Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-11, 19:21
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο...απορίες

Γεια σας παιδιά και πάλι
Το λοιπόν...μες στην βδομάδα που έρχεται θα παραγγείλω το Jewel Rio 240 (εκτός απροόπτου).
Θα το βάλω στο σαλόνι και το προορίζω για κιχλίδες Malawi.
Θα χρειαστώ τα φώτα σας στις όποιες απορίες μου και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εχω δει αρκετά βίντεο στη λίμνη αυτή και έχω πάρει κάποιες ιδέες για το στήσιμό του,αλλά εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

1) Βρίσκομαι στο δίλημμα "νταμάρι" ή όχι ;
Δηλαδή τι εννοώ με αυτό...πολλά κιλά αυτό το νταμάρι βρε παιδί μου,και η Πάτρα είναι σεισμογενής περιοχή,
από την άλλη αν δεν τοποθετήσω καλά ένα λόφο σταθερά μπορεί να πέσει και να έχω ράγισμα στο γιαλί.
Υπάρχει και το άλλο πρόβλημα,το κυριότερο πιστεύω,οι κιχλίδες σκάβουν
Ξέρω,ξέρω οι κιχλίδες θέλουν αρκετές κρυψώνες και ότι όσο πιο "κοντά" είναι στο φυσικό τους περιβάλλον τόσο πιο καλά θα νιώθουν.
Αν βάλω νταμάρι τελικά στο ενυδρείο μου πόσα κιλά θα είναι περίπου ;
Πόσες πέτρες πρέπει να μαζέψω ; 50+ 100+ ;
Μπορώ να βάλω φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ; είναι ασφαλές για τα ψάρια ;
Υπόψιν ότι θα βάλω 2 χαρεμάκια mbuna των 4-5 ψαριών το καθένα.

2) Οταν θα παραγγείλω το ενυδρείο (θα έρθει μάλλον προς το τέλος της εβδομάδας)
τι υγρά τεστ θα χρειαστώ για αρχή για το στρώσιμο (για να παραγγείλω);
Ενα κιτ ή δεν χρειάζεται ακόμη οπότε να πάρω μεμονωμένα τεστ ;
Αυτά για την ώρα,ότι απορίες/ερωτήσεις/συμβουλές έχετε καλοδεχούμενες.

3) 6 εκατοστά είνα οκ για το ύψος της άμμου ;

υ.γ. άλλες απορίες στο εγγύς μέλλον ,προς το παρόν αυτές μιας και έχουν προτεραιότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-11, 19:42
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Γεια σου και καλώς να τα δεχτείς

1) Δεν είναι όλες οι πέτρες το ίδιο, και εννοώ στο βάρος. Κάποιος παλιότερα έφτιαξε και πολύ ελαφριές (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=thanasis76)...
Εγώ είχα φτιάξει malawi με βότσαλα από παραλία, ήταν υπολογίζω γύρω στα 100 κιλά. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι ότι όγκο βάλεις στο ενυδρείο, θα τον γλιτώνεις σε λίτρα νερού, άρα και σε βάρος.
Ναι, μπορείς και επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου να βάλεις φελιζόλ, θεωρώ προτιμότερο το DOW. Δεν χρειάζεται να είναι πολύ παχύ, νομίζω 2cm είναι αρκετό.

2)Τα τέστ που χρειάζεσαι για αρχή είναι τα βασικά, αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2), νιτρικά (ΝΟ3), KH/GH, PH. Kαι δεν νομίζω να χρειαστείς και άλλα.

3)Μια χαρά είναι.
__________________
_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη persival : 04-09-11 στις 20:40 Αιτία: Διόρθωση url
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-11, 19:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IoannisV Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά και πάλι
Το λοιπόν...μες στην βδομάδα που έρχεται θα παραγγείλω το Jewel Rio 240 (εκτός απροόπτου).
Θα το βάλω στο σαλόνι και το προορίζω για κιχλίδες Malawi.
Θα χρειαστώ τα φώτα σας στις όποιες απορίες μου και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εχω δει αρκετά βίντεο στη λίμνη αυτή και έχω πάρει κάποιες ιδέες για το στήσιμό του,αλλά εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

1) Βρίσκομαι στο δίλημμα "νταμάρι" ή όχι ;
Δηλαδή τι εννοώ με αυτό...πολλά κιλά αυτό το νταμάρι βρε παιδί μου,και η Πάτρα είναι σεισμογενής περιοχή,
από την άλλη αν δεν τοποθετήσω καλά ένα λόφο σταθερά μπορεί να πέσει και να έχω ράγισμα στο γιαλί. αν ακολουθήσεις αυτά που θα πούμε στη συνέχεια, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Όλοι μ' αυτό το φόβο στήσαμε το πρώτο μας νταμάρι
Υπάρχει και το άλλο πρόβλημα,το κυριότερο πιστεύω,οι κιχλίδες σκάβουν
Ξέρω,ξέρω οι κιχλίδες θέλουν αρκετές κρυψώνες και ότι όσο πιο "κοντά" είναι στο φυσικό τους περιβάλλον τόσο πιο καλά θα νιώθουν.
Αν βάλω νταμάρι τελικά στο ενυδρείο μου πόσα κιλά θα είναι περίπου ;
Πόσες πέτρες πρέπει να μαζέψω ; 50+ 100+ ; αριθμό πετρών δεν μπορώ να πω αλλά θα πρέπει να στήσεις κατά τη γνώμη μου απο ένα όγκο δεξιά και αριστερά υψώνοντας τους όσο μπορείς και αφήνοντας στο κέντρο μια ανοιχτή περιοχή. Προτίμησε μικρές σχετικά πέτρες για να φτιάχνεις περισσότερες τρύπες/κρυψώνες. Ασβεστολιθικές, ανοιχτόχρωμες μπεζ-καφέ είναι μια πρόταση αλλά μετά απο λίγο καιρό θα γίνουν πιο φυσικές απο την άλγη. Για μεγαλύτερη σταθερότητα κάποιοι τις κολλάνε με σιλικόνη ανα 2-3.
Μπορώ να βάλω φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ; είναι ασφαλές για τα ψάρια ;οι περισσότεροι βάζουν φελιζόλ (μπλε dow)και είναι ακίνδυνο. Εγώ έχω νταμάρια και χωρίς αυτό.
Υπόψιν ότι θα βάλω 2 χαρεμάκια mbuna των 4-5 ψαριών το καθένα.

2) Οταν θα παραγγείλω το ενυδρείο (θα έρθει μάλλον προς το τέλος της εβδομάδας)
τι υγρά τεστ θα χρειαστώ για αρχή για το στρώσιμο (για να παραγγείλω);
Ενα κιτ ή δεν χρειάζεται ακόμη οπότε να πάρω μεμονωμένα τεστ ;πάρε ένα ολοκληρωμένο σετ, θα σου χρειαστεί ειδικά τώρα στην αρχή. Οπωσδήποτε όμως για NH3/NH4, NO2, NO3, PΗ. Προτίμησε υγρά και αξιόπιστη εταιρεία
Αυτά για την ώρα,ότι απορίες/ερωτήσεις/συμβουλές έχετε καλοδεχούμενες.

3) 6 εκατοστά είνα οκ για το ύψος της άμμου ;και παραπάνω είναι καλύτερα. Προτίμησε ψιλή ανοιχτόχρωμη (και η θαλασσινή είναι μια χαρά)

υ.γ. άλλες απορίες στο εγγύς μέλλον ,προς το παρόν αυτές μιας και έχουν προτεραιότητα.
Καλή αρχή και καλή διαμονή στην Αφρική
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-11, 19:48
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

@persival
Ευχαριστώ φίλε για την γρήγορη απάντησή σου.
Dow εννοείς αυτό με το λαχανί χρώμα ;
Σε παρακαλώ φτιάξε το σχετικό link σου,είναι λάθος.
@Κλεόβουλος
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

Οσο για το πρώτο είδος που θα βάλω είναι Labidochromis Careleus και για το δεύτερο αργότερα Iodotropheus Sprengerae αν είμαι τυχερός και βρω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-11, 20:42
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Βασικά σε μπλε το ξέρω, αν έβγαλαν κι άλλο χρώμα θα σε γελάσω. Διόρθωσα το link
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-11, 21:35
jimmakos86 Ο χρήστης jimmakos86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Hamburg Germany
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

asxeto...

pos 8a to stroseis to aquarium???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-11, 22:23
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

@persival
μες στην εβδομάδα θα ποστάρω μια φωτό για το ποιο φελιζόλ εννοώ,
είναι από αυτά τα ψυγεία-φελιζόλ που χρησιμοποιούν οι φαρμακευτικές εταιρίες για εμβόλια
@jimmakos
Με αμμωνία φίλε μου,θα βάλω και θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και κανά μήνα υπομονή , εξάλλου δεν βιάζομαι, έχω υπομονή αρκετή.
Διάβαζα και έψαχνα για 2 μήνες πριν κάνω την κίνηση για το νέο ενυδρείο.

Επ' ευκαιρία δεν θα 'πρεπε να παραγγείλω και ένα ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη για σταθερή φωτοπερίοδο ;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-11, 22:27
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Λογικά όλα τα φελιζόλ που ξέρω κάνουν γι'αυτή τη δουλειά. Απλά το dow είναι πιο συμπιεσμένο και δεν θρυμματίζεται εύκολα.

Όσο για τον χρονοδιακόπτη, αν δεν έχει το Rio από το εργοστάσιο, τότε σίγουρα χρειάζεσαι...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-11, 22:34
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ε τότε φίλε μου για το ίδιο φελιζόλ μιλάμε
Οκ,θα το κοιτάξω αν έχει χρονοδιακόπτη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-11, 23:21
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά και πάλι.
Εν αναμονή του ενυδρείου μου θα ήθελα να σας ζητήσω μια συμβουλή.
1) Επειδή το Jewel Rio 240 που έχω παραγγείλει έχει δικό του εσωτερικό φίλτρο (και πιστεύω κάνει για τουλάχιστον 4 κύκλους/ώρα,σωστά; Είμαι αυτάρκης με αυτό για τώρα;
2) Από την άλλη όμως θα ήθελα να πάρω και ένα δεύτερο εξωτερικό κάποιας αξιόπιστης εταρίας για διάφορους λόγους.
Ενας κύριος λόγος είναι ότι θέλω το νερό να βρίσκεται πάντα στην όσο είναι δυνατό καλύτερη φίλτρανση.
Ενας άλλος λόγος είναι ότι καλό είναι να έχω ένα δεύτερο φίλτρο ως καβάντζα σε περίπτωση που το ένα βγει off για κάποιο λόγο ή χάσει τη βιολογία του κλπ.
3) Πείτε μου 2-3 καλά εξ. φίλτρα για τα λίτρα μου ή δώστε μου links για τιμές κλπ.
4) Το εξ. φίλτρο πιάνει πολύ χώρο;
Σε περίπτωση που είμαι οκ για τώρα πείτε το μου,αλλιώς να πάρω από τώρα το εξ. φίλτρο να στρώσει και αυτό μαζί με το άλλο από τώρα.

Περιμένω απαντήσεις σας,ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-11, 23:35
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Το 'χει μάλλον η μοίρα σου να απαντάω εγώ

1) Δεν κατάφερα να δω ποιο συγκεκριμένο φίλτρο δίνει το εργοστάσιο πακέτο, συνήθως όμως είναι επαρκές.

2) Καλά το κάνεις

3) Εγώ προτείνω το Eheim 2217, είμαι "φαν" της σειράς classic και είναι και τα μόνα φίλτρα που έχω πείρα. Από εκεί και πέρα μια καλή εναλλακτική θεωρώ πως είναι τα Tetratec EX.

4) To αυτό θα σε ρωτούσα για το εσωτερικό... Δηλαδή όσο καλό και αν είναι, το αρνητικό στοιχείο είναι ότι καταλαμβάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο, περιορίζοντας τα καθαρά λίτρα. Το εξωτερικό, είναι ανάλογα το φίλτρο, δεν είναι όλα τα ίδια. Φαντάσου όμως ότι στα έπιπλα που πάνε πακέτο με τα ενυδρεία, καταλαμβάνουν το ένα ντουλάπι μαζί με τα λάστιχα. Το 2217 είναι περίπου 40 εκ. ύψος και 20 πλάτος.

Στη θέση σου και πάντα ανάλογα με τα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω θα προσπαθούσα να αντικαταστήσω το εσωτερικό με ένα εξωτερικό. Το εσωτ. θα το κρατούσα για περίπτωση ανάγκης. Αν όμως δεν σου περισσεύουν λεφτά και δεν σε χαλάει οπτικά το εσωτερικό, θα κάνεις δουλειά και έτσι
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-11, 06:18
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Λοιπόν,αυτό θα κάνω.
Θα αφήσω το εσ. φίλτρο ως έχει για τώρα και αργότερα θα πάρω ένα εξ. φίλτρο να αντικαταστήσω το εσ. εντελώς.
Θα κρατήσω το εσ. για ρεζέρβα.
Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντησή σου φίλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-11, 22:49
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα το ενυδρείο μαζί με τη βάση του και έχω δύο νέες ερωτήσεις να κάνω
1. πόσο είναι η μέγιστη απόσταση μεταξύ τοίχου και ενυδρείου;
2. μέτρησα με το αλφάδι την αριστερή πλευρά του επίπλου με τη δεξιά και είδα μια διαφορά της τάξεως του ενός χιλιοστού,η αριστερή πλευρά είναι εντελώς οριζόντια,απλά η δεξιά "ανεβαίνει".
είναι σημαντική αυτή η διαφορά;
παρακαλώ πείτε μου πριν το βάλω επάνω το ενυδρείο.

ΥΓ : είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-11, 07:22
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα, και πάλι εγώ!

1. Τι εννοείς μέγιστη απόσταση; Και στη μέση του δωματίου μπορείς να το βάλεις αν θες. Εγώ όταν με παίρνει αφήνω αρκετό χώρο ώστε να έχω πρόσβαση για παν ενδεχόμενο. Σε άλλο ενυδρείο, το έχω σχεδόν κολλήσει στον τοίχο λόγω χώρου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας περιορισμός.
2. Διαφορά ενός χιλιοστού για μένα ισοδυναμεί με όχι διαφορά. Στο δικό μου (αντίστοιχου μεγέθους με το δικό σου) τα τελευταία 2 σχεδόν χρόνια υπάρχει κλίση κάτι λιγότερο από 1 εκατοστό. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά νομίζω ούτε και πρόβλημα.

Τώρα που είσαι στο ξεκίνημα κάνε υπομονή και απόλαυσέ το, προσεκτικές κινήσεις γιατί κάποια πράγματα ίσως να μην μπορείς στο μέλλον να τα αλλάξεις εύκολα.

Καλογέμιστο!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-11, 08:27
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Επειδή θα το βάλω στο σαλόνι στο τοίχο κοντά πόσα εκατοστά να το αφήσω αέρα ώστε να μπορώ να έχω πρόσβαση στη πλάτη αλλά και χωρίς να είναι στη μέση?
Φυσικά και κάνω υπομονή φίλε μου,τώρα που ήρθε ηρέμησα λίγο

Παράθεση:
Καλογέμιστο!
Σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-09-11, 11:37
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Το πόσο κενό θα αφήσεις έχει να κάνει και με το "μέγεθος" σου. Στην περίπτωση μου περίπου μισό μέτρο, είμαι "μεγάλος" αλλά χωράω ολόκληρος από πίσω. (σαν σεξουαλικό υπονοούμενο ακούγεται αλλά δεν είναι
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-11, 12:52
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Το άφησα 12 πόντους αέρα και τοποθέτησα κιόλας το ενυδρείο,
τακτοποίησα τα ηλεκτρολογικά και φτιάχνω τα φίλτρα τώρα.
Από Δευτέρα θα αρχίσω να ασχολιέμαι με το aquascape μου.
Εχω διαβάσει για αρκετούς χομπίστες που έχουν βάλει πέτρες λάβας
αλλά δεν πήρε κάπου το μάτι μου να πει κάποιος
αν οι κιχλίδες μπορούν να βόσκουν άλγη πάνω σε αυτές τις πέτρες
(πράγμα που δεν το νομίζω).
Απλά αναρωτιέμαι ακόμη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρείο μου και μερικές απορίες. Tannis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 12-01-10 17:51
Απορίες σε «στρωμένο» ενυδρείο krom Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-01-09 20:53
Το ενυδρείο μου και κάποιες απορίες Carebean pirate Malawi 6 09-06-08 20:30
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Νέο ενυδρείο - απορίες a-sakis Malawi 40 14-03-07 18:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06598 seconds with 15 queries