Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-09-11, 14:34   #1
Υποψια Υβριδισμου
 
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27
Senior Member
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος 24-09-11, 14:34
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας.Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο 350 λιτρων.Ειχα τοποθετησει στην αρχη 9 θυληκιες guppy και 3 αρσενικους.Πριν 3 μηνες ειχα τις πρωτες 2 γεννες απο 2 θυληκιες μου και με τον καιρο γεννησαν και οι αλλες 7 και τωρα πλεον ξαναγενανε και αυτες τις μερες περιμενω να γενισουν και οι πρωτες απο τις μικρες μου(μωρα απο την πρωτη γεννα).τωρα εχω περιπου στους 15 αρσενικους και 30 θυληκιες.Λοιπον το θεμα μου τωρα ειναι οτι 8 απο τα αρσενικα μεγαλωσαν ναι μεν αλλα ειναι μικροτερα απο τα αλλα και μοιαζουν πιο πολυ με Endler παρα με guppy.Υπαρχει περιπτωση καποια απο τις αρχικες θυληκιες μου να ιταν Endler και οχι gyppy?Ρωτησα τον τυπο απο το πετ σοπ αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να ειναι σιγουρος.Τι να κανω τωρα???Σε ενα 60 λιτρων ενυδρειο εχω 50 μικρα και σε ενα αλλο 30 λιτρων 25-30 μικρα.

Υ.Γ. Οποιανδηποτε γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω Χρηστος
Εμφανίσεις: 3668
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-11, 14:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!

Αν μπορεις βαλε φωτογραφιες απο τα αρσενικα και τα θηλυκα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-11, 16:12
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

θα προσπαθησα αλλα δεν μπορω να βγαλω καθαρες ακομη μια προσπαθεια και θα βαλω οτι μπορεσω
-------------------------
Μερικες φοτο.ολα ειναι ιδια ηλικια και η διαφορα ειναι στους δυο που ειναι σαν κιτρινοι που δεν μοιαζουν καθολου με τους κοκκινους
-------------------------
σορυ αλλα απο την βιασινη μου εβαλα τις φοτο σε ενα αλμπουμ στο προφιλ μου αν δεν σας ειναι κοπος μπορειτε να τις δειτε απο εκει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stivv27 : 24-09-11 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-11, 16:23
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Πράγματι μοιάζουν με "μίξη" κάποια. Την επόμενη φορά δοκίμασε χωρίς φλάς και με αναμένα τα φώτα του ενυδρείου.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-11, 19:28
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Δεν είδα κάτι που να φέρνει από Endler... το πιό πιθανό είναι να είναι "μίξη" διαφορετικών τύπων guppy οπότε, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος εάν δεν δω πιο καθαρές φώτο, δεν νομίζω να έχεις θέμα υβριδισμού.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-11, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σην πρωτη φωτο φαινεται ψηλα ενα ψαρι με ουρα endler ή κανω λαθος?
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=3949
Οι αλλες ειναι θολες, αλλα κατι χρωματα απο endler φαινονται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Πολυ καλα ειδες εκεινος ο μικρος ειναι ιδιος με endler.Καποιοι αρσενικοι εχουν ουρες σαν endler καμια σχεση με τα αλλα μικρα που γεννηθηκαν απο τις αλλες θυληκιες και ειναι πολυ μεγαλυτερα και σε μεγεθος.Το θεμα μου ειναι τι κανω τωρα με αυτα τα υβριδια και λογικα θα υπαρχουν και αλλα μεσα στα πολυ μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-11, 15:44
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

κατα την γνωμη μου? τιποτα :P Απολαυσε αυτο το νεο ειδος που "δημιουργησες"... κανε και καμια αναζητηση στο γοογλε να δεις αν υπαρχουν παρομοια περιστατικα κα8ως και τροποι αντιμετωπισης,αν και δεν νομιζω να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα και απο κει και περα,βγαλε το συμπερασμα σου! Φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-11, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να τα απομονωσεις σε ενυδρειο δικο τους, αν θελεις να μην διαιωνισουν τον υβριδισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-11, 17:55
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Και καλό θα ήταν είτε να μην δώσεις σε άλλο χομπίστα, είτε να ενημερώσεις πριν δώσεις
Πάντως γενικότερα είναι πλέον σύνηθες να βρίσκεται τέτοιος συνδυασμός (γκάπι - έντλερ), έχω δει και άλλα στο παρελθόν.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.Τελικα τωρα το βραδυ αποφασισαμε με την συζηγο να τα αφησουμε ως εχουν και θα δουμε στο μελλον.Γιατι το να χωρισω και να τα βαλω ειναι αρκετα δυσκολο γιατι δεν ξεχωριζουν οι θυληκιες.Οποτε θα συνεχιζω να τα απολαμβανω ως εχουν και οταν μεγαλωσουν αρκετα θα βγαλω μια καλη φοτο να σας δειξω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-11, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που πρεπει να σκεφτειτε ειναι οτι τα ψαρια αναπαραγωνται γρηγορα και συντομα το ενυδρειο θα κορεσθει ζητωντας αποσυμφόρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-11, 11:51
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αυτο με που λες ειναι σιγουρο θα ειναι μικρο για τοσα ψαρια.Αλλα ειναι η ευκαιρια μου να αγορασω ενα φιλτρο και να αρχισω να στρωνω και να φυτεψω το μεγαλο που εχω 585 λιτρα καθαρα.Εκει πιστευω να ειναι ολα μια χαρα και θα σταματισω πλεον να χωριζω τις θυληκιες που ειναι να γενισουν και να ειναι ενας πραγματικος βιοτοπος!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-11, 13:47
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κανε στειρωση σε οσα ειναι υβριδια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-11, 15:31
kostas/poseidonas Ο χρήστης kostas/poseidonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Περιοχή: καρδιτσα-θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

βασικα απο οσα γνωριζω ο συγκεκριμενος υβριδισμος ειναι απαγορευτικος γτ τα καθαροαιμα endler σπανιζουν κ ειναι κριμα για το ειδος..αν εσυ δν εχεις προβλημα κρατα τα ολα, να χαιρεσαι κ τα πολυ ομορφα χρωματα π σιγουρα εχουν.ωστοσο ΠΟΤΕ μην δωσεις σε κανεναν συνχομπιστα καποιο απο αυτα για endler οσο κ αν μοιαζει γτ αν μπουνε σε αποικια endler θα την χαλασουν..

απο βιολογια οσο σκαμπαζω χωρις να ειμαι βεβαιος επειδη τα gappy προερχονται απο απειρες διασταυρωσεις σε ενυδρειο για να εχουν αυτα τα χρωματα κ για αυτο ειναι λιγο αδυναμα,πιστευω τα υβριδια σου θα ειναι πιο ανθεκτικα αφου φερουν κ γονιδια endler ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση δν ειμαι υπερ του υβριδισμου απλα αφου το λαθος εγινε λεω τα θετικα του,μην δεις με κακο ματι τα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-11, 07:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Τελικα βρεθηκε η λυση στο προβλημα μου.Ενας φιλος παλιος χομπιστας(τα παρατισε λογο υποχρεωσεων)θα ξαναξεκινησει.Αρχισε λοιπον το στρωσιμο του ενυδρειου με μπολι απο το δικο μου.Πηρε και τα πρωτα του φυτα και σε λιγες μερες θα μετακομισουμε ολα τα υβριδια εκει ωστε να συνεχισουν να ζουν αρμονικα και ετσι να περιορισουμε μονο σε εκεινο το ενυδρειο και να μπορεσουμε να παρατηρισουμε καλυτερα την συμπεριφορα του νεου ειδους που δημιουργειθικε(καταλαθος).Συντομα θα σας κανω και μια παρουσιαση του νεου ενυδρειου και αργοτερα μια ακομη του νεου μεγαλυτερου δικου μου πλεον στα 585 λιτρα οπου θα αρχισω απο βδομαδα να το φυτευω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υβριδισμος μαλαουι... Πάνος Malawi 30 27-10-10 09:39
υβριδισμος? Πάνος Ζωοτόκα 7 11-08-09 09:59
Υβριδισμος Andros Malawi 7 04-05-08 23:08
υποψια για lck Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 09-02-06 20:52
υβριδισμος Θεοδωρος Αρχάριοι γλυκού νερού 4 02-02-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05551 seconds with 15 queries