Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 18:12
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Μαυρα σημαδακια

Εχω παρατηρησει εδω και 2 βδομαδες καποια μαυρα σημαδακια σε 3 λαμπιντο και 2 σοκολοφι κυριως στο κεφαλι και απο κατω απο το κεφαλι!Ειναι σαν λερωματα.
Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα και οι μετρησεις ειναι μια χαρα!Τα ψαρια ειναι στο ενυδρειο 5 μηνες.
Μηπως εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 19:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά.

Τι ταΐζεις;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-11, 20:01
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

εχω το ιδιο προβλημα με ενα maingano (μαζι με αλλα 4 maingano) σε 120 λιτρα ενυδρειο.. Πεφτει πολυ κυνηγητό ξερει κανεις αν εχει προελθει απο στρες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-11, 20:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sx21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παρατηρησει εδω και 2 βδομαδες καποια μαυρα σημαδακια σε 3 λαμπιντο και 2 σοκολοφι κυριως στο κεφαλι και απο κατω απο το κεφαλι!Ειναι σαν λερωματα.
Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα και οι μετρησεις ειναι μια χαρα!Τα ψαρια ειναι στο ενυδρειο 5 μηνες.
Μηπως εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω το ιδιο προβλημα με ενα maingano (μαζι με αλλα 4 maingano) σε 120 λιτρα ενυδρειο.. Πεφτει πολυ κυνηγητό ξερει κανεις αν εχει προελθει απο στρες?
Αν δεν δίνετε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σας (υπάρχει φόρμα για τις ασθένειες που μπορείτε να συμπληρώσετε) μην περιμένετε να σας απαντήσει κάποιος στην τύχη

(tnick αν έχεις σε 120 λίτρα maingano θα έχεις σίγουρα προβλήματα αλλά στα maingano μπορείς να δεις ότι έχουν μαύρα σημαδάκια? )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-11, 20:27
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Φωτογραφία δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις; Ρωτάω παραπάνω τον άλλο φίλο τι ταίζει γιατί κάτι παρόμοιο είχα κι εγώ κάποτε, το οποίο όμως ξεπεράστηκε... ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34338&page=5 )
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-11, 22:13
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

φιλε persival ακριβως αυτες τις κιλιδες εμφανησαν τα ψαρια μου και οντως και εγω τα ταιζα μονο σπιρουλινα ως τωρα αυτο φταιει δηλαδη? Κλεοβουλε το ξερω πρεπει να αλλαξουν πολλα το ξερω... Ας ξεπερασουμε για την ωρα αυτο το προβλημα και βλεπουμε αν κ αυτο θα το συζητησουμε σε αλλο θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-11, 22:41
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ίσως να είναι και αυτό. Ακόμη όμως κι αν δεν είναι, μόνο καλό θα κάνεις αν εμπλουτίσεις τη διατροφή με πρωτεΐνη.

Στο 120άρι έχεις μόνο maingano; Τι μήκος έχει; Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις όποιες συμβουλές σου δώσει ο Κλεόβουλος, αυτό έκανα κι εγώ και βγήκα κερδισμένος, με ένα ενυδρείο που μου έδωσε πολλές χαρές και κανένα ουσιαστικό πρόβλημα
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-11, 00:31
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

μονο maingano και αυτα ειναι πολλα για τα λιτρα μου... 5 maingano εχω με 3 σιγουρα αρσενικα... Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα να κανω ενα ενυδρειο σα και το δικο σου με Labido kai maingano αλλα πρεπει να βρω παραπανω λιτρα... ετσι για την ωρα παλευω με αυτα που εχω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54502 εδω η παρουσιαση του ενυδρειου μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-11, 09:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Πολλές φορές τα σημαδάκια αυτά στα mbuna οφείλονται στην αποκλειστική (ή σε μεγάλο ποσοστό) διατροφή τους με σπιρουλίνα.
Πρέπει να γνωρίζουμε ότι όλα τα mbuna δεν είναι αποκλειστικά φυτοφάγα, αν και χρειάζονται στη διατροφή τους λόγω του πεπτικού τους πάντα κι ένα ποσοστό φυτικής. Τα labido πχ στην φύση τρέφονται κυρίως με οστρακόδερμα/καβουράκια/μικροοργανισμούς και δευτερευόντως με άλγη. Τα maingano είναι παμφάγα κλπ.
Η γνώμη μου είναι να περιορίσετε σημαντικά την σπιρουλίνα.

*υπάρχει και η περίπτωση να είναι παρασιτική ασθένεια black spot (με παράσιτο που μεταφέρεται στο ενυδρείο με κάποιο νεοεισερχόμενο ψάρι ή σαλιγκάρι). Οι λάρβες του παράσιτου στο δέρμα προκαλούν ερεθισμό και ενόχληση στα ψάρια που "ξύνονται" στην άμμο.
Μια θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι θα μας απαλλάξει,
αλλά γενικότερα το πιο σημαντικό είναι να φροντίζουμε για τις καλές συνθήκες στο ενυδρείο και την έλλειψη στρες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-11, 17:36
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

http://imageshack.us/photo/my-images/842/dscn3295l.jpg/

Συγνωμη παιδια που αργησα να απαντησω αλλα ελειπα διακοπες!Οι μετρησεις του ενυδρειου ειναι κανονικες και εχω κανω παρουσιαση στο θεμα Malawi.Διατροφικα ταιζω με 4 διαφορετικες τροφες spiroulina,super veggie,mix,protein

http://img842.imageshack.us/img842/818
-------------------------
Επισης το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα με 1,20 μηκος....οπως επισης στα 5 λαμπιντο που εχω τα 2 δεν εχουν σημαδια και εχουν μπει ολα μαζι πριν 6 μηνες!Τα 2 σοκολοφι που εχω εχουν και τα 2 και το ενα μαινγκανο!

http://imageshack.us/photo/my-images/225/dscn3297t.jpg/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sx21 : 20-09-11 στις 17:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ANYBIAS ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΦΥΛΛΑ... antonis1988 Γλυκό νερό - Γενικά 1 07-04-11 19:05
Μαυρα Ματια kapsok Χρυσόψαρα 2 03-01-11 14:39
Μαυρα ματια jimfytakis Ζωοτόκα 15 06-06-10 13:06
μαυρα στιγματα elen Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 24-04-08 14:32
Μελανοταινια με μαυρα χειλη. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 01-06-05 08:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04449 seconds with 15 queries