Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Η χλωρίδα σαν σημαντικό συστατικό ενός υγειούς υγροβιότοπου. Ενισχύει το έργο της φίλτρανσης και μετατρέπει το χώρο σε μια γωνιά ξεκούρασης του πνεύματος και των οφθαλμών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-11, 12:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Υδροχαρή φυτά της Κύπρου

Μια και η παρέα ολοένα μεγαλώνει και πολλές από τις απόψεις μας σχετικές με την άγρια χλωρίδα συνάδουν, είναι καιρός να ξεκινήσουμε μια καταγραφή ή ακόμα και χρήση των διάφορων υδροχαρή φυτών που συναντούμε στους υδροβιότοπους των χωρών μας. Σκοπός μας βέβαια δεν είναι να ξεχυθούμε στα λειβάδια ξεριζώνοντας φυτά, αλλά να φτιάξουμε μια κατηγορία αρκετά ενημερωμένη με το θέμα, ώστε να βγουν από την αφάνεια κάποια ομολογουμένως εκπληκτικά μέλη της χλωρίδας μας.

Με μια πολύ γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο, συνάντησα δύο σπάνια και όμορφα φυτά που συναντούμε στη Λεμεσό (Μιχάλη) και συγκεκριμένα στον υγροβιότοπο του Φασουρίου. Πρόκειται για ένα σπάνιο είδος υδροχαρή ορχιδέας, της Orchis palustris και του
Ranunculus aquaticus (Λούση, μοιάζει με το δικό σας... Μήπως είναι το ίδιο? Δεν το γνωρίζω καν για να είμαι ειλικρινής.)

¶λλα υδροχαρή είδη:
Arctium lappa
Campanula peregrina
Cyclamen cyprium
Cyperus cyprius
Hedera helix
Mentha longifolia ssp. cyprica
Minuartia subtilis ssp. filicaulis
Origanum cordifolium
Pteridium aquilinum
Serapias aphroditae
Rosa chionistrae
Cephalorrynchus cypricus

Υγροβιότοποι Δώστε ιδιαίτερη σημμασία στην τελευταία παράγραφο του λινκ αυτού. Τα τεχνητά άγρια κυκλώματα που μπορούμε να κατασκευάσουμε μόνοι μας, μπορούν να υποστηρίξουν, αλλά και να δώσουν την ευκαιρία σε είδη που πολύ πιθανόν να μην έχουν την τύχη να δουνε τα εγγόνια μας. Wild life ponds (δεξαμενές άγριας ζωής) με είδη (χλωρίδας και πανίδας) αποκλειστικά του τόπου μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 12-05-11 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-11, 13:00
polyvios2004 Ο χρήστης polyvios2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Κέιμπριτζ-Η.Β.
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Λοιπόν ξέρεις κάτι;; Σπουδάζω βιολογία με κατεύθυνση την ¶γρια Ζωή και πάντα όνειρο είχα να αξιοποιήσω τις γνώσεις μου για την προβολή, διατήρηση και ανάπτυξη όλων των υπέροχων φυτών και ζώων μας, φέρνοντας τα ακόμη (σε όποια μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί) και μέσα στις πόλεις μας και στα πάρκα μας τόσο στην Κύπρο όσο και στην υπόλοιπη Ελλάδα!!! Και κάθε φορά που αναρτάς θέμα τρελαίνομαι για το πόσα θα μπορούσα να μάθω μένοντας στη Λεμεσό παρά τρέχοντας εις τας Ευρώπας για σπουδές!!! Νομίζω πως τελικά το πτυχίο μου (όταν το πάρω με το καλό) θα σου το χαρίσω, με αντάλλαγμα να με γυρίζεις στις εξοχές και να μου δείχνεις πράγματα μια στο τόσο!! Να σαι καλά και να έχεις πάντα τέτοια όρεξη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-11, 13:32
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μπράβο Βασίλη!!!!!!!!!!
κι εγώ πρέπει να συνεχίσω ότι άρχισα με τα ελληνικά φυτά που τα περισσότερα είναι ίδια!!!

Δεν ξέρω γι αυτό που ρωτάς! Θα το ψάξουμε ... αν είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-11, 13:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Τριπλασιάστηκε ο αριθμός των μη γηγενών φυτών στην Ευρώπη
Ο αριθμός των ξένων (μη γηγενών) φυτών στην Ευρώπη έχει υπερτριπλασιασθεί την τελευταία 25ετία, διαπιστώνει έρευνα Ευρωπαίων επιστημόνων, που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό «Preslia».
Στην Ελλάδα καταγράφηκαν 757 ξένα φυτά (εκ των οποίων 110 είναι υδρόβια είδη) και στην Κύπρο 392. "
Πηγή

Ένας μεγάλος αριθμός λιμνόφιλων έχει "εισρεύσει" στο φόρουμ αυτό. Πολλοί παραμένουν απλά επισκέπτες, αλλά το βέβαιο είναι ότι ενημερώνονται. Το πιο πάνω κείμενο έχει αποκοπεί από το λινκ. Οι χώρες μας είναι ακόμα νεοεισερχόμενες στα κλειστά κυκλώματα εξωτερικού χώρου, όπως οι τεχνητές μας λίμνες. Στις ήδη αναπτυγμένες χώρες της λεκάνης της Μεσογείου (και όχι μόνο) αντιμετωπίζουν ήδη ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα από κακή διαχείρηση μη γηγενών υδρόφιλων φυτών που πέρασαν στις χώρες τους όπως ακριβώς και με μας σήμερα. Το κείμενο αναφέρει ότι μόνο στην Ελλάδα έχουν εισαχθεί 110 υδρόβια είδη φυτών. Το βέβαιο είναι ότι προορίζονται σε ανθρώπους σαν κι εσάς με λίμνες (και ενυδρεία).

ΠΟΤΕ κλαδέματα ελεύθερα στη φύση, ποτέ μην φυτεύετε ξενόφερτα υδρόφιλα είδη σε λίμνες/χώρους όπου συνορεύουν ή συνδέονται με φυσικά κανάλια, ποτάμια και λίμνες.

Απότερος σκοπός βέβαια είναι να προστατέψουμε τα δικά μας γηγενή μέλη της χλωρίδας μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-11, 17:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
....ποτέ μην φυτεύετε ξενόφερτα υδρόφιλα είδη σε λίμνες/χώρους όπου συνορεύουν ή συνδέονται με φυσικά κανάλια, ποτάμια και λίμνες....
...όπως η δική μου, που η υπερχείλιση τρέχει σε στραγγιστικό κανάλι και μετά από κάποια άλλα κανάλια σε ποτάμι. Εδώ πρέπει να έχω αυστηρά ελληνικά φυτά και έχω ... εκτός από τα νούφαρα που δεν μπορούν τα ξεφύγουν στο φυσικό περιβάλλον.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-11, 08:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polyvios2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν ξέρεις κάτι;; Σπουδάζω βιολογία με κατεύθυνση την ¶γρια Ζωή και πάντα όνειρο είχα να αξιοποιήσω τις γνώσεις μου για την προβολή, διατήρηση και ανάπτυξη όλων των υπέροχων φυτών και ζώων μας, φέρνοντας τα ακόμη (σε όποια μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί) και μέσα στις πόλεις μας και στα πάρκα μας τόσο στην Κύπρο όσο και στην υπόλοιπη Ελλάδα!!! Και κάθε φορά που αναρτάς θέμα τρελαίνομαι για το πόσα θα μπορούσα να μάθω μένοντας στη Λεμεσό παρά τρέχοντας εις τας Ευρώπας για σπουδές!!! Νομίζω πως τελικά το πτυχίο μου (όταν το πάρω με το καλό) θα σου το χαρίσω, με αντάλλαγμα να με γυρίζεις στις εξοχές και να μου δείχνεις πράγματα μια στο τόσο!! Να σαι καλά και να έχεις πάντα τέτοια όρεξη!!
Όταν έρθεις με το καλό στην Κύπρο, ένα τηλεφωνάκι και θα πιάσουμε τα όρη...

Το πτυχίο σου να το πάρεις και να το κρατήσεις, γιατί θα σου χρειαστεί αν έχεις τέτοια όνειρα... Αν μη τι άλλο, υπάρχουν φιλοδασικοί ομίλοι διάσπαρτοι στο Νησί που μπορείς να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου.

Η φύση είναι στη γειτονιά μας, στην αυλή μας και η ρουτίνα της καθημερινότητας μας αναγκάζει να αδυνατούμε να την προσέξουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-11, 10:57
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Βασίλη μου το θέμα που άνοιξες αγγιξε τη ψυχή μου μπράβο και ναί έχεις δικιο πρέπει να προστατεύσουμε τα δικά μας φυτά εν όσω τα ξέρουμε και αυτά που δεν τα ξέρουμε χάρη σε σας τα παιδιά θα τα μάθουμε.
Θα ψάξω τον κατάλογο που έδωσες ίσως μερικά να λέγονται και με διαφορετικό όνομα αλα κυπριακά να πουμε καλό θα ήταν να ξέραμε και την τοπική ονομασία τους και όχι μονο την επιστημονική.

Να σαι πάντα καλά και ευχομαι να προχωράς πάντα έτσι με βήμα σταθερό στη ζωή σου.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-11, 14:53
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Τριπλασιάστηκε ο αριθμός των μη γηγενών φυτών στην Ευρώπη
Ο αριθμός των ξένων (μη γηγενών) φυτών στην Ευρώπη έχει υπερτριπλασιασθεί την τελευταία 25ετία, διαπιστώνει έρευνα Ευρωπαίων επιστημόνων, που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό «Preslia».
Στην Ελλάδα καταγράφηκαν 757 ξένα φυτά (εκ των οποίων 110 είναι υδρόβια είδη) και στην Κύπρο 392. "
Πηγή

Ένας μεγάλος αριθμός λιμνόφιλων έχει "εισρεύσει" στο φόρουμ αυτό. Πολλοί παραμένουν απλά επισκέπτες, αλλά το βέβαιο είναι ότι ενημερώνονται. Το πιο πάνω κείμενο έχει αποκοπεί από το λινκ. Οι χώρες μας είναι ακόμα νεοεισερχόμενες στα κλειστά κυκλώματα εξωτερικού χώρου, όπως οι τεχνητές μας λίμνες. Στις ήδη αναπτυγμένες χώρες της λεκάνης της Μεσογείου (και όχι μόνο) αντιμετωπίζουν ήδη ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα από κακή διαχείρηση μη γηγενών υδρόφιλων φυτών που πέρασαν στις χώρες τους όπως ακριβώς και με μας σήμερα. Το κείμενο αναφέρει ότι μόνο στην Ελλάδα έχουν εισαχθεί 110 υδρόβια είδη φυτών. Το βέβαιο είναι ότι προορίζονται σε ανθρώπους σαν κι εσάς με λίμνες (και ενυδρεία).

ΠΟΤΕ κλαδέματα ελεύθερα στη φύση, ποτέ μην φυτεύετε ξενόφερτα υδρόφιλα είδη σε λίμνες/χώρους όπου συνορεύουν ή συνδέονται με φυσικά κανάλια, ποτάμια και λίμνες.

Απότερος σκοπός βέβαια είναι να προστατέψουμε τα δικά μας γηγενή μέλη της χλωρίδας μας.

Να σ δωσω ενα παραδειγμα Βασιλη .Σε μια απο τις λιμνες που αναφερες πιο πανω ειδα μεσα νουφαρα.Εφοσον νουφαρα δεν υπαρχουν στην Κυπρο(εκτος αν καναμε νεα ανακαλυψη :P ) παει να πει οτι καποιος ασυνειδητος πεταξε ριζα εκει μεσα χωρις να αναλογιστει τυχον συνεπειες.

Παντως οποιος απο σας ερθει Λεμεσο ειναι 5 λεπτα με αυτοκινητο απο το σπιτι μου οι λιμνουλες και μπορω να σας ξεναγησω.Αν και δεν εχω δει ποτε τα λουλουδια που αναφερθηκαν θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια κ θα σας πω .

Ναι πολυ ωραιο θεμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-11, 20:41
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Βασίλη στη λίστα με τα φυτά μπορούν να καταγραφούν και τα αγρια χόρτα που τρώγονται και φυτρώνουν σε οχθες ποταμών ή υγρούς χώρους;

οπως π.χ το αγριοράδικο cichorium spp Hawk's beard που φυτρώνουν στις όχθες των ποταμών.

Βρήκα και 3 είδη για τις αλυκές αν ταιριάζουν στον κατάλογο
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pani : 15-05-11 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος) yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 703 26-04-11 23:58
Υδροχλωρικό οξύ (?) Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-04-04 10:13
Ξύδι ή υδροχλωρικό οξύ?? yiobi Γλυκό νερό - Γενικά 2 27-11-03 17:44
ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ ( ΗCl) η" ΑΚΟΥΑΦΟΡΤΕ??? Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 10-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05061 seconds with 13 queries