Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-11, 16:28
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Σκεψη για reef του φτωχου

επειδη τωρα εχω 2 ενυδρεια γλυκου και ξερω πως κανενα τους δε θα με ικανοποιησει τοσο οσο ενα ριφ μπηκα σε σκεψη να πουλησω τα 2 ενυδρεια μου και με τα χρηματα να φτιαξω ενα φτωχοριφ. οι διαστασεις που εχω στο μυαλο μου ειναι 60Χ40Χ45υ 108 μικτα , γυαλα την οποια θα κολλησω μονος μου. εχω πολλες ερωτησεις-σκεψεις τις οποιες παραθετω εδω για να με βοηθησετε. η προοπτικη ειναι ευκολα κοραλια (μανιταρια , ξενια , ζωανθους , bubble κλπ) και καμια ανεμωνη αργοτερα.

ξεκινωντας απο το φωτισμο εχω στο μυαλο μου led. ledoταινιες απο εβαυ μαζι με εναν μετασχηματιστη. σε αυτο θελω προτασεις ως προς το ποιες τι βατ τι αποχρωση κλπ κλπ . οι ταινιες θα κολληθουν επανω στο καπακι το οποιο θα ειναι ενα ταψι απο λαμαρινα αλουμινιου διαιρουμενο , το μισο θα ειναι μονιμα πανω με τα led κολλημενα πανω του και με το σκισιμο για το σκιμερ και το αλλο μισο θα σηκωνεται-αφαιρειται για ταισμα - καλοκαιρι κλπ και πολυ πιθανον να προσαρμοστουν πανω του και ανεμιστηρακια

προχωρωντας στο νερο σκεφτομαι για γεμισμα/αλλαγες απο θαλασσα. ουτε συμπληρωμα ασβεστια , μαγνησια τιποτε. μονο ενα ρεφρακτομετρο για διορθωση μονο προς τα κατω της αλατοτητας με νερο βρυσης αποχλωριωμενο. (δε σκοπευω να παρω οσμωση.)

φιλτρανση... εχω τωρα ενα 2217 απο το 250αρι μου. ελεγα να το κρατησω οπως ειναι με το βιολογικο του καθως εχει και 1000λτ/ωρα ροη και απλα να βγαλω λιγο για να χωρεσει αντιφωσφορος, ανθρακας. συζητωντας με ενα φιλο ομως μου ειπε πως το βιολογικο υλικο δεν κανει γιατι ανεβαζει τα νο3 πιο πολυ απο οτι αν τρεχει το ενυδρειο με σκετο βραχο. θελω μια διευκρινιση απο εσας εδω...

σκιμμερ. εφοσον δε θα υπαρχει σαμπ θα παμε σε κρεμαστο σκιμμερ. σε συνδιασμο με το αν μπορω η οχι να κρατησω το 2217 θα χρειαστω απλο σκιμερ η καποιο που εχει μεσα χωρο για αντιφως/ανθρακα. προτασεις και εδω

πλασματα θελω ενα ζευγαρακι κλοουν , καμια γαριδα καθαριστη , σαλιγκαρια και οτι αλλο ψαρακι μπορει να μπει σε αυτα τα λιτρα (μου αρεσουν τα damsel αλλα δεν ξερω αν απο θεμα τελικου μεγεθους μπορουν να μπουν επισης τρελαινομαι για το lionfish το οποιο στα λιτρα αυτα μονο το dwarf θα μπορουσα να βαλω με καποια επιλογη συγκατοικων αν γινεται)

αν σε καθε σας προταση μπορειτε να παραθεσετε καποιο λινκ απο οτι σκεψη/προταση εξοπλισμου εχετε ωστε να ριχνω και ματιες θα ηταν τελειο.
αυτα προς το παρον ελπιζω να με βοηθησετε να ομορφυνω το σαλονι μου
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-11, 18:37
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Φιλε μου εχουν συζητηθεί παρα πολλα θεματα με το πως μπορει καποιος να ξεκινησει ενα μικρο θαλασσινο , ειτε fish only ειτε reef. Aν κανει μια αναζητηση θα βρεις.
Τωρα ...... σχεδον σε ολα που αναφερεις πιο πανω εισαι κατα 99τοις100 λαθος.
Εφοσον θες reef θα πρεπει να βαλεις λιγο βαθια το χερι στην τσεπη , και διαφωνο λιγακι ως προς τον ορο "φτωχοριφ".
Δεν ειναι το θεμα να το φτιαξεις (αυτο γηνεται) αλλα το πως θα το διατηρησεις ... ??? θες να παρεις μερικα κοραλια που εχουν 40 και 50 ευρω εκαστο και να τα χαίρεσαι μονο για κανα μηνα???
Νερο θαλασσα ειπες .....για να βαλεις κοραλια ?? Ελεος !!!
Μονο Α/Ο και τιποτε αλλο αν θες ναχεις αποτελεσμα , ολα τα αλλα βρυση-αντιχλωρια και ιστοριες ξεχασε τα !
Φιλτρανση, ενα 2217 σε 100 λιτρα?? Στο θαλασσινο θελουμε ακριβως το αντιθετο απο το γλυκο , ενα παρα παρα πολυ αργο φιλτρο .
Μπορεις να βρεις ενα φιλτρακι με ροη 300 λιτρα το πολυ ..? γιατι οσο πιο αργα περναει το νερο απο τον ανθρακα και το αντιφως τοσο καλυτερα φιλτραρεται, κυριως αυτη ειναι η χρηση του εξωτερικου φιλτρου στο θαλασσινο και οχι να χουμε ροη να ειναι καθαρο το νερο !!
Τα υλικα ξεχασε τα , δεν ειναι γλυκο να βαζουμε βακρηρια να φτιαξουμε βιολογια, την βιολογια θα την φτιαξει ο βραχος, οποτε μονο αντιφως και ανθρακα ... τιποτε αλλο !!
Σκιμερ ναι , βεβαιως , ενα εξωτερικο κρεμαστο θα ναι μια χαρα , θα βρεις ευκολα πηστευω , πολλοι φιλοι βαζουν αγγελιες η ζητας ενα.
Οσο για το ενυδρειο γιατι δεν πας σε κατι ετοιμο που να τα εχει ολα και καθεσαι και πεδευεσαι με κολησεις - καπακια - φωτισμους ......
Καλη αρχη σε οτι επιχειρησεις αλλα πρωτα διαβασε αρκετα γιατι αν κινηθεις λαθος θαχεις περισσότερα προβληματα και περισσοτερα εξοδα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-11, 19:09
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Φίλε μου επειδή το δοκίμασα και τελικά δεν είναι όσο απλό το είχα στο μυαλό μου, θα σου πρότεινα να πας σε κάτι έτοιμο, κάτι σαν αυτό http://www.boyu.us/eng/aquarium-kit/TL_450.htm που τα έχει όλα μέσα στο πακέτο.
¶λλη η ομορφιά όταν φτιάχνεις κάτι μόνος σου αλλά νομίζω στην προκειμένη περίπτωση θα χάσεις πολύ χρόνο και ενδεχομένως και περισσότερο χρήμα.

Κατά τ' άλλα δεν μπορείς να πας σε νερό από την θάλασσα εκτός κι αν φτιάξεις μεσογειακό, όπου αν έχεις τη δυνατότητα και τις γνώσεις μπορείς να βρεις και ζωντανό βράχο.

Τα υπόλοιπα στα εξηγεί ο προλαλήσας και ουσιαστικά συμφωνώ.

Κάνε σωστό προγραμματισμό μην σε "βάλει από κάτω" οικονομικά, υπολόγισε και την συντήρηση.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-11, 09:11
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Γιατί λέτε στον άνθρωπο ότι δεν μπορεί να βάζει νερό από την θάλασσα!Υπάρχουν πολλοί που το κάνουν με μεγάλη επιτυχία.Φυσικά εμπεριέχονται κίνδυνοι και αυτούς πρέπει να ψάξει ο φίλος.Καλύτερα θα ήταν την αλατότητα να την φέρνεις στα σωστά επίθπεδα με νερό όσμωσης ή έστω απιονοσμένο όμως κατά την γνώμη μου. Γιατί δεν θές να πάρεις όσμωση;Υπάρχουν αρκετά οικονομικές και την συνδιάζεις και με ένα φίλτρο για το πόσιμο νερό και πίνεις και εσύ καθαρό νεράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-11, 09:38
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

αμα εχει τη θαλασσα διπλα ας βαλει , απλα κατα 99.9τοις100 μετα απο λιγο καιρο θα κλαιει τα κοραλια που εχει χρυσοπληρωσει.
Αν βαλει ψαρια ΜΟΝΟ και τα προσαρμοσει .... ισως παει καλα.
Τα κοραλια ομως θελουν ιδιαιτερες συνθηκες διαφορετικες απο αυτες της δικης μας θαλασσας. Θα πρεπει να ναι με τα τεστ στο χερι συνεχεια για μετρησεις γιατι η θαλασσα μας περιεχει τελειως διαφορετικες τιμες στα στοιχεια (ασβεστιο , μαγνησιο, στρονδιο κ.α.)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-11, 11:24
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη τωρα εχω 2 ενυδρεια γλυκου και ξερω πως κανενα τους δε θα με ικανοποιησει τοσο οσο ενα ριφ μπηκα σε σκεψη να πουλησω τα 2 ενυδρεια μου και με τα χρηματα να φτιαξω ενα φτωχοριφ. οι διαστασεις που εχω στο μυαλο μου ειναι 60Χ40Χ45υ 108 μικτα , γυαλα την οποια θα κολλησω μονος μου. εχω πολλες ερωτησεις-σκεψεις τις οποιες παραθετω εδω για να με βοηθησετε. η προοπτικη ειναι ευκολα κοραλια (μανιταρια , ξενια , ζωανθους , bubble κλπ) και καμια ανεμωνη αργοτερα.
Παντελη καλη αρχη ,δεν σε φοβαμαι εσενα αφου θα το κολησεις εσυ γιατι δεν το κανεις 60χ60χ45υ να βγει και φαρδυ ;
ξεκινωντας απο το φωτισμο εχω στο μυαλο μου led. ledoταινιες απο εβαυ μαζι με εναν μετασχηματιστη. σε αυτο θελω προτασεις ως προς το ποιες τι βατ τι αποχρωση κλπ κλπ . οι ταινιες θα κολληθουν επανω στο καπακι το οποιο θα ειναι ενα ταψι απο λαμαρινα αλουμινιου διαιρουμενο , το μισο θα ειναι μονιμα πανω με τα led κολλημενα πανω του και με το σκισιμο για το σκιμερ και το αλλο μισο θα σηκωνεται-αφαιρειται για ταισμα - καλοκαιρι κλπ και πολυ πιθανον να προσαρμοστουν πανω του και ανεμιστηρακια φωτιστηκο δες αυτο http://www.houseofled.gr/enidriaka/t...anel-reef.html
και αυτα να περνεις ιδεες http://www.houseofled.gr/enidriaka/t...ou/reef-1.html
αυτο το δευτερο σε υπερκαλυπτει αλλα τσουζει λιγο

προχωρωντας στο νερο σκεφτομαι για γεμισμα/αλλαγες απο θαλασσα. ουτε συμπληρωμα ασβεστια , μαγνησια τιποτε. μονο ενα ρεφρακτομετρο για διορθωση μονο προς τα κατω της αλατοτητας με νερο βρυσης αποχλωριωμενο. (δε σκοπευω να παρω οσμωση.) αν κανεις αλλαγες απο την θαλασσα και δεν φορτωσεις σε ζωντανα που θελουν κανουν πολυ καταναλωση σε ασβεστιο και κανεις συχνες αλλαγες θα παει καλα ,αλλα αν υπαρχει πολυ καταναλωση θα πρεπει να προσθετεις ασβεστιο και kh και να τα μετρας

φιλτρανση... εχω τωρα ενα 2217 απο το 250αρι μου. ελεγα να το κρατησω οπως ειναι με το βιολογικο του καθως εχει και 1000λτ/ωρα ροη και απλα να βγαλω λιγο για να χωρεσει αντιφωσφορος, ανθρακας. συζητωντας με ενα φιλο ομως μου ειπε πως το βιολογικο υλικο δεν κανει γιατι ανεβαζει τα νο3 πιο πολυ απο οτι αν τρεχει το ενυδρειο με σκετο βραχο. θελω μια διευκρινιση απο εσας εδω...εγω τρεχω το ενυδρειο χωρις ανθρακα και χωρις αντιφ.και χωρις φιλτρο εξ. αλλα εχω δυνατο σκιμμερ και παει πολυ καλα, γνωμη μου ψαξε να βρεις πολυ καλης ποιοτητας βραχο ρυθμησε καλα την κυκλοφορια να εχεις ροη παντου και τα χημικα βαλτα στο σκιμμερ

σκιμμερ. εφοσον δε θα υπαρχει σαμπ θα παμε σε κρεμαστο σκιμμερ. σε συνδιασμο με το αν μπορω η οχι να κρατησω το 2217 θα χρειαστω απλο σκιμερ η καποιο που εχει μεσα χωρο για αντιφως/ανθρακα. προτασεις και εδω κολα και ενα σαμπακι 100 λιτρακια φτιαξε και μια εξ.υπερ με ντουρσο δεν θα φαινεται τιποτα επανω να μην περιοριζεσαι στο τι σκιμμερ θα παρεις
φτιαξε και δυο ριακτορες αφου πιανουν τα χερια σου για τα χημικα και εισαι κομπλε


πλασματα θελω ενα ζευγαρακι κλοουν , καμια γαριδα καθαριστη , σαλιγκαρια και οτι αλλο ψαρακι μπορει να μπει σε αυτα τα λιτρα (μου αρεσουν τα damsel αλλα δεν ξερω αν απο θεμα τελικου μεγεθους μπορουν να μπουν επισης τρελαινομαι για το lionfish το οποιο στα λιτρα αυτα μονο το dwarf θα μπορουσα να βαλω με καποια επιλογη συγκατοικων αν γινεται)
δες εδω να παρεις ιδεες http://www.liveaquaria.com/product/a....cfm?c=15+2124
αν σε καθε σας προταση μπορειτε να παραθεσετε καποιο λινκ απο οτι σκεψη/προταση εξοπλισμου εχετε ωστε να ριχνω και ματιες θα ηταν τελειο.
αυτα προς το παρον ελπιζω να με βοηθησετε να ομορφυνω το σαλονι μου
....
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-11, 18:14
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα εχει τη θαλασσα διπλα ας βαλει , απλα κατα 99.9τοις100 μετα απο λιγο καιρο θα κλαιει τα κοραλια που εχει χρυσοπληρωσει.
Αν βαλει ψαρια ΜΟΝΟ και τα προσαρμοσει .... ισως παει καλα.
Τα κοραλια ομως θελουν ιδιαιτερες συνθηκες διαφορετικες απο αυτες της δικης μας θαλασσας. Θα πρεπει να ναι με τα τεστ στο χερι συνεχεια για μετρησεις γιατι η θαλασσα μας περιεχει τελειως διαφορετικες τιμες στα στοιχεια (ασβεστιο , μαγνησιο, στρονδιο κ.α.)

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός!Υπάρχουν πολλοί που το κάνουν και δεν έχουν πρόβλημα!Και μιλάμε για ενυδρεία του τόνου τιγκα στα sps.Φυσικά πρέπει να βρείς ένα σημείο που το νερό είναι καθαρό.Αμα πας και μαζεύεις από το λιμάνι στον Πειρεα μην περιμένεις προκοπή!Γενικά το για το NSW υπάρχουν πολλές συζητήσεις σε ολόκληρο τον κόσμο και άκρη δεν βγαίνει. Πάντως αυτοί που είχαν προβήματα δεν είναι πολλοί και ακόμα και αυτοί δεν μπορούν να πουν 100% ότι ήταν το νερό που έφταιγε!

Εδώ να τονίσω πως το ότι πέρνεις νερό από την θάλασσα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ρίχνεις συμπληρώματα(αν χρειάζεται) ή να το φέρνεις σε σωστούς παραμέτρους πρίν το ρίξεις μέσα.


Επιπλέον ο φίλος μιλάει για ένα "φτωχοreef" όπως το είπε των 100 λίτρων έτσι αν έχει πρόσβαση σε καθαρή θάλασσα εγώ θα του έλεγα να προχωρήσει. Υπάρχει και θέμα σε άλλο φόρουμ με αρκετούς που το κάνουν καιρό τώρα και περιέχει και τις παραλίες που μαζεύουν.Εδώ δεν έχω δεί κάτι παρόμοιο.Αν υπάρχει ας το ποστάρει κάποιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-11, 22:47
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

μενω στην αναβυσσο οποτε απο νερο ειμαι οκ. υπαρχει και η σκεψη για οσμωση και φτιαχτο νερο βεβαια με καποιο καλο αλατι που περιεχει τις σωστες ποσοτητες μαγνησιο και ασβεστιο και με 2 η 3 αλλαγες το μηνα παλι δε θα μετραω/προσθετω τιποτε (δε θελω δηλαδη να μετραω-προσθετω),ακομα δεν εχω αποφασισει. για φωτιστικο ειδα ιδιοκατασκευη με led λευκα και μπλε 3w το καθενα και περιμενω διευκρινησεις και ισως φτιαξω και μονος μου κατι. επισης επειδη το μονο σκιμερ που παιρνει μεσα υλικα ειναι ενα της deltec και ΑΝ τυχον το βρεις μεταχειρισμενο θα παιζεις στο 200αρι σκεφτομαι και για ενα tmc v2 400 και τα υλικα μου καθως και ενα σφουγκαρακι για την αιωρουμενη μπιχλα να τα βαλω σε ενα 2010 eheim πατενταρισμενο που εχω το οποιο τα χωραει ολα μια χαρα και κατα συνεπεια θα μου βγει και πιο φτηνα το σκιμερ κανα 70αρι εχει αυτο πιστευω. επισης για τη γυαλα επειδη δε θελω να φτιαξω βαση και θα παει πανω απο μια παπουτσοθηκη που εχω οι διαστασεις θα πανε μαλλον 70-72Χ35Χ45υ ( οσο ειναι η παπουτσοθηκη δηλαδη) και φυσικα δε συζηταμε την προοπτικη σαμπ
ευχαριστω πολυ το φιλο κωστας82 που με αποκαλει "μαστορα" με τα λογια του με τιμαει ιδιαιτερα.
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-11, 23:03
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Μέσα στην οικονομικη κρίση αποφάσισες να πας στο θαλασσινό! Τρελοκομειο!

Καλή επιτυχια για άλλη μια φορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-11, 23:57
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

10 τετοια
και 10 τετοια
συνολο 60 βατ θα μου κανουν δουλεια?
απο οτι γραφει 3.6 βολτ παιρνουν αυτα? δεν ειναι τα led 12βολτα???
ολοι οι led driver σαν αυτον ειναι 12βολτοι...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψη για pico reef Μαρια-Νικος Nano Reef 4 21-07-10 12:17
Σκεψη κατασκευης 300 λιτρου giler84 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-01-09 14:48
σκεψη......???? thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 13-09-08 19:05
Παρατολμη Σκεψη? Tolis Malawi 1 23-12-02 22:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06662 seconds with 15 queries