Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-11, 07:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Κατανοώντας το aerated bottom drain

Αρκετοί φίλοι επέδειξαν ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο σύστημα. Σιγά-σιγά λέω ότι πρέπει να δημιουργείται ένα κατατοπιστικό άρθρο που θα κάνει τον συγκεκριμένο εξοπλισμό πιο οικείο προς τους ενδιαφερόμενους.

Ακολουθούν αρχικά δύο αναλυτικά σχεδιαγράμματα προς επίλυση αποριών.





Ερωτήσεις ευπρόσδεκτες...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-11, 08:20
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή



Αν μου επιτρεπεις λιγες πληροφοριες που εχω κρατημενες:

Η εγκατασταση του σε βηματα:
ΚΛΙΚ!

Ενα απλο βιντεακι του πως λειτουργει και τι κανει:

BORKED

Ενα ακομη της εσωτερικης του περιγραφης:

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-11, 08:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε Κώστα. Εδώ να αναφέρουμε όμως ότι η κάθε εταιρεία που κατασκευάζει αυτόν τον εξοπλισμό, προσθαφαιρεί ή αλλάζει κάποια πράγματα δίνοντας του τη δική της σφραγίδα. Εν τέλει όμως, το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα είναι το ίδιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι προμηθευόμαστε αυτόν τον πολύ βασικό εξοπλισμό από όπου τύχει, μη γνωρίζοντας πληροφορίες όπως το υλικό κατασκευής ή καλύτερα να συναντήσουμε κάποιον που έχει εφαρμώσει ένα ανάλογο σύστημα.

Τα πιο πάνω που πολύ καλά έχει ανεβάσει ο Κώστας εξηγούν την εφαρμογή του aerated bottom drain σε λάινερ. Ανάλογα μπορεί βέβαια νασ εφαρμωστεί ο ίδιος εξοπλισμός και σε σκυρόδεμα. Να σας θυμήσω τη δική μου διαδικάσία που πέρασα:









Στην τελευταία φώτο μπορείτε να διακρίνετε τη θέση του χοντρού σωλήνα 4" καθώς και του λεπτότερου όπου θα περάσει από μέσα το λάστιχο παροχής αέρα από την αεραντλία προς τον θόλο αέρα (air dome).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-11, 09:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"ξέθαψα" κάποιες φώτο του συστήματος από τα αρχεία μου και επιφυλάσσομαι για επεξήγηση...







__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-11, 15:56
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

παρα πολυ κατατοπιστηκα αυτα που εχεισ ανεβασει βασιλη,μπραβο....αλλα εγω εχω ακομα απορια....για να δουλεψει το aereted bottom drain σωστα εκτοσ απο αυτα που εχεισ ανεβασει δεν χρειαζεται καποια αεραντλια??????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-11, 17:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
...εχω ακομα απορια....για να δουλεψει το aereted bottom drain σωστα εκτοσ απο αυτα που εχεισ ανεβασει δεν χρειαζεται καποια αεραντλια??????
Δες το πρώτο σχεδιάγραμμα που ανέβασα κάπου στο μέσο και άνω...αυτό το μπλε τετραγωνάκι που είναι ενωμένο κιόλας με το σύστημα αέρα...

Ναι, βέβαια και χρειάζεσαι αεραντλία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-11, 13:02
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

πολυ χρησιμες πληροφοριες!
-------------------------
ποσο μεγαλη αεραντλια χρειαζεται για να δημηουργισει τοσο μεγαλη ροη? αν βαλουμε απλη αντλια νερου και χτυπαει το νερο στο επανω μερος του καπελου δεν ειναι το ιδιο? και η αντλια νερου παλι κυκλωφορια θα κανει το νερο με τον ιδιο τροπο... για να το εχουν κανει ετσι οι κατασκευαστηκες εταιριες κατι ξερουν παραπανω..... πιο ειναι το βασικο πλεονεκτημα? μηπος απλα για οξυνωνοση της λιμνης/?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kouman : 08-06-11 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-11, 13:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βαλουμε απλη αντλια νερου και χτυπαει το νερο στο επανω μερος του καπελου δεν ειναι το ιδιο? και η αντλια νερου παλι κυκλωφορια θα κανει το νερο με τον ιδιο τροπο... ?
Αν βάλεις το φιλτραρισμένο νερό να μπαίνει μέσα στο βοττομ δημιουργείς ένα κλειστό κύκλωμα ανακυκλώσεις. Στην ουσία δεν κανείς τίποτα και αφήνεις στην λίμνη να δημιουργηθούν περιοχές στάσιμου νερού αφού θα απουσιάζει η κυκλοφορία. (Αφού η είσοδος και έξοδος θα είναι στο ίδιο σημείο)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
για να το εχουν κανει ετσι οι κατασκευαστηκες εταιριες κατι ξερουν παραπανω..... πιο ειναι το βασικο πλεονεκτημα? μηπος απλα για οξυνωνοση της λιμνης/?
Bottom air drain εξαρτάτε για την δουλειά που τοθες. Εξαρτατε και από των κατασκευαστή,μοντέλο, κτλ
Όταν η αντλια τραβαει νερο σε συνδιασμο με το οξυγονο δημιουργείτε μια μικρή δίνη μεσα στων σωληνα ώστε να προφυλάξει των σωλήνα του bottom στο να πιάσει μπουρί. Και με των καιρό να φρακάρει.
Στην συνεχεία αφού το νερό φιλτραριστεί επιστρέφει στην λίμνη πλούσιο σε οξυγόνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-11, 07:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χρησιμες πληροφοριες!
-------------------------
ποσο μεγαλη αεραντλια χρειαζεται για να δημηουργισει τοσο μεγαλη ροη? αν βαλουμε απλη αντλια νερου και χτυπαει το νερο στο επανω μερος του καπελου δεν ειναι το ιδιο? και η αντλια νερου παλι κυκλωφορια θα κανει το νερο με τον ιδιο τροπο... για να το εχουν κανει ετσι οι κατασκευαστηκες εταιριες κατι ξερουν παραπανω..... πιο ειναι το βασικο πλεονεκτημα? μηπος απλα για οξυνωνοση της λιμνης/?
Καλημέρα Σάκη και με συγχωρείς για την πολύ μεγάλη καθηστέρηση στην απάντηση μου. Ομολωγώ πως δεν ξέρω πως μου διέφυγε αυτή σου η ερώτηση.

Σάκη, η χρήση του αέρα πλέον δεν γίνεται ΜΟΝΟ για την οξυγόνωση ενός τέτοιου συστήματος. Εξηγούμαι:
1. Επειδή ο αέρας χωρηγείται από πολύ χαμηλά στον πυθμένα, επιτυγχάνουμε αυτομάτως την ανταλλαγή των αερίων που βασικά θέλουμε να απαλλαγούμε.
2. Όπως έχεις αναφέρει, τροφοδοτούμε με πολύτιμο οξυγόνο το σύστημά μας, ιδιαίτερα αν έχουμε μεγάλα ψάρια, όπως π.χ. τιλάπιες, nishikigoi, οξύρρυγχους κ.λ.π. Στέρηση οξυγόνου σε αναπτυγμένα ψάρια μπορεί να φέρει και το θάνατο, ιδιαίτερα σε πολύ μικρά συστήματα με όχι και τόσο μεγάλη επιφάνεια.
3. Ο στροβιλισμός επιτυγχάνει την ανακύκλωση όλου του όγκου νερού του συστήματος και πέρα από αυτό, επιτυγχάνεται ταυτοχρόνως και η αναγκαία ανατάραξη της επιφάνειας. Αν δεις ποτέ τέτοιο σύστημα να δουλεύει, θα καταλάβεις τι γίνεται στην επιφάνεια.

Η αεραντλία που απαιτείται σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι ιδιαίτερα μεγάλη αν θέλουμε να έχουμε όλα τα πιο πάνω που έχω αναφέρει. Προσωπικά έχω μια 70άρα/λεπτό. Έχω και μια δεύτερη ενωμένη με αερόπετρες και στα φίλτρα όποτε απαιτείται ο καθαρισμός τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν η αντλια τραβαει νερο σε συνδιασμο με το οξυγονο δημιουργείτε μια μικρή δίνη μεσα στων σωληνα ώστε να προφυλάξει των σωλήνα του [/FONT][/COLOR]bottom στο να πιάσει μπουρί. Και με των καιρό να φρακάρει.
Στην συνεχεία αφού το νερό φιλτραριστεί επιστρέφει στην λίμνη πλούσιο σε οξυγόνο.
Βρε Βασίλη, από όσα διάβασες και είδες, αυτό κατάλαβες? Όλη η διαδικασία αυτή έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο για την ίδια τη λίμνη και το νερό της. Από τη στιγμή που το bottom drain απορροφήσει το νερό, τότε ο αέρας δεν μας προσφέρει απολύτως τίποτα. Η γλύτσα που υπάρχει σε όλη την έκταση, εσσωτερικά του σωλήνα δεν είναι μπουρί, αλλά βακτήρια και ωφέλημα μάλιστα. Ο αέρας και πάλι δεν τα αφαιρεί και ούτε το επιζητούμε αυτό. Αν τυχόν ο σωλήνας τραβίξει τριχοειδές άλγη και λοιπές ακαθαρσίες, τότε αυτομάτως τα μεταφέρει στον χώρο μηχανικής φίλτρανσης του φίλτρου μας. Αν προσπαθήσεις και πιάσεις τριχοειδές άλγη στο φίλτρο, θα διαπιστώσεις ότι βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο αποσύνθεσης, γιατί σε αυτόν τον τομέα βοηθούν οι τεράστιες και διάφορες αποικίες βακτηρίων που υπάρχουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του συστήματος.
Λίγο μεγάλη παράγραφος, αλλά πρέπει να κατανοηθεί το θέμα αυτό. Εϊναι απλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-07-11, 16:36
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

δεν υπαρχει κινδυνος απο την λασπη να φραξει ο σωλήνας του bottom drain
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-07-11, 17:17
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

με τπτ! ειναι πολυ ψαγμενο συστημα και συνεχεια κυκλωφωρει μεσα νερο... μετα απο χρονια θα δημηουργησει συγουρα ενα στρωμα λασπης περιμετρηκα της σωλινας αλλα αυτο δεν θα ειναι τοσο ανησυχητικο ωστε να μην συνεχισει να δουλευει το συστημα...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-12, 18:23
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ξαναξεθαβω το θεμα γιατι ειναι κατι το οποιο δεν μου κολαει... ο προβληματισμος μου ειναι το μηχανικο καθαρισμα... πως γινεται? απλα με σφουγγαρια? στο συγκεκριμενο σχεδιο μεσα στα βαρελια λογικα εχει κ1 βιολογικο υλικο ναι? στην λιμνη μου που εχει μεσα τρομερη αλγη - πρασινιλα το μποτομ ντρειν την ρουφαει ομορφα και την βγαζει στο 1 σταδιο του φιλτρου μου οπου εκει την μαζευω ανα διαστηματα,,,, στην περιπτωση αυτην του αρχικου σχεδιου πως γινεται το μηχανικο σιλτραρισμα? και ποιος ο τροπος καθαρισμου της?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-12, 21:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ξαναξεθαβω το θεμα γιατι ειναι κατι το οποιο δεν μου κολαει... ο προβληματισμος μου ειναι το μηχανικο καθαρισμα... πως γινεται? απλα με σφουγγαρια? στο συγκεκριμενο σχεδιο μεσα στα βαρελια λογικα εχει κ1 βιολογικο υλικο ναι? στην λιμνη μου που εχει μεσα τρομερη αλγη - πρασινιλα το μποτομ ντρειν την ρουφαει ομορφα και την βγαζει στο 1 σταδιο του φιλτρου μου οπου εκει την μαζευω ανα διαστηματα,,,, στην περιπτωση αυτην του αρχικου σχεδιου πως γινεται το μηχανικο σιλτραρισμα? και ποιος ο τροπος καθαρισμου της?
Σάκη, είναι καλύτερα στο πρώτο μέρος του μηχανικού φιλτραρίσματος να μην υπάρχει καθόλου σφουγγάρι, αλλά ή βιομπάλες ή άλλα μεγάλα υλικά που να μπορούν να μπλοκάρουν την τριχοειδή εκεί, χωρίς να υπάρχει το ενδεχόμενο να φράξει τα πάντα, δυσκολεύοντας γενικότερα την φίλτρανση και την κυκλοφορία του νερού. Χοντρό/αδρό υλικό (όπως βιομπάλες) στο πρώτο σημείο λοιπόν, κ1 στο δεύτερο και ακολούθως ότι υλικό αγαπάς. Προσωπικά τα σφουγγάρια δεν τα πολυσυμπαθώ, αλλά υπάρχουν δεκάδες λιμνόφιλοι οι οποίοι συνεχίζουν να τα διατηρούν στα τελευταία στάδια της φίλτρανσης. Εκεί βέβαια που εξυπηρετούν περισσότερο τη βιολογία, παρά το μηχανικό φιλτράρισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-12, 21:22
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ωραια.. αλλα και παλι πως καθαριζουμε το 1 σταδιο που εκει θα εχει μαζευτει ολη η πρασινηλα? ψαχνω παντου και δεν βλεπω κατι καλο στο μηχανικο φιλτραρισμα.... εσυ βασιλη που εχεις αυτο το συστημα,καθε ποτε καθαριζεις στο 1 σταδιο? ποσο ευκολο ειναι?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-12, 21:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια.. αλλα και παλι πως καθαριζουμε το 1 σταδιο που εκει θα εχει μαζευτει ολη η πρασινηλα? ψαχνω παντου και δεν βλεπω κατι καλο στο μηχανικο φιλτραρισμα.... εσυ βασιλη που εχεις αυτο το συστημα,καθε ποτε καθαριζεις στο 1 σταδιο? ποσο ευκολο ειναι?
Eγώ φίλε Σάκη, έχω eazypod. Στο συγκεκριμένο φίλτρο, η τριχοειδή παραμένει στα τοιχώματα πρό του βιολογικού υλικού και με το πλύσημο που του κάνω κάθε εβδομάδα με το σύστημα χρήσης της αεραντλίας, απλός αποκολλάται από εκεί και φεύγει από το φίλτρο μαζί με τα υπόλοιπα στεραιά και το λερωμένο νερό.

Στο bakki shower που έχω (τριπλός πύργος), στον πρώτο έχω χοντρά πλαστικά και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι, στο δεύτερο κάποια μεικτά βιολογικά υλικά που βρήκα σε διάφορα άλλα φίλτρα που χρησιμοποίησα στο παρελθόν, όπως βιομπάλες κ.λ.π. και στο τρίτο Κ1. Το καθάρισμα του είναι επίσης πολύ εύκολο, γιατί μπορείς να αφαιρείς τις γλάστρες τις οποίες καθαρίζεις και ξεπλένεις με νερό της λιμνούλας. Το μόνο που κάνεις, είναι να ανακατώνεις το βιολογικό υλικό ώστε στεραιά και ακαθαρσίες να φύγουν από τιν διάτρυτο πυθμένα της γλάστρας.

Στο δικό σου σύστημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χοντρό βιολογικό υλικό, κλειστό σε ένα διάτρυτο πλαστικό κουτί. Εξάλλου, το μηχανικό φιλτράρισμα μιας λίμνης, επιτυγχάνεται καλύτερα από σταθεροποιημένο βιολογικό υλικό. Απλά θα αφαιρείς το κουτί αυτό όταν έχει λερωθεί αρκετά, το οποίο ξεπλένεις επίσης με νερού της λίμνης σου. Ειδικά το πρώτο κομμάτι είναι καλά να το καθαρίζεις τακτικά ώστε να μην συγκεντρώνει υπερβολικές ακαθαρσίες και άλγη. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά και αν βοήθησα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-04-12, 21:53
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ευχαριστω βασιλη! ναι για το δικο μου φιλτρο κατι τετιο εχω σκευτει να κανω... το πρωτο σταδιο θα βαλω μια γλαστρα για λιμνες (επιδη εχει μικρους πορους) και θα μαζευονται ολα εκει τα χοντρα... θα το κανω με τροπο να αφερειται ευκολα και να καθαριζετε ευκολα.. στην περιπτωση σου που εχεις easypod δεν γνωριζω που μενει ολο αυτο το κατακαθι... αν μπενει δηλαδη και ανακατευεται με της βιομπαλες και το νερο πρασινιζει....
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-04-12, 21:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω βασιλη! ναι για το δικο μου φιλτρο κατι τετιο εχω σκευτει να κανω... το πρωτο σταδιο θα βαλω μια γλαστρα για λιμνες (επιδη εχει μικρους πορους) και θα μαζευονται ολα εκει τα χοντρα... θα το κανω με τροπο να αφερειται ευκολα και να καθαριζετε ευκολα.. στην περιπτωση σου που εχεις easypod δεν γνωριζω που μενει ολο αυτο το κατακαθι... αν μπενει δηλαδη και ανακατευεται με της βιομπαλες και το νερο πρασινιζει....
Όχι. Στο eazypod η τριχοειδής δεν μπερδεύεται καθόλου με το βιολογικό υλικό! Οι δε ακαθαρσίες που συγκρατούνται εκεί, ξεπλένονται με τη χρήση της αεραντλίας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-04-12, 21:59
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

τωρα καταλαβα! μεγαλο πλεονεκτημα!!! κλεινεις της βανες,βαζεις την αεραντλια να τα ανακατευει ολα και μετα ανοιγεις μια βανα απο κατω και φευγει ολη η βρωμια! μακαρι να μπορουσα να κανω κατι αντηστιχο αλλα δεν γινεται στο δικο μου συστημα,,,,

http://www.youtube.com/watch?v=8ape5HFdsCE
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-04-12, 22:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι όντως πολύ απλό και εύκολο. Η λύση στο δικό σου φίλτρο είναι να καταχωρήσεις το βιολογικό σου υλικό σε διαφορετικά διάτρυτα κουτιά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-13, 15:26
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Μπράβο, εκπληκτικό άρθρο προστέθηκε ήδη στα θέματα που παρακολουθώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου george Αρχάριοι γλυκού νερού 0 08-10-06 23:44
Bare Bottom Tank... Fonamstel Δίσκοι 11 10-05-05 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07676 seconds with 15 queries