Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-09, 12:08
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Και αρσενικό guppy με φουσκομένη κοιλιά!!

Γεια σας...
σε συνέχεια προηγούμενου πόστ μου σχετικά με θηλυκό γκάπυ με φουσκωμένη κοιλιά, από χθες έχω το ίδιο πρόβλημα με αρσενικό αυτή τη φορά. Φουσκωμένη κοιλιά, πολύ νοχελική συμπεριφορά, ελάχιστο ενδιαφέρον για φαγητό (ενώ παλιότερα μόλις έπεφταν τα φλέικς έτρεχε σαν τρελό). Πιστεύω ότι θα τον χάσω και αυτόν...καμιά ιδέα για το τι μπορεί να τρέχει με τα γκάπυ μου??
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-09, 13:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καποια φωτο?? εχει ανασηκωμενα λεπια??
εσωτερικος ογκος η dropsy ΜΑΛΛΟΝ....αν ηταν απο υπερβολικο ταισμα θα εξακολουθουσε να εχει ορεξη..
αν μπορεις συμπληρωσε τη φορμα με τις ασθενειες..μηπως εντοπιστει καποιο λαθος για να αποφυγεις προβληματα στο μελλον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-09, 14:44
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Δυστυχής λείπω εκτός σπιτιού για επαγγελματικό ταξίδι και δεν μπορώ να δώσω τις πληροφορίες που ζητάς Πάνο. Η γυναίκα μου με πληροφόρησε για το πρόβλημα.

Πάντως όπως και το θηλυκό δεν είχε κάποιο πρόβλημα με τα λέπια ή με το χρώμα. Μόνο το φούσκωμα την κοιλιάς όπως και τώρα το αρσενικό! Και η έλλειψη όρεξης για φαγητό! Επίσης είναι συνέχεια πάνω στην άμμο ακίνητο. Είναι το 2ο γκάπυ που παθαίνει το ίδιο τις τελευταίες 20 μέρες. Το πρώτο (το θηλυκό πέθανε...).
Κολλάει το ένα το άλλο? Πώς μπορεί να μεταδίδεται μία τέτοια αρρώστια. Έχω ακόμα 2 θηλυκά μέσα! Τι μου προτείνετε να κάνω. Μέχρι να επιστρέψω σπίτι θα έχει πεθάνει γιατί η κατάστασή χειροτερεύει όπως με πληροφορεί η γυναίκα μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-09, 14:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφοσον μεταδιδεται δεν ειναι ογκος φυσικα..καποια βακτηριακη μολυνση η dropsy..στη 2η περιπτωση μαλλον δε μπορεις να κανεις και πολλα..δες εδω..http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2 μπορει το dropsy να εμφινιστει και χωρις ανασηκωμα λεπιων (το οποιο συνηθως εκδηλωνεται τελευταια λογω του υπερβολικου "φουσκωματος"..)
μπορεις να δοκιμασεις καποιο αντιβακτηριδιακο....(καθε εταιρια εχει και αναλογο)..αν και να μπει φαρμακο εν απουσια σου ειναι λιγο ρισκο..φροντισε να το κανεις εσυ και να διαβασεις κατα ποσο επηρρεαζει τη βιολογια του ενυδρειου σου....επισης αν δεις κι αλλα να εμφανιζουν το συμπτωμα καλυτερα να τα απομακρυνεις σε ενυδρειο καραντινα...ανοδος θερμοκρασιας και αλατι μονο καλο μπορουν να κανουν (προσοχη καποια φαρμακα δε συνδυαζονται με αλατι)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-09, 17:33
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Μάλιστα Πάνο!! Βασικά Παράσκευη επιστρέφω και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αργά!
Επίσης δεν έχω δεύτερο ενυδρείο για καραντίνα δυστυχώς! Χμμμ.... λες να δοκιμάσω καταρχήν αν ανεβάσω λιγάκι την θερμοκρασία? (απενεργοποιώντας τελείως τα ανεμιστηράκια πχ). Και μέχρι πόσο μπορεί να ανέβει? Έχω και αρκετά φυτά μέσα και δεν νομίζω ότι αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Επίσης αυτό με το αλάτι? Μπορείς να με βοηθήσεις λιγάκι? Τι είδους αλάτι, πόση ποσότητα. Και μετά με το αλάτι που υπάρχει μέσα στο νερό τι κάνω? Μένει εκεί και με την μελλοντικές αλλαγές νερού χάνεται??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-09, 18:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ.... λες να δοκιμάσω καταρχήν αν ανεβάσω λιγάκι την θερμοκρασία? (απενεργοποιώντας τελείως τα ανεμιστηράκια πχ). Και μέχρι πόσο μπορεί να ανέβει? Έχω και αρκετά φυτά μέσα και δεν νομίζω ότι αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.σε γενικες γραμμες στις ασθενειες κανει καλο η ανοδος της θερμοκρασιας....τωρα κατα ποσο θα οφελησει στη δικη σου περιπτωση δε ξερω...μεχρι 30 μπορεις ομως καποια φυτα ισως δεν αντεξουν...οποτε θα σου προτεινα να την πας 28 αν ειναι τωρα πιο χαμηλα με ανεμιστηρες...
Επίσης αυτό με το αλάτι? Μπορείς να με βοηθήσεις λιγάκι? Τι είδους αλάτι, πόση ποσότητα. για το αλατι δες εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/alati.htm γενικοτερα τα ζωοτοκα αρεσκονται σε μια ποσοτητα ενυδρειακου αλατιου...αλλα κι εκει εχεις ενα θεμα με τα φυτα...καποια δυσανασχετουν στο αλατι...γγιαυτο χρειαζονται και οι καραντινες.Και μετά με το αλάτι που υπάρχει μέσα στο νερό τι κάνω? Μένει εκεί και με την μελλοντικές αλλαγές νερού χάνεται??
μετα χανεται με τις αλλαγες....
βαδιζουμε βεβαια στα τυφλα και αυτα μπορει ναμην αποδωσουν..απλα ειναι καποια γενικα μετρα που βοηθανε....ενα καταλληλο φαρμακο θα ηταν καλο..αλλα δεν εχει αναγνωριστει και το προβλημα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-09, 20:42
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Πάνο ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!! Βασικά αφού λείπω δεν πρόκειται να κάνω τίποτα προς το παρόν, ούτε και να πω στην γυναίκα μου να κάνει κάτι! Θα περιμένω να επιστρέψω! Απλά πληροφορίες μαζεύω ώστε να δω πως θα χειριστώ το θέμα με την επιστροφή μου!
Θα προσπαθήσω να συμπληρώσω και την φόρμα ώστε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα! Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-09, 22:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περαστικα ευχομαι...ισως καποιοι που αντιμετωπισαν κατι παρομοιο να σου πουν τις δικες τους εμπειριες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta... Πρήζετε η κοιλιά του lingistis Bettas 10 17-02-09 13:28
Πρησμένη κοιλιά!!ΣΟΣ! panos_des Bettas 14 22-05-08 20:02
Αρσενικά Guppy έχουν ανορεξία. erling Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-02-08 18:11
Αρσενικά+θηλυκά guppy Celda Ζωοτόκα 4 05-08-05 09:36
Πρησμένη κοιλιά ΙΧΘΥΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 05-04-04 00:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04245 seconds with 13 queries