δυστηχως δεν εχουμε πολλα πετ σοπ και ειναι και ακριβα.. αν θες γνωμες ομως τα λεμε γιατι εχω ψαξει και εζησα την αδιαφορια και την ανιδεοτητα πολυ μην περασεις τα ιδια. και να ξερεις κατι.. αυτο ειναι το 1ο σου ενυδρειο.. θα ακολουθησουν κι αλλα...βαλε κατι ευκολο για αρχη και μετα πας στα δυσκολα..παθων ειμαι
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-09-11, 15:24
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να ψαξεις να δεις .......
.................ειναι και τα δυο φιλτρα.
Οντως πολυ ωραια τα βιντεο και τελεια η δουλεια σου που ειδα στους ροδοστομους...! Ευχαριστω για την βοηθεια..! Οποτε ειναι δυσκολο πιστευω για αρχη να παραμετροποιεις το νερο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες πατριωτη στην παρεα.. σιγα σιγα με τον καιρο θα καταλληξεις στο σωστο ειδος. μην ανχονεσαι ετσι ημασταν ολοι.. στην πατρα δυστηχως δεν εχουμε πολλα πετ σοπ και ειναι και ακριβα.. αν θες γνωμες ομως τα λεμε γιατι εχω ψαξει και εζησα την αδιαφορια και την ανιδεοτητα πολυ μην περασεις τα ιδια. και να ξερεις κατι.. αυτο ειναι το 1ο σου ενυδρειο.. θα ακολουθησουν κι αλλα...βαλε κατι ευκολο για αρχη και μετα πας στα δυσκολα..παθων ειμαι
Γεια σου φιλε αντωνη.. Απο πατρα και εσυ μια χαρα. Οντως ειναι αρχη και δυστυχως την ψαροσυνθεση που ειχα φανταστει μαλλον δεν ειναι εφικτο να την κανω.. αλλα ειναι νωρις ακομα.. Θα καταληξω καπου.. Σε λιγες μερες ξεκιναει το στρωσιμο.. Αν βγαλω ακρη με το ΡΗ θα αποφασισω πιο σιγουρα τι μπορω να κανω..
-------------------------




Τα νεα ειναι πως ειμαι κατοχος ενος AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm).. Θερμοστατη θα κρατησω τον δικο του που ειναι AQUAEL AQ-100 στα 100W..
Και εντος της εβδομαδας θα παρω το φιλτρο που λεει ο delta και τα υπολοιπα ωστε να ξεκινησει το στρωσιμο...

Μια ερωτηση: Ενας συνδιασμος για αρχη σχετικα ευκολων ψαριων στο δικτυο του νερου με:
1) Guppy --> 3θ + 1α
2) Platty --> 2θ +1α
3) Red cherry γαριδουλες --> 4-5

4) ?? Ξιφοφορους μπορω να βαλω ή ειναι μικρα για κολυμπη τα 60cm μηκος?

Πως βλεπεται τα 1-2-3 ? Οι ποσοτητες ειναι σωστες ? Αφου γεννουν κιολας για αρχη θελω το λιγοτερο δυνατο πληθος απο το καθε ειδος... Τα πλατυ θελουν σαν τα guppy 3θ και 1α ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hatzi : 18-09-11 στις 15:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-09-11, 16:34
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλορίζικο και καλογέμιστο!

Θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ ξιφοφόρων και πλάτυ γιατί υβριδίζουν. Τις γαρίδες προτίμησε να τις βάλεις λίγο αργότερα για να έχει στρώσει και ο βυθός.

Κατά τη γνώμη μου οι θα μπορούσες να βάλεις και περισσότερα γκάπυ για αρχή, 2+6. Όπως και όταν έρθει η ώρα και για τις γαριδούλες, θα έβαζα 10 για αρχή, είναι μικρούλες.

Τέλος, καλύτερα να μην τα βάλεις όλα μαζί την ίδια μέρα αλλά λίγα κάθε εβδομάδα για να βοηθάς τη βιολογία να αναπτύσσεται.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-09-11, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
4) ?? Ξιφοφορους μπορω να βαλω ή ειναι μικρα για κολυμπη τα 60cm μηκος?
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!!!

Και ειναι μικρο το μηκος για ξιφο και υβριδιζουν με τα πλατυ οπως ειπε ο περσιβαλ.

Γενικα το ιδιο χαρεμι πανει σε ολα τα ζωοτοκα 1-3 αλλα και με 1-2 δεν σημαινει οτι θα αποτυχει.

Γαριδες, συμφωνω, λιγο αργοτερα και περισσοτερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-09-11, 19:37
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Συμφωνω παιδια και εγω.. Τις γαριδες αργοτερα... Δεν θα εβαζα και ξιφοφορους και πλατυ, ενα απο τα 2 αλλα καλα κανατε και το ειπατε...
Ελεγα να ξεκινησω με τα ελαχιστα γκαπυ 3-1 και απο πλατυ 3-1 ή 2-1 ετσι ωστε αν γεννησει κατι απο τα 2 να μην εχω προβλημα μεγαλο.. Δεν θα τα βαλω ολα μαζι απο την αρχη.. Σιγα σιγα... Θα σας ρωτησω προσεχως για το στρωσιμο και καμια προταση για ευκολα φυτα για αυτα γκαπυ πλατυ αλλα και για γαριδουλες αργοτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-09-11, 20:12
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Βάλε του φυτά και ρίξε μέσα 1+1 dwarf puffers
τα εχω στο ιδιο ενυδρειο, αν εχεις αρκετα φυτά ή κρυψώνες θα περάσουν φίνα
άσε που λόγω λίτρων δεν μπορείς να βάλεις πολλά, οποτε αντι για ποσότητα θα έχεις ψάρια με....χαρακτήρα!
http://www.youtube.com/watch?v=6o1fw9jtRNc
εννοείται οτι με αυτά αντε να βάλεις τιποτα oto ακομα, οτιδήποτε άλλο θα περάσει...τρέλα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-09-11, 23:15
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα και παλι στην παρεα...
Αποφασισα για φιλτρο να παρω το EHEIM PRO 200 που προτεινε και ο delta αλλα διαβασα γενικα πως ειναι σουπερ..


Ερωτηση: Χρειαζεται να παρω καποια υλικα να βαλω μεσα η ειναι κομπλε με την αγορα? Επισης για να ξεκινησω το στρωσιμο... Υποστρωμα και χαλικι (χρωματισμους και παχος) παιρνω οτι θελω ή αναλογα με τα φυτα και τα ψαρια που θα βαλω? Για φυτα εχω σκοπο να ξεκινησω με ευκολα φυτα χαμηλων απαιτησεων...


Οπως εχουμε πει θα ξεκινησω με Guppies και ισως platy ή οποιοδηποτε αλλο σε αντιστοιχο ph και σκληρο νερο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11721 seconds with 13 queries