Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 09:31
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Smile DIY εξωτερικό φίλτρο... ιδέες...

Καλημέρα σε όλους...
πρωινός σήμερα αν και Κυριακή, αλλά χθες είχα αϋπνίες και σκεφτομούν μια κατασκευή για το ενυδρείο μου! Ε και είπα να μου λύσετε κάποιες απορίες που δημιουργήθηκαν...

Καταρχήν όπως λέει και ο τίτλος μιλάμε για DIY εξωτερικό φίλτρο για 200 λίτρα ενυδρείο.
Θα μου πείτε για τόσα λίγα λίτρα γιατί να μην το αγοράσω έτοιμο?? Ε γιατί όλοι προσπαθούμε αν μπορούμε να γλυτώσουμε κάτι να το γλυτώσουμε, γιατί η χαρά της δημιουργίας είναι πάντα μεγάλη, γιατί μ'αρέσει να φτιάχνω, γιατί.... γιατί...γιατί...

Πάμε λοιπόν...

1. Καταρχήν η σκέψη είναι για ένα πλαστικό δοχείο (εδώ θέλω την βοήθεια σας με ιδέες). Τι μέγεθος πρέπει να είναι! Πόσα λίτρα. Ίσως 4-5? Νομίζω ότι υπάρχουν πολλά δοχεία με τέτοιο μέγεθος.
2. Η λογική/ιδέα να κατεβαίνει το νερό στο δοχείο με φυσική ροή από το ενυδρείο?
3.Τι αντλία θα χρειαστεί για να ανεβάζει το νερό από το δοχείο αυτό στο ενυδρείο. Ύψος περίπου 1 μέτρο, ίσως περισσότερο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για το οποίο δεν μπόρεσα να βρω λύση ψάνχωντας στο ιντερνετ.
4.Επίσης σημαντικό. Σε περίπτωση διακοπής στα αγοραστά εξωτερικά φίλτρα, πως αποφεύγεται η πλημμύρα? Φαντάζομαι ότι το canister κλείνει αεροστεγώς, ώστε αν λόγω διακοπής σταματήσει η ροή προς το ενυδρείο από την αντλία, τότε γεμίζει έως πάνω το canister και σταματάει να κατεβαίνει νερό. Αυτή είναι η αρχή λειτουργίας? Αν ναι, τότε θα πρέπει να βρω τρόπο ώστε να κλείνει το δοχείο στεγανά. (Θα μπορούσε να γίνει με 2 πλαστικές τσιμούχες, μία στο δοχείο και μία στο καπάκι, που θα εφαρμόζουν καλά και 4 κλιψάκια στο καπάκι που θα το κρατάνε κλειστό).
5.Υπολογισμός της ροής καθόδου του νερού προς το δοχείο ώστε να είναι ίδια με την ροή ανόδου από την αντλία (για να μην έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα). Αυτό ίσως επιτευχθεί με δοκιμές. Ή τέλοσπαντων δεν το θεωρώ ακατόρθωτο.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει λιγάκι ώστε να το ξεκινήσω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.... και καλημέρα σε όλους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-10, 09:40
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

λιγα Post πρακάτω έχει ενα thread με τιτλο κατασκευη καδου για βιολογικό υλικό. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37356.Η αρχή έιναι ίδια με εχτρα μια αντλία νομίζω . To προαναφερθεν project έχει ήδη υλοποιηθεί και αναγράφονται και υλικά αλλά έχει και φωτογραφίες, για δες το μια και το ξανασυζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-10, 09:40
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλά τα σκέφτεσαι, αλλά να διευκρινήσουμε κάτι, την παράγραφο 5.
Αυτή είναι η λογική που δουλεύουν τα sump καθώς χρησιμοποιούν στην τροφοδοσία τους την φυσική ροή-βαρύτητα, στα φίλτρα κάνιστρου δεν χρειάζεται γιατί την ροή στην ουσία την κανονίζει ο κυκλοφορητής-αντλία.
Τραβάει όσο θέλει και το βγάζει από το άλλο άκρο.
Παραπάνω νερό δεν μπορεί να πάρει από όσο χωράει το κάνιστρο, για αυτό και είναι αεροστεγές.
¶μα δεν είναι στεγανό.........καλό κολύμπι

ΥΓ Έχω δει κατά καιρούς να φτιάχνουν διάφοροι από μόνοι τους canister filters, αλλά το μόνο που γνωρίζω να δουλεύει τουλάχιστον 5 χρόνια και ικανοποιητικά έγινε από μέταλο και κόστισε 3 κούκους και 7 αηδόνια
Αλλά μπρος στην διάθεση του να το κάνει μόνος τους χαλάλι τα φράγκα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-10, 09:48
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα κι απο εμενα!!! μιας και αναφερθηκε το αρθρο μου να πω οτι το κανιστρο δουλεψε καλα και χωρις κανενα προβλημα. το κανιστρο δοκιμαστηκε σε πιεση δυκτιου για πιο ασφαλης συμπερασματα.
δεν ξερω φυσικα τι μπορει να γινει σε βαθος χρονου και ισως ο φιλος μας ο χαλβας να εχει δικιο...
να πω οτι τα δοχεια που κλεινουν στο καπακι με ενα σιδερενιο τσερκι ισως ειναι πιο ασφαλης...
ευχομαι να μπορεσεις να φτιαξεις κατι καλο και σωστο... και πανω απο ολα χωρις διαρροες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-10, 09:49
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

halvas
εννοείς ότι η αντλία που βρίσκεται μέσα στο δοχείο τραβάει νερό από το ενυδρείο???? Και αν σταματήσει από διακοπή, τότε από φυσική ροή δεν θα συνεχίσει να κατεβαίνει νερό???

Όντος υπάρχει παρόμοιο θέμα, απλά θα ήθελα και καμία βοήθεια σχετικά με την αντλία που θα χρειαστώ. Πόσα λίτρα/ώρα κτλ.

Επίσης γιατί να χρειάζεται μεταλλικό δοχείο για να αντέξει? Δέχεται πιέσεις που το πλαστικό δεν τις αντέχει??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-10, 09:55
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να μην αντεξει τις πιέσεις το πλαστικό. τωρα για την αντλια εγω δεν ξέρω, κάτι σαν την Eheim Universal Pump 1048 (ενδεικτικα τιμη και χαρακτηριστικα εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1218) που δίνει και μανομετρικο 1,5 μετρο και 600 λ/ω
Αλλά οπως είπε και ο Thanasis76 το καπακι επειδί ειναι βιδωτό ισως να έχει προβλημα μετα απο καποιο καιρό. Ισως καπακι που κλείνει με μεταλικα ελασματα να είναι πιο ασφαλες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-10, 09:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ναι, άμα σταματήσει η αντλία σταματάει και η ροή καθώς δεν θα μπορεί να ανεβάσει το νερό.
Οπότε παραμένει το νερό μέσα στους σωλήνες και στο κάνιστρο.
Όσο για το δοχείο δεν είπα ότι πρέπει να είναι μεταλικό, απλά παρατήρησα ότι το μόνο που γνωρίζω να δουλεύει ακόμα είναι φτιαγμένο έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-10, 10:09
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά οπως είπε και ο Thanasis76 το καπακι επειδί ειναι βιδωτό ισως να έχει προβλημα μετα απο καποιο καιρό. Ισως καπακι που κλείνει με μεταλικα ελασματα να είναι πιο ασφαλες...
έχω αυτήν την αντλία (τουλάχιστον με τον ίδιο σκελετό EHEIM) εδω και 4-5 χρονιά. την είχα αγοράσει για water-cooling Η/Υ.
Η διαρροή δεν άργησε να έρθει μετά από κάποιους μήνες χρήσης.
να πω ότι έλυσα το πρόβλημα με σιλικόνη καθώς και ότι λειτουργούσε με το νερό εσωτερικά σε μεγάλες θερμοκρασίες και δουλεύει ακόμα χωρίς πρόβλημα (πλέον σε ενυδρείο). Εάν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα με το πλαστικό κούμπωμα θα ήταν το ποιο σκυλί μηχάνημα που έχω δει πότε αν ειχε στομα........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-10, 10:16
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Αν χρησιμοποιήσω αυτή
http://cgi.ebay.co.uk/Submersible-Ve...item29ff92b968

θεωρείται ότι δεν θα κάνει δουλειά?? Γιατί να επιλέξω σε αντλία την eheim που είναι 3πλάσια τιμή απο άλλες??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-10, 10:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Για λόγους αξιοπιστίας, είναι πολύ καλές.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-10, 10:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να επιλέξω σε αντλία την eheim που είναι 3πλάσια τιμή απο άλλες??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα με το πλαστικό κούμπωμα θα ήταν το ποιο σκυλί μηχάνημα που έχω δει ποτέ αν ειχε στομα........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-10, 10:25
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Επίσης δες και τα watt, το φίλτρο δουλεύει συνεχώς.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-10, 10:29
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

¶ρα και οι Eheim μπορεί να βγουν με πρόβλημα...

Βασικά εγώ έχω απορία... η αντλία για την οποία μιλάμε είναι μία κλασσική υποβρύχια αντλία η οποία τραβάει νερό από τις τρύπες που έχει και μετά το σπρώχνει από την έξοδο της μέσω μία σωλήνας, σωστά??

Στην περίπτωση του εξωτερικού φίλτρου τώρα, με ποιό τρόπο τραβάει το νερό από το ενυδρείο?? Αφού βρίσκεται μέσα στο δοχείο...Βρίσκεται στο κάτω ή στο πάνω μέρος του δοχείου... δυχτυχώς δεν έχω καταλάβει καλά... αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-10, 10:47
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

H αντλία είναι στο πάνω μέρος ώστε να μπορεί να γίνεται εξαέρωση
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-10, 22:04
Το avatar του χρήστη alkis13
alkis13 Ο χρήστης alkis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: Ηρακλειο-Κρητης
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Σχετικα με το δοχειο μπορεις να βρεις δοχειο μεταφορας υγρων καταλληλο για τροφημα (σαν βαρελακι), οπου ειναι βιδωτο και ειναι μεγάλης αντοχης.

Ερωτηση, δεν γινεται να υπαρξει η εσωτερικη αντλια εσωτερικα του ενυδρειο και να στελνει το νερο στο δοχειο και μετα να το ξαναγυριζει στο ενυδρειο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-10, 22:38
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Θα χρειαζόσουν πολύ δυνατή αντλία για να κάνει κάτι τέτοιο.
Γιατί θα πρέπει να έχει την δυναμη αφού γεμίσει το δοχείο που θα βρίσκεται ένα μέτρο κάτω,να σπρώξει το νερό άλλο ένα μέτρο πάνω,
άρα και μεγαλύτερη πίεση μέσα στο δοχείο...και με την μείωση της ροής λογο των υλικών μέσα στο φίλτρο...δύσκολο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-10, 10:41
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Χλωμότατο αυτό που προτέινεις φίλε μου.. Φυσικά και γίνεται.. αλλά θα ξεφύγεις πολύ σε κόστος για τέτοια αντλία,αλλά και οι αντοχές του δοχείου θα φτάσουν στα όριά τους, με αποτέλεσμα να σου σκάσουν οι ενώσεις... και δεν θα αξίζει πλέον σαν DIY... Στα λεφτά που θα πας θα πάιρνεις σίγουρα ενα πολύ καλό EHEIM εξωτερικό.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-10, 11:50
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Δηλαδή λες να μου κοστίσει 80-90 ευρώ??? Τόσο θα μου πάει με τα μεταφορικά ένα φίλτρο και όχι τόσο επώνυμο δυστυχώς...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-03-10, 14:48
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή λες να μου κοστίσει 80-90 ευρώ??? Τόσο θα μου πάει με τα μεταφορικά ένα φίλτρο και όχι τόσο επώνυμο δυστυχώς...

Δες εδώ: http://www.shopsolution.nl/shop/home...rodid=ecco2236

Έτοιμο με υλικά και δωρεάν αποστολή. Απλά μια πρόταση κάνω χωρίς προσωπική πείρα, απλά κοιτάζοντας στα τσεκαρισμένα on-line μαγαζιά που προτείνονται εδώ μέσα. Και τα μόνο 8W κατανάλωση είναι ένα συν. Ίσως το μόνο αρνητικό που βλέπω με μια πρώτη ματιά είναι ότι μπορεί να αργήσει η αποστολή. Και τις άλλες σειρές της EHEIM τις έχει σε καλές τιμές, άμα δε σου αρέσει αυτό.

¶μα πάντως τα υπολογίσεις ότι σε συμφέρει το DIY (και αρχικό κόστος και κατανάλωση) κάντο να χαίρεσαι ότι το πέτυχες κιόλας!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-03-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Ε, αυτό είναι πιο φτηνό εδώ:
www.petcumulus.gr
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-03-10, 14:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, αυτό είναι πιο φτηνό εδώ:
www.petcumulus.gr

Με τα μεταφορικά έρχεται λίγο πιο ακριβά, αλλά σίγουρα θα έρθει πιο γρήγορα, βέβαια. Διαλέγει και παίρνει!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-10, 15:45
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εγω μόνο θέλω να σου πώ σχετικά με το Project σου το εξής... τα eheim, εκτος οτι τα βρίσκεις φτηνα (sto petcumulus Πχ) έχουν και 3 χρόνια εγγύηση... στην πράξη αποδεινύεται οτι τα eheim είναι "αθανατα" και δοκιμασμένα... αν πχ πάρεις το 2215 εχει 73 ευρώ.

εγω θα σου βάλω μίνιμουμ 20 ευρώ για τον κάδο και τα παρελκόμενα του και το κόστος θα αυξηθεί αν βάλεις βανάκια, σωλήνες κτλ, και τουλάχιστον 21 ευρώ για μια ισάξια αντλία που είναι και η καρδιά του συστήματός σου....
θα έχεις φτάσει στο 70-80% του κόστους... αλλά: με τον προσωπικο σου χρόνο στο συν, και την δεδομένη αστάθεια του συστήματος, που θα θέλει σίγουρα δοκιμή, μπορει να έχει διαροές, σκασίματα κτλ... το μόνο για το οποίο θα έχεις εγγύηση θα είναι η αντλία...

Εγώ προσωπικά θα το δοκίμαζα και καποια στιγμη (μάλλον σαν συνταξιούχος) θα το επιχειρήσω, μόνο όμως σαν project και εφόσον έχω μια λύση ήδη... Απλα για το χόμπυ μου δηλαδή... Σαν πρώτη λύση δεν θα στο πρότεινα.. για τον μόνο λόγο ότι το φίλτρο είναι η καρδιά του ενυδρείου σου.. Βέβαια υπάρχει και η δοκιμασμένη DIY λυση που λέγεται sump! που είναι το φίλτρο σου σε τετράγωνο και ανοιχτό!

Αν παρ' ολα αυτά το δοκιμάσεις, ενημέρωνέ μας, ειναι όμορφο να βλέπουμε ως που μπορουμε να φτάσουμε!.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-03-10, 15:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Nα προσθέσω και το δικό μου σχόλιο, συνοψίζοντας ουσιαστικά τα παραπάνω. Θέλεις ένα ασφαλές στεγανό-αεροστεγές δοχείο στο οποίο θα πρέπει να προσαρμόσεις στο πάνω μέρος του μια αντλία ικανή να σου ανεβάζει 600+ λίτρα νερού σε ύψος τουλάχιστον 1,5m.

Το νερό από το ενυδρείο κατεβαίνει ουσιαστικά λόγο βαρύτητας στο κάτω μέρος του δοχείου και η αντλία ανεβάζει το νερό από το πάνω μέρος του δοχείου πίσω στο ενυδρείο.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος η αντλία σταματά να δουλεύει και άρα το νερό από το ενυδρείο σταματά να κατεβαίνει προς το φίλτρο (αν φυσικά αυτό κλείνει σωστά!!)

Αν στο κόστος μιας καλής αντλίας (π.χ. την http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1218) όπως ανέφερε ο drbig) προσθέσεις ένα καλό δοχείο, σωλήνες και τα λοιπά μικρουλικά θα φτάσεις πάνω κάτω στο κόστος ενός έτοιμου εξωτερικού φίλτρου (το οποίο πιθανότατα θα έχει και μικρότερη κατανάλωση) οπότε σου μένει μόνο η χαρά της δημιουργίας!!!

Αν το δοχείο σου δεν κλείνει ερμητικά, τότε όπως είπε ο halvas έχεις ουσιαστικά sump και όχι εξωτερικό φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο εξωτερικό aggelospap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 22-12-09 18:15
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
CO2 και εξωτερικό φίλτρο maxgr Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-07-06 09:33
DIY εξωτερικό φίλτρο drakoulis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 124 23-06-06 23:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07840 seconds with 15 queries